Brněnské nevěstky

Brněnské nevěstky https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127664/brnenske-nevestky-127664.jpg 4 357 106

Marek z Erlachu, přítel markraběte Jana Jindřicha Lucemburského, nalezne v lese nedaleko Brna umírající dívku a její novorozeně zabalené v drahé pleně se symbolem patricijského rodu Anshelmů. Na přání markraběnky Markéty Opavské začne diskrétně pátrat, kdo byla ona dívka a kdo je otcem dítěte. Stopy míří mezi brněnské nevěstky na kopec Puhlík, semeniště kriminality, kde se ukrývají kuplíři, zloději a vrazi a ony nebohé ženy zneužívají ke zločinům. Dívka ovšem nevěstka nebyla a otcem dítěte je významný brněnský měšťan. Skandál s nemanželským dítětem rozpoutá řadu intrik mezi bohatými patriciji a odhalí kruté poměry v některých zdánlivě spořádaných manželstvích...... celý text

Schamila
16.06.2018 5 z 5

Tak to byla moc zajímavá procházka středověkým Brnem, něco důležitého z historie a seznámení se s životem těch bohatých a těch chudých a především nevěstek. Opravdu krásný zážitek ze čtení …. proto jdu na další a doporučuji...

Gibis
25.05.2018 4 z 5

Bylo by to téměř dokonalé čtení, kdyby tam nebyla taková strašná spousta jmen :) Hlavní postavy příběhu jsem si nakonec zapamatovala, ale všechny ty příbuzenské vztahy, kdo si koho vzal, kdo s kým měl dítě a všichni byli vlastně nějakým způsobem příbuzní :) ale vím, že v té době to tak prostě bylo. Takže mi nezbývalo nic jiného než doufat, že mi neunikla nějaká postava, která byla pro děj důležitá. Ale vše jsem nakonec zdárně pobrala a čtení si i přesto moc užila.

TamaraKrejčí
17.05.2018 3 z 5

Jsem četla jen kvůli výzvy. Nakonec to bylo fajn čtení...

hambra1
11.04.2018 5 z 5

Super čtení. Po dlouhé době kniha, kterou jsem nemohla odložit.

Prateri
22.03.2018 5 z 5

Brněnský historický příběh se mi četl moc pěkně. Knížka se mne držela "zuby nehty" , a já se vůbec nebránila. Život těch mocných, kteří měli občas máslo na hlavě, a těch bezmocných vykreslil obrázek Brna ve 14. století. Konec knihy tak trochu tušíte, ale nějak mi to vůbec nevadilo. Kdo má rád historické romány, myslím, že se mu Brněnské nevěstky budou líbit.

BlackFairy
06.03.2018 2 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Zvolila jsem ji proto, že mám ráda historické romány a měla pěkné hodnocení. Bohužel musím říct, že jsem jí úporně prokousávala přes měsíc a neodložila ji jenom proto, že další výběr knihy odehrávající se v Brně by už byl nad mé síly :D . Obrovské množství postav, pro mě nezáživné vyprávění, absolutně předvídatelný děj... Dvě hvězdičky jsem vypotila alespoň za obohacení historickými fakty.

Riccia
28.02.2018 5 z 5

Když se v ději objevila asi padesátá postava, mírně jsem znervózněla, jestli takovou porci postav zvládnu. Jejich příliv se sice postupně mírnil, ale neustal. Přesto to byla velice zajímavá a čtivá kniha, od které se téměř nedalo odejít. Smekám před paní autorkou pomyslný kloubouk, že při péči o rodinu a učitelské práci zvládne ještě studovat historické prameny a dát dohromady takhle propracovaný historický román s detektivní zápletkou, který mne nejen skutečně bavil, ale také mi dost podstatně rozšířil povědomí o životě v období středovéku. A díky i za prameny na konci knihy - díky nim jsme si pěkně dohledala, kde vlastně ten vrch Puhlík byl :-)

Richisa
19.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Je psána moc hezkým jazykem.

Dotýká se skutečné události sepsání zákoníku pro provozování nevěstinců uvnitř hradeb v Brně, i když vše kolem je zpracováno jako román jen s použitím historických jmen.

Pokud paní spisovatelka vypráví v hodinách dějepisu stejně jako v knihách, ráda bych byla její žákyní.

Knihu doporučuji.

Endy17
14.02.2018 3 z 5

Zajímavý příběh na motivy skutečné události, ale konkurence je v tomhle žánru velká. Pánové Vondruška, Niedl nebo Červeňák nasadili laťku velmi vysoko.

Jája92
03.02.2018 4 z 5

Zajímavý příběh, i když se někdy těžkopádně četl.

Elea
02.02.2018 3 z 5

Celkem zajímavý příběh ze středověkého Brna. Trochu mi vadilo velké množství postav, jejich komplikované rodinné vazby a také skutečnost, že žádná postava není příliš sympatická.

LadyCharlene
29.01.2018 4 z 5

Tuto knížku neodložíte, dokud ji nedočtete. Je čtivá, ani jsem nečekala, že mě překvapí i když v něčem předvídatelná samozřejmě byla. Hlavní postavy jsou všechny sympatické, až se tomu nechce věřit. Možná by tam jedna nepříjemná hlavní postava být měla. Je pravdou, že v rodinných vztazích a jménech jsem se občas ztrácela, nemyslím si, že bylo podstatné vyjmenovat všechny členy městské rady. Na to, že je kniha česká, objevovalo se tam na můj vkus dost chyb.
I přesto, že se děj točí kolem prostitutek, nebyla kniha ani trochu vulgární. Na rozdíl od jiných autorů paní Horáková pochopila, že nemusí popisovat choulostivé scény do posledního detailu a nechá čtenáře pracovat se svou vlastní fantazií. Nevím, zda se k autorce vrátím, možná časem, teď si brousím zuby na svoje oblíbené fantasy. :)

rlupinek
16.01.2018 5 z 5

Já prostě miluju příběhy ze středověku... Ani tato kniha mě nezklamala. Syrové prostředí středověkého Brna a nejbližšího okolí spolu s detektivní zápletkou, popisem těžkého živobytí tehdejších nevěstek, ale i života ostatních obyvatel mě pohltil a někdy i pobavil: "Brno bylo velké město, uživit šest tisíc lidí v něm a na předměstích nebyl lehký úkol...". Pro milovníky historických příběhů rozhodně doporučuji k přečtení.

Ramiel
26.12.2017 3 z 5

Mám rád historické romány. A jsem rád, že máme hned několik současných spisovatelů, kteří je píší (Horáková, Niedl, Vondruška, Weber).
Brněnské nevěstky jsou příjemně čtivou detektivní knihou, která věrně vystihuje životy lidí ve 14.století dle jejich společenského postavení.
A drobná reakce na některé komentáře k této knize, že děj nemá žádnou hlavní postavu a postav je moc a těžko se v nich orientuje... Za to, že zde není nějaká stěžejní hlavní postava jsem celkem i rád. Je to zase trošku jiné čtení, než u ostatních výše zmíněných autorů. A svou postavu, které mohu "fandit" jsem si i přesto našel. A velký počet postav... Pokud člověk čte pozorně, a ne stylem rychločetba, tak se v postavách dá orientovat snadno. Zase tolik jich není.

Damato
15.12.2017 3 z 5

Knihu jsem si včera přinesla z knihovny, protože mě zaujala svým názvem a protože Brno je moje citovka , tohle město prostě miluji celou svou duší, pustila jsem se v teple a bezpečí postele do čtení. Nevím, jestli to bylo tím nočním tichem, nebo předvánočním časem, ale kniha mě dostala na kolena. Výtky z komentářů dole- že je to trochu styl pana Vondrušky jsem sice uznala, ale možná i tím, že pan Vondruška je prostě můj favorit, se ho tímto bytostně zastávám . Tady jsem se časem hodně ztrácela jak v postavách, tak v ději, proto to na mých oblíbených 5* asi fakt nedám. Ale třeba, až se ke knize vrátím po letech, přehodnotím a doplním.

Boby17
05.09.2017 5 z 5

Knížka s inteligentním příběhem ze středověkého Brna se mi moc líbila. Takže vyjadřuji svoji spokojenost a dílu dávám plný počet hvězd.

kapr
30.07.2017 4 z 5

Vynikající kniha špičkové autorky. Nejraději bych ji dal 5 x *. Příběh má ale určité nedostatky. Chybí zde do značné míry osoba detektiva, vyšetřovatele. Pokud zde jsou, a to určitě jsou, nevyčnívají dostatečně mezi ostatními osobami, které v tomto dramatu vystupují, nevyčnívají dostatečně na to, aby si je čtenář zapamatoval, ne-li zamiloval, a hledal je v dalších autorčiných knihách. Podobná situace je s osobami, které by byly čtenáři jednoznačně sympatické. Čtenář, aby se zaháčkoval, se potřebuje s některými osobami částečně ztotožnit, nebo jim přinejmenším fandit. Případní vyšetřovatelé tady poněkud splývají s ostatními vystupujícími osobami. Osoba, byť vedlejší, ale která se v průběhu celého příběhu jeví, přinejmenším mně, jako nejsympatičtější,
POZOR ASI BY TO BYLO MOŽNÉ HODNOTIT JAKO SPOILER
(se ještě těsně před závěrečným finále stává obětí.)
Právě to jsou podle mého názoru skutečnosti, které autorku odlišují od mého milovaného Vlastimila Vondrušky. Je mi to skoro líto, protože jinak jsem touto detektivkou byl naprosto unešen, a už se těším na další knížky PANÍ AUTORKY!!!
A doufám, že ve vlastním zájmu se v dalších knížkách snaží, a bude ještě daleko více snažit, si ze svých čtenářů udělat své věrné zastánce.
Předpokládám, že se mi podaří ve volné chvíli na tomto komentáři ještě zapracovat, a trochu více jej učesat.

Len04
02.07.2017 5 z 5

Tuto knizku jsem si opravdu az necekane uzila. Pribeh me uplne pohltil, nekolik postav mi bylo natolik sympatickych, ze jsem se s nimi nechtela rozloucit. K Brnu zadny vztah nemam, presto byl popis prostredi pro mne velmi zajimavy a urcite budu v serii pokracovat.

Alizon
18.04.2017 4 z 5

Prijemne prekvapeni od do teto doby pro me nezname autorky. Priznavam ze k prijemnym pocitum pri cteni prispelo to, ze se kniha odehrava v mem rodnem a milovanem Brne. Hned jsem si trochu zapatrala po puvodnich nazvech ulic. Nalez umirajici matky s novorozencem rozbehne patrani po jeho otci a v navaznosti na to se dostavame k dalsimu pribehu - vrazde mistra Martina. A do obou "hlavnich pribehu" jsou vice ci mene zapletene brnenske nevestky, at uz ty ktere vykonavaji svoje remeslo v bezpeci hradeb nebo ty ktere zivori pred hradbami na vrchu Puhliku. Neni nakonec az tak dulezite, kdo byl otcem ditete a kdo byl vrahem, autorka zajimave rozviji "vedlejsi pribehy" hned nekolika postav zijicich ve meste Brne a pred jeho hradbami. Rozhodne si prectu i dalsi pribehy z teto serie.

May
21.02.2017 4 z 5

Osobně bych dala tři hvězdičky, ale jako Brňák nemůžu :-), dávám čtyři ... Kniha je příjemně napsaná, děj zajímavý a s pro mě překvapivým koncem. Občas mi chyběly vysvětlivky k některým pojmům jako řemesla nebo posty na radnici a pod., ale hlavní problém s knihou jsem měla v tom, že nikde nejde do hloubky, jak tady již někdo zmiňoval, jde jaksi po povrchu s čímž naprosto souhlasím ... Jistě se bude líbit těm, kdo mají rádi knihy pana Vondrušky ..., já jsem velmi ráda, že jsem četla knihu o Brně :-)