Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4421 1238

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

sheldon8410
25.09.2023 5 z 5

Někdo o této knize napsal, že se v lecčem podobá Stoletému staříkovi, ale s tím nemůžu souhlasit. Stařík nesahá Ovemu ani po kolena!
Knihu jsem zhltla za pár večerů a Ove mi byl sympatičtější čím dál víc.
Nádherná knížka.
"Na smrti je nejstrašnější to, že by mohla projít kolem. A nás tu nechat osiřelé."

Horal123
16.09.2023 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četl. Výborný mix vážných témat a humoru. Ove je prostě klasik a jeho myšlení naprosto rozumím. Přerod Oveho od chlapa, který zprvu uznává jen tradiční hodnoty, k někomu, kdo nakonec přijme novoty liberálnějšího myšlení, je naprosto charakteristické pro dnešní Švédsko, jak jsem ho mohl několikrát osobně poznat.
Tedy přerod od poměrně uzavřené severské společnosti, ke společnosti vyloženě liberální. Jo a kdyby to šlo, jdu si koupit saaba.

alva1
14.09.2023 4 z 5

Nic jsem neočekávala. Byla jsem jen zvědavá. Ze začátku jsem poslouchala s údivem a trochu i zděšením. Kroutila jsem očima, co jsem si to v knihovně zase vypůjčila. S ubíhajícími kapitolami jsem se přestala mračit a ejhle, na tváři se mi začal objevovat úsměv. Owe mě přesvědčil, že stojí za to dočíst až na konec knihy. Ba co víc, litovala jsem, že dále nepokračuje.

Sate
02.09.2023 5 z 5

Kniha mi byla doporučena. Prvně jsem si nebyla úplně jistá, zda je to opravdu kniha pro mou osobu. Po několika stránkách tato obava zcela zmizela. Příběh je skvělý. Byly zde části, kdy jsem se nad příběhem bavila a kdy naopak jsem smutnila. Ve výsledku však úžasná kniha, která opravdu stojí za přečtení.

JaneSour
01.09.2023 5 z 5

Kniha je naprosto perfektni. Prevazne ctu jiny zanr, ale knihu jsem si na doporuceni precetla a opravdu tleskam. Kniha je velmi ctiva a zabavna. S nejvetsi pravdepodobnosti si ji v budoucnu prectu znovu.

Juagustin
01.09.2023 3 z 5

(Pozor, obsahuje SPOILER) Knihu jsem si vzal jako odpočinkové čtení na druhou půlku dovolené, ale příliš mě nenadchla. Pokus spojit humor a vážná témata mi připadl nepodařený. Ztráta dítěte, doživotní invalidita, pokusy o sebevraždu, vztah k imigrantům nebo gayům mi k humorné anonci knihy prostě nepasovaly. Vím, že postavy v knize jsou nadsazené, jejich typické vlastnosti a projevy jsou vyhnané do extrému a svým způsobem schematizované, ale nedokázal jsem je přijmout. Oceňuju vtipná přirovnání a hlášky, i když s postupem knihy mě bavily čím dál méně. Oveho jsem stále a čím dál víc viděl jako autistu, který lidi posuzuje pouze podle značky auta a nedokáže navázat lidský vztah, kromě patologické fixace na vlastní manželku;-) Hvězdu navíc dávám za bombastický až kýčovitý závěr, který mi přece jen vyždímal z očí pár slz;-)

maximus13
29.08.2023 1 z 5

Depresivní kniha o autistickém, protivném, sociálně nezačleněném dědkovi, který se celou knihu snaží vzít si život. Nic tak otravného a nudného jsem opravdu dlouho nečetl. Tím, že rozečtenou knihu opravdu VŽDY DOČTU, jsem to nakonec dal. Ale to nadšené hodnocení této bizarní a smutné knihy opravdu nechápu.

keselylenka
28.08.2023 5 z 5

Úžasná kniha, které není co vytknout. Pro mě ale byla ještě o malinko lepší Brit - Marie. Možná tím ženským pohledem, těžko říct. Každopádně od Backmana si ráda přečtu i telefonní seznam.

vodovodnice
27.08.2023 5 z 5

Když jsem narazila na tuto knížku, neměla jsem moc velká očekávaní, abych nebyla zklamaná, po přečtení recenzí.
Ale knížka je prostě perfektní, naprosto se skvěle čte a když jsem si vytvářela jak asi Ove vypadal, úplně se mi vybavil Clint eastwood a Gran Torino.
Od poloviny knížky už jsem knížku odkládala, jen nerada a vždycky byla hrozně naštvaná, za každé vyrušení.
Příběh, je krásné pohlazení po duši.

Markushka
17.08.2023 5 z 5

Knihu jsem četla na základě doporučení a také je mou čtvrtou knihou od tohoto autora. Velké očekávání mi ale trochu rozhodila nedávno přečtená povedená kniha - Přes práh - s velmi podobnou tématikou a charakterem hlavní postavy. Takže ano, předvídatelný děj, nicméně to dorovnává bravurní styl, výborné zkratky. Zasmála jsem se i poplakala. Můžu knihu tedy taky jen doporučit:-)

katerina6763
15.08.2023 5 z 5

Opravdu krásný příběh o muži, pro kterého už nemá život smysl, ale kterému není dopřáno ze života odejít z různých, velmi humorně popsaných důvodů. Je to román, u kterého se mnohokrát pousmějete i zapláčete.

brosofa
12.08.2023 5 z 5

Krásný a čtivý příběh. Posledních 30 stránek jsem probrečela.

nela3812
08.08.2023 5 z 5

Nemějte mi to za zlé, ale ten mrzutý dědek mi tolikrát lezl krkem! Jeho mrzuté, negativní a neustále se opakující myšlenky! A neříkejte mi, že vám ani trošku nehnul žlučí! Nevěřím!

Příběh, který je pro mnoho čtenářů emoční houpačkou byl pro mě příběhem lásky, radosti a spojení. Ani chvíli jsem nepocitovala lítost či smutek, ale naopak jsem se s každou další stránkou usmívala. Ten nerudnej dědek má totiž obrovské srdce! Metaforicly i doopravdy. A já ho žeru, protože je to neskutečný superhrdina. Já bych si přála, abychom takových měli na světě víc!

Kromě Oveho je v průběhu poměrně dost podobně mrzutých jedinců, které vyvažují jedinci plní energie. Budu upřímná, když řeknu, že mi krkem lezli všichni! To jsou takové extrémy, až jsem tomu nevěřila. Ale oni byli opravdu skvělý a dokonale k sobě zapadli!

Víc takových knih! A víc takových hrdinů! Svět to potřebuje! Obojí!

Moc doporučuji! Nebudete litovat ani jediné stránky a jediné minuty, kterou tomuhle morousovi věnujete. Sama sebe jsem překvapila, jak moc se mi příběh líbil.

K.larki
05.08.2023 5 z 5

Krásná záležitost:) Slzy dojetí i smíchu, doporučuji!

citronie
02.08.2023 5 z 5

A mně se to libilo a moc. Četlo se to samo, pěkně to plynulo a ja se dobře bavila. Některé fragmenty mi tam přišly zbytečné, jakoby nutně, ale násilně implantované do příběhu. Ale ja jsem "konzerva"stredniho věku , mladší čtenáři už se nad tím zřejmě ani nepozastavi.
I tak dávám plný počet a to je u mě velmi neobvyklé (zvlášť když je přečtena ve čtečce). Mimochodem mate to taky někdo tak, že knihu ve čtečce většinou prožijete tak nejak povrchně?

mirek93
02.08.2023 1 z 5

Kniha je o jednom starším muži Ove, který je nepříjemný na všechny ve svém okolí. A o jeho nečekaném a nepravděpodobném spřátelením se s nově přistěhovanou rodinou do sousedství, které mi přišlo težko uvěřitelné.
Celý příběh je strukturován řekneme do dvou časových linií. První je současnost a druhá je minulost, ve které autor libovolně přeskakuje tak, aby vysvětloval Oveho chování a jeho životní příběh a tím čtenáři ospravedlnil Oveho chování.
Oveho postava mi byla i přesto nesympatická. Nejsympatičtější mi byla postava Parvanah. Ostatní postavy jsou poměrně nezajímavé.
Řekl bych, že žádná hlavní zápletka v knize není. Je to jen takový příběh bez žádného cíle.
Kniha se odehrává v moderním Švédsku, takže nemohou chybět migranti z blízkého východu ani zástupci LGBT komunity. A hlavně je pozoruhodná vstřícnost člověka k těmto lidem, který jinak všemi kolem sebe opovrhuje.
Kniha je nicméně napsána čtivě. Akorát mi chyběla nějaká hlubší myšlenka nebo nějaká hlavní zápletka. Dále je kniha plná nejrůznějších klišé a stereotypů, ale pouze v korektní míře. Dle mého skromného názoru je kniha hodně přeceněna. Měl jsem nutkání několikrát knihu odložit, protože po 200 stránkách jsem nevěděl na co vlastně čekám.

Gretka66
01.08.2023 5 z 5

Úžasná kniha.Tak moc lidská. Zasmála jsem se u ní ,ale i slzy tekly.
Knížka ke které se určitě po čase vrátím.

Doubravka1975
31.07.2023 5 z 5

Opět dokonalé, vtipné, smutné, ze života o životě, o přátelství, stárnutí a chuti žít.
Ove i když je šílený mrzout, tak mě byl sympatický od samého začátku, což u Britt-Marie říct nemůžu, ta mi byla dlouho nesympatická. Pod tvrdou slupkou se skrývá velké a dobré srdce. Ove mi připomíná Evžena Humla ze seriálu Chalupáři.
Jen mini výtka, Ove mohl být starší, 59 let není zas až takové stáří.
Život je podivuhodná věc
...v telce dneska nic nedávali :):):)

Majký_
29.07.2023 5 z 5

Nádherné.

6493
26.07.2023 5 z 5

Vyjímečný knižní zážitek, ačkoli pokud jste plačka (jako já), nebo se divně smějete (jako já), nečtěte tuhle knihu na veřejných místech. To si takhle lidi v sedmnáctce jednou mysleli, že jsem přinejmenším schizofrenička, případně na drogách.