Musím tě zradit

Musím tě zradit
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501986/bmid_musim-te-zradit-PuI-501986.jpeg 5 1319 1319

Rumunsko, 1989. Sedmnáctiletý Cristian Florescu sní o tom, že se stane spisovatelem, ale Rumuni nemají svobodu snít. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Na Cristiana se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

I Must Betray You , 2022

terryaknihy
15.11.2022 5 z 5

Popravdě jsem na začátku měla problém se začít. Sepetys má zajímavý styl psaní a chvilku mi trvalo se zorientovat. Nicméně když jsem si sedla, během pár chvil jsem knihu slupla a jen jsem smutně kroutila hlavou. O hrůzách, které se odehrávaly za vlády manželů Ceauşescových, kdy nám Sepetys ukazuje život "obyčejných" lidí.. Příběh je plný strachu, utlačování, omezování, rozkazů, bezmoci, ale i naděje a touhy.. Číst o krutostech, se kterými se mladý Cristian, jeho rodina a přátelé museli potýkat bylo snad až neuvěřitelné. Popravdě mi sedělo, že Sepetys nestřídala postavy a kniha má krátké kapitoly. Nutí to pak číst a dál a dál. Navíc, velmi dobrý epilog knihy!
Jsem ráda, že díky knihám máme možnost nahlédnout pod pokličku dřívějším režimům, o kterým se již dnes moc nemluví. Tyhle knihy by se měly stát povinnou četbou.

lucie8854
13.11.2022 5 z 5

Nádherně čtiva kniha. Autorka opět nezklamala. Jak už tu bylo zmíněno, doufám, že dílo bude zařazeno do povinné četby. 5/5*

cornetka
13.11.2022 5 z 5

Kniha popisuje komunistickou Bukurešť v roce 1989 očima sedmnáctiletého studenta. Život všech je tam plný strachu a podezírání a touhy přežít. Autorka skvěle popisuje tamější situaci a složitý život obyvatel.

Ann1307
13.11.2022 5 z 5

Příběhy této autorky jsou známé svou přístupností všem generacím. Knihy Ruty Sepetys se budou líbit a budou jim rozumět jak děti, tak i důchodci a vše mezi nimi.

Zpracovává v nich především krutovlády ze všech možných konců světa. Dost často jde o události, které nám nejsou zas tak známé. Nebo aspoň mně tedy vláda manželů Ceauşescových a jejich odnoži komunismu v Rumunsku známá nebyla.

Hlavním hrdinou je tentokrát mladý Rumun Cristian a jeho rodina a přátelé - jejich příběh odboje a zrady. Je to děsivé co se dělo a stále děje ve světě. My si to taky zažili.. tedy naši rodiče a prarodiče podobné hrůzy prožívali. Já o těch našich hrůzách v posledních měsících dost četla, tak možná proto pro mě tento příběh nebyl tolik šokující a nebrečela jsem, jako mnozí další čtenáři. Ale srdce mi tenhle příběh zlomil.

Příběh to byl plný útlaku, strachu, nedostatku, nejistoty, podezření a zároveň naděje a odvahy. ️

Přečetla jsem ho jedním dechem.

Jsem nadšená! V minulosti jsem od autorky četla jen knihu V šedých tónech, která mě upřímně zas tolik nezasáhla. Teď ale po dočtení Musím tě zradit nutně potřebuji dohnat veškerou autorčinu tvorbu!

Hodnotím plným počtem hvězd, nejde jinak ️

Lenysek
11.11.2022 5 z 5

Jedním slovem Ruta, její knihy by se měly zařadit na seznam povinné četby. Tato kniha není výjimkou, krásně čtivé. Pokud jste na tom stejně jako já a vůbec nic nevíte o historii Rumunska, přečtěte si tuto knihu

Pedruska01
11.11.2022 5 z 5

Ruta je pro mě již dlouho jasná volba. Nikdy mě nezklamala a vždycky přinese něco tragicky šokujícího. Syrového a hlavně dle skutečných událostí. Mám ji velmi ráda. Píše báječně. Toto nebylo výjimkou. Na její novou knihu jsem se hodně těšila a vrhla se na ní hned, jak mi přišla do rukou. Četlo se to velmi dobře a rychle, čemuž pomáhají krátké kapitoly, které jsou pro autorku specifické. Byť malý prostor v kapitole, však vždy plný všeho. Styl zcela vyhovující a hodnotu přidávají i fotografie.
Hlavního hrdinu Cristiana jsem si oblíbila. Musela jsem mu držet palce, obdivovat ho a samozřejmě se o něj i strachovat. Neměl to jednoduché jako student - v tom roce a té zemi a především v tom režimu. Snad o všech postavách v jeho okolí jsem měla jisté pochyby. Však ti, kteří byli skutečně vinni, mě vlastně ani nenapadli. Bylo to neskutečné.
Na jednu stranu toho režimu, toho příběhu se mi líbilo, že i tak si lidé dokázali najít zálibu, koníček. Přátelé i lásky. Dávalo jim to naději, dělalo je to šťastné a díky tomu aspoň trošku dokázali zapomenout, snad. Těšilo mě, že Cristian tohle mohl v jisté míře mít, protože věřím, že byli i tací, kteří to neměli.
Ruta ve své poznámce na konci knihy uvádí, že pokud se utrpení vytáhne na světlo a nahlas se o něm promluví, tak ti, co ho zažili vědí, že nejsou zapomenuti. Je to tak. Nebýt této knihy, tak jsem o tom nevěděla a nepátrala. Známe historii hlavně své země - a i u nás to bylo -, ne cizí - ale tam to bylo jiné. Brutální. Bolestné a krvavé a smrtelné. Nejsem generace, která komunismus zažila. A tak, když jsem si tohle četla a mohla přihlížet pod tu pokličku, co se dělo - je mi z toho zle a dneska je to pro mě naprosto nepředstavitelné, neakceptovatelné. Neumím si to představit a nerozumím tomu. Tolika příkoří, tolik let. Strachu a bídy, utiskování, zákazů a příkazu, sledování, udávání a front na bídné jídlo. Věřím, že některá zvířata se měla dalece lépe než ti lidé. Jistě každý režim nese své pro a proti, ale toto? Proboha.
Tak nějak jsem věděla, že se v knížce něco zvrtne, že hlavní hrdina bude řešit dalece horší situaci než svůj dosavadní život studenta se zálibou ve známkách a angličtině, touze po krásné dívce. Dlouho to nepřicházelo, ale když už to přišlo, tak s pořádným randálem. Jako jestli se tohle opravdu dělo, tak to jsou zvířata. Tyrani. Vrazi. Pro mě nepředstavitelné, hrůzné a především nespravedlivé, nelidské a ponižující. Bylo mi mnohých postav líto - nejen samotného Cristiana, ale i Lucy, Liliany, dědečka a vlastně i té Cici. Příběh mě dokázal šokovat, rozčílit, ale přinesl mi i jistou úlevu v ten dobrý, respektive nadějný konec. Zdařilý koktejl emocí.
Líbil se mi epilog, kde jsme s již dospělým Cristianem, co to vlastně celé vyprávěl. Že jsme dostali malý kousek náhledu, co bylo dál. Nebudu zapírat, zajímalo by mě toho víc o osudech postav. Silný příběh, který ve mě zanechal především nepochopení režimu, kvůli dvou lidem, fanatikům. Dostala jsem vlastně všechno, co mi autorka mohla dát a dává do svých příběhů. Člověk pozná, že v tom je její velký um a srdce.
Velmi zajímavý, velký a vlastně šílený příběh, který se mi paradoxně líbil, i když nebyl v růžových barvách. Dobře se to četlo až je vlastně škoda, že jsem ho dočetla. Bavilo mě to. Skvělé podání historie, mnohým neznámé. Rozhodně doporučím dál a hodnotím plným počtem. Hrozně moc se těším, až se s Rutou setkám znovu, věřím, že další příběh bude zase tak úchvatný s vlastností srazit čtenáře na kolena. Tak příště. :)

slunicko1958
10.11.2022 5 z 5

Ruta Sepetysová napsala další skvělý román.
Sice se jedná o beletrii, ale její díla mají historický základ. Tentokrát jsem si říkala, že popis reálného života autorka přehnala, vždyť jsem v tom žila. Ano, ale ne v Rumunsku. Po přečtení rešerše a zdrojů věřím, že Rumuni přežívali v příšerných podmínkách.
Ale ke knize. Je čtivá, nesnadno se od ní odchází. Autorka ji píše v krátkých kapitolách, nestřídá postavy ani děj. Zajímavě působí vkládané zápisy tajné policie. Mile mě překvapilo, když jsem na posledních stránkách objevila dobové fotografie.
Jen mně dlouho trvalo, než jsem zjistila, co znamenají nadpisy v rumunštině na začátku každé kapitoly...
A nesmím zapomenout na verše. Ty se mi velmi líbily, umocňovaly ten tísnivý, depresivní pocit, který vás celou knihu nepustí.

mamina2
07.11.2022 5 z 5

Když jsem slyšela název, řekla jsem si: zase romantika. Ale hned první věty mne vrátily několik desetiletí zpět a najednou bylo vše jinak. Rumuni nebyli ti hrdinové, kteří řekli v roce 1968 Brežněvovi ne, my tam nepůjdeme, my je nebude "osvobozovat". To jejich hlava řekla ne, protože by mohli vidět, že se dá žít i jinak. Naše představy o tom, jak jsme se měli špatně, jsou stejně relevantní jako srovnávat rýmu a těžký zápal plic. Nadávali jsme, že nejsou banány, ale chleba a ostatní základní potraviny byly vždycky. Nejhorší však byl psychický teror. U nás se s ním setkalo jen určité procento lid. Ostatní "mlčící většina" nějak proplouvala. A tak nemusela zradit rodiče, sourozence, známé a hlavně sami sebe.
Jsem ráda, že se někdo vrací i k těmto tématům. Nejen mladí, kteří to nezažili, ale i spousta nás dříve narozených si zaslouží tuto připomínku.

Peace
06.11.2022 5 z 5

"Každá změna, i ta vytoužená, po sobě zanechá smutek, neboť se přitom vždy vzdáváme něčeho ze sebe. Musíme v jednom životě zemřít, abychom mohli vstoupit do jiného."

Hodně poučná a skvěle napsaná kniha. Smekám před Rutou Sepetys, že nenechává na tyto historické okamžiky zapomenout.

Katka2382
03.11.2022 5 z 5

Skvělá a čtivá kniha.
Oproti Rumunsku jsme se tu měli poměrně dobře.

JeduvKnize
02.11.2022

Cristian Florescu je sedmnáctiletý rumunský student. Vyrůstá v represích nastavených režimem diktátora Ceauşesca.
"Náš milovaný vůdce. Náš hrdina. Vyvrhrl velké Komunistické strany Rumunska a upír přisátý na milionech krků. Zakázaná metafora? No jistě."
Ceauşescu a jeho žena, Matka národa Elena, vládli 24 let. Až do prosince 1989, kdy byli oba po pádu režimu popraveni.
Ruta Sepetysová vytvořila příběh fiktivního studenta v reálných kulisách. Dětí/dospívajících jako Cristian bylo spousta. Naverbovaní špioni, donašeči režimu. Každý mohl sledovat každého (a často opravdu sledoval), problém mohlo být cokoli, nevhodně pronesená poznámka, kontakt s cizincem, limonáda nebo drobná mince z imperialistických zemí. Spolupráce někdy dobrovolná (sledující vlastní prospěch) nebo vynucená, třeba za příslib léků pro nevyléčitelně nemocného. Volba mezi zlem a zlem ještě větším, neustálý strach, tíseň, nesvoboda, represe... vše do textu Repetysová otiskla. Ona tísnivá atmosféra dominuje. Jak eskalují události vedoucí k pádu režimu a Cristian odhaluje, že ve svém okolí nedonášel jen on, ale mnoho dalších, ,ani nedutáte'.
ya kniha, která mladším čtenářům ukáže, co se v nedávné minulosti dělo. Vypoví a předá mnohem víc než učebnice.

kaja77
31.10.2022 5 z 5

Tak navodit pocit šera, chladu, úzkosti, únavy, nedůvěry, ohrožení apod. Se Rutě Sepetys vážně povedl. Všechno jsem ji věřila a skoro to i citila...Nepředstavitelné podmínky života běžných lidí (těch 8 stupňů v bytě, spaní v kabátě, hodinové fronty na cokoli, nedůvěra mezi lidmi i v rámci rodiny) no strašné. Nejhorší je, že to nebyla fikce. V Rumunsku to opravdu tak bylo

Kaja1
31.10.2022 5 z 5

Je to silný příběh a ten konec, i když se to dalo tušit, rozum tomu věřit nechce. Obdivuji všechny ty bezejmenné hrdiny, proti Rumunům jsme se měli královsky. Ceausescu bez vzdělání, Hitler malíř pokojů a kolik zla dokázali napáchat, kde se to v těch lidech bere? Ruta Sepetys je pro mne paní spisovatelka.

Grohlinka
29.10.2022 5 z 5

Cloveku se ani nechce verit…ze neco takoveho bylo mozne. Nemam slov. Snad jen verme a doufejme, ze se nic takoveho nemuze opakovat. Ruta Sepetys mi opet dokazala rozsirit obzory a otevrit oci, dekuji.

Kniha je opet neuveritelne ctiva, kratke kapitoly, na ktere jsme u ni zvykli mi vyhovuji a nuti me cist stale dal a dal. Kniha vyjimecna svym obsahem i formou. Dokonce i z obalky na me dycha atmosfera smutku, statecnosti a touhy po svobode. Poucme se, my vsichni.

Slysis me?
Vykladam vtipy
a smichem zakryvam slzy pravdy,
ze nam vymenili soucasnost
za prazdne sliby
jeste prazdnejsi budoucnosti.

————

Nezapomenes na me?
Na kluka, co ma na zadech
pripnuta kridla nadeje,
ktera nikdy nemohl roztahnout.
Uz nikdy se nedozvi,
cim mohl byt.

Cim jsme vsichni mohli byt.

Monni
26.10.2022 5 z 5

Moje první setkání s autorkou. Zaznamenala jsem všechny knihy, které vyšly, ale nějak sem se mi do nich nechtělo pustit, protože historické romány moc nemusím, ale tohle byla prostě bomba. Miluju knihy podle skutečných událostí a tohle byl Roman, který je vsazeny do skutečné události. Kniha se četla rychle, má velká písmena a krátké kapitoly, takže super. Nutí to číst pořád dál a dál. Celou dobu sem byla v šoku co vše jsou lidi schopni udělat jiným lidem, když mají moc a možnosti. I když je příběh vymyšlený, tak se klidně stát mohl a je to opravdu hrozné. Opravdu jsem netušila, že se tam něco takového dělo a rozhodně to člověka podnítí k tomu aby si vyhledal další informace o této historické události (mě tedy určitě). A určitě sáhnu i po dalších knihách od autorky, určitě se bude řadit mezi mé oblíbené autory. Ohodnotim knihu 4,5* a nechám si tu půl hvězdičku do zásoby, kdyby se mi nějaká jiná kniha od autorky líbila o něco víc :⁠-⁠). A chyby v textu přehlédnu, protože ti není chyba autorky.

lidunka1
26.10.2022 5 z 5

Po přečtení této knihy jsem si půjčila knihu o rumunské historii a životopis Causesca.

Fortuna7
25.10.2022 4 z 5

Ruta Sepetys nezklamala.
Musím tě zradit je kniha, která se odehrává v komunistickém Rumunsku v revolučním roce 1989. Kniha má neskutečnou atmosféru, při čtení mi běhal mráz po zádech a málem jsem i brečela nad tou nespravedlností, kterou zde autorka odkrývá. Chápala jsem chování všech postav, tu osamělost, když nemohli věřit ani vlastní rodině. Do hlavního hrdiny jsem se doslova vžila. O revoluci v Rumunsku jsem nic nevěděla a jsem vděčná autorce, že mi takhle dokázala otevřít oči. Mám obrovský respekt k rumunském národu, protože oni rozhodně nezažili "samet", ba naopak.
Nemám slov. Přečtěte si to a pochopíte.

jahlina
25.10.2022 5 z 5

Tohle je další knížka od autorky, kterou čtete bez dechu. Čtete a přitom ani číst nechcete, protože realita, kterou příběh rozkrývá je drsná. Komunistický režim v Rumunsku je zde popsán hodně realisticky - bída, hlad, zima, strach. Neustálá kontrola, ať jste kdekoliv. Ani doma nejte v bezpečí.
Knížka poskytuje skvělý čtenářský zážitek a zároveň se dozvídáte něco z historie Rumunska. Určitě dopotučuju.

Ivana11
25.10.2022 5 z 5

Výborná kniha, plná silných emocí, strachu, odvahy, lásky, hrůzy, prostě velký čtenářský zážitek.

AndreaTH
24.10.2022 5 z 5

Kniha nás zavede do Rumunska na podzim 1989. Napínavým a strhujícím způsobem popisuje tvrdou diktaturu, která tehdy v Rumunsku vládla a těžký život, který žili běžní občané. Dennodenní sledování, hlad, fronty na jídlo, nedostatek základního zboží.

Velmi silná kniha plná emoci, kterou začnete číst a nemůžete přestat.