Půl krále

Půl krále https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386518/bmid_pul-krale-OmZ-386518.jpg 4 396 108

Moře střepů série

Vlastní rodina ho zradila a nechala napospas smrti, ale princ Jarvi, nedobrovolný dědic rozděleného království, přísahal, že trůn, o který nikdy nestál, získá zpět. Nejprve však musi přežít kruté zacházení, okovy a hořké vody samotného Roztříštěného moře – to vše jen s jednou zdravou rukou. Do tvrdého, neúprosného světa se narodil jako nedochůdče, neumí držet štít ani se ohánět sekerou – jako smrtíci ostří mu tedy slouží vybroušená mysl. Shromáždí zvláštní společenství štvanců a zjistí, že mu mohou pomoci víc, než by dokázal kdokoli z urozených. Přesto může Jarviho cesta skončit stejně, jako začala – ve zvratech, léčkách a neštěstí...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Half a King , 2014

whiolet
06.05.2021 4 z 5

Bylo to fajn čtení, tedy ze začátku se to celkem táhlo, ale pak se to rozjelo a četlo se to jedna báseň.
Autor má v sobě něco z George R. R. Martina a Patricka Rothfusse a to je za mě určitě skvělá kombinace!
Hlavní hrdina není žádný prvoplánovaný hezounek s namyšlenou povahou, ale mrzák s jednou a půl rukou, co rozhodně neočekává, že by se mel stát králem, což byla příjemná změna oproti jiným fantasy.
Těším se na další díl.

vorenus
02.03.2021 5 z 5

Joe má Půl krále, ale sám sedí pevně na trůnu, kde je králem fantasy.

PanKlobouk
24.02.2021 4 z 5

Krasne se to cetlo, knihu jsem dal na jeden nadech za ani ne 24 hodin. Mam moc rad Abercrombieho styl psani a jeho postavy jsou uzasne, ale musim rict, ze predchozi, dospelejsi, autorovy knihy, se mi libily o kousicek vice. Jdu na dalsi dil.

PanKlobouk
24.02.2021 4 z 5

Knihu jsem precetl na jeden nadech za ani ne 24 hodin. Moc pekne fantasy, hezky se to cetlo. Uz se tesim na dalsi dil.

Dragell
05.02.2021 5 z 5

Nechtěl být princem, nepřál si být ani králem a jeho znetvořená ruka mu dovolovala splnit si jiný životní osud. Jenže když jsou všichni dědicové trůnu vyvražděni, musí se chopit toho, proč se narodil - vlády nad královstvím. A první jeho povinností bude pomstít vraždu svého otce a bratra na bitevním poli. Jak ale může obstát někdo, kdo teprve nedávno poprvé v ruce držel meč?

Svižné a poutavé čtení o mladém princi, který je vehnán do náručí nepříznivého osudu a musí bojovat o svoje přežití. Sledujeme při tom proměnu a vývoj tichého mladíka, který se dříve raději plížil tajnými chodbami, než aby ho někdo spatřil. Kniha je situována pro mládež, je zde i doprovodný první princův románek, ale vše hezky rozšíří nejedna šarvátka, kdy jde o holý život.

Autor nám lehce hází drobky odhalující rozuzlení a je jen na vás, zda je objevíte. Závěr příjemně připravil několik dějových zvratů. Kniha, ač součástí trilogie, funguje samostatně jako zakončený příběh a přesto dokáže čtenáře zlákat k pokračování, protože jak to tedy s Jarvim bylo dál?

Poslechnuto jako audiokniha v podání Matouše Rumla, jehož můžete znát např. z Comebacku jako Lexu. Tón hlasu sedí na míru ukřivděnému a samotářskému Jarvimu a správná intonace dokáže také hovory dalších postav příjemně posunout na další příčku, zejména pak starých žen.

Afrovicz
17.01.2021 3 z 5

Takový poloviční Abercrombie. Je to ale nejspíš tím, jak jsem zjistil až po přečtení druhé knihy ze série, že jde o knihu pro "Young adult" publikum. Takže žádný sex, drogy, ani rock and roll...

Alex.Barunka
09.11.2020 3 z 5

Půl krále, půl knihy.

Claudius
21.10.2020 4 z 5

Na začátku je to ještě takové opatrné. Jarvi se nechává vláčet ostatními, akorát se sebeironicky komentuje, což je sice sympatické, ale rychle se toho čtenář zají. Po velmi předvídatelném zvratu však Jarvi vezme život do vlastních rukou (pun intended) a pak už nemám žádné výhrady.
Neboť Jarvi je výborný - chová se logicky, rozumně, je vtipný a inteligentní. Nelpí na trůnu jen proto, aby měl vůbec nějakou motivaci (jak tomu občas u podobných postav bývá). Příběh je dokonce velmi příjemně uzavřený (s ohledem na to, že se jedná o první díl trilogie). Plus Abercrombieho styl vyprávění je standardně velmi kvalitní, chytlavý a čtivý. Tedy vzhůru k dalším dílům.

jarynek
26.09.2020 4 z 5

Příběh není nikterak originální, závěr se dal částečně odhadnou, ale je to čtivé, akční, s napětím a bez nějakých větších odboček a zvratů se kniha rychle přečte. Nejvíce se autorovi daří práce s postavami, kde k většině získáte nějaký vztah, přičemž se postavy během vyprávění hodnověrně vyvíjí a i váš vztah k postavám se tak může měnit. Čtenář zvyklý na fantasy ságy s rozsahem stran blížících se mnohdy k tisíci může být zklamán, přece jen detailnost v některých aspektech chybí, ale občas je dobré dát si takovouto fantasy rychlovku. Těším se na pokračování.

Marry123
25.09.2020 5 z 5

Paní... Půl krále mám na seznamu už hodně dlouho... A jsem ráda že jsem se k ní dostala až teď, protože si myslím že dřív bych si ji neužila tak jako teď.... Styl autora je skvělý, děj ubíhá tak jak má (z recenzí jsem vyčetla že by měl být moc rychlý... Nezdá se mi asi jste nečetli Freyu, pak něco říkejte o rychlém spádu událostí a ději) a jak stojí na obálce: "Tenhle příběh mě popadl a držel až do konce!" R.R.Martin - naprosto to vystihuje to jak jsem hltala každou stránku, trpěla s Jarvim na jeho cestě za pomstou plnou bolesti, chladu, ztrát, viny... Nacházela s ním přátelé a následně je ztrácela... No a konec... Jedno velké NEPŘEDVÍDATELNÉ WOW... A nevěřím že někdo mohl tušit takový konec... Prostě pecka a jsem zvědavá na další díl....

iiiccc
16.09.2020 4 z 5

Jarvi je opravdu antihrdina a ještě ke všemu silně nesympatický. V průběhu knihy si mě sice trochu získal, díky vytrvalosti a schopností dělat si ze sebe legraci, ale i přesto mu příliš nefandím. Ale mám ráda námořnické příběhy a prostě celkově mě ten příběh úplně pohltil. Z finálního zvratu se mi roztřásla kolen a těším se na další díl.

Atlantis
25.08.2020 4 z 5

Tak já nějak nevím. Nedávno jsem přečetl od Abercrombieho Hrdiny a byl jsem naprosto unešený vyprávěcím stylem, který autor používá, kdy je radost sledovat postavy v rozhovoru. Vše bylo takové organické, přirozené. A Půl krále má tohle tak nějak... napůl (pun intended).
Příběh se skvěle čte, to se mu nedá upřít. Za dvě odpoledne jsem měl hotovo. A byl jsem spokojený. Ale vše, co tady najdete, už bylo jinde a troufnu si říct, že možná trochu lépe. Zrada krále? Galeje? Útěk přes zamrzlý kontinent? Tohle nejsou originální nápady, bohužel.
V závěrečném rozhovoru i sám autor přiznává, že tohle byla taková rychlovka a spíš odreagování od jeho hlavních sérií. A je to tu vidět. Což ale neznamená, že nevezmu do ruky druhý díl. Za mne 3,5*, zaokrouhlím tentokrát nahoru.

zanzara
20.08.2020 3 z 5

Jednoduchý příběh s rychlým spadem, jako v dobrodružné literatuře pro mládežníky, ale zároveň ve světě Abercrombieho neexistuje žádná láska, důvěra, přátelství, všichni silní jsou hloupí, a slaboši chytří a vypočítaví. Tertium non datur. Prý kvůli tomu, že Jinak nejde přežít. Nezištnost nefunguje. Kapitalismus pur.

Karolína2425
15.08.2020 3 z 5

Půl krále nebyla špatná kniha, jen mi to celé přišlo takové nemastné, neslané. Za mě příběh který neurazí ani nenadchne.
Autor se s dějem moc nemaže, vše ubíhá až děsivě rychle. Na tři sta stranách je popsán dej, kterému by slušelo kdyby byl víc rozepsán. Chybělo mi tady víc popisů. Popisů postav, vztahů, prostředí. Samotné postavy mi přišly docela ploché, nevcítila jsem se do nich a jejich osudy mi byly docela jedno. Jen Jarviho vtipné poznámky, ty mi jedno nebyly. Škoda, že jich nebylo víc. Děj jako takový mě bavil, jen jsem až příliš často tušila, co mě na dalších stranách čeká. A svět, ten mi nepřišel moc zajímavý.
Od Půl krále jsem čekala něco, co mi kniha dát nemohla. Čekala jsem propracovaný složitý svět, úžasně vykreslené postavy a vrstvenou zápletku. Což, jak jsem se později dočetla v rozhovoru s autorem jež tahle kniha obsahuje, nebyl záměr knihy. Kniha se od ostatních autorových knih má lišit, není to dospělé fantasy, ale takové jemnější a zředěnější pro mladší čtenáře.
Myslím, že se s Mořem střepů asi rozloučím. Konec mi přišel jakž takž uzavřený, takže se do dalších dílů pouštět nejspíš nebudu.

Konfu97
06.08.2020 5 z 5

Příběh, který jde dál a dál. Příběh, který Vás svým koncem překvapí.. Někdo může říct, hubenější Hry o trůny. Ano, pár podobností tam je, ale u fantasy to občas jinak nejde. Za mě velmi pěkný příběh a těším se na druhý díl.

CharlesWard
08.07.2020 2 z 5

Nevím proč, ale čím víc abercrombiovek mám načteno, tím víc jsem zklamán. To, že se autor snaží, do té doby rádoby young-fantasy, přetavit do plnohodnotné fantasy pro dospělé, zde bohužel bije čtenáře do očí, asi jako úder pěstí na solar. Dvě hvězdičky, za jakž takž závěr, jinak bych asi šel s hodnocením ještě níž!

Braenn
06.07.2020 5 z 5

Obvykle se ráda rozepisuji, ale tady už všechno v komentáři o dva příspěvky níže napsala Metla. A to včetně přirovnání k Milesovi Vorkosiganovi, ačkoli ten nebyl tak pragmatický, jako milý Jarvi.
Je to rychlý, strhující, akční příběh, u kterého jsem ani nepoznala, že je to teen fantasy. Fakt. Je to prostě dobrý, a oddechnete si až na konci. A že je příběh místy předvídatelný, nekomplikovaný deseti liniemi a pěti hlavními hrdiny? No a co. Otevřeno, přečteno, odloženo, a už se sápu po dalším dílu.

brodequin
10.06.2020 4 z 5

Kratší, rychlejší a méně krvavé. Příběh připomíná Hru o trůny, ale líbilo se mi to. Čte se to dobře. Jen je trochu škoda, že jak je to psané svižně, tak ty události rychle utíkají a nestačíte si to lépe vychutnat. :-) Jo a chybělo mi víc... Nebo jinak, chyběly mi nějaké fantasy prvky (když nepočítám zmínky o elfech).

Metla
17.04.2020 4 z 5

"Chybí mi moudrost." Myslel tím, že mu chybí odvaha, ale chyběla mu odvaha, aby to přiznal.

Abercrombie si chtěl vyzkoušet něco jiného, aby nezkostnatěl ve svém obvyklém tvrdém světě, plném násilí, cynismu a životem omlácených (anti)hrdinů. A tak udělal krok „zpátky“ k literatuře pro dospívající: všechno své psaní zjednodušil, zjemnil, ošklivá slova zredukoval na absolutní minimum, výrazně ubral na pitvání pokroucené psychologie a soustředil se na svižně plynoucí děj. Krvavé scény nejsou příliš popisné, drsný sex nahradily nevinné pohledy či doteky, pozadí světa (čerpajícího ze severu Evropy v dobách Vikingů) tvoří jen lehce nahozenou fasádu, několik více či méně se proplétajících linií zastoupila jediná - s mladým, zkušenosti a sebevědomí získávajícím charakterem v roli průvodce.
Princ Jarvi mi silně připomněl jinou literární postavu: Milese Vorkosigana z knih Lois McMaster Bujold. Taky žádné neviňátko, které musí zdravotní handicap nahrazovat bystrou myslí, nemůže čelit fyzicky nadanějším válečníkům v přímém souboji, ovšem zvládne je ukecat či bodnout do zad. Se zájmem jsem sledovala Jarviho strastiplnou pouť, poznamenanou zradou, bolestí, chybami i okamžiky úspěchu, a snažila se odhadnout, zda a jakým způsobem splní mladík svou přísahu. Z roztřeseného chlapce se postupně stává muž, ovlivňující životy osob ve svém okolí a kdo ví, možná i celého království.
Originální prvky tohoto fantasy příběhu by se daly spočítat na prstech Jarviho znetvořené ruky, přesto mě Abercrombie dokázal v závěru překvapit a především: četla jsem s chutí. Využívala jsem každou volnou chvíli k návratu mezi stránky - skvělým tahem se ukázalo vzít užvaněnou cácorku se psem k potoku, obout jí gumáky a vypustit ta dvě hyperaktivní stvoření do koryta. Získala jsem padesát minut (výskáním a štěkáním proloženého) klidu vsedě na padlém kmeni stromu, přičemž nádhera toho přírodního koutu násobila zážitek z „Půl krále“.
Hodně, HODNĚ dobré, být alespoň o 20 let mladší, aspirovala by kniha jistě na jednu z mých nejoblíbenějších. V současném věku přece jen preferuji ponor hlouběji pod povrch. 80%
P.S.: Redakci Laseru do budoucna žádám o pečlivější korektury.

jxr
14.04.2020 4 z 5

První díl této fantasy trilogie - Půl krále - který by se dal považovat i jako samostatné vyprávění, čtenáři otevírá dveře do zcela nového světa inspirovaného dobou, kdy moře brázdily lodě vikingských nájezdníků, přináší dobrodružný příběh mladíka Jarviho. Někdo je políbený "Matkou válkou", jiný "Otcem mírem" a Jarvi, i když je potomek z královského rodu a mohl by mít po otci povahu válečníka, se kloní spíše k druhé možnosti. Navíc je mrzákem...ne příliš silným, otcem opovrhovaný, zato však bystrého rozumu. Má se stát ministrem, v těchto krajích to znamená být poradcem krále... ale osud si míchá své vlastní karty, bez ohledu na přání člověka a někdy se musí padnout až na samotné dno, pořádně se v tom blátě vyválet, aby pak bylo možné odrazit se a stanout na vrcholu ještě silnější, než kdy před tím...