Na východ od ráje

Na východ od ráje https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14507/bmid_na-vychod-od-raje-qX1-14507.png 5 1974 331

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku, se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

East of Eden , 1952

Makkulka
17.07.2016 5 z 5

Krásná kniha, pro mě poutavý děj, po dočtení jsem měla smutek v srdci, že už jsem ji dočetla.

Elis.n
03.07.2016 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla pěkně dlouho. Mohla za to spousta práce, ale taky to, že jsem ji četla vážně pomalu a některé pasáže i dvakrát. Prostě jsem ji potřebovala vstřebat. Beru ji jako morální výchovu a mnoho pasáží jsem si v knize (nestoudně) podtrhala. Steinbeck mi zodpověděl spoustu otázek, ale i ty, na které jsem se neuměla zeptat.
Zvláštní, jak jsem se dokázala vžít do několika postav, ne vždy, ale během situací, kterým zrovna čelili. Cala jsem neměla ze začátku ráda, ale postupně jsem mu opravdu fandila, protože on sváděl ten vnitřní boj dobra a zla, asi jako každý normální člověk...
Nejspíš jsem si měla psát během čtení poznámky, protože těch dojmů bylo opravdu mnoho. Jestli tohle není Steinbeckovo nejlepší dílo, tak už se opravdu těším na Hrozny hněvu a další...

AdaVinculin
10.06.2016 3 z 5

Mě bohužel kniha moc nezaujala, přišlo mi to takové monotonní a žádný pořádný zvrat..

Prateri
05.06.2016 5 z 5

Úžasná kniha. Psal ji mistr, pět hvězd!

Lokina
05.06.2016 5 z 5

Vděčná kniha, krásný příběh, smutný, ale podmanivý konec :-)

BLeeCraleek
22.05.2016 4 z 5

Kniha je velmi čtivá, zajímavé je jak autor popsal osudy, povahu a pocity lidí. Jak přemýšlí. Některé osoby se nezdály tak dobře vykreslené jako jiné ale to připisuji tomu, že děj příběhů vypravěč zažil jako malý nebo je zná jen z doslechu.

Velmi mě zaujala polemika o tom, jestli máme osud předurčen (rodiči, vlastnostmi, Bohem) a ještě víc se mi potom líbilo jak byla tahle otázka uzavřena.

Kniha nám postupně ukazuje z jakých poměrů hrdinové pochází, čemu věří a jak se vypořádávají právě s tou předurčeností… moc pěkné

klikas
19.05.2016 4 z 5

Povinná četba - vždycky trochu zavání zatuchlinou - tahle kniha v mysli žije!

timelady
15.05.2016 5 z 5

Upřímně jsem nečekala, že by mě kniha nějak oslovila, Steinbeckova novela O myších a lidech mě i přes všechny ty kladné reference celkem zklamala.
Tato kniha ale moje dosavadní mínění o autorovi poněkud vylepšila. I přes značný rozsah se Na východ od ráje velmi dobře čte, a i přes to, že by se samotný děj s přehledem vešel do o polovinu menšího románu, se v knize "pořád něco děje".
Samotnému závěru knihy nemám co vytknout - takhle dlouho mě již žádná kniha nedojala.

viviann
07.05.2016 5 z 5

Kvalitni a vyzivne cteni. Necetlo se mi to lehce, ale prokousala jsem se. Moc hezky vykreslene postavy a lidske osudy.

LahoferRose
13.04.2016 2 z 5

Román, z kterého jsem cítila jen všudypřítomnou bezútěšnost. Vše je marné. Znovu číst určitě nebudu.

Pawlisman
21.03.2016 4 z 5

Steinbeck se čte vždy krásně a je tak chytře napsané, že jde o klasika, kterého si každého zamiluje. Hned za Londonem best of USA mainstream classic´s.

Nunynka
08.03.2016 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se rozhodla přečíst tuto knihu a moc za to děkuji. Pořád se v knize něco děje a člověk se nemůže od ní odtrhnout. Vůbec se nedivím,že je mezi 100. nejlepšími knihami. Doporučuji!!!!!!!

onlyjenda
06.03.2016 5 z 5

Vždycky jsem měl averzi vůči kniham. Přišlo mi divné číst. Naštěstí můžu říci pouze do doby než mi přišla do ruky tato kniha. Ze začátku jsem byl v rozpacích "to nemohu dát, co to zase bude za blbost" = první zdání klame. Od koupě této knihy, kterou jsem si prečetl před pár lety, dostalo moji osobu do fáze kdy vymetám a pravidelně navštěvuji knihkupectvi a hroutím servery internetových knihkupectví. Tolik emocí, užasných myšlenek / hlavně Lee/a přece jen nakonci zjistíte, že je to pouze na papíru . Před Johnem smekám, úžasně napsaná kniha, která by měla být ve všech maturitních kánonech.

mariva
06.03.2016 4 z 5

Po knize jsem sáhla díky letošní Čtenářské výzvě a jsem ráda, že jsem se k ní dostala. Jde o jednu z těch klasických knih, kterou jsem si už dávno chtěla přečíst. Je to změna proti knihám, které čtu v poslední době. Rozsáhlá románová sága z historie jedné americké rodiny je psána krásným klasickým stylem a její čtení bylo opravdovým zážitkem.

Jirinamac
26.02.2016 5 z 5

Pěkná knížka i film

tre.ska
24.02.2016

Jak píše Steinbeck na úvod, jeho kniha je skříňkou, která obsahuje takřka vše, přesto není plná. Jako čtenáři mne zde stále něco chybí. Autor je sice výborným vypravěčem a v knize opravdu najdeme všechno, co nám slibuje. Dle mého názoru je velká škoda, že takřka jedinou postavou, jež je v díle více prokreslená, je Lee.
Na východ od ráje rozhodně není špatnou knihou, ale od tolik oceňované knihy bych čekala více...

zlatka2001
04.02.2016 5 z 5

Nebýt toho, že jsem musela spát a jít do školy, četla bych pořád a pořád. A to je povinná četba? Kdyby byly všechny takhle povinné, tak by mě ve škole neviděli.

26e
27.01.2016 5 z 5

Jedna z tých na ktoré sa nezabúda...

Neo1tex
09.01.2016 5 z 5

Excelentní kniha, vynikající příběh, dokonalá výprava. Víc netřeba říkat. Patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl.

TomášPf.
07.12.2015 5 z 5

Fascinující román, ve kterém se láska setkává s nenávistí, beznaděj se sny, lidská moudrost s hloupostí a dobro se přetahuje do samého závěru se zlem.

V ohromném světě literatury jen těžko naleznete tak sympatickou personu jakou je Samuel Hamilton a téměř jisté je, že budete marně hledat sluhu tak moudrého jako je Lee. Snad díky těmto dvěma vedlejším postavám působí román Na východ od ráje navzdory vší trpkosti a bolesti, které román provázejí, uklidňujícím dojmem. A pak je tu ještě ono slovo timšel, které je vyřčené z úst Adamových na samý závěr, a které dává naději nejenom Calebovi, ale nám všem.