Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4450 4450

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Brace
21.11.2016 4 z 5

Je pravda, že ne každá kniha mě dokáže rozesmát či dojmout, ale i když se to Ovemu několikrát povedlo, na úplný vrchol to není. Hlavně zpočátku (cca 60 stran) jsem uvažoval, zda mě kniha vůbec baví, nebo ji čtu pouze ze setrvačnosti. Nakonec se ukázalo, že to ztracený čas rozhodně nebyl. Neskonale lepší než Stoletý stařík, který měl sice lepší myšlenku, ale horší provedení (kdy poslední čtvrtina knihy už byla vyloženě za trest). Myslím, že každý z nás zná nějakého zapšklého dědka ze svého okolí (bydliště, zaměstnání), co nás pořád prudí. Ale co když se pod jeho slupkou ukrývá také takový český Ove? Možná si budeme odteď více všímat náznaků, kdo ví?

Anyzz
21.11.2016 5 z 5

Na zadní straně obálky se tísnilo několik zdlouhavých recenzí a kritik na tuto dojemnou knížku, a mě i napříč tomu upoutala ta nejkratší z nich: "Povzbudivý příběh, který vás rozpláče i rozesměje." Nic totiž tuto knihu nevystihuje lépe, jako těchto sedm slov. Neboť s Ovem jsem zažívala neustálý kolotoč pocitů, střídající slzy a neskrývaný smích.

A pak.. tak moc jsem nechtěla číst ty poslední stránky, tak moc jsem se tomu bránila, protože jsem po celou dobu tušila, že jednou ten okamžik přijde a já jsem se za žádnou cenu nechtěla stát svědkem Oveho smrti. Měla jsem totiž od první chvíle jedno neskromné přání - přála jsem si, aby muž jménem Ove žil věčně.

knihomoli
20.11.2016 5 z 5

Čtení této knihy plné lidskosti mi bylo radostí.

adlenka
20.11.2016 5 z 5

Krásná, lidská, zábavná a dojemná, chtěla jsem si ji šetřit, aby vydržela alespoň na týden, ale nešlo to, když jsem ji druhý večer dočetla, tekly slzy a do toho jsem se musela usmívat.

ponti
20.11.2016 5 z 5

Krásná, dojemná... Polykám slzy a dávám 5*!

M100
17.11.2016 5 z 5

Kniha se mi četla pěkně, velmi nádherný příběh. Doporučuji.

MM1979
12.11.2016 5 z 5

Kniha mě vyloženě nadchla, je to opravdu povedený kousek. Jedna z mála knih, kde se dá uvěřit každé slovo toho surově realného života hlavní postavy, ktery je podán humornou formou i když je velmi smutný. Mohu jen doporučit, a to sklidným svědomím!

paanda
09.11.2016 5 z 5

Nad tymto som vahala, uvodna kapitola ma skor odradzala. Rada pre vahajucich, nenechajte sa odradit, je to neuveritelne krasne napisana kniha, s mnozstvom velmi silnych momentov, ktore su popisane tak akoby mimochodom - ano, plakala som pri nej niekolkokrat, je nadherna.

Bigluska
07.11.2016 5 z 5

Od samého začátku mě to strašně bavilo. Kéž tu je hvězdiček alespoň 6! :3

Jajíček
01.11.2016 5 z 5

Tato kniha mě neuvěřitelně překvapila. Zpočátku jsem byla na pochybách zdali ji vůbec dočtu, ale po pár stránkách jsem se do knížky beznadějně zamilovala. Teď je to moje nejmilovanější knížka vůbec. Rozesmála mě, rozbrečela a donutila zamyslet se nad životem jako takovým... Tuto knihu doporučuji přečíst všem. :)

1v8na
31.10.2016 5 z 5

Příběh me naprosto odrovnal. Byl naprosto vynikající, úžasný. V knize se popisují běžné, normální věci a záležitosti, ale s takovou ironií a humorem, že opravdu dokáže pobavit. Oceňuji, že příběh byl proložený i částmi, jaký byl Ove jako dítě, jaké měl dětství, jak se seznámil se svojí manželkou.
Jsou zde načrtnuty běžné činnosti a samotný charakter Oveho, zároveň i protichůdné jednání. Tato kniha dokáže rozesmát, tak i rozplakat, což je právě naprosto úžasné.
Sama za sebe knihu doporučuju a jsem zvědavá na další spisovatelova díla.

Belmondo1893
25.10.2016 5 z 5

Nevím jestli mě kdy nějaká kniha pobavila tak jako Ove. Každopádně po jejím dočtení budu pár věcí ve svém životě dělat jinak - třeba kvalitu věcí budu kontrolovat tak, že do nich budu kopat....

May
25.10.2016 5 z 5

Už opravu dlouho jsem nebyla tak moc nadšená z knihy, u níž jsem tak často brečela ... Ano přiznávám, řvala jsem u ní jako malá :-) Pro mě zcela nečekaně úžasná kniha a od autora do budoucna přečtu cokoli...

kutikk
20.10.2016 5 z 5

Ze začátku jsem si říkala, že kniha bude hrozné klišé. S čím dál přečtenějšími stránkami jsem měnila názor. Kniha mě dokázala rozesmát a zároveň rozplakat. Jakmile jsem knihu dočetla, měla jsem chuť začít ji číst znovu. Všem doporučuji.

stovickovam
18.10.2016 5 z 5

Oddechovka :) vtipná, laskavá, možná i oko zvlhne

Roubas
16.10.2016 5 z 5

Hořkosladká dokonalost. Smekám. To, jak autor dokázal barvitým jazykem, plným úžasných přirovnání popisovat obyčejné každodenní situace, jako je například pohled kocoura, je neuvěřitelné. Výborně a hlavně vtipně vystihl všechny možné neduhy dnešní společnosti. Troufnu si říct, že tenhle lidský příběh s velkým srdcem by si měl přečíst každý. Hlavně si k četbě nevařte espreso z nějaké šikovné mašinky, co máte doma. Protože se po pár stránkách, stejně jako já, budete stydět, že to vůbec pijete.

Padla Hvezda
06.10.2016 4 z 5

Nechápu, co na tom všichni vidí. Příběh hezký, ale celá ta knížka mi přijde trochu dutá, čte se ale rychle. 4 hvězdičky za dojem, který na mě zanechala hned po přečtení, který ale nepřetrval. Znovu si ji už asi nepřečtu.
Jinak Ove je sympaťák. :)

laepus
05.10.2016 5 z 5

Musím bez váhání plný počet. Tohle je naprosto plná kniha. Kniha plná všeho. A všeho vrchovatě - zamyšlení, smíchu i pláče. Ove je samorost, kterého nejde nemít rád i přes všechny jeho vrtochy - možná právě kvůli nim ho mám tak rád a je pro mě uvěřitelnou postavou nerudného dědka, který se pouze skrývá sám před sebou a svou minulostí. Nádherná kniha.

Mini.Baby
05.10.2016 5 z 5

Tohodle plesnivýho dědka jsem si okamžitě zamilovala. Ve spoustě případech jsem ho chápala, taky moc nemusim lidi... Hlavně ty, co zbytečně kecaj :)

Tynajeknihomol
04.10.2016

Ze začátku jsem ji několikrát odložila a ke konci jsem ji odložit nechtěla, v prvnich chvilich oveho nebudete chápat, pozdeji možná i nesnášet, ale nakonec si ho zamilujete, úvodní povidku pochopite ke konci knihy. Je to srdeční záležitost a rada se budu ke knize vracet.