Mlčící fontány

Mlčící fontány https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451964/bmid_mlcici-fontany-kxG-451964.jpg 4 1341 356

Madrid, píše se rok 1957. Španělsko za diktatury generála Franca skrývá temné tajemství. Do země proudí turisté a zahraniční obchodníci lákáni na slunce a víno. Mezi mini je i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, který přijede do Madridu se svými rodiči a doufá, že bude moci prostřednictvím čočky fotoaparátu poznat zemi, kde se narodila jeho matka. Fotografování - a osud - mu přivedou do cesty Anu. Překážky, jimž musí její rodina čelit, odhalují přetrvávající hrozby španělské občanské války i mrazivé rozhraní mezi štěstím a strachem. Danielovy fotky vyvolávají nepříjemné otázky. Je zahnaný do kouta složitými rozhodnutími, protože chce chránit ty, které miluje. V příběhu, kde se potkávají životy a láska s osudy, se ukáže neuvěřitelně temná stránka tohoto jinak slunného španělského města.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

The Fountains of Silence , 2019

DvěTéčka
09.05.2021 5 z 5

Narozdíl od předchozí knihy co sem četla tahle se mi líbila a na konci i slzička ukapla.

Richisa
07.05.2021 4 z 5

Autorku mám ráda, četla jsem od ní zatím všechny knihy. Tato je podle mě nejlepší. Stále se jedná o young adult, ale téma je mnohem propracovanější než u předešlých knih. Postavy jsou taky více uvěřitelné a živé... Na další knihy autorky jsem zvědavá... Super je i historická stránka knihy. Dověděla jsem se spoustu informací o poválečném Španělsku.

Tyn_a
02.05.2021 4 z 5

Prijemne, oddychove cteni. I pres to, ze ma kniha kolem 500-ti stran, cetla se tak svizne a rychle, ze jsem ji mela za den doctenou.

Velike plus bylo to, ze jsem se dozvedela neco vic o historii Spanelska, pomerech, problemech, celkove zemi a lidech.

Laska mezi Danielem a Anou byla krasne popsana. Bylo to mile, formalni, ale zaroven citove silne. Cekali na sebe, dokud se doopravdy nedockali...

Knihu doporucuji, autorka pise poutave a z kazde, z jejich knih, si vzdy neco "vezmu". :))

weberda
01.05.2021 5 z 5

Moje prvotina od teto autorky a jsem nadšena. Určitě si prectu něco dalšího.

slunicko1958
29.04.2021 3 z 5

Ruta Sepetysová už napsala lepší knížky.
Mám pochybnosti, jestli se jedná o historický román, řekla bych, že jsem přečetla silně romantický příběh na historických podkladech. Historická fakta autorka hodně upozadila, což je veliká škoda. Kdybych byla romanticky založená a prožívala lásku Daniela a Any, byla bych nadšená a určitě bych si knížku přečetla znovu. Jinak "žádná sláva".

Čtecímaniak
25.04.2021 3 z 5

Dobře, nápad skvělý, očekávání velká, ale kniha mě nijak nenadchla.
Historie byla velmi zajímavá a hodně věcí jsem nevěděla a jsem ráda za to, že už to teď vím! Ale... Někdy mi příběh přišel natahovaný a také, že už autorka nevěděla, co psát, něco tam šoupla a z toho si potom tvořila obsah dál.
Musím říct, že nejvíce mě zaujala hlavní linka, neboli Daniel a Ana. Líbila se mi romantika mezi nimi. Bohužel to u ostatních postav nemohu říci.
V příběhu jsem se několikrát ztrácela a bylo tam tak moc jmen, že už jsem nevěděla, kdo je kdo a jestli je to muž nebo žena.
Co musím knize pochválit je čtivost a ta historie. Stránky ubíhaly strašně rychle, co si budem. Za hodinu jsem měla asi 50 stran.
Ještě jednu věc pochválím! A to je fotografování. Opravdu to tomu příběhu dalo něco víc.
Co mi vadí je to, že mám několik otázek...
Knihu hodnotím jako takový lepší průměr a to hlavně za konec, romantickou linku a historii.
3,5*/5*

DejSemTuKnihu
20.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak to bylo bezchybné.. upřímně vážně nevím co bych vytkla.. :) Kniha byla moc moc čtivá a měla jsem ji přečtenou hned. :) Určitě nesouhlasím s některými, kteří: 1. říkají, že to bylo zdlouhavé, protože mě to tak určitě nepřišlo.
2. tvrdí, že setkání Any a Daniela po osmnácti letech bylo moc nereálné, že by po takhle dlouhé době nebyli tak zamilovaní.
Jsem strašně ráda, že jsem se o Španělsku mohla něco dozvědět a dokonce jsem si během i po přečtení o Francově vládě, vedení Španělska i španělské občanské válce hodně zjišťovala.. a to, že se tam kradli novorozenci jsem vůbec nevěděla a ani by mě to nikdy nenapadlo.. Fakt strašně zajímavé téma.

Medasek
19.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha mě zaujala svou anotací. Španělsko se mi vždy líbilo, a tak jsem se ráda dozvěděla něco o jeho historii.
Přiznám se, že se o tomhle vůbec neměla tušení. Přijdeme mi zvláštní, že část historie se vůbec neučíme ve školách.
Ale teď už k příběhu. Přišel mi velmi zajímaví a poutaví, ale bylo tam až příliš mnoho omáčky okolo. Kdyby se autorka soustředila převážně na příběh Puri nebo Rafa a hlavní linii příběhu dala jako vedlejší, líbilo by se mi to mnohem víc.
Pak k postavám. Obě hlavní postavy mi přišli ploché a nezajímavé. Zaujali mě rozhodně mnohem víc ty vedlejší.
Romantická linka byla hodně násilně vtlačena do příběhu. Vůbec mi nedávala smysl. Druhá část knihy mi přišla taková hrozně těžko uvěřitelná. Nechce se mi věřit, že spolu osmnáct let se vůbec neviděli a hned se poznají a milují se ještě více než před lety.
Celkově knihu hodnotím průměrně.

Marekh
19.04.2021 4 z 5

Od autorky jsem v minulosti četl knihu V ŠEDÝCH TÓNECH a SŮL MOŘE. Obě knihy se mi líbily. Nečetl jsem knihu POTRHANÁ KŘÍDLA, třeba někdy časem. Z přečtených knih se mi nejvíce líbila kniha v Šedých tónech, následně Sůl moře a pak Zpívající fontány. Knihu Zpívající fontány hodnotím na 70 %.

Autorka si ve svých románech vždy vybere nějaké historické téma, o kterém se málo ví. Díky jejím knihám jsem se dozvěděl plno nových informací a rozšířil jsem si obzory.

V knize MLČÍCÍ FONTÁNY jsem se dozvěděl o životě ve Španělsku za vlády Francisca Franca a o hrůzných událostech, které se odehrály během jeho vlády! Vůbec jsem nevěděl o tom, k čemu ve Španělsku dochází a bylo to hodně smutné!

Kniha má 2 části. Kapitoly jsou krátké. Ačkoliv je kniha pořádná bichle, čte se rychle, stránky rychle utíkají. Knihu bych zařadil do žánru YoungAdult, ale knihu si můžou přečíst i dospělí čtenáři. Sama autorka říká, že se o ní mluví jako o autorce, která píše jak pro dospívající, tak pro dospělé. V románu se vyskytuje řada úryvků z rozhovorů, článků a interních zpráv apod., což je fajn, protože to dokresluje dobovou situaci ve Španělsku. Myslím si, že knize by prospělo, pokud by měla méně stran.

Oceňuji autorku za to, že přípravě knihy věnovala hodně času (studium pramenů, rozhovory s lidmi, cesty do Španělska aj.). Autorka v Poznámce autorky píše: „Právě narativ dospívajících mladých lidí jsem se rozhodla zprostředkovat ve své knize – nevinní mladí lidé, místo aby si plnili své naděje a sny, se stali mlčícími fontánami.“

V závěru knihy se nachází POZNÁMKA AUTORKY, PODĚKOVÁNÍ a REŠERŠE A LITERATURA. Kniha má pěkný přebal.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Zlato se pozná v ohni a stateční lidé v neštěstí.

Strach dává životu rozměr. Bez strachu bychom nikdy nepoznali odvahu.

Z vlastní zkušenosti vím, že co člověk ví, se časem vyvíjí. To, co si myslíme, že víme, může mít k pravdě ve skutečnosti opravdu dost daleko. Pokud dál hledáme a klademe otázky, jednoho dne možná najdeme cestu k odpovědím. Ale odpovědi někdy vedou jenom k dalším otázkám.

Katerina015
16.04.2021 5 z 5

Kniha mě chytla hned od prvních řádků. Kapitoly jsou kratké, větší písmeno a čte se to tedy velmi dobře. Ale hlavní důvod rychlo-čtení byl příběh sám o sobě.
Díky této knize jsem se nenásilně dozvěděla, co se vlastně ve Španělsku odehrávalo... Upřímně mi nad tím zůstával i rozum stát...
Kniha byla velmi čtivá - bylo to moje první setkání s autorkou. A já už se teď těším, až si zase od autorky něco pěkného přečtu.
Kdo má rád historické romány, rozhodně doporučuji :-)

barbb8k
14.04.2021 5 z 5

Krásný román z pera autorky, která dokáže i z ošklivých věcí udělat hezké.
Tato kniha si rozhodně zaslouží ten velký hype, který kolem ní minulý rok byl a vlastně stále je.
Příběh mě chytl už hned v prvních kapitolách a jak jsem četla dál, nemohla jsem se odtrhnout. Děj byl velice čtivý. Pravděpodobně tomu napomáhalo i to, že kapitoly byly kraťoučké, takže jsem měla pocit, že mi čtení straně rychle utíká. Měla jsem pocit, že mi stránky hrozně rychle letí pod rukama, což byla asi taky pravda, protože jsem pětiset stránkovou knihu přečetla ani ne za dva dny.

Charaktery postav dokázala autorka vymyslet úžasně. Oblíbila jsem si snad všechny, které jsem si oblíbit měla.

Ani konec mi nepřipadal nijak zamotaný / urychlený / moc komplikovaný, jak bylo napsané v některých recenzích.
4,5/5⭐

MedvidekS
14.04.2021 5 z 5

Tahle knížka se zařadí mezi jedny z nejlepších, co jsem kdy četla. Na to jaká je to bichle, se čte velice rychle, až mi bylo líto, že už to končí. Nejvíce mě bavily kapitoly s Puri. Velice emotivní čtení.

DreamerX9
13.04.2021 4 z 5

Rozhodně nejsem zastáncem románů ale tato autorka píše velice čtivě a napínavě. Líbí se mi jak umí vystihnout prostředí a zasadit do něj mrazivý děj a osud postav. Žádné okaté přikrášlování. Jenom někdy ten děj byl až příliš zdlouhavý ale to už romány jsou. Toto byla první kniha kterou jsem od autorky četla a nelituji

atg
12.04.2021 3 z 5

Už druhá přečtená kniha od této autorky a už druhá, která se mi nelíbila. První byla Sůl moře. Téma opět velmi slibné, dalo by se skvěle rozpracovat, ale obsah pouze klouzal po povrchu. Možná proto je kniha řazena do YA. Ráda bych si ji přečetla v dospělé verzi, kde se mnohem víc rozpracuje téma, které tu hraje jen roli velmi vzdáleného pozadí. Doma mám ještě V šedých tónech a moc se mi tedy do ní nechce.

knihovnička007
11.04.2021 5 z 5

Další skvělá kniha od pro mne úžasné autorky. Pro mne sázka na jistotu a opět mne nezklamala.
Více v recenzích nebo na FB Tučňákův knižní svět.

knihomolkaMist
09.04.2021 5 z 5

Tak tohle bylo boží!
Knížky jsem se ze začátku trochu bála. Ne všichni totiž umí psát dobré historické romány. Tohle ale byla pecka!
Autorka vám nenásilným vyprávěním přiblíží historii. Fantastické.
Kdybych knihu nečetla, asi bych neměla ani ponětí, co se to ve Španělsku vlastně dělo! Proč se o tom neučí tolik, jako třeba o Hitlerovi nebo Mussolinim?
Postavy i děj samotný jsem si neskutečně zamilovala. I slzy na konci tekly.
Doporučuji!

Horselen
06.04.2021 4 z 5

Bohužel, přestože Španělsko jako takové miluju, autorčiny předchozí knihy mě oslovily o něco více. Ze začátku jsem měla problém se začíst, což pravděpodobně způsobila er-forma, ve které jsem si odvykla číst.
Hlavní postavy Ana a Daniel mi nijak nepřirostly k srdci, nedokázala jsem si k nim vytvořit vztah. Naopak nejvíce mě zaujala Puri a přála bych si, aby dostala více prostoru.
Co musím vyzdvihnout je atmosféra. Autorce se podařilo celou knihu obestřít nádechem tajemství a nevyřečených problémů. Myslím, že celkový námět je více než zajímavý.

Anna 13
05.04.2021 5 z 5

(SPOILER) "Vychutnej si to. Do smrti se k tomuhle létu budeš vracet.“

Nevím, jak se rozloučit…
Následující den bude krutý. Bolestivý. Nechce se mi nastoupit do nového příběhu. Ještě ne. Chci se vrátit na první stránku Mlčících fontán a znovu proniknout do strádajícího Španělska, jehož tajemství bych spolu s Anou a Danielem, Rafou a Fugou znovu odkrývala.
Vážně a bez přehánění mám v očích slzy, když vím, že zítra už nebude žádné pokuřování s Benem Stahlem a nasávání jeho mouder.
Že se nevrátím k neuvěřitelně odvážnému a dobrému Fugovi, abych mu držela pěsti v dosahování jeho snu. Tenhle přenádherný toreador mi zlomil srdce. Roztříštilo se na straně 397…
Že už v hotelové lobby nenarazím na usměvavého Carlitose…
S Danielem nebudu lovit dokonalé snímky, nebudu s ním napjatě čekat, co se bude skrývat v obálce od Miguela.
Bude mi chybět Puri a dům plný miminek, její srdce a zvídavost, její dobrota…
Z oka mi vytéká slza, když vím, že jsem Rafu viděla naposledy na prašné cestě a už nebudu obdivovat jeho praní se se životem…
Už s Anou znovu nevklouznu do hotelového pokoje číslo 760…
Nespatřím znovu krásu a bídu Vallecasu…
Nepostavím se býkovi…
Nebudu se vyhýbat Vránám, čekat na další vzkaz od Toma Collinse, objímat holčičku se čtyřmi prstíky…

Už se nemusím bát o postavy. Už mě s nimi nic nového nečeká.
Ale mohu se někdy vrátit.
Znovu žasnout, znovu milovat, znovu nasávat nepřenosnou atmosféru těchto stránek, znovu si nechat zlomit srdce. Na té osudné straně 397.

Byla jsem zasažena.
Myslím, že nikdy nezapomenu. Protože kus mě v té knize zůstal.

Nemám dalších slov…
Snad jen… Na tenhle nezapomenutelný literární výlet se vydejte. Nasedněte do tohoto vlaku, který vás odveze o 64 let nazpět a o dva tisíce kilometrů dál. Tam je frankistické Španělsko. Tam jsou neuvěřitelní literární hrdinové. A tam je navzdory nesmírně kruté a nespravedlivé době krásně.
A až se vrátíte. Vyprávějte o tom. Važme si toho, že nemusíme mlčet. Buďme hlasité fontány.

Nikdy se neodmiluju.
A nikdy nezapomenu.
Bylo to tak skutečné...

Ruto Sepetysová – jste pro mě Bohyně. Nevím, jak vyjádřit své díky. Brečím, i když už nečtu. Protože vaši knihu nechci opustit. Rozbolela jste mě. Ale já dávám na radu Bena Stahla – nechávám to bolet.

Ksyu
03.04.2021 5 z 5

Další skvělý příběh od tuto autorky.
Nadherny pribeh plny lásky.

Martiiiiinka
03.04.2021 5 z 5

Tak, kde začít. Předem říkám, že nejsem žádný fanda do historie. Ale to nic nemění na tom, že knížka byla úžasná. Ze začátku jsem se možná trošku ztrácela v postavách, protože každá kapitola je o někom jiném. Možná proto byla knížka tak působivá a já chtěla číst dál a dál. Příběhy všech hlavních hrdinů mne moc zasáhly a někdy jsem dokonce nevěřila, že je to pravda. Celá kniha byla doplňována krátkými výpověďmi osobností té doby. Přesto, že miluju romanťárny všeho druhu, vztah Daniela a Anny mne za srdíčko nechytl.

Tuhle knihu doporučuji všem. Ano, i těm co nesnáší dějepis jako já :D
Byla to moje první knížka od této autorky a už teď vím, že rozhodně ne poslední :)