Nadace na hranicích

Nadace na hranicích https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31084/nadace-na-hranicich-31084.jpg 4 601 54

Nadace / Nadácia série

První Nadace nabývá zdání vlastní převahy, zdání vítězství nad Druhou Nadací, a v Galaxii si získává stále silnější pozici, aniž vůbec tuší, že Druhá Nadace pořád existuje. Od založení První Nadace právě uplynulo čtyři sta devadesát osm let. Ocitá se na vrcholu moci, ale přesto se najde jeden člověk, který nedá na to, jak se věci na první pohled jeví… Slavný americký autor rozehrává pokračování ojedinělé sci-fi trilogie Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , AG Kult

Foundation's Edge , 1982

bukiet
18.01.2021 5 z 5

Finále dlouhé cesty se blíží. Poslední dva romány v cyklu Nadace (nikoliv poslední v celém cyklu) na sebe úzce navazují a snaží se zodpovědět všechna tajemství, která nám pan Asimov předložil. A protože se k tomu vysvětlování uvolil 29 let po vydání minulého třetího dílu Nadace, je jasné, že kniha se musí lišit od původní trilogie. Teď už neřešíme vývoj Nadace v čase, ale konkrétní situaci. Člen Nadace Trevize dochází k přesvědčení, že Druhá Nadace nebyla před 122 lety zcela zničena, dále existuje a ovlivňuje mimo jiné i jednání původní Nadace, která se v současnosti, tedy v roce 498 é.N. stala dominantní silou v galaxii. Trevize je rozhodnut najít legendární Zemi, planetu na níž, podle něj, Druhá Nadace sídlí. Člen Druhé Nadace, Gendibal, pro změnu přichází se zjištěním, že krom obou Nadací je ve vesmíru třetí síla, která míchá kartami vývoje. Trevizovo pátrání, ostře sledované nejen Gendibalem, nás pak zavede na první stopu k objevení planety Země, na Gaiu. A pečlivý čtenář si jistě vzpomene na myšlenky Daneela Olivawa o budoucnosti lidstva, které pronesl v knize Vítězství Nadace. Pozornosti pak jistě neujde fakt, že se opět objevují roboti a za důležitou lze pokládat zejména opětovnou zmínku o „věčných“.

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5.Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)
12,1. Ohrožení Nadace (Benford)
12,2. Nadace a chaos (Bear)
12,3. Vítězství Nadace (Brin)
13. Nadace (Asimov)
14. Nadace a Říše (Asimov)
15. Druhá Nadace (Asimov)
16. Nadace na hranicích (Asimov)
17. Nadace a Země (Asimov)

ludek7426
21.10.2020 4 z 5

Asi nejvíce čtivý díl celé série Nadace. Nemá takový kultovní status jako první tři pokračování , ale konečně tady máme ucelený děj a ne jednotlivé epizody. A reálné, živé postavy. Navíc příběh který se čte jedna radost. Prostě klasický Asimov, který nám přinesl trochu staromilský vesmír ze staré školy. Hrdinové pokuřují dýmku, nosí barevné šerpy jako módní výstřelek, ve vesmíru ručkují po laně. Na druhé straně tu máme manipulátory s psychickými superschopnostmi, skupinové vědomí velikosti planety, pátrání po staré Zemi a moc dobrý příběh. Dobrý příběh? Ne, výborný.

Maus04
30.08.2020 5 z 5

Četla jsem tak, jak jde příběh chronologicky, ne jak Asimov díly napsal.
Úžasná série.

imhotepcz
26.08.2020 4 z 5

I těmto dílo je velmi vydařený. Opět tom jsou postavy, které provází celou knihu a opět tam jsou záporné postavy. Sci-fi je okořeněno fantasy prvky.

pungoš
04.05.2020 5 z 5

Parádně to vygradovalo, těším se na poslední díl a pak na předehry :)

RottenLuck
05.04.2020 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl, ale těsně před druhým.

Malarkey
03.04.2020 5 z 5

Po takřka třiceti letech se Isaac Asimov pod nátlakem veřejnosti vrátil do světa Nadace, aby napsal titul Nadace na hranicích. U toho se příběhově lehce odtrhl od Nadace, jako takové, ale zase do něj přimíchal roboty a připomněl nám to, o čem tu mluvil už v padesátých letech. Já byl vysloveně nadšený. Navíc to v tomto románu pojal opět trochu jinak, podle mě ku prospěchu věci. Tento román je totiž jednou tak delší, než předchozí knihy a navíc působí uceleným dojmem. Prostě poprvé působí jako opravdový román a ne jako série větších příběhů, což u mě mělo jednoznačně úspěch. Stejně jako námět samotný. Podle mě na původní trilogii nemohl navázat lépe a musím říct, že už spřádám plány nad dalším dílem...

martin č.
21.10.2019 5 z 5

Perfekní. O stupeň až dva lepší než předchozí tři díly. Je poznat, že knížky dělí 30 let a že tato už nebyla psaná na pokračování. Plastické charaktery všech postav opravdu baví a děj je oproti předchozím knihám napínavý a čtenáře (v mém případě posluchače) zajímá mnohem víc, jak to dopadne než u předchozí (dnes už malinko naivní a zastaralé) trilogie. A to přitom i tu hodnotím dost kladně.

deirdre
16.01.2019 5 z 5

Dobré to bolo!
"Nikdo není tak starý, aby se nemohl dozvědět víc, než už ví, a naučit se něčemu, co ještě neumí."

ziriant
11.01.2019 4 z 5

Ano, ano, konečně opravdu ano! Již třetí díl pro mě znamenal předzvěst, že se něco zlomilo a konečně jsem se začetla, zde se to ovšem rozjelo naplno a přimělo mě to hned sáhnout po dalším díle, tak jsem moc zvědavá a doufám, že nezklame.

VladimirTetur
14.05.2018 5 z 5

Autorův styl vyzrál po třicetiletém odstupu od první trilogie jako dobré víno. Tato kniha perfektně navazuje na původní příběh a úžasně jej rozvíjí originálním způsobem. Nad předešlým dílem ságy o Nadaci jsem se téměř rozplýval, ale tenhle je ještě o stupeň lepší. Pro nejlepší zážitek doporučuji číst v pořadí, v jakém autor celou sérii psal a knihy "Předehra k Nadaci" a "A zrodí se Nadace" zařadit až nakonec.

Hellrampage
12.01.2018 5 z 5

"Člověk, který nerozumí lidem, má jen falešnou představu sám o sobě"

Nadace na hranicích je o stupeň lepšia než predchádzajúca časť a zatiaľ najlepšia kniha zo série. Čítala sa mi oveľa lepšie a možno aj preto, lebo ju autor napísal po takmer tridsiatich rokoch a bol v románoch skúsenejší a aj technológie v skutočnom svete sa značne posunuli - text už nepôsobí až tak archaicky. Kniha nám zhrubla, čo je dobre a nenudila. Páčil sa mi odkaz na sériu o robotoch, ktorú Asimov napísal po Druhej nadácií, tú mám tiež v knihovničke a teším sa na ňu.

Veľmi sa mi páčili všetky postavy (Novi, Trevize, Pelorat, Bliss alebo Gendibal), konečne začal Asimov písať aj o nich, nielen o Nadácií. Každá postava niekam smeruje, má svoju úlohu vo vesmíre a na konci sa ich cesty pretnú. Táto časť má v podstate dve hlavné linky - pozrieme sa do hlavných "politických" kruhov Druhej nadácie a budeme cestovať s Trevizom a Peloratom a hľadať prvú planétu, z ktorej vzišlo ľudstvo. Obe linky sú zábavné a dostatočne rýchlo sa striedajú, takže keď vás prestanú baviť politické pletichy, kniha vás presunie do modernej nadačnej lode.

Koniec je taký Deux Ex Machina (či už v zmysle počítačovej hry alebo významu) a jeho rozuzlenie mi úplne vyhovovalo.

"Lež je tím lepší, čím víc se blíží pravdě, a čistá pravda je nejlepší ze všech lží".

mrwendor
01.01.2018 4 z 5

Můj mentální štít je nefunkční, kniha mě naprosto pohltila a ovládla.

B4LU
13.12.2017 5 z 5

Podle mě nejlepší kniha ze série Nadací, nejspíš právě proto, že příběh je nyní ucelený a není "rozlámaný" do povídek; navíc má opravdu tah a člověka nepustí, dokud není konec.

mirecczek
13.06.2017 5 z 5

U předchozích třech dílů jsem si občas říkal, že to čtu jen ze setrvačnosti a autor "nastavuje" děj. Ale tohle byla pecka (nejen kvůli třem zákonům robotiky). Klaním se, pane Asimov

RaDaR26
26.05.2017 5 z 5

Z mého pohledu zatím nejlepší kniha celé série. Čtivé a napínavé od začátku až do konce! Jsem zvědavý na poslední díl!

Janadvorackova
25.03.2017 5 z 5

Pro mě to nemá chybu. Všechny ty kličky, náznaky a zdánlivě nespojitelné souvislosti :). A konečně také skupiny akčnějších hrdinů (ve smyslu celkového projevu a působení v příběhu), i když akce tam je také dost.

Palorizek85
23.10.2016 5 z 5

Lepší a lepší, nedá se nic vytknout. Logické, precizní a překvapivé.

dpxcz
07.03.2016 5 z 5

S každým dalším dílem série Nadace je čtivější a čtivější.

Mako123123
22.02.2016 5 z 5

Milujem filozofiu, intelektuálnu diskusiu (ked má súslednosť viac vrstiev), pútavý (akčný) dej (dobrodružstvo), zvraty, sci-fi (fantasy) a absurdný (nie fekálny) alebo aspoň jemne inteligentný humor a ked musím zapájať mozog (hlavne pri detektívkach). Jediné čo tejto knihe chýbalo bol ten humor ale v rámci žánru nevadí. Táto časť bola úžasná (hlavne 2. polovica knihy). Poslednú tretinu knihy som prečítal v rámci jedného dňa (nečítavam rýchlo ale si čítanie pomaly vychutnávam, nie rýchlo a zbehlo ale každé slovo vpíjam do seba a často čítanie prerušujem a sa nad tým samostatne zamýšľam, rozmýšľam ako by to mohlo byť a pokračovať) U tejto časti je dosť vidieť ako sa dej posunul vpred. Od mýtu o Nadácii cez mýtus o 2. Nadácii až po znalosť Gaie. :D ... A ešte nás čaká Zem ;) veľa vecí sa v tejto N6 vysvetlilo ale ešte čosi zrejme zostáva tak idem na to... :)

space opera Hugo (literární cena)

Isaac Asimov
americká, 1920 - 1992
2009  84%Nadace
1993  88%Já, robot
2009  87%Nadace a Říše
2010  87%Druhá Nadace
1993  87%Konec Věčnosti

Kniha Nadace na hranicích je v