Nasterea

Nasterea https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410344/bmid_nasterea-8G0-410344.jpg 4 1974 1974

Naslouchač série

< 3. díl

Druhý návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději už téměř zapomnělo… Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně? V Ilanině světě neexistuje nikdo, kdo by na tyto otázky dokázal odpovědět. Ti, kteří kdysi něco věděli, jsou už dávno mrtví. A ti, kdo se na druhou stranu vydali, se nikdy nevrátili. Ilan ví, že jí nikdo nepomůže. Ocitla se sama a bez ochrany bojovníků. Je sice sklenař, kterým nasterey neubližují… bude to však stačit k přežití?... celý text

Channach
27.05.2021 5 z 5

Naprostou l famózní a velkolepé. Plné nečekaných zvratů.

Jestli celou sérii paní Stehlíková dotáhne do zdárného konce tak, jak to má rozehrané, tak nás všechny posadí na prdel.

PS: prosím, ať to Netflix natočí. ️

AlexandraBane
27.05.2021 5 z 5

Přemýšlím, jak se k tomu postavit. První polovina knihy se mi neuvěřitelně táhla a já měla pocit, že v tom podzemí zkejsnu navěky. Prasečí řiť mi ze začátku přišla úsměvná (asi tak dvě strany), pak mi začala vadit a pak jsem jí přestala vnímat.

Druhá půlka knihy byla naprosto jiný kafe. V některých momentech jsem musela knihu odložit a rozdýchávat to, co se tam dělo.

todilka
27.05.2021 5 z 5

Je téměř nereálné dosáhnout v pentalogii maximálního nadšení čtenáře u všech knih, a tak i já, stejně jako mnoho hodnotitelů přede mnou, zažila u tohoto dílu...ani ne tak zklamání, jako spíš rozčarování. Ano, děj se docela táhl, ano, Ilan si pořád dokola opakuje tytéž otázky a vede stejné monology sama se sebou, ano, když se objevilo něco napínavějšího či zajímavého, zase to jejími úvahami bylo přebito, a ano, proč se sakra nenaučí klít i někam jinam, než do prasečí řitě?!?! ALE i přesto všechno se to dovleklo k poslední čtvrtině a pak...pak jsem zapomněla jíst, pít i dýchat...
Pro mě pořád absolutní zjevení na české fantasy scéně, z něhož nepřestávám být nadšená...snad se brzy dočkáme dalšího dílu.
*čtenářská výzva 2021: Kniha poprvé vydaná v roce 2021 (nová kniha)

Dusinof
26.05.2021 4 z 5

Myslel jsem, ze knihu v klidu ohodnotim zitra, ale nedalo mi to a tak to datluju jeste ted v noci na mobilu.

Petra nasadila vysokou latku sama sobe. Prvni 2 knihy byly famozni. Od tehle se to cekalo taky, kor kdyz se na ni cekalo tak dlouho. Lidi jsou velmi kriticti a maji celkem pravem velke ocekavani, ktere se jim zda nenaplnene. Ja tenhle dojem nesdilim. Ano, zacatek byl dost vlazny, misty takovy.. utahany a ne moc zajimavy. Za to poslednich 120stran utece rychleji nez tech 370 predeslych. Petra dej a zapletku zamerne natahuje, dale zamotava a jen pozvolna neco odhali. Za me dobra strategie jak si zachovat ctenare pro dalsi dil. Hodne se mi libily vsechny postavy, rusovlasku, kterou tu lide hani vubec neresim, nijak mi nevadila a verim ze bude nejaky skryty zolik (v roli padoucha). Vycitat kapitanovi lehkomyslnost a zamilovanost muze asi jen ten kdo nikdy zaslepen laskou nebyl. Odon, buni, kozlowska atd. Super.
A proc nedam 5*. PETRO, PETRO, boha jeste jednou Petro… nic me nenastvalo v te knize tak jako: do praseci rite!! To bylo tak ku*va otravne ze jestli to jeste jednou udelas v dalsi knize, tak ji obradne spalim za uplnku, pri tanci hua-hua, obetuju kure a napisu do Hostu aby to ani nevydavali. Tak moc me to sralo. Naprosto neodpustitelne a zbytecne!!! Stejne tak musim dat za pravdu ze vyvoj postav samotnych i jejich osudu byl zastinen neustalym monologem ilan s jejim dusevnim dvojcetem o tom jak nemuze nikomu nic rict a vsechno je spatne a zle.. Chapeme ze to mela v hlave, ale misto umele natahovani pletove masky mela proste jit a neco udelat, zmenit ci proste nejak jednat. Asi to melo pusobit nerozhodne a schvalne to melo jakoby natahovat vlnu otazek a napeti ale naopak to vsechny stvalo. Za me 4* protoze jsi skvela fantasy autorska s perfektnim umem. A modlim se abychom na dalsi dil necekali tak dlouho. Hawk

Melanka13
26.05.2021 5 z 5

Na další díl jsem se těšila, jak malá holka a pak když přišel, tak jsem chvíli čekala, abych měla prostor číst (protože jsem se mezitím, než kniha vyšla stala podruhé matkou a nemohla jsem děti odsunout na druhou kolej :D), protože jsem tušila, že to budu chtít zase slupnout rychle.
Mně se kniha moc líbila. Nechci ji přirovnávat k předchozím dílům, protože je to zkrátka zase trochu někde jinde. Ale platí to, že Petra Stehlíková je geniální. Dokáže tak skvěle a čtivě popsat události a situace, že jsem se chvílemi přistihla, že ani nestačím otáčet stránky. Svět, který vytvořila je propracovaný a zajímavý. Hlavně závěr knihy jsem četla se zatajeným dechem... Prostě výborné čtení, upřímně mnohem lepší než předvádí velké množství zahraničních fantasy autorů.
Těším se na další díl a jsem zvědavá, kam nás příběh zavede. Doufám, že Petra a jejím prostřednictvím také Ilan, pětadvacítka a kapitán nás něčím potěší. :)

Affares
26.05.2021 5 z 5

Knihu jsem měl předobjednanou již nějakou dobu a jakmile mi dorazila, bylo za 3 dny hotovo. Je jiná, než předchozí díly. Atmosféra a děj zhrubly, staly se temnějšími, syrovějšími, stejně jako dospívá Illan. Tento díl je mnohem silněji než předchozí protkán mytologií, tajemstvími a nezodpovězenými otázkami. Pro řadu čtenářů tak bude děj hůře čitelný a pochopitelný ale na druhou stranu jde z knihy jasně cítit, že vše má své místo a důvod. Velmi mne bavily dějové zvraty, které šly rychle kupředu, nenalezl jsem místo, kde bych se nudil. Kniha je pro mne nádhernou ukázkou kvality psaní a fantazie, vybroušené téměř k dokonalosti. Napsat příběh je jedna věc, ale napsat jej tak, aby byl ladně čitelný se stylistickými obraty a formou, která vás doslova vtáhne do děje, je věc druhá. Kniha i série si dle mne zaslouží literární cenu a obdivuji trpělivost autorky vše vymyslet, spojit a naplánovat tak, aby se to i zpětně prolínalo a ladilo. A ještě jeden bod na závěr, určitě bych rád celou sérii viděl i v angličtině, potenciál na to rozhodně má. Děkuji za příjemně strávený čas a ke knize se za čas jistě znovu vrátím.

nikiss76
25.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Na třetí díl jsem se hrozně těšila a pro oživení jsem si znovu přečetla Naslouchače i Faju. Ovšem pocit zadostiučinění se nedostavil, naopak bylo to pro mne značným zklamáním. Hodnotím bohužel 3,5 hvězdičky.

První polovina knihy mě opravdu moc nebavila, děj se hodně táhnul a začínal být příliš zamotaný a místy velmi velmi popisný až nudný. Po x té jsem četla opakující se verše, na každé stránce jsem zakopávala o prasečí řitě a jen sem nad tím kroutila hlavou a říkala si, že ještě pár stránek a bude to mít opět šmrnc.

Druhá polovina knihy byla už mnohem lepší a našly se tam už i opravdu zajímavé a dojemné momenty. Nejtěžším momentem pro mne byla asi smrt Erna.
Pořád jsem doufala, že Ilan se pětadvacítce odhalí sama, tak jak to vymyslela nakonec autorka mě moc nepotěšilo i když chápu, proč tomu tak bylo. Alespoň to vynahradila odhalením před nejmladším bojovníkem. Zajímalo by mě, co se nakonec vyklube z rudovlasé společnice, protože si myslím, že byla také nástrčenou figurkou ve hře.

Jsem vcelku ráda, že autorka nevytvořila milostnou linku mezi kapitánem a Ilan, protože by to bylo ještě brzy, doufám, že to přijde s nadcházejícím dílem.

Závěr knihy byl dobrý, ale asi mi tam něco chybělo. Těch nezodpovězených otázek a nevysvětlených klíčových momentů bylo prostě moc. Nejde mi na rozum, jak mohla náctileté dítě rozluštit víc stěžejních hádanek než všichni členové pětadvacítky dohromady. Každopádně si počkám na další díl, aby zjistila, jakým směrem se bude cesta Ilan ubírat.

MadamC
25.05.2021 4 z 5

Tak konečně! Na to, jak jsem se na Nastereu těšila, mi její samotné čtení trvalo dost dlouho. Příběh je skvělý! Moc se mi líbí svět, který paní Stehlíková vytvořila. Díky třetímu dílu si čtenář udělá zase širší obrázek, kam až svět sahá a co všechno je propojené a důležité. Dokonce bych řekla, že pokud chceme plně porozumět, musíme mít neustále na paměti tuto větu: "Ve sklenařském světě není nic jednoznačné a všechno se vším souvisí, náhody neexistují. Na to pamatuj." Myslím, že říká vše. A na tom opravdu autorka svůj svět postavila. Nesmírně mě baví objevovat stále nové a kouzelné věci. O wow efekt tu rozhodně není nouze. Ale ani o temné a psychicky náročnější věci. Ilan už dospěla a je to znát. Musela dospět. Jinak by to ani nešlo. A tak bychom také měli na knihu nahlížet. Nemohla jsem si též nevšimnout častých politických narážek. A přibylo i více filozofických naťuknutí na lidstvo jako takové a náš svět. Takové zrcadlo se nám nabízelo velmi často.
Za mě tento díl byl propracovanější, ale stále se mi více líbil díl 2., nevím proč. Už teď se těším, až si všechny díly znovu přečtu se zápisníkem, aby mi žádná narážka neunikla. Třeba objevím nová zjištění.
Pár kapitol před tou poslední jsem byla na autorku hoodně naštvaná. A především šokovaná.

mynonka
25.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Zůstala ve mě po této knize taková pachuť zklamání a strachu, co bude, ale věřím, že je to potřeba k nějakému postupu. I když i mě bylo dobře s Ilan v bezpečí mezi pětadvacítkou. Proto nesnižuji hodnocení. Je to prostě vývoj postavy a příběhu. Co mě překvapilo, byla zamilovanost Ilan do kapitána, protože jsem čekala, že to bude Vargas. Konec je takové nepříjemné překvapení, ale těším se na další díl.

EvikU.
24.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Třetí díl je opět svižný, zajímavý, napínavý, postupně odhaluje další skutečnosti. Moc jsem si knihu užívala a přečetla ji poměrně rychle, protože se mi moc líbila. Jen by to chtělo další díl. Zase to tam není dořešený. Co kapitán a další členové skupiny 25 ? Je škoda, že když je nějaká série, tak se vydává takhle postupně. Kdo si to má třeba 2 roky pamatovat? A navíc, já potřebuju vědět hned jak to dopadne. :-)

Knihu vřele doporučuji, byla to jízda a já si ji užila plnými doušky.

Simik16
23.05.2021 4 z 5

Celkově se mi třetí díl docela líbil, ikdyž předchozí dva se mi zdály lepší. Rozhodně doporučuji přečíst, je to skvělé propracované dílo. Klobouk dolů, že autorka vymyslela něco takového.

Spoilery
Začátek třetího dílu se mi moc líbil, ale potom, co se dostala Illan z kopek mi to přišlo táhlejší a celkově mě hrozně štvalo, jak rychle se bratříčkovala s nepřáteli, jak rychle jim důvěřovala. I potom, co viděla, jak tam zachází s lidmi. Také je tam hrozně moc hádanek, vůbec nechápu,jak je Ilan dokáže rozluštit. Druhá polovina knihy ubíhá rychleji a je super, jak to hezky graduje. Celkově je kniha dobře napsaná (narozdíl od ostatních mi kapitánovi oříškové oči chybí a prasečí řit mi přijde úsměvná), čtivá a plná objevů a zvratů. Nicméně se mi trošku nelíbí, kam se příběh vyvíjí. Chtěla bych, aby se vyvíjel jinak. Erno mě opravdu zamrzel, přišlo mi to zbytečné. A zrovna on, takový miláček. Bojím se, co se s Illan a 25 stane dál a vůbec se mi nelíbí představa, že by navždy měli zůstat v podzemí. Kdo by chtěl takový život? No jsem zvědavá.

Nelly
23.05.2021 5 z 5

Pod dojmy z druhé části příběhu nelze dát méně než 5 hvězdiček. Příběh je zpočátku pomalejší, ale pak nabere na obrátkách a pořádně Vám zamotá hlavu. Už aby byl další díl, protože ten konec...

david9690
23.05.2021 5 z 5

Jelikož jsem Naslouchače a Faju četl již před 2 roky a pak jsme museli docela dlouho čekat na třetí díl, tak když jsem jej konečně získal, musel jsem si přečíst i oba předchozí díly, abych tzv "navázal nit". A musím říct že tahle série se fakt povedla a bylo to prostě luxusní počteníčko. Bavilo mě to strašně moc, obdivuji fantazii autorky a skvělé světy a postavy, které vytvořila. Četlo se to naprosto parádně, mělo to spád a akci. Těch 1000 stran jsem měl přečteno za chvilku a teď už jen můžu litovat, že mi to uteklo a je to za mnou.
Velmi bych uvítal, kdyby paní Stehlíková měla v plánu ještě nějaké to pokračování - podle toho konce bych řekl, že pravděpodobné to je - tenhle příběh by mohl ještě zajímavě gradovat a přinést ještě spousty zajímavých situací.
Přidáno do výzvy jako kniha do 15. místa v žebříčku - umístila se na 2 místě v žebříčku 10 nejprodávanějších eknih (duben)

boxas
23.05.2021 5 z 5

Naslouchačem jsem byla nadšená, Faja se mi líbil a na 3. díl jsem se těšila jako děcko na Ježíška. Však nás taky Petra Stehlíková napínala hooooodně dlouho!
Prolog super! Ale pak přišlo mírné rozčarování. Děj se vlekl a ne a ne nějak nabrat tempo. Už mě začaly štvát nekonečné (a opakované) úvahy na téma kdo, kdy, proč a jak a kdo je a není parchant.
Kdybych neměla takovou slabost pro Ilan i pro Pětadvacítku, asi bych remcala ještě víc.
Vydržela jsem a dobře jsem udělala! Kniha nabrala tempo a děj se dostal do obrátek, které se točily čím dál rychleji jako ty kruhy na obloze.
Ilan dospívá, razí si svoji cestu a hledá svoje místo v Duvalském pohoří. A to je směr, kterého by se autorka měla držet!
Konec dobrý, všechno dobré! A já se už zase nemůžu dočkat pokračování. A zase se mi moc nechce odejít z Duvalského pohoří a čekat rok na to, co Ilan podnikne dál.
Oceňuji slovníček na konci knihy a navrhovala bych, aby byl v příštím díle podstatně rozšířen o hesla KDO JE KDO. Nebo se v tom my čtenáři po těch letech opravdu ztratíme!
SPOILER!!!
Jsem ráda, že Petra Stehlíková odolala pokušení (mnohokrát jí v komentářích na Databázi podstrkované) a "nerozjela" žádnou romantickou linku mezi kapitánem a Ilan, doufám, že ta zrzka má v knize opodstatnění a že se z ní vyklube třeba nějaká pěkná mrcha, co ji poslala Kozlowská na kapitána, jo a ne aby Ilan (a autorka) samotné Kozlowské odpustila! Naopak jí, čarodějnici staré, krvelačně přeji nějaký fakt ošklivý konec!
Doufám, že Ilan zůstane tou silnou, ale citlivou duší, jako byla doposud. A doufám, že rodina a přátelé budou pro ni pořád znamenat o trochu víc než sklenit! Bylo by škoda, kdyby se z ní kvůli sklenitu stalo monstrum.
A ještě jedna poznámka: taky mohl zemřít někdo jiný a ne zrovna Erno! Toho lituji jako skoro všechny ženské starší 15 let, co jich v Duvalském pohoří a v Nížinách žilo! Paní Stehlíková chce asi do 25 propašovat Armina, ale do prasečí řiti a u všech amarijských věží, to měla obětovat raději někoho jiného!

xoxo1736
23.05.2021 4 z 5

Četla jsem dost zklamaných recenzí, tak jsem knihu otvírala trochu s obavami, ale za mě to nebylo vůbec špatný. Něco bych tomu samozřejmě vytkla ( Kapitán mohl mít víc prostoru a mohlo tam být méně opakování "Pět srdcí tluče v podzemí...", na to už jsem začínala být alergická). Prasečí řiť mi ani nějak nevadila, ale co mi vadilo hodně byl ten prolog. Vadí mi spoilery a tady jsem jich dostala spoustu přímo od autorky. Myslím, že toho bylo vyzrazeno až moc, že to ve finále knize spíš uškodilo. Nebo alespoň já bych si knížku bez něj užila víc a byl by tam větší moment překvapení.
Začátek mi nepřišlo že by se nějak vlekl, naopak jsme se tam dozvěděli nové informace o světě. Co mi spíš přišlo, že konec neměl takový wow efekt jaký jsem po čtení několika recenzí očekávala.
Třetí díl nebyl tolik nabitý akcí, částmi je to dost zmatené, ale tahle série je prostě moje guilty pleasure a já si to čtení zase strašně užila. A trochu si přeju abych bývala objevila tuto sérii až dokončenou, protože to čekání mě zabije :D
4*/5*

Kniha2006
23.05.2021 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila. Autorčin styl psaní je úžasný a když jsem začátek našla jako audio, tak jsem si ho poslechla. Když tu knihu někdo čte nahlas, je to mnohem dramatičtější! Tento díl je opět samá záhada a někdy by nevadilo kdyby těch záhad bylo kapku míň. V Nasteree byl přiblížen Raven a jeho tajemství (tak, proto vrba!). Ilan by možná neuškodila trocha upřímnosti. To jak bojovníci Ilan věří je nádherné a od Ilan určitě doufají v totéž. Jinak malou nastereu a buniho jsem si oblíbila. Super postavy! Nejsem si jistá jak moc je buni blázen, ale snad se to dozvíme! Nakonec: je to super knížka, nádherně napsaná, tento díl skončil přesně na místě, kde skončil ten minulý( což je genialní) a všem doporučuji!

Laza27
22.05.2021 3 z 5

Zklamání. Zbytečně rozvětvené, komplikované, nejasné a stojící na detailech, které si ani nelze zapamatovat, obzvlášť při takovém časovém odstupu ve vydání jednotlivých knih. A to jsem si dala před čtením rereading Faji. Mrzí mě to. Postavy a prostředí mám pořád ráda, ale tenhle díl jsem si neužívala.

AryaQueen
20.05.2021 3 z 5

Třetí díl nemá rozhodně takový spád, jako předchozí díly. Ilan potkává jen lidi, kteří všechno vědí, ale naneštěstí mluví v hádankách nebo jí zrovna nic neřeknou, což neřeklo moc ani mně. A když už jí náhodou něco řeknou, tak to zase nechápe. Několikrát zmiňovaná prasečí řiť mi nakonec ani tolik nevadila. Co mi vadilo bylo neustálé opakování těch tří záhadných veršů a že cosi tluče někde pod zemí...to tam bylo snad milionkrát a ještě víc úvah nad tím. Jen díky tomu má snad kniha o 100 stran víc. Akce na konec můj celkový dojem trochu zachránila. Na další díly se těším, ale doufám, že budou mít větší grády než tento.

barbucha113
20.05.2021 3 z 5

(SPOILER) No nevím. Spíše zklamání. Takové ploché. Jako kdyby to psal někdo jiný. Více se objevují nasterey, ale jak žijí, co jí, proč jsou takové jaké jsou - nevím. Co je to za vodu v té řece a odkud kam teče? Podzemní města fajn, ale je to tam vůbec k delšímu žití, kde berou vodu, jak svítí (jenom loučema?) a je možné uživit tolik lidí jen pašováním jídla.
Nemůžu si pomoct, ale první dva díly mě bavili mnohem více. Tady to zachránila druhá půlka knihy.
Každopádně jsem zvědavá na další díl . Uvidíme

iwig
19.05.2021 5 z 5

Do sklenarskyho sveta jsem se zase hrozne rada ponorila a jen cetla a cetla. Tak rychle, ze si to mam chut precist hned znovu. Vyborna fantasy serie, s kterou zapominam na realny svet.