Na jedné vlně

Na jedné vlně https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474441/bmid_na-jedne-vlne-5RJ-474441.jpeg 4 475 109

Bailey Rydellová zbožňuje filmy a už celé měsíce je zaláskovaná do vtipného filmového geeka, kterého zná jen přes internet pod jménem Alex. Dva dospívající nemohou bydlet dál od sebe - Bailey na východním a Alex na západním pobřeží USA. Ale pak se Bailey nastěhuje k tátovi, který náhodou bydlí ve stejném kalifornském městě jako její online princ. Bailey se ale bojí, že se z Alexe vyklube úchyl nebo podivín, a tak mu neřekne, že se do "jeho" města nastěhovala. Nebo že sehnala brigádu v místním turisty vyhledávaném muzeu. Nebo že ji každý den dovádí k šílenství muzejní sekuriťák Porter Roth, který je sice k sežrání, ale taky jejím novým nepřítelem na život a na smrt. Časem je navíc všechno komplikovanější a Bailey začíná objevovat tu tenkou hranici mezi nenávistí, láskou a čímkoli, co zrovna začíná cítit k Porterovi. Bailey si tak musí vybrat, jestli se držet své online fantazie, Alexe, nebo zariskovat a přijmout nedokonalou realitu, Portera. Volba je to zároveň jednodušší i komplikovanější, než si uvědomuje - Porter Roth má totiž tajemství: to on je Alex... víceméně.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

Alex, Approximately , 2018

DejSemTuKnihu
22.07.2021 4 z 5

Já se u toho skvěle pobavila. :) Postavy mi sedly ale kdybych přirovnala obě autorčiny knížky k sobě, tak mi Bailey sedla víc než Zorie z Kudy ke hvězdám (kluci asi nastejno :)). Půl bodu strhávám za podle mě zbytečné části knížky.
(Recenzi k první knize autorky a i k jiným knihám naleznete na mém profilu nebo přímo u dané knihy).
4,5/5*

Ditules
20.07.2021 3 z 5

Letní oddechová četba pro mladší ročníky. Oceňuji odkazy na filmy, ale jinak mě to až tak neuchvátilo. Obálka krásná.

wallflower.
19.07.2021 5 z 5

Skvělá oddechovka, která vás naladí na léto a zavede na kalifornské pláže a promenády lemované spoustou obchůdků a stánků s churros a měsíčními muffiny.
Líbilo se mi, že se vlastně téměř celá kniha věnovala vyvíjejícímu se vztahu Bailey a Portera bez nějakých zbytečných vycpávek okolo a taky bez větších dramat (co se jejich vztahu týče) kromě momentu, kdy zjistili, s kým si to vlastně celou dobu psali. Za mě je rozhodně dobře, že se už v anotaci dozvíme, kdo je kdo, protože co si budem...jak často se něco podobného stane, a takhle jsem se vyhnula překvapení v závěru knihy a protáčení očí nad tou nepravděpodobností. Když jsem věděla do čeho jdu, tak mi to vlastně vůbec nevadilo, a navíc si člověk daleko víc užije souvislosti mezi tím, co se odehrává v životech postav a co v internetové konverzaci.
Kniha je nabitá vtipnými slovními přestřelkami, narážkami na filmové klasiky, romantickými scénami, u kterých se člověk prostě musí usmívat, ale odehrávají se zde i vážnější momenty. V knize je ukázané, jak důležitá je pro vztahy komunikace a jak je ovlivňuje i vztah k sobě samému.
Na jedné vlně splnilo moje očekávání o feel good romantice a dokonce ho i předčilo.
4,5 / 5 *

Lutzinka
16.07.2021 4 z 5

Za mě dobrý. :-)
Líbilo se mi to víc, než Kudy ke hvězdám.

Tohle asi ani není SPOILER, když je to v anotaci, ne? :

Škoda, že vlastně od začátku víme úplně přesně, kdo je kdo a jak se to bude dál vyvíjet.
Jediný, kdo to až do konce neví, je hlavní hrdinka, která působí, jako Geňa hadající Seznamku...

Líbil se mi ten styl psaní. Předvídatelné, leč příjemné.

Na jedné vlně s mojí představou o pohodové jednohubce.

Fortuna7
14.07.2021 4 z 5

Na jedné vlně je fajn letní oddechovka, ale autorčina kniha Kudy ke hvězdám se mi líbila daleko víc, a to kvůli tomu, že se tam řešila důležitá témata, což mi tady chybělo. Tohle byla prostě jen oddechovka u které se zasmějete, culíte se u toho a užíváte si ty narážky na filmy, ale nic moc vám to nepředá :-)

luzajickova
14.07.2021 4 z 5

K této knize mě nic nenapadá ale jdeme na to. Styl psaní mi sedl ale asi mi tam trochu chybí pohled Portera v některých okamžicích bych uvítala co si myslí jinak se mi kniha líbila i styl mi celkem sedl... Porter si toho zažil opravdu hodně zlého to samé Bailey a nebylo to hezké když jsem to tak četla tak mě z toho mrazilo nevím jak bych se zachovala v jejich situaci. Autorka v knize celkem dobře popisuje jak se Bailey posunuje překonává a vyvíjí jak psychicky tak emočně (nebo nevím jak jinak to popsat snad pochopíte až přečtete). Davy Portera bývalý kámoš. Porter dělal vše aby mu pomohl jenže Davy to neuvítal takže klesl na totální dno. Bailey mi sedla hned to samé Porter líbilo se mi to jejich špičkování a Porter jak otravoval stále s těmi kvízy to mě vážně bavilo :D. Smutná,Veselá a s nějakou tou romantikou.

Siwan
14.07.2021 5 z 5

Není co dodat, pohodové letní čtení.

lapetitedeny
13.07.2021 4 z 5

Bailey a Alex se nikdy nepotkali, ani neznají svá skutečná jména, ale díky sdílené lásce ke starým filmům i tak navážou neobyčejné přátelství. Čirou náhodou navíc Alex žije ve stejném městě jako Baileyn táta – ve městě, do kterého se Bailey právě přistěhovala. To ale Alexovi neřekne, protože se bojí, jak by jejich reálné setkání mohlo dopadnout. Místo toho se rozhodne, že se ho nejprve pokusí sama najít a zjistit, jestli by jejich přátelství mohlo ustát i střet s realitou. Její plány ale začnou nabírat trochu jiný směr, když jí do života vstoupí jeden nepříjemný (ale sakra pohledný) kolega z letní brigády…

„Naše setkání může být skvělý, ale taky to může skončit jedním velkým trapným zklamáním. A to je přesně ten důvod, proč si nejsem jistá, jestli o něm chci vědět něco víc.“

Autorka v Na jedné vlně stvořila neuvěřitelně poutavý a hlavně pohodový příběh. Kniha vám navodí příjemnou letní atmosféru, ale zároveň dokáže vyvolat spoustu emocí – především tedy těch dobrých. Je plná letního slunce, surfování a taky lásky.

Hlavní hrdinové jsou skvělí. Bailey mě neskutečně bavila, protože byla velmi realistická. Je to taková trochu potrhlá holka se sklonem vyhýbat se nepříjemnostem a raději říkat lidem to, co chtějí slyšet. Porter v ní ale probouzí spoustu nových pocitů – včetně chuti jednu mu vrazit. Ani Porterova sebejistota a nadřazenost, ale nejsou tak neochvějné, jak se tváří.

Oba hrdinové mají své jizvy a v mnoha věcech jsou jako noc a den, jednu věc jim ale nejde upřít – pěkně to mezi nimi jiskří. Autorka si skvěle vyhrála s psychologií postav, a hlavně s příběhem, který stojí za tím, kým jsou dnes. To se přitom dá říct i o vedlejších postavách, nejen o Porterovi a Bailey.

Styl vyprávění je trochu specifický, skvěle ale odráží hlavní hrdinku a její způsob myšlení, z jejíhož pohledu celý příběh sledujeme. Zdá se mi, že se autorce navíc povedlo celkem dobře nastavit hranici v otázkách sexuality. Neignoruje ji, ale zároveň nic nerozebírá úplně do detailů. Neplatí to úplně vždy (zejména některé slovní narážky mezi hrdiny byly trochu přehnané), ale většinou se to dařilo.

Z knihy po celou dobu dýchá léto a pohodová atmosféra jako stvořená pro líné letní dny. Není to kniha, která vás pohltí po první straně, ale dejte jí pár kapitol a s vysokou pravděpodobností se zamilujete – pokud tedy patříte mezi fanoušky romantických feel-good contemporary. V rámci žánru rozhodně patří k těm lepším kouskům díky svému skvělému a neuvěřitelně čtivému zpracování a moc dobře fungující chemii mezi hrdiny. Romantická linka je skvělá a autorka dokáže vykreslit spoustu momentů, u kterých se dá jen stěží neuculovat. Zajímavé zpestření navíc představuje také Baileyna záliba ve starých filmech, které často zmiňuje.
----
Kniha mi byla poskytnuta na recenzi společností Albatros Media.

Varjohukka
12.07.2021 4 z 5

Četla jsem v angličtině. Příjemné, oddechové čtení. Ideální na léto.

Teriiii
08.07.2021 5 z 5

Za mě pohodové čtení, skvělý oddech na léto. Autorka píše úplně úžasně čtivě a oceňuji, že se dokázala také jemně dotknout témat, která jsou pro dospívání naprosto přirozená.
Jediné, co zamrzelo, je ta anotace. Velká škoda, že s tím autorka třeba dál nepracovala v jiném stylu, než jak knížka skončila. Jinak ale paráda. Dostala jsem, co jsem očekávala.
4,5*

petulkapeta
03.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Pro me další pohodové cteni,i když popravdě předchozí kniha od autorky se mi libila vic...
Líbilo se mi jak to Pottrovi doslo i když jeho reakce..

JanuldaN
03.07.2021 4 z 5

Jen co jsem dočetla Kudy ke hvězdám, musela jsem se pustit do Na jedné vlně :-) Opět vážně skvělá knížka. Jednoduchý děj, sympatičtí hrdinové, skvělé prostředí. Překrásná oddychovka pro letní odpoledne.

ZapisnikTerky
01.07.2021 4 z 5

Super atmosféra, skvělé postavy, vážnější téma v pozadí a mnohem víc. Kudy ke hvězdám mi bylo tématem bližší, ale tahle kniha je rozhodně v povinné četbě každého milovníka YA contemporary. Víc v mojí recenzi.

Adél784
01.07.2021 5 z 5

Milý, roztomilý příběh, který se odehrává v Kalifornii. Možná bych řekla, že je až lehce pohádkový:)
Na jedné vlně čtenáři předá letní atmosféru, takže je to ideální knížka na léto.
Knížka má velice příjemnou hate-love linku:) Myslím si, že to je ideální čtení pro čtenáře Kasie West, i když už je Na jedné vlně lehce dospělejší:)
Bailey, Porter a i Gracie jsou skvěle vykreslené postavy:)
4,5/5 v rámci žánru se jedná o skvělou, čtivou a odpočinkovou knížku.

,, Tvoje sny mohou být realitě blíž, než si dokážeš představit."

happy19
30.06.2021 5 z 5

Takové letní pohlazení ♡
Úžasná!Zhltla jsem ji jak malinu☆
Skvěle (na)psané ,-)

„Milovat neznamená hledět jeden do druhého, ale pohlížet společně jedním směrem.“

Barča 008
29.06.2021 5 z 5

Ideální letní čtení.

lena.o.knihach
28.06.2021 3 z 5

Protože Kudy ke hvězdám bylo přímo famózní, čekala jsem toho hodně i od novinky Na jedné vlně.

Nevím, jestli je to tím, že jsem nedávno už jednu podobnou knihu dočetla, ale Na jedné vlně mi přišel jako naprosto průměrný, obyčejný a ničím zajímavý příběh.
Hlavní postavy si mě moc nezískaly, více se mi líbily ty vedlejší a romantická linka také nijak nevynikala.

Pokud chcete letní oddechovku, která se odehrává na pobřeží se supr postavami a ještě k tomu budete zachraňovat mořské živočichy, přečtěte si Instant karmu.

nela3812
24.06.2021 5 z 5

Ano, kniha je předvídatelná. A ano, autorka hned v anotaci prozrazuje skutečnou indentitu Alexe. Díky tomu se však více než na pátrání po skryté indetitě můžeme jako čtenáři soustředit na příběh a vývoj jednotlivých postav. Bailey i Alex mají před sebou mnoho překážek a zvratů, se kterými se musí vypořádat. Oba si ze své minulosti nesou těžká břemena, která komplikují přítomnost, včetně navazování vztahů. Vývoj všech postav v příběhu byl přirozený a příjemně gradoval. Líbí se mi, že autorka přišla s (z mého pohledu) originálními zvraty, jak v minulosti, tak v současnosti.

Tento „Hate to Love“ příběh, jak se tomu nyní odborně říká, mě bavil a knihu jsem přečetla jedním dechem. Tohle je přesně to co jsem potřebovala po náročném zkouškovém období. Až mě nyní mrzí, že jsem si jí více nešetřila. V knize autorka nejen vypráví příběh, ale na začátku každé kapitoly najdete citát z filmu, který je s kapitolou svázaný. Mile mě překvapil výběr filmů jak ze současnosti, tak z minulosti a také, že nevybírala jen největší a nejznámější hity.

Trochu mě v příběhu štvala postava Davyho. Z principu mi nebyl sympatický. Ačkoliv na druhou stranu k příběhu patří a jeho role je tam více než důležitá.

Knihu Vám doporučuji celým svým srdcem a dávám jí ve svém hodnocení 5/5 .

Sarah11
23.06.2021 4 z 5

Krásná, mořem provoněná romantika se sympatickými hlavními hrdiny, která se ale dotýká i vážnějších témat jako je vyrovnávání se s traumatem, rozvod rodičů, rodinné vztahy, ale třeba i drogová závislost.
Hlavní hrdinové měli, stejně jako i v předchozí autorčině knize, zajímavé koníčky, a i když nejsem zrovna nadšenec do filmů (a už vůbec ne do těch starých), moc se mi líbily i citáty, které vždycky vystihly následující kapitolu. Věřím, že někdo, kdo ty filmy zná, bude nadšený ještě víc než já.
Plusové body za zmínění ochrany při sexu i za lechtivé scény, u kterých jsem neměla chuť si vyškrábat oči.
A ty naše české obálky? To je prostě skvost! Pokud u nás vyjde od autorky něco dalšího, určitě se do toho pustím.

Charlies
20.06.2021 5 z 5

Jsem nadšená! Bylo to tak milý a sladký! Úplně jsem se u toho chvilkama rozplývala..

P.S. Chtěla bych jen říct těm, kteří třeba u této knížky váhají stejně jako já, jestli si ji přečíst, protože už jim pár let není -náct.. Pokud jste podobně romantická duše jako já, určitě se na ni vrhněte! Tahle stojí za to!