Muž jménem Ove

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.62924
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Host
Orig. název

En man som heter Ove, 2012

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (900)

Kniha Muž jménem Ove

Přidat komentář
mi-380
včera

Humor? Na úvod pár žertíků povedených i méně povedených, ale po několika stránkách už se rozjíždí typické drama made in Backman. Šablona, kterou zde použil poprvé, úspěšně ji používá už skoro deset let a kterou mě zatím vždy dostal. Do kolen a ještě k tomu na lopatky. A vyrazil mi dech. Dojemný životní příběh outsidera a jeho nekonečných střetnutí s úřednickou byrokracií, okořeněný ubíjející nespravedlností, pohádkově kladnou postavou imigrantky, mezigeneračním střetnutím a velkou hemingwayovskou láskou. Ove je postava, se kterou jsem se občas zcela ztotožnil, ale často mi lezla na nervy. Asi autorova záměrná provokace. Účinná, přidávám ho do oblíbených.
90 % (aktuálně 2923 hodnocení s průměrem 91 %).

Sonja jednou řekla, že jestli chce někdo porozumět chlapům jako Ove a Rune, musí si v prvé řadě uvědomit, že jsou to chlapi narození do špatné doby. Chlapi, co k životu potřebují jen pár základních věcí. Střechu nad hlavou, tichou ulici a značku auta a ženu, kterým by mohli být věrní. Práci, kde zastanou funkci. Dům, v němž se pravidelně ledasco pokazí, takže je pořád co opravovat.
„Všichni lidé chtějí žít hodnotný život, ale hodnoty má každý člověk jiné,“ říkávala Sonja. Pro chlapy jako Ove a Rune byl hodnotou stručně a výstižně pocit, že když se už odmala o sebe museli postarat sami, bylo jejich základním právem nezáviset na ostatních ani v dospělosti. Mít kontrolu znamenalo mít hrdost. Mít pravdu. Vědět, kterou cestou se dát a jak správně přišroubovat šroubek. Chlapi jako Ove a Rune byli z generace, kde se makalo a nebylo potřeba o tom mluvit. To říkávala Sonja.

P.S.
Viděl Backman Gran Torino?
https://www.csfd.cz/film/240479-gran-torino/komentare/

Anna27
předevčírem

Úžasný příběh, Backman prostě umí psát, opět se mi to potvrdilo. Byl to příběh o morousovi, který přišel o manželku, jeho pokusy se zabít jsou fakt komické a vlastně zjistí, že může před smrtí ještě poznat fajn lidi. Skvělý humor, trefný sarkasmus. Určitě stojí za přečtení.


KaMal
27. října

Knížka vypadala jako humorné severské povídání (zkraje jsem se nemohla ubránit srovnání se Staříkem), ale postupně odkrývá dojemný příběh jednoho života. Doteď se nemůžu rozhodnout, jestli byl závěr smutný, nebo šťastný... ale hlavně byl upřímný.

Kolombus
22. října

Nádherný príbeh pri ktorom si aj poplačete aj sa z chuti zasmejete. Skvelá oddychovka. Ja osobne som ten príbeh musela prečítať hneď, takže upratovanie domácnosti ostalo bokom :D Hlavná postava, či chcete alebo nie, Vás vtiahne do deja tak neuveriteľným spôsobom, že častokrát sa prichytíte pri tom ako v jednu sekundu nad ním krútite hlavou a hovoríte si že je to stary brepta a v druhý okamih mu fandite a chcete vstúpit do deja aby ste ho pred ostatými chránili a povedali im o jeho pravej tvári.

KatkaLas
21. října

Krásn kniha, odpočinková, ale zároveň vede čtenáře k zamyšlení. Líbí se mi, že je o muži, knih o ženách je strašná spousta a to neustále porovnávání se s nimi, je strašně únavné, i proto se mi tahle kniha líbila, že se nemusím srovnávat, ale nechat se unášet jen příběhem a myšlenkami chlápka, který ze začátku není tak úplně sympoš, ale pak si ho oblíbíte.

Ladislav73
18. října

Kniha o muži, který měl příliš velké srdce (a to doslova).
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Jana Vlasáka. Doporučuji.

plutoking
17. října

Kniha o životě a že není nikdy vše ztraceno :)

Jarka_rybář
16. října

Výtečná kniha. Nadchla mne.
Ove je muž sice nemluvný a nerudný, ale zároveň stálý a pevný. Je úžasné, jak dokáže zasáhnout do života ostatních a oni do toho jeho.

Bakana
14. října

Nejdřív jsem si myslela, že půjde o takovou psychologickou studii: sonda do života zahořklého muže. To by se mi bývalo líbilo. Ne že bych měla takové lidi ráda, ale je jich spousta a jak říká Bible: Kdo jsi bez viny, hoď kamenem.
V tom případě bych chápala hluboké poselství knihy. Jaká bych byla ve stáří já, kdybych prožila tak těžký život s tolika nepřízněmi osudu jako hlavní hrdina?
Autor si ovšem zvolil romantičtější a méně pravděpodobnější příběh. Například tedy pokud bych se někam zrovna přistěhovala a můj nový soused se projevil (a to nejednou) jako opravdový hulvát, kolikrát bych byla za ním, za úplně neznámým člověkem, po kterém mi nic není, schopna s úsměvem na rtech přijít a znovu se v něm pokusit vzkřísit to dobré? A to není jediná nepravděpodobná souvislost, která mě při poslechu knihy napadala. Takhle prostě život nefunguje a autor se nevhodně posunul holywoodským směrem. Takže se z celé knihy nakonec stal "roztomilý příběh se sladkobolným koncem".

Lauralex
14. října

No prosim. Tak mám za sebou slavného Oveho.
Dva roky přesně trvalo, než na něj přišel vhodný čas, a mělo to tak být. Fredrik mi opět ukázal, že každý jeho příběh má pro mě přesně určený čas, důvod a hodnotu.

Ale počkat, tohle měla být veselá a komická kniha, ne? Tak proč u ní brečím jak labilní ženská, které sám Ove tak neměl v oblibě? To jsme si nedomluvili jako. Tak se seber, ženská, úplně ho slyším. Promiň, ale ty jsi tak krásný člověk, že si nemůžu pomoct. To je začátkem a koncem téhle knihy, moment, kdy si čtenář uvědomí, že tenhle navenek nepříjemný stařík se mu prokousal do srdce.

Ove není bručoun, ani zapšklý, mrzutý a protivný dědek, naopak, je to jeden z nejmilejších a nejlaskavějších lidí, jen je zkrátka svůj a dává to najevo, má tvrdou slupku, pod kterou se člověk musí dostat, pochopit a přijmout. Takoví jsme totiž v hloubi duše všichni, akorát se snažíme nebýt. Na rovinu říkám, že nesnáším principy, ale to jsem mu ochotná odpustit. Ve své podstatě je Ove strašně milý a nádherný člověk, jen to o sobě ještě neví, a moje srdce si získal právě tím, jaký je.

Tohle není vtipná, nýbrž humorná kniha. Zní to stejně, ale rozdíl je zásadní. Neválela jsem se smíchy po podlaze, ale srdečně, s šimráním v břiše jsem se smála a usmívala nad vystižením doby a lidí. Jsou různé druhy humoru a Fredrik obsáhne všechny, ať zvlášť, nebo dohromady. Tím to pohladilo po duši, přineslo pohodu a radost, i dojalo. Vlastně jako život. Není to jeho nejlepší kniha, ale je strašně vidět, jak se vyvíjí dál a má široké spektrum žánru, tato je v tom svém krásná.

Mám tě ráda, Ove.
Mám tě ráda, dědečku.
Sbohem.

Janule08
12. října

O životě jaký je. Hořkosladký...

Dresia
07. října

Ukrutná nuda.

Mája777
04. října

Muž jménem Ove a krize ve čtení. Ano, tak on mě z této krize dostal. Je to velmi citlivě napsaný příběh o jednom starém bručounovi. Zažíváme s ním úsměvné příběhy každodenního života. Smála jsem se i plakala. Děkuji Ove.
(4. 10. 20 - 22 415 - 50)

kalinkacz
01. října

Od autora jsem četla Medvědín a ten byl moc fajn, pak jsem si od něj dala na několik let pauzu... Letos jsem ale přečetla jeho novinku Úzkosti a jejich lidé a zamilovala se... Z toho důvodu jsem si řekla, že by nebylo od věci si přečíst jeho vůbec nejznámější knihu... Všichni mě varovali, že budu dojatá a budu brečet a měli pravdu... Ove byl úžasný... Tak citlivý, dojemný a krásný příběh jsem už dlouho nečetla... Na Úzkosti to za mě nemá, ale skvělé to bylo a jsem si jistá, že budu dál sahat po autorových knihách...

Ticiana
01. října

Prvních par kapitol jsem si musela zvykat, ale pak si Ove začal získávat me srdce. Kniha je plna příběhu z jeho života a toho, proc je jaký je. Konec mne dostal. Teda Ove mne dostal. Knihu doporucuju.

Warty
28. září

Velice zábavný a zároveň smutný příběh. Přečteno za víkend, ztěží se od toho dalo odtrhnout. Vřele doporučuji.

edifre
23. září

Zřejmě mám u Backmana problém, že jinak realistický příběh se mísí s naprosto pro mě trapnými pasážemi nepasujícími do jinak skvělého příběhu. Vždycky si říkám, cože??!! (kocour co chodí jak pes všude a v kavárně se nenápadně napije někomu ze skleničky a ten někdo to nevidí-ocitla jsem se najednou ve stupidní knížce pro děti?!). Dávám čtyři hvězdičky jenom protože jsem cíťa. Ale jinak bych asi dala 3.

TomTomis
23. září

Ale jo, dám plné hodnocení. Kniha mě bavila. Určitě jsem se u ní nepotrhal smíchy, spíše to ve mně budilo opačné emoce, ale to mi nevadí. Příběh Oveho je zvláštní procházení životem jednoho stárnoucího muže s nemocným srdcem. Kapitoly jeho přítomnosti se střídají s pohledy do minulosti a my tak nějak začínáme tomu podivnému muži rozumět. Možná , že ho začneme mít i rádi, abychom se na konci rozloučili. Sbohem Ove, měl jsem tě rád...

betička
23. září

Skvělá kniha. Děj nemá spád, kniha není plná nepředvídatelných situací a živelných rozhovorů, ale je to úžasný psychologický rozbor jedno stárnoucího muže a lidí v jeho nejbližším okolí. Ve spoustě momentů jsme se zasmála i když být opravdu aktérem v té dané situaci, tak mě asi trefí šlak :-) Stejně jako další knihy od Backmana je i tato kniha k zamyšlení nad lidmi s různou povahou. Ukazuje se tu, že není vše černobílé, jak je důležité nedát na první dojem. Jeden ze silných momentů je ke konci knihy - kdy mu čerstvě 8letá říká: Díky, dědečku! a Ove tam stojí asi 10 minut a dívá se do podlahy.

jarka5999
21. září

Super kniha. Po dlouhé době jsem četla něco tak krásného, lidského a přitom obyčejného. I film doporučuji. Je také perfektní a hodně se podobá knížce. Přesně takhle jsem si Oveho představovala.

Lucie311
21. září

Nějak jsem se nemohla začíst. Možná až budu starší lépe příběh uchopím.

essterkaa
21. září

Moc mě to mrzí, ale kniha mě vůbec neoslovila. Dala jsem jí více šancí, ale nakonec jsem knihu nedočetla. V mém případě je to opravdu zlé, protože knihy zpravidla dočítám, i když z nich zase až tak nadšená nejsem. Ale tahle kniha mě zkrátka hodně nebavila...

maryska09
20. září

Tohle je vážně skvělá kniha o obyčejně neobyčejném muži. Při čtení se člověk může smát i plakat najednou. Doporučuji všem. Díky pane Backmane

Sablu
19. září

Nádherná knížka, ač u knih nepláču, tady slzy dojetím ukáply.

JaKa1974
18. září

To je tak krásná kniha, moc doporučuji přečíst. U knihy se zasmějete a konec je dojemný. Ale tak to přesně v životě je.

Magrata15
17. září

Trošku hořký, ale hodně vtipný příběh muže jménem Ove. Zdá se být podivín a mrzout, ale život se s ním nemazlil a proto je takový, jaký je. Štastné chvíle zažíval jen se svojí ženou Sonjou.
Hodně jsem se nasmála, ale také jsem si poplakala. Každopádně jsem knihu jen tak nemohla odložit a hltala jsem stránky, dokud jsem nebyla na konci. A pak mi zase bylo líto, že už je konec.

Agala
16. září

Oddechovka na dovolenou, po par prvnich strankach jsem myslela, ze odlozim, ale nakonec to tak spatne nebylo, mnohokrat ohrane tema, takovy hollywoodsky dojak, jak uz tu nekdo poznamenal...

anna68
15. září

Jednoduše krása....konec jsem obrečela

Pav
15. září

Rozhodně si nemyslím, že je Ove nerudný dědek, jak zde někteří píší. Jen je zásadový a má smysl pro pořádek a dodržování pravidel... a také je osamělý. Navíc 59 let je vyšší střední věk (jak je uvedeno v knize). Mezi jeho četnými pokusy se zabít ho neustále někdo vyrušuje a tak pomáhá lidem (a taky jednomu vypelichanému kocourovi), až vlastně tak osamělý není.
Vtipná, dojemná, prostě krásně napsaná kniha. Pohlazení po duši.

Pišingr
11. září

Postava charakterizovaná na obálce mě zpočátku děsila a od čtení spíše odrazovala. Ale je to doják! :-) Konec he hodně patetický. Ale vlastně se mi to líbilo. Bylo to nakonec příjemné čtení před spaním, na které jsem se těšila. Text vyšperkovaný vtípky, svět komentovaný bručounem, který ale čím dál víc taje. Ale jak mohou nazyvat devětapadesatiletého muže staříkem??? Sympatické nedokonalé postavy.

Terez25
11. září

Milý příběh o starém bručounovi, který se pěkně čte, je to úsměvné a místy dojemné. Nedávám plný počet, protože zas až tak mě samotný příběh neohromil, ale Oveho hlášky mě párkrát pěkně rozesmály.:) Další knihy od tohoto autora už ale patrně vyhledávat nebudu.

mona.benny
10. září

Knížku mi půjčila kamarádka a asi jí to pěkně vyčiním..... Že mě nechala ztracet cas. Stále jsem si při čtení říkala,že tam musí něco být,kvůli čemu mi to půjčila.... A nic. Ani ten humor mi nesedl. Určitě si kniha najde své nadšence, bohužel já mezi ně nepatřím.

eva3992
09. září

Ovemu je padesát devět let a žije si svůj život. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé, vše se začíná měnit – je tu příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a jak se můžou změnit životy lidí, kteří se s Ovem setkají.

Tak s touto knihou půjdu těžce proti proudu – nelíbila se mi. Ze začátku jsem si říkala, že jí snad i odložím, ale jelikož všechny knihy dočítám, tak jsem to neudělala. Hlavní hrdina Ove – protivný starý pán, který všechno mohutně řeší, mi byl od první chvilky tak nesympatický, že tomu nepomohlo vůbec nic z toho, co se v knize odehrálo a nesympatický zůstal až do konce.

V této knize je opravdu spoustu závažných témat, která se snaží být podána humorně i vážně, ale je tam toho tolik, že už tam chybí jen globální oteplování, jinak tam najdete vše! A prostě toho bylo moc a bylo to neuvěřitelný a k tomu nesympatický hlavní hrdina a je z toho kniha, která mi opravdu nesedla.

Byla to pro mě první kniha od Fredrika Backmana a do dalších se asi ani pouštět nebudu.

Anniee
30. srpna

Tahle kniha byla jako hlazení štěňátka. Líp to popsat nedokážu.

PPardinio
24. srpna

S každou stránkou jsem měl Oveho raději a raději, i-když bylo i dle mého mínění v knížce dost klišé a trocha na dnešní dobu "nutných" postav (s jinou sexuální orientací, náboženským vyznáním či z národnostní menšiny). Neměl jsem s tím ale problém a např. postavy Jimmyho nebo Parvaneh jsem měl rád. Zpočátku jsem čekal smršť srandy, ale postupem času mi došlo, že tato knížka je spíš o citech a o tom, že nelze lidi posuzovat jen podle obalu. Mohl jsem si tak bez očekávání dalších vtipných scén vychutnávat vzájemné vztahy lidí, Oveho názory na svět v kombinaci s jeho zvláštní logikou, důvody jeho chování k okolí a vztah s jeho kocourem, který přeci ale nebyl jeho (Nechci však řešit, zda by se kocour mohl takto reálně chovat tedy spíše nereálně chovat :-) ). Na závěr bych dodal, že kdyby měl Saab více skalních příznivců jako byl Ove, tak by to dnes vypadalo s touto automobilkou asi jinak :-)

Zzofinka
24. srpna

Přiznám se, že Úzkosti a jejich lidé se mi líbily víc, přesto dávám pět hvězdiček. Na začátku jsem se řehtala, na konci jsem plakala, mezitím se občas i dojímala a zamýšlela. Děkuju!

Myrha
24. srpna

5 hvězd pro knihu o nesympatickém dědkovi, který se celou knihu snaží spáchat sebevraždu... To vypovídá o všem.
Knihy tohoto autora jsou pro mě zjevením. Milé, jiné, vtipné. Zkrátka severské.

Vendulis
20. srpna

Nikdy bych nečekala, že kniha o mrzutém staříkovi, který už nemá důvod žít a tak se snaží zabít, mě tak pobaví. Hned první kapitola, kdy si Ove vybírá iPad stála za to a já se u toho křenila jak blbec.
Ze začátku Ove působí jako starý mrzout, ale příjezd nových sousedů vše mění a příběh se rozvíjí a je to tak krásné a vtipné.
Kniha zprvu působí bezstarostně , prostě o životě Oveho a jeho otravnýchh sousedů, kteří nic neumí a nic neví a pořád ho s něčím otravují. Ovšem čím dále se v dějí dostáváme, tím víc kniha ukazuje lidský život takový, jaký je bez jakýkoliv příkras. Nebudu lhát, párkrát jsem měla na krajíčku.
Příběh je plný emocí, lásky, přátelství, ale i samoty, touze po klidu a svobodě a já ji všem moc doporučuji!

DelMar
15. srpna

knížka, kterou si budu pamatovat..

anája
06. srpna

Pěkný humorně napsaný příběh osamělého muže, který zjistí, že sám není......

SimiGSXR
31. července

Knihu jsem cetla na doporuceni kamaradky. Nejprve jsme si rikala: super, vtipny. Pak se mi to chvilku tahlo, ale docetla jsem. Dala jsem 3* a druhy den jsem musela dat 4*. Proc? Protoze az s odstupem mi to cele vlastne doslo. Hlavne to ve me cosi zanechalo. A proto ctu knizky, protoze kdyz ted nekde vidim tuhle knihu, okamzite mi naskoci ten pocit z ni. A to miluju. Ove byl neskutecne skvely chlap, jen nepochopeny a strasne osamely. V jadru bajecna osobnost, ale uprimne bych takovyho nerudnyho dedka potkat nechtela :D

Haduwig
31. července

První kapitolu jsem lehce pozvedala obočí, co mi to knihovnice doporučila. A pak jsem se začala nahlas chechtat, takže obočí pozvedal přítel. Opravdu velmi povedený hořkosladký příběh, který Vás pobaví a přitom se nejedná o plytkou humoresku.

denisa7430
20. července

Nejen pro pobavení, ale také k hlubokému zamyšlení - sociální vztahy, samota, stárnutí....

Lenka51
20. července

No prosim, tak tohle byla opravdu jízda!!
Jsem nadšená. Knihu jsem měla půjčenou z knihovny a hned jsem si běžela do knihkupectví pro vlastní. Až tak mě Ove uchvátil. A to se ke knížkám zásadně nevracím, ale tady udělám výjimku a už teď se na to těším.
Povahově mi Ove hrozně seděl. Mrzout se srdcem na správném místě.
Smála jsem se nahlas, pofňukala jsem si. Vtipy nebyly vynucené, jako se v podobných knížkách často stává. (Třeba Stoletý/Stojednaletý stařík)
Za mě opravdu nejlepší knížka, kterou jsem zatím četla. Reálný příběh plný neobyčejně obyčejných lidí.

Marciem
17. července

Zvláštní figurka pana Oveho, který je jiný, než se ve skutečnosti zdá a k tomu příběh, který chytne za srdce, nutí k zamyšlení i se pobavíte. Paráda!

lencin
06. července

Dojemná kniha.

Burák
01. července

KRÁSNÁ kniha na kterou budu ještě dlouho vzpomínat.Na konci jsem byla dost na měkko, což se mi zas tak často nestává. Postava Oveho a jeho příběh se mi prostě dostala pod kůži a věřím, že nás takových bude víc. Může za to ta jeho nerudná povaha, konzervatismus a pragmatičnost. Povahové rysy, které má nejeden senior v mém okolí. Samotná kniha má příjemné tempo, děj se zbytečně nenatahuje a prolínání různých časových linek příběhu svědčí. Vypíchnout musím humor a hlášky hlavní postavy, které jsou často nekorektní, za to o to víc trefné. Apel na sousedskou soudružnost chápu, ale tady působí až trochu kýčovitě. Nicméně to ráda knize odpustím, protože jinak je to skvělá záležitost! 

Richisa
29. června

Lidé jsou různí... Nutno brát je takové jací jsou a nesoudit zbrkle podle prvního dojmu. To je poselství této knihy...

Kniha mě zaujala jako veselé čtení a chvíli mi trvalo, než jsem se začetla a zjistila, že to tak úplně není. Příběh se mi líbil, i když byl asi bohužel nereálný.

ela1972
28. června

Od této knihy jsem vůbec nevěděla, co čekat. Autora jsem neznala, recenze zajímavé. Po přečtení prvních stran jsem byla na rozpacích. Ale příběh se najednou rozjel a na konci jsem byla ( a stále jsem) smutná, že už je konec. Ove byl vlastně milý, ale nešťastný člověk. A na to, že zamilovat se, je jako nastěhovat se do nového domu, nikdy nezapomenu. Super. Budu vyhledávat další knihy autora.

Kája95
28. června

Když jsem po této knížce sáhla,myslela jsem, že to bude veselé oddechové čtení. Ale kniha mne překvapila, určitě bylo několik chvil,kdy jsem se upřímně zasmála. Ale převážně mě kniha překvapovala příběhem. Často někoho odsoudíme,že je nedůtklivý,ale právě tento příběh nám muže ukázat,co se skrývá pod povrchem

Pavlína197
28. června

Jsem z téhle knížky poněkud rozpačitá. Většina ji tu moc chválí, mě se celkem líbila, ale zase tolik mě neuchvátila. Prvních osm kapitol mě nebavilo, od deváté jsem byla zvědavá, co bude dál, konec téměř typický americký happyend. Zamrzely mě drobné nesrovnalosti, např. : pohřeb byl v neděli ( str. 54) X pohřeb se konal v sobotu ( str. 135). Ke konci knihy mi začala vadit častá až křečovitě vtipná přirovnání a chování kocoura mi přišlo nepravděpodobné. Na druhou stranu mě bavilo sledovat, kdo nebo co zase překazí Ovemu plány.Na podobné téma jsem četla knihu Jasno lepo podstín zhyna, ze začátku sice těžší na začtení se, ale oslovila mě mnohem víc.

Kerolka_P.
17. června

Knihu jsem slupla za dva dny, kdy jsem se od ní téměř nemohla odtrhnout. Stála mě celkem 16 papírových kapesníků a nesčetně výbuchů smíchu (včetně jednoho vyprsknutí čaje). Takhle nějak si představuju kvalitní počteníčko :) Ove mě dostal, naprosto jsem si toho starého protivu zamilovala :) Takhle má totiž vypadat chlap! Za mě deset z deseti. A už si brousím zuby na dalšího Backmana, čeká na mě Britt-Marie! :)

Tesset
06. června

Sama od sebe bych se asi na knížku ani nepodívala, ale vyhrála jsem ji v soutěži a jsem zato hrozně ráda. Byla top. Nejdřív jsem si říkala, že Ove je jen starý zapšklý dědek, ale jak se odkrýval jeho život, člověk nejenže ho chápal, ale i si ho oblíbil a zamiloval. Na konci i slzička ukápla. Bomba.

Hyacint
06. června

Ove je BOSS a Saab nejlepší auto. Silná a dojemná knížka.

Arev122
03. června

Dojemný příběh, kde mi byl zpočátku hlavní hrdina "potížista" Ove trochu nesympatický, ale pak se rozběhl kolotoč událostí s novými sousedy a Ove se začal jevit jako bručavý sympaťák.

verssa
31. května

Krásná knihy. Když jsem ji dočetla, uronila jsem pěkných pár slz.

Jurfinka
28. května

Krásná kniha, hezky napsána... Jako kdyby mi připomínala velmi blízkou osobu... Oddechový kniha... Více takových...

marli58
26. května

Neuvěřitelně protivný dědek... Parvenah úžasná a nakonec i slza ukápla :).

mekkinka
26. května

Krásná kniha, samozřejmě na konci husina! Kniha krásně plynula a ubíhala.

theMarty
17. května

Taky vám to připomnělo Stoletého staříka? Podobný humor, podobný paličatý dědouš a ne podobná, nýbrž stejná země původu. Rozdílné bylo množství slz, které jsem zvládla vybulet (že by na mě už konečně dolehla dvouměsíční izolace?), u Oveho jich bylo mnohem víc. No nic, bylo to fajn.

blackoutzuzi
11. května

Muž jménem Ove je smutný příběh, který vás chytne za srdce takovým nenuceným způsobem. Střídají se zde události z minulosti a současnosti – to čtenáři postupně napomůže k pochopení Ova a jeho osobnosti. A toho starého bručouna si nakonec prostě zamilujete!

Tracyenka
09. května

Knihy tohoto ražení většinou nečtu, proto jsem hrozně příjemně překvapená. Hlavní postava mi byla sympatická, protože mi připomíná reálného člověka, občas jsem se některým situacím musela smát, často jsem byla dojatá. Kniha ve mně zanechala příjemný pocit, tolik pravdy a životní moudrosti na par stránkách..

jockel
29. dubna

Na dnešní dobu fajn kniha. Je tam všechno akce, city, pocity, zamyšlení, smrt, život, soužití generací, zápornej hrdina, kladnej hrdina. Je to hodně dobře napsaná a přeložená kniha.

EvikU.
29. dubna

To byla milá kniha. Na začátku jsem si teda říkala, že se z toho dědka asi picnu. A jak to může mít 91 % to se asi všichni zbláznili. Ale už po 2 kapitolách jsem se začetla a bylo to hezké. Smutné zároveň. A dávalo to smysl, každé slovo. A ke konci POZOR SPOILER!!!!!

Když holčičky od Parvenah mu říkali dědečku a i na ní bylo vidět, jak ho má ráda i přes jeho mnohdy ubručenou náladu bylo prostě dokonalé. Moc hezká kniha, kterou mohu s klidným srdcem doporučit.

mataj
19. dubna

Velice milá kniha. Někdy jsem se při poslouchání pousmála jindy jsem byla dojatá. Ove byl prostě chlapík s "velkým srdcem". Jsem maximálně spokojena.

Matuko05
19. dubna

Výnimočná kniha. Som ťažký detektívkár, no toto ma dostalo. Úžasne napísaný román. Raz som sa až tak smial, až som nevedel prestať (asi o 11tej večer) aj dcéru som zobudil. Aj slzy padli.
Ove je skvelý, veľa krát som sa v ňom dokonca aj videl a to som starý asi ako "tí, čo ho nahradili" v práci.
Teším sa na ďaľšiu knihu.

Artinka
16. dubna

Ze začátku to bude dědek, který vám poleze na nervy. Pak si ho oblíbíte. Budete se s ním smát. Opustíte ho v slzách, jako milovaného dědečka. Tahle kniha ve mně bude ještě nějakou dobu doznívat. Jedna z nejlepších, co jsem poslední dobou četla a možná i vůbec.

anetka.repova
16. dubna

Ze zacatku knihy, jsem Oveho nemala rada, pak me pekne lezl na nervy a ke konci knihy jsem ho milovala.

Krasny příběh, dojemny zároveň.

m_pastorka
03. dubna

Nevím, jak se to stalo, ale na konci jsem brečela, což pro mě není až tak běžné při čtení knih.
S tímhle tvrdým chlapem a poťouchlou rodinkou jsem se stala kamarádem a závěr mě dojal. Možná jsem měla představy, že to celé skončí jinak a možná, že to i celkově bude jiná kniha, ale ten Oveho příběh mě dojímal už od začátku.
Rozhodně doporučuji, kniha za to stojí ❤️

Šnek86
03. dubna

Nejdřív vás svým chováním Ove začne hned na prvních stránkách štvát, pak si na něj zvyknete a nakonec ho máte i rádi.Příběh o nerudném osamělém dědkovi a samorostovi, který si jede podle svých principů.A kterému do života vstupují lidé, kteří ho nenechají v klidu zemřít.Trochu jak švédská verze filmu Gran Torino s Clintem Eastwoodem.

knihomol1985
19. března

Knihu pochopí jen ten kdo projde celým příběhem. Začátek mě doháněl k šílenství které vystřídá pochopení a závěr oko nezůstane suché .-) Jsem rád že kniha má začátek i konec a co více dodat.

Mi-šu-le
16. března

Absolutně skvělá kniha, oddechová, ale zároveň hluboká myšlenka i silný příběh. Brečela jsem, smála jsem se, Oveho i ostatní jsem si zamilovala. Za mě taková láska v jiném podání. Doporučuji.

Mellania
15. března

Vzhledem k tomu, že při čtení Ove představoval v podstatě mého tátu, se kterým (a spíše s jeho povahou) celoživotně bojuji, musím říct, že za mě tedy velice povedená kniha. Mám nutkání ji předložit sourozencům i rodičům, jestli to vidí stejně jako já. :)

Zlolucka
14. března

No nevím. V kontrastu Medvědína a My proti vám je mi jasné, že má autor na víc. Nijak mě neodrazovalo Oveho mrzoutství ani motiv "pod tvrdou slupkou zlaté srdce", některé humorné situace byly povedené, ačkoli by nemusela každá věta obsahovat snahu o vtipné přirovnání. Nejvíc mě ale zklamala poslední třetina knihy, která se neskutečně táhla a klišovitý happy end pro všechny postavy. Kniha je oddechovou jednohubkou, která tlačí na vyvolání takových těch sladkobolných "milých" emocí, stejně jako u hollywoodských dojáků víte přesně, co přijde. Otázkou pak je, jestli to stačí.

maha75
09. března

Tak jsem to nedala. Je opravdu málo knih, které nedočtu. Přetrpěla jsem několik kapitol, ale nezasmála jsem se ani jednou. Nepřišlo mi to vůbec vtipné, spíš děsně trapné. Čekala jsem něco podobného Stoletému staříkovi, to jsem se ovšem hodně spletla :-(

St.Evelin
07. března

Ove miluje svůj vůz značky Saab a svoji ženu. Tak trochu nerudný starý pán odvedle, který má svůj svět, své principy a nechápe, že je někdo nechápe.
*
Jako vždy, tak i v této knížce si mě Fredrik něžně povodil příběhem hezky na provázku. Zamíchal emoce a cit a vznikl z toho přenádherný smutný, něžný, dojemný, ale i veselý příběh o lidské povaze a lásce.
*
Vrcholem pro mě stále zůstává Medvědín a My proti vám, ale opět mě stránky knihy hladily po duši.
*
"Láska je podivuhodná věc, dostaví se úplně znenadání."
????
"Ona hrála barvami. Všemi jeho barvami."

Yorika
04. března

Bručoun se zlatým srdcem. Tato kombinace většinou nezklame. Starý známý příběh přeměny nevrlého chlapíka v laskavého pána ve středních letech, je příběh starý jako lidstvo samo. Autor zná velmi dobře své řemeslo a ví, kde a jak zahrát na čtenářovu strunu.Děj obaluje známými klišé. Snad i ta slzička ukápne.

Maevie
03. března

Za (prozatímní) vrchol autorovy tvorby považuji Medvědín a My proti vám. Přesto této knížce dávám čtyři hvězdičky. Ani ne za vtip a už vůbec ne za jazykovou stránku, o kterých vím, že je autor dokáže zvládnout mnohem lépe, ale za cit a emoce v příběhu. Díky těmto dvěma věcem je příběh dojemný, smutný, veselý a po všech stránkách lidských. Dokazuje také, jak moc jsme v našich činech i myšlení ovlivňováni minulostí a jak těžké (byť ne nemožné) je z kruhu vystoupit.

karol.cadex
28. února

Prosim vás, četli jsme všichni tu samou knihu? Nebo jsem dostala do ruky její nehezkou nepovedenou sestru?
Já četla rádoby vtipnou humoresku z levných knih, kde dialogy by se daly přirovnat skřípání křídy po tabuli a kde místo smíchu jsem se cítila trapně za autora.
Děj mě úplně minul, možná jsem v tom hledala něco víc nebo jsem na tento typ literatury asi úplnej debil. Nevim.

Kopretina
27. února

Za mě velmi silná kniha, tak lidská, plná bolesti a lásky. Vyplývá mi z ní jeden zásadní závěr: nikdy nikoho nehodnoť, nevíš, co si prožil a proč jedná tak jak jedná.
Jak kniha plynula, pořád jsem říkala: aha, to není možné, ty jo, to je síla.. Díky za otevření očí.

linda2125
21. února

Nádherná kniha! Jiná, než jsem čekala.
Dojemná, lidská, moudrá, smutná a zároveň optimistická. A často velmi trefná a opravdu vtipná :-)

"Láska je podivuhodná věc, dostaví se úplně znenadání."

Poslechnu si jí ještě jednou i v audio verzi.... EDIT: Doposlechnuto - Vynikající Jan Vlasák, určitě doporučuji i audio verzi! Jen je v ní díky částečnému zkracování o trochu méně Saabů...

Ester-kaa
20. února


...nejde ji nemilovat.

juliesze
11. února

Začátek byl trošku pomalejší, ale od prostředka jsem se smála dokonce i v metru. Je to přesně ten typ člověka, co je svojí zatvrzelostí a principielností strašnej bručoun a zároveň ho lidi milujou. Oddychová četba, ke které se budu vracet. Epilog jsem si po celé knize musela přečíst znovu a teprve při pronesení značky auta nového zájemce o dům jakožto hrdého majitele Saabu jsem se opravdu ze srdce zasmála. Skvělé.

knihcitko
11. února

Chtěl bych poznat Oveho? I když je protivným, mrzutým bručounem, jako asi každý starší chlap, je to jen jeho slupka, kterou vidíme . Ale pod ní se skrývá úplně něco jiného. Čím déle s Ovenem jsme, tím více cítíme opak. Oblíbíme si ho a začneme ho mít i rádi. Takže já za sebe bych Oveho chtěl poznat.

zandu
09. února

Opravdu jsem nečekala, že se mi kniha o brblajícím starém "dědkovi" bude líbit. Nejsem ještě ani v půlce knížky a jsem tak nadšená, že jdu hned hodnotit. Jsem ráda, že jsem dala na pozitivní hodnocení a knihu si koupila. Opravdu stojí za přečtení a myslím, že se k ní někdy zase vrátím. ...dočteno. Krásný příběh. Došlo na smích i na slzy. Závidím těm, kdo tento příběh teprve číst budou... Opravdu moc povedené.

theale
08. února

Taková milá pohádka..
Medvědín se mi líbil víc, ale rozhodně to není poslední Backman, kterého jsem četla.

i.stefany
29. ledna

Dojemný, úsměvný a emocemi nabitý příběh o mezilidských vztazích a přátelství. Ove je nerudný a protivný dědek, ale nenechte se zmást. Ačkoliv to tak nevypadá, mezi řádky čteme o síle přátelství, lásce a citech, které chtěl Ove před námi utajit. Krásný příběh.

Otovka
28. ledna

Krásný lidský příběh, skvělé napsaná kniha. Vtipné okamžiky se střídají s dojemnými a občas na člověk pocit, že by Oveho nejraději uškrtil.

olma
25. ledna

Když vydržíte ubrblaného muže, zažijete krasné chvíle s touto knihou. A vřele doporučuji vydržet.

DanaKa81
25. ledna

autor v knize šikovně prolínal Oveho minulost s přítomností. Kdo by si sympaticky mrzutého, ale čestného Oveho s jeho kočičkou a milými sousedy neoblíbil...

Ophelie
25. ledna

Krásný příběh, plný humoru i smutku, především konec je hodně dojemný (až mi i ukápla slza)... Prostě tato kniha rozhodně stojí za přečtení!

Dana.P
25. ledna

Do knihy jsem se nejdříve nemohla vůbec začíst, ale nakonec mě kniha uchvátila, že jsem se od ní nemohla odtrhnout.

elissa14
24. ledna

To bylo tak vtipné, dojemné, pravdivé, smutné a veselé zároveň! Tahle kniha má všechno a ještě mnohem víc. Ačkoli mě původně příliš nelákalo sledovat příběh stárnoucího morouse, rychle mi všechny postavy přirostly k srdci. Kniha je psána lehce, čtivě a humorně. Člověk se chvíli usmívá a chvíli dojímá a celkově to bylo moc příjemné čtení. Pokud chcete pohladit na duši, doporučuji strávit nějaký čas ve společnosti muže jménem Ove. Já knihu jednoznačně řadím mezi své nejoblíbenější kousky :)

Bauriska
22. ledna

Uff.. tak tenhle příběh mi dal zabrat. Ani nevím, jestli se mi u nějaké jiné knihy vystřídalo tolik emocí. Byla jsem zprvu krapet nedůvěřivá k nepříjemnému muži jménem Ove a k lehce nucenému humoru autora. To ale rychle přešlo. Začal se mi zamlouvat autorův styl, přistihla jsem se, že se často pobaveně usmívám. Pak přišel hlasitý smích střídaný s dojemným pousmáním. Poslední třetinu knihy už jsem byla v slzách a nakonec jsem se bála číst dál, protože jsem měla strach ze špatného konce.

Kniha je krásná, vtipná i dojemná. Morous Ove byl nakonec fantastický a jeho vzpomínky na svou velkou lásku byly .. no zkrátka dojemné :) Dlouho jsem se na knihu těšila a teď je mi líto, že už ji mám přečtenou.

sassenkka
22. ledna

Moje první knížka od Frederika Backmana a musím říct, že jsem ke konci rozháněla slzy. Zdánlivě obyčejný příběh nevrlého starého muže se rozjede v super jízdu, která dojímá i baví. Hlavní postavy rychle přirostou k srdci, a ačkoliv to není žádný akční příběh, kde na každé druhé stránce očekáváte zvraty, je to chytlavé, baví to. Velmi příjemná knížka. Těším se na další od autora.

IvčaKraťaska
20. ledna

Stala se z ní jedna z mých nejoblíbenějších knih. Jde o pohled na svět člověka, který po ztrátě své milované osoby již nemá chuť žít. Celý život měl své zásady a představy o tom, jaký by měl život být. Ove se zdá být dobrý chlap. Možná se mě příběh tolik dotýká proto, že naráží na jednu z mých největších obav. Jak by šel život dál kdyby všichni na kterých mi záleží již nebyli? Líbí se mi jak se v příběhu vrací ke svým vzpomínkám, člověk si pak přejde z fáze kdy ho Ove strašně štve až k tomu, že má toho mrzouta vážně rád.

VendaS20
18. ledna

Každému se líbí jiné příběhy a styly jakými jsou knihy napsány. Mne se tato kniha líbila moc, příběh byl pro mne zajímavý i když pro někoho může být obyčejný. Styl se mi také moc líbil, nemohla jsem se odtrhnout. Kniha je vtipná i dojemná.

Hanjimka
18. ledna

Zároveň vesely i smutný příběh. Ale na dlouhé zimní večery je fajn.

u_marketa
14. ledna

Dojemnej příběh, skvěle napsanej. Znala jsem ho z oscarového filmu, kterej jsem viděla loni při letním promítání na zahradě švédského velvyslanectví. Určitě doporučuju už kvůli castingu, všichni herci jsou skvělí, nejvíc mi ale utkvěli Ove, Parvaneh a Sonja. Knižní předloze je film velmi věrný.

V tomhle milém (přes všechny těžkosti) příběhu sousedství a potažmo života nemůžete stát na něčí straně, protože autor minimalisticky, ale přitom hluboce vystihuje lidské povahy, projevující se ve všedních situacích. Takže jednoho budete mít rádi pro něco, druhého zase pro něco jiného, a stejně tak na nich najdete mouchy, kvůli kterým byste se s nimi hašteřili.

Může vypadat jako hromada klišé, že starší konzervativní pán se musí smířit s tím, že všechno kolem něj se mění, že má najednou za sousedku temperamentní cizinku s manželem bez "poctivého" zaměstnání, že je "nucen" k sobě nastěhovat homosexuála v nouzi... Ale ono je to podané přirozeně, jak život plyne, a tyhle okolnosti z vyprávění netrčí, není to žádné ždímání citů a emocí. Při čtení se zamyslíte nad sebou, nad svým vztahem k nejbližším, nad tím, že možná někdy zbytečně odsuzujete lidi po jejich prvním projevu, aniž byste věděli, co mají za sebou a proč jsou takoví, jací jsou.

Jenom mě zarazilo, jak je podle autora člověk v 59 letech na odpis. Oveho vrstevníci včetně jeho samého jsou stiženi smrtelnými chorobami a v běžných situacích podáni jako někdo, kdo se do tohohle světa dávno nehodí. Devětapadesátníci jsou podle mých zkušeností dneska většinou energičtí a můžou doufat v několik dalších šťastně prožitých desetiletí, a ne že by na každém kroku nacházeli důkazy svojí zbytečnosti a bojovali proti úřadům, které je ve vizích vlastního nedostatku podporují. Těžko říct, jestli tenhle postoj vychází z autorovy vlastní zkušenosti, nebo je to třeba švédské specifikum, že produktivní věk končí brzo.

JurijMilkovic
08. ledna

Co říct k Ovemu? jak tu někdo napsal dobře, budete se smát, budete brečet a nebudete tušit proč, ale pak pochopíte. Takový je Ove takový, dokonalý

Greenfingers
02. ledna

Autor se pokusil vyprávět melodramatický příběh okořeněný humorem. Dle mého názoru se mu tento jeho záměr ne zcela zdařil. Pasáže, které měly dojmout, na mě působily poněkud falešně a povrchně. Jednoduše, nevěřil jsem jim.
O humoru mám malinko jinou představu. Ten v podání autora mě příliš neoslovil. Kniha jako celek na mě působila nepřesvědčivě. Bohužel, téma by si rozhodně zasloužilo lepší zpracování. Srovnávání s filmem Lepší to už nebude v žádném případě neobstojí.

Pasadenka
30.12.2019

Nejdřív malinko matoucí, pak už zcela roztomilý gúdfíl příběh. Knížka je napsaná dobře, děj je takový průměrnější a pointa příjemná. Jednoduše rozkošná knížka na milé chvilky snad pro celou rodinu. V rámci žánru 4 hvězdičky, ale čistě objektivně to na víc, než tři nemá. :(

Artep5244
27.12.2019

Z počátku jsem se trochu divila, proč je kniha zařazena v kategorii "humorné". Mně tedy rozhodně humorná nepřipadala. Ale jak jsem v příběhu postupovala dále, pravda, našla jsem tam několik vtipných situací. Rozhodně se ale nedá říct, že bych se potrhala smíchy.
Nevrlý a neustále nabručený Ove mi byl velice sympatický. Kapitoly z jeho ne zrovna veselého mládí a života s manželkou jsem prožívala s ním. Konec příběhu mě velice zasáhl. Ještě dlouho mi v hlavě zůstane obraz Oveho, muže s velkým a dobráckým srdcem.

eva-lupen
21.12.2019

Poslechnuto jako audiokniha, skvěle načtená Janem Vlasákem. Nádherná kniha, kterou musím jen doporučit. Humorná a přesto je v ní tolik smutku... Člověk přes úsměv neudrží slzy. Ove je svéráz, ale jak já mu rozumím. :-)

domihruzkova
18.12.2019

Po přečtení některých komentářů tady jsem očekávala asi něco ještě o chlup lepšího :)
SPOILER
Kniha ale vůbec nebyla špatná, prožijete život Oveho, jeho šťastné i smutné chvilky, několikrát se neúspěšně pokusíte o sebevraždu, abyste nakonec nalezli přátele, kteří se přistěhovali přes ulici a zemřeli jako docela spokojený chlapík.

Flatula
17.12.2019

Ove, král ze Saabu, patron dobře udělané práce. Hořkosladký román proteče hrdlem jako dobře namíchaný koktejl. Místy jde autorovi vidět příliš do kuchyně, ale vyprávět umí.

První věta knihy: "Ovemu je padesát devět let."

nicolettkaa
15.12.2019

První polovinu jsem si říkala, jestli jsme všichni četli tu samou knihu. Moc mě totiž příběh nebavil, ale naštěstí jsem to nevzdala a druhá část mi to počáteční trápení vynahradila. Humor se v příběhu sice vyskytuje ale přesto jsem měla spíš pocit smutku.
Lásku, kterou cítil Ove k Sonje, bych přála každému. To bylo až něco neuvěřitelného. Knihu si ráda jednou přečtu znovu.

PetrCepek
13.12.2019

Miluju knihy, kde se jedním okem směju a druhým brečím. Za mne zatím nejlepší Backman. Kupodivu se hodně povedlo i filmové zpracování, které bohužel v našich kinech jen prosvištělo.

ijacek.007
11.12.2019

Tato kniha patří k velmi milému překvapení letošního čtení. Jde o velmi příjemně napsaný příběh, který je radost vstřebávat. Osobně se mi kniha líbila natolik že jsem si pořídil další autorovy knihy, ke kterým jsem se, ale zatím v době psaní těchto řádku nedostal. Protože jsem se o knize více rozepsal ve své recenzi na mém blogu tak zde jen shrnu. Kniha mě překvapila svým vtipem i popisem méně vtipných věcí jak už to v životě chodí. Donutí čtenáře popřemýšlet o životě, honbou za imaginárním bohatstvím i odkazem který po odchodu každého z nás jednou zůstane. Já mohu knihu jedině doporučit.

jituliste
09.12.2019

To je tak krásná a milá knížka :o) Tahle věta padla po přečtení poslední stránky. Podle recenzí jsem si myslela, že čtu jinou knihu, protože spousta čtenářů hodnotila tak, že se smála nahlas. Byly tam opravdu vtipné momenty, ale humor bych hodnotila jako tragikomických a spíš převažovaly pocity naprosté bezmoci ať už z lidí nebo z toho, co dokáže osud připravit. Bručoun Ove si musí získat snad každého, když se v kapitolkách z jeho dětství, dospívání a mládí rozkrývá to, v jakých poměrech vyrůstal a čím vším si musel projít, tak se jeho chování stává pochopitelným. A úplný závěr... Poplakala jsem si.

befel
09.12.2019

Typický humor, skvělý příběh.. Viděla jsem i film, ale kniha je lepší.

panjan
01.12.2019

Přímý, jednoduchý a zároveň laskavý a vtipný příběh. Oddechové čtení v němž Ove řídí Saab. Ještě že je Ove z románu, který skončil a nedozvěděl se, jak tahle automobilka skončila.

Sofós
29.11.2019

Ove je sice brbloun žijící striktně podle svých pravidel, ale zdání klame. Pod slupkou tvrdou jako žula se skrývá dobromyslný chlapík ochotný pomoci, jen ale nechce, aby se to o něm vědělo. Během čtení jsem se často usmívala, styl humoru mi velmi seděl. Byly tam i smutné pasáźe, ale tak už to zkrátka bývá. Knížka mě nadchla a Ove mi fakt bude chybět... :-)

Marta08
28.11.2019

Žádné velké nadšení u mě kniha nevzbudila. Příběh byl sice svým způsobem humorný i laskavý, pravidelně se střídaly pasáže současnosti a minulosti, které dávaly jiný náhled přítomnost. U scény s odtahem auta na konci knihy jsem se srdečně zasmála, jinak mám ale z knihy smíšené pocity. Rozhodně bych takového nerudného a sic pouze na první pohled zapšklého "staříka" za souseda nechtěla! Medvědín byl o parník lepší :)

ibáG
26.11.2019

Bezvadná, oddechová a nenáročná knížka, která se čte sama. Přečetla jsem za týden. Ove mě bavil:-))). Ve spoustě věcí mu dávám za pravdu a vcelku mu rozumím. Příběh jsem autorovi věřila, ačkoliv tak v poslední pětině knihy se tam objevovaly už tak trochu naivní, až 'pohádkové' výjevy. Líbilo se mi však členění do kapitol, kdy se postupně skládá příběh minulý a současný. Hezké a dojemné bylo vyprávění z Oveho dětství a dospívání. Nesčetněkrát jsem se dost nahlas smála. I na veřejnosti:-D. Některý hlášky jsou boží. Ove je taky boží a kocourek jakbysmet. Nelze jim než fandit;-). 5 hvězdiček ale dát prostě nemůžu. Odpovídalo by tak 4,5. Líbí se mi přebal knihy. Osobní poznámka: Partner to nedávno poslouchal jako audioknihu, tak bylo dobrý, že jsme se o tom mohli bavit a já mu třeba říkala: "Teď jsem u toho a toho, to nemá chybu:-)))." Mimochodem Jan Vlasák to prý načetl skvěle, což mě nepřekvapuje.

1bublina
19.11.2019

Kniha na mě hluboce zapůsobila. I když je Ove bručoun a s největší pravděpodobností bych ho za souseda nechtěla, získal si mě hned po první kapitole. V knize je mnoho smutných momentů, přesto je to velice milé a laskavé čtení a jak už tu někdo zmínil, celou knihu jsem se usmívala. Muž jménem Ove řadím k nejlepším knihám, které jsem četla.

RUSTY
19.11.2019

Ač se zdá, že Oveho svět je černobílý, je ve skutečnosti plný barev. Kniha je plná lidskosti a emocí stejně tak jako život. Jednu stránku se smějete a při další polykáte slzy. V něčem mi to připomnělo příběh Forrest Gumpa, protože život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš. V tomhle případě je život taky velice rozmanitý, protože každý den vás nas*re někdo jiný. A právě proto je tak barevný. Ove se stal prostě mým idolem, naprosto se v něm vidím za pár let, až moje stupnice sarkasmu dosáhne svého pomyslného vrcholu. A jak se pozná opravdu zábavná kniha? To je tak, když sedíte v čekárně plné lidí, kde panuje hrobové ticho a vy se najednou při čtení začnete smát nahlas jako blázen!

maja2712
13.11.2019

Ubrblany dobracky Ove. To díky němu jsem měla v době čtení knihy neustále rty v mírném úsměvu. Budeš mi chybět, Ove...

LajkaVonSputnik
07.11.2019

Půjdu trochu proti proudu, ale tento styl humoru "každá věta musí být hrozně vtipná" moc nemusím. To se mi daleko více líbily vážné pasáže. A přiznám i slzy v očích na konci knihy. Každopádně mezi nejlepší knihy Oveho neřadím.

cluci
07.11.2019

Nevím, zda jsme byli naučeni od malička, ale švédské spisovatele prostě můžu. A pan Backman s mužem OVE, je prostě TOP. Hlavní postava si vás získá, ač budete namítat, že se jedná o malého bručouna. Záhy zjistíte, že se jedná o normálního člověka, jenž má realistický pohled na svět a srdce na pravém místě. Při čtení se budete často usmívat, dokonce smát nahlas, ale občas vás dostane a bude se vám chtít i plakat. Frederik Backman se vám dostane pod kůži, tento příběh je prostě okouzlující a nebudete chtít knihu skončit.
Vracím se ke komentáři, jelikož jsem slíbila, že si poslechnu audioknihu. Úžasné podání pana Vlasáka, bylo perfektní se znovu vrátit k oblíbeným situacím s Ovem při nákupu počítače, autoškole, k šarvátce s klaunem,...ale rozloučit se s Ovem, jako bych ho znala, prostě se slzami v očích. Krásná kniha a úžasná audiokniha, doporučuji je

michaela7087
05.11.2019

Nádherná kniha, opravdu nádherná. Smála jsem se a brečela zároveň. Pro mně je tohle literární skvost. A ten překlad - naprosto dokonalý. Kéž by bylo více takových knih.

Luque17
03.11.2019

Dobré, bavilo, jen jsem očekával ještě o kousek více. Po přečtení některých komentářů jsem byl little bit hyped - nikoli brilantní, ale dost dobré;) 90%

romusak
31.10.2019

Proč jsem se při čtení smál jak blázen? A proč jsem o pár stránek dál měl slzy v očích?

standa67
18.10.2019

Po prvních dvou kapitolách jsem usoudil že se kamarádka asi zbláznila, když mi doporučila tuhle brutálně depresivní knížku, a chtěl jsem skončit.
Naštěstí jsem to neudělal a tak teď můžu přiznat že jsem snad nikdy nečetl tak vtipnou a zároveň tak smutnou knížku.
Je prostě skvělá.

Metla
17.10.2019

"Já, hergot, nejsem nepříjemnej!"
Co je to za podělaný život a zkažený svět, když už člověk nemůže ani v klidu spáchat sebevraždu?! Doba se mění, společnost také a ne každý jedinec je schopen držet krok. Někdy se však může přikutálet kamínek, který spustí lavinu změn. Například čerství přistěhovalci v rozšiřující se čtvrti.
Zpočátku jsem se cynicky pochechtávala a říkala si: "No tebe bych chtěla za souseda, Ove!" Ale jak kapitoly ubíhaly, z té věty se vytrácel sarkasmus. Do finále bylo ještě daleko a já už bych s tím nevrlým chlápkem klidně sdílela dvojdomek. Našla jsem v něm několik mužů, co ovlivnili mou existenci: zásadového a společensky nepoužitelného manžela, poctivého a manuálně zručného dědu, přímého až nerudného otce, ba i v sobě jsem objevila cosi z Oveho.
Často jsem při poslechu v práci dusila smích, jindy zvážněla, chvílemi posmutněla, každopádně jsem se většinu času báječně bavila. Tolik humoru, moudra, skvělých postřehů i lásky... nádhera!
Teprve v závěru to autor trochu přeháněl s cukrkandlem (ne, že bych Ovemu nepřála), čímž ohrozil pátou hvězdu. O záchranu se postaral Jan Vlasák, jehož přednes považuji za naprosto geniální: ať šlo o hartusícího Oveho nebo třeba žvatlající tříleté děvčátko, vrhal se do textu s patřičným elánem a emocemi, jaké by mi při pouhém sledování řádků asi nebyly dopřány. Měla bych začít nosit klobouk, ať můžu uznale smekat. Snad bude stačit mé vděčné: děkuji (Fredriku Backmanovi, Janu Vlasákovi, všem, kdo se na knize pečlivě podíleli... a neměla bych zapomenout ani na čtenáře, jejichž nadšené ohlasy mě k románu dovedly). 90-95%

Wabinka
16.10.2019

Nádhera,Backman je prostě kouzelník.Kolik citů a emocí umí zasadit mezi řádky.Moje srdcovka.

Runningdog
13.10.2019

Jedna z nejkrásnějších knih o dobru v nás.
Oproti některým knihám z poslední doby velmi oceňuji dopracovaný konec. Někdy mám pocit, že autoři už to chtějí mít za sebou a moc si se závěrem práci nedají. U této knihy jsem byla moje zvědavost plně uspokojena.

pat4157
02.10.2019

Moc krásný příběh, mazlila jsem se s každou větou.

Nikusha
29.09.2019

Jak obměkčit srdce starého mrzouta.. hezký příběh s kapkou humoru a dojemným koncem.

Anitka.KM
26.09.2019

Výlet v modrém Saabu mezi řádky této příjemné knížky - s bělovlasým nerudným řidičem Ovem a vypelichaným kocourem na sedadle spolujezdce, stál doopravdy za to. Dovezl mě s neobyčejnou laskavostí do příběhu, kde jsou Láska, Čas, Život i Smrt vážně podivuhodné věci...

VerJer
25.09.2019

Tato kniha je mou poslední, která mi od autora zbývala přečíst. (I když doufám, že se ještě dočkám dalších.) Musím říct, že je to skvělý příběh o lásce, ale i o tom, že bychom neměli odsoudit člověka jen proto, že si po Volvu pořídil BMW.
Britt-Marie mi ale k srdci přirostla mnohem víc a Medvědín? Tak na ten nemá nic...

sasa.vrankova
25.09.2019

Ke knihám autora se vždy tak nějak dlouho odhodlávám, ale pak jsem nadšená a většinou to končí slzami. Doporučuji všemi 10. Člověk neví ani jak se to stane a najednou je na konci knihy se slzami na krajíčku.

Cecylus
25.09.2019

Dočetla jsem včera, a musím se od té doby stále usmívat. Ne proto, že Ove je tedy řádný morous, ani proto, že ten umanutý kocour jako by byl napsaný podle toho mého.

Ale proto, že poprvé a naposledy zamilovaný mladý Ove mi tak hrozně moc připomíná mého tátu. Tím, že zastává názor, že věci by se měly dělat tak, jak se dělaly vždycky. Že největší spoleh je na věci vyrobené doma, ne v cizině. Že nejde " s dobou", ale představuje, kolikrát sám proti většině, ten starý svět a starou výchovu. A že miluje stále jen tu jednu ženu, která v něm vidí to, co ostatní ne.
Stejně jako můj táta, který dodnes miluje tu střapatou holku v gumácích, ke které přijel na podzim před třiceti lety koupit prase :-)
I když ho ta střapatá holka občas dohání k šílenství :-)

TomHr
20.09.2019

Člověk se už nemůže ani v klidu zasebevraždit!
Ove je prototyp nerudného důchodce, takového toho co nadává na všechny a na všechno a dřív by se tohleto stát nemohlo. Anebo je to trochu jinak? Třeba je to jenom člověk, který má rád svůj klid a pořádek. Jo, je přísný, ale nejvíc na sebe. Jo, je malicherný, ale současně se dokáže rozdat. Jo, je nerudný, ale nikdy vás nepodrazí, je totiž rovný chlap. A svou ženu miloval až za hrob - to je obrázek, který postupně odkrývají retrospektivy.
Noví otravní sousedi ze zapšklého důchodce udělají príma chlapíka. Uznávám, příběh není moc originální (Gran Torino...). Čtenář tak nějak tuší, jak to celé dopadne. Ale stejně je to moc pěkná knížka, po které snad časem sáhnu znova, až mě přepadne chandra z toho, jak jsou lidi omezení.

LahoferRose
18.09.2019

Jen na začátek, 59 let mi nepřijde jako dědkovský věk. Čekala jsem jenom oddechovou humoristickou knihu. Příběh je však mnohem hlubší. Člověka přiměje přemýšlet o svých sousedech, o tom, že každý starší člověk má svou minulost, která by vydala na román a která ho zformovala do dnešní povahy. Mám známého, který mi morouse Oveho připomínal. Příběh, který Vám připomene, že když najdete toho pravého člověka a přijdete o něj, možná budete ještě dychat, ale přestanete žít. Kniha sladkobolná jako život sám. K tomuto klenotu a pohlazení po duši se budu jistě ráda vracet. Doporučuji!

Tozbee
17.09.2019

Milé poselství o tom, jak je důležité člověka posuzovat podle jeho činů pro druhé. Jedna hvězda dolů, neboť mi příběh připadal příliš křečovitý a vnitřní obrat Oveho dost nepřesvědčivý (navzdory tomu, že je jasné, že k němu kniha směřuje). Druhou hvězdu musím vzít za ubíjející autorovu obsesi nacpat do každé druhé věty „vtip“, z nichž příliš mnoho začíná slovy "Kocour se tvářil jakoby..." (podobným tikem trpí autor Stoletého staříka, který...).
A ještě jeden postřeh - překvapilo mě, že mezi komentátory knihy tak výrazně převažují ženy.

nitoa
11.09.2019

Kniha je skvěle napsaná. Žádné zbytečné tlachání a natahování děje.
I když se to ze začátku nezdá, donutí člověka se nad sebou a okolím zamyslet.
Na konci si řeknete : " Tyhle věci mají v životě smysl."
Knize dávám 5 hvězdiček a určitě se k ní vrátím.

JancaMia
08.09.2019

příběh o muži který je jedním z nás, místy vás rozesměje a místy vás dostane do kolen ...

Taralcielle
06.09.2019

výborná kniha!!! Přečetla jsem jedním dechem :) Konec mě opravdu dojal.


Hodnocení ( !pozor poodhaluje část děje ! ):
5*
Líbí se mi, jak se postupně se odkrývá Oveho příběh, dozvídáme se, že má svaté právo být morous a naštvaný na život - maminka mu umřela, tatínek pak zemřel v 16 letech, byl nucen hned začít pracovat, aby mohl bydlet v rodinném domě. Dům, který svépomocí, pouze vlastními silami, v potu tváře, zrekonstruoval, poté shořel. Byl obviněn z krádeže v práci, jenom proto, že nebyl zvyklý žalovat. Když poznal svou ženu Sonju, jeho život dostal nový směr a konečně se pro něj rozsvítilo světlo. Velmi jí miloval, celých 40 let, co byli spolu. Přišla však další rána osudu. Ove se však nevzdal a své ženě přizpůsobil celý dům i svůj život.
Sonja je ale teď mrtvá. V té situaci zastihneme Oveho, který je opuštěný, smutný a sám. Chce spáchat sebevraždu, aby se s ní znovu setkal, ale zoufale se mu to nedaří. Provaz, na kterém se chce oběsit,se přetrhne, když se chce otrávit výfukovými plyny z auta, bouchá na dveře nová sousedka, když se chce zastřelit otcovou pistolí, vpadnou k němu dva opilí chlapci a chtějí od něj pomoc s tím, zda by jeden z nich u něj nemohl přespat... Ovemu zkrátka je souzeno ještě nějaký čas na tomto světě zůstat a pomáhat ostatním. Dokázat jim, že není jenom morous, ale i velmi zručný řemeslník, nejen že umí opravit cokoliv okolo domu, ale také téměř jakékoliv auto.

Román Fredrika Backmana popisuje řadu známých situací, do jakých se dostáváme se staršími lidmi. Občas jsou nesmyslně protivní a hádaví, občas skvělí a jejich rady a pomoc jsou nad zlato. Vypráví i o tom, jak moc se svět změnil od té doby, kdy oni byli mladí.. Ove je zásadový a tyto změny nechápe. Nevěří internetu, nerozumí tomu, jak mohou lidé pracovat z domova a už vůbec nechápe, jak si někdo může koupit BMW!

Ano, Ove je právě takový morous jako Jack Nicholson ve filmu Lepší už to nebude, či Evžen Huml z Chalupářů. Jeho spory se sousedem mi připomínají hádání Waltera Matthau a Jacka Lemona ve filmu Dej si pohov, kámoši ( Grumpy Old Men ).

Sixao
04.09.2019

Recenze slibovaly, že budu brečet smíchy. Tak to se nestalo, ale na pláč došlo. U posledních 3 stránek jsem slzela dojetím. Určitě stojí za přečtení.

Linda02
01.09.2019

Moje nejoblíbenější kniha! Příběh v ní je vtipný, svižný a hlavě o životě. Smích se míšil s pláčem.

ave55
29.08.2019

Hodnotím knihu. Za 5*. Ale stále nechápu, proč se o 59letém chlápkovi píše jako o dědulovi. Můj 71letý "dědula, stařík" či jak chcete, jezdí skoro denně na kole, v zimě na běžkách, lyžuje, běhá s vnuky po horách.

R.A
25.08.2019

Humor černý jako život sám. A zároveň tak laskavý, že by z toho Oveho klepla pepka.

...a kam zmizela Sněhule?

VeruB
24.08.2019

Nádherný příběh o zatvrzelém staříkovi jménem Ove s nelehkým osudem, který mě rozesmál i rozplakal zároveň.

Clarabel
16.08.2019

Nádherná knížka, opravdu nádherná. Skutečné pohlazení po duši - chvílemi jsem slzela smíchy, chvílemi dojetím. Po všech rozervaných (byť skvělých) Hanách, Houbařkách, Malkách, Běsách nebo Anežkách už jsem nějaký ten balzám potřebovala a přišel v pravou chvíli. Po dočtení mám výjimečně hřejivý pocit. Pokud něco ze sebe věnujete druhým, má váš život vždycky smysl, i když někdy máte pocit, že smysl nemá.

Na začátku na mě Ove působil jako švédská verze Evžena Humla z Chalupářů, ale jsem moc ráda, že mě nerudný a brblající dědek neodradil a že jsem se začetla do nádherného příběhu o lásce Oveho a Sonji.

Farg
08.08.2019

Ze začátku jsem se nemohla začít a knihu dvakrát odložila. Jsem ráda, že jsem jí dala třetí šanci, protože pak se to překlenulo a naopak jsem jí nemohla odložit. Nádherná kniha, kde se člověk zasměje, ale i rozbrečí. Ove byl skvělý chlap a s jeho ženou museli mít krásný oboustranně tolerantní vztah. Těším se na další knihy od autora.

haaabi
04.08.2019

Výborné, miluju Backmana, akorát jsem mu tedy vůbec nevěřila to kočičí chování. Na konci slza ukapla. ❤️

pip11
02.08.2019

Je to vynikající srdcervoucí a vtipný příběh. Tuto knihu nelze nemilovat, je okouzlující a dojemná. Ove přišel o manželku a tím ztratil svůj život, už chce jen umřít. Zároveň však jeho velké srdce nedokáže nepomáhat druhým, a tak velmi nečekaně najde přátelství které nehledal… Nádherný román.

barca7880
01.08.2019

naprosto skvělá kniha :)

Red_
29.07.2019

Nedokážu posoudit, zda je to způsobené překladem, ale pasáže, u kterých bych se měl s největší pravděpodobností smát, mi až tak vtipné nepřišly. Je to příběh o specifické povaze člověka, se kterým se každý z nás v životě určitě alespoň jednou setkal, takže ví, jak je těžké si k těmto lidem najít cestu. Obzvlášť když vás něčím zazdí či odpálkují hned v počátku této cesty. Příběh je hezký, ale čekal jsem od toho trochu něco jiného - více humorných pasáží. Myslím, že by se jich tam vešlo více nebo při nejmenším v trochu jiném podání.

d.oliee
25.07.2019

Krásný příběh, hodně emotivní. Co mi na začátku ale hodně vadilo, byla opakující se frekvence slova Ove, kterým začíná každá druhá věta.

katerina9848
24.07.2019

Úžasná kniha,autor se stal mým oblíbencem. U této knihy se střídalo plno emocí,prostě top

KTera
23.07.2019

Úžasná kniha.

...123
21.07.2019

Geniální.

VěraČamková
20.07.2019

úžasná kniha, zařadila bych mezi povinnou četbu, pod tvrdou slupkou se skrývá neskutečné lidství ...

Tatrman
16.07.2019

Máte rádi český seriál Doktor Martin? Pokud ne, nečtěte Oveho příběh. Pokud ano, je tato kniha přímo pro vás! A proč to srovnání? Nemůžu si pomoct, ale Martin i Ove jsou si velmi podobní. Mrzouti, prudiči a brblouni, ale ve finále vám přirostou k srdci a možná se přistihnete, že jim vlastně fandíte. Kniha, která pobaví, rozesmutní, ale hlavně nenudí.

esfinge
15.07.2019

Ove byl nerudny dědek...aspoň na první pohled. Postupně se rozkryval jeho životní příběh a Ove se stával pro mne prijemnejsim, až jsem si ho nakonec zamilovala. A sousedy a kocoura take:)

Evka27
06.07.2019

Vlastně ani nevím, co bych napsala. Díky, že jste mě na tuto knihu navedli, moc a moc se mi líbila.

Lotuska96
05.07.2019

Od začátku jsem tušila, že Ove nebude tak tvrdý a nerudný, jak ho autor popisoval. Pořád jsem čekala na ten zvrat, kdy se dozvím, proč se tak chová. A musím říct, že jsem čekala víc. Ne že by ta knížka byla špatná, ale nenaplnila moje očekávání.

josska
29.06.2019

Knihu jsem puvodně nechtěla vubec číst,myslela jsem si,že to není nic pro mě,,,ale na doporučení, jsem ji zkusila...zrovna ji měli v knihovně jako audio,a když jsem viděla,že ji čte J.Vlasák tak jsem měla uplně jasno??Je výborně namluvená a moc mě bavila,moc doporučuji

pavlinka0250
29.06.2019

Velice milá knížka. ❤️

Bulldog
25.06.2019

Co říct k Ovemu ????...budete se smát, budete brečet a pochopíte proč je Ove takový...takový úžasný..

Heliku777
22.06.2019

Skvělé čtení. Doporučuji.

HlEva
22.06.2019

Ten typ knihy, kdy Vám celý smysl příběhu dojde až v těch posledních kapitolách.

eva7194
17.06.2019

První zhruba třetinu knížky jsem přemýšlela, jestli tu knížku o nerudném dědkovi vůbec chci dočíst. Ale četla se vlastně dobře, takže jsem byla zvědavá, co z toho bude. Někde za půlkou mě to hodně chytlo a na konci jsem se neubránila slzám. Výborně vykreslené postavy, kocour mne několikrát donutil se smát a celá ta skvadra postaviček byla vlastně moc fajn.

BarboraZ
10.06.2019

Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem kdy četla. Oveho jsem si i přes jeho zatrpklost moc oblíbila, kapitolky byly krátké a výstižné. Člověku je až líto, že kniha nemá více stránek, dokázala mě pobavit i rozbrečet. Určitě doporučuji :-)!

Cleo De Nile
07.06.2019

Během čtení první kapitoly jsem si překvapeně říkala, co na té knize všichni vidí, Ove mi lezl na nervy a nechápala jsem, jak zrovna tohle dílo mohlo někoho rozbrečet. Velice brzy jsem ale změnila názor a Oveho s jeho mrzoutskou, upřímnou a pedantskou povahou jsem si zamilovala, rovněž i jeho novou sousedku Parvaneh, které říká Těhotná. Autor nám na několika seti stránkách odkrývá hluboký příběh o starém muži, který by zůstal na světě docela sám, nebýt kocoura, s nímž zprvu nevychází, a několika nových, nečekaných přátel. A víte co? Na konci jsem brečela taky.

Gabca1990
03.06.2019

Četla jsem na základě dobrého hodnocení. Kniha byla velmi čtivá, pěkný a humorný příběh. Určitě doporučuji a pustím se i do dalších knih od tohoto autora.

hermína14
01.06.2019

Čistě vyšitý případ:)) lásky...s dojemnými uzlíky. Bylo mi se seňorem Saabem TAK pěkně; do posledního písmenka!

"Byl černobílý. Ona hrála barvami. Všemi jeho barvami."

Znedla
29.05.2019

Muž jménem Ove, je typický nerudný dědek kterého štve celý svět. Ruku na srdce, kdo z nás by chtěl mít takového souseda?
Jenže když nahlédneme pod povrch, zjistíme že Muž jménem Ove je sice trochu zvláštní, ale má velké srdce a dá se vedle něj velmi dobře bydlet....

Tak jako v ostatních knihách Fredrika Backmana i zde jsou naprosto úžasně vykresleny povahy jednotlivých postav. Mistrně je popsán samotný Ove - na začátku dědek, kterého nikdo nemá rád vám na konci přece jen přiroste k srdci a velmi těžko se s ním loučíte...

Alienn
25.05.2019

Jedním slovem nádhera. Vůbec nechápu, proč jsem se této knize tak dlouho vyhýbala. Mám moc ráda příběhy, kdy při čtení cítím emoce a je v podstatě jedno jaké. A u této knihy se to podařilo beze zbytku a ještě se to v průběhu čtení měnilo. Je to jedna z knížek, ke které se ráda vrátím, nejen pro tu lidskost a příjemný pocit, který jsem při ní měla, ale také proto, abych si připomínala, že nic není jen černobílé.

Sahir
25.05.2019

nádherná kniha,u které člověk lituje že končí

Anet2106
23.05.2019

Kniha nezklamala. Dojemný, humorný příběh. Skvěle napsané, takže čtenář pochopil, proč je Ove takový. Silný příběh :)

Rossel
06.05.2019

Výborně napsané! V nadsázce, lehce ironicky a velmi humorně vyprávěný příběh, který je hluboký a dojemný. Nelze než doporučit.

Mufa
05.05.2019

Náhodný výběr v knihovně a nezklamal. Asi i proto, že podobný exemplář mám doma, je to opravdu hodně povedené rozkrývání osobnosti staršího mrzouta. Včetně vykreslení vztahů v rodině. Doporučuji, čte se to samo

E_Lan
05.05.2019

Krásná knížka, perfektní postupné odkrývání správné duše jednoho mrzouta podané velmi zábavnou formou. Když k tomu přidám ještě přešně procítěné podání pana Vlasáka (četl jsem jako audioknihu), tak jsem celkově unešen. Navíc kniha přináší i několik mouder o stárnutí, které člověka také zasáhnou.

Danago
01.05.2019

Knížka mě opět dostala. Začátek na mě sice působil trochu rozpačitě možná až nepříjemně, ale bylo jasné, že se vše změní. Opět jsem měla místy v očích slzy dojetí. a Epilog jsem probrečela. Přesto Medvědín se mi líbil asi o maličko víc.

La.Farfalla
30.04.2019

Miluju Oveho. Nic není, jak se zdá...

Parwana
30.04.2019

Jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četla. Na konci jsem se i rozplakala. Velmi povedený dbeut, mohu všem doporučit.

Jara 56
28.04.2019

Nádherně napsané, ten bručoun krásně popsaná postava (ten autor mě snad znal:-D), sice než jsem si zvykl na to přeskakování v čase tak mě to trochu vadilo, ale jinak naprostá paráda.

petr5364
18.04.2019

Upřímně mě dost dlouho pan Ove vyloženě lezl na nervy. Nesnáším ten typ lidí, kteří žijí v minulosti, v zažitých vzorcích, stereotypech a vše odlišné od sebe odhání. Nakonec se ale ukáže, že ačkoli Ove bez svých pravidel nemůže žít, tak jej jeho dobré srdce změní/obměkčí, protože je to sice na povrchu morous a nepříjemný dědek, ale uvnitř vlastně jen do puntíku ctí svůj vlastní hodnotový žebříček. A jelikož ví, co je správné, tak se to v důsledku projeví i v té stránce jeho osobnosti, kterou ukazuje navenek. Znám takové lidi, takovéto "dobráky od kosti", kteří v důležitých momentech života umí vystoupit a jednat namísto útěku nebo mlčení. Více, či hodně se tento motiv opakuje u osobnosti Britt-Marie.

Tyrkysová
15.04.2019

Děj knihy se odehrává jak v současnosti, kdy Oveho poznáváme jako onoho nerudného dědka, který vám buď poleze na nervy, nebo s ním budete soucítit (záleží na tom, v jakém jste zrovna rozpoložení :-) ), tak v minulosti, díky níž začnete toho protivného staříka chápat mnohem více a dokonce ve vás vykřeše i nějakou tu jiskřičku pochopení.
Ať tak či onak, rozhodně doporučuji, abyste knize dali šanci - jakkoli vám třeba na začátku bude Ove nesympatický - protože v této knize není nic takové, jak se na první pohled zdá.

Padfoot
10.04.2019

Miluju knihy, které mě rozesmějí hned na první straně. Tahle k nim patří. Šedesátiletý chlapík, ukázkový prototyp morouse, který křičí na děti, aby mu neběhaly po trávníku a pod vousy si mumlá že „dneska nic a nikdo není co bejvalo“… Příběh nutí smát se nahlas a číst vtipné pasáže komukoliv, kdo stojí poblíž. Zároveň jde ale do hloubky a umí zasáhnout na správných místech. Pro mě tohle bylo pohlazení.

ivis77
08.04.2019

Srdcovka. Po nějaké době jsem se podívala i na film a ani ten nezklamal. Ke knize se rozhodně vrátím.

bouncer
08.04.2019

I když jsem viděl dříve film, tak jsem byl knihou nadšen. Tohle je univerzální recept na všeobecně populární knihu, v dobrém slova smyslu.

JarousFCB
05.04.2019

Výborná kniha ... Střídavě dojímá a rozesmívá od začátku do konce. :)

Gard
05.04.2019

Psaní příběhů je podivuhodná věc. A ještě podivuhodnější, když autor dokáže postavám vdechnout tolik života, že čtenáře přimějí smát se nahlas v prázdném bytě, nebo tajně brečet do kapesníku, aby zbytek rodiny neřekl, že je tu někdo tak trošku mimo, nebo prostě jen tak popřemýšlet nad zázraky, které se často maskují jako věci všední a samozřejmé.

denča1000
04.04.2019

Ze začátku mi v knize vůbec nepasovalo přeskakování pasáží do minuosti, trošku jsem se v tom ztrácela, ale jak jsem se začetla víc, už jsem do toho byla vžitá... Příběh moc hezký, pravdivý, smutný ze života.. Občas se člověk zasměje, občas ukápne slza.. V knize se všechno proč a jak, dozvídáme až v průběhu čtení, takže se o celém Oveho životě, dozvíme až po přečtění poslední stránky.. Ačkoli by někdo možná mohl říct, že se kniha táhla, vlastně každá kapitola byla o nečem všedním, avšak vůbec ne nudném..

Niraj
01.04.2019

Jediné, co nechápu je, jak mi tento skvělý autor tak dlouho unikal. Druhý jeho příběh a opět musím psát nadšený komentář. Kniha je vtipná i dojemná, smutná i plná naděje. A hlavně uvěřitelná. Když člověk chce, tak se tam taky někde najde. A má tak nad čím/kým přemýšlet. Přirovnání, kterými autor rozhodně nešetří, to je úplná jazyková slast. Rozhodně si tento příběh dám za čas ještě jednou.
V tomto případě posloucháno jako audiokniha v podání pana Vlasáka a jeho přednes by dal ještě na jednu hvězdičku navíc.

hana8062
31.03.2019

Když mou milovanou knihu namluví svým dokonalým hlasem pak Vlasák, jsem rázem v sedmém nebi. Muž jménem Ove je člověkem staré školy, všechno si zařídí sám, účty platí včas, nikdy nezmeškal jediný pracovní den. Nadevše respektuje pravidla, řády a cedule. A moc rád provádí samozvané kontroly dodržování pravidel na cedulích ;). Je to zkrátka starý zapšklý morous a bručoun.... Nebo ne tak docela? Zbožňuju Oveho, další postavy, emoce toho příběhu a celou tuhle knížku. A hlas Jana Vlasáka ji ještě o fous vylepšil. 100%

matula1977
23.03.2019

Nějak jsem se do knihy nemohla začíst, ale jsem šťastná, že jsem se začetla, krásný příběh, dojemný, citlivý, vtipný a na konci si řeknete, ne prosím ať ještě není konec.

lachtan77
23.03.2019

Backman pomalu ale jistě začíná patřit do mého seznamu oblíbených autorů. Kniha s Ovem byla přesně taková jakou jsem čekal. Humorem obalené problémy ovdovělého pána. Po přečtení zjistíte jak důležitá je v životě rodina a přátelství. Ove je po smrti manželky nemilosrdně vtažen do moderní doby ( kde existují lidé kteří nejezdí Saabem) Kdo má rád knížky jako Stoletý stařík nebo Analfabetka tomu se Ove musí líbit.

Lucissia
23.03.2019

Nevím, co napsat. Už jsem asi desetkrát začala komentář a zase ho smazala. Ke knize jsem se dostala náhodou a jsem za to moc vděčná. Opravdu mi vyrazila dech a řadím ji k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla. Mistrovsky napsaná, rozhodně není odpočinková, spíš hodně k zamyšlení co nám život dává a bere, co od něj čekáme a co on na oplátku čeká on od nás...
Při čtení jsem se zasmála, hodněkrát jsem měla v očích slzy a na konec jsem přes ně téměř neviděla. Možná se taky Ove u mě objevil v pravý čas.
Rozhodně ji doporučím všem okolo a nejspíš si ji budu muset i koupit. :-)

klaritkaa
13.03.2019

Zábavná kniha, velmi čtivá, perfektní na odreagování. V určitých chvílích člověku ukápne i slza.

LaFiala
12.03.2019

Přečteno a jsem nadšená. Trošku jsem teda bojovala s úvodními stranami, ale nakonec si mě Ove získal. Poprvé v názoru na vyznavače joggingu, kteří buď rychle chodí, nebo pomalu běhají a jsou vyhastrošení jako dvanáctiletý rumunský gymnasta. Dále pak mockrát při střetu s realitou, která by přece podle pravidel měla nějaká být, ale lidi (mameluci nebo bílé košile) si ty svoje životy drze žijí po svém. Trochu mě popuzovala vševědoucí Parvaneh, která už mezi dvěrmi pronikla Ovemu až do žaludku, naprosto všechno pochopila a začala mu ovládat a okupovat život.
Příběh se krásně rozvíjí, drobné detaily do sebe zapadají a celé je to protkané toužebně očekávaným odchodem.

macekd
06.03.2019

Tak tahle útlá knížka se právě stala mou další srdcovkou. Krásný, neobyčejně obyčejný příběh, kde se smutek mistrovsky prolíná s humorem. Za mě 100%

Arwen777
05.03.2019

Jsem jedna z těch, kterým se nelíbil Stoletý stařík a srovnání Muže jménem Ove s touto knihou mě odrazovalo. Přistupovala jsem k němu s nedůvěrou a chvilku mi trvalo, než jsem se začetla. Ale teď už vím, že jsem se obávala zbytečně a srovnání se "staříkem" mi nepřijde výstižné.
Muž jménem Ove je daleko pravdivější. Situace jsou sice trochu absurdní, ale kniha má srdce, je milá a shovívavá, vypráví o ztrátě milované osoby, o smutku a o hodnotách. Je v ní humor, ale také melancholie. Je o tom, že i po velké ztrátě se nám může podařit najít smysl života, i když je to těžké. Nejvíc mě dostávalo, jak Ovemu po smrti ženy chyběly zdánlivé maličkosti, které dělaly jejich život jedinečným - způsob, jak usínali, hádky a kompromisy, způsob vaření kávy a smích. A mnoho dalších. Myslím, že tak nějak to asi funguje...
Knihu doporučuji, bručouna Oveho si zamilujete.

evacerna18
04.03.2019

OBSAHUJE SPOILERY!
Kniha mi trochu připomínala Stoletého staříka a další knihy od Jonassona. V knize je také nakupena spousta absurdních dílčích zápletek a podivných postav, jenže narozdíl od Stoletého staříka je Ove laděný více melancholicky. Děj byl tak překombinovaný a k neuvěření, že pro mne bylo opravdu těžké prokousat se prvními dvěma třetinami knihy. Ove mi svojí asociálností připomínal hodně slabý odvar Dr. Sheldona Coopera, který má navíc úplně na všechno neskutečnou smůlu a zároveň je to druhý Superman. Přijde o oba rodiče, vyhoří mu dům, při autonehodě přijde o nenarozené dítě, ochrne mu žena, žena mu umře na rakovinu, zachrání dítě z hořícího domu, zachrání muže co spadl na nádraží do kolejiště, pomáhá všem svým sousedům... A přitom nezapomene na všechno a všechny nadávat. Kniha je prostě jeden velký chaos a Backman se snaží ze čtenářů za každou cenu vymáčknout nějakou tu slzičku. Ať už smíchu, nebo smutku. Nicméně se Backmanovi výborně povedl závěr. Původně jsem knize chtěla dát maximálně 2 až 3 hvězdičky, ale kvůli závěru dávám 4*. Není to žádná převratná kniha, ale jako oddychovka to celkem funguje.
Kniha byla i zfilmována.

Styblice
25.02.2019

Ach! ♥️ Netřeba slov..

aneta.giraffe
24.02.2019

Prvnich 30 stranek jsem kroutila hlavou - prece nebudu cist o nejakym protivnym dedkovi, takovych lidi mam okolo sebe dost.
Nakonec to byla zabava, se “sněhulí, kočičtou i mamelukem”. Na konci jsem si pobrecela.
A tak to bylo... :)

kamibe
19.02.2019

Když odhlédnu od vtipností, mnohdy opakovaných, které mě neuvádějí do nadšení, musím konstatovat, že příběh byl pro mne velmi silný a užila jsem si ho. Za to jsem vděčná. Rozumím Oveho málomluvnosti a touze, aby si lidé uměli věci opravovat a vyrábět sami.
A naprosto souhlasím s autorovými tvrzeními, že:
Smrt je podivuhodná věc.
Smutek je podivuhodná věc.
Čas je vůbec podivuhodná věc.
Život je podivuhodná věc.
Jsem podobný hnidopich jako Ove (i když to Ove nazývá, že jde přeci především o princip), jen v jiných oblastech. Tak by mě třeba zajímalo, jestli opravdu kočky spí s otevřenou tlamičkou a chrápou. Nebo je pro mne nepochopitelné autorovo (nebo překladatelčino?) nejméně dvojí užití slova střemhlav v případě, kdy se nikdo neřítil hlavou dolů.
Taky je mi divné, že v tiráži této knihy prvního vydání z roku 2014 (dotisk 2016) je uveden počet stran 333, kdežto zde se píše pouze 327. Ale obojí se může někomu hodit do Čtenářské výzvy. Jen přemýšlím, co tedy vlastně určuje poslední stranu. Poslední slova příběhu? Poděkování? Obsah? Tiráž?

LadyBirdx
18.02.2019

Úžasná knížka. Přečtená jedním dechem a určitě to nebylo naposled.

Veru.Viti
11.02.2019

Hrozně dlouho jsem se bála začít číst. Slyšela jsem tolik kladných hodnocení. Moc jsem se bála, že nakonec budu zklamaná. Ale to se nestalo. Babičku jsem četla asi před půl rokem a líbila se mi. K Ovemu jsem se dostala až teď a jsem nadšená. Na mnoho stranách jsem se dokonce smála nahlas. Opravdu jednoznačný plný počet a doporučuji.

eliska8413
10.02.2019

Téma starého nesnasenliveho chlapa, ze kterého se díky spravnemu přístupu stane příjemný děda již bylo několikrát zfilmováno i napsáno. Já osobně bych tolik trpělivosti jako Parvenah neměla a proste bych dědka poslala do háje. Nicméně jsem stejně na konci knihy bulela jako želva a ten neruda mi prirostl k srdci.

twiggynka
06.02.2019

Nevěděla jsem co od knihy čekat, ale fakt mě dostala! Přečetla jsem ji ani ne za dva dny, co přečetla spíš zhltala!!! Doporučuji!

sabca1520
06.02.2019

Na začátku jsem měla problém se do knihy začíst, ale cca od půlky jsem se do toho úplně položila a četla jedním dechem. Moc krásný příběh a na konci i slza ukápla.

kabudka
05.02.2019

Výborná audiokniha jako nenáročná kulisa k další činnosti. Milý příběh se spostou emocí a oceňuju skvělý nápad vyměnit pana Božského za starého protivného dědka.

Veronty
05.02.2019

Číst Oveho jako první knihu od Backmana, určitě by mě překvapila víc. Ale protože jsem prvně četla Babičku a Britt-Marii, bylo mi už od prvních stránek celkem jasné, kam a jak se bude celá kniha ubírat. Jenže mi to vůbec nevadilo. Občas prostě všichni potřebujeme milý a bezelstný příběh pro pohlazení po duši. A to, že z nás opět Backman tak trochu ždíme emoce, k němu prostě už asi patří.

alzbeta2843
01.02.2019

O knihe som počula samé dobré ohlasy, preto som bola na ňu celkom natešená. Začiatok ma však sklamal a mala som chuť ju odložiť, úprimne som nechápala, čo na tom tí ľudia majú. Potom sa to, ale začalo a musím povedať, že najviac ma bavili spomienky Oveho než prítomná vsuvka. Celkovo ma kniha nadchla a pohltila. A preto každému odporúčam, to čo mne odporúčili ostatní, nevzdávajte to a uvidíte, že vás ta kniha dostane. :)

Zrzavá_Tereza
31.01.2019

Tenhleten Ove, ten je teda báječný!

Marketa1994
31.01.2019

Hodnotím knížku do její půlky, protože jsem se prostě nemohla začíst. Navnadily mě tak pozitivní recenze, že jsem od toho opravdu čekala víc, ale nakonec jsem se do čtení musela nutit, až jsem to vzdala úplně..

Jossie
30.01.2019

Ovemu musím dát jen 4* a to ne proto, že by se mi nelíbil, jen se mi prostě Medvědín a Britt-Marie zdály lepší. Tady je moc humoru za každou cenu, ale jinak samozřejmě dobré - jak ovšem jinak od Backmana.

jarabr
27.01.2019

Obsahuje spoiler.
Jak promítnout celý život během tří dnů. Laskavý, jemný humor. Ove není starý mrzout, jak by se mohlo zdát. Jen potřebuje a vyžaduje, aby svět fungoval podle pravidel. Když chce, udělá všechno co si umane. Když nechce, nepohne s ním nic. Snad kromě kocoura a Parvaneh. A Sonji samozřejmě. Oveho láska k Sonje a Sonjina láska k Ovemu - bez výhrad, bez výčitek, tak samozřejmá a přitom tak neobvyklá. Smích jako bublinky šampaňského...

sattah
26.01.2019

Dostala som ako eknihu od svokry... Človek musi mat takýto zaner rád inak je to pre neho trapenie... Rozkosne, nenasilne citanie pre citlive povahy...

Borek9
25.01.2019

Perfektní. není co dodat.
Možná je zde i návod pro křiklouny, co odmítají všechny cizince a zároveň pro cizince, kteří chtějí v zemi žít.
Slušné, kteří jsou přínosem pro společnost, naučí se řeč, přijmou zásady společnosti, ty přijmout. Zbytek hajdy domů.
Rovněž kritika odosobnění sociálního byrokratického aparátu je na místě.

MM1979
25.01.2019

Kniha mě vyloženě nadchla, je to opravdu povedený kousek. Jedna z mála knih, kde se dá uvěřit každé slovo toho surově realného života hlavní postavy, ktery je podán humornou formou i když je velmi smutný. Mohu jen doporučit, a to sklidným svědomím!

leami
24.01.2019

Tohle mě moc potěšilo. Smála jsem se a zároveň jsem spotřebovala hromadu kapesníků. Všechny postavy byly úžasné (samozřejmě kromě té fifleny se "sněhulí"). Nechtěla jsem, aby to skončilo, tak jsem ke konci četla po kousíčkách. Dávám všechny hvězdičky. A ještě pár navíc. Doma mám taky takového Oveho, musím mu poradit ty cedule.

JessieEx
22.01.2019

Ke knize jsem se dost dlouho nemohla dokopat a byla vůči ní skeptická. Podle anotace to neznělo jako zrovna mé oblíbené téma. Přesto jsem konečně knihu otevřela a první kapitola potvrdila mé obavy. Nesedlo mi vůbec vyjadřování hlavní postavy a vinu jsem dávala hlavně překladu. Jenže po první kapitole se stal zázrak a mě kniha naprosto pohltila. Podle mě je to především knížka o obrovské lásce. Půlku knihy jsem proplakala. Nezasmála jsem se ani jednou. Taky jsem zde našla pochopení pro všechny muže typu Ove, neboli mrzouty. Je jich kolem nás spousta. A hlavně jsem nestačila žasnout nad ohavností švédského sociálního systému. Jestli se autor inspiroval skutečností, tak to potěš... Nicméně, dala bych pět hvězdiček, ale poslední třetina knihy už mi nepřišla tak zajímavá, ta skvadra kterou dali dohromady a to, že by se muž na prahu šedesátky dokázal tolik změnit, se mi zdálo hrozně nerealistické a místy až absurdní. Knížku ale hrozně moc doporučuji, opravdu mile překvapila!

Iv609
21.01.2019

Prave jsem doposlouchala jako audioknihu a jsem nadsena. A prednes pana Jana Vlasaka je proste uzasny. Krasny ,vesely i smutny pribeh, ktery v cloveku zustane.
Vrele doporuciji.

Mysias
16.01.2019

Zpočátku jsem si říkala: Co to je??? Protivný dědek. Ale pak jsem se bavila na každé stránce. Velmi vtipně psaná kniha, místy až tragicky smutná. Patří mezi ty, které si opravdu budu pamatovat.

sarka8222
11.01.2019

Úžasná kniha, krásně se četla a chytila za srdce. Rozhodně si ji přečtu znovu.

Alethea_k
11.01.2019

Poslouchala jsem jako audioknihu. Dočkala jsem se zázraku. Výborný text se sešel s dokonalou interpretací. Vřele doporučuji. Vykreslení Oveho bylo velmi reálné, dokonale jsem si ho dokázala představit.

Dominika21
10.01.2019

Naprosto úžasná kniha. Každé ráno jsem se těšila do vlaku, až začnu další den s Ovem. Trochu mě mrzí, že už mám přečteno, ale nešlo to jinak :-) doporučuji!

Lenynek
09.01.2019

Tahle kniha... Po prvních stranách přehodnotíte všechna nejlepší ocenění, jaká jste kdy udělili. A s dalšími stránkami si budete připadat, jako by vám dort polili sirupem, pak přidali karamel a nakonec vám jej ozdobili marcipánovou dekorací. Už si myslíte, že nic lepšího nepřijde a pak najednou pláčete, jste dojatí. V příštím okamžiku opět pláčete, ten humor prosakuje až k vám, ať jste momentálně kdekoliv. Na samotném konci se cítím jako zvonkohra z nakřáplých mušlí, které rozeznějí tu nejprostší melancholii. Čtěte to sami, mohli by na vás zírat jako na emočně labilního blázna. Ještě byste to těm okounějícím budižkničemům mohli doporučit. :)

Govrid
05.01.2019

Ove a jeho život, skvěle napsaný, dojemný, místy úsměvný, čte se příjemně a nikde nedrhne, zkrátka když s ní začnete, musíte ji dotáhnout do konce. Pro mě jedna z nejlepších.

stavinohova
30.12.2018

Milionovy pribeh!!!! Krasne se cte, oddychovka. Smala jsem se a na konci brecela!!!! Doporucuji, je to krasny humor, jeste kdyz mam doma kocoura...umim si predstavit ;)

barca7361
21.12.2018

Kniha svým zajímavým způsobem člověka pobaví, ale i rozesmutní a dovede k zamyšlení nad životem, druhými lidmi či světem celkově. Kniha, u které jsem se hodně nasmála, ale také uronila slzu.

stepi08
20.12.2018

Strašně pěkná a neskutečně milá knížka, která se velmi dobře čte. Neuváženě jsem si nechal posledních cca 30 stran na cestu do vlaku...bylo dost namáhavé předstírat, že mi něco neustále padá do očí :)

Aknel26
14.12.2018

První kapitola mi přišla trapná. Druhá hloupá. Ale pak přišly pasáže z Oveho minulosti - a já byla polapena tímto mužem, který zvenčí působil jako morous, ale uvnitř se skrýval úžasný člověk. Přestože se s ním život nemazlil, zůstal rovný a přímý a vždy víc myslel na jiné než na sebe; jen o tom zbytečně nežvanil. Kéž by v každém byla alespoň špetka takového Oveho.
Na závěr bych ráda podotkla, že zatímco u filmů si popláču dojetím celkem často, u knih se mi to stává opravdu zřídka. Ove byl ale výjimkou a slzy mi do očí vstupovaly co chvíli - a nejvíc u scény s požárem domu.

Petra21
14.12.2018

Tak strašně krásný příběh! Budu se opakovat, ale žasnu, jak Fredrik Backman dokáže na jedné stránce čtenáře rozesmát, dojmout i rozplakat během neuvěřitelně krátkého časového úseku. Musím přiznat, že v tomto případě dávám označení "bestseller" za pravdu a nedivím se obrovské oblibě. Čte se velice snadno, děj pohladí po duši a snad každý alespoň v jedné z postav najde sám sebe nebo své blízké. Navíc si dokážu představit, že knihu přečte muž, žena, babička, tatínek i kamarádka. O kolika titulech lze toto tvrdit?

Karimah
08.12.2018

Kniha mě naprosto nadchla svou lidskostí. Zasmála jsem se, poplakala, zamyslela se ...
A celou dobu jsem si Parvaneh představovala jako Anife Vyskočilovou.

sagasir
30.11.2018

Ve Švédsku nám to žijí zatraceně dobří spisovatelé

Ve Švédsku žijí to ale pánové a paní se spisovatelským nadáním. Samozřejmě ti žijí všude po světě, ale třeba momentálně teď se těmto Skandinávcům vyloženě daří a proto ten nadpis. Mezi obrovské literární z této země se jednoznačně řadí právě i již zmiňovaný Fredrik Backman. Muž jménem Ove je jeho prvotina a nutno říct, že nesmírně povedená. Stránkově nijak nevybočuje. Kniha má 334 stran. Naopak rozsahově oproti jiným románům vybočuje v postavách. Konkrétně v jejich charakterech a okolnostech, ve kterých se zrovna objevují. Máme tu postavy veselé, smutné, zdravé, nemocné, milé, zákeřné, překvapující, odvážné, bojácné atd. Stačí si vybrat. Pak tu ještě máme jednu vzhledově odpornou kočku, ale i tu si nakonec zamilujete. Backman je mistr slova a tak budete nadšeně hltat každé písmenko textu a užívat si ho. Stejně jako zde máme mnohotvárné postavy, tak i samotný děj se neveze jen na jedné vlně a naopak je plný obměn. Je lidský, občas smutný, občas veselý, krutě pravdivý, příjemně si plynoucí, bez zbytečných odboček, překvapivý a prostě a to je snad nejdůležitější a je to na něm i poznat parádně zpracovaný. Autorova síla je právě v tom skvěle zpracovaném střídání pocitů a umění toho, že si zamilujete postavy a prožíváte s nimi to, co zrovna prožívají. Malá vsuvka, tohle všechno platí absolutně u všech knih od tohoto skvělého autora. Kniha vám dokáže, že i nerudný starý stařík takový nemusí být vždy a taky nebude. Dále i to, že se dá oblíbit, jak je těžké umřít a v neposlední řadě i otravné věci, jako podivní sousedi a odporná kočka nemusí být navždy jen něčím, co vás otravuje. Celý příběh je pak krásně lidský, střídající krátké a úsečné věty s delšími. Také je plný krásných přirovnání, nádherně si pomaličku a polehoučku plyne ke svému konci. Konci kdy vám bude líto, že to skončilo, protože to bylo tak zatraceně dobré. Nezoufejte však. Sice už se stímto nerudným a přesto skvělým páprdou neuvidíme, ale Backman si pro vás připravil plno neméně skvělých příběhů. Právě skvělé postavy a skvělý jazyk dělají z Muže jménem Ove skvělý literární počin.

Chcete číst něco ze života, něco kde vás autor mile překvapí. Nebo něco u čeho se třeba i budete smát či naopak u čeho budete plakat? Pak je tato autorova prvotina jednoznačně skvělou volbou. Třeba ji pak stejně jako já ohodnotíte 100 % a třeba stejně jako já objevíte dalšího skvělého autora. Život nám nabízí tolik zajímavých námětů a zrovna Backman je umí fantasticky zpracovat.

Jaruš7
27.11.2018

Oweho energie soustředěně mířící za spořádaným odchodem ve všemožných verzích za svou odešlou manželkou, jedinou bytostí, která mu rozuměla, je komplikovaně narušovaná provokativními událostmi, které obracejí jeho zatvrzelý životní styl naruby, takže :
Citace:" Ještě na mne tam nahoře má drahá budeš muset počkat, protože teď nemám na umírání čas, vyrážím do války ".(s bílokošiláči)
"Tomu (diagnóze v latině) můžou rozumět jen ti, co mají za sebou deset let lékařské praxe, nebo ti s naprosto nezdravým vztahem k televizním seriálům."
Přes samotářskou a puntičkářskou naštvanost vůči všem a všemu je celebritou ulice, tisku, úřadů a hlavně novým nepokrevním příbuzným.
Audiokniha je báječná i moudrá.

Liilith
26.11.2018

Síla románu vychází z milého nápadu, autor střídá vzpomínky s aktuálním děním, míchá komiku s nostalgií, vtip a smutek. Oveho přísnost šroubuje do absurdních situací, v nichž si hrdina zaslouží spíš litovat než soudit.

Největším překvapením pro čtenáře je moment, kdy si uvědomí, že ten protivný dědek je mu vlastně sympatický.

MagdalenaSlaba
19.11.2018

Trvalo mi dlouho, než jsem se do knihy začetla. Nijak mě to nepřekvapilo. Bylo to přesně to, co jsem předpokládala, že to bude. Což je škoda.

PohlcenaKnihou
18.11.2018

Příběh jak starého morouse a muže úzkostlivě lpícího na pravidlech, předpisech a hlídání veřejného pořádku, napraví trocha lásky od bližního-sousedů a dětské bezprostřednosti. Příběh občas vtipný, za to 5*, ale jinak pro mě příliš velká oddechovka. Do dočtení jsem se nutila. Knihu jsem dostala darem, sama bych si jí do své knihovničky nekoupila.

gretl74
09.11.2018

Promyšlené, neotřelé, vtipné i smutné zároveň. V knihkupectví jsem si nechala doporučit něco, co pohladí po duši, a rozhodně se trefili.

Měňavka
06.11.2018

Absolutně jedna z nejlepších knih, co jsem četla!

Veruci
06.11.2018

Lidé nemusí být takoví, jak se jeví na první pohled, i toho největšího mrzouta je možné nakazit svým optimismem. Skvěle napsaný příběh. Na jedné stránce vás dokáže rozbrečet, abyste se vzápětí nahlas rozesmáli. Jedna z knih, ke kterým se budu vracet.

verulik196
03.11.2018

Ove je muž se svérázným pohledem na svět, jenž vás bude štvát, bavit a dokonce vás i dojme. Za mě palec nahoru.

RennaS
23.10.2018

Krásný, milý a dojemný příběh se špetkou humoru. Na oddechové čtení jako stvořené.

luckomar
21.10.2018

Nejsem moc na tento typ knih,ale i tak musím konstatovat, že mě kniha ve finále dojala. Knížka z které je smutno. Dočíst, znamenalo ztratit někoho blízkého.

Jitka822
20.10.2018

Ze začátku jsem si říkala, že to není moc optimistická kniha - starý pán, kterého už netěší žít. Ale postupem času (oddechová kniha před spaním) jsem zjistila, že je to úsměvné. Sice je to trochu předvídatelné, ale přesto oddechovka velmi jednoduchého rázu, která se velmi snadno a příjemně čte.

Marcik7
19.10.2018

úžasná kniha, místy dojemná, s nádherným humorem, i když já bych asi Oveho brzy zabila ...

Schary
18.10.2018

Vůbec nevím, jak knihu ohodnotit... Nejdřív ty kladné recenze-a pět hvězd??? Za mě určitě ne. Je to poměrně krátká kniha, která se celou dobu vleče, paradoxně se ale dobře čte. Děj nám vykresluje život jednoho podivína jménem Ove, který si myslí, že po smrti ženy nemá pro co žít. Opak je ale pravdou, protože před smrtí má ještě pár úkolů...

Milky92
18.10.2018

Krasna oddychova kniha.
Oveho pribehy super (y)

HankaJóga
16.10.2018

Asi nejmilejší kniha, kterou jsem letos četla. Tak příjemně mě naladila, že jsem se stále usmívala a kamarádky se mě ptaly, z čeho pramení má dobrá nálada a já na to, že čtu milou knížku. Moc je zajímalo, o čem ta knížka je a když jsem jim řekla, že o muži, který se snaží spáchat sebevraždu, tak začaly pochybovat o mém duševním zdraví. Ale kdo si knížku přečte, tak určitě pochopí.

Zdenik
14.10.2018

Knihu mám již dlouho přečtenou, ale nějak jsem pořád zvažovala, jak se k ní postavit. A vlastně doteď jsem z ní nějaká rozpolcená...dojemný příběh, postupně si skládáte ze střípků informací pozadí, snad dvakrát ukápla slza, ALE...ač autor asi zamýšlel většinu situací jako vtipné histroky, nějak jsem se u té knihy nemohla smát. Přišla mně spíše smutná, občas až depresivní, strojená....nevím, prostě mi nesedla.

boeink
12.10.2018

Moje první setkání s Mr. Backmanem a to prostřednictvím hlasu Jana Vlasáka z audioknihy. Zpočátku jsem si říkala, to je ale protivnej dědek! Jenže Ovemu nelze nerozumět a nezamilovat si ho. Krásná, lidská kniha plná opravdových, uvěřitelných postav, často úsměvná a nakonec tak dojemná. Moc se mi líbí autorův styl vyprávění, určitě si přečtu jeho další knihy. A v podání pana Vlasáka jsem Oveho skoro viděla.

Yui-chan
01.10.2018

Tato kniha se mi velice líbila. Byla čtivá, milá a člověk si nemohl nezamilovat hlavní postavy včetně kocoura, který míval kolikrát více rozumu, než všichni tam dohromady. Obdivuji lidi, kteří mají hluboký základ morálky a cti takže přestože byl Owe starý morous, já mu rozuměla a velice často naprosto chápala, proč se chová tak, jak se chová. Upřímně, věřím tomu, že on je chování, které by měla spousta z nás, kdybychom se nebáli říkat, co si opravdu myslíme. Proto možná ve mě tato kniha zůstala a asi i dlouho zůstane. A jsem velice ráda, že nás autor nezahltil jmény, které často nejsem schopná ani přečíst natož pak vyslovit a označoval lidi spíše jejich hlavními charakteristikami. Není to úplně nový nápad, ale zde nebyl v tak přehnané formě a velmi se mi líbil. Knihu jsem původně pořídila jako dárek a velmi často se mi takové knihy později dostanou opět do ruky na zapůjčení. Jsem velmi ráda, že jsem tuto knihu vybrala :).

teramacek
28.09.2018

Na začátku jsem si říkala, že je to fajn, ale vlastně taková průměrná knížka a cca od poloviny jsem jí úplně propadla - a posledních pár desítek stran probrečela. (Nutno dodat, že na trajektu; těch cca 100 lidí kolem si asi myslelo něco neuctivého o mém duševním zdraví.) Je to krásná, citlivá knížka. A Oveho nesnesitelnost si skoro nejde nezamilovat :)

animovanej medv
25.09.2018

Úžasná kniha o tom, že bychom neměli soudit od prvního okamžiku a hlavně nejezdit autem v obytné zóně!

Dawe4
24.09.2018

Tohle je tak...lidské!
Ove vás dojme, pobaví, ale také možná i rozbrečí. Oveho prostě nejde nemilovat!
Doporučuji všem!

Daskak
22.09.2018

Začátek velmi velmi pomaly, otravny. Uz jsem to vzdavala, cetla na nekolikrat a pak najednou jednim dechem. Bude mi chybet

Mikako
21.09.2018

Úžasná a nádherná kniha.
Zdaleka to není komedie, ale často vyloudí člověku úsměv na rtech. A často člověka dojme... Budu na Oveho dlouho vzpomínat a možná se k němu někdy zase ráda vrátím.

pavčape
20.09.2018

Knížka mě naprosto dostala! Starý nerudný dědek? Možná. A proč se jím stal? Prostě si to přečtěte , nahlédněte mu do nitra a udělejte si vlastní názor. Celou knížkou (až na určité epizody) jsem se prosmála a závěr jsem obrečela. V poslední době jedna z nejpříjemnějších knih, co jsem přečetla.
Nechápu hodnocení 2-0 hvězdiček, ale třeba se zrovna někomu Ove netrefil do nálady.. A to že je přirovnáván k filmu Grand Torino? Jistě, námět je podobný, možná hodně podobný, ale vyznívá naprosto jinak. Ove je optimistický, bez násilí a beze zbraní, je prostě jiný. Viděla jsem oba filmy, přečetla Oveho a mou srdcovou záležitostí se stal Švéd!

Isserley
16.09.2018

Příjemná oddechová četba, dobře odpozorovaný týpek z řadovky. V naší chatové osadě byl přesně takový. Lezl na nervy tím, jak se furt staral a od všeho “měl klíče”. Jenže když najednou nebyl, zrezivěla brána do osady a upadla klika, zarostla cesta mezi chatami a na parkovišťátku nastal chaos. Chybí moc. Jsou solí země, tihle nerudní Oveové.

jirina4159
15.09.2018

Moc pěkné čtení, byla jsem spokojená a některé pasáže mne velice dojímaly.

MichaELABush
12.09.2018

Protivný,pedantský morous Ove si mě naprosto získal a je důkazem toho,že pod tvrdou slupkou se může skrývat měkké jádro. U tohoto příběhu jsem se nejméně čtyřikrát rozbrečela a vím,že knihu jsem nedržela v rukou naposledy.

jockjock
11.09.2018

Knihu budu hodnotit pouze do strany 72. protože jsem neměl vůbec chut v tomhle pokračovat,podle recenzí jsem čekal nějakou vtipnou knihu ale žádnej humor prostě nepřišel,vtipný by bylo jenom kdyby přišel na straně 73. HAHA

IHT
10.09.2018

Kdyz jsem si knihu precetl, byl jsem dojaty. Kdyz jsem se podival na autoruv medailonek, byl jsem v soku.
Jak to delate pane Backmane, ze dokazete v jednatriceti napsat tak hluboky pribeh o cloveku temer dvakrat tak starem, jako jste vy? Jak se dokazete vyhnout obvyklym stereotypum mladych lidi a byt tak fantasticky lidsky a opravdovy? Hluboce pred Vami smekam...

ankaras
07.09.2018

Krásná knížka, krásný příběh, zase jsem si zabulela jako želva, ale prvně se mi stalo, že jsem se i zasmála :).

Lily101
04.09.2018

V této knize se jednoznačně ukazuje, že není vhodné soudit lidi, v jejichž botách jsme neušli ani krok, resp. povrchně přistupovat k posuzování druhých. Vyšší úroveň je pak snažit se tyto lidi povzbudit a pomoci jim z jejich "zatrpklosti" získané životními zkušenostmi (Ove to skutečně neměl jednoduché), což udělala Paravenah. Toto poselství je mi již známo, ale někomu mladšímu či neznalému, by mohl takovýto text změnit život (k lepšímu).

Co mi vadilo, byla neustálá touha Oveho vzít si život, ačkoliv chápu velikost lásky k Sonji. Některé věty měly hlubší podtext (dalo by se říct až moudro), což oceňuji, protože mi i něco nového daly. Každopádně od autora u mne zatím vede jednoznačně "Medvědín", což ale neznamená, že se netěším na četbu dalších autorových knih. Těším. A moc!

ber-tram
03.09.2018

Trpný úděl Oveho odlehčuje humoristické líčení jeho pachtění.
Poznat se v něm může kdekdo. Takovej pan »domácí pravidlo«. Permanentně podebranej, setrvalej na svejch hodnotách, jenže dobrák od kosti. Přivadrovalce by tutově z duše nesnášel, akorát se o tom »korektně« mlčí, ať si každej domyslí.
Jedinej, kdo mi pil krev, byl kocour. Tyhle zvířecí spratky mi kdysi znechutila Frýbová. 24/18

nicole1990
02.09.2018

Knížka se mi moc líbila je vtipná zároven smutná.

malí
27.08.2018

Kniha o OPRAVDOVE lasce ve vsech jeji podobach.

Danielka001
25.08.2018

Autor je muž co používá svou inteligenci velmi dobře, kniha je krásná, vtipná, smutná, ze života, nadčasová, za mne velký obdiv k Ovemu.

bookfan
23.08.2018

Mně se to moc líbilo. Nejen proto, že je to milá, vtipná a zároveň i příšerně smutná a dojemná kniha. Jsem totiž taky trochu "Ove". Sice jsem žena, o dost mladší, namísto starého Saaba mám staré Volvo a řídím prachmizerně, ale tu zapšklost a zatvrzelou věrnost, tu mám v sobě taky. Jo.

LukasKudlacek
21.08.2018

Neuvěřitelně skvělé a zábavné oddychové čtení. Ove je jednoduchý a přímý a jeho řeč je také taková. Kniha Vás pobaví, dojme, rozesmutní a zase rozesměje. Doporučuji si všem přečíst.

cejkal
18.08.2018

Krásná kniha, všem doporučuji přečíst

buldozer5
16.08.2018

No prosim, tohle se fakt povedlo! Backman se touhle knihou přesně trefil do mého vkusu, prostě jsem ji nedokázal odložit, i když mě potom ve finále mrzelo, že jsem ji přečetl tak rychle. S postavou jako Ove se těžkou loučí. Sice mi ze začátku vadila jeho nerudnost, ale zvykl jsem si a potom jsem si jenom čtení naplno užíval. Občas jsem se u čtení nahlas rozesmál, jindy mě Oveovy myšlenky donutily k zamyšlení...
Co se týče historie různých postav, většinou mě nezajímá, ale tady to Backman napsal tak poutavě, že jsem ji prostě musel přečíst taky.
Je to kouzelná, dojemná kniha, rozhodně stojí za přečtení.

Kamčučák
16.08.2018

Muž jménem Ove, stařík, který se nedokáže smířit se smrtí jeho milované manželky. Jeho nabubřelost a zapšklost je tak roztomilá, že rozhodně stojí za přečtení!

trudoš
11.08.2018

Román o obyčejném porozumění, střetu starého s novým a zlu jménem bílokošiláči. Ano, uznávám, je to jednoduché, neoriginální a možná i trochu prvoplánové, ale bez okolků přiznávám, že fachman Ove si mě získal se vším všudy. Kromě toho, že bych chtěl být jednou stejně šikovný a důsledný jako on, je všechno to jeho bručení pod vousem pouze známkou normálního člověka, který má střízlivý pohled na svět. V tomhle ohledu jde Fredrik Backman na jistotu a využívá osvědčených klišé k tomu, aby čtenáře rozesmál nebo rozplakal. Funguje mu to přitom na jedničku, pročež má výhrada je jediná – rád bych ještě dalších dvě stě stran.
Velkou výhodou je, že se kniha dá číst stále dokola a nikdy neomrzí, protože absence zápletky znemožňuje nudit se u známého děje a člověk si jen užívá jednotlivé situace a etudy. Nákup počítače, rozhovor v kavárně, domácí autoškola, zachraňování kocoura, potyčka s klaunem… to všechno jsou scény, ke kterým se chci opakovaně vracet ve chvílích akutního předávkování realitou.

If_odkolka
06.08.2018

Tak tenhle "dědek" se mi vážně dostal pod kůži!! Vůbec ho nemůžu dostat z hlavy - každou chvíli mě napadne, co by na to či ono asi řekl Ove? :-)
Perfektní čtení o životě s tím hezkým a zlým, jak už to tak chodí...

ajasin
04.08.2018

Zpočátku trochu rozpaky co tak úžasného na této knize všichni mají. Ale pak to přišlo. Moc hezký příběh.

sue_partymix
04.08.2018

Krasny a dojemny pribeh...

Vik40
03.08.2018

Pro mne (četl jsem už dříve, asi před rokem) je to jedna z nejkrásnějších knih. Lidská, hluboká, ze života.
Všem doporučuji.

jaroiva
01.08.2018

Vydržela jsem 4 kapitoly a stačilo. Starej nerudnej dědek a to má být vtipné? Ano, znám ze svého okolí pár takových dědků. Čekala jsem humor, pro mě se moc nedostavil. Pokračovat ve čtení považuji za ztrátu času. Hodnotím podle procent, co jsem vydržela přečíst, tj. 11%.

Zuzana08
27.07.2018

Kniha ve mě vyvolávala na střídačku emoce smíchu x lítosti x pláče. Výborná kniha.

attila1
25.07.2018

" Seňor Saab " tady nejde dát jinak než 5 hvězdiček. Nasmála jsem se i pobrečela. Určitě se k této knížce někdy zase vrátím.

pauele
24.07.2018

Že sa dá uhundrať k zaujímavému a plnohodnotnému životu? Snáď áno. Aspoň podľa tejto knihy o ide. Miestami vtipné, miestami k zamysleniu. Príjemná oddychovka.

MirkaProk
24.07.2018

Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější. Říkám ji laskavá kniha. Ove je můj oblíbenec. Určitě si ji někdy přečtu znovu

vojteska70
22.07.2018

Prvních 30 stran jsem se divila co to čtu. Pak mne to “vzalo”. Je to super

lenkycka
19.07.2018

Mimořádná dávka a humoru se sladkobolnym zavěrem. V kategorii "kniha na pláž nebo do vlaku" těžko najde konkurenci.

Nehraje si na nic víc a žánr naplňuje více než vrchovatě.

Evule81
09.07.2018

Jednoznačně 5 hvězdiček. Škoda, že není víc lidí jako Ove

Didi15
09.07.2018

Tuto knihu mi půjčila kolegyně a já jí za to moc děkuji. Úžasná kniha, smála jsem a nakonec i plakala. Owe mi byl sympatický , víc takových knih. Rozhodně stojí za přečtení.

kamca4151
08.07.2018

Asi jedna z knížek u které se můžete zasmát a potom hned plakat.

AlisekPac
02.07.2018

Přečetla jsem na doporučení a ano líbila se mi. Jde o oddechovou četbu, u které se zasmějete. Nevím proč, ale tomu bručounovi jsem prostě fandila!

Fazolka2017
02.07.2018

Ze začátku mě ten nerudný děda dost štval, ale postupně se z toho vyklubalo skvělé čtení, humor, úžasné postavy a tvrdohlavý odvážný kocour.

Mardou19
29.06.2018

Moc krasna kniha, chtelo se mi u ni plakat i smat. Ove si me hned ziskal a jeho laska k zesnule ze ne je uzasna.Byla bych rada, kdyby me v zivote neco takoveho taky potkalo.

lestfe
24.06.2018

Občas mě Ove štval svojí nerudností. Stejne tak mě občas už vytáčelo přeskakování v čase. Ale celkově se mi kniha moc líbila. Dobře se četla, měla pointu i humor.
Závěr překvapivě dojemný. Kocour byl super, ten me opravdu bavil!

Madluska
21.06.2018

Existují knihy, ke kterým se dostanete ve správný čas. Přesně takový byl pro mě Ove - chlápek, který zkoumá kvalitu věcí jejich okopáváním a se kterým by mě pojila tak maximálně nevraživost vůči kočkám (alespoň do jisté doby), přesto jsem si ho i s jeho příběhem zamilovala. Smála jsem se, obtěžovala své okolí neustálými poznámkami o aktuálním dění kolem Oveho, brečela, jednoduše s knihou prožila krásné 4 dny a mrzelo mě, že už jsem ji dočetla. Nesmírně mě potěšilo civilní zpracování i drobné poznámky na okraj, které se nakonec ukázaly být nosnými pro celý příběh. Potěšilo mě i postupné odhalování životních osudů jednotlivých hrdinů (zejména tedy titulního). Bavily mě názvy jednotlivých kapitol. Prostě se to sešlo všechno. Kdybych měla něco vytknout, byl by to na můj vkus dost "syntetizující" závěr - spletenců se tam na můj vkus objevilo až přespříliš. Celkový dojem ale ani toto nezkazilo a těším se na další knihy autora. P.S. Malý spoiler k mé první větě: ano, mám červené šaty. :-)

PetraBery
17.06.2018

Neuvěřitelně výjimečný příběh muže jménem Ove. Smutná, dojemná, vtipná, chytlavá a lidská kniha, kterou rozhodně chci mít ve své knihovně, protože se ke všem hrdinům určitě chci vracet. Přesně takové knihy jsou důvod, proč stojí za to trávit volný čas čtením. Neskutečný zážitek, pohlazení na duši, uvědomění si síly přátelství a lásky. Rozhodně doporučuji všem!

Gaara1
16.06.2018

Pěkný příběh o staříkovi, který prochází těžkým obdobím a pere se s celým světem a sám se sebou. Ove má svá pravidla, je pracovitý, čestný a spravedlivý, občas se zdá, že nikoho nemá rád, ale čas ukáže, jaké má dobrosrdečné srdce.
5 hvězd.

lalanka
14.06.2018

Pekna kniha. Aj ked som s nou najskor bojovala a citala som ju cez rok. Bola mi doporucena kamaratkou ako skvela kniha. Ale ja som v nej zozaciatku tu skvelu knihu nevedela objavit.
Asi ma uplne nebavia knihy, ktore si pisane stale tym istym sposobom, stylom ( t.z. ze niektore reakcie Ova sa dali uz predpokladat).
Ale koniec bol dobry, ukapla slzicka pri docitani knihy.

hapac
04.06.2018

Moc hezky se četlo - možná byl Ove nerudný, ale zároveň to byl poctivec se smyslem pro spravedlonost. Docela jsem ho chápala, chvílemi jsem se usmívala, chvílemi mi bylo smutno.....

parley3
02.06.2018

Příjemné čtení o nerudném staříkovi s velkým srdcem. Styl psaní, postavy, všechno krásně vykresleno. Trošku mi připomíná maminku mé tchyně.

groula
02.06.2018

Tak to byla jízda. Nejdřív mě ten starej parchant ukrutně lezl na nervy, později sem ho vzal na milost anásledně ho začal obdivovat.
Závěr knihy mi vehnal slzy do očí.
Překrásná kniha o skutečném chlapovi, lásce, přátelství a spoustě Saabu...

allyce
31.05.2018

Královky jsem se bavila. Od první řádky do poslední tečky. Už teď se těším, až si ji někdy zase přečtu.

chandel
25.05.2018

Ze začátku se mi knížka moc nelíbila, bylo mi hrozně nepříjemné číst jak Ove pořád na něco nadává, nemám to ráda. Vydržela jsem to a jsem ráda, protože knížka je opravdu moc krásná, ale musíte vydržet až do půlky. Bude mi smutno:)

Swahill
14.05.2018

Krásný příběh, pro mě místy trochu nudný popisný styl psaní. 4/5.

bruntal
10.05.2018

Nemohu si pomoci, ale Ove mi byl sympatický od začátku ;) Každopádně Backman má neuvěřitelný dar dotýkat se a jitřit lidské emoce a to jemně, nenásilně a přesto silně. Stejně tak vykreslit charaktery postav, které jsou tak skutečné, že v nich poznáváme osoby z našeho vlastního okolí a možná i sami sebe.

Lil30
06.05.2018

Kniha se mi líbila, a třebaže jsem Oveho moc nemusela, časem jsem si jej oblíbila. Z morouse se stal srdečný a milý chlap, který v něm dávno dřímal, jen je škoda, že se to nepovedlo dříve jeho ženě, která v něm tyto kvality viděla již dávno. Konec byl dojemný, určitě ji doporučuji přečíst. Další knihy od autora jsem zatím nečetla, ale jistě se do nich časem pustím.

viclef
03.05.2018

Bohuzel me kniha nepresvedcila :( Nesedl mi humor (jestli tam teda nejaky byl), a hlavne jsem nepochopil, co primelo Oveho se na stara kolena zmenit? To, co se za cely zivot nepovedlo jeho manzelce, se povede cizince behem 3 setkani? Asi to tak Backman chtel od zacatku, tak to tak proste muselo byt.

Adell-ka
30.04.2018

Jedním slovem nádhera! Úžasná kniha, která popisuje život postaršího muže a jeho proměnu po setkání s určitými lidmi, a ačkoli se v příběhu objevují i závažná témata, kniha se čte lehce, je pohodová, humorná a chvílemi i dojemná. Velmi doporučuji. Je to první knih, kterou jsem od tohoto autora četla, ale rozhodně ne poslední!

filipstencl
30.04.2018

I slza ukápla

janica09
29.04.2018

Ze začátku jsem to měla přesně jako u Britt-Marie, šíleně mi šel na nervy. V průběhu knihy jsem si Oveho zamilovala, stejně jak celý příběh. V závěru jsem byla smutná, že se musím rozloučit.

antonin0999
22.04.2018

Je neděle odpoledne a v bytě nad námi nějaký Ove vrtá. Nahlas a nepříjemně. Obvykle by mi to ničilo nervy, ale teď myslím na to, že je to třeba pro toho člověka důležité. Je to trochu skandinávské klišé, ale člověk musí v nějakou pohádku věřit.
Seveřané umí své utopie pěkně prodat.
Na konci jsem brečel.

Hellenne
20.04.2018

Týden mi Ove zpříjemňoval cesty autobusem. Když jsem se dostala nakonec obrečela jsem to. Setkání s někým tak jednoduše "pravým", jako byl Ove, je opravdu zážitek!

Gaeberys
19.04.2018

Zatím jsem "absolvovala" jen audio verzi, dokonale namluvenou. Oveho jsem měla ráda od počátku, bylo mi jasné, že za takovým morouskem (přičemž tedy se spoustou jeho názorů souhlasím) bude zlaté srdce. Velmi lidský příběh, nenuceně plynoucí.
A ten kocour, do toho jsem se zamilovala nadobro!

whiolet
19.04.2018

Ove chce umřít,ale během cesty ke smrti poznává Parvenah a vše je najednou jinak, teda ne, že by se teď Ovemu umírat nechtělo,ale je jaksi "neschopný" to dokončit.
Kniha plná sarkastického humoru,také však plná tolika citů, které vás nenechají chladnými je skvělá oddychovka, která vás bude bavit.
Mně se přesto o něco více líbila "Babička pozdravuje a omlouvá se"

hrosik3
17.04.2018

Kniha plná citu, lidskosti, která míchá smutek, humor, naději, ale také hořkost a smrt. Mně se to líbilo, ale pořád je před Ovem Britt-Marie.

miseb
16.04.2018

Když čtu všechny ty nadšené komentáře, až se stydím přiznat, že mě se knížka vůbec nelíbila a vlastně jsem ji zatím ani nedokázala dočíst.

BarkaS
09.04.2018

Ove by asi zabručel, že to je docela slušná knížka. Parvaneh by v ní viděla všechny barvy života. Bude se mi stýskat. Díky.

rodak
08.04.2018

Veselo-smutné čtení o nerudném dedkovi s velkým srdcem.A doják nakonec.

e.s.e.t.
07.04.2018

Naprostá dokonalost! Skoro celou knihu jsem probrečela, protože se v ní nádherně prolíná celý život výjimečného Oveho.
Rozhodně doporučuji všem se s Ovem seznámit. Backman mě vážně dostal..

Maanna
03.04.2018

Příběh člověka, který postupně znovuobjevuje důvod žít. Mnohem více se mi líbily retrospektivní kapitoly, které udělaly z Oveho životnou postavu. Ty z "přítomnosti" byly trochu moc happyendové a také tlačené na city, až mi to nebylo vždy příjemné. Myslím, že při snížení počtu šťastných konců by to byla báječná kniha, takhle se mi ke konci čím dál víc měnila v barvotiskový příběh z reklamních letáků na spokojený život v malé komunitě. Nebylo to špatné, kniha se mi četla dobře, ale asi by mě více potěšil trochu méně pozitivní konec - stačilo by jen, aby některé příběhy zůstaly otevřené...

StihOMam
28.03.2018

Snažím se přespříliš nepodléhat reklamě a "úžasné" recenze beru s rezervou. Nejinak tomu bylo i při otevření této knihy, která si mě po 334 stránkách ale naprosto získala. Celý příběh, styl vyprávění, postavy, ovšem i obyčejné denní události nebo samo prostředí ve mně zanechaly skutečně hlubokou stopu. Po dlouhé době byla potěšena hlava i srdce. Skvělý dojem, který znovu vyvstává při vzpomínce na Oveho, mě doprovází i po 3 měsících po dosažení konce knihy. Dobré dílo, dobré.

freestyla
26.03.2018

Krásná kniha. Všem, kterým se líbila bych doporučil knihu Jan Cimbura od J.Š. Baara - hlavní hrdina vyznává podobné hodnoty a i když se děj odehrává v úplně jiné době, po dočtení Oveho jsem si na tuto knihu hned vzpomněl.

Pár citátů z knihy:
Ove se za beznadějného nepovažoval. Domníval se pouze, že by ve světě měl panovat klid a pořádek. Životní světonázor, že se všechno může později vyměnit za něco nového, rozhodně nepovažoval za správný. Jako by loajalita dávno ztratila význam. Dneska lidi mění věci takovou rychlostí, že už nepotřebujou vědět, jak udělat něco trvanlivýho. Už dávno nikomu nezáleží na kvalitě.

"Chlapa dělají činy a ne slova," prohlásil Ove. Ředitele ta slova překvapila. Tolik najednou jich Ove neřekl od doby, kdy do práce nastoupil.

Uvědomil si, jak má domy rád. Nejvíc asi proto, že jim rozuměl. Daly se vypočítat a zakreslit. Pokud nebyly dobře utěsněné, propouštěly, a když nebyly pořádně postavené, mohly se zhroutit k zemi. Domy byly spravedlivé a dávaly každému, co si zasloužil. A to bylo mnohem víc, než mohl říct o lidech.

Ove dobře věděl, že do nemocnice se jezdí umřít. Domníval se, že člověk vysolí státu už tak dost za všechno, co dělá během života. Pokud má ale platit parkovný i ve chvíli, kdy má umřít, je podle něj načase zařadit zpátečku. Takhle to vysvětlil hlídači, načež hlídač začal mávat pokutovým bločkem.

Každý člověk musí vědět, za co bojuje.

snupko
12.03.2018

Myslím, že každý vo svojom živote má alebo aspoň poznal "Oveho". Už len kvôli tomu sa to oplatí prečítať. Že je kniha skvele napísaná? Áno, je a tá ľahkosť a jednoduchosť vám nedovolia pustiť knihu z ruky. Že v nej hrajú dôležitý part emócie? Áno hrajú, a je ich knihe mnoho a sú silné, či už tie veselé, trpké, či smutné. Hm, lebo si myslím, že každý vo svojom živote má alebo aspoň poznal "Oveho".

exitus
09.03.2018

Severská literatura mi nesedí, ať už se jedná o krimi nebo o jejich humoristické romány. O této knize jsem slyšela samé dobré věci, řekla jsem si, že tomu dám šanci. Zpočátku kniha i postavy působili lehce otravně a styl psaní až moc jednoduše, ale zejména díky Oveho vzpomínkám jsem si hlavní postavu (a i všechny bizarní postavičky kolem) opravdu oblíbila a kniha mě chytla za srdce a i lehce zamlžila oči. Za mě rozhodně nejlepší severský počin

Beruska18
08.03.2018

Po pravdě ze začátku jsem si říkala, co na té knize všichni mají .... Postupně s ubíhajícím dějem se měnil i můj názor a musím říct, že to bylo krásné čtení, které v závěru nenechalo oko suché ....

SakuraLuci
07.03.2018

Woow, já nevím co říct, co napsat. Kniha měla vše, co podle mne kniha mít má. Několikrát jsem se dojala (a to i v metru při cestě do práce), několikrát jsem propukla v smích :-) Určitě knížku moc doporučuji a získává post "nejlepší kniha letošního roku, co jsem četla" Děkuji autorovi za zajímavý počin.

bigben
06.03.2018

Přečetla jsem jiné dvě knihy od tohoto autora a moc mě nenadchly. Takže jsem od téhle knížky nic neočekávala a byla nádherná - smála jsem se i brečela a dlouho po přečtení nemohla usnout. Doporučuji úplně max.

Hannabee
02.03.2018

Moje srdcovka. Nádhera, která pohladí po duši.

Kryptonitka
28.02.2018

Zpočátku mě kniha nenutila hltat stranu za stranou a přišla mi spíše smutná než humorná. Čím jsem byla ale blíže konci, četla jsem s větším a větším nasazením, a nebylo to tím, že bych se těšila, až to budu mít za sebou. Líbilo se mi psaní v retrospektivě, krásně pomáhá vykreslovat a chápat samotného Ova. Jsem ráda, že mám tuto knížku v knihovně. Věřím, že se k ní jednou vrátím.

irmag
26.02.2018

Fakt výborný! Poslouchala jsem ju namluvenou panem Janem Vlasákem. Super!

Vampier1
23.02.2018

Nádherná kniha plná černého "humoru" a míst k zamyšlení. Nakonci jsem brečela, jako želva. Na začátku by mne nenapadlo, že téma protivného stáří může být tak poutavé a čtivé. Určitě se k ní ještě vrátím.

azaclona
22.02.2018

Jedna z mých nejoblíbenějších! Stojí za to přečíst. :)

polednice1705
21.02.2018

Krásná kniha, hodně podobná filmu Gran Torino.

NikiPo
14.02.2018

Kniha se zařadila mezi mé nejoblíbenější. Přečetla jsem ji během několika hodin, vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout. Proto si ji určitě přečtu znova, abych mohla věnovat větší pozornost myšlenkám, které se v ní objevily.
Kniha měla vše, co podle mne kniha mít má. Byla vtipná, ale i dojemná, byla poučná, ale i oddechová. Děkuju panu spisovateli za toto dílo. Opravdu moc děkuju.

Rihatama
14.02.2018

Mrzout Ove se mi pomalu, ale jistě zakousl hluboko do těla. A kam jinam, než přímo do srdce. Stáří, utrpení, samota, lpění na starých pořádcích, touha zemřít... Jak lze s tímhle probůh vystavět tak dojemný a přitom vtipný román o smyslu života, aniž jej hrdinové v knize vůbec hledají? Protože starý, unavený a zatrpklý Ove je v hloubi duše vlastně neskutečně dobrý a taky spravedlivý. Šťastný to kocour, který se i díky osudu v románové postavě nezřízeně optimistické sousedky připlete do jeho života. A nejen on. Jo, pozor při čtení ve veřejných prostorách, lidé by si vaše uslzené oči mohli mylně vyložit.

agatha2
13.02.2018

Strašně moc se mi do této knihy nechtělo, nevím proč, ale nechtělo. I když jsem od pana Backmana četla již Co by můj syn měl vědět o světě a tato kniha se mi líbila velmi, Oveho jsem stále odkládala. Až se mi v knihovně dostala do rukou ve formě audioknihy a já se doma zaposlouchala. A ze začátku jsem si nebyla jistá, zda je to správná kniha pro mě, ale postupem času jsem zjistila, že Ove rozhodně stojí za to:-) a velice brzo mi došlo, že to je jedna z literárních postav, na které nikdy nezapomenu. Ove bude ke mě ve vzpomínkách promlouvat vždy hlasem herce Jana Vlasáka, který knihu mistrně namluvil. Strašně moc se mi líbilo, že knihu se mnou z větší části poslouchali i má devítiletá dcera a můj dvacetiletý syn. Vyprávění o Ovem zaujalo i malou holčičku a to hovoří o kvalitě této knihy samo za sebe.

Petronelka123
11.02.2018

Jedna z mála knih, která umí rozesmát i rozplakat zároveň. Obyčejný příběh obyčejného života, který je vlastně příběhem neobyčejné lásky dvou lidí. Je psaná velice čtivým stylem, který mě ale zároveň nutil zamyslet se nad životem jako takovým. Nádherná kniha o neobyčejnosti života každého z nás. Na poslední stránky jsem ani pořádně neviděla, protože jsem měla oči zalité slzami, slzami štěstí. Ove mi zkrátka vešel do života a už v něm zůstane. Z této knihy budu čerpat hodně dlouho a určitě patří mezi mé nejoblíbenější.

TeryRaj
31.01.2018

Skvělá kniha! Trochu dost mi Ove připomíná mého dědu ...

dagmar7365
28.01.2018

Má třetí kniha od Frederika Backmana a ani potřetí nezklamal. První dojem je jako u všech jeho hrdinů, že mít za souseda takového "nerudného dědka", tak nadšením skákat nebudu. Jak ale příběh běží, nelze si jej nezamilovat a nakonec utírám slzu a říkám: "ach, proč nebydlí v naší ulici muž jménem Ove."
Příběh byl místy předvídatelný, skončil vlastně tak, jak jsem očekávala, že skončí, ale ani to mu neubírá na kráse, vlastně jsem ráda, že k tomu konci dospěl. Požitkem z této knihy bylo to postupné odkrývání vrstev a tvrdých slupek muže jménem Ove, i pod tvrdou slupkou totiž může být velmi jemné a citlivé jádro.

LightOfDarkness
23.01.2018

Tuto knihu jsem náhodně objevil při čekání na vlak v Pražském Luxoru. Nedalo mi to a přečetl jsem několik stran. Nečekal jsem, že mě knížka chytne, ale opak byl pravdou. Zakoupil jsem ji a ještě ten den začal číst. A skoro i dočetl.
Člověk by nevěřil, jak poutavá je. Musíte ovšem počítat s tím, že vás nátura tohoto chlápka, jménem Ove, možná začne i nadmíru štvát. Časem si na něj ale zvyknete, dokonce ho i třeba v některých situacích začnete chápat! Pak postupně projíždíte řádky rychleji než jízdou v metru a příběh je čím dál poutavější, místy předvídatelný, ale rozhodně citlivý. Ve mně se neustále střídaly emoce jak na horské dráze. Nakonec se dostáváte k závěru a zjišťujete, že nechcete, aby to skončilo, ale máte pro to i vlastně trochu pochopení. Dost možná se nevyhnete slze, která vám ukápne na poslední stránky knihy, kterou ve smutku, ale i v pocitu určité spokojenosti, že věci jsou takové, jaké mají být, zavřete a začnete o celém příběhu ještě jednou přemýšlet.

Renatecka
23.01.2018

Velmi krásné čtení, Fredrik Backman zkrátka umí. Dojemný krásný příběh, napsaný tak citlivě, ale nepřeslazeně a nelacině. Vřele doporučuji, je to srdcovka.

eva2114
19.01.2018

Nádherná kniha.

L.Helena
19.01.2018

Ove je sice bručoun, ale s velkým srdcem.
Mimořádně laskavé čtení. Dávám šest hvězdiček z pěti.

rysavas
18.01.2018

Mám ráda knihy, kde je někdo "jiný", jelikož právě ta "jinakost" je velmi lidská ... tím nemám na mysli kocoura.....ale kdyby na to přišlo....i na něj by se to dalo použít :)

Petass
16.01.2018

První Backmanova kniha, kterou jsem četla. Začetla jsem se hned, ale nemohla jsem se rozhodnout, zda se mi líbí, jestli chci vůbec dočíst. Ove mě hrozně rozčilovat, tím jaký je... jeho "pokusy" mi začali připadat trapné... Vydržela jsem, dočetla a na konci brečela jak želva. Backman Vám nabízí příběh, pobavení... ve výsledku ale přemýšlíte o sobě, svých dětech, rodičích, o svém životě. Pokud se Vám Ove nelíbí, nemá asi smysl zkoušet další Backmanovi knihy. Přečetla jsem i Babičku s úplně stejným scénářem :) Backmana buď milujete, nebo nenávidíte.

gingilla
15.01.2018

Kazdy ma v okoli takeho Oveho...a ja som rad, ze som sa s tymto spoznal.
Odporucam :)

jirsi
14.01.2018odpad!

Tahle kniha byla opravdu nudná. Četl jsem jen kvůli tomu, že mi byla doporučena. Nedojme, nepřekvapí. Nechápu, kdo u toho může brečet nebo se dojímat. Jak psala BulkaM, sousedku Parvenah leda tak nakopat. Taková slepice. Ove je prostě starý debil.

BulkaM
14.01.2018odpad!

Strašně nudná kniha o ničem. Rozhodně na ní není nic vtipného, spíše je plná trapných přirovnání. Sousedka Parvenah je opravdu na pěst. Ove je taky akorát tak trotl, co se nechá přesvědčit ke všemu. Nechápu to pozitivní hodnocení.

nikol1774
14.01.2018

Píšu tuhle recenzi pár minut po dočtení knihy. Musím jí napsat hned, protože páááááni.... Tohle je zaručeně jedna z knih, které jsou dokonale napsané. Frederik Backman je opravdu spisovatel před, kterým bychom měli smeknout své klobouky. Neumím ani popsat co ve mě tato kniha vyvolala. Není to román kdy se do sebe dva zamilují a žijí spolu šťastně až do smrti, je to kniha která má v sobě neskutečně moc emocí. Je napsaná vtipně, několikrát mě rozesmála, několikrát jsem si řekla ''Tohle je pravda'' nerozbrečela mě, ale to jenom proto, že on sám by si přál aby se všichni smáli... Opravdu téhle knížce není co vytknout.

123Lussy
12.01.2018

Ze začátku mi přišel Ove jako mrzout, ale postupem času jsem zjistila, jaký je a vyklubal se z něho hodný člověk s dobrým srdcem. :)

Ownkai
12.01.2018

Jen tři slova. Krásné, vtipné a smutné.

Veronicess
10.01.2018

Táto kniha bola absolútne skvelá. Páčili sa mi spomienky na Oveho život so Sonjou, všetci jeho susedia a hlavne tento mrzutý starý ujo. Po prečítaní som ostala dojatá. Bolo to krásne.

Kitty
10.01.2018

Příběh ze života, situace každému důvěrně známé popsané s humorem a lehkostí. Bavila jsem se. Vše ostatní už bylo řečeno.
Doporučuji.

Makrela Liška
06.01.2018

KRUCINÁL! to byl ale doják. Četlo se to samo, jen mi po přečtení trochu přišlo, že některé postavy by zasloužily taky o něco více prostoru a plasticity, aby nebyly jen příčkami, po nichž Ove zas vyšplhá zpět ke své lidskosti a životu vůbec. Se stylem psaní i některými opakovanými pasážemi sem si taky úplně nesedla, ale na druhou stranu se mi líbilo, když se toto opakování vyvíjelo a pokaždé dostávalo hlubší smysl než se dostalo docela k jádru pudla.

Aki12
06.01.2018

Autor s velkou lehkostí i dokonalým souladem propojil humor, ironii, sarkasmus i vnitřní pohnutí. Je krásné, že toho zatrpklého starého parchanta začnete zbožňovat! Což je strašně krásné umění autora! Muž jménem Ove pobaví, dojme a dost možná i rozbrečí.

Paulus.1987
04.01.2018

Tak trochu knižní Gran Torino. Příběh zatrpklého starého muže, který přišel o to jediné, co kdy miloval, nesnáší celý svět a nemá důvod žít. Postupem času však získává souhrou okolností novou chuť do života... Veselé, dojemné, lidské. Myslím, že takových knih není nikdy dost.

kaja77
03.01.2018

Pro mně super kniha.smich i slza ve zvláštním mixu. Doporučuji z celého srdce.

elliefant
03.01.2018

Jedna z nejmilejších knih, kterou jsem kdy četla. Především se mi líbil, jak se mi postupně změnil vztah k hlavnímu hrdinovi - od nesympatií k nerudnému dědkovi, kterého známe z okolí každý, až přes pochopení jeho chování a nakonec i přání toho, aby vše dopadlo dobře. Přiznávám, konec jsem oplakala. Rozhodně se k ní někdy vrátím, naplnila mě hřejivým pocitem a velkou dávkou optimismu.

Martooni
27.12.2017

Musim souhlasit s Radunnie :(. Tato kniha mi nesedla. Moc jsem se na ni těšila, podle popisu i recenzi. Ale bohužel, od začátku mi nesedl autorův styl psaní. Nebavili mne hlášky ani autorův humor.

V polovině jsem ji odložila, podívala se na film, který se mi moc líbil, ještě jednou se ke knize zkusila vrátit, ale bohužel, přesto nedokázala dočíst.

Mišmiš
16.12.2017

Myslím, že tato kniha stojí za přečtení. Začátek je takový trochu těžkopádný a pomalý, ale pak si toho starého mrzouta zamilujete a dostává se vám pod kůži :-) Dalo by se u Oveho použít- nesuď knihu podle obalu :-)
a naprosto souhlasím s komentářem bookemma.
A pro mě výborná nadávka - hnído z kreténa :-D

stumpy
13.12.2017

Smutné, ale krásné.

roso.mak
11.12.2017

Ano, je to patetické a cíleně dojemné, ale proč sakra ne?

Není nad to si přečíst jednou za čas nějakou pohádku. Nemusí vám sednout autorův styl vyprávění a je třeba se ze začátku trochu začíst, ale pak se to čte samo a čte se to rychle.

Aroucaria
10.12.2017

Tohle je naprosto perfektní příběh! Má to švih, vtip, je to i dojemné, obdivuhodné a překvapivě si toho bručouna zamilujete, když nejste prodavač :-)

bookemma
04.12.2017

To byla jedna z nejdojemnějších knih, jakou jsou v poslední době četla... A to nejsem sentimentální.

slunicko1958
03.12.2017

Už je to několik měsíců, co jsem tuto knížku přečetla. Jsem ráda, že ji v knihovně mám a že se k ní můžu kdykoli vrátit.
Psychicky labilní nejsem (zdravím čtenářku BulkaM), to bych nemohla dělat práci, kterou dělám. Přiznávám, že jsem si poplakala, ale byl to takový očistný pláč. Katarze. Občas je totiž kousek Oveho v každém z nás. Ani hlasitý smích nechyběl. To je na čtení knih právě to krásné .

Allla9
29.11.2017

Toto je přesně styl humoru, který mě sedí. Ove - protivný mrzout, ale jen navenek. Kniha má určitě místo v mé knihovně.

Radunnie
28.11.2017

Po vychvalované Vážce další zklamání. Těšila jsem se na něco ve stylu Staříka a podle zdejších komentářů jsem nabyla přesvědčení, že Muž jménem Ove je jasná volba, dokud jsem nepřečetla prvních 20 stran. Mám pocit, že jsem snad četla něco úplně jiného než většina zdejších přispěvatelů. Knížka mě nikterak nezaujala, spíš mi připadala jako zdlouhavá slohová práce žáka základní školy na téma "plácejte si, o čem chcete". Autorův humor ani styl psaní mi nesedl, občas jsem měla při čtení pocit, že některé jeho poznámky a postřehy hraničí až s trapností. Je mi líto.

Pistácie
28.11.2017

Dlouho jsem si na ni brousila zuby, počkala jsem a vyplatilo se. Příběh mě ihned vtáhl do příběhu. I když jsem nedávno četla dost podobnou knihu (Podivuhodná odhalení Artura Peppera), stejně mě tento děj nezklamal ani trochu. Rozhodně mě bavil víc jak výše zmíněná kniha. Která ještě navíc možná z této čerpala a vycházela. Každopádně, tohle byl skvělý příběh a věřím, že takových lidí se v našem okolí najde spousta. Jen nám se navenek jeví jak mrzutí a protivní, ale už nevidíme do hloubky toho, jaké životní osudy za tím mohou být skryty.

morta
26.11.2017

Najma zaver ma velmi dojal, az mi vybehli slzy.
Takychto "Ove" je medzi nami asi dost a velmi im nerozumieme.

estrellka
26.11.2017

Ove, ze začátku podivín, nakonec muž s "velkým srdcem", který si mě získal :-) Příjemná oddechovka.

asteion73
25.11.2017

Jedním slova paráda umocněná poslechem této knihy jako audia se skvělým Janem Vlasákem, který pozdvihl zážitek z knihy na ještě vyšší úroveň.
Kdo sichce chce přečíst něco odpočinkového, vtipného a zároveň trochu sentimentálního vřele doporučuju.

oskli
20.11.2017

Nejradši bych dala tak 6 až 7 hvězd! Pro mě naprosto úžasná kniha, překrásná. Mistrně nakombinovaná směs všeho krásného, řádně prolitá sarkastickým tónem a emocemi. Poslouchala jsem audioknihu a celou dobu se u mě střídaly stavy, kdy jsem se tlemila nahlas, kdy mi vlhly oči nebo jsem se připitomněle usmívala. A hlavně jsem si celou dobu přála, ať to nikdy neskončí. Bohužel skončilo. Ale já vím, že tuhle knihu nadělím své mamce, já si ji taky budu přát, půjčím ji pak všem svým sourozencům a kamarádům... ale nejdřív si ji hned o Vánocích přečtu já sama. Znovu. A pořádně si ji vychutnám. Oveho totiž musí každý milovat.

ufounseztratil
19.11.2017

Vtipně napsané opakování se podobných pasáží. Proto mínus jedna hvězdička. Některé části by pro svou podobnost s jinými mohly být vymazány. Ale jinak super oddechovka.

tezzpoletsar
14.11.2017

Právě jsem knížku dočetla a neubránila se slzám. Naprosto úžasná knížka s ještě úžasnějším příběhem.. Lidská, vtipná, k zamyšlení... Doporučuji.

Arsi
13.11.2017

Geniálně napsaná kniha plná humoru. Ne každému muže tento humor sednout, ale myslím si, že skoro každý zná nějakého takového Oveho. Věčný prudič, ale člověk se zásadami a dobrým srdcem. Je v knize i dost věcí k zamyšlení na věčné téma - mezilidské vztahy. Doporučuji.

BulkaM
13.11.2017odpad!

Absolutní žvást. Vtipného není na knize vůbec nic. Každá další stránka se pro mě rovnala utrpení. Nechápu, jak se u toho někdo může dojmout, natož aby ukápla slza. Tomu se říká psychická labilita.

Pan_Sady
12.11.2017

Knížce by za mě pomohlo, kdyby se Ove nechtěl ve všech kapitolách zabít. Jinak je to kniha plná emocí a vtipu.

teraxxx
11.11.2017

Tak v týhle knížce bylo snad všecko. Vtip, láska, napětí, úplně obyčejně krásný filosofický pasáže o životě i pár nezbytných informací, jak si vybrat auto. Moc milý čtení.

Renee6
08.11.2017

Tahle kniha mě opravdu vzala za srdce.

meluzena
02.11.2017

Skvělá kniha se spoustou humoru, který vás pobaví, ale který pod povrchem skrývá velkou hloubku. Ta k vám dolehne až se zpožděním - a vlastně jako by „mimochodem“.
Příběh je o starém morousovi, který zatraceně dobře ví, co se jak má (a hlavně nemá!) dělat, co je správné a co není! Snaží se vymýtit sebemenší šlendrián a na všem najde chlup. Jenže pak se do sousedství nastěhuje nová rodina a „ta těhotná íránská ženská s největšíma hnědýma očima“ nehodlá respektovat Oveho neprostupnou masku a brnkne na jeho lidskou strunu. A co myslíte, začnou ledy tát...?

V každém z nás je kus takového bručouna a autor Oveho očima vždy nemilosrdně tne do živého, protože pravdu přeci nelze skrývat :-). Ovšem ironie a cynismus je dávkován velice citlivě, takže kniha neztrácí nadhled.

PS. A ta dějová linka s kocourem, to je teprve delikatesa! (pro milovníky koček zvláště). Bravo!

Gracian1964
31.10.2017

Dobré to bolo, veľmi dobré...autor tam zakomponoval spústu aktuálnych problémov....starnutie, strata blízkej osoby, emigranti, dislektici, homosexuáli, rasové predsudky, vozíčkári a podobne... Občas mi to pripadalo dosť vykonštruované, nuž ale v literatúre túto malú chybičku s radosťou odpustíme, že ano? Ano... Bavil som sa primerane okolnostiam. Asi sa nebudem brániť ani iným knihám od tohto Backmana.

a355o
30.10.2017

Skvělá kniha o hledání smyslu života, když už ten jediný smysl není, s vynikajícím humorem, který mě bavil od začátku až do konce. Osudy Oveho se musí dotknout každého a spolu s autorským stylem, který dodává příběhu neuvěřitelné kouzlo, patří mezi nejlepší knihy, co jsem četla.

marta4697
28.10.2017

Krásná kniha, která přesně vystihuje dnešní dobu.Téměř každý máme v sousedství takového Oveho, který nás strašně prudí, ale přitom nemáme čas zamyslet se nad tím, že ten člověk je sám, vlastně se mu už ani nechce žít, nerozumí dnešní době a možná kdybychom se zachovali jako Parvenah.... Ta mu vrátila chuť do života a získali tak přítele, pomocníka, dědečka...
Srovnávat knížku se Stoletým staříkem je vyloženě pitomost, stařík pobavil, tohle je kniha k zamyšlení. Pravděpodobně jsem psychicky labilní podle některých komentářů, protože já jsem na konci plakala.

Klára2216
27.10.2017

Rychlé, svěží, oddechové čtení vhodné do autobusu :) U této knihy jsem vyloženě vypnula a relaxovala.

Balenka
25.10.2017

Krásna kniha, čo viac dodať. :-)

Evaho73
25.10.2017

Úúúžasnýýý a čítavý príbeh okorenený humorom, ktorý však nie je prvoplánový a nemusí každému sadnúť. V príbehu sa miešajú spomienky so súčastnosťou, smútok s humorom a všetko vďaka hundrošovi s nezlomnými zásadami, ale dobrým srdcom menom Ove. Najviac ma dostalo zvláštne priateľstvo Oveho so susedmi a samozrejme láska až za hrob.....Odporúčam !!!

Analady
25.10.2017

I mrzouta si člověk může zamilovat, když zjistí, že pod tvrdou, nepřístupnou slupkou se skrývá velké srdce. Originálně pojatá kniha o životě, stáří a přátelství. O tom, že v samotě se člověk topí. O tom, že práce, hezké vztahy a pomoc druhým dávají našemu životu smysl. Pěkné čtení.

Karborund
23.10.2017

Jo Ove, klasický maloměšťák, jako jsem já a spousta lidí v mém okolí.Nasranej na život, lidi, konvence a celkový běh života a přesto je úžasnej a musíte ho mít rádi.Kniha plná všedních starostí, otevřenosti, bonmotu, okořeněná sentimentem a kdo bude chtít se i poučí.

FrankCastle
21.10.2017

Tohle se mi trefilo do vkusu, jako málo co za poslední dobu. V jádru člověk, který má morální kompas nastavený tím správným směrem a právě tím, je pro všechny osina v prdeli. Nastavuje zrcadlo všem sebestředným idiotům kolem sebe a zároveň se dokáže popasovat s vlastní tíhou předsudků, když si někdo dá tu práci a alespoň prolistuje manuál k jeho velkýmu srdci.
Víc lidí jako Ove, míň lidí v bílejch košilích!

Ildi
14.10.2017

Do Oveho nie je možné sa nezamilovať :-) taký ten zvláštny pán s veľkým srdcom...spisovateľ to nádherne opísal...kto má rád ľudskosť, príbehy neobyčajných ľudí v obyčajnom svete...si príde na svoje...nemáte šancu knihu pustiť z rúk a príbeh je tak krásny, že na konci si treba pripraviť vreckovky :-) nádherný čitateľský zážitok

Mindy
13.10.2017

Veselé, smutné, dojemné, krásné.

marlowe
12.10.2017

Hezká pohádka pro dospělé – a protože v pohádkách je ze zákona povoleno nejenom používání všech odstínů růžové, ale i plakátově zjednodušených zevšeobecnění (dyslektické děti čtoucí Shakespeara, homosexuální pseudokonflikt, motiv imigrantů, bezbřehá tolerance a bez výjimky pozitivní reakce všech Oveho "spoluhráčů" na jeho podivínství atd.), dávám bez uzardění 5*!

kari.nohynkova
11.10.2017

Nádherný, tragikomický příběh, který je přesto prostý, ale tím skutečný a uvěřitelný.
Kniha je skvěle vystavěná. Tím, jak pomalu pronikáte do nejhlubších zákoutí Oveho minulosti, si vytváříte k postavě citové pouto, začnete ho chápat. A o tom tato kniha vlastně je. Nese v sobě poselství o tom, že nikoho nemáme odsuzovat podle prvního dojmu, protože, jak sami brzy zjistíte, Ove rozhodně není jen člověk, který jezdí saabem.

yoseff
11.10.2017

Nečekal jsem od knížky nic a dostal jsem toho dost. Já se teda bavil a to dost dobře.

Booky84
10.10.2017

Na knížku jsem byla opravdu zvědavá, ale bohužel jsem byla zklamaná. Příliš se vlekla a rozhodně jsem se nezasmála, maximálně malé pousmání, což je opravdu málo.

jirsi
08.10.2017odpad!

Nevěděl jsem, jak takový žvást okomentovat, naštěstí teď mohu napsat jen: naprosto souhlasím s uživatelem HaniSebi.

HaniSebi
08.10.2017

Po 22 kapitolách jsem to vzdala. Po dlouhé době knížka, kterou jsem nedočetla. Sentimentální knížečka o stáří. Ani jednou jsem se nezasmála, že bych se u čtení usmívala to taky zrovna ne a abych se rozplakala u takové nudy to bych musela být psychicky labilní. Kniha je plná rádoby vtipných přirovnání a nesympatických postav. Na otravnou sousedku Parvaneh jsem byla úplně alergická. Za mě ne.

Smardik17
06.10.2017

Ze začátku jsem měl pocit, že se bude autor snažit napodobit Stoletého staříka, pak mě naštěstí vyvedl z omylu. A skvěle jsem se bavil. Oveho jsem si velmi oblíbil, i přes to, že u něj bydlel teplouš☺ a na konci, jak se říka, jedno oko nezůstalo suché.

Dobby888
04.10.2017

Skvělá knížka, která mě až neskutečně pohltila. Zpočátku jsem si říkala co to je za prudící dědek, ale nakonec přečtena jedním dechem. Zábavná, úsměvná, dechberoucí, dojemná...

Petruš999
02.10.2017

Nečekala jsem, že mě tato kniha tak pohltí, pobaví, dojme, poučí a donutí k zamyšlení. Těším se na další autorovy knihy!

kattyV
01.10.2017

Kniha, u které mi hlavní hrdina na začátku neskutečně lezl na nervy, abych si ho postupně zamilovala. Kniha, u které jsme se smála i brečela, ale více smála. Kniha o tom, že každý potřebujeme, aby nás někdo uznával a měl rád. I když se tváříme, že nám na tom ani za mák nezáleží.

petgona
27.09.2017

Krasny pribeh. Ove mi bol od zaciatku sympaticky, pretoze ja sama mam rada pravidla a som tak trochu ufrflanec :D Citala som aj Britt-Marie, ale Ove bol lepsi. Sviznejsi, zaujimavejsi. A hoci to bolo predvidatelne, vobec mi to neprekazalo, lebo autor sa podla mna nesnazil napisat napinavu psychologicku sondu do mysle stareho vdovca. A prave preto som sa dokazala stotoznit s postavami, vedela som si predstavit samu seba na ich mieste. Pre mna to bola kuzelna kniha.

nelus23
26.09.2017

Skvělé počtení

Leenah
26.09.2017

Skvělá kniha, která mi hodně dala. Osobně se mi líbila o dost víc než Stoletý stařík, který má podobný námět. Líbí se mi popis sousedských vztahů a jejich proměny. Pro mě byla ideální i délka kapitol (které měly mimochodem skvělé názvy, opět pro mě netypické a zajímavé). Prostě dobrá kniha k zamyšlení nad soužitím různých generací.

sweettest
26.09.2017

Kniha pro mě byla velkým překvapením. Neobvyklý hrdina knihy, zábavné čtení a ke konci jsem brečela jako želva (naštěstí jsem to na pláži zamaskovala velkými slunečními brýlemi). Opravdu krásná kniha!

petrarka72
25.09.2017

Obrečela jsem to. A co jako? Pokud nemáte Saaba, nemáte mi co vyčítat! A starejte se o svý!!! (Miluju Oveho.)

Margie94
24.09.2017

Před chvílí dočteno se slzami v očích. Tohle je prostě tak krásný a dojemný příběh, kde se melancholie střídá s humorem a současnost s minulostí. Některé pasáže jsem si přečetla víckrát, protože zde čtenář nalezne pár životních mouder, které mají nějaké poselství a poučení. Za mě parádní kniha a už se nemůžu dočkat, až si přečtu nějaké další knihy od autora :)

wosch
17.09.2017

Vcelku vtipný, ale brzy hrozně předvídatelný příběh.

PetrzOlomouce
08.09.2017

Je vidět, že je knížka spisovatelova první. Průměrná, stále čekáte, co se stane a až se to stane, je to celkem rychlovka a pak už jen dočíst omáčku. Celkem často se v knize opakují věty, fráze.

Dija
08.09.2017

Neuvěřitelně krásný, lidský a silný příběh, který umí zároveň pobavit a zároveň neskutečně dojmout k slzám. Jako první jsem viděla film, ze kterého jsem byla nadšená, knížka toto nadšení ještě předčila. Strašně se těším na další autorovy knížky.

poter
06.09.2017

Moc pěkná kniha,plná lidskosti a normálnosti.Ráda se k ní vrátím a přečtu si ji za čas znovu.Film je taky moc pěkný

hanysekm
06.09.2017

Za mě moc příjemné čtení, úžasná kniha.. plná vtipu, ale v zápětí umí i dojmout k slzám.

kikiodvi
03.09.2017

4,5* Na začátku knihy mi byl Ove nesympatický, na konci tomu bylo přesně naopak!
Humorně napsaná knížka, která ale umí i dojmout. Při čtení jedné věty se mi chtělo brečet, u další už jsem se smála - A to doslova.
Pokud Oveho více poznáte, určitě si ho oblíbíte. Naoko sice působí jako mrzout, ale i on má svůj životní příběh, který je možná příčinou toho všeho.

eletrika03
03.09.2017

Hned jak jsem viděla tuto knihu, tak mě upoutala obálka.
Od začátku jsem se do toho zacetla.
Některé pasáže jsou smutné, ale u některých zas naopak jsem se hodně nasmala.
Ale nejvíc se mi líbil konec pro všechny to dobře dopadlo.
Všem doporučuji tuto knihu.

Danca196
02.09.2017

Skvělá kniha, u které jsem se opravdu smála. Rozhodně doporučuji.

Braenn
30.08.2017

Kniha, který by si zasloužila zaplout mezi povinnou literaturu. Hlavní hrdina je rovný jak pravítko, stará škola, která nazývá věci pravými jmény. Věčně nabručený, připravený životem o všechno, co dávalo smysl, hodlá už udělat jen jednu jedinou věc. Umřít.
Jenže místo umírání musí chtě nechtě, podle něj spíše nechtě, řešit problémy svých sousedů, se kterými se na něj obracejí. Nebo neobracejí, ale kdo se má na tu jejich neschopnost dívat? Chtěla by to tak jeho žena, a to je, přiznejme si to, pro Oveho silný argument.

Budete se usmívat, sem tam třeba i smát, budete dojmutí a smutní, protože jestli něco tahle kniha umí, tak hnout s emocemi. V zásadě je to kniha plná stereotypů a charakterů, které mohou vyznít prvoplánovitě, ostatně sám Ove je zasouvá do jednoduchých kolonek. Těhotná cizinka. Teplouš. Tlusťoch. Odbarvená nána... podobné sousedy můžeme mít i my. Ale bez ohledu na kolonky Ove nakonec udělá to, co je správné, aby ten nám všem známý svět byl o trochu lepším místem.

P.S. Zfilmovaná verze je, nevídáno, stejně skvělá, jako kniha. A velmi věrně se jí drží. Taktéž doporučuji!

Moonrose
17.08.2017

Nejkrásnější kniha, kterou jsem za poslední dobu četla. Sice jsem se moc nenasmala, ale zato se nesčetněkrát dojala. Silný příběh, u kterého jsem si pobrecela. Kniha o velké lásce a muži s velkým srdcem. Tleskam.

ondras666
13.08.2017

Když čtu zdejší komentáře, tak mám dojem, že tohle je nejlepší kniha za poslední rok. Jenže pro mě opak je pravdou.
Máme tu postavu Oveho, důchodce, vdovce, může trpícího obsesivní poruchou, utápějící se ve vlastní depresi, chvílemi se chová jako autista, a jediné, co si vlastně přeje, je zabít se. Tahle postava mi prostě nějak neseděla.
Pak je tu pestrý výběr dalších osob, ať už původ, orientací nebo jen váhou.
Ostatní zde píší jak je kniha vtipná, ale kolikrát jsem se zasmál? Ani jednou, maximálně pousmál.
Jako oddechová četba dobrý, ale nějaké ambice na velké dílo pro mě nemá.

Eifka
12.08.2017

Knížka mě dostala...byla to oddechovka, u které jsem se střídavě smála a byla dojatá. Na začátku jsem si říkala, jestli není škoda, že jsem nejdřív viděla film (, který je mimochodem taky výbornej), ale kniha je vždycky lepší; a i když některé události z příběhu pro mě nebyly překvapení, i tak jsem si knihu užila a na konci vytáhla kapesník:)

Po přečtení si říkám, jak by bylo úžasný mít na blízku nějakýho Oveho, lidí s velkým srdcem není nikdy dost!:)

kika 13
11.08.2017

Román se velmi dobře četl.Často jsem se smála nahlas a v dosti věcech měl Ove pravdu.On sám měl opravdu velké srdce a provozní koho měl sám rád by udělal vše.Není určitě sám kdo si neumí poradit jak dál v životě po ztrátě milované osoby.

Shui-Xian
06.08.2017

Naučit starého psa novým kouskům? Nemožné! A přece je sympatické sledovat Oveho roztávání... Ne že by byl jeho přerod úplný - naštěstí není - a taky se nedá říci, že by šlo o nějaké dozrávání: naopak, Backman v tom nechal svého staříka pořádně vykoupat. Zas a znovu jedna překážka za druhou, aby ten rtuťovitý, pedantský děda musel vyběhnout, nechat skon na zítřek a ukázal všem těm nekňubům, lemplům a ajťákům, jak se věci dělají pořádně...
Příběh je sice poskládaný s okatou plánovitostí a schéma postav nevyniká zdáním nahodilého, ale autora nelze vinit, že jeho kniha šustí papírem. Mít v hlavě takhle rozehranou partii příběhu, taky bych ji chtěla dopsat právě tak: pro jednou zase postavit do světla vcelku všedního hrdinu, který se jen snaží dělat poctivě svou práci, nezanechat dluhy, být oddaný své ženě a dát světu nějaký řád. Kdo by si s Ovem, v obklopení vším tím chaotickým, přelidněným a lajdáckým světem, aspoň místy souhlasně nepovzdychl!

InaPražáková
28.07.2017

Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jaký žánr že to čtu. Nejdřív to vypadalo jako čistě humoristický román - tam to skřípe, prvoplánové vtipy založené na typizovaných postavách a Oveho cholerických reakcích se přejí po 20 stranách, natož po 300.
Postupně přibývalo vzpomínek a vzhledem k jejich množství by to klidně mohl být hořký román o generaci, která přišla o místo na světě, aniž se něčím provinila. Tehdy mě Ove několikrát dojal, psychologie postav (těch, které nějakou mají) začala být zajímavá, kvalita knihy šla výrazně nahoru.
A přišel závěr, nerealistické šablonovité postavy se dobraly svých nerealistických šablonovitých happy-endů, a já si nejsem jistá, co to vlastně Backman napsal. Hollywoodské klišé s poctivým základem, nebo jemné smutné ohlédnutí za ztraceným časem v úpravě pro nenáročného čtenáře.

Wargo
25.07.2017

Na Oveho sa ťažko zvyká, komplikovaný starý dudroš, ktorého by za suseda nechcel asi nikto. Avšak posledných 20 strán bolo tak nabitých emóciami, že som sa s Ovem lúčil veľmi ťažko. Teším sa na film, nakoľko som si obraz o Ovem vytvoril v hlave sám, a som veľmi zvedavý, či sa s tým tvorcovia popasovali, ako si kniha zaslúži.

Jane100
23.07.2017

Přijde mi, že se autor snažil napodobit Staříka. Kniha mě nudila a celkově zklamala.

angloumene
20.07.2017

Opravdu příjemná a hlavně čtivá kniha, která čtenáři ukáže, že i to nejšedivější odpoledne není zase až tak černé. Radost, láska i přátelství se dají nalézt v každém věku, zvlášť pokud jde o slušného člověka. No a že je to občas trochu mrzout, nad tím se musí trošku přivřít oči.

Pablo7
17.07.2017

Četl jsem po Tady byla Britt-Marie. Ove je vážnější, méně vtipný, ale o hodně dojemnější. Přiznávám bez mučení, že jsem si párkrát zaslzel. Kniha se čte dobře, přesto mě celý příběh přijde trochu vyumělkovaný a vypočítaný.

moho
17.07.2017

Začátek nuda. Ale doporučila mi jí kamarádka, které věřím, tak jsem četla dál. A vyplatilo se. Sledovat příběh muže, který tak miluje, i když to nerad přiznává, je krásné. Doporučuju dál a pořád mě vzpomínka na čtení dojímá.

Ema22
17.07.2017

Jsem příjemně překvapena, sice jsem knihu četla na své poměry poměrně dlouho, v mezičase si pustila film, nakonec jsem byla dojata. Oveho si nemůžete neoblíbit, je to bručoun, ale má "velké srdce". Je věrný, a to doslova, věří hodnotám, které jsou v dnešním světě považovány mnohdy za směšné. Všudypřítomné téma smrti autor nepředkládá jako tragédii, ale součást našich životů, se kterou se každý vyrovnává po svém. O jednu hvězdu méně, protože podobně jako v Britt-Marii nemiluji fotbal, nesdílím Oveho zájem o auta a nikdy by mě nenapadlo podle nich posuzovat lidi, své přátele a rodinu.
"Smrt je podivuhodná věc. Lidé se chovají tak, jako by snad ani neexistovala, přestože je to jeden z největších důvodů žití vůbec. někteří si díky ní uvědomí, že žijí tvrdě, zatvrzele a nevraživě. Jiní potřebují vnímat její neustálou blízkost, aby si vůbec dokázali uvědomit, co je jejím opakem. A jsou i tací, kteří se myšlenkou na smrt zabývají natolik, že se usadí do čekárny dávno předtím, než se smrt ohlásí. Lidé se jí děsí, ale největší hrůzu mají převážně z toho, že si vezme někoho jiného než je samotné. Na smrti je nejstrašnější to, že by mohla projít kolem. A nás tu nechat osiřelé."

lavendy
16.07.2017

Muž jménem Ove mě štval od začátku až do konce. Bylo pro mě téměř bolestné ten příběh číst. Dočetla jsem to jen proto, že mě můj syn stále ujišťoval, že už se to rozběhne a bude to pěkné. Konec byl pěkné klišé. Vykalkulované. Alespoň myslím. Nepřekvapil.

Mamutka01
15.07.2017

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Slzy sice převládaly nad smíchem, ale chytlo mne to .

Romžiry
10.07.2017

Naprostá pecka. Moc pěkné čtení.

JIVaJaH
10.07.2017

No, já nevím. Zasmát jsem se zasmála, nad bručounstvím kroutila hlavou i se bavila, ale...za srdce mě to nevzalo. Možná, že jsem příběh nečetla, ale poslouchala?

nikdonekdy
09.07.2017

Začátek mě strašně nebavil, ale asi od čtvrtky knihy to začalo být lepší a u konce jsem utirala slzy. Za mě 4 hvězdičky

Malýmedvěd
08.07.2017

Líbí se mi takovéto knihy, kde je vidět, že autor má rád všechny lidi a to i ty nepříjemný, kousavý a ukazuje, že je můžeme mít i my rádi.

stovice
06.07.2017

To bylo naprosto dokonalé! Jedna z nejlepších co jsem kdy četla.

cinapo
05.07.2017

Nádherná kniha s bručounem k zulíbání v hlavní roli. A vůbec mi není stydno přiznat i tu nudli, kterou jsem měla u nosu na konci příběhu.

IVANA0123
04.07.2017

Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla a kdyby to šlo, tak dám 10*. Je to úžasná knížka o krásném vztahu, podivínském Oovi, který pomáhá i štve své okolí a starém vypelichaném kocourovi. Nevím jestli jsem už četla někdy knížku, která by mě tak často dohnala k slzám smutku ale i smíchu. Knížka, ke které se budu určitě vracet. Doporučuji.

"Nepochopil, proč si ho vybrala. Milovala samé abstraktní věci: hudbu, knížky a divná slova. Ove byl muž konkrétního. Měl rád šroubováky a filtry na olej. Kráčel životem s rukama zastrčenýma v kapsách. Ona tančila."

SmisekIvuska
04.07.2017

Úžasná knížka, kdy se člověk zasměje a na konci pustí slzu. A po zaklampnutí knihy si řekne "jo a o tom je život".

dara.vitkova
01.07.2017

svět není jen černý nebo bílý.... skvostná kniha

Hudis
27.06.2017

Když pominu dobrý příběh a vykreslení každé postavy, tak mě zaujaly dvě věci. Že se ve švédských nemocnicích platí za použití záchodu a že švédští úředníci jsou opravdoví nelidové :) Podle autora ovšem

slesicka
25.06.2017

No nejdřív mě starý zapšklý pán docela štval, ale jak postupně odhalujete jeho příběh, začne vám být dost sympatický :) No a nakonec i slza ukápla, takže za mě moc pěkná kniha.

Mišule_11
21.06.2017

I když jsem knihu četla delší dobu, jsem ráda, že jsem si ji přečetla! :) Oveho jsem ze začátku viděla jako zahořklého a mrzutého starého pána, ale v průběhu příběhu jsem na něj nejen změnila názor, ale také si jej oblíbila! Ať už byl jaký byl. Konec příběhu jsem tak nějak tušila, ale i tak mě mrzelo, když přišel. Kniha je nejen emotivní, ale díky ní si člověk také uvědomí určité věci nejen ze života, ale naopak jsem se také i u jistých pasáží zasmála! :D

Olous1
19.06.2017

Nádherná kniha,popisující jak je těžké se vyrovnat se ztrátou blízké osoby,někdy ukápla velká slza,hlavně na konci knihy,všem doporučuji přečíst.Při této knize si člověk, v této uspěchané době, uvědomí co je na tomto světě nejdůležitější.

tanjaj
16.06.2017

Moc hezky napsaný příběh mrzutého protivného dědka, který má, navzdory své povaze, srdce na správném místě. Několikrát mě kniha rozesmála, ale i dojala k slzám, zejména její konec. V knihovně na mě čeká další kniha od autora: ,,Babička pozdravuje....''už se na ní moc těším.

Tyet
16.06.2017

Tahle knížka je nefalšovaný hollywoodský doják, až na to, že ji napsal Švéd Fredrik Backman. Velmi dobře ví, jak zapůsobit na první signální u sentimentálních čtenářů, takže i já jsem měla občas na krajíčku. Autor vskutku na nic nezapomněl, vedle osamělého vdovce, zprvu uzavřeného a nevrlého, později obměkčivšího a zlidštělého, nechybí dobrá žena, učitelka, jež nezvladatelné děti naučí číst Shakespeara a později umírá na rakovinu (jak jinak). Přistěhovalkyně s dobrým srdcem, která Oveho vytrhne z jeho letargie a jejíž děti si Oveho adoptují za dědečka. Homosexuální výrostek, jehož nejprve zavrhne a posléze přijme prohlédnuvší otec. Dále tlustý dobromyslný ajťák, který má rád zvířátka, a jenž si nakonec onoho výrostka vezme za muže. Jo, adoptují spolu holčičku! Ove pochopitelně nakonec umře, bez toho by to nebylo ono. Už když to takhle po kupě píšu, musím se smát. Fakt nic nechybí. Ale jo, přečtěte si to, proč ne, neubude vás. Ale nečekejte nic zásadního, prostě moderní limonáda se všemi náležitostmi.

Inari
14.06.2017

Ke knize jsem přistupovala poměrně skepticky, koupila jsem si ji hlavně díky skvělým hodnocením a zpočátku jsem měla problém se do ní začíst. Nakonec jsem jí ale chtě nechtě naprosto propadla. Je to prostě silný a dojemný lidský příběh a líbí se mi autorův styl psaní. Jediný problém jsem měla s věkem hlavního hrdiny, vzhledem k jeho životnímu postoji bych mu tipovala aspoň o 10 let víc.

rielle
13.06.2017

Ze začátku jsem byla nedůvěřivá, ale na konci už jsem byla zamilovaná :) Přečteno jedním dechem, místy jsem byla celá napjatá, jestli se to náhodou nestane.. Konec jsem obrečela, ale mělo to tak být.

oolinkaa
12.06.2017

kniha mě vůbec dle popisku nezaujala, téma stáří, smutek apod. není nic pro mě.ale v knihovně neměli nic jiného, a jelikož má Ove dost kladné hodnocení, tak jsem to zkusila.. ze začátku mě to mile překvapilo, četlo se to dobře, ale od půlky mě to přestalo bavit a přistihla jsem se, jak přeskakuji i kapitolky.. téma mě prostě ničím neuchvátilo, nezaujalo, jediné, co mě asi tak fakt bavilo, bylo když se skamarádil s kocourem :D
četla jsem lepší knihy, ale i horší, takže za mě 3***

Gabčakom
04.06.2017

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Smích, slzy, smích, slzy ... Kniha, která mě absolutně nadchla a budu se k ní ráda vracet.

hrona
04.06.2017

Tak tato kniha se čte sama, byly chvíle, kdy jsem se chechtal až jsem měl slzy v očích, ovšem měl jsem i opačný problém, kdy určité dějové linie byly extra dojemné. Skvěle vyvážená knížka. Muž jménem Ove mě zkrátka dostal.

Icequeen
02.06.2017

Ove je niečo medzi Nicholsonom v As Good as It Gets a Eastwoodom v Gran Torino. Ove je obmedzený ignorant so sociálnymi zručnosťami tasmánskeho diabla. Ove len chce mať pokoj od ľudí a od života. Ani jedno sa mu nedarí. Ove často pomáha, ale nie z dobroty srdca, ale preto, lebo nikto nie je schopný odviezť kus poctivej, poriadnej roboty a Ove sa na to nemôže pozerať. Ove občas robí dobré skutky a má na to pádny dôvod. Keby tak nečinil, jeho manželke by sa to nepozdávalo a to by Ove nikdy nedopustil. Ove žije podľa jasných pravidiel a princípov. Je jediný, kto sa nimi riadi. Ovemu je jasné, že všetci ostatní sú hlupáci a svet sa rúti do záhuby. S príchodom novej rodiny do susedstva sa však pre Oveho všetko mení. Energická a temperamentná suseda mu ukáže zač je toho loket a Ove sa proti svojej vôli ocitá vo víre udalostí, ktoré mu narúšajú jeho pôvodný plán, ktorým je... Ove je najčastejšie používaným slovom v texte.

Barisek007
01.06.2017

Možná je to tím, že jsem těhotná a řešíme teď menší problém, možná je to tím, že ta knížka jde po citech jako gepard po antilopě, možná je to tím, že je to prostě a jednoduše prvoplánové, možná je to tím, že to do sebe i přes to všechno krásně zapadá a Ove je...miláček, ale u téhle knížky jsem bulela od začátku do konce. Ove je lidské, něžné vyprávění o době, lásce, přátelství, ztrátě a životě, a to prostě stojí za to.

ufounek173
30.05.2017

Zatím čtu a jsem unešená ,ale blížím se ke konci a mám se tedy (podle Vás) na co těšit.
Mohla bych se živit jako profesionální plačka na pohřbech,čtu většinou v MHD,to zas budu vypadat...
Tak jsem nebrečela , nějak tak mi to přišlo krásný, splnil se mu sen , být s někým koho miluje a ještě k tomu spoustu získal.

Ježevika
29.05.2017

Tato kniha mě skutečně dostala. A to jak po stránce stylu, tak obsahu. Nádherně zpracované, poměrně vážné téma, které je v běžném životě poněkud opomíjeno - smutek nad ztrátou milovaného člověka, jenž byl pro vás v celém životě vše. Pro mnoho lidí ve starším věku tímto vše končí a nedokáží dál žít. Když se k tématu přidá autorův osobitý humor, není co řešit... tuto knihu si přečtu ještě mnohokrát, i když mně k závěru tekly slzy proudem.

LuckaH2
27.05.2017

Nejdrive tak do pulky knihy jsem moc nadsena nebyla, pak me ale zacalo vic bavit propojeni minulosti ve vzpominkach a pritomnosti, a poslednich 15 str.jsem probrecela. I kdyz pribeh neni "extra", je lidsky, a hlavne ten humor-nejednou jsem se smala nahlas prirovnanim, situacim i hlaskam;-) a prirovnani Sonji ze manzelstvi (vztah) je jako dum - to by se melo ramovat!

gan112
24.05.2017

Čítanie knihy ma príliš nebavilo. Prišlo mi to viac zamerané na rozprávača a bez dialógov, naviac autor skákal z minulosti do prítomnosti a ešte niekam inam asi na jednej stránke. No niekedy zmätok. Humoru bolo z môjho pohľadu pomenej a nebyť kocúra tak asi nič moc. Avšak príbeh a ulica v ktorej sa odohráva vo mne ostane, no stále mám ten pocit že ide o niečo lacné, ako čínska napodobenina adidasov. Neviem. neviem.

pichova.veru
23.05.2017

Nádherná kniha, nádherný příběh :)

MishelElle
22.05.2017

Nemám slov. Jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla.

Tucaka
12.05.2017

Knížka výborná, ze začátku mi Ove připomínal typického českého důchodce, avšak jeho změna k ,,lepšímu" mi přišla místy příliš křečovitá.

pe.placha
12.05.2017

Myslím, že tuhle knížku vystihuje z mého pohledu asi nejlépe slovo "milá". Četla se moc dobře a po delší době zase kniha, která měla konec (a moc pěkný).

danazeskolky
08.05.2017

Má smysl přidávat komentář, když už je tady všechno napsáno? Budu dělat, že jsem si žádný nepřečetla... Opět kniha, po jejímž dočtení smekám klobouk (který nemám na hlavě) a říkám si, že takové knihy by se měly předepisovat na recept proti depresím a melancholii. Zároveň si však musíte koupit i papírové kapesníky (i tvrďáci jako Ove občas zapláčou). Díky!

tobinislaw
06.05.2017

Nebylo to špatné, ale trochu moc přeslazených klišé... Jinak se mi líbila, ten humor je perfektní :)

Chytuš
03.05.2017

No prosim. Tak jestli si myslíte, že nechcete nic vědět o starém nemluvném bručounovi, tak svůj názor po přečtení knížky zřejmě změníte. Ne že nechcete vědět, naopak, chcete vědět víc a dokonce si ho zamilujete. Protože navenek je hádavý bručoun a nemluva, ale uvnitř tančí. Budete se místy smát, většinu času usmívat, Ove Vás i dojme a zřejmě budete i plakat. Tak to prostě je. Tak to bude.
Krásná lidská kniha s perfektním překladem do češtiny. Pokud ještě váháte, neváhejte a dejte Ovemu šanci. On Vám to rozhodně vrátí.

PanTomina
29.04.2017

Předně bych rád napsal, že Ove není krásný, lidský, milý, nic z toho. To jste asi četli jiného Oveho. Ove je otrava se směšně malým rozhledem. Zahořklý člověk s mentální retardací. Kniha je dobrá, ale žádný skvost. Přesto jsem na konci uronil slzu.. Lidskost zde nepředstavuje Ove, ale autor sám a Oveho "zlepšení se" na mě působí křečovitě.

LuCyMcLy
22.04.2017

Už se mi osvědčilo, že Backman je opravdu skvělý pán svého řemesla a se slovy to opravdu umí. Věřte mi, že způsob, jakým Backman píše vás opravdu chytne a hlavně pobaví, protože on se myslím snaží do všech svých knih vložit trochu toho vtipu a humorných scén.
Příběh o devětapadesátiletém staříkovi je naučný, smutný i veselý zároveň. Číst o tom, jak si starý děda, který nerozumí a nemá rád novodobé technologie, kupuje Ipad je neuvěřitelně vtipné a vážně se nejde u toho netlemit. Knížka vám ale umožní být i součástí zrodu jedné velké rodiny, provede vás těžkým a zároveň krásným Oveho životem a dá vám spoustu moudrých rad do života. A pokud se na knížku chystáte, připravte si kapesníky.

tomas8334
20.04.2017

Nádherně "člověčí" kniha, napsaná (a přeložená!) tak, že se čte jedním dechem. Od první kapitoly jsem Oveho miloval.. Určitě se spolu ještě někdy potkáme! :-)

luba65
20.04.2017

Překrásná kniha. Je o slušnosti a o tom, že činy jsou důležitější než slova. A hlavně o věrnosti!

Hermi1993
19.04.2017

Vtipná i dojímavá, krásná kniha, na konci jsem brečela a zároveň jsem se smála, takový smích skrze slzy...

Dagmar58
16.04.2017

Bezva čtení, v knize je zábava, vlídnost, smutek, vtip, nelze než doporučit k přečtení!

BaruZ
14.04.2017

Parádní knížka. Kamarádka mi ji doporučovala už před lety, ale teprve teď se mi dostala pod ruku. Krásně se četla, občas jsem se pousmála, občas mi z děje bylo smutno. Doporučuju!

galadrielin
11.04.2017

Já se bez mučení přiznávám, že severské autory prostě nemám ráda. Tedy, myslela jsem si to, dokud jsem se nezačetla do Oveho. Ove je král mezi nabručenými dědky, ale přesto si ho nelze nezamilovat. Krásný příběh!

lenkaabooks
07.04.2017

Ove - muž, který přišel o svou lásku a chce se vydat za ní. Muž, který se jeví jako bručoun, ale má tak velké srdce :-) Pro někoho nesnesitelný puntičkářský dědek, pro ty, co ho skutečně poznají - milovaný dědeček.
Moc fajn čtení, smutné a zábavné zároveň.

soukupka
05.04.2017

Úžasná a velmi vlídná knížka, kterou mohu všem opravdu doporučit.

ivakola
05.04.2017

Tak tuhle knihu by si měl v dnešní uspěchané době povinně přečíst každý. Je to knížka která Vás pohladí po duši, donutí Vás zpomalit a zamyslet se nad životem který vedete. Je to opravdu to pravé co ve svém životě chci ? Jak je možné mít rád svoje blízké ,žít pro ně, pro jejich klady, ale i chyby, nedávat jim to všechno přehnaně najevo a nežádat nic na oplátku. Takový je OVE a já jsem letos ještě tak dobrou a laskavou knihu nečetla, fakt nepřeháním !!!.

BlodyFox
05.04.2017

K této knize není co dodat. Lidskost, nenásilný humor. Po přečtení si člověk uvědomí, jak moc miluje své blízké a jak si jich musí vážit, dokud je má. Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl (poslouchal).

Dašička
28.03.2017

Nejlepší kniha, kterou jsem v tomhle roce četla.... přečetla jsem jí za dva dny, smála jsem se a zároveň jsem měla slzy v očích:) Nejvíc jsem se zasmála jeho lásce k saabům a posuzování lidí podle toho, jaké auto mají:))) A jeho šikovnosti, a tomu, že má příliš velké srdce:))) /plně mě to nalákalo jít na to do kina:)

hannah2000
27.03.2017

Ač se v anotaci píše humoristický román, já jsem ho tak nevnímala. Příběh osamělého muže, který na okolí a i na čtenáře působí jako starý bručoun, mi humorný nepřipadal. Ale zároveň mě příběh uchvátil. Důvodem asi bude jednoduchý způsob psaní, a také vyprávění z pohledu hlavního hrdiny. Tím se ocitneme ve středu toho všeho. V tom, jak Ove vnímá všechny události, co si o všem myslí, jak se rozhoduje. Ve vyprávění se prolíná přítomnost s minulostí a tím se postupně odkrývá životní příběh Oveho. Zpočátku jsem si říkala, jestli knížka nebude spíše depresivní. Občas jsem se totiž v chování Oveho viděla, až mě to děsilo. Ale s dalším čtením se tento pocit deprese postupně vytratil. Už jsem Oveho nevnímala jako bručouna, ale jako člověka, který několikrát ztratil smysl života, ač si ho moc přál. Tak se zkrátka obrnil a šel dál. A o tom je vlastně celý příběh. O zvratech osudu, o síle jít dál, o lidech, kteří, když už to člověk nečeká, pomůžou. A takový byl i Ove, ač bručoun, pořád vnímal, co se děje okolo něj, a i když původně nechtěl, nakonec pomohl. Při čtení některých pasáží jsem se zasmála a u jiných zamáčkla slzy. Knížka mě hodně zaujala a určitě se k ní občas vrátím.

A ještě přidám pár citací, třeba někoho popostrčí k přečtení:
Smrt je podivuhodná věc. Na smrti je nejstrašnější to, že by mohla projít kolem. A nás tu nechat osiřelé. Tuhle ránu žádný čas nezahojí.
Čas je vůbec podivuhodná věc. Většina lidí žije pouze pro budoucnost.
Smutek je podivuhodná věc.
Život je podivuhodná věc.
Láska je podivuhodná věc. Dostaví se úplně znenadání.

miru3059
25.03.2017

Moc krásná kniha, doporučuji k přečtení. Zajímavé jak se o člověku dozvídáte víc a víc informací a ze starého bručouna se najednou stává člověk s velkým srdcem, kterého si zamilujete.

Anie94
22.03.2017

První co mě napadlo po dočtení bylo: To jako svět myslí vážně, že tohle miluje? Nebylo to špatný, bylo to milý, ale rozhodné mi z toho nespadla čelist. Mohlo to být i trošku víc propracované.

Vierka_kikanika
21.03.2017

Výborná kniha. Smutno-veselý príbeh plný láskavého humoru. Hlavný hrdina je tak trochu outsider, zvláštny typ človeka, ktorý sa môže navonok javiť ako tvrdý, zatrpknutý a protivný starec, ale v skutočnosti má srdce na pravom mieste. Postava tehotnej susedky má v knihe oveľa väčší význam, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Veľmi rýchlo sa totiž zorientuje a pochopí, čo sa s Ovem deje. A hoci Ove akoby "nechtiac" zachraňuje rôzne osoby - často náhodné, rovnako náhodne sa dostáva viackrát pomoci aj jemu. Brilantne vyrozprávaný svieži príbeh s dobrým koncom :)

dadako
20.03.2017

Z počátku na mě kniha působila dost depresivně. Jen šel den za dnem a Ove se neúspěšně pokoušel o sebevraždu. Nakonec se ale ukázalo, že i takovej mrzout jako On má srdce a má ho pořádně velké. Prostě vždy je pro co žít...

ivulka15
18.03.2017

Skvělá kniha plná laskavého humoru a tak dojemná. Nelze než doporučit.

snoopylady
17.03.2017

Nejlepší od Backmana. A namluvená verze od pana Vlasáka patří u mě k nejlepším audioknihám.

saez
17.03.2017

Už dlouho ve mě kniha nevzbudila tolik emocí. Smála jsem se a brečela jsem a přes slzy se zase usmívala. V každém muži by měl být kousek Oveho a v každé ženě kousek Sonji.

PetullaN
16.03.2017

Ove ma prilis velke srdce a k tomu memu proste prirostl. Kniha je sice psana celkem jednoduchou formou, ale dokaze ctenare vtahnout do deje, bavit i rozbrecet zaroven. Urcite se podivam i na filmove zpracovani.

"Proto lide rikali, ze Ove vidi svet cernobile. Zato ona hrala barvami. Vsemi jeho barvami"

"Co by to bylo za lasku, odejit od nekoho, kdyz prijdou tezkosti? Opustit ho, kdyz je na dne? Tak mi reknete, jestli je to laska!"

"Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu. Zpočátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví nad zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvli někdo vtrhne a oznámí: Došlo k obrovskému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let se ale oprýská fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není. Naučí se znát všechny rohy a zákoutí. Jak to udělat, aby mu nezamrzl klíč v zámku. Která prkna v podlaze se prohnou, kdy se na ně postaví, a jak otevřít dveře od skříně, aby neskřípaly. Všechna tahle malá tajemstív totiž dělají domov."

zakhardy
16.03.2017

Krásna kniha, neodložiš ju, kým ju neprečítaš. Veľmi odporúčam.

ollinka1989
14.03.2017

Ove je proste famozni. Paradni knizka, ke ktere se urcite jeste parkrat vratim. Verim, ze se nemuze libit vsem. Je v tom prece jen specificky humor, ale pro me je to kniha co patri mezi me top.

smolicka
14.03.2017

Přiznám se, že na začátku mi byl Ove silně nesympatický a přemýšlela jsem, že knihu odložím do hromádky knih ´Jednou se k nim možná vrátím´. Ale pak jsem vydržela a nakonec knihu naopak zařazuji na seznam ´Knihy, které mě dojaly k slzám´. Ač psáno vcelku jednoduchou formou, autorovi se povedlo popsat smutný příběh veselým a někdy i velice vtipným způsobem, který mi přirostl k srdci. Myslím, že se zde povedlo zachytit velmi silný příběh, ve kterém se vyskytuje spousta situací, jež nás donutí zamyslet se nad dnešním fungováním systému, nad mezigeneračními vztahy, nad tématem smrti a nad mnoha dalšími tématy. Tato kniha se mi velmi líbila a určitě ji budu doporučovat dál.

AnetV
13.03.2017

Úžasný příběh, od kterého se nedá odtrhnout, neváhejte - Ove je prostě muž s příliš velkým srdcem - víc netřeba dodávat

Mermaida
09.03.2017

Dandy1: Kniha je zfilmovaná. ale se švédskými herci! http://www.csfd.cz/film/73244-muz-jmenem-ove/prehled/

pecka02
07.03.2017

Humorný román a já přesto dojatá k slzám. Skvělé čtení, příjemně ironické. Postavy jsou sympatické, a to včetně Oveho, který se na první pohled tváří jako starý bručoun. Všichni mi budou chybět.

Dandy1
06.03.2017

Skvělé čtení. Snad to i zfilmují. Úplně vidím v hlavní roli Jacka Nicholsona.

putpuda
04.03.2017

Jo, líbilo se mi to a to jsem zapřísáhlý nepřítel humorných románů! Ale tolik kladných recenzí.....tak jsem neodolala.
Ove mi připomněl "pana Willsona" z filmečku pro děti Denis, postrach okolí ;)
Opravdu jsem se zasmála. A ráda zkouknu i film. Jsem docela zvědavá :D

thirsty
28.02.2017

Roztomilá kniha pro potěchu. Vykouzlí úsměv na rtech.

prestiggio
28.02.2017

Som rada že som spoznala Oveho. Celkom mi prirástol k srdcu. Priznam sa že občas aj slza v oku bola.

VerunKubesovic
27.02.2017

super kniha!!!

PandaGirl
24.02.2017

Muž jménem Ove je moje srdcová kniha. Jediná kniha, která mě dokázala nahlas rozesmát i několikrát rozbrečet. Člověk prostě musí Oveho, Parvanah i kocoura a všechny ostatní postavy milovat.
Styl psaní byl čtivý a poutavý, stejně jako příběh. Líbilo se mi i postupné odkrývání minulosti.
Jinak velice doporučuji i českou audio verzi knihy!

Acamar
24.02.2017

Milé nenáročné odpočinkové čtení, které pozitivně tzv. pohladí po duši. Nespolečenský bručoun Ove, který dokáže ostatním pomoci, napravuje co není v pořádku a sám si přitom mimoděk vytvoří silné vztahy se svým okolím...zidealizované, ale kdo by v takové komunitě nechtěl žít...Pod vyprávěním současného děje se postupně odhalují vrstvy těžkého života Oveho a jeho ženy. A na konec správné dojetí a porce smutku. Jako báječný bonus spousta vtipných glos. Přestože je to lehké čtení, i tak ve mně kniha zanechala dostatečně silný dojem.

hajrys
21.02.2017

Po Babičce další kouzelná knížka. Ironický humor, bručoun Ove, skvělý styl autora. Stejně jako Babička 5 hvězd.

TheSarcasm
20.02.2017

Krásná knížka o znovu nalezení smyslu života a o dobrých lidech. Je moc příjemné a možná i potřebné si občas přečíst něco takového jako je "Muž jménem Ove". Ano, je to silná kniha, i když (nebo právě proto), že je "jen" o obyčejných lidech a normálním životě. Kdo má srdce toho ho příběh zasáhne.

kalinka99
14.02.2017

To je teda sakra silná knížka! Sic mě ze začátku moc nebavila, ale postupem jsem se dostávala do děje a nemohla jsem přestat číst a i krásný ač smutný konec :)

VerRyNDA
13.02.2017

Připravte si kapesníčky a s chutí do čtení!

Iqaaro
12.02.2017

skvělé, vtipné, nakonec i milé. Kniha mě opravdu hodně bavila, škoda, že babička už není tak dobrá.

Boby17
10.02.2017

Škoda, že můžu dát jen pět hvězdiček. Tento nádherný příběh lidskosti by si jich určitě zasloužil víc. Vřele doporučuji, nebudete litovat!.

Simončelí07
10.02.2017

Nádhera. Hltala jsem každé slovo a nemohla se od knihy odtrhnout.
Tenhle žánr jsem nikdy moc nemusela, ale opravdu první kniha která mě během deseti minut rozplakala, rozesmála a nakonec jsem se smála a plakala dohromady.
Teď se chystám na film, tak jsem zvědavá, ale knížce se nikdy nic nevyrovná.

Karrinka
09.02.2017

"Jestli u téhle knížky nebudeš ronit slzy jako želva, tak nemáš srdce," prohlásil kolega s vážným výrazem ve tváři, když mi Oveho doporučoval. Tak... Asi nemám. :-)

Je to v podstatě hezký příběh. Ale ta jeho předvídatelnost, plochost většiny postav a urputná snaha autora vytřískat ze čtenáře co nejvíce emocí mě připravily o veškeré jeho kouzlo.

Ditules
09.02.2017

Nádherný hořkosladký příběh.

Ajinka126
09.02.2017

Muž jménem Ove je v mojí knihovně téměř pojem. Je to můj první humorný román z moderní literatury a taky je to román, který mě napřed odrazoval, těžko se mi do něj začítalo, aby se z něj v průběhu vyklubal úžasně satirický příběh. Fór je v tom, že starý protiva umí být krásně ironický a svým vzezřením komický. Už se těším na filmové zpracování.

Aduska81
08.02.2017

Nevím, proč ale nesedlo mi to. Během čtení jsem měla pocit, že se autor při psaní až moc snažil. Ove mi byl od počátku nesympatický a nezměnilo se to ani ke konci.

hellena1523
05.02.2017

Ove je citlivý bručoun, laskavý principář, okouzlující gentleman a především chlapík, jehož bych si přála znát a sousedit s ním.
Příběh se odvíjí ve dvou liniích. Jedna nám popisuje Oveho současný život, který vypadá poněkud depresivně, a druhá nám vypráví jeho životní příběh, představuje manželku a životní peripetie...Backman tak pomalu poodhaluje, proč a jak se z Oveho stal ten nerudný stařík, kterého si musíte zamilovat, jakmile jej trochu poznáte a zvyknete si, že všechno neskutečně okecá, i když to ve skutečnosti dělá moc rád, protože je to dobrák se srdcem na pravém místě.
Mám-li něco říct ke knize jako takové, Backman má dar vtáhnout čtenáře do děje (a nepustit). Píše velmi čtivě, laskavě a dokáže rozesmát stejně upřímně, jako dojmout k slzám. Víc takových autorů a víc takových lidských knih.

Danka1975
04.02.2017

Milý Ove, musím přiznat, že jsi byl pro mě milým překvapením!!! Tohle jsem opravdu nečekala! :-)..Kdyby Tě manžel nedostal jako dárek k Vánocům, tak bych Tě asi nepřečetla. A to by byla velká chyba! Co stránka to jiný pocit.. na jedné brečim, pak se směju. . .co slovo, to perla :-)!!!.. Díky Tobě dál věřím, že lidi jsou pořád v jádru dobří a mají ještě něco jako svědomí. Knížka byla pohlazením, pobavením i plná moudra.. . . .

Na začátku jsem byla na třech hvězdičkách, ale jak čtiva přibývalo, tak to bylo i s počtem stejné!! Konečeně kniha, kde je hlavní hrdina někdo starší něž 30 (protože mám pocit, že věk nad třicet je v této době něco jako sprosté slovo :-))).. a kdyby takových mužů jako Ove bylo více, to by byl ten svět hned jiný :-)!!

Takže pro ty, kdo si myslí, že je to jen o morousovatým dědkovi, tak se neni pravda.!!!!. ..Je v tom podstatně víc!!! Je tam láska, pravda, lidství, pokora, spravedlnost, přátelství, pochopení a plno dalšího. Za mě: jdete do ní, doporučuji!!!.. Jinak jdu akorát kouknout na film, že by něco podobného jako "Lepší už to nebude"?

rikke
04.02.2017

Ove je bručoun, ale má dobré srdce; a k tomu mému díky filmu přirostl ještě o něco víc.

Jíťa512
03.02.2017

Báječná kniha... Oveho hláška - vy nejste úplně neschopná - nemá chybu.

dzejbi
03.02.2017

Zpočátku mou pozornost udržovaly hlavně “flashbacky”, které dávkovaly Oveho minulost přesně tak, aby nebylo vše řečeno rychle a ani příliš pomalu.

Příběh “současnosti” byl lehce nudný a věty se často opakovaly. Kniha se však záhy rozběhla na všech frontách a zhruba druhou polovinu jsem přečetl velmi rychle.

Byť je kniha zařazena do sekce humor, neočekávejte, že se u ní příliš zasmějete. Nejednou u mě čtení spustilo spíš protichůdné emoce. Především konec je silný.

ZuzaZam
03.02.2017

Napřed jsem viděla film, který byl skvělý, knížka příběh pozvedla ještě o úroveň výš.

BlankaTr
02.02.2017

Velmi příjemné čtení, příběh plný emocí.

Pepína15
02.02.2017

Vůbec jsem netušila o čem kniha je, četla jsem ji proto, že jsme ji dávali někomu k vánocům. Včera jsem ji dočetla a už mi Ove chybí :) Knížka mě pobavila a zároveň jsem na konci plakala. Je to velmi reálný příběh, situace jsou často veselé, oblíbila jsem si i kocoura a k tomu všemu mi Ove často připomínal mého vlastního tátu. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četla, velmi doporučuji!

Truck3
02.02.2017

Dlouho se mi nestalo, aby mě kniha tolik rozesmála a zároveň dojala. Rozhodně bych jí doporučila všem, je prostě skvělá.

Madam.art
01.02.2017

Už nevím, kdo mi knihu doporučil. Co mě inspirovalo, abych si ji šla půjčit do knihovny. Propadla jsem stylu Fredrika Backmana od první stránky. Stručnost je sestra talentu (Čechov). Tenhle autor umí dát těm nejstručnějším větám chuť smíchu i slz dohromady. Ove je super.

magickajana
29.01.2017

Vím, že nepíšu vůbec nic nového, ale přesto to napíšu. Humoristická knížka, která vás rozesměje, ale možná i rozpláče (nebo aspoň "rozslzí"). Hlavní hrdina, kterého si zamilujete a zároveň budete mít občas chuť mu jednu vrazit (jen jednu nedoslovnou, výchovnou). Velmi lidský příběh o životě, lásce, naději...kocourech, Saabech a tak vůbec. Skvělá jednohubka, kterou s klidným svědomím můžu doporučit všem pohlavím a věkovým kategoriím.

Jarda72
29.01.2017

Ze začátku si říkám to mě asi nebude bavit. Po chvíli jsem nemohl přestat číst. Skvělý příběh muže, který nejdřívě mnohé ztratil a poté mnohé získal. Celá kniha je psána poutavou formou, životního příběhu stárnoucího muže. Po celou dobu jsem se skvěle bavil jak Ove dokázal každou běžnou životní situaci vyřešit a na závěr se dokázal tak skvěle vyrovnat se vším co přícházelo. Doporučuji k přečtení každému, obyčejný a přesto mimořádný příběh.

martina1199
28.01.2017

Muž jménem Ove - chvilkami drsný, ale přesto ryzí příběh plný vtipných situací, ale také moudrosti a dojemné laskavosti. Pohladí na duši, a proto jej rozhodně doporučuji všem :)

daja9361
25.01.2017

Zajímavé, ale ne něco co bych si chtěla přečíst podruhé. Místy se opakují motivy a velmi těžko se drží pozornost u velmi podivně vedených dialogů.

vladka31
24.01.2017

Výborně napsáno...přímo před sebou vidím věčně nabručeného chlapa, který hledá hnidy všude kam se podívá. A nakonec roztaje.

146786
22.01.2017

Jednoduše skvělé. Výborně a čtivě napsáno, zdánlivě jednoduchý příběh, ale přitom plný, silných emocí, prožitků. Myslím, že si ji za čas přečtu znovu.

Pucik13
20.01.2017

Pro mne úžasná kniha - dlouho jsem nezažila takovou škálu emocí jako při čtení tohoto příběhu. Příjemné čtení - doporučuji.

Peslik
20.01.2017

Slzy i smích, život a smrt, láska a přátelství....tak o tom tato kniha je a tak na mě působila. Jsem ráda, že jsem ji četla bylo to opravdu hodně ze života, humorné, smutné a krásné. Po přečtení jsme si pustila i film a prožila celý Oveho život podruhé.

Eliška_P
17.01.2017

Skvělá knížka! Doporučuji i film a to se stává málokdy...

karel0684
17.01.2017

Skoro dva roky čekala tahle kniha na to, než se na ní dostane řada. Po delší době kniha, která si zaslouží plný počet hvězd. I když je tak 90%. Za to může konec. Klidně bych ho nechal otevřený. Přesto to je kniha, ke které se rád vrátím. V Ovem je totiž něco co známe všichni.
Kniha se velmi dobře četla. Sice než humorná, je tragicky humorná. Ale skvělá. Chvílemi se smějete a chvílemi jste dojati... (na můj vkus až moc)

Kao
16.01.2017

Nejlepší jsou knihy, které vás dokáží rozesmát tak, že se i v autobuse nestydíte chechtat jako šílenec a zároveň ve vás dokáží zanechat znatelnou stopu s knedlíkem v krku. A právě tato kniha se hrdě může hlásit mezi ně, protože u knihy Muž jménem Ove se budete smát i s tím knedlíkem v krku vzniklým z pláče. Je to ten typ knihy, kterou si každý dobrý čtenář se smyslem pro humor a nádherné životní příběhy bude chtít založit do své osobní knihovny. A budete si přát mít srdce alespoň z poloviny tak velké jako měl tento napohled nabručený morous. A chci potkat toho kocoura. Živě jsem viděla všechny výrazy, které se na jeho kočičí tváři za celou knihu vystřídaly. Vím, že je podle této knihy natočen i film, ale přece jen, nejlepší film je ten, který si sami představujete, když knihu čtete.
Pět hvězd málo.

kofina
16.01.2017

V první půlce se ne a ne začíst..občasné moudro a pár vtipných momentů nevyváží celkový dojem knihy, kdy mi přijde, že se autor "až moc snažil" ... Navíc ta proměna nerudnýho dědka v hodnýho dědečka ze sousedství je taková nepřirozená ;)

asam
16.01.2017

Ove- pichlavý, zatvrzelý, mrzutý dědek, kterého si po přečtení prvních kapitol zamilujete. Ideální soused.:)) Občas jsem i slzu uronila. Moc pěkná knížka. Doporučuji.

Aqua-bella
15.01.2017

Jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla. Původně jsem čekala jen zábavnou knihu o nepříjemném starším muži, ale v knize se dalo najít mnohem hlubší poselství o opravdové a hluboké lásce a o touze nikdy to nevzdat. Humor v knize naprosto převládá, příběh není vážný nikdy moc dlouho, protože vážnější epizody jsou okamžitě přebity humornou zápletkou. Ove je postava, kterou jsem chvílemi skoro až nemohla vystát a říkala si "jak jen může?!" a vzápětí jsem Ovemu všechno odpustila. Ove je muž s velkým srdcem, což ale před svým okolím téměř dokonale tají, je pořádkumilovný, chce jen svůj klid, místo na světě a dodržování pravidel. I přes to všechno je schopen je někdy porušit, pokud jde o správnou věc. Konec příběhu je neuvěřitelně dojemný a donutí člověka se na chvíli zastavit a zapřemýšlet nad lidmi a nad tím, kolik takových "mužů jménem Ove" může být kolem nás...

MagdalénaD
14.01.2017

Dostala jsem knihu od přítele, od přítele, co nečte. A dostala jsem ji se slovy: "Takhle nejak budu vypadat za 30 let."
Trefil se. Trefil se mi do vkusu tak moc, že jsem pří každém čtení sváděla ten vnitřní boj, podle kterého se pozná dobrá kniha - část mě zoufale toužila tu knihu zhltnout na jeden zátah, ale ta část zbylá si přála, aby nikdy neskončila.
Hlavní postavou je muž, který mi připomíná nejen J., ale i mého dědu. Muž, který moc nemluví, ale prostě to udělá. Muž pro kterého jsou zásady, věrnost a pořádek na prvním místě. Z každého měl Ove trochu.
Nevím co víc napsat. Je to kniha o smrti i životě, o touze být potřebný, o zatvrzelosti i otevřenosti.

Petra17
14.01.2017

Velice čtivý humorně a zábavně napsaný román, který doslova vtáhne do děje a prožíváte s Ovem nejeden zábavný večer. :)

Knihomura
13.01.2017

Skvělé! Musela jsem se krotit /při jízdě vlakem/ abych se neřehtala na celé kupé. Nevím co si mysleli moji spolucestující, neb jsem se celou dobu neustále pochechtávala.
Film také nezklamal, ale kniha je zkrátka kniha. ;-)
Trailer k filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=fdBj-CppwxE

l.u.c.a.s.e.k.
13.01.2017

Kniha byla skvělá, plná vtipných absurdních momentů, smutku, radosti ze života a bezmoci. Všem vřele doporučuji.

B.Baru
09.01.2017

Pro mě to je kniha o lásce. Krásná, čistá, opravdová. Na konci jsem brečela jak želva :)

katkah73
09.01.2017

skvělá, moc pobaví. nerudného dědka, pana Ove, si nemůžete nezamilovat..

110022
09.01.2017

Prima čtení o nerudném dědkovi, kterého si nemůžete nezamilovat. Střídá se zde smutek i smích. Za mě jasných pět hvězd.

Petr21
09.01.2017

Krásná, milá knížka ukazující, jak životní události formují naší osobnost. Při čtení se střídají různé pocity. Antipatie, sympatie, smutek, soucit, smích. Myslím si, že se autorovi podařilo lehkou formou vyjádřit množství aktuálních myšlenek, které můžeme vidět dnes a denně. Co se změní, když člověku dojde, že mu do konce života zbývá méně času, než kolik už prožil? Nevím jak vy, ale já hodně podobné situace vídám dnes a denně u velkého množství starších lidí. A rozhodně nejsou bručouny, jako je Ove.

Eeli
08.01.2017

Skvělý hořkosladký příběh o starém bručounovi s velkým srdcem (obrazně i doslovně). Tenhle příběh mě opravdu chytil. Nejprve čtenář očekává jen humornou knihu, kdy to komické vzniká na úkor mrzoutského a neuvěřitelně protivného hlavního hrdiny, kterému ty různé nezdary přejeme. Postupem však zjišťujeme, že je nám Ove čím dál tím více milý, i když je stále stejně protivný, a čtenář ho prostě musí mít rád. Jde o veselý příběh, který je ve své podstatě založen na zármutku nešťastného člověka, který si přeje zemřít. Občas jsem při čtení nevěděla, jestli se chci smát, nebo jestli je mi smutno, nakonec ale téměř vždy převládl ten vtip. Kniha je napsána opravdu bravurně. Samo téma je velmi nápadité a jednotlivé postavy mu dodávají to pravé ořechové. To vše vyladěno skvěle promyšlenými dialogy, detaily a drobnostmi v konání hrdinů apod. Nejsem žádný "cíťa", ale je to první kniha, u které jsem slzela smíchy i dojetím.

Lacerta.j
08.01.2017

Do cteni jsem se pustila na zaklade vysokeho hodnoceni. A jsem rada rada, ze jsem knizku konecne docetla. Dedula mi byl od zacatku nesympaticky, a nezmenilo se to ani po tech vsech dobrotach, do kterych se poustel. Jakoby autor psal pribeh na dukaz toho, ze vsichni jsou v nitru dobri lide, ikdyz se chovaji jako Ove. A jel podle hodne jednoduchyho navodu... vazne se divim, ze Ove na závěr neodrodil toho malyho Iracana :)

Arella
07.01.2017

Ove mně chytil za srdce. Už od prvních slov mě nadchl jazyk (tedy i překlad), kterým je kniha napsána. Jednoduchý, stručný, výstižný a přesto bohatý. Žádné slovo nebylo navíc, žádné nechybělo. Ove by asi nevyhrál sympaťáka roku, ale jeho přímočarost a pravdivost mě uchvátily. Od srdce jsem se zasmála, občas trochu zasmušila nad jedním lidským osudem. Přestože téma knihy vyvolává spíše smutné pocity, ve výsledku me kniha pohladila na duši.

Ben Nevis
05.01.2017

Ove mě víc rozesmutnil než rozesmál, ale rozhodně je to o třídu lepší knížka než Stoletý stařík. Oveho životní příběhy nejsou nijak fantastické, přesto prožil bohatý život a má čtenářům co nabídnout.

Ove se nikomu nepodbízí a takoví lidé nevedou hitparádu lidské popularity. Většina lidí se jím rychle klidí z cesty, takže je štěstí, že Ove potkal tvrdohlavou Iránku umějící nahlédnout pod tvrďácké slupky.

Krásný příběh plný různorodých postaviček o potřebnosti a druhých šancích. Škoda, že nemáme takový manuál ke všem sousedům či bossům v práci.

Garfinela
04.01.2017

Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Velmi, velmi vtipné a při tom dojemné a zajímavé. Opravdu smekám před autorem.

Ťapulka
02.01.2017

Kniha, která přinesla hodně smíchu, ale také hodně slz. Nádherná! Už ji mám ve své knihovničce

Martinka79
31.12.2016

Nadherna knizka, vice slov netreba.

Žemlák
30.12.2016

I když se to ze začátku nezdálo, tak kniha byla plná citů a naprosto mě nadchla!

hankapimi
30.12.2016

Starý prudič Ove "Nicholson" zpočátku spolehlivě donutí čtenáře přát si, nikdy se s ním nesetkat a už vůbec by nechtěli takového protivného dědka za souseda... Jak se odkrývá postupně jeho nelehký životní příběh, oko zvlhne dojetím i smíchem. A pod tou mrzoutskou slupkou člověk uvidí osamělého pořádkumilovného bručouna. Zásadového, šikovného kutila a opraváře, připraveného pomoci bližním a neváhající zjednat pořádek a spravedlnost, když je třeba. Citlivý, dojemný příběh, plný laskavého humoru, který pobaví a zároveň donutí zastavit se a popřemýšlet, kolik takových na první pohled nerudných vzteklounů, ukrývajících v nitru nějaké životní trápení, chodí bez povšimnutí každodenně kolem nás....

Toffee
29.12.2016

moc pěkné čtení - milé, hodně zábavné a lidské

allebra
26.12.2016

Už dlouho jsem nečetla tak milou a optimistickou knížku. Ačkoli Ove navenek působí jako pořádný mrzout, uvnitř (pod tou slupkou) je to velký dobrák, laskavý a zásadový člověk s citem pro pořádek a spravedlnost. U posledních stránek se mi chtělo smát i brečet zároveň. Viděla jsem i film, který je také velmi povedený, takže obojí určitě doporučuji. Autorův styl psaní se mi moc líbil, už se těším na jeho další příběhy.

Marryzlis
23.12.2016

Přemýšlím, jestli nemám ve svém okolí takového Oveho. Kverulanta, stíhaného celý život jedním neštěstím za druhým, který je naproti všemu očekávání člověk s "velkým srdcem". Nádherně napsaná knížka se silným příběhem.

terkavelcova
18.12.2016

Jediná knížka u které jsem brečela smutkem i štěstím :) tohle je prostě geniální knížka :)

Jessica007
17.12.2016

Nádherná kniha. Dnes jsem ji dočetla a taky si pobrečela. Ale při čtení jsem se i zasmála, usmívala - a taky brečela. Nejsem ráda, že už jsem knihu dočetla. Ove mi bude chybět - a nejen on. Ale knížku mám ve své knihovně - a jsem moc ráda. Je to moje druhá kniha od autora - a taky se mi moc líbila. Britt-Marii jsem četla jako první - nádherná. Muž jménem Ove je též kniha dojemná, cituplná.. Backman prostě píše krásně.

VeronikaZ
10.12.2016

Úžasná knížka. Jen bych trochu protestovala proti zařazení "humor", protože já většinu času brečela.

Ali71
09.12.2016

Moje třetí kniha od stejného autora a musím říct, že mě zase dostala. Opravdu se skvěle četla a když jsem jí dočetla, mrzelo mě, že je konec. Pro mě ze začátku ne moc sympatického Oveho se vyklubal naprosto skvělý a chytrý chlap, který se uměl vcítit do druhých, jen sám měl moc těžké dětství, kdy se musel naučit nějak žít a přežít. Severští autoři mě teď fakt hodně baví a toto je skvělá, psychologická i vztahová kniha, kterou stojí za to číst.

hopla
07.12.2016

Nádherná kniha, skvěle běžící příběh - jak motor saabu... ;-) Ještě, že nemám příliš velké srdce, asi by mi při čtení závěru knihy puklo :-). Nejsem ale úplně nestranný čtenář - je mi 59 jako Ovemu a občas to se mnou taky není lehké. O to víc mne to asi zasáhlo a být ta možnost, přidal bych ještě jednu hvězdičku.

mone
04.12.2016

Jako když smícháte eastwoodovské Gran Torino a Marquézovu Lásku za časů cholery. Krásný, laskavý, dojemný... tohle musíte mít v knihovně!

wornlook
30.11.2016

Výborné, doporučuji

oskarka
24.11.2016

Dědek protivnej, bezcitnej... to jsem si říkala na začátku knížky. Ale postupně jsem měnila názor a Oveho si zamilovala. Nádherná a dojemná knížka, která mne několikrát dohnala k slzám. Nádhera.

Brace
21.11.2016

Je pravda, že ne každá kniha mě dokáže rozesmát či dojmout, ale i když se to Ovemu několikrát povedlo, na úplný vrchol to není. Hlavně zpočátku (cca 60 stran) jsem uvažoval, zda mě kniha vůbec baví, nebo ji čtu pouze ze setrvačnosti. Nakonec se ukázalo, že to ztracený čas rozhodně nebyl. Neskonale lepší než Stoletý stařík, který měl sice lepší myšlenku, ale horší provedení (kdy poslední čtvrtina knihy už byla vyloženě za trest). Myslím, že každý z nás zná nějakého zapšklého dědka ze svého okolí (bydliště, zaměstnání), co nás pořád prudí. Ale co když se pod jeho slupkou ukrývá také takový český Ove? Možná si budeme odteď více všímat náznaků, kdo ví?

Anyzz
21.11.2016

Na zadní straně obálky se tísnilo několik zdlouhavých recenzí a kritik na tuto dojemnou knížku, a mě i napříč tomu upoutala ta nejkratší z nich: "Povzbudivý příběh, který vás rozpláče i rozesměje." Nic totiž tuto knihu nevystihuje lépe, jako těchto sedm slov. Neboť s Ovem jsem zažívala neustálý kolotoč pocitů, střídající slzy a neskrývaný smích.

A pak.. tak moc jsem nechtěla číst ty poslední stránky, tak moc jsem se tomu bránila, protože jsem po celou dobu tušila, že jednou ten okamžik přijde a já jsem se za žádnou cenu nechtěla stát svědkem Oveho smrti. Měla jsem totiž od první chvíle jedno neskromné přání - přála jsem si, aby muž jménem Ove žil věčně.

knihomoli
20.11.2016

Čtení této knihy plné lidskosti mi bylo radostí.

adlenka
20.11.2016

Krásná, lidská, zábavná a dojemná, chtěla jsem si ji šetřit, aby vydržela alespoň na týden, ale nešlo to, když jsem ji druhý večer dočetla, tekly slzy a do toho jsem se musela usmívat.

ponti
20.11.2016

Krásná, dojemná... Polykám slzy a dávám 5*!

M100
17.11.2016

Kniha se mi četla pěkně, velmi nádherný příběh. Doporučuji.

MM1979
12.11.2016

Kniha mě vyloženě nadchla, je to opravdu povedený kousek. Jedna z mála knih, kde se dá uvěřit každé slovo toho surově realného života hlavní postavy, ktery je podán humornou formou i když je velmi smutný. Mohu jen doporučit, a to sklidným svědomím!

paanda
09.11.2016

Nad tymto som vahala, uvodna kapitola ma skor odradzala. Rada pre vahajucich, nenechajte sa odradit, je to neuveritelne krasne napisana kniha, s mnozstvom velmi silnych momentov, ktore su popisane tak akoby mimochodom - ano, plakala som pri nej niekolkokrat, je nadherna.

Bigluska
07.11.2016

Od samého začátku mě to strašně bavilo. Kéž tu je hvězdiček alespoň 6! :3

Jajíček
01.11.2016

Tato kniha mě neuvěřitelně překvapila. Zpočátku jsem byla na pochybách zdali ji vůbec dočtu, ale po pár stránkách jsem se do knížky beznadějně zamilovala. Teď je to moje nejmilovanější knížka vůbec. Rozesmála mě, rozbrečela a donutila zamyslet se nad životem jako takovým... Tuto knihu doporučuji přečíst všem. :)

1v8na
31.10.2016

Příběh me naprosto odrovnal. Byl naprosto vynikající, úžasný. V knize se popisují běžné, normální věci a záležitosti, ale s takovou ironií a humorem, že opravdu dokáže pobavit. Oceňuji, že příběh byl proložený i částmi, jaký byl Ove jako dítě, jaké měl dětství, jak se seznámil se svojí manželkou.
Jsou zde načrtnuty běžné činnosti a samotný charakter Oveho, zároveň i protichůdné jednání. Tato kniha dokáže rozesmát, tak i rozplakat, což je právě naprosto úžasné.
Sama za sebe knihu doporučuju a jsem zvědavá na další spisovatelova díla.

Belmondo1893
25.10.2016

Nevím jestli mě kdy nějaká kniha pobavila tak jako Ove. Každopádně po jejím dočtení budu pár věcí ve svém životě dělat jinak - třeba kvalitu věcí budu kontrolovat tak, že do nich budu kopat....

May
25.10.2016

Už opravu dlouho jsem nebyla tak moc nadšená z knihy, u níž jsem tak často brečela ... Ano přiznávám, řvala jsem u ní jako malá :-) Pro mě zcela nečekaně úžasná kniha a od autora do budoucna přečtu cokoli...

kutikk
20.10.2016

Ze začátku jsem si říkala, že kniha bude hrozné klišé. S čím dál přečtenějšími stránkami jsem měnila názor. Kniha mě dokázala rozesmát a zároveň rozplakat. Jakmile jsem knihu dočetla, měla jsem chuť začít ji číst znovu. Všem doporučuji.

stovickovam
18.10.2016

Oddechovka :) vtipná, laskavá, možná i oko zvlhne

Roubas
16.10.2016

Hořkosladká dokonalost. Smekám. To, jak autor dokázal barvitým jazykem, plným úžasných přirovnání popisovat obyčejné každodenní situace, jako je například pohled kocoura, je neuvěřitelné. Výborně a hlavně vtipně vystihl všechny možné neduhy dnešní společnosti. Troufnu si říct, že tenhle lidský příběh s velkým srdcem by si měl přečíst každý. Hlavně si k četbě nevařte espreso z nějaké šikovné mašinky, co máte doma. Protože se po pár stránkách, stejně jako já, budete stydět, že to vůbec pijete.

Padla Hvezda
06.10.2016

Nechápu, co na tom všichni vidí. Příběh hezký, ale celá ta knížka mi přijde trochu dutá, čte se ale rychle. 4 hvězdičky za dojem, který na mě zanechala hned po přečtení, který ale nepřetrval. Znovu si ji už asi nepřečtu.
Jinak Ove je sympaťák. :)

laepus
05.10.2016

Musím bez váhání plný počet. Tohle je naprosto plná kniha. Kniha plná všeho. A všeho vrchovatě - zamyšlení, smíchu i pláče. Ove je samorost, kterého nejde nemít rád i přes všechny jeho vrtochy - možná právě kvůli nim ho mám tak rád a je pro mě uvěřitelnou postavou nerudného dědka, který se pouze skrývá sám před sebou a svou minulostí. Nádherná kniha.

Mini.Baby
05.10.2016

Tohodle plesnivýho dědka jsem si okamžitě zamilovala. Ve spoustě případech jsem ho chápala, taky moc nemusim lidi... Hlavně ty, co zbytečně kecaj :)

Tynajeknihomol
04.10.2016

Ze začátku jsem ji několikrát odložila a ke konci jsem ji odložit nechtěla, v prvnich chvilich oveho nebudete chápat, pozdeji možná i nesnášet, ale nakonec si ho zamilujete, úvodní povidku pochopite ke konci knihy. Je to srdeční záležitost a rada se budu ke knize vracet.

Lumíček
02.10.2016

Wau, tak tahle kniha se mi fakt moc líbila. Bylo tam všechno láska, humor, hořkost, zlost, oddanost, přátelství... Postaršího morouse, který nakonec nepřestává překvapovat, si snad zamiluje každý. Slzám jsem se vážně neubránila.
Navíc něco na té knize bude ... z vlastní zkušenosti... máme doma Saaba :)

milisek21
30.09.2016

ano je to o zahořklým dědkovi, ale ruce na srdce každý tam najde kousek sebe za mě knížka dobrá chvílema i vtipná

iva23
29.09.2016

Konečně jsem pochopila čtenáře, které štve hlavní postava. Protivný, nepříjemný dědek, zapšklý pedant, zahořklý člověk, který chce spáchat sebevraždu. Ani vtipné to nebylo. Přečetla jsem s vypětím všech sil. Jsem ráda, že to mám za sebou. Ta jedna hvězda je za podařený závěr.

Johncze
25.09.2016

Kniha, která se ze začátku tváří úplně jinak než na jejím konci, jelikož si celou dobu chystá vhodnou půdu, aby na vás v závěru hodila celou hromadu emocí. Po celou dobu nás doprovází jemný humor, který je pak kombinován se smutkem, nenaplněnými sny a dalšími strastmi a radostmi lidského života. Rozhodně stojí za přečtení.

zuzana2599
24.09.2016

Milý Ove, před chvílí jsem se s tebou rozloučila a věz, že se to neobešlo bez slz, sami se draly do očí a já byla tak dojatá. Nechtěla jsem, abys odešel. Obdivuji na tobě hodně věcí, jednak tu věrnou a věčnou lásku k Sonje, tvůj cit pro spravedlnost a řád, to, jak sis zamiloval toho kočičáka, ty dvě malé holčičky, jak si všem pomáhal, to tvé velké a dobré srdce. Je dobré věřit, že jsou na světě ještě pořád lidé jako ty, a já smekám před Fredrikem Backmanem, který to všem touto knihou připomněl.

Rawar
23.09.2016

Byl jsem s tím hotový během několika dnů. Zvolil jsem tuhle knihu jako takové odlehčení pro velice intenzivní, válečnou knížku, kterou mám (měl jsem) rozečtenou. Abych se z toho nezbláznil.

Nejvyšší hodnocení dávám hlavně za příběhy z Oveho minulosti, přednostně potom bolestivé, ale krásné vzpomínky na Soňu. Je to pro mne nejsilnější prvek a díky tomu celé povídání beru jako velký příběh lásky.

Ostatní věci, které se kolem Oveho dějí, a že jich není rozhodně málo, jsou pro mne spíše doplňující. Spousta mě moc bavila a dokonce jsem se i smál, některé už mě těšili méně, ale ústřední motiv (tedy pro mě) se mi líbil natolik, že dávám genrálské prýmky

ledaver
19.09.2016

Tomuhle říkám skvěle naladěný příběh. Humorná kniha o pesimistickém staříkovi mi vykouzlil úsměv na rtech a dopřála několik pohodových dnů. Ovšem ze začátku to pro mě byly poměrně kruté časy, protože jsem se do příběhu nemohla ponořit a taky jsem byla na Oveho trochu naštvaná (ano, lidi tohoto typu úplně nemusím), nicméně od půlky jsem byla nesmírně nadšená a bez knihy jsem nedala ani ránu. Konečný prolog mě velmi dojal a můžu říct, že je to ten nejlepší závěr, jaký mohl autor vymyslet... hlavně jsem si zamilovala poslední odstavec. Knihu můžu všem doporučit.

Skjaninka
15.09.2016

Ove....proste Ove....muž tohoto mena, ktorý sa nenápadne dostane do srdca čitateľa. Tak nenápadne, že si to hneď ani nevšimnete, len zrazu si uvedomíte, že tam je.
Sonja to vedela....
"Ty tancuješ uvnitř, když se nikdo nedívá. A za to tě budu vždycky milovat. Ať chceš, nebo ne."
4/5

Korala
14.09.2016

Opravdu úžasná kniha! Rozhodně všem doporučuji. Knihu jsem celou dobu četla s mírným úsměvem až jsem ji nakonec obrečela. Opravdu super čtenářský zážitek!!!

mekkejla
13.09.2016

Když jsem si přečetla na obálce, že je srovnáván se Stoletým staříkem, tak jsem se zděsila - toho jsem totiž nebyla schopná dočíst. Ale proboha, tohle je úplně jiná liga!!! Vtipné, nikoliv trapné, dojemné, ale ne klišoidní (až na ten konec, který byl poněkud přepálený), plné životních mouder. Já jsem zkrátka nadšená! Ove se okamžitě zařadil mezi moje top knižní postavy. A tak to bylo :-)

LusSyNDA
07.09.2016

To byla tak nádherná kniha!!! Oveho jsem si zamilovala a zároveň mi ho bylo strašně líto, jaký měl život. Při čtení jsem se smála se slzami v očích, smutné scény se měnily ve scény vtipné, vždyť když Ove něco řekl, nedalo se nezasmát. Knihu považuji za jednu z nejdojemnějších a nejhezčích, co jsem kdy četla :-)

MarketV
06.09.2016

Stejně jako Britt - Marie je Ove tak trochu sociálně nekompetentní, avšak možná mnohem větší morous. Backman se snaží na svých postavách vidět hlavně to dobré, které možná hned nevidíme - zjistíme, že se chovají tak a tak proto, že to v životě rozhodně neměli jednoduché. Díky svým novým sousedům, mnohdy velice zajímavým postavičkám Ove nachází znovu důvěru v lidi. Postavičky ze sousedství jsou kouzelné, stejně si mé sympatie získal i kocour. Prolínání současnosti s Oveho minulostí a vzpomínkami dává příběhu tu správnou atmosféru, stejně jako to, že se současný příběh odehrává v zimním období.

Alysa
05.09.2016

První strany mi dělalo problém vžít se do tak zatrpklého člověka jako je Ove, naštěstí jsem se brzy začetla a nemohla se odtrhnout.

Backman píše skvěle. A Ove je koneckonců nejlepší knižní postava, o které jsem za poslední dobu četla.

zd0981
03.09.2016

Asi do poloviny pěkné, potom z toho autor udělal cajdák

verulaj
29.08.2016

Jedna z nejsmutnějších a zároveň nejhezčí kniha, kterou jsem kdy četla. Jedna z těch, kterou musím mít doma a přečtu si jí znovu.

''Na domech je nejlepší to, že nikdy nejsou dokončené''

nefernefer
24.08.2016

Přirovnání k filmu Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem docela sedí. Jen ten americký „hepík“ to nekazí. Za sebe musím říct, že už dlouho jsem nic tak dojemného nečetla. Ale ne pateticky či sladkobolně dojemného. Tohle bylo dojetí z čistoty, z poctivosti a lásky. Moc bych si přála, aby mě někdy někdo miloval tak jako Ove svou Sonju.

domi88
24.08.2016

Dojemné a vtipné. Moc se mi kniha líbila.

Manyna
22.08.2016

Nádherná knížka, která má v sobě přesně to, co má dobrá kniha mít. Skvěle vystavěný příběh, který je protkán směsicí úsměvného humoru, dojetí a především obrovské lásky. Ove byl svůj a já si ho takhle oblíbila. Nemohla jsem se od knihy odlepit a přelouskala jsem jí za jedno odpoledne.

Baobab
22.08.2016

Neumím popsat, proč mě kniha dostala, ale od začátku do konce jsem řádky hltala. Snad tím, jaký Ove byl, jaké trpké poznámky k lidem měl, jaký byl poctivec a v jádru dobrák, jaký prožil nebo nežil život, ale hlavně tím, jak příběh autor napsal a taky jak mi padl do nálady. Dočítám s melancholickým úsměvem a slzou v oku.

fis.rena
20.08.2016

Musela jsem se nutit do čtení,přesto jsem se pracně dokousala na poslední stranu a plavu zde zřejmě proti proudu,jelikož mě příběh ničím nezaujal. Je to zoufalé čtení...zoufalé proto,jak autor přesně vykreslil lidi tohoto věku,kteří mají svůj svět a nejede přes to vlak...starají se o to,do čeho jim nic není,jsou protivní a v určité fázi mi přijde,že už jsou mrtví a ani o tom neví.
Že je nakonec Ove velký dobrák s velkým srdcem...mno,spíš to na mě působilo jako nějaký záchvěv lepšího chování. Vtipná kniha vůbec není,chvílemi dost zdlouhavé.

jiri77
20.08.2016

Pohodové čtení o velkém bručounovi s velkým srdcem,kterého si musíte zamilovat. Kniha zároveň čtenáře rozveselí i rozesmutní,moc krásný příběh.

haski
19.08.2016

Kniha mě moc potěšila. Je úsměvná i dojemná zároveň. Vřele doporučuji.

Mermaida
18.08.2016

Krásný dojemný příběh, o jednom "starém" mrzoutovi, který vás chytne za srdce a vy čtete a čtete a zjišťujete, že on ten Ove, zase nebude takový bručoun. On to bude docela dobrej chlap, se kterým se život nemazlil, a tak se on nemazlí s ostatními.
Na začátku jsem si říkala, že ty jeho "zásady" jsou fakt na hlavu, a že to autor trochu přepísknul s tou negací hlavní postavy. Jenže záhy jsem zjistila, jak jsem se spletla a hle, Oveho jsem si víc a víc během čtení oblíbila, až tak, že mi bylo z konce knížky smutno. Backman prostě umí vtáhnout do děje!
Rozhodně doporučuji přečíst, nejen těm, kterým se líbila od Fredrika pohádkářská kniha "Babička" :-)

cérka
15.08.2016

Knihu Muž jménem Ove jsem si půjčila jako audio knihu a poprvé se do ní zaposlouchala v loňském roce na dovolené. Oveho jsem poslouchala mnohem raději než chrápajícího Němce z vedlejšího přívěsu :-), jen jsem vždy zaspala konec kapitoly. Knihu jsme si tedy celou znovu pustila při cestě domů a kolony najednou nebyly dostatečně dlouhé :-).
Letos přeposloucháno v klidu při žehlení :-). Zajímavý příběh, ale po čtvrté se k němu asi nevrátím.

Knihomolkaa
15.08.2016

Po této knížce jsem pokukovala opravdu dlouho a nevěděla, jestli si ji pořídit. Něco mě k ní táhlo, ale vždy jsem si vzpomněla, jak ji všichni srovnávají se Stoletým staříkem. S tímto názorem silně nesouhlasím. Tato kniha čtenáře pobaví a zároveň dojde. Nakonec to dojde do toho, že jsem se usmívala se slzami v očích. Kdežto Stařík mě naprosto zklamal.
Byla to nádherná kniha, kterou doporučuji přečíst.

DeninkaK
14.08.2016

K téhle knížce mě dovedlo přirovnání se Staříkem. Nakonec musím říct, že jak mě Stařík zklamal, tak mě Ove nadchnul. Skvělá knížka plná vtipných pasáží, kdy jsem se smála od ucha k uchu v mhd i pasáží, kdy má člověk na tváři ten debilní úsměv aka "jééj to je tak krásnýý".

monushka
08.08.2016

Kdyz jsem knihu rozecitala, myslela jsem si, ze se bude jednat o hodne humorny pribeh. Humor v knize sice je, ale v popredi je postarsi muz, ktery je smutny, strasne smutny. Ovemu jsem fandila a prala mu, aby bylo zase dobre. Krasna kniha.

francouz
07.08.2016

Už dlouho mě něco nedostalo tak, jako starý bručoun Ove. No aby ne, když Vás neustále někdo vyrušuje, od toho co jste si do posledního puntíku přesně naplánoval, to Vás přece musí naštvat, když je zrovna tak pěkný den na odejití z tohoto světa, když Vás opět někdo vyruší a Vy musíte odložit to co se chystáte udělat na jindy. Stále mu někdo vstupuje do života a díky tomu se před vámi jako na podnose otvírá prožitý život plný neopustitelných zásad, těžkých ran osudu, nečekaného hrdinství a nekonečné lásky, kdy najednou vyprsknete smíchy, aby jste za chvíli musel skoro zatlačit slzu dojetím. Jedna bomba střídá druhou a Vy nemůžete přestat číst a říkáte si, jaká je škoda, že nemáte za souseda pana Ova, starého bručouna s velkým srdcem.

vandalka
06.08.2016

Tak nevím. Kniha se mi četla sama, poutavý, smutný a dojímavý příběh, ale nějak mi na ní celou dobu něco nesedlo. Deus ex machina v podobě Parvaneh a její rodiny, sousedé, kteří se tak nějak z ničeho nic začínají chovat jinak, celé to sespolčení vrcholící v jednom velikém opojném pocitu dobra. Je fajn si přečíst příběh s rozuzlením tak pohodovým, jak jen to jde, líbilo se mi i vyprávění o Oveho dospívání a proměnách, nicméně jeho postavě jako takové (a jeho přítele a rivala Runeho) jsem nějak nebyla s to uvěřit. Což nic nemění na tom, že celkově jsem si ten román užila a její feel-good aura na mě příjemně zapůsobila. Stojí za to přečíst, když máte chuť na neskotačivou leč milou knihu.

Vec1980
28.07.2016

na dovolenou ideální. Náhodně jsem vybral podle popisu a dokonalá volba. Ove jako takový více než sympatický a přístupem k životu dokonalý. Byť nemám Saab tak se budu držet alespoň benzínové pumpy jejiž kartičku mám v peněžence ;-). Takhle to funguje a takhle to končí ....

GaleW
25.07.2016

Nejlepší kniha, jakou jsem v poslední době četla. Dostala jsem ji jako dárek a zprvu se mi do ní moc nechtělo, co to bude za čtení o nějakém nepříjemném starém chlapovi..... Ó, jaká chyba, zbožňuji Oveho, jeho úžasnou Sonju a každou další postavu v téhle knize (kromě chlapů v bílých košilích :-) Jedním slovem: Úchvatné

Flower081
24.07.2016

Úsměvná i dojemná zároveň. Oveho si zamilujete, rozhodně stojí za přečtení.

DarkFireflies
24.07.2016

Kniha mi vykouzlila úsměv na rtech a pohladila mě po duši. Je psána s lehkostí a nenásilným způsobem vás donutí si bručouna Oveho zamilovat.

Nemám co víc dodat, ale většího doporučení už hádám ani není třeba...

Wandulka
24.07.2016

Moc hezký příběh. Rozesměje i rozpláče. Doporučuji

shmaic
23.07.2016

nechápu, jak to může mít stejné 5 hvězdičkové hodnocení, jako jonassonův stařík, na to to má příliš jednoduchý a zbrklý děj. ale 4 hvězdičky to dostat musí. doporučuji jako audioknihu, načtené Janem Vlasákem celý dílo působí fakt dobře, imitace věčně nasraného dědka je vskutku povedená:)))

Vladísek
20.07.2016

Oveho příběh mě prvních pár kapitol nijak zvlášť neoslovil.S přibývajícími kapitolami, kdy se před čtenářem začne odvíjet životní cesta tohohle mrzutého chlapíka, najednou zjišťujete, že Ove zase takový nelida a bezcita nebude a Vám nezbyde nic jiného než s ním sympatizovat. Kniha je pěkná, avšak smutná a k zamyšlení.

střapatá
19.07.2016

Dávám 3,5 hvězdy. Oveho minulost mě moc nebavila, zato přítomnost byla super. Jen mi vadila "pražská" mluva, k Ovemu se mi zkrátka nehodí.

Irsaf
19.07.2016

Hezký příběh

michaela7881
18.07.2016

Vyborny pribeh. Poslouchala jsem ho jako v audioknihu a nemohla jsem se od ni odtrhnout.

lucille48
18.07.2016

Tato kniha mě velmi překvapila, očekávala jsem od této knihy něco úplně jiného. Osobně k Ovemu sympatie nechovám, ani po tom, co jsem si celý román přečetla. Musím ale uznat, že je málo knih, které by byly na toto téma a já je přečetla celé. Tato kniha ukazuje, že každý se se zármutkem vyrovnává jinak. Nicméně číst znovu tuto knihu určitě nebudu.

Privda
18.07.2016

Prvních pár kapitol mě tento nabručený pán celkem rozčiloval, ale časem jsem si ho zamilovala. Čím víc stránek jsme měla přečtených, tím více mi byl tento bručoun sympatický a chovala jsem k němu čím dál víc pozitivních pocitů. Je to velice pěkný příběh. :) Všem tuhle knihu vřele doporučuji.... jsem si jista, že tahle kniha dostane opravdu každého. :)

Freemantle
15.07.2016

Jsem nadšený, skutečně nadšený a v duchu tleskám. Doslova každou volnou chvíli jsem věnoval jejím řádkům. Snad mě paní, vedle které jsem seděl včera na lavičce s knihou v ruce, už vytěsnila z hlavy - prvních několik stran jsem totiž skutečně řval smíchy a nedokázal se ovládnout. A pak jsem se uklidil domů a četl dál. A na konci, tam jsem řval taky, ale už ne smíchy. Frederik Backman a jeho Ove se nesmazatelně zapsal do mého literárního srdce.

dagmar7028
14.07.2016

Nejdřív mě ten starý bručoun příšerně štval, protiva jeden. A najednou jsem zjistila, že ho mám vlastně ráda. Překvapilo mě to. Jak se to přihodilo? Jak to autor dokázal, že si člověk ani nevšimne, že se vztah čtenáře k jeho hrdinovi změní?
Líbily se mi i další knihy F.Backmana, ale Ove byl první!!

preciousx
14.07.2016

Úžasné, Oveho jsem si postupně oblíbila, ale kdo mi hned padl do noty, byla Parvaneh, Oveho sousedka. Bavila mě, věděla jak na něho a uměla se vypořádat s jeho nerudností galantně a tak, že měl Ove pocit, že to dělá dobrovolně. Kniha je opravdu úžasná, vtipná, smutná a zároveň hrozně živá.

Michaeles
11.07.2016

Jedna z nejlepších knih co jsem za poslední dobu četl. Od začátku do konce jsem se bavil a nikdy bych neřekl ze i u knihy se mohu nahlas smát. Úžasná kniha, která určite stoji za přečtení. Doporučuji!

Již brzy recenze na blogu
www.vsude-plno-knih.blogspot.cz

FishCo.
07.07.2016

Prvních sto stran jsem váhal, zda je to pro mne či ne...jak však čtete dál a ten starý sympatický bručoun vám začne vlézat pod kůži všemi svými skutky tak už ji nelze odložit a člověka to thane až do konce.

Marika Vanova
29.06.2016

Nakonec se mi to líbilo a moc. Ze začátku to nevypadalo, ale jak přibývalo víc a víc stránek, tak se mi to víc a víc líbilo, až mi bylo líto, že už je konec. Docela jsem si toho starého nespokojence oblíbila.

iška
28.06.2016

Toho bručouna jsem si zamilovala. Kniha mě pobavila i dojala.

hledaseniki
27.06.2016

Co říct, co tu nebylo ještě řečeno. Muž jménem Ove je jedním slovem neuvěřitelná kniha. Příběh plný přátelství, lásky, samoty a všeho co k lidskému životu patří. Backman své čtenáře dokáže rozesmát, dojmout, zaujmout...
Z příběhu dýchá neuvěřitelná lidskost a i přesto, že Ove je bručoun dokáže čtenáře okouzlit. V příběhu dominují i vynikající postavy a za to všechno můžu Backmana jen obdivovat a žasnout nad jeho vypravěčským talentem.
Muž jménem Ove je nejlepší kniha jakou jsem kdy četla.

Jeanie
22.06.2016

Ove mi byl ze začátku protivný svojí nabručeností a po pár stránkách jsem chtěla knížku odložit. Naštěstí jsem to neudělala a nakonec možná i slzička ukápla :-)

pajzdaz
18.06.2016

Krásná práce se slovy. Věty mířené tak, že přesně zasáhnou svůj cíl. Alespoň mě zasáhly. V jednu chvíli jsem se smála a po pár stranách jsem plakala. Doporučuji.

Dalinea
17.06.2016

Báječná kniha s hlubokým přesahem

karolina0560
16.06.2016

Úžasně úžasný příběh, žila jsem s Ovem, dýchala jsem s ním a vše jsem s ním prožívala!
Backman je super autor! Pokud přemýšlíte zda si ji koupit nebo né určo po ní sáhněte, nezalitujete!

DariDerek
13.06.2016

Příběh plný emocí, podpory a přátelství, lásky, ale také samoty a deprese, touhy po "svobodě" a po pořádku, přesně tohle se ukrývá v knize s názvem Muž jménem Ove. Já si i pobrečela. A pokud chcete,více v recenzi v záložkách :)

Zorka
11.06.2016

Starý bručoun, který potřeboval zachránit a opět rozsvítit jeho potemnělé dny. To se úžasným, vtipným a přitom laskavým způsobem podařilo těhotné sousedce, která člověku prostě nedovolila jen tak si umřít. Knížka, která mě pobavila a zároveň téměř rozplakala.

Boblenka
08.06.2016

Kniha mě bavila od samého začátku. Nepřečetla jsem si dopředu o čem Muž jménem Ove je, takže jsem vůbec nečekala jak se příběh vyvine.. Kniha na začátku vypadala, že mě provede (a pobaví) úsměvnými příhodami bručounského dědka Ova a jeho nových sousedů. Začátek mě Vůbec nepřipravil na příběh opravdového chlapa se vším všudy, na příběh oddanosti a lásky a opravdového přátelství. Byl to příběh neskutečně něžný a já několikrát cedila slzy dojetí. Při čtení takové knihy si člověk uvědomí, co je v životě podstatné..

Šánka
08.06.2016

Já jsem z knihy nadšená, líbilo se mně to moc. Od autora jsem začala podivínskou Britt-Marií, teď protivný, nekomunikativní Ove a zase jsem dostala velkou dávku optimismu a naděje v dobro v nás lidech, kterou mně autor prostřednictvím Oveho předal.
Jen už si příště knihu nechci půjčovat z knihovny, neboť ji potřebuji mít doma, abych se k ní kdykoliv mohla vrátit, protože takové příběhy udělají den hezčí.

Jupijow
07.06.2016

Jaj, ten začátek šel ztuha. Musela jsem kouknout sem a přečíst si pár hodnocení, abych se namotivovala pokračovat...dala jsem tomu šanci...svět je o úhlu pohledu, Ove byl pořád stejný a přece se zdál o třista stránek jiný....jsem ráda, že jsem knížku dočítala v temném kupé, protože jsem fakt přes slzy neviděla...

Alcastep
07.06.2016

Moc se mi líbila

evik196
06.06.2016

Moje nejvíc nejoblíbenější knížka :-) Pujčila jsem si ji z knihovny, ale po přečtení jsem zainvestovala a mám svého Oveho taky doma :-) co nevidět ho budu číst po druhé, řekla jsem si, že ze čtení Ova udělám letní tradici a myslím, že mě nikdy neomrzí. úžasný humor a román, co chytí za srdce... U mě top! Zajím jsem nezjisitla, jak se uděluje počet hvězd... :-) Já jich ale dávám minimálně 10 :)))))

Antoaneta
05.06.2016

Skvělá kniha moc dobře se mi četla mohu všem jedině doporučit.Náhled do života Oveho a do jeho duše mně zaujal natolik že jsem si knihu pořídila i jako audio a i vt é audio podobě je to naprosto úžasný zážitek.

amysa
05.06.2016

Já to tušila, že mu ta maska morouse dlouho nevydrží a že je to v jádru velký dobrák... Takových chodí po světě určitě nepočítaně a já Ovemu moc děkuji za to, že mi dovolil nahlédnout do jeho života a utvrdil mě v tom, že můj pohled na lidi kolem mne není někdy přehnaně pozitivní a že naděje stále žije:-)
Moc hezký příběh, zasloužených 5 hvězd - mám moc ráda, když se mnou cloumají emoce, ať už jsou jakékoliv a tady jsem se stihla nejen čílit, smát se, ale i slzet... Doporučuji:-)

Gandalfek
01.06.2016

Dostal jsem, přečetl a půjčil dál. Humorně popsané poslední měsíce života člověka, jehož okolí totálně prudí všemi těmi moderními změnami, které jsou proti selskému rozumu. Nerudný dobrák se srdcem na pravém místě, s jasně definovanými hodnotami, který šmahem (a mnohdy neprávem) odsuzuje všechno (a všechny) nové, co se mu postaví do cesty. Jedná zkratkovitě a je to mrzout každým coulem, ale když opravdu o něco jde, stojí nepochybně na té správné straně. Oveho si nemůžete nezamilovat. Autorovi se povedlo humornou formou upozornit na celou řadu nešvarů dnešní doby, kterých si možná občas všimneme i my, ale ve spěchu nad nimi mávneme rukou. Ove si všímá, Ove už nikam nespěchá...

anavi2009
01.06.2016

Tak jsem váhala jestli dát dvě nebo tři hvězdičky.. Asi jsem čekala něco jiného. Knihu jsem si vzala na dovolenou, ale v půlce jsem přestala - je to dost depka, k vtípkům jsem se buď nepročetla, nebo jsem je nepochopila. Je to o uzavřeném chlapovi, který je nerudný na celý svět (a někde pod tím vším je asi hodnej. Asi..) Možná jsem si ji neměla brát na dovolenou a měla přečíst doma, ale takhle mě spíš zklamala..

evalan
01.06.2016

Knihu doporučuji k přečtení. Je to opravdu pěkný příběh, i k zamyšlení.

Maichalka
31.05.2016

Asi půjdu proti proudu...ale kniha mne příliš nenadchla..

marrrsch
30.05.2016

Dala bych 2,5, kdyby to šlo, ale tři jsou možná lepší, bylo to lehce nad průměr.
Předvídatelný příběh, několik celkem dobrých fórků, Oveho jsem v životě nejednou potkala. Obvykle ovšem ze svých předsudků neustoupil, a kolikrát si ani nevšiml, že ho nikdo nemá rád. V tom se právě liší život od literatury, v ní i nemožné je možné, a to je fajn.

HedušKoč
27.05.2016

Tak tato knížka mě dostala. Úžasný pan Ove, člověk s velkým srdcem i když to tak někdy vůbec nevypadalo. Krásná kniha u které jsem měla úsměv na rtech, ale i slzy v očích.
Doporučuji přečíst!

Scathia
23.05.2016

Oblíbila jsem si Oveho hned ze začátku. Zvláštní člověk s velkým srdcem a přitom on jen dodržoval svoje zásady. Člověka to donutí přemýšlet, jak dnes málo lpíme na zásadách a jak málo přisuzujeme věrnosti (a to nejen ke značce auta :-)). Příjemné čtení, co pohladí po duši.

blaka165
22.05.2016

Krásný a úsměvý příběh! Kniha byla opravdu skvělá, lehká, odpočinková. Na konci mi tedy až slzička ukápla. :)

kate333
17.05.2016

Krásná, dojemná, vtipná i trochu smutná knížka, jako celek mě to dostalo, jsem nadšená a určitě doporučuju :) !

Melanka
17.05.2016

Myslim, že už tu bylo všechno řečeno. Bezva!

ondaboss
11.05.2016

Bylo to naprosto bezvadný.
Potřeboval jsem po detektivkách vyčistit hlavu nějakou komedií.. A ouha. První kapitoly byly o zaprděném na všechno nasr... dědkovi. Totálně mániodepresivní :-o
Jsem rád, že jsem se nenechal odradit.
Bezvadná oddychovka, dobře jsem se pobavil.
Některý lidi jsou prostě bezva. Já ne!! Protože v BMW už jsem jel, ale v Saabu ne :-D

jane4352
10.05.2016

Po přečtení téhle knížky je mi prostě hezky, jinak se to vyjádřit nedá :-)

lucimark
10.05.2016

Tahle kniha mi přirostla k srdci stejně jako její hlavní nehrdinský a věčně nabručený hrdina s příliš velkým ale zlomeným srdcem. A pravděpodobně bude navždy patřit mezi mé nejintenzivnější knižní zážitky. Záměrně píšu "knižní" a nikoliv "čtenářské", protože se stala zároveň mou první audioknihou vůbec. A pro start s audioknihami jsem si nemohla vybrat lépe. Při poslechu na se na mé tváři neustále střídal pobavený úsměv s dojetím napuchlýma očima a na konci jsem už slzy (u knihy poprvé po mnoha letech) neudržela. Děkuji autorovi za krásný zážitek a děkuji i Janu Vlasákovi za skvělý přednes. :-) chvílemi jsem naprosto věřila, že na mě ze sluchátek mluví opravdový muž jménem Ove :-). Teď už vím, proč se tato nahrávka stala "Absolutním vítězem" v soutěži Audiokniha roku 2014.

Fifi15
09.05.2016

Přesně takový dojem na vás padne po přečtení knihy, kterou dlouho odkládáte a nejste si jistí, zda to bude váš "šálek kávy". I po přečtení pár prvních řádků při vybírání knihy jsem nebyla přesvědčená, že to bude ta kniha, na kterou jsem tak dlouho čekala. A kterou zařadím na svůj žebříček oblíbenců hodně vysoko. O to víc jsem nadšená a budu knihu jen doporučovat.
Jak je psané na přebalu, kniha pojednává o obyčejných, všedních věcech, se kterými se setkáváme každý den. A podle mě, je právě v tomto umění - dokázat vylíčit tyto všední okamžiky, sousedské vztahy, život na jedné ulici. Do toho stárnoucí mrzout, kterého si ale oblíbíte a vůbec hořkosladké ladění celého příběhu. Většinou se při čtení, byť i čtivé knihy, těším, až se "prokopu" na konec a pustím se zase do něčeho nového. U této knihy tomu tak nebylo. Šetřila jsem si ji...Zkrátka, kdo má rád tragikomické příběhy a nepotřebuje veliké zvraty, autor ho odmění pestrým zážitkem.

Šárka_D
07.05.2016

Krásný, tady nelze jinak, než pět z pěti. Příběh nutí k smíchu i k pláči, emotivní knížka se vším všudy. Pokud je vám na nic a máte depku, přečtěte si Oveho, umí pohladit po duši. Jo a taky mi připomíná mýho tátu :)

kruppe
01.05.2016

Gran Torino po Švédsku? Může to fungovat? Ano, a jak! Úsměv od ucha k uchu od začátku do konce, spadl jen v epilogu, na chvíli. Pro mě nejlepší kniha, pro rok 2014. A tak to prostě je!

marketa8548
29.04.2016

Nádherná kniha, troufám si říct jedna z nejlepších, co jsem četla. To, že vás jedna věta rozesměje a druhá rozpláče, mi přišlo až nemožné, ale je to tak. Až jsem si říkala, která by odolala nenucenému šarmu Muže jménem Ove?

IvetB
24.04.2016

Ove se zdá jako neskutečně protivný a nabručený dědek. Jenže jak příběh pokračuje, začne se vám vrývat pod kůži. A do srdce. Už dlouho jsem nečetla něco tak dojemného a citlivého. Ano, pár kapesníčků na konci padlo...

smoldo56
23.04.2016

Na začiatku ho budete nenávidieť. A na konci milovať. Je zvláštne, vedieť, že po svete ešte stále kráčajú Muži ako Ove. Len ich tak nevidíme. Lebo ich tak nedokážeme vidieť. Kniha, ktorá otvorí oči. Kniha, ktorá zabaví. Kniha, ktorá dojme. Kniha, po ktorej je pre mňa Fredrik Backman objav roka a niekto, s kým ešte len začínam.

FunThomas
23.04.2016

Ove je ztělesněním všeho, co by vás mohlo na lidech vytáčet. Ale přesto (nebo právě proto) ho budete milovat. Určitě ne hned, protože na začátku působí jako nerudný a protivný dědek. Ale postupem času, jak se dozvídáte o Ovem stále víc a víc informací, vám přiroste k srdci. Kniha Muž jménem Ove je příběhem obyčejného, a přesto výjimečného člověka. Na pozadí románu se pak odehrává velký milostný příběh, který je však dle Oveho stylu podán velmi jednoduše a suše, protože Ove "tyhle serepetičky stejně nemá rád". Většina lidí knize vyčítá až zbytečně dojemný konec. Abych se přiznal, měl jsem po přečtení stejný dojem, ale pak mi došlo, že takový konec byl vlastně nevyhnutelný. Možná v Ovem poznáte svého dědečka nebo vám bude nesympatický až do konce, ale rozhodně Fredrik Backman vytvořil originální, možná že už i legendární literární postavu, která ve vás nějaký dojem určitě zanechá. Tento humorný román, který je obohacen trochou smutku a nostalgie mě opravdu dostal a rozhodně je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem doposud četl.

frkotik
20.04.2016

Nádherné!!! Kdo by přečtení nechtěl Oveho za svého dědu, ten nemá srdce!!

PetK
19.04.2016

Jeden z nejhezčích příběhů, jaké jsem kdy četla. Humor, smutek, smích i dojetí, prostě jako v životě. Byla to pak i moje první audiokniha, i když mě mrzelo, že byla o některé kapitoly zkrácená. Mimo jiné můžeme pochopit, proč se někteří lidi chovají na první pohled nepochopitelně a co se za jejich jednáním skrývá. Vynikající kniha.

cruela.devil
18.04.2016

Od týhle knížky se nešlo jen tak odtrhnout :-) Ove je sympaťák a naprosto jsem ho chápala ... bo jsem v něm tak trochu viděla svýho otce a vzhledem k tomu, že geny se dědí, tak z něj mám i něco já. Takže mi jeho myšlenkový pochody nebyly cizí. To prolnutí současnosti s jeho minulostí bylo naprosto úžasně "naprogramované" a vždy to přišlo ve správný okamžik. Je to nádherný lidský příběh, kdy jsem uronila i slzu. Pamatuju si moment, kdy jsem seděla v kavárně a to jsem byla někde na začátku knihy ... nebyl řádek, kdy bych nevybuchla smíchy, takže po asi hodinovém čtení jsem měla šminky rozmazaný a osazenstvo kavárny si muselo myslet, že jsem asi lehce retardovaná :-D Doporučuji všem !! Já se k ní rozhodně jednou vrátím ... díky Ove ;)

girdi
16.04.2016

Nečekané překvapení a moc příjemné. Pozvolný rozjezd příběhu je protkán laskavým humorem, a pak přijdou na řadu i gejzíry smíchu a na konec i trocha slz. Ač se to zdá na začátku nemožné, Muž jménem Ove vám totiž přiroste k srdci a budete si přát, abyste aspoň jednoho takového bručouna s příliš velkým srdcem měli i ve svém životě. :-)

CarolC
13.04.2016

Nevěděla jsem co od toho čekat. Nejdříve mi příběh přišel super vtipný a pak s každou stránkou smutnější a smutnější a já se Ovemu nedivila. Nakonec si mě ten chlapík naprosto získal a na konci jsem si i pobrečela.

dagsvob
10.04.2016

Úžasné, úžasné, úžasné! Nádherný hluboký příběh, už dlouho se mně nestalo, abych na konci brečela tak, že jsem nemohla přestat. A přitom je v knize i dost komiky, ale ten závěr je prostě dojemný. A navíc jsem měla pro Oveho pochopení - trochu jsem se v něm "našla".
Rozhodně doporučuju přečíst.

LucieRossi
08.04.2016

U této knihy se moje emoce střídaly jak na horské dráze. Jednu kapitolu jsem se smála, druhou jsem měla slzy na krajíčku. Dalo by se říct, že podobnou knihu jsem ještě nikdy nečetla. Navíc jsem se s hlavním "hrdinou" v lecčem ztotožňovala. Hodnotím plným počtem.

Coleator
03.04.2016

Jedna z takových těž knížek, které vám okamžitě zlepší náladu... Něco mezi Stoletým staříkem a dědou z filmu Up!, chvílemi opravdu vtipné, někteří ale budou možná občas potřebovat i kapesníky...

Lector
03.04.2016

Obsahuje spoiler:
Další kniha, která je napsána s neuvěřitelnou lehkostí a poskytuje zábavné čtení. Pod líbivým nátěrem však shledávám solidní jádrovou omítku příběhu člověka, kterému se změnil a mění svět před očima. Normálního chlapa, který byl zvyklý žít se svými pocity, nic neřešit, tvrdě pracovat, dodržovat pravidla a chtít po ostatních, aby je dodržovali také. Chlapa, který většinu toho všeho „dostal“ od svého otce. Je to nerudný chlápek, ale vzápětí zjistíte, že je hluboce lidský, bezmezně miluje a jeho kůže není tak silná, jak se jeví.
Ove mi přirostl k srdci, snad proto, že je mi jen o sedm let méně a mnohé z jeho vlastností s ním sdílím. V mnohém jsem jej dokázal pochopit a rozuměl mnohým jeho rozhořčením. Svým způsobem mu závidím, že dokázal být užitečný tolika lidem. Myslím, že to lidé ve stáří nejvíce postrádají – být někomu užiteční. Ten odchod ze světa mu závidím. Na nerudného dědka to byla docela paráda.
Nechci si hrát na chytrého, ale myslím, že tuto knihu lze naplno docenit až od určitého věku. Číst ji lze ovšem kdykoliv, protože kromě vážných témat přináší i laskavý humor a bez toho se neobejdeme, ať jen nám dvacet nebo padesát.
Samozřejmě nemohu posoudit originál, ale český překlad se mi zdá citlivý a překladatel si místy vyhrál s tím, aby do češtiny převedl všechny možné hlášky, kterými se to v knize hemží.

Pindrushee
01.04.2016

Takové severské Vzhůru do oblak..:) Skvělost

Morrisek
24.03.2016

Do ruky se mi dostávají různé knihy. Některé mě nebaví, jiné čtu znovu a znovu, protože jsou úžasné. Pak jsou tu knihy, které člověk přečte jednou, ale poučí se z nich a navždy je uchovají v srdci. To je Můž jménem Ove.
Jak někdo níže napsal- není to nejlepší knížka světa, ale je tak lidská! U knihy jsem se smála a nejednou se mi v očích leskly slzy.
5 hvězdicek…

Denííí
24.03.2016

Jednoduše skvělé, je to něco jiného. Seversky chladný a zároveň vtipný příběh o muži, který se snaží spáchat sebevraždu. Rozhodně to pro mě nebyla kniha, která by se četla jedním dechem, ale má to skvělý příběh a na konci knihy snad ani nejde si hlavní postavu neoblíbit.

mautina7
22.03.2016

V první chvíli jsem se trochu bála, že budu číst pseudozábavnou knížku o nerudnym dědkovi. Ale když se tam začaly objevovat další peripetie příběhu a autor zabrouzdal více do psychologie hlavní postavy, nemohla jsem se od knížky odtrhnout. U závěru mě běhal mráz po zádech, určitě stojí za přečtení.

Susanah
18.03.2016

No popravde mna nebavila. Cakala som podstatne viac na zaklade kope pozitivnych recenzii.ani som ju nedocitala. Ano boli tam mile pasaze,aj dojemne aj trpkovesele, ale celkovy dojem pre mna max na 2*.

niknikita
16.03.2016

Trochu jsem se s tím příběhem musela poprat, to přiznávám. Kdosi knihu nazval humornou, ale většinou mi bylo spíš smutno a jenom občas se mi podařilo se pousmát. Nic to ale nemění na tom, že je to skvělé čtení, i když konec není zrovna veselý, ale je nesmírně lidský.

mschmidtova
08.03.2016

Ove mi tedy dal zabrat! Většinu knihy jsem se spíš do čtení nutila. Ano, bylo to vtipné. Bylo to originální, ale nějak mě to nepřitahovalo.
No a pak se děj rozjel a byla to tedy jízda! Ove je sympaťák, i když dá práci to v něm najít. Má velké srdce, ale dává to najevo velice skrytě a nenápadně. Chová se protivně, ale motivy jeho chování jsou krásné. To vám dojde až na konci, až když se vše mezi sebou propojí a vám to všechno zaklapne.

ujira
07.03.2016

Kniha mě okouzlila, autor ač ze studeného severu, píše hřejivě, vtipně a téma mezilidských a mezigeneračních vztahů umí podat s noblesou a na dnešní poměry bez brutality a sentimentu.
Přeji autorovi, aby mu to dál tak skvěle psalo a myslelo. A některou z autorových knih bych navrhla na povinnou četbu.

Jandýs
04.03.2016

úžasně napsané, skvělá postava a příběh, humorné, dojemné, kniha si vás získá, ze života, vřele doporučuji!!!!! :-)))

stopni
02.03.2016

Kniha oplývající humorem, ale také silným příběhem hlavního protagonisty. Osobnost Oveho je vykreslena jako mimořádně silná, ale zároveň čtenáři velice sympatická, i přestože se jedná o mrzutého stárnoucího muže, který nestojí o žádné vztahy. Kniha je srovnávána svou humoristickou rovinou ke knize Století staří, který vylezl z okna a zmizel. Ove ovšem není tak megalomanský jako Stařík, ale spíše jde po rovině osudu a bolestí, které život přináší. Stařík je opravdu velice humorný, a to od začátku do konce, Ove je humorný o něco méně, ale zase vše vyváží hlubším příběhem svého života. Všem doporučuji k přečtení - opravdu stojí za to..... :-)

perpe2a
29.02.2016

Skvělé čtení. Ze života...trochu smutné, trochu trpké, trochu zábavné, trochu úsměvné, moc se mi to líbilo a jednoznačně můžu doporučit.

JeKa
29.02.2016

Z počátku mi to přišlo hodně podobné jako Stoletý stařík, ale někde v půlce, to když jsem poprvé začla hystericky bulet, se to změnilo. Po literární stránce nic nového pod sluncem, ale hlavního hrdinu si prostě nedokážete nezamilovat. Ove mi bude chybět...

Griselda
27.02.2016

Oveho jsem si přečetla na doporučení svého synovce, ale absolutně jsem nevěděla, co od toho mám čekat. I když jsem už po přečtení, několika málo stránek obdivovala autora, který je ještě o rok mladší než já a dokáže tak realisticky vykreslit myšlení staršího muže. Oveho chování mi zpočátku celkem lezlo na nervy. Všem co tuto knihu nečetli a uvažují zda stojí za tu námahu, mohu říci jen to, že nepochybně STOJÍ!! Když dáte Ovemu šanci ho lépe poznat, je dost pravděpodobné, že si ho zamilujete, protože ve své podstatě je to vzácný a hodný člověk. Kniha je místy smutná, ale je v ní také mnoho humoru a to i ve vážných situacích. O to se postarají především důležité vedlejší postavy.

vysypanel
23.02.2016

Naprosto úžasné. Na konci jsem brečel, přiznávám. Že by to bylo mým věkem? :-)

anibeni
21.02.2016

Výborná záležitost..!! Tahle kniha mi opravdu sedla.. i když mě Ove ze začátku pěkně štval, zjistila jsem, že jsem ho vlastně celou dobu měla ráda.. a s ním i jeho činy a fandila jsem mu.. Nad knihou jsem se několikrát doslova nahlas rozesmála, ale taky jsem nad ní utrousila pár slz.. Taková ta kniha totiž je - smutná a veselá zároveň..

alisek
21.02.2016

Úžasná kniha. Tak lidská a dojemná. Chtěla bych Oveho za souseda. Bručouna, který vám poleze na nervy svým puntičkářstvím a dodržováním předpisů a nařízení, které si sám vymyslel. To jak si každého nového souseda zařadí do šuplíku s ne zrovna lichotivým názvem, svou nesnášenlivostí ke kočkám i jiným zvířatům Ano, někdy by jste ho klidně zabili, ale pak si škodolibě řeknete: Tu radost ti neudělám. Ano, je jízlivý a zlobí se na celý svět ale nikdy vás nenechá na holičkách.Jsem moc ráda, že ji mám v knihovně, určitě se k ní budu vracet. Ale pro jistotu si připravím krabici kapesníků, ať už na slzy smíchu nebo dojetí.

amigo17
19.02.2016

Taká príjemná jednohubka, pri ktorej čítaní vaším najčastejším výrazom v tvári bude úškrn =)

atyja
18.02.2016

Co dodat? ... Díky pane Backmane, napsal jste úžasnou knihu. Je jako světlo do dnešního temného, ukřičeného a upachtěného světa.

Monačte
18.02.2016

Tahle kniha je jako hrnek teplého čaje, se kterým se uvelebíte v křesle, když venku sněží nebo prší. Příjemná, uklidňující a i když víte, že to jednou skončí a víte asi i jak, vlastně vás to nijak zvlášť nežere, protože to prostě bylo celé milé a vřelé. Celou dobu se mi do mysli vkrádal animovaný film "Up", doporučuju. Jediné, co mě trochu mátlo byl věk Oveho a časové zasazení do dekád...

martinza
14.02.2016

Už od první kapitoly jsem si knížku zamiloval. Humor, romantika i drama. Uvidí se co přinese film.

3nitka
14.02.2016

Veľmi pekný príbeh muža, ktorý navonok pôsobí ako čudák, ale opak je pravdou. Vidím v ňom muža, ktorý nemusí rozprávať o svojom živote, lebo rozprávajú jeho skutky. Ove mi bol veľmi sympatický ako postava. Ale priznávam, že mi z knihy bolo smutno.

aginecka
13.02.2016

Prostý lidský příběh plný tepla a naděje, který se musí dotknout každého, kdo má, byť jen normálně velké, srdce. Žádný patos, jen život bez příkras. Nádhera!

Lily28
12.02.2016

Prekvapivo milá kniha. Očakáva som iný záver, ale o sklamaní nemôže byť ani reči. O tvrdohlavosti, presvedčení, vernosti, šikovnosti, medziľudských vzťahoch a zároveň jeden z najkrajších ľúbostných príbehov za posledné roky. (Kam sa hrabe ten príbeh o upírovi?)

pinussilv
10.02.2016

Skvělå kniha. Ten, kdo čeká něco jako humor Staetého staříka, bude zklamán. Čtenář, který hledá obraz skutečných životních prožitků, toho, co je opravdu možné prožít, ten se od knihy nebude moci odtrhnout s pocitem, że takový život opravdu může být, že Ove není autorská nadsázka. Takoví muži žijí mezi nåmi a často je považujeme za svérázné podivíny a nevidíme za drsnou skořápkou citlivou a obdivuhodnou duši, která je schopná lásky bez pocitu vlastní oběti, lásky bezpodmínečné. Soňa je obdivuhodně statečná a trpělivá, spolu s Ovem pŕekonávají těžkosti a jejich vztah je krásný až do posledních chvil. Dokonale se doplňují a připadají mi jako vzor, jako pozitivní motivace pro všechny páry, které se rozcházejí pro malichernosti. Nelze ale opomenout mladou generaci, která, která vycítí skutečnou Oveho podstatu a přivede ho zpět k životu. Stane se dědečkem dětem, které si ho samy vybraly, spojily se s jeho láskyplnou a spravedlivou duší. Pro mladé čtenáře snad místy humorné, pro ty vnímavější a starší generaci jímavé, dojímavé a zároveň smířlivé s tím, jak život plyne.

Odehnalka
10.02.2016

Přidávám se k těm, kteří nechápou to, proč je mezi Ovem a Stoletým staříkem Alanem dáno, že knihy jsou podobné. Jasně, muži jsou staršího věku, ale to je asi tak vše, co je tak nějak spojuje.
Jinak se totiž jedná o úplně jiný příběh a jiný pohled na svět. Ove mi chvílemi lezl na nervy, ale bylo super sledovat, jak se vlastně během knihy mění a nakonec si vás prostě získá... A u epilogu unikne slza, protože příběh vás dostane.

Tarrei
10.02.2016

Upřímně, nechápu, jak někdo může srovnávat tuto knížku se Staříkem. Jasně, obě dvě hlavní postavy jsou staří pánové, ale jejich příběhy se naprosto liší.
Knížka mě velmi překvapila. Dala mi mnohem víc, než jsem očekávala.
Nádherný příběh Oveho života.

Jájinka
08.02.2016

Knížka je vtipná i dojemná...

Marbulka
07.02.2016

Ove se mi dočítal hodně špatně. Přes slzy jsem toho totiž moc neviděla. Krásná knížka

claudiecarmen
02.02.2016

Krásná kniha o přátelství a lidskosti. Nezdá se mi vhodné hodnotit jaký byl konec nebo začátek .kniha je přesně taková, jakou ji chtěl autor mít. A přesně taková je úžasná.

Wichita
30.01.2016

Ove si mne naprosto získal. Netřeba více slov.

Pozn.: Celkový dojem z knihy mi trochu pokazil pohádkový konec.

Zdeňula
29.01.2016

Čekala jsem od knihy asi více, proto dávám pouze tři hvězdičky :(

fajvka
28.01.2016

Nejdříve jsem nevěděla zda se knihou prolouskám, ale má své kouzlo, děj poklidně plyne a přesto nás nutí k zamyšlení se. Kniha se mi líbila a pobavila.

slapr
24.01.2016

S knihou jsem měl trochu problém, protože několik věcí mi tam nesedlo a moc nechybělo, abych jí neodložil, ale nakonec jsem rád, že jsem to neudělal. Myslím, že autor má velký potenciál a dokážu si představit, že jednou napíše takovou knihu, která bude jedna z mých nejoblíbenějších. Rozhoduji se zda tři nebo čtyři hvězdy. Ove mi charakterově připomíná jednoho mého kamaráda. Tak to bude za 4 :-)

decemlineata
21.01.2016

Bezvadná knížka.Dávám plný počet.Není tam ani jedno slovo navíc a taky tam žádné nechybí.Možná se to jako hodnocení zdá zvláštní,ale znám spoustu úžasných knih ve kterých jsou místa,která mi vadí a vypustila bych je.

simsa12
20.01.2016

vtipne písaná kniha o smutnom osude dobrého, no veľmi smutného starčeka, ktorý je zviazaný svojimi princípmi a pravidlami, ktoré vyžaduje nielen od iných, ale hlavne od seba. V samote spoznáva vtieravú susedu, ktorá sa pre neho stane nielen priateľkou, ale najmä rodinou. Krásny dôkaz sily priateľstva a jeho pozitívneho vplyvu na život.

raffi
18.01.2016

Táto kniha ma veľmi potešila. Je krásna a asi mi sadla do nálady, pretože som si ju naozaj užila.
Toľko rôznych citov sa podarilo Backmanovi namiešať do celkom útlej knižky, pritom to nie je gýčovité a nikde nejde za hranu... K tomu dobrý preklad a pekná obálka - za mňa to je na plný počet bodov.

Plútarchos
14.01.2016

Ove je obyčejný chlap - bručoun s velkým srdcem, tak jak má být, tak jak to viděl u svého táty. Prožívá svůj skutečný lidský osud, ve svých 59 letech již zažil to 'obyčejné' lidské štěstí i bolestivou ztrátu, poctivě makal, platil daně, oženil se; s drsně shovívavým pohledem sleduje ty neschopné mameluky a zabedněné mladíky. Všichni kolem ho vytrvale vyrušují od jeho jediného přání - v klidu umřít. Se svou chlapskou náturou, bez velkých řečí, s fortelnou poctivostí, otevřenou upřímností, chladnou odvahou a naštvaností musí neustále někoho tahat z bryndy, couvat něčím autem s přívěsem, starat se o kocoura, kterého nesnáší, opravovat někomu věci, které se jim pokazí, a samozřejmě dohlížet na pořádek v obytné čtvrti. Tak to přece nemělo být! Dneska je to samý realitní makléř, IT konzultant, šašci v bílých košilích a s uzlem na kravatě velikosti pomeranče, kteří neumí ani odvzdušnit radiátor!
Obdivuji, jak někdo může napsat tak citlivou, dojemnou knížku, překypující sarkastickým humorem i při popisu tragických událostí, popisující lidskost, prostou obyčejnou věc, které se nám dneska jaksi nedostává a proto se nám ta knížka otiskne do srdce a duše (nebo prostě do toho, co nás odlišuje od ostatních druhů živočišné říše).

Beky
13.01.2016

Úžasná kniha...
Co víc? Snad jen ... "Přečtěte si ji sami."

pavkana
10.01.2016

Skvělá kniha. Pokud si ji chcete vychutnat ještě jednou, doporučuju audioknihu načtenou Janem Vlasákem. Nepřekonatelné!
P.S.: sháním Saaba.

Sarri
08.01.2016

Tak mě si Ove naprosto získal. Hezká knížka, v níž hlavní hrdina projde pohádkovou proměnou a na konci si člověk i pobrečí... Můžu jedině doporučit =)

megi
07.01.2016

Je to ta kniha, kterou je nebezpečné číst o zkouškovém, protože dorazí syndrom "ještě jednu kapitolu".
Krásné čtení, vtipný autorův sloh.
Přesouvám do kategorie: chci číst ještě jednou!

Muma
07.01.2016

Úžasná kniha, protivný dědek s velkým srdcem, budete se smát i brečet. Kniha dlouho zůstane ve vašem srdci:

Kolaloka
07.01.2016

Nikdy nesuďme člověka, o němž nic nevíme. Nemůžeme tušit, jaké srdce se ukrývá pod tvrdou skořápkou.

Vanjaman
02.01.2016

Zpočátku jsem k Ovemu přistupovala s velkou nedůvěrou (tak protivný dědek!), ale dostal mne, a to nejen humorem.

Katie46
28.12.2015

Kniha rozhodně pobavila i vehnala slzy do očí. Četla se dobře od začátku do konce i když některé pasáže mě nebavili tolik, jako např.: ty pasáže s Parvaneh, mamelukovou ženou. Oveho přes jeho občas protivnou povahou si oblíbí snad každý.

Olafa
26.12.2015

Ano, zpočátku mě Úve pěkně štval. Ale hodně brzy mě začal bavit, zejména v tandemu s mamelukovou ženou. Úsměvné, milé a nahořklé. Po přečtení bych dala 4*, nicméně o dva měsíce později a po poslechu audioknihy dávám 5*.

Janasem
23.12.2015

Úžasná knížka. Překvapilo mě, že tak mladý autor dokázal skvěle vykreslit šedesátiletého bručouna. Za poslední rok pro mě jednička - a taky se krásně poslouchá jako audiokniha

fruitbueno
22.12.2015

Po zdejších značně jásavých komentářích a doporučeních jsem velmi zklamaná. Příběh kopíruje jiné severské knihy, které jsem četla dříve, a ničím mě neoslovil. Po formální stránce také nic moc.

Jana_Z
19.12.2015

Právě jsem knížku dočetla. Hned jí dávám do Doporučených. K Ovemu se zcela jistě budu vracet.
Líbila se mi věta "Milovala hotely." Zkuste si jí najít a pochopit její hloubku :)

_Michelle_
14.12.2015

Vynikající kniha, která je překvapivě více o životě než o smrti a přeci jen je spíše veselá než smutná. Toto čtení doporučuji, ať už patříte mezi zatvrzelé bručouny, a nebo rozverné smíšky.

Mina7
07.12.2015

uzasna kniha, potesila, pobavila, byla mi milou spolecnici - litovala jsem, kdyz jsem ji docetla ;) dala bych plny pocet hvezdicek, kdybych vedela jak

kocour_mikeš
07.12.2015

Zábavné čtení o starém bručounovi se svým vlastním pojetím "správného světa". Dávám 80%.

Tanja00
05.12.2015

Pobavila :)

Veru_92
24.11.2015

Tolik lasky a lidskosti v tak malinkate knizecce. O zivote. Za me 1000bodu, 10min place po docteni a knizni kocovina jeste druhy den. Oveho nejde nemilovat.

Alma-Nacida
16.11.2015

Smekám před autorem, nedokážu si teď vzpomenout na žádnou jinou knihu, kde se moje pocity ohledně hlavního hrdiny proměnily tak radikálně jako zde od odporu po skoro... lásku? No jo, už asi jo. :-)

Aliii
16.11.2015

Krásná kniha, která pobaví i dojme a také připomene, že ne všichni jsou takoví, jací se zdají na první pohled. Neuvěřitelně lidský příběh, který určitě stojí za více než jedno přečtení.

callahanh
09.11.2015

Přesně takové knihy mám rád, i proto mě Muž jménem Ove potěšil. Backman napsal hluboce lidský tragikomický příběh, který nabízí skvělou ústřední postavu a ve své podstatě je vlastně o hluboké lásce a neschopnosti fungovat jeden bez druhého. Autor nemá problém střídat chvíle vážné s těmi humornými, humor navíc rozhodně není prvoplánový a nesmějete se na celé kolo, ale spíše se tak pousmíváte, což mám opravdu nejraději. Vtipy vychází z reálných situací, o to víc jsou vtipnější a jsou podány natolik citlivě, že jsou chvílemi až dojemné. Je fascinující, jak vlastně na silně romantický příběh dokázal Backman navěsit takhle vtipnou a lidskou podzápletku, která je tak obyčejná, v čemž spočívá její největší síla. Jediné, co knize vytýkám a za co strhávám jednu hvězdu, jsou občas až přehnaná melancholie a především až moc epizodický příběh, který vlastně nedrží u sebe a ve své podstatě je jedno, v které části se kniha začne číst. To ale nic nemění na tom, že Muž jménem Ove je příjemná "člověčina", která se dobře a rychle čte a čtenář se u ní dostane do zvláštní, nikoli nepříjemné, nálady. 80%

Sermone
06.11.2015

Už dávno sa mi nestalo, aby ma nejaká kniha tak chytila. Naozaj úžasný smutno - veselý príbeh. Prečítané za jeden deň. A tá Parvaneh bola fakt sympoška :) 90%.

raty
03.11.2015

Kniha otevřená trochu s nedůvěrou (přeci se nemůže tak líbit všem). Kniha, která mě nakonec úplně dostala.

RADOST
01.11.2015

Málokdy se tak skvěle povede vystihnout povahu stárnoucího rezignujícího člověka i jeho "znovuzrození". Všechna čest autorovi i překladatelce.

jarka2222
24.10.2015

Tak takhle kniha mne dostala. Vynikající příběh lásky, ztráty a znovunalezení smyslu života. Ještě se mi nestalo, že bych se přistihla u toho, že se nad jednou stránkou usmívám a vzápětí nad druhou mám slzy v očích, chytla mne opravdu za srdce. Skvěle napsaný (určitě je to i díky skvělému překladu do češtiny) příběh obyčejného života a hluboké moudrosti a pochopení. Určitě se k téhle knížce zase vrátím. MOC DOPORUČUJU.

BlackBlade
22.10.2015

Výborná oddechovka, poslouchal jsem to jako audioknihu a lidé ve městě okolo mne nikdy nechápali, čemu se tak "tlemím" :D
"No prosim!" - legendární hláška a kliku už taky raději zkouším 3x.
Hlavního hrdinu, muže jménem Ove, bych přirovnal spíše k Clinu Eastwoodovi ve filmu Grande Torino. Jinak souhlasím s dalšími, že je to úplně jiný příběh, než 100letý stařík, a za mě je Ove lepší. Konec krásný a smutný zároveň. Dávám 90 % ... a nevím proč, ale něco ve mně převažuje, že dávám označení 5/5 (než 4/5).

Adjunkt
21.10.2015

Veselá i smutná oddechovka. Příjemné čtení, které mě chytlo za srdce..

pobijecmuch
19.10.2015

V tomto komentáři budu asi vcelku stručný.
Je to dost smutný příběh ze života. Přiznám se, že se mně moc do toho nechtělo, ale nakonec jsem to zvládl, i když první půlka mně moc nebrala.

soukroma
18.10.2015

Kniha mě docela dostala - je tam esence života s jeho tragédiemi i radostmi, se špetkou cynismu i humoru. V mnohém jsem se naneštěstí poznala v Ovem (byť mladší a žena), a to mě donutilo si uvědomit, že člověk nemá/nesmí být zahořklý a nepřívětivý (zejména když nemá opravdový důvod a neprožil zatím všechny možné hrůzy, které nás mohou kdykoli potkat), protože tím škodí hlavně sám sobě a také svému nejbližšímu okolí. Ale sám od sebe se nikdo nezmění, ani za pomoci knih, a zřejmě k tomu opravdu potřebuje silné podněty od živých bytostí - jiných lidí (ideálně zcela odlišného typu, nebo jako v knize z jiné kultury přinášejících rozhodně vzruch i skrz nejrůznější neporozumění) a pochopitelně zvířecích miláčků...(Nesmí se přestat žít dříve, než se umře...)
Pozn.: Kniha mi tedy ani v nejmenším nepřipomíná zcela jinak laděného (odlehčeného) "Staříka".

sofmysl
17.10.2015

Kniha je úžasná, vtipná, čtivá a zároveň i srdce rvoucí. Lidský osud dokáže být někdy nešťastný, ale takový bručoun jako je Ove se jen tak nevidí a to je na tom to vtipné a úsměvné. Moc se mi líbila.

Bilky
17.10.2015

Prvých pár strán "WTF?!". Potom pohľad zvonku na šialeného egocentrického introverta, ktorého by ste popriali ako suseda svojmu najväčšiemu nepriateľovi. Následne však, ako sa dej rozvíja, sa váš pohľad uprie do jeho vnútra a vy zisťujete, že ten mrzutý starnúci nevraživý chmuľo (or grumpy) je vlastne niekto úplne iný.

A nielen to ťahanie čitateľov za nos sa mi páči na štýle BACKMANa, ale aj striedanie súčasnej a historickej roviny, ktoré rovnako ako aj vek hlavného hrdinu - evokuje podobnosť so 100-ročným starčekom. Ten je však viac vtipný, kdežto Ove je úsmevný: Tam kde Alanovi osud chystá jednu šťastnú náhodu za druhou, tu Ovemu osud ukazuje odvrátenú tvár. Možno preto ma dej vtiahol ešte hlbšie, chytil za pačesy a dokrčeného vyhodil napospas svojím myšlienkam. A úprimne: dojal až k slzám.

ODPORÚČANIE: pre všetkých, čo mali v baráku despotického správcu, smradľavého nevrlého dôchodcu alebo čmuchala, čo sa do každého staral a radi by uverili, že je to vlastne FASA CHLAPÍK ;) 94%

beast
07.10.2015

Není to smutný příběh. Je to o tom, jak lidi mohou silně milovat. Jak jsou blázni. Jak je žít krásné. Jak málo vidíme, skoro ani ne za vlastní plot. O xenofobii, jsme někdy blázni. A je to dobře i špatně.
Ove je fajn chlap, přesně takový, jací chlapi mají být.

BBaarča
28.09.2015

Milý, vtipný a zároveň i smutný příběh, který se lehce čte. Ove mi byl moc sympatický, i když věřím, že potkat jej osobně, tak šílím. Kniha se mi fakt líbila, což se poslední dobou dá říct o málokteré knížce. Měla srdce. Nebýt stále narůstajícího seznamu knih ke čtení, pustím se do ní znovu, ale už teď se těším na jeho další knížku "Babička pozdravuje a omlouvá se".

nemer
27.09.2015

Laskavě podaný, oddechový příběh, který naštěstí nemá se Stoletým staříkem nic společného. (Souhlasím s uživatelem rubit, že je zde velká podobnost s filmem Lepší už to nebude :)

rubit
27.09.2015

Kniha mě mile překvapila. Spíše bych srovnala s filmem Lepší už to nebude, než se 100 letým staříkem. Moc se mě líbil autorův styl psaní i humoru, úsměvné pasáže střídají ty smutnější, velmi laskavý příběh, který ukazuje, že nic není černobílé, jak se na první pohled zdá. Čtenář si s z knížky určitě něco odnese a vzpomene si na ni i za pár měsíců po přečtení. ALE, k dokonalosti přece jen něco chybí, přišlo mě, že některé části už jsem někde četla, či viděla jinde, což mě zamrzelo - viz. např. zmíněný film Lepší už to nebude, kde také vystupuje homosexuál nebo Ove má koucoura, ve filmu je v podobné roli pes. Proto 4 hvězdičky místo pěti.

kusma
20.09.2015

Krásný příběh. Rozhodně nečekejte humoristický román, ano občas jsem se usmála, zejména u scén s kocourem. Častěji to ale byl úsměv, že se tam popsalo něco krásného. A ještě častěji jsem měla zamlžené oči, protože je to hlavně dojemný příběh jednoho jedinečného muže. Knihu doporučuji a určitě si jí ještě jednou přečtu. Jedna z nejhezčích kapitol: Muž jménem Ove a muž jménem Rune. Ta mě dostala.

A přijde mi nešťasné přirovnávat to ke Stoletému staříkovi, který vylezl z okna a zmizel. Kvůli tomu mě to od knihy dlouho odrazovalo, protože ten mě zas tolik nenadchl. Naštěstí se mi jednou dostala do ruky a já ji už nepustila.

fleurmilk
20.09.2015

No nic moc. Typický bestseller pro nenáročné čtenáře, vše pěkně pohádkově černobílé. Čekal jsem typičtější severský humor. Jaký je vlastně modelový čtenář takovéhoto bestselleru? Připadalo mi, že místy to bylo spíše vyloženě pohádkové a pro dětského čtenáře, místy více pro maminku nebo tatínka, ale nikdy cosi mezi/uprostřed (respektive nikdy ne pro oboje potenciální cílovky zároveň, což by bývalo mělo snad lepší dopad i na soudržnost toho textu: kdyby byly pro děti srozumitelnější třeba závěrečné pasáže knížky nebo ty retrospektivy do dřívějšího Oveho života s manželkou). Také mi připadalo, jako bych četl již podruhé něco od autora románu Už je tady zas. Jako by oba autoři právě vyšli současně z úplně stejného kurzu tvůrčího psaní, takový pocit mám na mysli. Lidi Ove ale evidentně baví. Navíc mezi bestsellery většinou bývají výrazně méně kvalitní prózy, což není právě málo -- a Ovemu k dobru.

janeta9009
18.09.2015

Nádherná kniha, velmi mě zasáhla, klidně bych ji četla znova. Humorný a zároveň smutný příběh.Velmi čtivé, krásně napsáno.

Verunka289
08.09.2015

Oveho jsem si zamilovala hned od samého začátku! Rozhodně mi nepřišel jako morous, spíš jsem si celou dobu říkala, že má ve všem pravdu.... vždyť kolik mladých lidí v dnešní době si umí něco opravit, něco postavit, vybudovat... Jeho příběh mě vtáhl, moc jsem si ho oblíbila a teď mi bude asi dost chybět.

Sinecod
08.09.2015

Ze začátku jsem chtěla Oveho odhodit. Autor neustále přirovnával (Ove se zatvářil, jako kdyby..., Ove vypadal, jako kdyby...). Prvních cca 30 stran pro mě bylo utrpení, Ove se mi nelíbil, ale hlavně se mi nelíbil autorův styl psaní. Tak jsem vydržela, nemám ve zvyku hned něco po 30 stranách nedočítat, ale pak se změnil způsob vyprávění. Ove je vlastně docela milý chlap a úplně nejvíc sem si užila pasáže z jeho minulosti. Nejsem si jistá, že bych někdy u jiné knížky brečela tolik jako u příběhu Ova. Kdybych Oveho znala, chtěla bych se s ním kamarádit.

Mikik
05.09.2015

Pro mě spíše odpočinková a vtipná kniha, kde byl příběh naprosto předvídatelný, ale i tak jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Ale Babička pozdravuje a omlouvá se, se mi líbilo o něco více.

atevi4
04.09.2015

Pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Smála jsem se i brečela. Podle mě se Stoletým staříkem moc společného nemá - leda to, že je taky o staříkovi (poněkud mladším).

paul2843
04.09.2015

Já mám prostě knihy se starýma dědkama rád :) Už u první stránky jsem se smál...prostě paráda doporučuju :)

wiix
01.09.2015

Vtipné a trefné! Očakávala som Forresta Gumpa, pri čítaní som myslela na Storočného starčeka a nakoniec to bolo celkom originálne a výnimočné. Príjemné oddychové čítanie o senilnom svojskom pánkovi.

j.nick83
25.08.2015

Nečekal bych, že knížka o nabručeným dědkovi, kterej nechce nic jinýho, než trochu klidu na to, aby se moh sprovodit ze světa, kterej mu nerozumí, bude tak vtipná, dojemná a... milá. Originální styl psaní, nečekaný slovní obraty a geniální přirovnání v obyčejným příběhu jednoho nevrlýho důchodce s velkým srdcem. Moc nechápu srovnávání se Stoletým staříkem, obě knížky jsou o starým chlápkovi a jsou skvěle napsaný, ale to je tak všechno, co je spojuje.

marca_m
23.08.2015

Na tomto příběhu mě nejvíc dostala ta hluboká a opravdová láska mezi Ovem a Sonjou. Kdo má takové štěstí?

KACABAK
23.08.2015

Doporučuju. Je to zcela jiná kniha, neobvyklé téma, spousta z nás v knize najde svého "divného" souseda. u knihy jsem se nasmála a rychle jsem jí přečetla. Příjemná oddechovka.

nereidka
20.08.2015

Nevím, jestli jsem u této knihy víc brečela nebo se smála, možná to první. Protože mi to prostě přišlo jako hrozný doják. A trochu jsem se v něm poznávala i když mi ještě není ani 30 :D Doporučuju a dávám 5 hvězdiček.

nereidka
20.08.2015

Nevím, jestli jsem u této knihy víc brečela nebo se smála, možná to první. Protože mi to prostě přišlo jako hrozný doják. A trochu jsem se v něm poznávala i když mi ještě není ani 30 :D Doporučuju a dávám 5 hvězdiček.

Kiť Kať
19.08.2015

Ocekavala jsem neco ve stylu 100leteho starika, ktery vyskocil z okna a zmizel, ale Muz jmenem Ove me mile prekvapil. Sice nevyskocil z okna, ani nezmizel (ackoliv to mozna byl od pocatku jeho hlavni cil), ani se nesetkal s neskutecnymi a na prvni pohled absurdnimi zivotnimi situacemi, ani nijak vyznamne neovlivnil historii lidstva… On proste jen zil, miloval a nasledne truchlil…

Muz jmenem Ove je pro mne osobne krasnym dojemnym pribehem o nezmerne lasce, ktera i pres stereotyp, na ktery si mnozi z nas ve vztahu stezuji, neutucha, ale ani nesili, neroste, proste trva a neplati pro ni slovni spojeni “dokud nas smrt nerozdeli”.

Krasny pribeh o tom, jak morousovity deda chce spachat sebevrazdu, ale neustale mu v tom prekazi tehotna Persanka, IT budizknicemu, tloustik, lide omdlevajici tesne pred koly lokomotivy, neunavna novinarka, otravny kocour, mocni idioti v bilych kosilich, radiatory, nejlepsi pritelkyne jeho zesnule zeny a jeji nemocny manzel apod.

Normalne nejsem fanousek audioknih, ale tato ceska audio verze me opravdu nadchla.

Andy74
17.08.2015

5 hvězdiček za to, že to je prostě to pravé dovolenkové čtení. A taky za to, že je tato kniha vysvětlením úpně obyčejného pořekadla: "člověk míní, druhý mu to v cukuletu změní.." A za to, že je to návod, jak nezahodit život ........Chtěla bych mít za sousedy temperamentní těhotnou íránku, slepici s velkýma brýlema co všude tahá na vodítku "sněhuli", IT maniaka s drátovýma sluchátkama a vlastně i samotářského mrzouta, kterému někteří nedovolí sakra ani v klidu umřít .......
Knihy těmto podobným bych dávala na recept místo prášků :o)

veronika_m
14.08.2015

Úžasně milá a velmi čtivá kniha. Pohladila mě na duši, vyloudila plno úsměvů a nakonec i slzy.

maid
09.08.2015

Jedna z mála knih, která má pravdivou anotaci. Muž jménem Ove mě opravdu rozesmál a posléze také i rozplakal. Vynikající vtipná a dojemná kniha o stárnutí. Krásné.

jana1306
03.08.2015

Po pravdě řečeno jsem si myslela, že jí ani nedočtu. Příběh o věčně bručounovi, co jen buzeruje....No, po pár kapitolách jsem se začetla, brečela i se smála. Neuvěřitelně na mě kniha zapůsobila, takže vřele doporučuji.

JezinkaJ
03.08.2015

Hořko-vtipný lidský příběh. Bála jsem se, že to bude satira a zatím? Brečím. :-) (občas) Za mě výborné hodnocení a to mám přečtenou třetinu.

1casper
03.08.2015

Moc hezká knížka, čte se dobře. V knížce je hodně moc lásky, obyčejné lidskosti......určitě si ji časem ráda přečtu znova.

dalia1769
02.08.2015

Příjemné a milé čtení, ovšem nenazvala bych ho humoristickou knihou, ačkoliv jsou tu některé vtipné situace a hlášky, ale spíše hluboce lidským a laskavým příběhem, často dojemným. Spíše než "Staříka", který je spíše groteskou, mi připomíná knihu "S elegancí ježka" od M. Barberyové. Příběh ukazuje, že navenek mrzoutský a pedantský samotář může být ve skutečnosti ušlechtilým, nesobeckým člověkem a že bychom neměli zbrkle soudit na základě vnějšího zdání, když nevíme, co chování daného člověka způsobilo. Ove prožil v životě hodně těžkého a smutného a se vším se vypořádal se ctí. Oblíbila jsem si ho. Okouzlil mne především jeho vztah k manželce. Jen v závěru kniha místy sklouzává k přílišné sentimentalitě.

Shimargh
01.08.2015

Řval jsem u toho jako malá holka..srdcovka...

JajaCZ
01.08.2015

Príjemná kniha, aj keď nie úplne môj štýl. Mala však niečo do seba.

Lenny33
29.07.2015

Krásná kniha. Pohladí po duši, vyvolá na tváři úsměv nebo vžene slzy do očí.
Hodnotím 5* a moc doporučuji.
Při jejím čtení jsem si několikrát vzpomněla na knihu Nepravděpodobná pouť H. Frye, která je v pár věcech Ovemu podobná.

P.ary
26.07.2015

Kniha u které se nekontrolovaně smějete a pak se vám ženou slzy do očí... za mě rozhodně palec nahoru...

Belgarion
24.07.2015

Příběh o muži jménem Ove je hořkosladký jako život sám. Budete se smát i plakat, budete se možná zlobit, ale nakonec ho budete milovat. Jednu hvězdu strhávám za jistou předvídatelnost a místy přílišnou sentimentalitu. Doporučuji audioknihu od Jana Vlasáka.

Gooverka
24.07.2015

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a tu mohu vřele doporučit opravdu všem, staříkův hlas mu dodával život sám o sobě. Ove je přesně takový ten dědek, kterého nemáme v nákupním centru u pokladny rádi, ale jak knížka běžela, zamilovávala jsem se do něj čím dál víc. Příběh je místy dost vtipný, pak zase přicházejí nesmírně smutné kapitoly, u kterých jsem skoro brečela. Je to velmi silný příběh, který jako jeden z mála ve mě zanechá hlubokou stopu. Autor se řadí mezi mé oblíbené a určitě si od něj přečtu i něco dalšího.

Zdenka21
22.07.2015

Myslím, že na tuhle knihu nedokážu zapomenout, i kdybych snad chtěla a to nechci. Je neuvěřitelná a i když jsem ji četla v těžkém životním období a často ji musela odkládat, příběh byl stále živý. Evokuje ve mě staré indiánské přísloví, že člověka lze soudit až tehdy, když se projdeme v jeho mokasínech. Zamilovala jsem si Ovea a snad ještě víc Parvenath a Sonju, je vidět, že když se k lidem chováme s láskou a úctou, ukáží nám z nás jen to nejlepší.
Doporučuji knihu teď každému. Je to silný příběh, ne dějově, ale lidsky. A ano smála jsem se, ale na konci jsem plakala.

kytikyti
20.07.2015

Měla jsem audioknihu a byla super! Morous Ove, přestože je morousem přináší pozitivní náladu. Moc se mi líbilo. Není to žádný strhující příběh ale pobavila jsem se.

Markét.t
19.07.2015

Oveho si nejde nezamilovat.
A ano, ze začátku mi přišel jako starý mrzout, co hledá problémy všude kolem sebe a nesnaží se být ani trochu milý a to ani na lidi, kteří by si to zasloužili.
Ale jak se příběh vyvíjel dál, Ove mi čím dál víc přirůstal k srdci.

"Smrt je podivuhodná věc. Lidé se chovají tak, jako by snad ani neexistovala, přestože je to jeden z největších důvodů žití vůbec... Lidé se jí děsí, ale největší hrůzu mají převážně z toho, že si vezme někoho jiného než je samotné. Na smrti je nejstrašnější to, že by mohla projít kolem. A nás tu nechat osiřelé."

„Tvůj táta vždycky říkal, že kdo mlčí, nemele kraviny.“ Ove beze slova souhlasil. Tohle lidi buď chápou, nebo nechápou.

NomenOmen
14.07.2015

Skvělá kniha. Člověk hltá stránku po stránce a emoce se střídají, jako na běžícím páse. Záchvěvy lítosti, empatie, antipatie, starosti, zloby, dojetí, smutku, radosti, smíchu... a spousty dalších. Musím uznat, že s Ovem Frederik Backman opravdu zaválel. Spolkla jsem tuto postavu i s navijákem. Jako by bylo možné Oveho skutečně navštívit, jako by byl jedním z nás, reálných. Ještě budu muset v sobě nechat doznít jemné tóny, na které mě kniha naladila. Těžko se s ní loučím, takže si ji jistě přečtu znovu. Také sáhnu po omlouvající se babičce, abych zjistila, zda je Backman skutečně stejně tak okouzlující a výstižný, či zda je to jen o štěstí.

happy-smile
12.07.2015

První kapitola mě pobavila, u dalších dvou jsem si říkala: a jéje, knížka o protivném starém dědkovi, no potěš koště, to se mi vůbec nechce číst. A po dočtení? Zůstal ve mně dojem, že to byla opravdu krásná knížka.
Se stoletým staříkem to nemá vůbec nic společného, spíše bych to přirovnala k filmu Gran Torino. Pasáže z Oveho minulosti jsou opravdu zajímavé, dozvídáme se o něm, jaký je člověk a jaký měl osud. Oproti tomu pasáže z přítomnosti jsou nejprve často komické kvůli Oveho nátuře, později takové moc hezké, protože postupně se z něj stává lidštější člověk, aniž by si to uvědomoval.
Ještě bych ráda vyzdvihla použité příměry. To se jen tak nevidí, aby autor tak barvitě a trefně uměl vystihnout pocit nebo výraz daného člověk pěkně použitým příměrem.

Verrrunka
12.07.2015

Neuvěřitelná kniha! Troufám si říct, že je to pro mě překvapení roku... Čekala jsem jen takovou lehkou zábavu a oddech, ale Ove mě dokázal rozesmát, naštvat a rozbrečet na jediné stránce. Trochu jsem se v tom starém mrzoutovi našla, vždycky když šlo o princip, jako by to bylo trochu o mně :)
Zamilovala jsem si snad každou postavu včerně kocoura.
Opravdu smekám nad autorovou "zručností", tolik krásných slovních obratů a přirovnání jsem dlouho na jednom místě nepotkala.
Na závěr bych si dovolila jen citát z knihy, který mi naprosto učaroval..

"Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu. Zpočátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví nad zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvli někdo vtrhne a oznámí: Došlo k obrovskému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let se ale oprýská fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není. Naučí se znát všechny rohy a zákoutí. Jak to udělat, aby mu nezamrzl klíč v zámku. Která prkna v podlaze se prohnou, kdy se na ně postaví, a jak otevřít dveře od skříně, aby neskřípaly. Všechna tahle malá tajemstív totiž dělají domov."

Pet007
10.07.2015

Nádherná kniha. Byla jsem připravená, že konec bude pravděpodobně smutný, ale stejně jsem měla slzy v očích. Při čtení jsem se několikrát hlasitě rozesmála, i když se Ove téměř po celou dobu chystal dobrovolně odejít za svou milovanou ženou. Doufám, že takového muže jednou potkám...

Ivuska.09
08.07.2015

Tomuto příběhu jsem se dlouho vyhýbala. Především proto, že kniha je až příliš často srovnávána se "Stoletým staříkem", který mě příliš nenadchl. A to byla chyba! Příběhy jsou naprosto odlišné a Ove mě narozdíl od Allana nadchl. Jeho příběh je úžasný - stejně tak je jeho život plný úžasných okamžiků. I když působí jako mrzount, tak má dobré srdce. Láska k jeho ženě a (ne)ochota pomáhat druhým je obdivuhodná. Takže pokud někdo váháte s přečtením, tak neváhejte, možná vás kniha překvapí stejně příjemně - jako překvapila mě.

betys6914
08.07.2015

Nemohu si pomoct, ale Oveho příběh mi přijde jen lehce pozměněný film Vzhůru do oblak (UP).

Petulka1990
06.07.2015

Nejlepší kniha, co jsem četla a těším se až si jí přečtu znovu.

Dousabel
02.07.2015

Kterak se ze starého ubručeného protivy, stal nejoblíbenější dědeček.
Je to opravdu krásná a dojemná kniha, plná úplně obrovských klišé, ale nedá se jinak, všem jsem jim to do puntíku věřila, že by přesně takhle klišoidně jednali :)
Po dočtení mám velkou touhu koupit Saab, přestěhovat se do té jejich čtvrti a žít tam šťastně až do smrti :o)

miuk
01.07.2015

Krásná kniha, po dlouhé době něco svěžího, nového. Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem, konec knihy mě rozplakal.

eva7328
01.07.2015

Vtipné a ľahké čítanie, dobre vypointované. Vytknem len nereálne správanie mačky, ale to mi potvrdia všetci majitelia mačiek.

nemeckovatereza
28.06.2015

Ani Hvezdy nam nepraly ani Nez jsem te poznala, ale Ove me uprimne rozplakal.....

bukiet
26.06.2015

Jaká radost. Vtipné, čtivé, s háčky pod povrchem smutně humorného příběhu, které se zaseknou a nutí srdce popřemýšlet. To není chyba, jsou věci, kdy musíte myslet srdcem, hlava to prostě neumí.

Margarete
25.06.2015

Nečtěte v MHD! Příběh o mrzutém dědovi, který není schopen umřít, vezme za srdce a nepustí. Jako u jedné z mála knih nelituju jediné vteřiny strávené nad jednotlivými kapitolami. Nasmála jsem se i pobrečela jako želva. Oveho prostě nejde nemilovat!

Clara del Valle
18.06.2015

Velikým potěšením byla tato kniha. Hlavně první polovina, ve které perlil nesnesitelný Ove, to byla paráda. Smích střídal slzy. Postupně, jak příběh plynul a autor vyjasňoval, proč je Ove takový jaký je, tak se měnil můj pohled na něj. Pobavení nad většinou jeho příšerného konání se změnilo v soucítění s jeho osudem a sympatie k tomuto svéráznému chlapíkovi, který nakonec vždycky udělal správnou věc... i když těch keců kolem :-)
Jindy a v jiném rozpoložení bych určitě velmi kritizovala prvoplánovitý patos v závěru knihy, na patetické momenty jsem opravdu háklivá a tady jich v závěru bylo na můj vkus trochu moc, ale nějak se mi nechce to pitvat. Kniha se mi moc trefila do nálady, a tak mohu jen konstatovat, že jsem dlouho nečetla knížku sympatičtější a milejší.

orson
12.06.2015

Při čtení se mi vybavil film Grand Torino - je to hodně podobné a Ova jsem si od té doby představoval jako Clinta Eastwooda :) Ale naštěstí to až tak podobné nebylo, příběh Ova je mnohem dojemnější a vtipnější zároveň. Jen tak mimoděk mě ale zarazilo, jak často si kupoval nové auto.

iz67
09.06.2015

Samozřejmě to balancuje na hranici dobrého vkusu, ten sentiment tam (zvláště ke konci) stříká dost intenzivně. Ale...., stárnu, tak se mi to moc líbilo.

feex8
07.06.2015

Pekna kniha. Toho frflosa som si oblubila. Styl knihy mi pripominal napr. starceka, co sa mi zo zaciatku nepacilo. Nie zeby som tento druh humoru nemala rada, ale je to teraz v kazdej druhej knihe, co mi lezie na nervy, ako keby autori nevedeli pisat po svojom, ale asi iba moj vnutorny pocit.
Napriek tomu pekne citanie, ideal na dovolenky.


Moje hodnotenie 81%

goldiex
07.06.2015

Krásný příběh, úsměvný i dojemný. Víc takových knih!

ZÓNA
20.05.2015

Tragikomický příběh, který prochází určitými etapami kvality. Začátek knihy je vynikající, vyprávění má náboj a energii a až magicky ovládá čtenáře. Tempo však nevydrží a příběh sklouzává do průměru. Zajímavější je nakonec závěr, nicméně již nenaváže na bombastičnost úvodu knihy.
Co příběh nabízí? Oveho, netradiční hlavní postavu, mrzouta, který žije podle starých zákonů a novotami opovrhuje. Je vykreslen do krajnosti, až si řeknete, že takový člověk nemůže existovat. Jeho životní příběh zaujme jak již jsem psal, někdy více, někdy méně.
A co překvapí? Vysoká úroveň švédských občanů. Kolik jen Ove koupil za svůj život aut?? Na dvě desítky!! Je to vůbec možné?? Je paradoxní, že chvílemi vás tahle skutečnost zaměstnává více, než příběh samotný. A proto zřejmě jen tři hvězdičky.

ITGIF
17.05.2015

Za poslední dobu mne žádná knížka, tak strašně nepotěšila jako Muž jménem Ove. Silný, dojemný příběh o životě Oveho, kterého v životě již nic nečeká, až do chvíle, kdy se v jeho ulici objeví Parvaneh s její rodinkou bez špetky ostychu a kocour bez špetky....ocasu?.. TLESKÁM!

Vilas1979
08.05.2015

Kniha měla pár slabších míst, ale jako celek se mi líbila. Jak tu kdosi trefně poznamenal a i mne to během čtení napadalo - švédské Gran Torino. A ten film já hodně můžu. Ove mi byl velmi sympatický a jeho "No, prosim." jsem si celkem rychle osvojil.

Doug
08.05.2015

Knihu Muž jménem Ove jsem si koupil víceméně proto, že se mi líbil Stoletý stařík, ke kterému je přirovnávána. Ze začátku Ove vycházel ze srovnání o něco hůře, postupně si mě ale kniha získala a na konci jsem byl naprosto nadšený. Typ konzervativního nemluvy a jeho způsob uvažování a jednání je mi ohromně sympatický a díky autorovým střípkům suchého humoru jsem se opět po dlouhé době při čtení smál nahlas. Díky!

Makii
06.05.2015

Příšerná nuda, nebavilo mě to. Nebýt poslední třetiny knihy, tak by se v ní absolutně nic nestalo. První dvě třetiny mě jen utvrzovaly v tom, jak je mi hlavní hrdina nesympatický...

petrels
03.05.2015

Opět na doporučení mé dcery jsem se začetl do této knížky. V mnohém jsem u hlavního hrdiny poznával svého otce. Dnes už z odstupem se tomu usmívám. Pěkné odpočinkové čtení.

i_vanička
02.05.2015

Paráda, bručoun mi vždycky zvedl náladu, měl totiž srdce na pravém místě.

ksuia
01.05.2015

Hezky promyšlenej "doják" s (podle mě) mírně nuceným humorem. Když se skoro v závěru knihy objevila ta "hřbitovní scéna", kde všichni stáli Ovemu za zadkem, musela jsem se ovládat, abych knížku nevyhodila z okna.

Simáček
28.04.2015

Krásné, krásné, krásné :-). Já tedy dala přednost audio podobě a musím, říct, že sice pana Vlasáka jako herce moc nemusím, ale jeho hlas byl v tomto případě naprosto dokonalý a vystihující mrzouta Ova. Audioknihu jsem zvládla během jednoho dne, a to i navzdory rychle se blížícímu zkouškovému období :-D. Já můžu jen vřele doporučit.

DitaS
27.04.2015

O muži, který se ve svých šedesáti letech díky pomoci nových sousedů naučil znovu žít a cítit život.

Mikisan
23.04.2015

Na Oveho nezapomenu! A až se mi bude zdát, že se tomu tak stává, přečtu si jeho příběh znova. Proč? Protože měl velké srdce!!!

metrolog
15.04.2015

Hezká příjemná humorně laděná kniha. Avšak řehtat se u ní asi nebudete, spíše se místy neubráníte slzičkám dojetí. Rozhodně to není Stařík ani Analfabetka, na to je asi potřeba upozornit. Mně se ale rozhodně líbila a každému bych ji doporučil. U mě má zaslouženě pět hvězdiček.

Joges
03.04.2015

S Ovem jsem měl nejprve problém. Na čtení jsem neměl čas, stíhal jsem jednu, možná dvě kapitoly za den (takové čtení nedoporučuji), také příběh rozkouskovaný do minulých a současných událostí mě příliš nenadchl. Někde mezi polomrtvým kocourem a vlnitým plechem jsem to vzdal. A pak jsem narazil na audioknihu. Z profesionálního přednesu se vylouplo zábavné a dobře napsané vyprávění, radost poslouchat. Morous Ove namluvený Janem Vlasákem byl najednou někdo úplně jiný, někdo mnohem zábavnější ale i umanutější a protivnější, někdo se svým životním příběhem. Nakonec mohu knihu jen a jen doporučit, je dobrá, zábavná i moudrá, ale popravdě, kolik podobných námětů v literatuře a ve filmu už bylo.

bosorka
03.04.2015

Ove je mrzout, ale vlastně i sympaťák. Knížka Muž jménem Ove je hodně hořkým příběhem, místy ale i úsměvným. Vnese klid do duše, ale zároveň vžene občas slzy do očí. Zprvu působí odtažitě, ale je nesmírně lidský. Ove je suchar s velkým srdcem - všechna slova z téhle věty by se mohla dát do uvozovek, protože nic nemusí být tak, jak na první pohled působí. Ove se mi líbil tím, jak si stál za svým, muž, který vypadal pouze jako šťoural, ale vlastně jen potřeboval mít věci v pořádku. Ve světě, v kterém se sám ztrácel, protože ten vyznával jiná pravidla než on sám. Ove mi tak trochu přirostl k srdci. Frederick Bachman má nesporný talent k vykreslení nejednoznačných postav a vystavení obyčejných příběhů hodně neobyčejně.
"Samozřejmě jsou lidé přesvědčení o tom, že city nelze poměřovat auty. Jenže se pletou."

Vlaďka189
31.03.2015

Knížka mi byla doporučena, že se u ní budu smát, bohužel jsem u ní více brečela. Ale přesto úžasné čtení. Knížka plná vlídného humoru, lásky a bezprostředních reakcí.

st.me
28.03.2015

Knížka byla přesně taková jak jsem doufala. Byla skvělá. Ove je starý bručoun, který je proti své vůli zatažen do života sousedů a jednoho kocoura. Aniž by si to chtěl připustit, tak je vlastně rád. Nasmála jsem se a pobrečela si. Těším se, až si ji přečtu znova.

antonio22
26.03.2015

Pro mě zklamání. Příběh o starém bručounovi. To jeho bručení je prvních 50 stran vtipné, protože vám připomene chlapy, které znáte (otce, dědu, souseda..), ale když se po těch 50 stranách tempo knihy nezmění, tak už to začne být nudné a stereotypní... Nějaké zvraty či překvapení se v knize nenachází, takže já vřele nedoporučuji.

Christo
07.03.2015

Severské Gran Torino, ale v knižní podobě pro mě zdlouhavé.

Dymen
28.02.2015

První půlka mě moc nechytla. Druhá půlka byla skvělá, posledních x stránek jsem brečela jak želva, i když u jiných knížek nebrečím. Ove mi přirostl k srdci a jsem vážně ráda, že jsem těch několik posledních stránek přečetla doma a ne v MHD.
Klobouk dolů autorovi za vytvoření postavy, která mě neuvěřitelně rozčilovala, rozesmívala a rozbrečela.

levras
28.02.2015

Skvělá knížka! Neuvěřitelně lidská, s laskavým humorem, pro mě nejsilnější moment - když Ove vejde do své předsíně, zabouchne za sebou dveře a rozbrečí se. Knížka na mě působila tak intenzivně, že ke konci jsem měla sto chutí napsat Ovemu dopis a jen nerada jsem si připouštěla, že žádný Ove vlastně neexistuje. Poslední stránky jsem taky probrečela a vůbec nepomohla myšlenka, že je to "jen" knížka. Tyhle závěry v řadě knížek působí kýčovitě, tady to naopak celý příběh umocnilo, o tom je prostě život. Krásné, humorné, dojemné, smutné - pro mě je to určitě jedna z nejhezčích knížek, které jsem četla.

Adris
27.02.2015

Brečím ještě teď. Ove měl ve všem pravdu. A právě kvůli tomu byl tak nesnesitelný:D.

Diorissimmo
27.02.2015

Humorná mi tato kniha nepřijde, spíš seversky melancholická, když humor, tak spíš černý. Ale je to krásný příběh. Ove měl moje sympatie, i přesto, že je mrzout a morous, občas velmi nedůtklivý a arogantní, ale je za všech okolností svůj, na nic si nehraje a pod tvrdou slupkou je to vlastně docela fajn chlap. Moc nemluví, ale o to víc koná. Jak bylo v knize napsáno, má jednu vadu, moc velké srdce.
Jen jsem doufala, že bude bojovat, i když není zdánlivě pro co žít, že to nevzdá. Konec knihy mě dojal.

jaakubsykora
25.02.2015

Humorně smutný příběh o starém mrzoutovi, kterého si všichni prostě zamilujou. Je super, jak autor popisuje svět Oveho očima...Skvělá kniha!!!

rasputin
25.02.2015

Na začátku jsem se smál.........na konci.....plakal. Krásná kniha.

Neobee
25.02.2015

Výborná kniha... sice jsem ji nečetla, ale poslouchala při práci, a i tak můžu říct, že tak skvěle napsanou knihu jsem dlouho "nečetla". Humorné i smutné. Rozhodně doporučuji k přečtení...

Petrulelll
20.02.2015

Jak už bylo řečeno, kniha, která vás rozesměje a o 2 strany dál rozpláče. Celou dobu mě bavila. A ten konec? Četla jsem knížky o rakovině, koncentračních táborech i romány s tragickým, vážně smutným koncem, ale nic na mě nezapůsobilo jako tohle. Slzavé údolí.
Určitě všem doporučuji :-)

waltlenka5
19.02.2015

nádherná kniha - vtipná i smutná zároveň - doporučuji všem

Janeee
15.02.2015

Je to opravdu nádherná knížka! Mohu všem doporučit! Naprosto lidský přístup. Muž jménem Ove je kniha, která by se k Stoletému Staříkovi vůbec neměla přirovnávat. Mě to naprosto pohltilo.. Kapesníčky byly na konci potřeba. :-) Ke knize se určitě ještě někdy vrátím. :-)

mpb1913
09.02.2015

Pecka. Pro mě mnohem lepší než stoletý stařík. Ove je klasik.

lidunka1
09.02.2015

Jedna z nejlepších knížek, jakou jsem kdy četla. Mám velmi ráda knihy, kde je legrace i poučení.

tlllk
06.02.2015

Od Stoletého staříka ... ma takto kniha neoslovila, tento príbeh mi prišiel ešte ľudskejší a úprimnejší. V knihe je všetko, smiech, slzy a hlavne posolstvo prečo to nezabaliť aj keď ti zrovna nejde v živote karta .

Verunk
05.02.2015

Ještě uprostřed knihy jsem si říkala, že je to tak na čtyři hvězdičky, ale od poloviny se to pořáně rozjelo a nemůžu nic jiného, než knížku všem vřele doporučit.

momo01
03.02.2015

Ove je starý mrzout, kterého si zamilujete. A rozhodně stojí za to s ním strávit čas při čtení této knížky.

DasaR
31.01.2015

Pohodove cteni pred spanim :)

Kočičáci
25.01.2015

Mě se kniha líbila moc. Ove je prostě svůj – na nic si nehraje. K životu toho nepotřeboval moc – milovanou ženu Sonju, poctivou práci, dům a Saaba… není se čemu divit, že když o polovinu z toho přijde, tak ho život nebaví. Sonja byla jeho „spojkou“ se světem a on se rozhodl svoji nechuť žít bez ní vyřešit radikálně… Naštěstí se mu do života připlete několik sousedů v čele s Nasanin, kteří mu ještě na chvíli ukážou nový směr.
Kniha je to spíše úsměvná než humorná, nerozumím proč, přirovnávaná ke Stoletému staříkovi?! Každopádně moc hezky a uvěřitelně napsaná. Doporučuji a těším se na další.

Bablu
23.01.2015

Od knihy jsem nic nečekala, ale po par stránkách mě úplně pohltila a přečetla jsem ji jedním dechem. Je to tak lidský příběch, chvílemi mě rozesmál a párkrát rozplakal, až mi bylo líto, že jsem ji dočetla. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

Sobotikova
23.01.2015

Začátek se pomalu rozjížděl...ale páni, to pak byla jízda !!!!
Krásný a dojímavý příběh.
Oveho, i když je to k neuvěření, si musíte prostě zamilovat.

narcisonanis
09.01.2015

Vtipná a smutná kniha zároveň o sebevraždách a životním optimismu. Že je to protiklad? A přesně to kniha o zdánlivě mrzutém stárnoucím muži je, plná protikladů. Rozesměje vás, ale dokáže vás přinutit zahloubat se do nostalgie a smutku. Střídají se vzpomínky neradostné i veselé. Síla románu vychází z toho, že v ději přeskakujeme z dob minulých do současnosti. A vidíme, jak se život Ovemu (ne)proměňoval. Až přijde jedna rodinka, ale to už bych vyzradil více, než bych chtěl.
Nejvíce mě zasáhla chvíle, kdy si člověk uvědomí, že ten protiva je mu blízký a sympatický. A že ho má třeba taky ve svém okolí (otce). Anebo třeba schovaného v sobě.

„Ale fungovalo Fungovalo by to! Na to můžeš vzít jed!” utrhl se Ove na kocoura.
Kocour raději zamířil do obývacího pokoje, a jako by si při tom mumlal: „Ale jistě, jistěže by...”
Pak si dali oběd.

lookash
06.01.2015

Asi sem cekal vic.....

borknagar
05.01.2015

Čekal jsem humor, hodně humoru, čekal jsem bžundu k popukání. Humor v knize je, ale na mě kniha působí smutným dojmem, rozjímavá, k zamyšlení. Ove není sympaťák, ale je to muž se srdcem na pravém místě. A že je to morous? Kdo není? :) Muže jménem Ove hodnotím kladně, bavil jsem se a hlavně jsem byl dojat, což často u knížek nejsem. Ano, emoce. To z této knihy pociťuji nejvíce. Dokázal jsem se do Oveho vcítit, pocit samoty, zmaru, nechuť žít. Skvělá kniha, kterou si musí snad každý zamilovat......

jobile
03.01.2015

Dokonalost. Jedna z těch, ke kterým se budu často a s láskou vracet. :)

vyvodka
03.01.2015

Knížka mě nebavila. Stává se mi málokdy, že nedočtu až do konce. Muž jméne Ove mě nenadchnul, děj mi připadal jednotvárný a hlavní hrdina doslova "ubrblaný". Měl asi v některých věcech pravdu, ale věčně nespokojených lidí je na světě i tak dost, nač o nich ještě číst. Prostě mi tento druh knížky vůbec nesednul.

bibina01
02.01.2015

Skvělé čtení, doporučuji.

kmentova
01.01.2015

Tato kniha mne hluboce okouzlila. Vřele doporučuji k přečtení. :-)

gladya
30.12.2014

Skvělá knížka. Konec z ní možná dělá trochu sentimentální doják, ale mně se to líbilo. Jen pozor, nečekejte, že se budete smíchy za břicho popadat, humorné prvky tam jsou, ale vyloudí jen pousmání a často je to smutné pousmání.

Mon12
24.12.2014

Musím se omluvit Ovemu, ze začátku mi přišel jako mrzutý dědek a nevěděla jsem, jestli mě bude bavit číst o něm celou knihu. Ale za chvíli jsem se chytla a četla, je to návykový příběh, který pomalu odkrývá celou osobnost hlavního hrdiny. Skvělý námět, zajímavé chvíle v ději, které Vás nutí k přemýšlení. Není to humorná kniha, i když jsem někdy měla pobavený úsměv na rtech, ale spíš kniha nutící k zamyšlení - aspoň pro mě.

dalimoni
19.12.2014

Místy krásně veselé, místy melancholicky smutné, každopádně pro mě dokonalé. Hlavní hrdina je zásadový člověk, který po smrti své milované ženy už nechce žít. Přesto si najde smysl života a "ten rozmrzelý" muž se zase umí radovat ze života a má pro koho žít. Posloucháno v audioverzi, proto palec nahoru také panu Vlasákovi, který to načetl výborně.

Lenka.Vílka
16.12.2014

Kniha me nadchla! Proc? Pro jeji dokonalost a universalnost. Ove mi padnul do oka kvuli svym principum, ale i odhodlanosti a tvdohlavosti. Kdyz neco ma byt, tak to tak proste bude! Zadne za chvili nebo potom! Bavila jsem, byla za hrdinu smutna i vesela (bavilo me, ze dej neni pouze v soucasnosti, coz ukaze, proc je Ove, jaky je)...a ted l te univerzalnosti...kniha by se mohla klidne jmenovat: Muz jmenem Piere, Muz jmenem Gaspar (v podstate jakekoliv muzske jmeno)...kazdy si v ni najde neco, co pozna ze zivota nebo z vypraveni...ja nejsem sedesatilety chlap, ale nebyla jedina stranka, ktera by me nudila...takze moje hodnoceni je jasne...

VePe
15.12.2014

Asi jsem divná, ale tuto knihu jsem se opravdu snažila dočíst - nepovedlo se. Nezaujal mě styl psaní, na mě příliš pesimistické ironie, která mě tedy rozhodně nerozesmívala (na rozdíl recenzí od jiných čtenářů). Bohužel to není můj šálek kávy.

asterixka
14.12.2014

U které knihy se vám stane, že máte na rtech úsměv a při tom brečíte, že se přímo pochechtáváte se slzami v očích... mě se to stalo u "Oveho". Úžasná, lidská kniha. Půl roku po přečtení jsem román poslouchala jako audioknihu, která je úžasná v podání Jana Vlasáka, doporočuji!

kaja.marik
10.12.2014

Vtipné, zábavné, pěkně se to četlo, byl jsem moc rád že to skončilo jakýmsi druhem happy endu, doporučuji.

jindra13
09.12.2014

Pěkné čtení k zamyšlení.

Eleanorra
26.11.2014

Nevrlý, arogantní, povýšenecký dědek pomalu odkrývá své nitro... Že není o co stát? Jenže ono je! Zjistí se, že tenhle mizantrop má totiž srdce na pravém místě. Moc nemluví, ale rovnou koná. Neumí vyjádřit city, snad jen pomocí vztahu ke značkám aut. Věčně bručí, ale dělá, co se patří. Je věrný, odvážný a nebojí se práce. Je fajn. Chtěla bych ho poznat osobně... :)

Barolenka
24.11.2014

Úžasné....dojemné....moudré...

paisr
21.11.2014

Vynikající kniha. Krásně vykreslený člověk a jeho vlastnosti. To mrzoutsví je vlastně jen zdůraznění úplně jiných vlastností. Jako jsou láska, obětavost, čestnost, moudrost, pravdivost, pracovitost, poctivost, shovívavost, spravedlnost, ale třeba i svoboda. Napsáno velmi laskavým jazykem a ani humor neschází.
Nejvíc mě ale asi dostalo to, jak je zde popsána hloubka a samozřejmost lásky ke svému protějšku.
Mohu jen doporučit!

hlina
11.11.2014

Humor? Nebyl. V některých momentech jsem měla úsměv smutného klauna. Ze začátku jsem byla trochu zklamaná, že se nepobavím, ale velmi rychle mě knížka dostala. Je tak opravdová, žádný balast, jde až na dřeň.

"Dneska už lidi neumějí uvařit poctivý kafe. Stejně jako už nikdo nepíše rukou. Na psaní mají počítače a espreso jim vaří stroje. A kam asi směřuje společnost, kde už nikdo neumí psát rukou ani uvařit kafe?"

"...dobře věděla, že Ove by nedokázal unést hněv beze jména. Potřeboval pro něj nálepku."

"Co by to bylo za lásku, odejít od někoho, když přijdou těžkosti? Opustit ho, když je na dně? Tak mi řekněte, jestli je to láska!"

Эva
08.11.2014

Tato kniha je jako život. Někdy k smíchu, někdy k pláči. Ove je tak ..... lidský.

Sorrow
03.11.2014

Humorná kniha? Rozhodně ne..párkrát jsem se pousmála - to možná..celkově mi příběh přišel spíše, jak to vyjádřit, posmutnělý? Návštěvy Sonji, Oveho minulost...
Nechci spoilerovat takže - závěr kapitoly "Muž jménem Ove a konec příběhu" a začátek kapitoly "Muž jménem Ove a smrt" mi přišel naprosto zbytečný a zcela neuvěřitelný.
Úplný závěr mě pak, stejně jako většinu, dojal :)
Oblíbená postava - Parvaneh.

lazenskaveverka
30.10.2014

Ove a jeho SAAB. Strávila jsem s nimi týden na marodce a bylo to fajn. :-)

Dáma s hrnstjm
29.10.2014

Po slibném začátku jsem zaznamenala sestupnou tendenci zajímavosti příběhu, kterou umocňovaly nové postavy a nakonec ji úplně dorazil závěr. Od knihy jsem nic nečekala a nic jsem ani nedostala. Ove je typ postavy (člověka), který mi nebude nikdy sympatický. Některé další postavy působily v příběhu až rušivě. Aspoň kdyby to bylo vtipné, ale ono nebylo. Našla jsem pár úsměvných okamžiků a tím to končilo. Závěr příběhu je opravdu přehnaně sluníčkový a z velké části i dávno předvídatelný. Jediná pravda, která je v knize naznačena a se kterou můžu souhlasit je, že žena má moc měnit své okolí. Kniha mě nepohltila a stejně jako jendoslav níže, nesdílím též zdejší nekritické nadšení.

lenkavildomcova
28.10.2014

Tak právě jsem dočetla... na to že jsem začala včera, a že vlastně takový typ knih nemám moc ráda, tak říkám wow... super. Ove je prostě jednička. Musela jsem číst, číst a číst, protože mě zajímalo co zase vyvede, resp. komu pomůže.... Je to krásně napsáno... některé pasáže mě rozesmály a některé... obzvláště pak konec rozplakaly. Dávám pět hvězd! Zaslouženě. Pane Backmane doufám, že píšete další :-).

marasaj
24.10.2014

Na knížku jsem se strašně moc těšila, ale pak.. Dávám 3 hvězdičky, protože první polovina mě moc nezaujala, ale druhá polovina knihy mě pohltila natolik, že jsem se už nemohla odtrhnout

sosna
23.10.2014

Ove je hrozný, popudlivý, hašteřivý, ale i skvělý, moudrý, za srdce beroucí...stejně jako celá kniha. doporučuji všema deseti!

trnucha
07.10.2014

Výborná kniha, možná že kdo čeká humor podle Staříka bude zklamaný, ale tato kniha se mi zdá lepší, jde více na dřeň. Je o životě jaký je, s nikým se nemazlí. Kolikrát nevíme proč je někdo odtažitý mrzout, ale kdybychom znali jeho životní příběh, pochopili bychom ho. Ove mně chytl za srdce svým charakterem. Moc hezká scénka byla nákup počítače u Applu, to bych chtěla vidět naživo.

jendoslav
01.10.2014

Bohužel nesdílím obecné nekritické nadšení... Značně neoriginální příběh o morousovi, kterého si nakonec všichni zamilují. Postava Oveho se mi zamlouvala, snad bych dal i o bod více, nicméně závěr se zvrhl v tak kýčovitý doják, že nemůžu jinak. Totálně mi to pokazilo dojem z celé knihy, bylo toho dojení slz až příliš najednou.

Monicay
29.09.2014

Krásný příběh. Vidět Oveho zvenčí, z pohledu jiných lidí, myslela bych si, že je to jen otravný starý dědek. Ale vhled do jeho života, do jeho myšlenek a názorů na svět je okouzlující. Díky téhle knížce jsem byla pobavená i dojatá současně. Je to jedna z těch knih, od kterých se nechce odtrhnout, dokud nedorazíte na konec, a i pak byste ještě nejraději pokračovali v četbě, i když víte, že příběh už vlastně skončil.
V knížce se to hemžilo vtipnými i milými přirovnáními, ale tahle věta se mi líbila nejvíc: "A když se skutečně zasmála, Oveho napadlo, že právě tak by se určitě smály bublinky šampaňského."

Firefox4
27.09.2014

Pro mě je propagace téhle knihy na našem trhu úplné fiasko. Barvotisková obálka, styl humoru údajně připomínající Stoletého staříka a vy si myslíte, že budete číst humoristický román. Humor v téhle knize je ale úplně jiný, je lidský až na dřeň, stejně jako Ove. A vy si projdete celým jeho životem, aniž byste museli vylézat oknem nebo třeba opouštět jedinou ulici, kde podstatnou část svého života prožil. Díky němu zjistíte, že pokud na chvíli přestanete hájit zeď kolem sebe, která vás odděluje od lidí okolo vás, najdou si vás a rádi. A můžete marně skrývat svoje velké srdce.
Pokud už s něčím srovnávat, tak určitě film Lepší už to nebudu plynule se prolínající s Gran Torinem.

myshmother
26.09.2014

Bylo to velmi příjemné a pohodové čtení. Kniha o partnerské lásce až za hrob, životních zásadách, dobrém srdci pod tvrdou slupkou, toleranci a přátelství. Díky Parvenah za její neodbytnost a trpělivost a díky kocourovi, který se choval jako pes, což je sice málo pravděpodobné, ale hodně mě to pobavilo. :-)))

dubakm
22.09.2014

Jak já chtěla kopnout ,, bíle košile" do pr.... , pardon, do pravidel. Úžasná kniha , úžasný příběh a hlavně úžasný Ove.

ciniminisek
15.09.2014

Tento příběh i jeho ztvárnění hodnotím velmi kladně a dokážu si představit, že si jednou strasti muže jménem Ove poslechnu zas. Autor Fredrick Backman stvořil příběh útočící přímo na vaše srdce, kdy z chvilek dojemných, se dostanete k části sarkastického humoru, který u starších lidí je slyšet velmi zřídka a o to je děj lepší. Při poslouchání si člověk řekne, že takového dědulu by strčil někam do domova, ale postupem času si představíte, jak skvělí by to byl váš dědeček. Příběh ze života ve kterém se mísí smích se smutkem. Starosti postarších lidí nám jsou naservírovány s úsměvem ve tváři, kdy přesto citlivější člověk uroní i slzu.

milagro
15.09.2014

Tuhle knihu jsem si zamilovala. Rozečetla jsem podruhé.
Ove je mrzout, o tom žádná. Má ale srdce - i když se to nezdá :o) Nesympatický až hrůza a přece byste ho nejradši objali :o) Tenhle charakter se povedl.
Fredrik Backman má na psaní skutečný talent. Na vtipný psaní.
Shrnuto - pořádně nic se tam neděje. Podtrženo - a přece je to nadupaný.
Potkat někoho jako je Ove - pošlu ho hned do ...pryč. Nedala bych mu šanci ho poznat. A udělala bych velkou chybu. Pak bych si ho totiž zamilovala.
No prosim.

Nelik
09.09.2014

Je to neuvěřitelně milý příběh, jedna z těch knih co přejete aby nikdy neskončila.. Časté srovnávání se Stoletým staříkem... není úplně přesné si myslím, každá z knih je jiná

Eskandriel
08.09.2014

Neumíte si představit, co za peklo vznikne, když někdo jako Ove přijde do Applu koupit tablet. Zoufalství obsluhy poteče po lesklých bílých dlaždicích a vy budete mít co dělat, abyste svým přidušeným smíchem chudáka za kasou nevydeptali ještě víc, když už teď má chuť s brekem utéct.

Jknr
06.09.2014

Povzbudivý příběh,který vás rozpláče i rozesměje.

evasamankova
02.09.2014

Výborná kniha o nabručeném a protivném starším chlapíkovi, kterého si nejde nezamilovat. Vtipné, ironické, kousavé a hodně dojemné. Po delší době nemusím zase ani na vteřinu přemýšlet nad hodnocením.

Koňadra
31.08.2014

Záver síce trošíčku schematický (dedičstvo a Sonina nadácia mi trošku pokazili celkový pocit), ale určite veľmi príjemná a smutnoveselá knižôčka. Vrelo odporúčam, Backmanov humor nie je prvoplánový, investícia do knižky aj času sa určite vráti.

katyka
25.08.2014

Perfektná kniha, po tom poprasku, ktorý sa okolo nej spusti, som bola v očakávaniach trochu opatrnejšia. Ale Ove ma jednoducho dostal. Určite sa ku knihe budem vracať a už mi je jasné, čo dostanú ako darček moji rodinní príslušníci. :)

eiramka
25.08.2014

Čm to je, že tenhle příběh tak "funguje" ? V podstatě se tam nic moc neděje - jen jeden starý mrzout otravuje život celému okolí, protože je sám a na tomhle světě už nemá co na práci a chce se mu už jen umřít. A čtenář si na počátku knihy řekne: tak fajn, když to chceš, kdo chce kam....Jenže pak se začnou dít věci, postupně toho mrzouta poznáváte a než se nadějete, máte ho rádi a smějete se u toho a možná i brečíte, když Vám to připomene někoho, kdo podobně uvažoval a už tu možná s vámi není. A chcete, aby to všechno dobře dopadlo, protože člověk potřebuje aspoň někdy věřit, že věci ještě můžou dopadnout dobře. Takže Oveho mám doma a podezírám se, že čas od času se k němu právě pro tenhle pocit budu vracet.

Moňule13
24.08.2014

Naprosto skvělá knížka, rozesmála mě i rozbrečela. Ove, kocour a Parvenah jsou prostě skvělí :)

Izu
23.08.2014

Dojemná kniha u které se člověk zasměje,ale zároveň ho nutí přemýšlet o svém životě,stáří,umírání a také nějaké životní moudra o koupi auta :)

Bakela
23.08.2014

V muži jménem Ove vidím tak trochu muže v mé blízkosti a nebo v mým mužích trochu Oveho? Možná proto mi nejednou vykouzlil Ove úsměv na tváři. Autetičnost příběhu pomohla k hlubokému prožitku ze čtení. Čtení příhod muže jménem Ove patří k nejlepším zážitkům letošního léta!

blondajk
19.08.2014

Ove je starý bručoun, ale i přesto má velké srdce... Dojemný příběh, který vás nenechá chladnými.

MahulenaK
14.08.2014

Celou knížku mě Ove štval, nakonec mi začal být sympatický a i jsem si pobrečela. Ale protože to bylo skutečně až na závěr, tak dávám "jen" tři hvězdičky :-)

Nicoletka
13.08.2014

Knížku mi doporučila mamka a já jsem jí za to velmi vděčná, protože nic lepšího jsem snad ještě nečetla. Možná, že tomu, kdo v téhle knížce naprosto výstižně nenajde svého otce, se tolik líbit nebude, ale pro mě je to hotový knižní poklad. Děkuji Fredrikovi Backmanovi, že napsal knihu o mém otci, já sama bych to nikdy nezvládla lépe! :)

babyboar
11.08.2014

Čekala jsem zábavné dovolenkové čtení, na kterým se budu smát až se budu za břicho popadat. To se nenaplnilo, přesto je to knížka, která se mi líbila. V mnoha místech jsem jen tiše přikyvovala a říkala si, jaké je to hrozné, že mám životní názory jako mrzutý švédský dědek, chvílemi jsem měla slzy na krajíčku a chvílemi jsem se opravdu s chutí smála (třeba když se Parvaneh učila řídit, jsem na tom s řidičákem podobně jako ona). Nevím, jak moc je reálné, aby se takovéto charaktery potkaly v jedné ulici a prožili to, co prožívají Backamanovy hrdinové, ale individuálně jsme každý alespoň některého z nich v životě potkali. Knížka se mi s každou stránkou líbila víc a víc a protože v ní nechybí sympatický kocour, dávám plný počet hvězdiček!

HλNKA
08.08.2014

No prosim, že bude až takhle dokonalá, jsem nečekala! Poslední dvě strany jsem po vydatném utírání očí neměla ani sílu dočíst, takže jsem se musela hodně přemlouvat k dočtení, protože jsem přesně věděla, co bude následovat. Že mě to naprosto zlomí. Co dodat, je to hodně silná a naprosto úžasná knížka a nestydím se říct, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem doposud četla.

LucieRej
07.08.2014

Celou dobu jsem se smála, na konci se rozbrečela a bylo vymalováno :D Nádherná kniha.

Pivísek
07.08.2014

Tuto knihu bych nepřirovnala ani ke Stoletému staříkovi, ani ke Gran Torinu, protože se to s ničím srovnat nedá. Autor sám se určitě nechtěl přiblížit ani jednomu "vzoru" a chtěl jít vlastní cestou. Myslím, že se mu to povedlo. Není to tak vtipné jako Stařík, ani tak dramatické jako Torino, ale i tak má kniha své kouzlo. Kocour byl úžasný, Parvaneh místy na facku, ale co chcete po těhotné ženské, že!? :o) Celkově dávám 90% a můžu směle doporučit!

Peace
05.08.2014

"Všichni lidé chtějí žít hodnotný život, ale hodnoty má každý člověk jiné."

Kniha je zážitkem. U málokteré knihy se totiž dokážete smát i plakat zároveň. Málokde si rovněž oblíbíte morouse, jakým Ove bezesporu je. Ono je totiž důležité nejdříve poznat, co si člověk musel prožít, aby pak kdokoliv mohl hodnotit jeho chování.
Velikým pohlazením bylo číst o vztahu Oveho a jeho ženy - pro mne šlo o jeden z nejhezčích manželských vztahů, o kterém jsem kdy četla.

Moška
04.08.2014

Zprvu jsem nechápala, jak někdo v souvislosti s touto knihou může používat slova jako "komické či "humorné". Mně bralo za srdce, jak moc je smutná. Jak hlubokou lásku a bolest Ove cítil. Jak odhodlaně se pral s údělem. Teprve v druhé polovině vyprávění jsem se začala usmívat. Z mého pohledu napsal autor příběh hluboce lidský. Příběh, stejně jako život sám, dojemný i úsměvný, hořký i nádherný.
Nemyslím, že připodobňování k filmu "Lepší to už nebude" je podařené. Na rozdíl od Melvina není Ove zlomyslný. Natož aby zlomyslný byl z pouhé moci takový být. Ove pouze dodržuje pravidla a totéž chce po ostatních. Přirovnání ke "Staříkovi" je už úplně scestné, krom národnosti autora nemají nic společného.

Vendisek
03.08.2014

Na knížku jsem slyšela jen samou chválu, ale dlouho jsem se k jejímu přečtení odhodlávala... Zpočátku jsem nechápala, čím ostatní čtenáře tak uchvátila. Ale brzy jsem Ovemu přišla na chuť a druhou polovinu knihy jsem doslova hltala a opravdu jsem se bavila nad přístupem starého pána k životu. Škoda, že já takového souseda nemám :)

tandula
03.08.2014

Nenapadají mě slova, která knihu dokážou správně vystihnout, takže jednoduše napíšu, že je to krásná knížka. Ráda si ji přečtu znova.

Veveruška1992
03.08.2014

Stává se u mě pravidlem, že čím více se mi nějaká kniha líbí, tím těžší je pro mě o ní mluvit. A Muž jménem Ove mě nadchnul, rozesmál, rozplakal, donutil k přemýšlení o životě a lidech, o tom, že ani tak nesejde na líbivých slovech, jako na schopnosti konat. Opravdu krásná knížka a veskrze lidský příběh. Děkuji spisovateli za milý zážitek, určitě se s Ovem nesetkáváme naposled, tuhle knížku chci mít ve své knihovničce. Upřímně doporučuji všem.

Márinka
30.07.2014

Skvělá kniha nejen o stáří, mrzoutech a sebevraždách, ale zejména o přátelství. Ove mi připadá jako "lehčí forma" Sheldona z BBT. Tak jako má Sheldon Amy, našel (bohudík) Ove po smrti své ženy Parvaneh. Druhým "parťákem" by mohl být Melvin Udall (skvělý Jack Nicholson) z filmu Lepší už to nebude. Srovnání se Stoletým staříkem je úplně mimo.

Clairka
27.07.2014

Užasná kniha... víc nepotřebujete vědět. Nebudete vědět jestli se dřív smát nebo brečet.... dokonalá !!! A upřímně strašně moc se bojím filmové verze...

SuperFrankie
19.07.2014

''Ove celou dobu dobře věděl, co musí udělat, ale všichni lidé jsou od postaty časoví optimisté. Domnívají se, že bude ještě dost času. Pak se něco přihodí a už je pozdě bycha honit.''

Ze začátku jsem v knížce neviděl nic speciálního, ale postupem času jsem si morouse Oveho zamiloval. Ten způsob jak řeší problémy neschopných lidí kolem a bojuje proti byrokratické mašinérii je prostě jedinečný. Do toho všeho autor vhodně pracuje s jazykem a některá přirovnání by mě opravdu ani ve snu nenapadla. Ale to není to hlavní, kniha vás dokáže nejen rozesmát, ale i rozplakat a to je její největší kouzlo.

kneslova
16.07.2014

Vynikající kniha, která přesahuje možných 5 hvězdiček. Dokonalé.

Beatrice
12.07.2014

Postarší asociál, mrzutý sused, strániaci sa akéhokoľvek kontaktu s vonkajším svetom, či živými ľuďmi. To všetko a ešte viac je Ove. Jeho oddaná láska k Sonji, ktorá bola jeho farebnou polovičkou, zatiaľ čo on je čierno-bielym, ma dojímala nespočetnekrát. Aký zmysel má život, keď je jeho život mŕtvy? Na čo dýchať, keď už nikdy viac nepocíti jej dlaň v tej svojej? Medzi humorné scény sa vplietajú tie smutné a dojímavé veľmi prirodzene, hladko (ba skôr je to kniha smutná, než komická). Nepochopila som porovnávanie so Storočným starčekom, ktorý vyliezol z okna a zmizol. V čom sa podobajú? Lebo ide o starca? Ani v tomto to nie je celkom pravda. Pre mňa je táto kniha úplne iná - lepšia, uveriteľnejšia, hodnotnejšia, dokáže sa vás aj dotknúť, či pohladiť, nielen zabaviť (podľa môjho názoru je oveľa vtipnejšia ako už spomínaný Storočný starček). Knihu odporúčam každému. Vstúpte a Ove vás privíta svojim typickým "No prosim".

Bastera
09.07.2014

Ove je příjemným příběhem o životem zklamaném mrzoutovi, který ztratil důvod žít. Jenže sebevražda musí ještě chvíli počkat, osud má Ovemu ještě co vynahrazovat. Ideální směsice dojemných scén s laskavým humorem, který se Vám okamžitě vryje pod kůži. Nečekejte, že po přečtení najdete smysl života nebo že budete vědět, jak zacházet se starými mrzouty. Spíš Vás Ove pobaví, dojme a možná Vám ukáže, že nic není černobílé. Doporučuje 9 z 10 kocourů, ten desátý je totiž starý mrzout a odmítl se se mnou bavit.

lucin_a
07.07.2014

Čtivá a originálně zpracovaná kniha a co nejvíc, je nakažlivá - vtipem.

Kadrama
30.06.2014

K téhle knize jsem se dopracovala v podstatě omylem, nikdy jsem o ní neslyšela, netušila jsem, o čem je.
Okamžitě jsem se začetla. Smála jsem se spolu s knihou, vtipné pasáže jsem předčítala nahlas, rozhořčeně jsem komentovala sousedy, kteří mu nedají chvíli klidu (ačkoli jsem si ale nepřála, aby mu onen klid byl dopřán) a nakonec jsem si pěkně pobrečela. Tahle kniha má všechno.
Upřímně nechápu porovnání s filmem Gran Torino - Clint Eastwood zde ztvárnil postavu charakterově plochou. Zatímco u Oveho? Ačkoli nesnášíte brblající dědky, Oveho si zamilujete.

Hella
29.06.2014

Dokonalý. Absolutně dokonalý! Smutný a strašně dojemný (a to jen tak nad něčím neslzím), a přesto nádherný. Pro mě rozhodně nejsilnější literární zážitek za hodně dlouhou dobu!

magnolia
28.06.2014

Ove se povedl. Líbily se mi nadpisy jednotlivých kapitol, vracení se v čase, hlavní ženské hrdinky, ostatní pestré postavy a humor, kterého bylo přesně tak akorát. Některé kapitoly byly velmi působivě napsané, některé věty také. Opět knížka, kterou jsem si užívala jako film. Konec mohl být o něco méně dokonalý (bez těch peněz a i kdyby pomohl jen sousedům), ale to je jen drobnost. Příběh je to hezký.

kormoran78
27.06.2014

Představte si zásadového bručouna, kterému zemřela žena a přišel o práci. To je Ove. Ove má rád řád, Ove má rád klid a Ove má rád své auto. A chce zemřít. Podaří se mu následovat ženu nebo to všechno dopadne úplně jinak? Rozhodně doporučuji, je to příjemné čtení s místy černým humorem, místy dojemné a rozhodně zábavné.

rabor
24.06.2014

Přestože jsem očekával lehčí vtipný tragikomický příběh se špetkou sarkasmu a černého humoru, nemyslím si, že toto chybné očekávání bylo hlavní příčinou mého zklamání. Začátek mi svým stylem, strohými větami a tím věčným Ove, Ove, Ove snad v každé větě (mělo to být vtipné?, nebo ve švédštině neexistuje používání osobních zájmen?) ze všeho nejvíce připomínal slohovou práci žáka 3. Bé, kterému učitelka dala čtyřku snad jen ze soucitu. Navzdory tomu, že jsem knihu hned nezahodil a styl psaní se zlepšil, se nedostavoval požitek ze čtení. Vtipná místa jsem nepostřehl a ty lehce úsměvné bych spočítal na prstech jedné ruky a to nejspíš i s nasazenými palčáky. Trpělivě jsem se snažil vnímat ten nudný, uhlazený, místy až pohádkově dojímavý příběh o mrzutém dědkovi, ale s vidinou přibližujícího "dobrého konce" kde se nejspíš Ove se všemi spřátelí a všichni ho mají rádi, jsem knihu nemilosrdně odložil a už se k ní nevrátíl.....a nelituji toho.

TheCiko5
18.06.2014

...že se někdo v devětapadesáti chová jako nevrlý stařík? Nic proti,ale z fleku vyjmenuju dvacet lidí,kterým není více než třicet a chovají se na sedmdesát. Zbytečné zásady,ignorantství,přeexponovaný smysl pro spravedlnost,zajeté rituály... Ono kdyby s námi ty úřady vyje....li tak jako s Ovem,čert ví,jestli bychom se nechovali stejně,nebo ještě hůř... Ove se navíc nechová špatně. Pokud jde o něj. Svůj dům udržuje ve vynikajícím stavu,stejně jako auto,má pořádek ve financích... Pokud jde o lidi v jeho okolí,samozřejmě by to nebyl opimální soused na nedělní grilovačku. Záleží,jestli se díváte z pohledu kravaťáka v bílé košili,nebo z pohledu Oveho. Já se snažil o druhou možnost. Myslím,že když zalovíme v paměti,každý někdy přišel do styku s podobným na první pohled nepříjemným človíčkem,který pod nekompromisní skořápkou arogance a zatvrzelosti schovává zraněné dobrácké srdce. Jako Ove....
Výborně napsaný kocour.

jasmína
13.06.2014

Já nemůžu dát víc hvězdiček, protože pokud to má být humorné, tak mi nejde do hlavy, že by v 59 letech se člověk choval jako nevrlý stařík a nebo nerozuměl absolutně počítačům a moderní době. S těmito lidmi tohoto ročníku se znám a nemám mezi nimi podobné. Bohužel mě tedy kniha zklamala, sice byla i smutná, to mě hodně mrzelo, jak to dopadlo s jeho paní, to jsem i slzičky uronila..

Ale třeba to budu mít podobně jako s knihou Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, knihu jsem nedočetla, ale u filmu jsem se nasmála jak snad hodně let ne, i slzy od smíchu mi tekly a prostě nej komedie roku pro mě..

Shampoo
11.06.2014odpad!

Tak, dneska jsem to ... ráda bych řekla přečetla, nepřečetla, proskákala možná. Knížka je nekončící nuda, začala jsem ji číst díky místním komentářům a byla to chyba, je to ztráta času. Neříkám že je špatně napsaná, není, ale je to naprosto nefalšovaný obšleh z filmu Gran Torino s Eastwoodem, naprosto úúúplně obšlehnutý, jen jako sousedy má araby nikoliv číňany, nema torino, ale saaba, samozřejmě má mrtvou manželku a místo retrívra má kočku a ano samozřejmě je také nemocný. A jo jasně na závěr je mnohem méně hustej a má víc peněz na účtu, ale Eastwood nepáchá sebevraždu, protože má bouchačku . Upřímně Eastwood je alespoň pořádne zlej krutodědek a film si napsal sám a byl to dobrý výkon, muž jménem Ove je ztráta času, podívejte se na film a pak jen přejmenujte figurky...
Kocour je jediné pozitivum knihy, ale nějak zapomenou na závěr říct co se s ním stalo. To bylo jediné proč jsem knize věnovala pozornost.
Za mě plus pouze za řekněme čtivé psaní, film s Eastwoodem jsem viděla první, byl na světě první a tak nejsem ochotná ohodnotit čistou kopii lépe než takto, brrr

Oophaga
09.06.2014

Kniha se možná tváří (zejména v první kapitole) sarkasticky, nicméně autor předkládá naprosto typický hřejivý lidský příběh, v němž se zdánlivě nesympatický starý mizantrop ukáže být osudem vláčeným nešťastníkem s velkým srdcem, jenž se nakonec radostně začlení do původně nenáviděné komunity. Ove jako člověk černobílého vidění se tedy postupně zbaví předsudků vůči cizákům a divným lidem vůbec, neboť jeho nejbližšími se nakonec stane Peršanka či mladý homosexuál. Jeho ukřivděnost, zahořklost a tendenci komandovat své okolí kniha vysvětlí exkurzy do jeho "minulého" života, v němž jedna nespravedlnost stíhala druhou a ve vrchovaté míře postihla nejrůznější neštěstí i jeho milovanou (nyní již mrtvou) manželku – takže ho čtenář i přes jeho idiotské chování přece „musí“ mít rád, chudáka. Vždyť on to ten Ove vlastně myslí dobře... a nakonec se i správně zachová a pomůže všem, kdo to potřebují. Dokonce i tu lásku ke zvířatům si posléze vypěstuje a oblíbí si toho vlezlého kocoura, co mu pořád courá po zahradě. Ještěže je ta nová sousedka z Íránu tak trpělivá a pomůže mu najít cestu zpět do života, že. Román naštěstí zvládá tuhle porci „milé sentimentality“ zabalit do pořádné porce ironie a Backman dokáže výborně charakterizovat typ Oveho osobnosti (určitě sami znáte nějakého nesnesitelného mrzouta, co z nedostatku lepší náplně času pořád buzeruje, protože mu přece jde o princip), aniž by se příliš propadal do karikatury – proto také 3***. Nicméně pod tím vším zkrátka číhá ulepená sladkobolnost happy endu pokapaného slzami až příliš chtěného dojetí.

Neri
25.05.2014

Začala jsem knihu číst s očekáváním lehké a úsměvné zábavy, ale už po pár stránkách jsem pochopila, že to bude celé trochu jinak.
Nevrlý Ove se svým pojetím toho, co je a co není správné, si mě naprosto získal a s ním i všichni v jeho okolí, kocoura nevyjímaje. Emoce byly při čtení nezadržitelné, o slzách na závěr ani nemluvím. A už hrozně dlouho se mi nestalo, tak jako v případě "Oveho", že bych po přečtení nějaké knihy měla ten dokonalý pocit, že jsem právě přečetla něco opravdu hodně dobrého.
Knížka o velké lásce, o tom, že lidé nejsou takoví, jak se mohou na první pohled zdát a v neposlední řadě kniha o autech značky Saab. Pro mě nezapomenutelná.....a jedním slovem skvělá.

Pihtipudas
30.04.2014

Výborná kniha. Vtipná a zároveň smutná, skvěle napsaná, hlavního hrdinu si nejde nezamilovat. A stejně tak toulavého kocoura, který hraje v knize podstatnou roli jako Oveho žena a noví sousedi. Ove je takový ten protivný chlápek, který je konzervativní až hrůza a puntičkářský snad naprosto ve všem. Jeho bizarní snaha ukončit svůj život je vlastně neuvěřitelně tragická, přesto se u jednotlivých scén musíte smát. Opravdu krásně napsané, tak upřímné a opravdové. A ten kocour - každý milovník koček ho bude zbožňovat, to je jasné.

Doporučujeme

Smrt a jiné vrcholy mého života
Smrt a jiné vrcholy mého života
Motýlek 1. díl
Motýlek 1. díl
Nádherný zmatek
Nádherný zmatek
Brida
Brida