My děti ze stanice ZOO

My děti ze stanice ZOO
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31623/bmid_my-deti-ze-stanice-zoo-9XN-31623.jpg 5 8165 8165

My děti ze stanice ZOO série

Mladistvá západoberlínská narkomanka ich-formou popisuje svůj příchod jako 6leté na berlínské sídliště Gropiusstadt s minimem možností zábavy pro děti. Neutěšené rodinné poměry vedoucí k rozvodu rodičů ji přivádí k hašišové partě v „Domě středu“. Následně postupně propadává světem drog až k těžké závislosti na heroinu a všemu, co s ní souvisí: těžké zhoršování zdravotního stavu, snaha opatřit si peníze na dávku (žebrání, krádeže, prostituce) a občasné zoufalé a neúspěšné pokusy zbavit se závislosti. Později se dívka závislosti na heroinu zbaví, ale pořád zůstává závislá na hašiši. Kniha obsahuje vlepenou 32 stránkovou fotografickou přílohu. Předmluvu napsal JUDr. Kamil Klášterský. Odborně lektorovali MUDr. Jan Cimický, CSc., JUDr. Kamil Klášterský a MUDr. Jaromír Rubeš. První vydání.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta

Wir Kinder vom Bahnhof ZOO , 1978

Sidonka3
26.01.2020 4 z 5

Zručně a čtivě napsaný příběh o náctileté narkomance, prý autentický. Do jaké míry je psaný skutečně podle reálných událostí a v jakých pasážích se realita upravovala, toť otázka. Dodnes vycházejí novinové články o tom, že vztah Christiany s jejím vrstevníkem měl ve skutečnosti jinou podobu apod.
Svého času velká móda, nyní již kult, Christiana se stala díky knize celebritou, doteď je to povinná četba na mnohých školách. Já mám jisté výhrady, i když se to četlo samo.
Osobně nesouhlasím s tím, že se na tom strašném sídlišti nedalo dělat vůbec nic, ani chodit do zájm.kroužků, prostě jen fetovat, jak je nám podsouváno. Když jsem to asi před třemi lety četla, přišlo mi, že to ani tak není názor puberťačky, ale trochu tendenčních, senzacechtivých novinářů, kteří se nás čtenáře o tom snaží přesvědčit.
Viděla jsem pár dokumentů i filmů o dětské prostituci i si něco přečetla a to jsou teprve šokující, brutální příběhy. My děti ze stanice ZOO je klasika, která je dobře vystavěná, ale nemůžu se ubránit dojmu, že je s námi, čtenáři, trochu manipulováno.
Dávám slušné čtyři hvězdy, k obecnému nadšení nebo zděšení nad dobou a situací se ale nepřikláním, byly a jsou ještě horší místa k životu než bývalé Západní Německo.
Přitom mám dojem, že kritičtější názor na knihu mám snad jen já sama, když čtu zdejší kladná hodnocení.
Možná bych měla do knihy zase nyní, po čase nahlédnout a upřesnit nyní už mlhavější vzpomínky. (Každopádně budu už raději příště psát veškeré další komentáře jen bezprostředně po přečtení knížky, abych ve svém příspěvku neuvedla nějaké nepřesnosti).

eliifa
25.01.2020 5 z 5

napínavý děj, poučné, doporučuji přečíst

Annkag
23.01.2020 4 z 5

Pri čítaní tejto knižky som mala chuť zaliesť do slimačej ulity depresii.Nechať v zrýchlenom tempe utekať svet okolo seba až pokial by ma nejaká noha nezašliapla a ja by som v náhlej triezvosti otvorila oči a zistila že pred týmto problémom,ktorého je táto kniha plná sa utekať nemôže.Niektorý z nás sú k tomu priam predurčený ale táto kniha mnohým mladým môže pomôcť otvoriť oči a vyhnúť sa drogám.....Všetky pronlémy sa dajú riešiť len je potrebné to riešenie nájsť.

evka66
17.01.2020 5 z 5

Pěkný ale strašně smutný

lištička123
16.01.2020 5 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem tuto knihu ještě nečetla, netušila jsem, na co se mám připravit. Bylo to hodně náročné čtení, co do obsahu. Tím spíš, když máte doma puberťáky. Ale nakonec jsem to dala.

iveta3867
12.01.2020 5 z 5

Tenhle pribeh se mnou hodne zamaval.. nemuzu na ni prestat myslet.. behem cteni jsem nenavidela Christianu, jeji rodice, Berlin, i celou spolecnost..

MagdaMagion
08.01.2020 5 z 5

Když si sednete na nádražní perón s tím, že čekání na vlak si ukrátíte četbou a ponoříte se do tohoto příběhu dávejte pozor ať vám během čtení neujede před nosem vlak. Tak jak se to stalo mě. Ten příběh mě uchvátil a pohltil a i když už se mi to stalo před léty, stále si vybavuji jak silně na mě dílo zapůsobilo.

Honza89
08.01.2020 3 z 5

Běžně čítám zcela odlišné knížky, sám bych po takto zaměřeném příběhu nesáhl, ale jelikož jsem knihu dostal, tak jsem ji přelouskal. Přiznám se, že mi vadil opakovaný děj, tzn. neustálý popis toho, jak se Christiana chtěla zbavit závislosti a pokaždé to nevyšlo. Bylo to na mě zdlouhavé. Jinak jde o zajímavý náhled, člověka místy opravdu mrazí a jak je v recenzích čtenářů uváděno - kniha nutí k přemýšlení. Já jsem si uceloval poznatky zejména směrem k výchově vlastního dítěte.

petrat111
06.01.2020 5 z 5

Napsané velmi rozumně. Jistě nad knihou každý jestě hodněkrát přemýslel.

666Jitka
05.01.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem četla jako velmi mladá a nyní jsem si jí přečetla znovu. Konstatuji, že neztratila vůbec nic na aktuálnosti. Velice dobře napsané memento před tvrdými drogami. Kniha se čte sama - pro někoho může být tato pravdivá zpověď až šokující.

Tardisek
05.01.2020 5 z 5

Knihu rozhodně doporučuji. Zhltla jsem ji za dva dny. Kdo rozmýšlí o tom, že by zkusil něco tvrdšího, tak přečíst povinně a určitě vás to přejde. Příběh se mi četl dobře, v ledasčem jsem Christianu chápala. Kniha je obecně ale velmi depresivní a plná beznaděje. Doplňování příběhu vzpomínkami ostatních je užitečné a člověku prospěje pohled i z jiné perspektivy. Za spoustu si věcí si totiž Christiana mohla sama. Očekávejte, že po přečtení strávíte pár dlouhých chvil nad přemýšlením o osudu této dívky (dnes už ženy). Určitě plánuji si přečíst druhý díl jejího příběhu.

karol.cadex
03.01.2020 5 z 5

V těch čtrnácti jsem knihu a vůbec Christianu chápala úplně jinak - jasně, že naivně a děsně jsem jí rozuměla a ve skrytu duše jsem si možná přála prožít to samé, protože ač mě to svým způsobem děsilo, taky mi to přišlo dost lákavé.
Teď ve třiceti už to rozhodně tak nevidím. Jako jo, dětství neměla úplně růžový, ale přece se pořád člověk nemůže jen vymlouvat na to, že ho rodiče měli málo rádi nebo tak. A proto se dám na drogy a budu spát s hnusáky, abych měla na dávku a budu na to prakticky pyšná, že se o sebe umim takhle dobře postarat.
Závislost na drogách je mimo jiné projevem totální slabosti osobnosti a vůle. S drogově závislými jsem byla a jsem v kontaktu doposud ať už v osobním životě nebo v profesním a ne, opravdu to nejsou chudáci.
Co se týče jazykové stránky, stylistiky a vůbec knihy celkem, je psaná poutavě a flashbacky matky nebo sociální pracovnice jsou super oživením, ke knize jako takové nemám jedinou výtku.
A Christiana mi velmi vadí, takže její pokračování si opravdu nepřečtu.

PetrCepek

Drsné, ale poučné.

danielavachova
03.01.2020 5 z 5

Občas jsem byla z knihy v šoku,tak otevřená zpověď fetáčky,síla,dlouho jsem se k přečtení odhodlávala,pak mě k přečtení popíchla sedmnáctiletá dcera a nelituji. Jsem šťastná,že jsem nikdy nemusela zažívat to ,co matka Christian. Určitě by kniha měla být povinná četba,ale už na základní škole.

verunecek
01.01.2020 5 z 5

prečteno jednim dechem už před lety, ale pořád cítím tu husinu z výpovědi Christian o tom jak užívala drogy...jak tvrdila že nikdy, ale... tahle knížka mi dala hrozně moc a hlavně to, že jsem nikdy vic než alkohol a marianku neměla touhu zkusit, protože ty stavy poté my ukázali, že opravdu muze být hůř... to poselství, které odradí od toho to zkusit, to je nejdůležitější...

Baja333
29.12.2019 5 z 5

Dala bych jako povinou četbu na základní školy.

Martass8
28.12.2019 5 z 5

Kniha je špička totoho tématu, dobře napsaná . Kultovka

snobold
23.12.2019 5 z 5

Nebudu tvrdit, zdali je lepší film nebo kniha, obojí má svoje pro a proti. V knize je všechno podstatně více vysvětleno - jak se Christiana seznámila s ostatními feťáky, dětství, pocity, odvykačky,... na druhou stranu se poté všechno opakuje a když jde hlavní hrdinka asi po páte na odvykačku a pak stejně zase uteče a jde si píchnout háčko tak už to čtenáře tolik nedostane. Celá kniha se však čte opravdu dobře, nebude mít s ní problém ani člověk co nikdy žádnou knížku nečetl. Rozhodně jedna z těch knih, kterou by si měl asi každý přečíst - hlavně v období školských let.

Jirikk
21.12.2019 3 z 5

O té knize jsem slyšel už v 80 letech ale číst se mi nikdy nechtěla ,ale jako audiokniha se mi líbila velmi. Dost drsná zpověd a to jsme vnímali tehdejší ZApadní Berlín jako město svobody a ne kde děti umírají na drogy..

2839
15.12.2019 5 z 5