Na západní frontě klid

Na západní frontě klid https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250/bmid_na-zapadni-fronte-klid-vvT-250.jpg 5 8774 905

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, „jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol“.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

Im Westen nichts Neues , 1928

Air15
13.08.2016 5 z 5

První světová válka se díky vzdálenosti, kterou vytvořil příkop času, stala už pro někoho jen nic neříkající historickou událostí. Proto je tenhle román fascinující, jak i přes své stáří dokáže být stále aktuální a čtivý. Překvapila mě míra syrovosti a realističnosti – na svou dobu určitě velmi neobvyklá. Remarque popsal kolotoč smrti, ze kterého se nedá vystoupit. Silné, velmi silné.

Lucinka007
10.08.2016 5 z 5

Už je to celkem dlouho, co jsem tuhle knížku četla, ale přesně si pamatuji moje pocity z ní. Dostali jsme ji jako povinnou četbu ještě ve škole a já přesně vím, co jsem si tenkrát myslela :"Válečná knížka, to bude něco." A doopravdy to bylo NĚCO, naprostý opak toho, co jsem čekala. Knížka byla dobře napsaná, pěkně se četla. Bylo to takové "provedení" tím, co museli tenkrát prožívat, jak to muselo být těžké vidět umírat kamarády. Jsem ráda, že jsem tuhle knížku přečetla.

sick.boy
27.07.2016 4 z 5

Lidstvo jen přetéká krutostí, pachtěním po moci.
Válka je jeho výplodem, jeho dítětem.
Tato kniha válku popisuje, a dělá to nejlíp jak může, bez idealizování, bez falešného heroismu, se vším tím svinstvem co k tomu patří, smrt, šílenství, beznaděj..
Je to zatraceně depresivní četba a zatraceně čtivá zpověď.

Anoell
25.07.2016 5 z 5

Nejsem žádný historik a ani jsem nikdy opravdovou válku neviděla, a tak nedokážu určit, jestli to bylo tak, jak je to v knize popsáno - tak či onak, z mého úhlu pohledu to bylo popsáno opravdu neskutečně. V tom dobrém slova smyslu. Překvapila mě neskutečná čtivost knihy, ačkoliv to ani náhodou není novější kousek. Ani nevím, co bych o tom řekla, pořád si nedokážu v hlavě utřídit myšlenky. Snad jen stačí to, že je to naprosto geniální kniha, skvělá k zamyšlení, i když svou podstatou velmi smutná, a měl by si ji přečíst snad každý...! Otevírala jsem ji s tím, že to možná bude dobré, s přesvědčením, že mě válečná literatura bavit nebude, třebaže jsem nikdy předtím nic takového nečetla. A ejhle... Teď je mi jasné, že k tomuhle dílu se určitě nejednou vrátím.

sgjoli
24.07.2016 5 z 5

Opravdu nerozumím tomu, proč jsem se k této knize nedostala už dřív. Je to skvěle napsaný román s dokumentárními prvky, je působivý, citlivý a velmi sugestivní, člověku velmi dlouho zůstane po dočtení v hlavě. Pořád nemůžu přestat myslet na ten pocit marnosti a strachu, který kniha v čtenář vyvolává. A také takový ten vnitřní rozpor, který vojáci cítili, když dostali dovolenku a vrátili se na chvíli domů – okolní svět jim nerozumí, protože neví, co se na frontě děje, a vojáci neví, jak se vrátit do normálního života, hlavně ti mladší z nich. Remarqueův styl psaní mne baví, čte se to velmi dobře. Zároveň z knihy mrazí, když člověk ví, že je to psané podle skutečných událostí.

Bar16
21.07.2016 5 z 5

Kniha, která mi před dvanácti lety vzala dech. Tehdy jsem jí ale nerozuměla tolik, jako nyní - a přesto jí nikdy neporozumím. Kniha, která mě nutí zamyslet se nad vším, co se událo, co se děje. Jak kruté jsou lidské osudy. Kniha, kterou by si měl přečíst každý.

Gandalff007
20.07.2016 5 z 5

Brilantní válečné drama, které v sobě skloubí fatálnost s beznadějí.

Privda
16.07.2016 5 z 5

Velice pěkná a čtivá kniha :)

TheMelorry
13.07.2016 5 z 5

Příběh o zbytečnosti války. Velice se mě dotkl a ještě dlouho po přečtení jsem cítila divný pocit zmaru, smutku, nemohla zapomenout .....
Myslím že by si měl tohle přečíst každý.

majík1
06.07.2016 5 z 5

Nejlepší kniha od autora

BlackWidow
05.07.2016 5 z 5

Knihu jsem četla již několikrát a pokaždé mě dojme. Je smutné,když si člověk uvědomí,když nadutost a tvrdohlavost těch nejvyšších odnese vždy jen obyčejný člověk..

olle3
29.06.2016 5 z 5

Neskutečně sugestivní zážitek. Něco takového, jako byla tato válka, se už nikdy nesmí opakovat.

TheBonelex
13.06.2016 5 z 5

Bezpochyby Remarquovo životní dílo. Zážitky těžko popisovat slovy. Kdo nepřečetl, jakoby nikdy nebyl.

angelice
12.06.2016 5 z 5

Dobře...vážně nevím co říct. Samozřejmě, autorovo psaní bylo úžasné a tak mě kniha pohltila, na druhou stranu jsem se z ní často vytrhávala s mrazivým pocitem a stísněnou úzkostí. Jak se tohle mohlo stát? Jak to, že politikaření dokázalo tolik zničit lidské bytosti? Že se z člověka stal stroj s potlačeným vědomím? Bude se to někdy opakovat, když jsme nebyli schopni se poučit a byla i 2. světová válka? Je zde až moc otázek, které kniha vyvolává... Nutno říci, že Remarque byl mistr v líčení lidských povah a vztazích, takže cítíte smutek s každým odcházejícím životem, zabitým, či zničeným, přítelem, či s protivníkem. Zmar, lítost, vztek, smrt, zoufalství a naděje... Prostě krásná kniha.

MaKolar
08.06.2016 4 z 5

Kniha ukazuje nesmyslnost války a zmaření mladých životů. Typický rukopis pro autora. Doporučuji, jedná se o jednu z nejlepších knih autora.

Wea
05.06.2016 5 z 5

Přečteno,zhlédnuto.Filmový Pavel nebyl ,,můj " Pavel.Ten, jehož myšlenky mě rozesmutnily,rozplakaly,vyvolaly ty nekonečné vlny bezmoci ,a přece s malou jiskřičkou naděje.Nebyl to Pavel z knihy tak pravdivé, hrozivé, krásné, nepochopitelné.Ten jenž se se mnou dělil o všechny své myšlenky, strachy,smutky,naděje, pocity...Nechápu. Nechápu, jak je možné že válka existuje i v dnešní době. Copak je možné přečíst tuto knihu a nic si z ní nevzít?Velmi emotivní kniha o omylech lidstva.

coquus
27.05.2016 5 z 5

Skvěle napsaný válečný román. Zaujalo mě, že často pužívané krátké nerozvité věty syrovost skutečných hrůz pouze podtrhují. Téměř reportážně působí popis dramatických situací v první linii, stejně jako v lazaretu či v zázemí. Pokud si někdo představuje válku jako dobrodružství plné hrdinských činů, tak po přečtení ji bude vidět zcela jinak. Jednoznačně doporučuji.

"Vidíme žít lidi, kterým schází hlava; vidíme běhat vojáky, kteří mají uražené obě nohy; vlekou se na třepících se pahýlech až do nejbližší díry; jeden frajtr leze dva kilometry po rukou a vleče za sebou roztříštěná kolena; jiný jde k obvazišti a přes jeho ruce přitisklé k břichu přetékají střeva; vidíme lidi bez huby, bez dolní čelisti, bez obličeje; nalézáme muže, který svírá zuby po dvě hodiny tepnu své paže, aby nevykrvácel, slunce vychází, slunce zapadá, granáty hvízdají, život je u konce."

zuB_02
21.05.2016 5 z 5

Z zatím žádné jiné knihy mi nikdy nebylo tak úzko, jako z této. Je to kniha, kterou by si měl každý za život přečíst, jistě ho to obohatí a pomůže mnoho věcí pochopit..
Nikdy jsem u knihy nebrečela, ale tato mě k tomu donutila několikrát, úžasné a děsivé zároveň. 100 % doporučuji!

miska98
19.05.2016 5 z 5

Netvrdím, že jsem do téhle chvíle o první světové nic nevěděla, ale mohu odpřísáhnout, že jsem to celé pochopila až po přečtení této knihy. Nečekala bych, že mě takovéto téma bude bavit, ale je to tak - syrový styl vyprávění, kdy Remarque popisuje hrůzy války, beznaděj a bezvýchodnost... teprve teď jsem zcela pochopila, proč se Remarquovi a jemu podobným říká Ztracená generace.... Za mě určitě kniha, kterou by si měl každý přečíst!

Ričí
12.05.2016 5 z 5

Je nemožné vyjádřit slovy, jak moc krásná knížka je.