My děti ze stanice ZOO

My děti ze stanice ZOO https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31623/bmid_my-deti-ze-stanice-zoo-9XN-31623.jpg 5 8157 8157

My děti ze stanice ZOO série

Mladistvá západoberlínská narkomanka ich-formou popisuje svůj příchod jako 6leté na berlínské sídliště Gropiusstadt s minimem možností zábavy pro děti. Neutěšené rodinné poměry vedoucí k rozvodu rodičů ji přivádí k hašišové partě v „Domě středu“. Následně postupně propadává světem drog až k těžké závislosti na heroinu a všemu, co s ní souvisí: těžké zhoršování zdravotního stavu, snaha opatřit si peníze na dávku (žebrání, krádeže, prostituce) a občasné zoufalé a neúspěšné pokusy zbavit se závislosti. Později se dívka závislosti na heroinu zbaví, ale pořád zůstává závislá na hašiši. Kniha obsahuje vlepenou 32 stránkovou fotografickou přílohu. Předmluvu napsal JUDr. Kamil Klášterský. Odborně lektorovali MUDr. Jan Cimický, CSc., JUDr. Kamil Klášterský a MUDr. Jaromír Rubeš. První vydání.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta

Wir Kinder vom Bahnhof ZOO , 1978

TheEvelyn
29.11.2020 5 z 5

Knížka mě velmi zaujala a přidala bych se k názorům ostatních, kteří zde už ten samý výrok psali, že by se kniha měla stát povinnou četbou pro každého, a když ne povinnou, tak alespoň jako odstrašující případ toho, co se s takovým člověkem, který bere narkotika, může stát. O to více mrazivější je, že se jedná o autobiografii dítěte. Na druhou stranu člověk takovým věcem může jen ztěží zabránit viz matka Christiany, která se snažila svou dceru razantním způsobem neomezovat a mít s ní láskyplný vztah, zatímco její otec bil nejen Christianu, ale také stáhl ruku i na její matku. A přesto všechno se Christiana přidružila k partě lidí, která holdovala těmto látkám a díky tomu, co všechno prožívala a co se jí dělo, se lehce stala jednou z nich.

laura
23.11.2020 5 z 5

Nářez. Drsná, syrová, otevřená zpověď bez příkras - o to mrazivější, že jde o zpověď dítěte...

Příběh o tom, kam až je člověk schopný klesnout, co je schopný obětovat a že závislost nezná hranic. Příběh o tom, co člověk může ztratit a že cesta ven je těžká, zdlouhavá a ne vždy korunovaná úspěchem.

Bolestivé, do živa obnažené emoce a zároveň jejich absence, ponurá atmosféra berlínského metra, nuda, která vás spolehlivě zavede do náruče zapomnění a pomalého umírání - protože i když tohle přežijete, stejně jste tak trochu umřeli...

rumund
13.11.2020 3 z 5

každý o ni pořád mluvil, tak jsem ji přečetl a vážně dobrý , ikdyž tvrdý příběh

Sphaeramia
12.11.2020 5 z 5

Poprvé jsem ji četla ve 13 letech za minulého režimu. Do té doby jsem o drogách jako dítě nic nevěděla. Byl to pro mě neuvěřitelný šok. Syrovost bez příkras. Tvrdý střet z realitou. Tahle kniha by měla být pro každého puberťáka povinná četba...

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Velice silný příběh.. A zároveň je to šílený hnus.. Kde ta doba byla už tenkrát..

lucifree91
11.10.2020 5 z 5

Silný příběh o závislosti na drogách. Myslím, že by si tuto knihu měl přečíst každý, hlavně dnešní teenageři. Ještě dlouho po přečtení jsem ji nemohla dostat z hlavy. Je smutné, že takových jako Christiane je a bude ještě spousta.

tra-my5156
10.10.2020 3 z 5

Popis drsné skutečnosti ve mě nezanechal chladný dojem, neboť je to věc, se kterou se stálé setkáváme v dnešním světě a v okruhu střední vrstvy se s tematikou feťáků příliš nepotýkáme, právě proto je důležité si připomenout, že tohle existuje kolem nás.

Addelka
28.09.2020 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, která byla skvostně namluvená hlavně hlas Christiany v podání Viktorie Taberyové. Příběh je komplikovaně jednoduchý, protože takové příběhy o drogové závislosti jsou. Sledujeme osud dvanáctileté Christine, která rok po prvních experimentech s lehčími drogami zkusí heroin a už u něj zůstane. Příběh je vyprávěn hlavně z pohledu Christine, takže známe její myšlenky a pocity a také z pohledu její matky, která trpí s každou další dávkou a každou další odvykačkou, kterou Christine prochází. Byla jsem překvapena, jak se třináctiletá holka o sebe dokáže postarat a i přes její závislost si uvědomuje, že by měla přestat. Fandila jsem ji celých jedenáct a půl hodiny poslechu.

frantisek0724
27.09.2020 4 z 5

Nevím, když jsem knihu četl kdysi dávno,v šoku nebo ohromen příběhem Christiane jsem příliš nebyl. Takových Christiane byli,jsou a budou tisíce. O tom, že vás drogy totálně změní a dříve či později,pokud nezatáhnete za záchranou brzdu, vás svezou na samotné dno, není pochyb.
Příběh se bude v tisíci formách opakovat stále dokola. Drogový byznys patří k těm nejvýnosnějším vůbec. Dokud je poptávka je i nabídka, přez to vlak nejede. Vždy se někdo chytí,bez ohledu na místo a čas, postavení či vzdělání, rodinné zázemí..
Ano, neberte drogy,jsou špatné. Bla bla bla.. Má to smysl psát? Kdo bude chtít, žádná kniha mu v tom nezabrání. Rozhodně by naše zákony měly značně přitvrdit v boji proti ziskuchtivým zmetkům, vzít si příklad z asijských zemí,kde jsou tresty za výrobu a distribuci o poznání vyšší. Regulovat nabídku a šířit osvětu.

inachisio
26.08.2020 5 z 5

Velice silný příběh, navíc poutavý a živý. Skvělé a hrozné.

SilvieSisinka
09.08.2020 4 z 5

Síla co všechno prožila už v 13letech.Zavislost,ktera se stala prokletím.Navic u tak mladého člověka či dítěte je velký problém se uzdravit že závislosti.

denisa7430
07.08.2020 5 z 5

Příšerné, jak lehce dítě přijde ke drogám, v kterých se nakonec utápí několik desítek let. A to měla vlastně Christiana ještě štěstí, její kamarádi kolem ní umírali mladí buď z předávkování, nebo sebevraždou... Ufff.... Povinná četba nejen do škol, ale pro rodiče!

Lya13
30.07.2020 5 z 5

Uchvatne čítanie. Kniha by sa mala zaradiť do povinného čítania na školách ;) uvod do reality šialeneho sveta ako vyšitý.

DuchDoby
28.07.2020 5 z 5

....abych měla na fet, musela jsem se začít prodávat....
Říká 14ti letá holka.
Něco, co nikdo nechce, jako rodič, zažít. Syrové popsání života člověka, který má závislost na Heroinu. O to hůř, že jde o dítě.

Bolomsson
03.07.2020 3 z 5

I když jde o světoznámou knihu na téma drogová závislost, tak mě tento příběh mladé narkomanky moc nesebral. Možná je to tím, že knihu jsem přečetl ve věku (35let), kdy už bych měl mít nějaký ten rozum a všech pět pohromadě:-), ale i přesto mě naivita a opakovaná hloupost hlavní hrdinky, doslova “padat na hubu”, spíše iritovala, než že bych s ní nějak soucítil.
Je mi jasné, že ve věku 13 let, tedy ve věku pubertáka, který si často myslí, že mu patří svět a jeho schopnost páchat hlouposti a inklinovat k závislosti na drogách či podobným praktikám, je přeci jen mnohem snazší, ale i přesto se nemohu zbavit dojmu, že člověk, který má v životě nějaké cíle a smysluplné koníčky, tak se hlubšímu seznámení s těmito nešvary povětšinou vyhne.
Sám jsem v mládí zažil všelijaké party, kde se přímé blízkosti vstupních drog v podobě mariuhany, alkoholu či cigaret nedalo vyhnout a přesto jsem se tomu nepoddal, proč asi?...že by uvědomělostí, jistou formou prozíravosti a výchovou od rodičů? Asi všechny tři faktory zároveň a je pravdou, že ty rodiče hlavní hrdinka neměla zrovna vzorové a smysluplné zájmy také zrovna ne, a tady vidím hlavní kámen úrazu ve většině případů, kdy to podobných sraček někdo spadne.
Je pravdou, že každý je od základu trochu jiný a tu životní dráhu si celou sám nenalajnuje (pozn. neplést si s jiný druhem lajny;-)) a proto je velice dobré, že tyto knihy vznikají, jsou dostupné a měly by se, především té neznalé a naivní mládeži povinně předsouvat, aby z nich nevznikly podobné trosky, jako hlavní hrdinka tohoto díla.

jiri4861
24.06.2020 5 z 5

V knize je oproti filmu spousta dějových linek. Film jsem viděl dřív, než četl knihu, ale kniha, jak už to tak bývá, předčila film. Doporučuji.

TaliAn
17.06.2020 3 z 5

Autobiografická kniha o životě narkomanky Christiane Věry F. Zajímavé, poučné, ale styl psaní autorky mi příliš nesednul, daleko víc mě zaujalo "Memento" od Radka Johna. Nicméně i tato kniha stojí za přečtení. V obou dílech si lze povšimnout velmi podobné výchovy rodičů hlavní postavy, i když u Christiane Věry F. šlo také o nevlastního otce.

dawe01
16.06.2020

Kniha určitě plní roli "prevence proti drogám". Svým dějem, jak jej autorka popisuje je naprosto odstrašující pro braní drog. Ukazuje, jak se lidé snaží získávat peníze a jsou proto schopni udělat cokoliv. Závislost je zde popsána velmi tvrdě i pubertálním věku

Verunka926
14.06.2020 4 z 5

Poté, co jsem knihu několikrát rozečetla, ale nedočetla, jsem se konečně do děje ponořila naplno a hltala každou stránku. Čtení bylo sice pomalé, ale o to více jsem si užívala příběh. Opravdu silný příběh, který by si měli přečíst všechny dospívající děti.

Cajda
25.05.2020 5 z 5

Určitě jsme to měli číst už na základce, já k tomu ale došla až po více jak 20letech. Nicméně mne tato kniha silně zasáhla - jak je možné, že to všechno vůbec někdo přežil a ještě dokázal sepsat knihu. Pro absolutního laika drogových závislostí je PSYCHO co všechno musí takový feťák vlastně řešit, čeho se bojí a co všechno ho potká. Absolutní dějový masakr - o to horší, že dle skutečnosti. Hned jsem sáhla po Mementu od Radka Johna. Doporučuju všem obě knihy!