Musím tě zradit

Musím tě zradit
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501986/bmid_musim-te-zradit-PuI-501986.jpeg 5 1319 1319

Rumunsko, 1989. Sedmnáctiletý Cristian Florescu sní o tom, že se stane spisovatelem, ale Rumuni nemají svobodu snít. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Na Cristiana se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

I Must Betray You , 2022

Hermiona419
24.10.2022 5 z 5

Výborná kniha, čtivá a mrazivá, dozvěděla jsem se spoustu nových a děsivých věcí! Má první od této autorky. Určitě se pustím i do dalších.

Jana283
24.10.2022 5 z 5

Po přečtení této knihy jsem pochopila, proč byl Nicolas Ceauşescu a jeho žena Elena popraveni. V průběhu turbulentního konce roku 1989 to člověk vstřebal jako jednu z mnoha informací. Možná troch překvapivou, protože u nás byl „samet“. Mnoho se toho dělo – u nás, v nás, naše životy se od základu proměnily Nebyl čas řešit, co se děje v zahraničí. Bylo potřeba zjistit, co se dělo v naší zapovězené minulosti. Tolik informací, divila jsem se, stále se divím a stále odhaluji A teď dočítám knihu RS a zjišťuji nakolik odlišný mohl být život v jiné zemi socialistického bloku, oč krutější, těžší, bolestnější Napadá mne, zda i Rumuni vzpomínají s nostalgií, tak jako někteří z nás Kniha je psána jednoduchým (ale ne chudým) jazykem. Autorka – stejně jako v předchozích dílech - se snaží zlomové události historie přiblížit především mladým lidem. Ale myslím, že dokázala oslovit i ty, kterou nedávnou historii prožívali a stále o ní tolik neví. Děkuji

artlucie
23.10.2022 4 z 5

Čím vic knih od autorky přečtu, tím větší nároky na ni kladu. Není to fér. Z autorčiných knih byla tato lehce slabší, tolik mě nedojala. Ale stále je to skvělý příběh a odhalení dalšího kouta temné historie. Ač je to historie těžkého kalibru, čte se rychle, lehce. Miluju její knihy.

Naty21
23.10.2022 5 z 5

Tahle kniha je moje první od autorky a nemůžu se dočkat dalších.
Příběh se odehrává v období komunistického (spíše tyranského) prostředí Rumunska, konec roku 1989 a blížící se revoluce, kdy sledujeme pád komunismu i v Evropě, prostřednictvím rádií Svobodná Evropa nebo hlas Ameriky, které poslouchají hlavní postavy. Tohle období vlády Nicolaea Ceauşesca jsem vůbec neznala (ostuda) a z toho co jsem se dozvěděla, mě až zamrazilo. Velká část příběhu se mimo jiné odehrává i v okolí amerického diplomata a ambasády (rozdíly jak svět vidí Rumunsko x jak si Rumuni představují okolní státy a život v nich).
Hlavní postavou je zde student Cristian, který nás vlastně provází tímto obdobím, obdobím kdy se obyčejní lidé báli, kamkoliv jít, s kýmkoliv mluvit... protože nikdy nevíte, kdy vás kdo slyší a kdo je zrovna "praskač".... to také na vlastní kůži Cristian pocítí.
Kniha je krásně zpracovaná, je zde mapa tehdejší Evropy, Rumunska, v průběhu nacházíme i "zprávy" od tajné policie a donašečů a nakonci příběhu jsou reálné fotografie z tehdejší revoluce, života lidí a úplně nakonci jsou historického okamžiky.
Za mě naprosto jasně jedna z nejlepších knih letoška, autorka skvěle vystihla atmosféru tehdejšího období, člověka při čtení až mrazí, co se vůbec odehrávalo za "zdmi", a jak vůbec Rumunsko viděl zbytek světa, jak třeba Ceauşescu dokonale manipuloval s ostatními prezidenty atd., v průběhu přesně zjišťujeme, že si nemůžeme být ničím a nikým jistí, konec knihy je ponechám pro zamyšlení .

Darja.8
20.10.2022 5 z 5

Drsná kniha o klukovi co byl pod nátlakem donucen práskat na své blízké. Bylo mi ho líto.

Termaap
19.10.2022 5 z 5

Má již čtvrtá přečtená kniha od autorky a i zde už chápu to všeobecné nadšení. Ke knize nemam sebemenší výtku, je skvělá přesně tak, jak je.

Nejvíce si na ní cením toho, že je příběh zasazen do skutečných dobových událostí; ne poprvé zde píši, že přesně takovéhle knihy jsou mnohem lepší “učebnicí” než ty opravdové a povětšinou velmi nudně zpracované učebnice ve školách. MUSÍM TE ZRADIT bych doporučila všem studentům dějepisu a krom nich vlastně úplně všem lidem bez rozdílu věku.

Za mě opravdu jedna z nejlepších knih, které jsem letos přečetla.

buschka

Věta, která vystihuje vše:
Jestli komunismus je ráj, k čemu potřebujeme zdi, ploty a zákony, aby lidé neutíkali?

Dela111
19.10.2022 5 z 5

Komunistický režim v Rumunsku byl nejtvrdší ze všech režimů v zemích bývalého východního bloku. Revoluce v roce 1989 v Rumunsku rozhodně nebyla sametová jako u nás, naopak měla spoustu obětí a komunismus nepadl hned.
Život v diktátorském režimu Nicolaea Ceausesca je v knize popsán pohledem sedmnáctiletého hlavního hrdiny. Román přibližuje vleklé utrpení lidí, popisuje případy krutosti, násilí, porušování lidských práv a na evropskou zemi té doby neskutečnou chudobu. Jako nástroj represe sloužila režimu brutální tajná policie Securitate, která si různým vydíráním a pod pohrůžkou násilí vybudovala obrovskou síť informátorů. Občané žili v neustálém strachu a podezíravosti, myšlenky se raději nevyslovovaly nahlas. Totalitní režim v Rumunsku byl kapitola sama pro sebe, ale to už tehdy nebylo žádné tajemství, o této hrůzovládě jednoho diktátora se leccos vědělo i za hranicemi...

Stejně jako v předchozích knihách, i tentokrát se autorka zaměřila na mladé lidi a kniha je napsána stylem pro dospívající. Ruta Sepetys má však vždy pečlivě nastudované historické reálie, píše velmi poutavě a i tady jde o strhující četbu, která se emočně dotkne každého, takže spokojení budou i dospělí čtenáři.
Zpracování tohoto námětu do historického románu pro dospělé by mohlo být mnohem drsnější, syrovější, mohlo by jít více do hloubky, po psychické stránce by mohla být lépe popsána postupná změna chování a myšlení lidí. Tady jde o příběh podaný spíše jednodušeji a o krátký časový úsek, v němž se román odehrává.
Mé hodnocení by bylo 4*, ale velmi oceňuji, že se autorka ujala tohoto námětu a zdařile přiblížila tuto dobu v Rumunsku i mladším čtenářům, a proto hodnotím plným počtem hvězdiček.

EvikU.
18.10.2022 5 z 5

Formou beletrie vypráví dějiny Rumunska v 89. Tvrdá diktatura, sledování, informátoři. Žádné soukromí, hlad, fronty na jídlo. Dědeček hlavního hrdiny Buno je pro Cristiana hrdina. Poslouchá rádio svobodnou Evropu a učí ho, že nikomu nesmí věřit.

To ostatně za chvíli poznává sám. Zjistí, že i v jeho okolí jeho známý jsou nejspíš informátoři a pod výhrůžkou donáší na všechny okolo sebe. I on se dostává pod nátlak režimu a musí donášet na americkejo kamaráda.

Píše si deník, kam vypisuje pravdu o režimu, vtipy i myšlenky. Deník pak položí na stůl amerického velvyslance a doufá, že pomůže rumunskému lidu se osvobodit. Už nemá co ztratit…

Byla to velmi silná kniha na emoce. Pro mě to byl další dílek skládačky do historie Evropy. Nevěděla jsem, že padli komunistické režimy postupně v Československu, Maďarsku, Německu, Rumunsko bylo poslední.

Prostředí bylo nepřikrášleně vykreslené z té doby. Bylo mi špatně, jak moc dobře byla kniha napsána. Byla jsem totiž v knize a prožívala jejich osudy s nimi. Moc dobře napsané.

Zamilovala jsem si Bunu, Cristiana i Lilianu. Cici jsem nechápala, ale v epilogu je zodpovězená pravda, kterou se Cristian dozvídá až dvacet let po té že spisů. Knihu doporučuji. I na slzy došlo.

kytarka
17.10.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Děj má spád a nechce vás pustit. V mnoha situacích jsem viděla podobnost příběhů rodičů a prarodičů co zažívali v období komunismu u nás. Rozhodně stojí za přečtení.

Katulinka69
17.10.2022 4 z 5

Krásně napsané, krutá pravda

Mona-Lisa
17.10.2022 5 z 5

“Ovládají nás, a ani k tomu nepotřebují zbraně. Bohatě jim stačí nás vlastní strach.”
Takový ten román, který tě nutí zjistit si víc, otevřít oči a vážit si takových autorů.
Rumunsko 1989
Vůdce, který V 60.letech, přesvědčil lid, že je bůh a začal budovat kult osobnosti a odřízl 20 milionů Rumunů od zbytku světa je stále u moci.
Tajná služba, výslechy, spisy, odposloucháváni, vydíraní a nucené donášení na tvoje blízké.
Řekneš si tuto Sepetys vynechám, to znám, vždyť to je komunismus u nás doma nedávno. Ooo, jak se pleteš. Věř mi, že budeš svědkem něčeho, co budeš doporučovat dalším lidem k přečtení.
Protože Sepetys umí mapovaní vnitřního světa postav a vynášení na povrch jejich Sophiiných voleb, to už přece víš z předešlých knih. Život ve studených odstínech šedi je ti předestřen díky Cristianovi a lidem okolo.
Lidé se neustále museli kontrolovat, hlídat kdo poslouchá, informátor může být i v rodině.
“ Na rodinné fotografii se máma dívá jiným směrem než my, jakoby viděla něco, co jiný nevidí.”
Je to tak akorát cynické, nekompromisně dobové, špetka romantiky a jiskra humoru nechybí. Sepetys dala Rumunům a jejich krvavé historii hlas. Stejně jako v minulých knihách Španělům, Litevčanům a válečným uprchlíkům.
Stojí za to si ho poslechnout, věřte mi.

LéňaM
14.10.2022 5 z 5

Kniha která vtáhne a nepusti.
Autorka umí čtenáře zaujmout a jde vidět že se romanu hodně věnovala.
Skvělá kniha s krutou minulostí

nakavusterezou
13.10.2022 5 z 5

Nemám co vytknout, musím jen chválit.

Ten fakt, že Ruta Sepetys umí psát, jistě všichni víme! Já u ní především oceňuji to, jaké témata si ke psaní knih vybírá. V případě knihy Musím tě zradit jsem neměla absolutní tušení o tom, že se něco tak brutálního a nelidského dělo tak blízko.. a hlavně, před pár lety!

Opět skvěle napsaná kniha, která chytí každého kdo ji čte, za srdce. Já smekám.
Kapitoly jsou krátké a svižné a vždy končí tak, že vás nutí číst dál a dál. Já jsem knihu měla přečtenou za dva dny, a to nejsem žádný rychločtenář. Zkrátka to jen dokazuje to, jak je kniha skvělá. Tuhle knihu si chcete přečíst!

ElissBooks
13.10.2022

O tom, že Ruta Sepetys umí bravurně psát, jsem se přesvědčila už v její předešlé knize Mlčící fontány. Jenže svou nejnovější knihou Musím tě zradit mě autorka naprosto odrovnala. Je to kniha, která je mrazivá, děsivá a nejvíc silné na ní je to, že autorka popisuje dobu, která se skutečně stala. Postavy si sice vymyslela, ale to prostředí, do kterého je zasadila, je reálné. Čtete o hladu a strachu, o tom, jak lidé žili bez tepla a často i bez elektřiny. Čtete o tom, jak nikdo nemohl nikomu věřit, ani nejlepším kamarádům a dokonce ani své rodině. Příběh na vás dýchne svou temnou atmosférou a vy budete vše prožívat s hlavními hrdiny. Budete se klepat zimou, když budou stát ve frontě na chleba a bát se o ně, zda je někdo nesleduje, když budou kráčet ulicí. Kapitoly vám budou mizet pod rukama, protože jsou krátké a svižné. Já se nemohla od knihy odtrhnout a chtěla jsem se o té době dozvědět všechno. O komunismu v Rumunsku se příliš ve školách neučí, což je hrozná škoda. Díky téhle knize se dozvíte, jak lidé trpěli v područí diktátora a zbytek světa o tom neměl ani ponětí. Je to sice YA kniha, ale Ruta Sepetys píše tak přístupně a o tak zajímavých tématech, že jsem si jistá, že si to zamilují i dospěláci. Tohle opravdu vyzkoušejte, je to tak skvělá a tak moc důležitá kniha.

5⭐️/5⭐️ - Neskutečně silná a dojemná kniha o historickém období, o kterém se příliš nemluví

MilaJ
10.10.2022 5 z 5

Kniha je naprosto skvěle zpracovaná. Není ji co vytknout. Historicky je na velmi vysoké úrovni, autorka ví jak čtenáře zaujmout. Dávám plný počet hvězdiček a samozřejmě doporučuji všem!!!

Love_books_369
10.10.2022 5 z 5

Úplně mé první setkání s Rutou Sepetys a jsem nadšená. Tuto knížku jsem měla možnost číst dříve před vydáním díky Facebookové (teď instagramové) skupině #humbookblogeri a jsem za to vděčná. Díky Rutě jsem se dozvěděla podrobněji důležitou část Rumunských dějin s krásnou i když mírně předvídatelnou romantickou linkou.
Za mě skvělé zpracování, boží obálka!, skvělý a neohrožení hlavní hrdinové a skvělý styl psaní. Za mě jedno velké doporučení.

GiraffeAndy
09.10.2022 4 z 5

Opět nepochybně zajímavý a důležitý kus historie, i když jsem od Ruty četla už lépe zpracované příběhy. Tady to na mě ve srovnání třeba se Solí moře nebo V šedých tónech tolik nedolehlo, působilo to celé trochu povrchněji. Třeba epilog mohl být klidně delší a ne tak uspěchaný a zkratkovitý. Možná je to i tím, že je nám tato historie bližší (i když jsem zcela upřímně o rumunských dějinách takové povědomí neměla), příběh se mi ale až na pár konkrétních scén tolik pod kůži nevryl, zkrátka to pro mě nebylo tak strhující a emotivní čtení jako některé z předchozích autorčiných knih. Ale pořád je to moc dobrá kniha, jen už mám od Ruty asi příliš velká očekávání. I tak to příště může být klidně zas na 5 hvězdiček.

KnihománieN
09.10.2022 4 z 5

S touto knihou si vypijete pořádně silný šálek kávy a zažijete emoční horskou dráhu (a to v jakémkoliv věku)!
4,5/5⭐

Mé první setkání s Rutou Sepetysovou, autorkou YA historických románů, se mi jednoznačně zarylo do srdce. Její poslední knihu vydanou u nás bych s chutí zařadila do škatulky knih, které si chci opět přečíst poprvé. To naznačuje, že mě její tvorba opravdu zaujala.
Ruta, jak je známo, se věnuje polozapomenutým historickým událostem, které dostává zpět na světlo. Zajímavě také propojuje vážná témata a "primitivní", v tomto poměru, problémy dospívajících hrdinů. A tak se stane, že na historickém poli brutálních činů rozkvétá mladá láska. Zároveň není probíraná situace nijak zlehčována ani zkrášlována a autorka vám jsi naservíruje takovou jaká je či byla.
V knize Musím tě zradit se konkrétně ocitáme v centru Rumunska, Bukurešti, v minulém století, kdy svou diktaturou sužoval zemi diktátor Ceauşescu a po celé zemi se plížila nedůvěra a strach. Právě s důvěrou a nedůvěrou se v knize hodně pracuje, a to v souvislosti s informátorstvím, kdy Securitate zvládla vytvořit propletenou síť informátorů, kteří byli nuceni donášet na všechny včetně svých blízkých. Pak je těžké komukoliv věřit a často nastane děsivé odhalení. Příběh nám také v několika zmínkách ukáže v jakých podmínkách Cristian a jeho vrstevníci žijí, jaké mají vyhlídky do budoucna a nevyhýbá se ani každodenním problémům jako je nedostatek jídla, odposlouchávací zařízení, cenzura, dodávky elektřiny...
Co je ale potřeba nejvíce vyzdvinout je, že celý příběh je v podstatě postaven na mnoha obdivuhodných a statečných myšlenkách a výborném vykreslení pocitů. A to vše čtivě podané a doprovázené mladou láskou mezi spletí lží. Ta "obyčejnost" lásky dodává příběhu jiskru.
A co se designu týče, oceňuji například čísla kapitol v rumunštině a také přiložené fotografie.

MedvidekS
09.10.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Ostatně jako všechno, co Ruta napíše… Silný příběh!