Mutace

Mutace https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21438/mutace-21438.jpg 4 239 41

V americkém státě Michigan, kde státy povolují náhradní rodičovství, porodí Mary Milmanová jako náhradní matka chlapce. Jeho skutečnými rodiči jsou doktor Frank, výzkumník oboru genetiky, a jeho žena Marsha. Svému synovi dají jméno VJ. Záhy se zjistí, že VJ je malý génius, jehož inteligence výrazně převyšuje hranici lidského chápání. Chybí mu však některé lidské vlastnosti. Když mu jsou tři roky, jeho inteligence náhle prudce klesne. Marsha začne mít o malého VJ strach. Krátce poté zemře jeho bratr a rok po něm i chůva. Oba zemřou na vzácný druh rakoviny. Doktoru Frankovi navíc někdo vyhrožuje a snaží se ho zastrašit. Oba rodiče začínají nezávisle na sobě pátrat po souvislostech, které jednotlivé případy zdánlivě spojují. Marsha dochází k šokujícím zjištěním...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (ČR)

Mutation , 1989

Pasadenka
16.12.2018 3 z 5

Můj první Cook. Po velice dlouhé době mě konečně doběhl proflákali autor nejhrubšího zrna. Musím říct, že Mutace je docela dobrá knížka. Cookův styl psaní mě vtáhl a od začátku mě lehce táhl dál a dál až do zdárného konce. Toliko k pozitivní části knížky. Negativní stránkou je pak značně staré vydání. Celé téma je natolik přeexponované a pořád dokola přepírané, že příběh působil naprosto banálně. Největší problém pak tkví v tom, že naprosto celá knížka je od začátku zcela předvídatelná a čekání na to, až si postavy přiznají zcela jasnou pravdu pro mě bylo skličující. To však nic nemění na zábavné četbě o malé zrůdičce. A velké finále doplněno klišé jak z kliší farmy. Všechny moje výhrady jsou založené na zahlcení tímto tématem. A i když se nejedná o nikterak objevné dílko, ani psychologie postav zrovna neodhaluje zákoutí mysle, kam se běžně člověk nedostane, byla to knížka ve smě zdařilá.

moudivlacek
22.09.2018 5 z 5

Tuhle knihu by si měli přečíst všichni rádoby vědci, kteří se zabývají podobnou myšlenkou a myslí si, že by tím spasili svět. Ještě teď mě jímá hrůza, že by po světě běhal takový vědec a jeho výtvor.
Rozhodně to stojí za přečtení, kdo má rád romány z lékařského prostředí.

mystar
10.07.2018 4 z 5

Pribeh popisuje desivou druhou tvar vedy. Bylo to napinave cteni. Pribeh, ac byl dost nerealny, tak se cetl jednym dechem.

Eidalon
30.04.2018 4 z 5

Známý autor, známá témata. Za posledních 25 let jsem přečetl téměř všechny jeho knihy a musím říci, že i když mne již témata splývají, vím, že jsem si vždy dobře bavil. Cook je plodný autor, který začal psát v sedmdesátých letech minulého století a jeho knihy celkem stručně charakterizuje citace z mnoha nejrůznějších recenzí autorových děl.

. . . Píše převážně romány z lékařského prostřední (výjimku tvoří Sfinga z roku 1979). Některá z jeho děl jsou nadčasová, převážně však dost přesně popisuje prostředí současné medicíny. I když se tedy jeho díla v mnoha případech stávají sci-fi, reálně zapadají do současného světa a jsou kritikou přijímána velmi příznivě . . .

Mutace je román napsaný v roce 1989, kde Cook předpověděl velkou budoucnost molekulární genetice a biotechnologiím a předpověděl odhalení genomu, jehož pochopení a využití v knize posunul o několik řádů dále.

I když se situace popisovaná v románu v době zrodu knihy jevila jako velké SCIFI, je dnešní realita především „ve šlechtění“ základních potravinových zdrojů již trvalou realitou a je jen otázkou času a etiky, kdy se může zrodit „geniální jedinec“, kterého si Cook ve své knize vytvořil v postavě VJ.

A druhé straně Cook jasně předpovídá, jak citlivé téma to je a jak se podobné zásahy nemusí lidem vyplatit. Ale to je již téma hojně využívané nejrůznějšími autory především v oblasti virů, bakterií a jiných biologických hrozeb zatím snad stále přísně kontrolovaných jen v laboratorních podmínkách.

Vrátil jsem se ke knize po téměř 25 letech a kniha mne stále bavila. Dávám čtyři hvězdy.

Kerberos
19.06.2017 4 z 5

Zajímavý problém,možná chce varovat před zneužíváním genetiky.

LideCtete
13.03.2017 3 z 5

Tohoto Cooka jsem četla v původním znění, všechno jsem pochopila a dobře jsem se bavila, z čehož vyplývá, že jde o literaturu dosti jednoduchou :-) Na zabití času ideální.

Lana33
25.02.2017 4 z 5

Kniha, která poskytuje pohled na odvrácenou tvář genetiky. A to, že hrát si na stvořitele není vždy nejlepší nápad. 4 hvězdy za nápad!

Romčuška
24.10.2016 4 z 5

Neříkám že nebyla špatná, Jsem ráda že Cook ukázal, že hrát si na Boha není moc dobré.. a to myslím i v té realitě... to co dělají v centrech pro IVF zatím nedošlo do takových extrému jak tady, ale bojím se že do budoucna se může cokoliv podařit to nikdo neví... Nicméně ždímárna na prachy je to docela velká a slušná! Děkuji Robine Cooku za tenhle příběh!

adelinka
19.10.2016 5 z 5

Pre mňa Cook vždy dobrý. Napätie, zvedavosť.....to ma núti čítať a čítať a dočítať niekedy až ďaleko po polnoci. Ale géniusa ako je v tejto knihe, by som nikdy nechcela ma. Desil ma, už keď ho opisovali po narodení......

dominikB951
10.08.2016 5 z 5

Trochu nereálné, ale velmi zajímavé, takže 5 hvězdiček!

Palorizek85
01.07.2016 4 z 5

Výborná četba, aneb kam až to genetika může dotáhnout....ve špatném....

Jack Bauer
22.02.2016 3 z 5

Dosti přitažené za vlasy, nevěrohodné. Desetiletý kluk 2x chytřejší než Einstein. Sice se to hezky čte, ale mám od Cooka raději jeho klasické thrillery z lékařského prostředí.

lavazza
17.11.2015 5 z 5

Skvela kniha, skvely pribeh... precitane na jeden zatah.... velmi podarene dielo :)

Nika37
20.07.2015 5 z 5

Musela jsem se držet, abych to nepřečetla na jeden zátah a kniha mi vydržela aspoň pár dní. Cook je prostě úžasný, vtáhne vás do děje a musíte prostě číst a číst, dokud nejste na poslední stránce.

tuldas
13.04.2015 4 z 5

jako vždy vyborné ,Cook opět nezklamal

ovpana
30.12.2014 5 z 5

Další úžasná kniha,zajímavá až do konce.

Olivie11
01.07.2014 5 z 5

Další kniha, kterou jsem od Cooka četla.A opět mě nadchla a všem doporučuji.

lenkavildomcova
16.03.2014

skvělá.... přečteno jedním dechem

kika 13
02.03.2013 3 z 5

Napínavý děj doporučuji.

fear
05.02.2013 5 z 5

No to snad...Tak děkuji mockrát tomu, kdo nezapomněl připsat, jak kniha končí...To teď bude velice "napínavé" čtení! Takže poslední větu s prominutím mažu.