Muž jménem Ove

Muž jménem Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4482 4482

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host
Originální název:

En man som heter Ove , 2012


více info...

Přidat komentář

Marki019
předevčírem 4 z 5

Pořád nad knihou přemýšlím, jestli jo nebo ne. Osud jednoho dědy, který je pěkný protiva, ale malými nedopatřeními se dokáže změnit v docela ucházejícího muže jménem Ove. Uvidíme.

p.stranska
11.06.2024 4 z 5

Tedy na začátku příběhu mě Ove opravdu dost štval. V polovině jsem mu odpustila a ke konci knihy jsem si ho dost oblíbila. A o tom ta kniha vlastně je. Jo a konec je vážně dojemný, člověk by snad i slzu uronil...zazvonil zvonec a pohádky je konec.


SilviiM
10.06.2024 5 z 5

Krásný příběh, který musí chytnout za srdce každého, kdo ho má aspoň z části tak velké jako Ovy. Řekli by jste si starý, nerudný dědek, co tak může mít za život. Je bez rodiny, přátel a své lásky.. Nakonec skončí s velkou rodinou a plnou ulicí přátel.. někdy ten život prostě stojí za to žít..

sarka45
01.06.2024 5 z 5

(SPOILER) Moc pěkný příběh. Dojemný a uvěřitelný (nebo já v to aspoň doufám). Charaktery postav nebyly černobílé. Musím přiznat, že jsem si skoro všechny velmi oblíbila a velice nerada jsem se s nimi loučila. Chování Ova nebylo vysvětleno slovy ale činy, a to se mi na tom líbilo nejvíc. Jak autor postupně odhaloval Ovův život a člověk čím dál více rozuměl tomu, proč se chová, jak se chová. A milé bylo i to, že přes těžký osud a ztrátu milované ženy, nakonec našel svou velkou "rodinu". Kéž by toto štěstí mělo více lidí.

KubaHanzelin
26.05.2024 5 z 5

Kniha u které si budete smát i brečet, ani jedno se mi u čtení moc nestává, ale tentokrát jsem narazil na tento klenot a neudržel jsem se:)
Skvěle napsáno i přeloženo
Nemám co vytknout

Dietwithstyle
25.05.2024 5 z 5

Nestává se často, že bych u knihy brečela. Ale tenhle příběh mě teda dostal. Smekám před autorem, skvěle napsáno.

misssicccka
24.05.2024 5 z 5

Jedine, co jsem chtela vytknout, bylo caste opakovani nekterych casti. Jenze pak mi doslo, ze to je presne to, co k tomu morousovi patri.
Je to skvela kniha.
Ove je krizenec meho bratra Brblala a Forresta ;)
Musite cist!

EjkaM
24.05.2024 5 z 5

Brilantní moderní román o lidskosti a smyslu života, plný humoru a smutku zároveň. Promyšlené střídání časových rovin přímo nutí číst dál a objevovat tak překvapení v každé kapitole. Rozhodně jedna z knih, která stojí za přečtení. A ne jen jednou.

Liss93
23.05.2024 5 z 5

Tak jsem si přečetla příběh dalšího švédského staříka. No dobře, Ovemu ještě do stovky nějaké ty roky chybí, co mu však nechybí je přímost. Zpočátku působí jen jako nerudný dědek, který až přehnaně lpí na dodržování pravidel, když se však v průběhu knihy dozvídáme více o jeho životě, tak zjišťujeme, že Ove si hodně prožil, ale nikdy ho to nezlomilo. Moc toho sice nenamluví a když už, tak je dost přímý, ale když jsou jeho sousedé i (ne)přátelé v nesnázích, přijde velmi rozhodným krokem na pomoc.

eDex
01.05.2024 5 z 5

Fredrik Backman a ja. Laska az na druhy pohled, ale zacala touto knihou.
Je neobycejna v te uplne nejlidstejsi, kazdodenni obycejnosti.
Jednoduchy pribeh, ktery pohlti, a vyvola vsechny mozne emoce, je odvypraven jistym perem autora, stejne, jake jsou i jeho prispevky na socialni siti. Plne lidskosti, pochopeni, shovivavosti.
Tato kniha, jakoz i vsechny knihy autora ma v sobe neco, co jim dodava uplne jiny rozmer.
Filmove zpracovani s Tomem Hanksem uz je z jine kategorie, ale knihu doporucuji a davam ze zasazeneho srdce 5 hvezd.

Gabux
29.04.2024

“Láska je podivuhodná věc. Dostaví se úplně znenadání.

A přesně takhle se dostavila i má láska k této knize, která se zařadila mezi mé nejoblíbenější knihy, co jsem za celý život přečetla.
A jaká tato kniha je? Co ji vystihuje ze všeho nejlépe? Především je lidská. Je jako laskavé pohlazení mozolnatou rukou. Její kouzlo a síla se nedá popsat. To prostě musíte zažít, abyste to pochopili.

Vřele doporučuji všem

Aleš.R
26.04.2024 5 z 5

Sice jsem to původně řekl v souvislosti s Medvědínem, ale ani po přečtení Oveho se pro mě nic nemění na tom, že Backman je velice pravděpodobně prostě génius, který co dvě tři strany jen tak mimoděk trousí věty, ze kterých se vám, nedáte-li si pozor, může na moment zastavit srdce.

(Po páté Backmanově knize dokážu stejně dobře pochopit nejvyšší i nejnižší hodnocení, ale já mu to prostě hodlám žrát i dál.)

moonell
25.04.2024 5 z 5

Backman ždíme a pumpuje slzy víc jak pořádnej hollywoodskej doják a já mu to celou dobu žrala i s navijákem. Chtěla jsem něco odlehčenýho a nebyla ani trochu připravená na tohle švédský mono no aware v podobě mrzutýho dědka se Saabem a diverzního ansámblu, před kterým by se zastyděl celej Netflix.
Ano, čerpá to klišé a hraje na city, ale je mi to jedno. Sedlo to jak prdel na hrnec.

manka71
19.04.2024 5 z 5

No, asi mám takového muže doma, dokáže být někdy protiva, ale vždycky jde každému pomoci, když to potřebuje. Dříve tvrdil, že kočka má být na dvorku a teď bez ní nejde spát. Má nemocné srdce, miluje auta a jeho nejmilejší hračky jsou v kufříku s nářadím. A teď by se zlobil, že jsem to napsala.

Lely
16.04.2024 5 z 5

Hořkosladký příběh, kdy není radno odsoudit člověka hned na první pohled a vše není tak jak se na první pohled zdá.

kacezz
10.04.2024 5 z 5

Knížka o tom, že člověk nemusí být v jádru takový, jaký se na první pohled zdá, o tom, že nejsme černobílí a každý stojí za to, aby ho někdo měl rád. Knížka o lásce, laskavosti a pospolitosti mezi lidmi a o tom, jak důležitý a krásný může být život v komunitě nehledě na generační rozdíly, protože každý může komunitě přinést to své, a tím obohatit ostatní. Knížka je sentimentální a předvídatelná. Ale donutila mě zamyslet se, pohladila mě po duši a rozplakala. Nemůžu jinak, než dát plný počet hvězd.

Kory98
06.04.2024 5 z 5

Krásná knížka. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem se začetla a přiznám se, že Ove mě trochu iritoval. Ale jak jsem jej při čtení blíže poznala, tak jsem lépe chápala i jeho chování. Kniha je o důležitém tématu. Připadá mi, že dnešní generace si přestává uvědomovat, co všechno nám "starší" lidé mohou dát. A tím vůbec nemyslím materiální hodnoty, ale cenné rady a vědomosti nebo jenom krásné vzpomínky na dobu kterou prožili a my už ji nezažijeme. Toto jsou hodnoty docela jiného charakteru a nedocenitelné. A že si starší generace občas trochu zahartusí nebo není spokojená, na to už má ve svém věku trochu právo, už prostě hůře snáší běh dnešní doby a spoustu změn, které přináší. A hlavně, jednou budeme všichni v jejich věku...

viweb
02.04.2024 2 z 5

Přečteno jenom kvůli výzvě. Jednou stačilo. Několikrát jsem přemýšlela že to vzdám. Neoslovilo mě to. Škoda

milan2310
29.03.2024 5 z 5

Četlo se to úplně samo. Hořko-skadké, má to spád

jopp
23.03.2024 3 z 5

Prvních pár kapitol jsem přemýšlela, jestli to opravdu chci číst, protože Ove mě neskutečně vytáčel tím, jaký je pedant. Na mě jeho chování působilo jako psychická porucha a přišlo mi celkem nepravděpodobné, že by s ním někdo vydržel. Nicméně tuto nechuť jsem překonala a dále mi kniha přišla dojemná a milá, místy i vtipná. Přesto příběh hodnotím jako nereálný a tak trochu umělý. Doporučuju pro ty čtenáře, kteří mají náladu na milou, nenáročnou až sentimentální knihu.