Mluviti pravdu

Mluviti pravdu https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107/bmid_mluviti-pravdu-Y9v-107.jpg 4 704 151

Brutální román o lásce k životu Román psaný podle skutečného příběhu, který hlavní hrdina na sklonku svého života vypráví autorovi, jenž na jeho základě přehodnocuje svůj život. Skutečný, osudový, brutální román o lásce k životu a o nutnosti mluvit pravdu.

maja2712
13.12.2018 5 z 5

Zaujal mě styl psaní i příběh. Kniha mě bavila a nutila k přemýšlení nad osudem jednoho skutečného života.

SophiaHowlett
08.12.2018 5 z 5

Výborná kniha. Skvěle napsaná.

Mánička178
03.12.2018 4 z 5

Knížka mě celkem překvapila. Brala jsem ji do ruky náhodou, s jakousi skepsí "co že to bude vůbec za blbost", ale zmýlila jsem se. Četla jsem i lepší knihy, ale Mluviti pravdu patří k poměrně dobrým knihám. I když místy hodně surová a syrová, ale jak se píše v anotaci, jde o "brutální román". Až si člověk říká, kolik toho jde za jeden život stihnout... Těžko povědět, do jaké míry líčí skutečný život jednoho jediného člověka, ale i kdyby ne, věci vyprávěné v románu se jako dílčí příběhy určitě stát mohly nebo přímo staly. Autor je líčí bez příkras, hole, napřímo. Oku, uším a srdci to ne vždy lahodí, spíše to skřípe a způsobuje nepříjemné pocity, ale koneckonců - autor si jen bere za svůj jediný cíl - "mluviti pravdu" - a to by se mělo nejspíš dělat rychle, jako když se strhává náplast - taky to bolí, ale aspoň to má člověk rychle za sebou :)
Kladné hodnocení si zaslouží i tendence čtenáře přinutit k tomu, aby se zamyslel i nad tím, jak on sám jedná - mluví pravdu? :)
Jednoznačně příjemné překvapení.

kacapr
24.11.2018 5 z 5

Dlouho jsem se ke čtení téhle knížky nemohla odhodlat, musel přijít ten správný čas... ale pak mě knížka úplně dostala, stejně jako jiné knížky od JF... krásný, brutální...

zbožňuju_knihy
17.11.2018 5 z 5

Psáno surově, drsně a brutálně. Chvílemi na mě moc silná káva, nechyběly vulgární výrazy. Autor nám dává zakusit, jak to bylo, píše otevřeně, mluví pravdu. A jestli se Vám to líbí nebo ne? Taková byla realita : jen si to všechno pěkně přečtěte..

Ozinka
14.11.2018 5 z 5

Kniha chytla a nepustila . Moc pěkný styl psaní s neméně zajímavým dějem.

orson
05.11.2018 4 z 5

Formánkovy knihy nutí k zamyšlení a nejinak tomu bylo i tentokráte. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientoval ve dvou dějových linkách, ale pak už jsem s napětím čekal, jak to dopadne.

yellowbanna
04.09.2018 5 z 5

Podtitul zní Brutální román o lásce k životu. A přesně takovou tato knížka je. Brutální. O lásce. O životě. O smrti. O hledání. O jednom člověku. I o nás všech. O každém z nás.

Frederick
15.08.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem v životě četl. I ty vsuvky, co někteří kritizují, jsou velmi zajímavé a do knihy patří, jsou jakousi přidanou hodnotou.

Kozel65
15.08.2018 5 z 5

Knížka se mi dostala do ruky šťastnou náhodou a jakmile jsem ji otevřela, prakticky se nedala odložit. Pro neuvěřitelný a strhující příběh pana Marese si neumím představit lepšího vypravěče než pana Formánka. Život odloženého dítěte, pak člena SS, komunistického funkcionáře a nakonec politického vězně, osudové zvraty, velká láska.... A podání příběhu - hutné, syrové, odpovídá názvu - Mluviti pravdu. Do koncepce zapadají i myšlenkové "odbočky" autora, v textu knihy kurzívou. Přiznám se, že jsem příběh hltala tak, že se právě k těmto pasážím chci vrátit a zamyslet se.... Jednoznačně si knížka zaslouží plné ohodnocení.

deirdre
22.07.2018 5 z 5

V tejto knihe ide presne o to, čo naznačuje jej názov: hovoriť pravdu. Nielen o tom, čo a ako sa stalo, ale najmä o skrytých túžbach, myšlienkach, snoch a pohnútkach. Formánek berie výzvu hovoriť pravdu vážne, a hovorí pravdu aj o sebe, o tom, čo s ním životný príbeh pána Maresa urobil, aké myšlienky v ňom podnietil. Bez tejto reflexie by kniha nemala ani spolovice takú silu. Bolo to ako jazda na horskej dráhe. Pán Formánek ma úžasnú dušu.

freejazz
20.07.2018 5 z 5

mňam.
a pretože je tento text príliš krátky, tak sa ešte obliznem a poživačne vzdychnem.

Iv8
18.07.2018 5 z 5

Určitě stojí za přečtení. Jedná se o silný příběh náhodně "objeveného" člověka na smeťáku. Je zajímavé, jak si s člověkem dokáže osud pohrát a jakým situacím ho vystaví, aby ho opět nějak prověřil...epizody z války jsou drsné a dojemné, epizody z "totáče" jsou úsměvné a paradoxní. Formánka teprve objevuji a už se těším na další knihu, kterou si od něj přečtu.
Myslím, že se dá v něčem přirovnat k románu Hana.

dulcinea
17.07.2018 5 z 5

Vyprávění plné fantazie stejně jako fantaskní životní příběh, jehož neuvěřitelnost je ukrytá v brutální skutečnosti, snad. Balancuje na tenkém ledě reality a možná se občas ,,topí" na dně prázdné láhve.
,,Všechno je osudové a křehké, jako hvězdy mizící za úsvitu" a vy si tak moc přejete naději pro Benyho a Sofii. A najednou pochopíte, že naději dává tato kniha vám.
,,Život je součet chvil, všichni jsme sběratelé okamžiků" a mnohdy i krásně procítěně napsaných příběhů, které vás více než překvapí. Ale styl pana Formánka je bravurní.
A Beny Mares je nesmrtelný jak mléčná dráha.

Knihu doporučuji přečíst všem,
a zejména těm,
kteří nevědí, co se životem...

P.S: Posloucháno jako audiokniha. I když Filip Švarc četl výborně, vynikající, mnohdy až poeticky laděný text, si zaslouží klasickou podobu. Já si rozhodně ještě přečtu knihu.

MortRainey
28.06.2018 5 z 5

Bez klišé - jedna z knih mého života ke které se budu vracet!

Vyomi
26.06.2018 5 z 5

Miluji spisovatelský styl Formánka, který nenechá ani na sobě nit suchou. Snaží se vyrovnat se svou situací, se svým pitím, chce, aby mu bylo nasloucháno, snad i pomoženo?
Příběh pana Marese ve mě vyvoval spoustu otázek, dal mi náměty k přemýšlení i když ze začátku jsem si myslel... co je mi do něj. Celoživotní trable, krutost a nespravedlnost, odpornost doby ( mimochodem není to zase tak dávno), nemožnost milovat jak by chtěl, nechtěnost, celoživotní čekání..... ke knize se určitě znovu vrátím. Pana Marese jsem si vyhledal na googlu - abych viděl s kým jsem měl tu čest. Jedna z nejlepších knížek, kterou jsem za poslední dobu četl.

Péťa1950
19.06.2018 3 z 5

Zvláštní zpověď německého vojáka , život po válce u nás. Zajímavé

Fanda74
10.06.2018 5 z 5

Vlastně ani nevím, jestli je příběh hezký, spíše je to o takových životních paradoxech, které ale věřím, že jsou reálné. O člověku, kterému se fakt nedařilo v žádné době a ať dělal, co dělal, tak to nikdy nedopadlo dobře. Líbí se mi styl psaní autora, součástí vyprávění jsou krátké úvahy a zamyšlení na životem, které jsem si třeba četl i dvakrát, abych si řekl „jo, tak to je“. Myslím, že se ke knížce časem vrátím, je tam toho dost, co je dobré si připomenout.

Makropulos
20.05.2018 5 z 5

Neskutečně skutečný drsný příběh o životě, o lásce k životu, o touze či snaze přežít, protože ten život za to stojí a k tomu autorova zpověď a úvahy o pravdě, smyslu života a složitém procesu přivést tento příběh na svět. Musím se přiznat, že mě to dost zasáhlo svojí silou a hloubkou a obdivuji autora za to, jakým způsobem ten jeden šílený život převyprávěl. Mnohokrát se tu v mém komentáři opakuje slovo „život“, ale bez toho to nejde. O tom to právě je, o všech jeho podobách, úskalích, cestách, tragédiích, způsobech, smyslu i pomíjivosti. Doporučuji.

Sůvazknihovny
21.03.2018 5 z 5

Zpočátku jsem měla obavy, ale když jsem se rozečetla, tak jsem jela... Formánek nezklamal. Baví mě ho číst, musím o textu přemýšlet, a to mám ráda. A i když je to krátká knížka, přišlo mi, že musí být jednou tak dlouhá... Minimálně.