Mráz přichází z Hradu

Mráz přichází z Hradu https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135919/mraz-prichazi-z-hrad-135919.jpg 3 332 75

Krásná makléřka Diana (v nové roli televizní redaktorky) a novinář Marek Konwicki objeví šokující videonahrávku z tajného setkání Václava Klause s Vladimirem Putinem, pražský primátor Bohuslav Svoboda veřejně vyzve na šermířský souboj kmotra Romana Janouška, na pochod homosexuálů a lesbiček Prague Pride se do Prahy s bombou v batohu chystají dva celostátně hledaní neonacisté a transsexuálka Kristýna přináší do redakce MF DNES Supertajnou knihu neboli deník prezidentova záhadně utonuvšího milence — tak začíná nová kniha Michala Viewegha Mráz přichází z Hradu. K dalším postavám tohoto nemilosrdně sarkastického společensko-politického panoptika patří premiér Petr Nečas, ředitelka jeho kabinetu Jana Nagyová, Livia Klausová, ministr dopravy Vít Bárta, ministr vnitra Radek John, arcibiskup Dominik Duka či ruský velvyslanec Sergej Kiseljov. V epizodních rolích se objeví například prezidentovi muži Hájek a Jakl, kmotři Palounek, Dlouhý, Oulický a Rittig, zpěvák Landa, ředitel BIS Lang, Martin Roman, Jana Bobošíková, Miloš Zeman a mnozí další. Autor se odvážně pohybuje na nejzazší hranici svobody slova a před očima čtenáře vytváří napínavou a zábavnou koláž, která je navzdory vší nadsázce nebezpečně pravdivým obrazem současného Česka. Byl-li Vieweghův bestseller Mafie v Praze označen za třaskavou knihu o politickém bahně, pak volné pokračování Mráz přichází z Hradu je výbušnou směsí schopnou podstatně rozsáhlejší exploze.... celý text

siska88
17.02.2013 1 z 5

Přečteno jednou a už nikdy více! Nedosahuje kvalit Báječných let pro psa. Babrání se v politice na vlně módní kritiky všeho kolem nás. Knižní Blesk!

aktak1203
31.01.2013 5 z 5

Naprostým odhadem charakteru našeho "pana" odstupujícího prezidenta mě kniha opravdu oslovila. Jsem si vědoma, že se jedná o fikci, ale jak se říká: "na každém šprochu pravdy trochu". Děkuji autorovi, že si dal tu práci sepsat aféry a skandály a snaží se bojovat proti mafiánským způsobům politiků v našem státě ač prozatím bez valné odezvy.

MagdaS
29.01.2013

Po Mafii v Praze další velice čtivá kniha Michala Viewegha. A jeho fantazie směřované k prezidentovi a vládě této republiky berou dech. Zároveň si říkám, že na tom všem něco může být. Jen tak dál, klidně si dám líbit další volné pokračování.

kristian13
18.01.2013 3 z 5

Jak jsem na Klause naštvanej za tu amnestii - tak tahle kniha je docela dobrá pomsta.

Věro
15.01.2013 2 z 5

Jako bych četl bulvární tisk. Využití známých jmen konkrétních osob "zdá se mi poněkud nešťastné".

Mišel
06.01.2013 2 z 5

Musím uznat dobrý nápad, kdy autor využil novinové výstřižky k psaní. Tedy člověk si při čtení zavzpomíná na události o kterých slyšel nebo o četl. Děj je víceméně průměrný. Kniha je čtivá, takže záležitostí dvou dnů. Jen to použití známých jmen v kontextu popisovaných skandálních událostí je zvláštní.

babyboar
01.01.2013 1 z 5

Pokud bych knihu měla hodnotit jednoslovně, napsala bych "ptákovina" (čímž rozhodně nemám na mysli Kunderu). Autor chce být vtipný a šokující zároveň, leč příliš se mu nedaří ani jedno. Kniha je napsaná na koleni ve snaze svézt se na vlně úspěchu vcelku čtivé Mafie v Praze. Začínám se bát, že pokud se pan Viewegh uzdraví, pokusí se nás oblažit ještě dalším pokračováním.

dalimoni
07.12.2012 2 z 5

Kniha prakticky bez děje (teda téměř bez děje). Koláž skutečných událostí míchaná s fantazijními provokacemi autora. Na rozdíl od Mafie jsou zde postavy, která mají skutečná jména skutečně žijících postav, což mi opravdu vadí. Jako novinář by si musel zodpovídat každé slůvko, které by napsal, ale jako autor "románu" ne. Prakticky na nikom z postav nenechal nit suchou. Jediné malé plus je, že se kniha četla rychle, ale oproti Mafii v Praze (která ještě měla aspoň trochu příběhu) to je hodně slabé a trapné.
Jak podotýkají někteří níže uvedení komentátoři, určitě jde o lacinou provokaci, která má knihu prodat a tímto pro mě autor klesá dolů. Obecně mě doteď Viewegh bavil. Nepíše sice nějaké extra literárně skvostná díla, ale mě se vždy velmi dobře četla, ale toto "pos..l".

Jujkyna
25.11.2012

Knihu jsem sice nečetla, avšak úryvek z ní nám četl samotný Viewegh na besedě, kterou jsem musela obsolvovat a již tehdy se mi nelíbila ani ta mizerná část, co četl. Pro mě je to něco jako knižní vydání Blesku, Aha! nebo něčeho podobného.. :)
Viewegha obecně ráda nemám a toto mě celkem odradilo od toho, abych si alespoň nějakou jeho knížku přečetla..

OldaB
25.11.2012 1 z 5

Po solidní Mafii v Praze, kteroužto jsem v minulém roce přelouskal jedním dechem, přichází pokračování Mráz přichází z hradu. Zdráhám se napsat pokračování, protože v této knize jsou dovedeny situace ad absurdum a s realitou to moc společného nemá. Některé pasáže mi už opravdu přišly příliš (Klaus a jeho milenec, otrávení Bárty) a to jsem četl všelicos. Čte se to dobře, ale zdálo se mi to už celkem zbytečné. Jinak si myslím, že Viewegh talent má a je celkem úsměvné, když se vůči němu vymezují intelektuálové, přestože on sám k nim patří. Ale co, možná jsem dříve nebýval jiný.

Diemti
19.11.2012 odpad!

Humus. Nic zoufalejšího sem nečetla!!! Ale je fakt, že to bylo jasný už podle recenzí, o co půjde.. tak už napiš nějaký hodnotný dílo, který nám otevře oči, hrdino.. tady je přehršel odvahy a marná sláva..

Christo
09.11.2012 1 z 5

Mráz přichází od Viewegha. Po Mafii v Praze, Mrazu přichází z Hradu asi marně očekávám zakončení trilogie sebekritickým titulem Přestárlý Harry Potter ve službách Lidového domu :-)

simonabr
05.11.2012 1 z 5

Slátanina hodná redaktora Blesku a spol. a ne Viewegha, který mě tímto dost zklamal, snad příští rok napíše něco dalšího, co bude mít hlavu a patu.

kika 13
04.11.2012 3 z 5

Četla se mi knížka dobře,místy jsem se hodně pobavila a celkově to mělo dobrý děj a jiskru.

pistalka
18.10.2012

Nemám ve zvyku komentovat knihy, které jsem nečetl a ani číst neplánuji, avšak popis posledního románu M. Viewegha mě doslova 'přimrazil' k židli: Václav Klaus má milence, kterého později zavraždí, kancléř Petr Hájek chce po prezidentovi pojmenovat katedrálu, Vít Bárta posílá ministru Johnovi vzorky stolice na rozbor...

Říkám si, jak nízké je prodávat svou každoroční předvánoční novinku tímto podbízivým a nechutným způsobem. Nejde o to, jestli máte nebo nemáte rádi Klause, jestli jste znechuceni českou politikou. Na svůj názor máte právo, zároveň by však člověk v sobě měl mít nejen zdravou míru soudnosti, ale i slušnosti. Tam, kde chybí literární talent (a ten autorovi podle mého názoru chybí, neboť jsem měl tu čest přečíst si jednu z kapitol románu), přichází laciná a trapná provokace. Média se toho chytí a přilákají davy lidí (v případě Viewegha obecně těch s horším vkusem) do knihkupectví. To je jediný důvod Vieweghova buřičství: autor nemá s textem jakékoliv umělecko-literární ambice, jde jen o co nejvyšší prodejnost a následný zisk. A právě proto si zaslouží mé nejvyšší pohrdání.

Mimochodem, Viewegh je signatářem Výzvy bulváru (www.protibulvaru.cz), ve které se ohrazuje a protestuje proti nevkusu, netaktnosti, vulgaritě nebo plánované skandalizaci. To mi dává i jakýsi důkaz o jeho inteligenci a osobnosti. Když se na jednu stranu s bulvárem soudíte o slušnost, na straně druhé stejné praktiky sám využíváte, není nejspíš něco v pořádku. Přeju těm několika desítkám tisícům "literárním fajnšmekrům“ příjemné chvíle nad jeho předraženou primitivní knihou, stejně tak za rok v podobnou dobu s podobně inteligentním výplachem. S Vieweghovým talentemu to je jako s ruskou demokracií: kdekdo o ní slyšel, málokdo viděl.

Na závěr chci dodat, že nemám rád Václava Klause a z české politiky jsem podobně zhnusen jako autor sám .