Muž a žena

Muž a žena https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374672/mid_muz-a-zena-jlF-374672.jpg 3 477 141

Nejznámější český spisovatel se ve dvou novelách vrací k tomu, co na něm jeho čtenáři oceňují nejvíce. Svůj humorně ironický pohled na vztahy mezi muži a ženami propůjčuje v novele Family Frost zkrachovalému restauratérovi, který si z nutnosti a trochu i na truc pronajme mrazící vůz známé firmy a živí se jako řidič. Během několika dní se jeho zbabraný život dostane do spirály událostí, které skončí až na svatbě jeho bývalé manželky (která si bere jeho bývalého společníka). Vincent se potká i s otcem, kterého nikdy předtím neviděl, a setkání proběhne vpravdě nečekaným způsobem. Druhá novela, Čarodějka z Křemelky, si pohrává s mírně fantastickým námětem. Krásná Dominika má celý život smůlu na muže a svou přitažlivost považuje spíš za prokletí. Jako dar naopak chápe svou schopnost číst lidem myšlenky. S přibývajícími lety a vztahy to ale vypadá, že i to druhé je spíš na obtíž – dokud nepotká ve vlaku známého spisovatele a nezamiluje se do něj. Ale dá se žít se ženou, která doopravdy ví, co si její muž myslí?... celý text

tlllk
25.08.2019 4 z 5

Milé, vtipné originálne . Väčšinou som rád ak sa viem s niektorou z postáv stotožniť, tu som sa iba bavil, ale to vôbec nevadí ...., Ten jeho otec musel byť reinkarnovaný Bukowski :D

bar_sol
21.06.2019 4 z 5

Od Viewegha jsem četla jen knihu Báječná léta pod psa, která mě nijak nenadchla, proto jsem byla překvapená, že tato kniha mě opravdu chytla a přečetla jsem ji běhm dvou dnů. Obě povídky jsou originální a čtivé, líbí se mi autorův cynismus a humor-nehumor :)

LaCoccinelle
14.06.2019 4 z 5

Příjemná oddychovka přečtená za chvilku.

foxi_ii
12.06.2019 3 z 5

Moje prvotina od Viewegha. Říkala jsem si, jestli jsem si neměla vzít jinačejší knihu, protože tahle nepatří mezi ty vychvalované, tak abych díky tomu na autora nezanevřela.
Ano dvě povídky v knize jsou podle mě trošku slabší, ale četli se jak nic.
Knihu asi už nikdy číst nebudu, ale žádná katastrofa to taky nebyla :)

MíšaS.
29.05.2019 3 z 5

Mě se kniha líbila. Čarodějka už mi přišla jako "starej dobrej Viewegh". Family frost nebylo špatné až do příjezdu na festival, tam se to nějak zadrhlo a ztratilo to vtip a "břink".
Po Biomanželích je tohle pěkné a příjemné překvapení, hlavně Čarodějka, tak snad se bude kvalita i nadále zlepšovat.

smatralka008
08.05.2019 2 z 5

Knihu jsem vyhrála v soutěži jako novinku. A tak ač Viewega moc nemusím jsem si ji přečetla. Čte se dobře, nicméně můj názor, že jeho nejlepší kniha je Báječná léta pod psa to nezměnilo. Ani tato novinka není spisovatelova top. Proto ji hodnotí 2 hvězdičkami. Zbytečně knihu natahuje ještě nějakou povídkou uvnitř povídky. A stejně je to nuda. Na vypnutí mozku po práci dobrý, ale více a znova ji číst nehodlám, jako u některých jiných knih, které mám na rozdíl od této oblíbené.

Mateo67
08.05.2019 odpad!

Už u několika posledních knih Viewegha jsem si říkala “dost, už stačilo”. Přesto jsem vzala do ruky tuto. A ano, u mě poslední hřebík do rakve tohoto spusovatele . Nový Viewegh už nikdy více!!!!

fruitbueno
06.05.2019 4 z 5

Jsem překvapena zdejším nízkým hodnocením, protože kniha je neuvěřitelně čtivá (jedno nedělní deštivé odpoledne), protkaná veškerými atributy Vieweghova psaní (ironie, vtip, prudký spád děje). Dle mého soudu je soubor opravdu vydařený, Čarodějka nemá chybu.

Trolice
03.05.2019 5 z 5

U knihy jsem se dobře bavila, vulgarity mě neurážely a úchylné představy mě nepobuřovaly. Pohodové čtení

Mike99
16.04.2019 4 z 5

Od MV jsem kdysi přečetl první dva napsané romány a jednu povídkovou, na základě jeho námětů jsem viděl zpracované 4 filmy (dle vzniku první 4) a pak dlouho nic. Tak mi to nedalo a zkusil jsem. Kniha ze dvou novel, první Family Frost mě moc neoslovila, na můj vkus na začátku moc zbytečných vulgarit (3*), neseděl mi hlavní hrdina, divný závěr. Druhá novela Čarodějka z Křemelky naopak (5*), ta se povedla, tu jsem si užíval. Zajímavý námět, který nutil přemýšlet, jak by se člověk sám v dané situaci choval. Trochu "sladší" konec, ale proč ne, že?

JaNuBe
10.04.2019 4 z 5

Já jsem se nad knížkou vcelku pobavila, oddechla, zasmála i zamyslela. Některé příhody a okolnosti byly tak paradoxní a neuvěřitelné, až mi přišly skutečné. Vulgarismy mě nijak nepobouřily, byly voleny na místa, kde se hodily ;) Uznávám však, že některé pasáže mi přišly zdlouhavé a opakující se. Nicméně, přesto se mi kniha četla dobře.

Petula009
10.04.2019

Asi jedna z nejlepších věcí, co Viewegh napsal post své srdeční příhody. Je vidět, že se z toho stále vypisuje a upřímně si myslím, že to bude ještě chvíli trvat. Pro jeho vlastní dobrou doufám, že to bude dřív, než ho opustí i ta nejvěrnější fanouškovská základna.
Nicméně knížka mi přišla rozpůlená na jeho zpověď a adaptaci toho, jak se má jako rozvedený a napůl toho, jak kdysi starý Viewegh psával. Stále si dělám názor.

michaelaaa5
06.04.2019 odpad!

Nesmyslné povídky bez děje plné nelogických a primitivních vulgarit a erotických představ. Velké zklamání, Viewegha už nikdy.

bararich8
19.03.2019 2 z 5

Teda asi jsem měla s Vieweghem skončit tak, jak jsem začala, tedy Báječnými léty pod psa. Ta kniha mě totiž neskutečně bavila. To se ovšem nedá říct o dílku Muž a žena, která je neslaná nemastná, místy nesmyslná a moc vulgární...já nevím, jako by spisovateli došla šťáva, ale prostě potřeboval něco napsat. Že by ten první příběh byl tak trochu autobiografický?

Ales.BD
18.03.2019 4 z 5

V papíru bych nečetl. Audioverze je povedená, nápaditá, zábavná, obsahuje to, co se podle jména spisovatele a titulu dalo čekat a tak je to v pořádku.

Kraken126
17.03.2019

Knihu jsme znechuceně odložil a jsem si jist, že dobré knihy od našeho krále českých spisovatelů již nikdy nedočkáme. Vhodně zakomponovaný vulgarismus dílo okoření, ale tato slátatnina byla kořeněná příliš a ještě k tomu nevhodným kořením.

Rozinkazvanocky
15.03.2019 4 z 5

První povídka byla poněkud kostrbatá, absurdní. Nevadí mi v literatuře vulgarismy, ale v této povídce byla vulgární slova použitá nevhodně.
Druhá povídka se mi líbila. Jak námětem tak i způsobem, jak je napsaná.
Nic hlubokého, pouze čtení na jeden večer, bez přemýšlení.
Je tady znát autorův lehký úpadek (jiné jeho knihy jsou bezkonkurenční), nicméně nešktulkovala bych to do totálního braku. Za mě docela v poho.

ecila13
15.03.2019 2 z 5

Po přečtení knížky mám pocit, že jsem vše již někde ve Vieweghovi četla.

Daisuke
14.03.2019 odpad!

Zanedlouho má Vieweghovi vycházet nová kniha a nezbývá mi, než přemítat nad tím, jestli je vůbec možné se z takhle hluboké jámy zase vyhrabat. Nové pohádky pro unavené rodiče i Muž a žena se řadí mezi nejhorší literární počiny, které jsem kdy četl - nezbývá než doufat, že se autor časem zmátoří, ale v zásadě by asi bylo naivní od něj ještě něco smysluplného očekávat.

Když odhlédnu od chyb v kontinuitě a nepřirozených, kostrbatých dialogů (nejvíce jsem trpěl asi u toho úvodního, který vedl Vie- pardon, chci říct hlavní hrdina, jehož jméno mi právě uniká, s vlastní matkou), dalo by se říci, že první z novel je prostě jen špatné čtení. (A jen tak mimochodem, mistr zde opět vykrádá sebe sama. Konkrétně Báječná léta pod psa.) Musím upozornit na naprosto neuvěřitelné množství invektiv, kterými je text prošpikován (dělal jsem si čárky, ale časem mě to přestalo bavit). Dlužno ovšem dodat, že nadávky mají v textu alespoň jakous takous funkci, i když Vieweghova cílovka nejspíš zkousne jen ztěžka, že obrýlený intelektuál nadává hůř než Záviš. Pokud vám z nějakého temného důvodu chyběla Vieweghova stěžejní témata (projekce sebe sama, sebelítost, házení špíny na exmanželku, exponování vlastních ratolestí a aby se neřeklo, tak také zběžně něco málo o vlastních morálních poklescích), novela Family frost vás nejspíš uspokojí.

Druhá z novel je na tom hůře. Čarodějka z Křemelky je zavrženíhodný, odpudivý slepenec misogynních erotických fantazií a nejvíce ze všeho připomíná amatérské fanfikce Padesáti odstínů šedi. Nechápu, jak mohl jakýkoli příčetný redaktor text v této podobě pustit do tisku; novela obsahuje velké množství stylistických chyb. Zatímco u prvního textu jsem měl nutkání počítat vulgarismy, u té druhé by mě docela zajímalo, kolikrát hlavní hrdinka označila sebe samu za "sexbombu". Bohužel se ke knize nebudu vracet, takže to pro mě zůstane nejspíš tajemstvím.

Allys
27.02.2019 4 z 5

Vtipné, nenáročné poviedky, ktoré síce majú trochu ostrejší slovník, ale osobne mi to nevadí :-)