Misery

Misery https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411129/bmid_misery-CVW-411129.jpg 5 3030 440

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou najde Paula po těžké havárii jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného „léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky jejím šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jaké si neuměl představit ani v těch nejděsivějších představách.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Misery , 1987

vendy246
26.09.2020 3 z 5

Po Zelené míli veliké zklamání. Dobře se to četlo a to je asi za mne jediné plus. Evidentně nejsem cílovka, nevidím důvod proč číst takový humus. Proč to měl autor s takovým talentem potřebu napsat? Za mne čistý kalkul, nebo je to taky cvok. Kniha mi nic nedala, pouhá zvrácená "zábava".

kaccik2
25.09.2020 5 z 5

Moje první kniha od Kinga. Kniha se mi moc líbila. Jedna z těch, co nemůžeš odložit, protože ten příběh tě úplně pohltí.. Je to napínavé.. drsné.. Doporučuji.

DJANKA
21.09.2020 5 z 5

Moje první "Kingovka" a jsem nadšená. Dlouho jsem si od něj chtěla něco přečíst, ale odrazovala mě mystika v autorových knížkách. Až jsem díky čtenářské výzvě narazila na Misery. Úžasná knížka plná napětí, která Vás nenechá v klidu, dokud jí nedočtete. Půjčila jsem si jí v knihovně, dcera mi ji vzala a přečetla první a pak, když jsem četla já, mě pozorovala jak budu reagovat. Po dočtení jsme toho byly obě tak plné, že jsme o ní neustále mluvily a tak si jí přečetla i druhá dcera a teď jí čte jejich kamarádka. Pustily jsme si i film, ale knížka je prostě knížka. Rozhodně si musím přečíst i nějakou další.

stephenkingfan
05.09.2020 4 z 5

!!Možný spoiler!!

No do příběhu a hlavně do situace ve které se nacházel Paul jsem se tak vžila, že jsem se spolu s ním začala bát o jeho končetiny pokaždé, když byla Annie na scéně. Velmi dobré vykreslení psychologie postav. S každou Paulovou reakcí na Annie, s každou jeho větou kdy k ní promlouval, jsem byla v napětí, jak ta ženská zareaguje. A vlastně jsem i hodně přemýšlela jak bych na Paulově místě s takovým narušeným člověkem jednala já. Tolikrát jsem si v duchu říkala "tak tohle jsi neměl dělat hochu, tohle ti asi neprojde, na tohle ti ta ženská neskočí" a promýšlela jsem spolu s Paulem únikové možnosti z toho pekla, ve kterém se nacházel. Prostě zase jeden napínavý příběh, kdy čekáte až do konce, jestli ten chudák tuhle hrůzu přežije nebo ne, a jestli bude spravedlnosti učiněno za dost.

novina
30.08.2020 5 z 5

Napínavé od první kapitoly až do konce. Ráda jsem se k autorovi po letech vrátila.

DK_Ronie
17.08.2020 5 z 5

Skvela kniha, pro me mozna Kingova nejlepsi. Vetsinou mam rad akci, nestojim o vykresleni vnitrnich pocitu postav apod. Tato kniha se odehrava v zasade jen v jednom pokoji a v jedne hlave. Presto je extremne ctiva, poutava a napinava. I kdyz jsem si v prvni pulce parkrat rekl, ze uz by se neco mohlo stat, vlastne to asi jen mluvila potreba uz vedet, jak to dopadne (asi musim, jako Annie :o) ). Hned jsem si pustil i film, a prestoze usel, knize nesahal po kotniky, nedovedl vytvorit to napeti a psycho level byl taky spis pro deti :o)

Erummeldë
28.07.2020 4 z 5

Moje první "setkání" s tímto autorem a dost možná i poslední. Dlouho jsem si od něj chtěla něco přečíst, ale autor bohužel píše hlavně horory a to opravdu není můj šálek. Byla jsem proto ráda, že jsem narazila na jeden z jeho thrillerů, což je žánr, který se mi momentálně velmi líbí. Knížka je opravdu dobře napsaná, vtáhne do děje, graduje, překvapuje a její konec je opravdu hodně dobrý. Ale místy ze čtení velmi mrazí a není to to příjemné mrazení, které u čtení uvítám, bez určitých detailních popisů bych se asi obešla.

Kate18
23.07.2020 5 z 5

Starý dobrý King, lehký rozjezd a pak to začne nabírat obrátky. Ke konci, když si myslíte, že napínavější už to být nemůže do toho šlápne ještě víc!

Paul Sheldon oslavuje napsání svého nového románu a rozhodne se i přes značnou míru šampaňského pro výlet autem. To dopadne jak jinak než vážnou dopravní nehodou. K jeho štěstí (nebo smůle) ho najde Annie Wilkwsová, jeho fanynka číslo jedna a samozřejmě ho pozná. Vezme ho k sobě a tam se o něj stará. Pak ale její péče nabere úplně jiný směr.

kristie
22.07.2020 4 z 5

Loni jsem se náhodou dostala ke Cujovi a vzhledem k tomu, že mě bavil, rozhodla jsem se Kinga trochu víc načíst. Po prozkoumání databáze a různých diskuzí jsem se rozhodla pokračovat právě s Misery. Do Paula a celkově do děje jsem se natolik vžila, že mi čtení dokázalo skvěle zkazit náladu a měla jsem pocit, že tu ženskou nutně potřebuju přetáhnout tím psacím strojem přes palici. Přesto a možná právě proto se od čtení nedalo odtrhnout. Schválně jsem se vyhýbala filmu, chtěla jsem se na něj kouknout až po dočtení, ale asi se nakonec bez vizuální podoby tohoto příběhu raději obejdu.

King je autor, kterého budu muset prokládat trochu lehčím a pozitivnějším čtením, ale už teď se těším na jeho další dílo, které na mě čeká v poličce.

Katuska88
21.07.2020 4 z 5

Moje první kniha od Kinga. Musela jsem tu obrovskou mezeru ve čtenářském vzdělání zaplácnout. Dílo na doporučení kamarádky. Nejsem fandou hororů a ani nikdy nebudu.
Ale prostě je to kniha nebo autor, se kterým se za svůj život minimálně jednou setkat musíš. Done.

MamaKnihomolka
18.07.2020 5 z 5

Kniha mě nalákala hlavně dějem ale i pozitivní recenzí. A už chápu proč.
Jedna z hlavních postav je skvěle propracovaná, k tomu pokřivená a nemocná mysl a bum, máte Annie Wilkesovou, která je opravdu děsivá a odpudivá zároveň. Co se týče Paula tak jsem mu celou dobu držela palce a obdivovala ho za pevnou vůli a psychické vyrovnanosti.
King tady opět dokázal to, co umí málokterý autor. Skvěle popsal pocity. Nechápu jak to dělá, ale já měla při čtení opravdu žízeň nebo hlad. A co hůř chvílemi mě fakt bolela kolena.
Další čím mě dokázal autor vykolejit je to, že svým způsobem napsal knihu v knize.
Nevím jestli se mi to zdálo, ale přišlo mi, že se tam King zmiňoval i o Overlooku. Možná je to shoda náhod,ale pokud ne jsem z knihy nadšená ještě víc. Zhruba od třičtvrtě knihy jsem se vážně nedokázala odtrhnout (a slýchávala, že furt čtu).
Hned po dočtení jsem shlédla film, který je super, ale samozřejmě ne jako kniha. Ve filmu mi chyběly pro mě zásadní scény a mnohá vysvětlení. Jinak představitelka role Annie si Oscara opravdu zasloužila.

keiko33
13.07.2020 4 z 5

S knihy mam zmiesane pocity. Uz dlho som sa na nu chystala a cakala som viac. Nebolo to vobec zle, len som cakala ze sa budem viac bat. Neviem. V poslednej tretine to bolo dost krvave, ale to mi skor prislo ako horor. Mam radsej trillery. Kde sa bojite, aj bez zbytocnych podrobnych krvakov. Celkovo pribeh bol zaujimavy, ale logiku to velmi nemalo. Hadam z toho vsetkeho mi plynie ponaucenie, ze ked ide cloveku o zivot zvladne aj nemozne. Ved akoby mohol Paul pisat knihu, aj po tom vsetkom co mu Annie urobila?

Anamorka300
07.07.2020 5 z 5

První setkání s Kingem a musím říct...dobrý :)

Ujko
06.07.2020 5 z 5

Přečteno prakticky na jeden zátah, to je prostě King - těžko se od jeho knížek odchází uprostřed děje, dokáže čtenáře udržet v napětí až do konce. A mnohdy ani pak není úplně jasno, kdo vyhrál. Jak je vidět, k udržení napětí nepotřebuje ani probouzet démony či jiné příšery, ten příběh je ze života, klidně by se to mohlo přihodit.

Aliii
03.07.2020 3 z 5

Poměrně dlouho jsem se začítala a dost často mi připadalo, že se autor až moc opakuje. Násilí bylo brutální a bylo ho hodně, scény byly opravdu podrobně vykreslené, což bylo pro mě spíš na škodu - mám radši, když mám jako čtenář aspoň nějaký prostor pro vlastní představy a nejsem jen konzument toho, co mi autor naservíruje.
Na hodnocení měly bohužel vliv i nepřesnosti v překladu (např. "pospávala mu s manželem", "dobytek se zde pěstuje"). Vím, že za to autor nemůže, ale dojem ze čtení to kazí.

NemcovaKN
16.06.2020 3 z 5

Mám poměrně smíšené pocity. Asi jsem od příběhu čekala více. Kniha se četla velice dobře, ale pořád jakoby mi tam něco chybělo.
Určitě stojí za přečtení, ale...

bigbabe
09.06.2020 3 z 5

Vrhla jsem se do ní díky ČV a proto, že jsem možná tak před 20 lety viděla film, z kterého jsem si pamatovala tak max. jednu scénu. A i tu buď špatně nebo byla v knize popsána trochu jinak, bohužel mnoho strašlivěji.
Kniha napínavá, ale po třech Kingech jdu číst zase raději něco jiného.

Galadwen
08.06.2020 5 z 5

Prvních třicet stránek jsem se velmi obávala, že tahle kniha bude pro mne velká zkouška trpělivosti - styl mi připadal divný, nudný. A pak najednou, ani nevím, jak se to stalo, mi příběh ohromně vnikl pod kůži a nepustil. Obdivuju Kinga, jak s naprosto minimálním počtem postav a jediným prostředím dokázal vystavět takové napětí.

Anna 13
06.06.2020 4 z 5

Přečetla jsem 19 Kingovek.
A okolo 45 jeho povídek...
Ještě mě toho hodně čeká. Bohudík.

Ale nikdy jsem od krále literatury nečetla nic tak komorního jako Misery.
Dvě postavy.
Po dlouhou dobu jedna jediná místnost. V jednom jediném domě.
Možná proto se mi příběh líbil méně, než všechny jeho ostatní zatím mnou přečtené knihy?
Doufám, že tím to snad není.

Nesedlo mi absolutně šílené násilí. Neskutečně brutální a naprosto nesmyslné... Prostě mi spousta těch mučících scén připadala až příliš. Ovšem ti, co se v podobných odpornostech vyžívají, dostanou ten "nejšťavnatější" popis událostí.
A pak mi také vadilo to až příliš náhodné setkání dvou hlavních postav. Tomu jsem nevěřila. Tohle by se nikdy nemohlo stát. Nebo ano?

Pokud bych však pominula ten našroubovaný začátek a všechny ty jatka, nemohu knize upřít čtivost, hustou dávku napětí a všechny ty pocity tísně, které čtenář spolu s Paulem Sheldonem prožívá. Ta úzkost, bezmoc, strach, bezvýchodnost situace - to je vše tak skutečné a nutí číst stále dál a dál.
Konec je vysvobozením i pro nás - vášnivé čtenáře. Neboť ještě pár stran v té jedné místnosti a už bych šílela a do knihy se s nelibostí vracela. Ne proto, že by nudila, ale protože je tak dobře napsaná, že není možné necítit se podobně jako hrdina.
A popisy Paulových bolestí - mistrnnost. Smekám...

Přesto už bych se do příběhu podruhé nevrátila. Vyčerpal mě. Děsil.
Ale pan King v nesmírné formě. Takový, jaký vždycky byl, je a bude. Jedinečný.

zd0981
05.06.2020 3 z 5

Místy dobré, zručně napsané, místy jsem se nudil. Měl jsem pocit, že se autor chvílemi opájel tím, jak to se slovy umí ????