Myší díra

Myší díra https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483504/bmid_mysi-dira-HUZ-483504.jpg 5 306 119

Axelovi je osm. Koktá, nesmí slavit Vánoce a má starý mobil. Taky mu umřel táta a máma se utápí věčně v depresi. Dědek plesnivej je jeho soused, kterému bude nejspíš už sto. Nikdo ho nemá rád. Ztrácí se ve starých pomatených vzpomínkách, v osamělosti a stále miluje Štěpánku. Jolana bydlí pod ním, táhne jí na padesát, nesnáší děti a chystá se na post prezidentky firmy. Ve stejném domě žije i pětadvacetiletý Cyril posedlý čistotou a sexem na záchodcích v baru. A pak je tu ještě někdo, kdo o nich ví naprosto všechno. V jednu chvíli se životy všech protnou. Vyplují na povrch nečekané touhy, skrytá tajemství, někdy pěkně smradlavá, a také myšlenky zastrčené uvnitř každého z nich. A život může nabrat zase druhý dech.... celý text

Ossisa
04.02.2022 5 z 5

Autorku jsem neznala a na knížku jsem narazila náhodou někde na internetu, ale nakonec se z toho vyklubalo příjemné překvapení. Příběh je vcelku originální, vypravěč trošku netypický, ale dobře. Napsáno čtivě, s pochopením pro lidské slabosti. Témata, která se v příběhu řeší jsou spíš smutná, ale psaná s optimismem. Prostě za mě fajn příběh a postavy sympatické. :)

rysavas
29.01.2022 5 z 5

Musím říct, že takhle knížka byla milé překvapení....přečetla jsem jí na jeden zátah (aby také ne, když má tak málo stran :) Přiznávám, že u prvních čtyř stran jsem si říkala...šmarjá, co to zase bude...a ejhle....pak už jsem jen potřebovala vědět, jak to bude... Kniha je plná postav, které si oblíbíte, i když na první dobrou nemusí působit zrovna jako sympaťáci... mají svá tajemství...svá trápení....svou samotu....ale co je na tom nejlepší....že to, jak to je...neznamená to, že to tak musí zůstat :)

Fidorr
26.01.2022 5 z 5

Velmi silné, ale i smutné čtení. Na to kolik má knížečka stran obsahuje opravdu mnoho. Často mě příběh vedl k zamyšlení nad sebou samým a taky nad tím kolik různých a závažných problému mezi lidmi je, přehlíží se, neřeší se a lidé s nimi jsou odsuzováni bez toho aniž by druzí věděli aspoň zlomeček toho proč se někdo chová jak debil, působí jak debil…. Rozhodně doporučuju.

Arwen777
22.01.2022 4 z 5

Osvěžující útlá knížečka týkající se vážných témat jako jsou jizvy z dětství, osamělost, pocity viny, nenaplněné touhy, nevšímavost, šikana, deprese, předsudky aj. Přesto jsou tyto smutné motivy podané trochu odlehčenou formou a to díky netypickému vypravěči. A tak se v jednom domě konečně potkají lidé, kteří se dlouhou dobu míjejí, a vznikne z toho místy dojemný a místy vtipný příběh, hlavně ale hluboce lidský, s pochopením pro staré i nové rány, a dávající naději, že lidskost a pochopení ještě nevymřeli. A zdůrazňující odvěkou pravdu, že když máte pro koho, stojí za to žít. A možná, že i na té reinkarnaci něco bude...
Doporučuji.

Peace
18.01.2022 5 z 5

"Život neběží podle toho, jak člověk předpokládá. Život si dělá, co chce, navzdory veškerým očekáváním."

Mé první setkání s autorkou a hned se jedná o originální příběh. Na málo stránkách dostanete hodně silný příběh.

michaelaaa5
16.01.2022 4 z 5

Každý má své tajemství, každý jiné, žijí v jednom domě a netuší, že jsou sledováni...
Příběhy lidí žijících v jednom domě psány z velmi neobvyklého pohledu myši, která žije s nimi. Originální pojetí příběhu, přečteno za jeden den a určitě mrknu i po dalších knihách této autorky.

TerJac
14.01.2022 5 z 5

Kniha se mi dostala do rukou náhodou, a protože byl čas, přečetla jsem ji jedním dechem za jeden den. Musím říct, že kniha byla skvělá. Autorku neznám, a tohle byla moje prvotina od ní. A musím říct, že se mi velmi líbí to, jak uchopila příběh, jehož téma není v literatuře nijak opomíjené. Lidské osudy a život, který se obrací, kam se mu zamane, je námětem mnoha příběhů. Ale tento příběh podaný očima myši, která se přičiněním svého osudu dospělého jedince "zasloužila" o to, aby měla možnost se na život podívat znovu a pochopit jej představuje zkrátka úplně jiný level. Ať již v reinkarnaci věříte, či nikoli, já to brala jako určitou metaforu ducha bloudícího po světě, který má možnost konečně něco pochopit, ale bohužel už ne změnit. A to už bylo zpracované jako téma nesčetněkrát, a přesto se této autorce podařilo toto téma zhmotnit úplně do jiné podoby, která tomu dala úplně jiný šmrnc. Bylo to pro mne zpestření ale i k zamyšlení, a za to děkuji :)

Bettinka
06.01.2022 5 z 5

Mé první setkání s autorkou a jsem za něj velice ráda. Krásný příběh, místy velmi smutný. Čtete o osudech obyvatel jednoho domu a tak nějak si přejete, abyste k nim také patřili. A také si přejete, aby to pro spousty jiných dětí dopadlo minimálně tak, jako pro Axela. Velmi příjemná kniha.

Leona333
05.01.2022 4 z 5

Autorku jsem až do nynějška neznala. Knížka si mou pozornost získala díky svému přebalu a názvu. A ten název je v celku i dosti výstižný...
Je to opravdu nápaditý příběh, plný lidské touhy a očekávání, osamělosti a osamění..., ale i nadějí a překvapení.
Přečteno za jedno odpoledne.

lenka.g
05.01.2022 5 z 5

Nemám české autory moc ráda. Od téhle knížky jsem nic nečekala, navíc jsem si myslela, že je to knížka pro děti. A nakonec jsem nadšená a dost možná kouknu po dalších dílech autorky:)

simca2903
30.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Stejně jako všechny výtvory Simonka Votyové opět senzační

katerina5544
27.12.2021 5 z 5

Skvělé, dojemné, chytré,krátké a přitom toho má v sobě tolik. Tahle kniha je velké překvapení a za mě nejlepší prectena v tomto roce. Všechno do sebe tak hezky zapadlo a jediné co mě mrzelo, že už je konec. Tleskám autorce, knihu jsem si koupila zkusmo a ehjle!

ElissEm333
26.12.2021 5 z 5

Tleskám! Jak se autorce povedlo vytvořit příběh tak malého rozsahu, který se vám ale zaryje hluboko pod kůži a všechny jeho postavy vám přirostou k srdci? Nechápu!
Tolik rozdílných charakterů a stejně se všichni navzájem potřebují, aby byli silnější.
Je to smutné. Ale krásně smutné.

julie8666
19.12.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem hezký příběh

bookcase
16.12.2021 5 z 5

Pecka. Doporučuju, pro mě velké překvápko. Nenápadná knížka, stran taky moc nemá, ale to, co se v ní skrývá, vydá za jiné pětisetstránkové romány.

jonyrico
13.12.2021 5 z 5

Myší díra je plná kontrastů, autorka na malém prostoru dokázala vytvořit velký příběh, a to bez jakýchkoliv příkras. Mnohdy to vypadá již zcela beznadějně a pak najednou mezi mraky vysvitne sluníčko a na scénu se sem tam dostane i humor. Čtenář pomalu zjišťuje, že naděje skutečně umírá až jako poslední. Simona Votyová nic zbytečně neprotahuje, jde vždy přímo na věc, ale zároveň má podstatné informace rozprostřené do celé knihy, čímž udržuje čtenáře v napětí.

veruptackova
06.12.2021 4 z 5

Na opravdu krátkém rozsahu se autorce povedlo odvyprávět silný příběh, který má své poselství.
Troufám si říct, že vás Myší díra donutí zamyslet se nad malicherností některých problémů. Dojme vás, překvapí, pobaví a místy i bude držet pěkně napnuté.

Knihomolovkyně
02.12.2021 5 z 5

Přečetla jsem na jeden zátah, nejen proto, že je kniha útlá, ale hlavně proto, že jsem se od ní nemohla odtrhnout. Každá z postav má svůj velice zajímavý, až tvrdý osud, svoje stinné stránky, ale zároveň všem musíte fandit. Ať je to malý osmiletý Axel nebo starý děda, kariéristka padesátnice nebo náruživý barman, všichni něco v sobě nesou, skrývají, ale vypluje to na povrch. Místy velmi dojemné, až jsem si i pobrečela, ale vzápětí to střídá humor, byť spíš černý, ale velmi mě to pobavilo. Zajímavý je samozřejmě příběh samotného pozorovatele všech sousedů. Líbí se mi autorčin styl, kdy zbytečně nic neprotahuje, jde k věci, nemotáte se v lidech, ani v příbězích, není tam klišé omáčka.

BoženaN
30.11.2021 5 z 5

Originální. Emocionálně nabité. Dotýká se hloubky různých problémů napříč generacemi. Místy velmi dojemné a k zamyšlení. Ale nechybí ani humor. Od začátku do konce jste v napětí, co se bude dít dál. Všechny postavy si nakonec zamilujete, přestože se nejdřív některé jeví nesympaticky. Pochopíte, že nic není tak, jak se na první pohled zdá. Za mě výborné čtení.