Muž jménem Ove

Muž jménem Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4523 4523

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

bookcase
21.07.2024 5 z 5

Posloucháno jako audio, pan Vlasák je úžasný. A Ove... Ach, Ove. Toho morouse není těžké si zamilovat.

Lucienka220
17.07.2024 5 z 5

Velmi milá, laskavá knížka. Několikrát jsem se zasmála nahlas. Navíc se autor nevyhýbá i smutným věcem v životě.
Koho by nebavil věčně mrlající Ove, umanutý na řád, pořádek a auta značky Saab. Každý z nás se občas chová jako on, popřípadě známe někoho, kdo se podobně chová.
Myslím, že Ove měl poruchu autistického spektra. Jenom mi přišlo, že se choval a reagoval jako starší, než na pouhých padesát devět let.

Lienilda
15.07.2024 5 z 5

Před lety jsem viděla film (tu švédskou verzi) a líbila se moc. Konečně jsem se dostala i ke knize a mohu jsem doporučit. Já sama miluji příběhy o nerudných bručounech, ze kterých se vyklube něco lepšího. Teď už jen pro srovnání se chci podívat i na americkou verzi s Tomem Hanksem.

elexmil
11.07.2024 5 z 5

Krásné okouzlující čtení. Bavilo mne barvité společenství různých postav, smála jsem, byla jsem dojatá. Zbytečné se více rozepisovat - pro ty, kdo zatím nečetl: NEVÁHEJTE!

Varjohukka
07.07.2024 5 z 5

AUDIOKNIHA
***
Opět jsem si poslouchání náramně užila. Nejen že kniha byla příjemně namluvená panem Vlasákem, ale i příběh stál za to.
Zpočátku mi Ove lezl dost na nervy, ale jelikož už autorovu tvorbu trošku znám, tak mi bylo jasné, že to nebude jen tak. A měla jsem pravdu! Postupně, jak jsem se dozvídala o Oveho životě, jsem začala mít toho starého bručouna víc a víc ráda. A na konci už jsem ho milovala a brečela jak želva.
Krásná kniha, doporučuji!

Noris85
02.07.2024 5 z 5

Tuto knížku jsem si vybírala podle mého oblíbeného autora. Lze jen doporučit. Příběh, jehož podstata je bohužel asi obvyklá, přesto výborně napsáno. Zaujme.

kramlinka88
27.06.2024 5 z 5

„I jeden sluneční paprsek může prostoupit mnoho tmy.“

Kniha o ztrátách a nálezech, o bolestech života, smutku, truchlení, ale hlavně o lásce. O nekonečné a věčné lásce, která nezná hranic :-)

Je to příběh, kdy se v jedné vteřině smějete na celé kolo a v další vteřině už hledáte kapesníčky...je to kniha plná neskutečné škály emocí, a zároveň je plná vlastně úplně obyčejných věcí. Je to kniha, ve které se dozvíte, jak málo někdy stačí, aby se váš život odvíjel úplně jinak. Je to kniha, která si zabere místo ve vašem srdci a už tam zůstane :-)

Ove - jediné co na začátku víme je, že je morous. Je mu 59 let a je sám. Je hnusný na lidi, lidi jsou hnusní na něj, jediné co miluje je jeho auto. Ano i takto by se to mohlo zdát.... Ale jakmile se vám začne odvíjet příběh Oveho od mládí, zjistíte, že vlastně vše, čím si musel projít, na něm zanechalo nějakou stopu, slupku, další a další slupky, až byl celý obalený a zatvrzelý proti celému světu. A vy najednou zjistíte, že má právo být takový jaký je. Život se s ním nemazlil, ale to už nikdo nevidí nebo možná nechce vidět. Pro lidi je to jenom osamělý starý mrzout...Přitom on chce být jen potřebný a užitečný a chce si zachovat svou důstojnost.

„Chlapa dělají činy, ne slova."

Za každým takovým člověkem se ale skrývá nějaký příběh. Lidé nebývají zlí ze své podstaty, ale vždy je formují jejich zážitky a zkušenosti a také to, jak se k nim v životě chovali jiní lidé - možná taky zahořklí. Já sama se s tím stále učím pracovat...

O této knize jsem věděla už pár let, ale nějak se mi pořád vyhýbala. Konečně dozrál její čas a já musím přiznat, že jsem ji absolutně propadla. Miluju Oveho, miluju kocoura, miluju mameluka, Pervenah, Jimmiho, Sonju, Anitu, Runeho, miluju celý tenhle příběh, celou knížku, od první do poslední strany. Neskutečně se mi zaryla do srdce a musím si ji pořídit a vím, že jsem ji nečetla naposledy.

Viděla jsem také film (Muž jménem Otto), kde Oveho ztvárnil Tom Hanks. Já Toma miluju, ale bohužel ani v tomto případě film knihu nepředčil.

Věřím, že spousta lidí knihu četla. Ale kdo ještě ne, moc moc moc doporučuji, opravdu stojí za to a nebudete litovat :-)

„Proto lidé říkali, že Ove vidí svět černobíle. Zato ona hrála barvami. Všemi jeho barvami.“

AlbionFoxyFox
24.06.2024 5 z 5

Příběh sám o sobě nebyl tak originální a šokující, ale samotné zpracování a volba různorodých postav a momentů kombinujících minulost a přítomnost mě uchvátily. Poslední 3 strany mě rozbrečely na vlakovém nástupišti. Skvělý zážitek (kniha, ne pláč na veřejnosti).

Pančelka
22.06.2024 5 z 5

Tohle byla tak. krásná. knížka. Nejdříve jsem se nad osudy toho protivy musela pousmívat. Na konci mě kniha dostala až k slzám. Moc doporučuji. Oddechové čtení.

Marki019
12.06.2024 4 z 5

Pořád nad knihou přemýšlím, jestli jo nebo ne. Osud jednoho dědy, který je pěkný protiva, ale malými nedopatřeními se dokáže změnit v docela ucházejícího muže jménem Ove. Uvidíme.

p.stranska
11.06.2024 4 z 5

Tedy na začátku příběhu mě Ove opravdu dost štval. V polovině jsem mu odpustila a ke konci knihy jsem si ho dost oblíbila. A o tom ta kniha vlastně je. Jo a konec je vážně dojemný, člověk by snad i slzu uronil...zazvonil zvonec a pohádky je konec.

SilviiM
10.06.2024 5 z 5

Krásný příběh, který musí chytnout za srdce každého, kdo ho má aspoň z části tak velké jako Ovy. Řekli by jste si starý, nerudný dědek, co tak může mít za život. Je bez rodiny, přátel a své lásky.. Nakonec skončí s velkou rodinou a plnou ulicí přátel.. někdy ten život prostě stojí za to žít..

sarka45
01.06.2024 5 z 5

(SPOILER) Moc pěkný příběh. Dojemný a uvěřitelný (nebo já v to aspoň doufám). Charaktery postav nebyly černobílé. Musím přiznat, že jsem si skoro všechny velmi oblíbila a velice nerada jsem se s nimi loučila. Chování Ova nebylo vysvětleno slovy ale činy, a to se mi na tom líbilo nejvíc. Jak autor postupně odhaloval Ovův život a člověk čím dál více rozuměl tomu, proč se chová, jak se chová. A milé bylo i to, že přes těžký osud a ztrátu milované ženy, nakonec našel svou velkou "rodinu". Kéž by toto štěstí mělo více lidí.

KubaHanzelin
26.05.2024 5 z 5

Kniha u které si budete smát i brečet, ani jedno se mi u čtení moc nestává, ale tentokrát jsem narazil na tento klenot a neudržel jsem se:)
Skvěle napsáno i přeloženo
Nemám co vytknout

Dietwithstyle
25.05.2024 5 z 5

Nestává se často, že bych u knihy brečela. Ale tenhle příběh mě teda dostal. Smekám před autorem, skvěle napsáno.

misssicccka
24.05.2024 5 z 5

Jedine, co jsem chtela vytknout, bylo caste opakovani nekterych casti. Jenze pak mi doslo, ze to je presne to, co k tomu morousovi patri.
Je to skvela kniha.
Ove je krizenec meho bratra Brblala a Forresta ;)
Musite cist!

EjkaM
24.05.2024 5 z 5

Brilantní moderní román o lidskosti a smyslu života, plný humoru a smutku zároveň. Promyšlené střídání časových rovin přímo nutí číst dál a objevovat tak překvapení v každé kapitole. Rozhodně jedna z knih, která stojí za přečtení. A ne jen jednou.

Liss93
23.05.2024 5 z 5

Tak jsem si přečetla příběh dalšího švédského staříka. No dobře, Ovemu ještě do stovky nějaké ty roky chybí, co mu však nechybí je přímost. Zpočátku působí jen jako nerudný dědek, který až přehnaně lpí na dodržování pravidel, když se však v průběhu knihy dozvídáme více o jeho životě, tak zjišťujeme, že Ove si hodně prožil, ale nikdy ho to nezlomilo. Moc toho sice nenamluví a když už, tak je dost přímý, ale když jsou jeho sousedé i (ne)přátelé v nesnázích, přijde velmi rozhodným krokem na pomoc.

eDex
01.05.2024 5 z 5

Fredrik Backman a ja. Laska az na druhy pohled, ale zacala touto knihou.
Je neobycejna v te uplne nejlidstejsi, kazdodenni obycejnosti.
Jednoduchy pribeh, ktery pohlti, a vyvola vsechny mozne emoce, je odvypraven jistym perem autora, stejne, jake jsou i jeho prispevky na socialni siti. Plne lidskosti, pochopeni, shovivavosti.
Tato kniha, jakoz i vsechny knihy autora ma v sobe neco, co jim dodava uplne jiny rozmer.
Filmove zpracovani s Tomem Hanksem uz je z jine kategorie, ale knihu doporucuji a davam ze zasazeneho srdce 5 hvezd.

Gabux
29.04.2024

“Láska je podivuhodná věc. Dostaví se úplně znenadání.

A přesně takhle se dostavila i má láska k této knize, která se zařadila mezi mé nejoblíbenější knihy, co jsem za celý život přečetla.
A jaká tato kniha je? Co ji vystihuje ze všeho nejlépe? Především je lidská. Je jako laskavé pohlazení mozolnatou rukou. Její kouzlo a síla se nedá popsat. To prostě musíte zažít, abyste to pochopili.

Vřele doporučuji všem