Misery

Misery https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411129/bmid_misery-CVW-411129.jpg 5 3030 440

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou najde Paula po těžké havárii jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného „léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky jejím šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jaké si neuměl představit ani v těch nejděsivějších představách.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Misery , 1987

AndulinaU
03.06.2020 3 z 5

Já nevím, i když mám Kingovi knížky ráda, spíš teda ten nápad tě knížky, tak se mi vždycky čtou hrozně špatně. I když má knížka víceméně málo stránek, tak mi trvalo strašně dlouho ji dočíst. Zajímal mě spíše konec té knížky, než děj samotný, musela jsem se k čtení někdy i nutit. Druhá část knížky byla o poznání lepší. Celkově i ten příběh se mi líbil, ale prostě se mi to čte blbě

Hotovson
19.05.2020 5 z 5

Věděl jsem zhruba o co půjde a čekal jsem, že to bude možná trochu drsnější, ale že až tak, to jsem teda fakt nečekal. Ty části s předoperační injekcí a následný "operace"...brrrr. Mělo to teda nakonec dobrej konec nebo ne? Jak se to vezme.

Film jsem neviděl, ale kouknu se. Asi mi bude běhat mráz po zádech, i když budu vědět, co se bude dít.

knihyKeMne
17.05.2020 5 z 5

Psycho. Na mě až moc. Už chápu, proč někomu připadal Řbitov zviřátek slabý. Misery se s ním co do napětí nedá srovnávat.

Hrozně se mi líbil autorův styl psaní. To prokládání vnitřním hlasem. Ta přirovnání. A navíc jsem se dozvěděla i mnoho o tom, jak vzniká kniha, řekla bych že víc, než z autorovy autobiografie O psaní. A o psychických pochodech geniálního spisovatele. Pavlíku jak je to dál?

-LaraRead-
04.05.2020 5 z 5

Moje první "kingovina" a musím uznat, že to byla absolutní bomba. Skvělý děj, napětí od začátku do konce, úžasně popsaná psychologie postav,...
Jestli jsou všechny jeho knihy jako tahle, tak už tak nějak chápu, co s tím Kingem všichni mají.

Ellinek
01.05.2020 3 z 5

Dvakrát jsem se pokoušela přečíst něco od Kinga a neuspěla. Třetí pokus už ale zvládnu, řekla jsem si. A vybrala jsem si Misery, protože to byl námět, který mě zaujal a měla jsem k němu blízko.

Ani napotřetí ale nemůžu říct, že by mě King bavil. Jeho styl psaní mi vůbec nesedí a četla jsem pořád dál spíše proto, že jsem opravdu chtěla dočíst kingovku do konce. U pasáží s příběhem Misery jsem nadávala, proč k tomu musím číst ještě tohle. Spousta jiných částí mě příliš nebavila, nemusely tam vůbec být, docela mě štvalo, že se pořád oddaluje to podstatné. Postava Annie byla zachycená opravdu dobře, to ano. To její vypínání, náhlé záchvaty apod., skvěle zpracovaná postava s psychickými problémy. Paul byl taky skvělý. Jeho myšlenky byly zajímavé, metafora se sloupem, přílivem, odlivem a Měsícem byla mimořádná, ale Paul jako spisovatel často tíhl ke zdlouhavému přemýšlení právě nad tím, co mi přišlo zbytečné.

Co se týče děje, čekala jsem...něco děsivějšího. Jistě, konání Annie bylo šílené psycho a řezat do člověka mi přijde na vyvrácení žaludku už třeba jenom na chirurgickém sále, ale s tím, jak každý vychvaluje děsuplnost Kingova psaní, jsem zkrátka očekávala něco víc. Příběh jsem proletěla jedna dvě, ale žádný výjimečný pocit strachu ve mně nezanechal. Memoáry o řemesle pro mě tedy byly mnohem hodnotnější čtení.

Přesto je Misery klasika, která vlastně každou generaci někoho vyděsí. Kinga jako autora i jako člověka respektuji a obdivuji, ale do houfu jeho čtenářů se nepřidám. Ale i tak je Misery zdařilé dílo, které vlastně člověka donutí k zamyšlení a...možná taky k lehké paranoie. :D Potkat takovou Annie...brrr. Jenom to setkání s Kingovou Annie mohlo být kratší. Častokrát jsem se ptala, co tam chce ještě na tolika stránkách dělat.

bublinek
27.04.2020

toto můžu, po shlédnutí filmu pořád vidím Kathy Bates
doporučuju

kristynameri
16.04.2020 4 z 5

Dávám 4 hvězdy z důvodu, že některé pasáže mě nebavily, zejména příběh o Misery. Ale jinak skvělá knížka, Stephen King je prostě špička. Není moc autorů, kteří by dokázali vytvořit tak děsivou a ponurou atmosféru.

Ophelie
13.04.2020 5 z 5

Tak to bylo hooodně dobré počtení - fakt psycho! Napínavé a čtivé, Paulovi jsem celou dobu držela palce, aby se mu podařilo vyváznout z toho všeho živý... Tuto knihu nelze než doporučit, opravdu mistrovské dílo!

ADE138
29.03.2020 5 z 5

Výborně napsaný román. Za mě jeden z Kingových nejlepších. Ačkoliv se z počátku zdá celkem neškodný, atmosféra pěkně houstne a do poslední chvíle není jasné, jak to vlastně dopadne...

Greenfingers
01.03.2020 5 z 5

Román Misery považuji za jeden z klíčových počinů autora. I když v tomto thrilleru vystupují v podstatě jenom dvě osoby, děj po celou dobu neztrácí na napětí a dramatičnosti. Vykreslení zvráceného chování a uvažování hlavní hrdinky je opravdu mistrovské. Doporučuji všemi deseti!

pazdy15
29.02.2020 5 z 5

To byla jízda... takhle krásně vykreslená bezmoc, tyranie a psycho - poklona Pane Kingu :)

pedobro
22.02.2020 5 z 5

Misery byla kdysi před lety mým prvním setkáním s Kingem. Od té doby má naše Kingovská sbírka doma přes 40 kousků a Misery stále řadím k těm lepším. Nedávno jsem četla Kingovo "O psaní", kde se zmiňuje o svém životním a psychickém rozpoložení v době, kdy se Misery rodila pod jeho rukama. Chtěla jsem si ji znovu přečíst a snažit se vnímat i pozadí jejího vzniku. Čtení to tak dalo zcela jiný rozměr. Misery sice mého favorita "To" nepřebije, ale mezi Kingovkami zůstává stále na špici.

Nedelim_se
19.02.2020

Jediná kniha pana Kinga, kterou jsem vydržela neodložit. Snad pro tu absenci nadpřirozena. Ale i v tomto případě jsem třeba půl stranu , stranu přeskočila. Pro tu (pro mě) nesnesitelnou touhu autora všechno okecávat a něco přirovnávat k rozšklebeným ústům mraků.

andrea7191
19.02.2020 5 z 5

Krásné psychologické dílo, které narozdíl od většiny Kingových děl, není plné nadpřirozena a surové reality

FideiDefensor11
18.02.2020 4 z 5

Kniha byla pro mě šok. Šlo totiž o mé první setkání s Kingem a bylo to setkání strhující. Před Misery jsem si nedokázal představit, jak moc lze čtenáře vtáhnout do děje, jak moc lze čtenáře přinutit, aby se bál o hlavního hrdinu, jak moc lze čtenáře donutit hltat další a další stránku bez přestání až do konce.
Hlavní devizou knihy je perfektní psychologické zpracování protagonistů (k čemuž přispívá, že v celé knize jsou postavy jen dvě) a velmi dobře budované napětí, které vás s pár výjimkami provází celou knihu.
Jako jediný zápor knihy tak vidím především části, kdy děj vázl a příliš se neposouval. Jde například o útržky samotného Miseryina románu, které byly často až příliš dlouhé.
Přes tuto drobnou vadu je Misery skvělá kniha s bravurně prokresleným dějem s pevným začátkem a závěrem, jež stojí za přečtení.

postrach
04.02.2020 5 z 5

Po dlouhé době dobré počtení.A ta poslední 100 stran,skvělé!Určitě jedna z nejlepších Kingovek a urěítě nejlepší z jeho žánru.Ještě se podívám na film.

Lesandi
02.02.2020 5 z 5

Tak tohle je ten King, který mi sedne. Žádný vesmírno - mimozemský deus ex machina.
Přečteno až po filmu, ale rozhodně to nebylo na škodu, samozřejmě kniha je vždy obsáhlejší. Kathy Bates jako Annie byla navíc ta nejlepší možná volba, takže jsem si ji při čtení i párkrát představila. Opravdu skvěle prožitý čas u knihy.

King pro mě i nadále zůstává rozporuplným autorem. Nastartovala mě Černočerná tma, Pod kupolí (až na zvláštní konec), pak přišlo utlumení po To. Geraldova hra nebyla špatná. Ale Misery to zatím vyhrála na plné čáře.
Ještě na mě v knihovně čeká Řbitov, Osvícení, Žhářka ... Uvidíme.

DarthElle
01.02.2020 5 z 5

Monstra ne vždy vypadají jako příšerky, mnohdy mají lidskou tvář a Annie je dokonalým vzetřením mentálně narušebé osoby, která je na druhou stranu dost inteligentní, aby se nechala chytit. Do Paula se vžívalo hodně lehce, sdílela jsem s ním spoustu myšlenek i názorů ohledně samotného pisatelství, takže jsem měla mnohokrát pocit, že to, co se děje jemu, se děje i mě. Oproti filmu je kniha o dost surovější, co vše musel chudák pan geniální spisovatel zažít, musel mít silného ducha.
V knize nebylo místo, kde bych se nudila nebo co bych považovala za vatu. I části z Myseryina návratu byly zajímavé, ač jako celou knihu bych to nečetla, nejsem milovníkem milostných trojúhelníků, natož románů pro ženy, ale jako kraťasy to skutečně šlo.
Další kingovina za mnou, co rozhodně nezklamala.

Okoslav
11.01.2020 5 z 5

Román, v němž King ukazuje, že „King nerovná se jen horor“, protože tohle je čistokrevný psychologický thriller, okořeněný jednou krví, podruhé zas úvahami o spisovatelském řemesle a o tom, co ve skutečnosti znamená umění. Mimochodem, jsem jediná, kdo by si moc rád přečetl celý Miseryin návrat? :-)

Breadfish
10.01.2020 5 z 5

Jedno z nejlepších autorových děl. Skoro mě mrzí, že knih "úplně bez bubáků" King nenapsal víc. :-)