Misery

Misery https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1150/bmid_misery-xgk-1150.jpg 5 3042 3042

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají. Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Misery , 1987

rutto45
27.05.2019 4 z 5

Veľmi dobrá, aj keď nie najlepšia kingovka. Paul je trochu nudná a nezaujímavá postava, ale Annie si jednoducho zamilujete. A aj začnete nenávidieť.
Kathy Bates ju vo filmovom spracovaní stvárnila neskutočne vierohodne!

KlariN
08.04.2019 3 z 5

Určitě jeden z Kingových románů, vhodný pro začátečníky, hlavně co se přehlednosti děje týče. Potěší pár narážek na kingovské tvůrčí universum, i sebe -ironické narážky na specifika spisovatelské profese. Pomalejší rozjezd, hutný závěr, výborný epilog. V kontextu Kingovy literární tvorby v podstatě jen lehký nadprůměr.

Adellll
02.04.2019 5 z 5

Skvělá Kingovka. Narozdíl třeba od It tady není žádný klaun sympaťák, ale dost nasraná psychopatka, která je mnohem horší než třeba Pennywise. Obdivovala jsem, co všechno za tresty je Annie schopná vymyslet, protože třeba useknout člověku chodidlo je trochu zvláštní a zatím v žádné knížce jsem nečetla o tak zajímavých trestech (srovnávala bych asi jenom s uškvaření člověka v Zelené Míli:D)

Pisquosus
17.03.2019 5 z 5

Kniha je fakt skvělá, výborně se čte, hodně mě bavila. Příběh má koule, je dost šílený!

A film je taky famózní.

Rozhodně to není ztráta času!

TerkaLangoš199
16.03.2019 5 z 5

Kniha, kterou jsem musela přestat číst po cestě v autobuse, protože mi bylo až na omdlení z toho, co se tam dělo.
Postavy šíleně dobře zpracované, místy až jako kdyby to nebyla fikce. Celé prostředí je také skvěle vykreslené, jelikož ho není moc a autor po celou dobu knihy přidává detaily. Skoro si myslím, že bych svůj pokoj dokázala uspořádat úplně stejně (jako Kingova další "fanynka číslo jedna").
Četla jsem hodně Kingových knih, ale tuhle bych zařadila mezi jednu z nejlepších ❤️. Na film se bojím podívat. Každopádně - Přečtěte si to!

Olava
15.03.2019 5 z 5

Toto je asi moje nejoblíbenější kniha od tohoto autora. Myšlenkové pochody jisté Annie jsou perfektně napsané. King se v takových případech dost vyžívá. Některé pasáže byly možná hodně brutální, ale oproti jiným Kingovým příběhům je to ještě slabé. Kniha mi zpříjemnila dlouhé čekání na ortopedii, kde jsem ji přečetla téměř celou. Film byl také skvělý, Kathy Bates dostala právem za tuto roli Oscara a byla jsem ráda, že některé scény z knihy se ve filmu neobjevily.

kyssling
11.03.2019 4 z 5

Moc pěkný napínavý román se skvělými místy černého humoru, kdy jsem se opravdu smál nahlas... Nicméně úplný konec knihy byl možná zbytečně protahovaný ...

Baiba
27.02.2019 5 z 5

Horor s velkým H. Neuvěřitelné, jak málo Kingovy stačilo, aby rozehrál tak hrůzyplnou jízdu plnou zvratů a napětí. Stačí jedna šílená fanynka, raněný spisovatel a show může začít. Jedno z jeho vrcholných děl, a to i díky pasážím, ve kterých vysvětluje principy spisovatelské profese a vyznává se z lásky k literatuře.

Kattyka
22.01.2019 5 z 5

Jeden z prvých románov, ktoré som od Kinga čítala. Dej je napínavý od začiatku až do konca a hoci to už bolo veľmi dávno, keď som ju čítala, ešte stále mám v živej pamäti, že som ju niekoľkokrát chcela vyhodiť von oknom od zlosti, ale nedalo mi to, musela som ju dočítať :) King je proste king

DK197
21.01.2019 5 z 5

Za mě snad nejlepší kingovka, co jsem kdy četla.
Atmosfericky, prostředím i myšlenkovými pochody postav. Jen při vzpomínce na čtení této knížky mám husí kůži a hodně nepříjemný pocit... A to už je to tolik let. Na místě hlavního hrdiny bych se ocitnout nechtěla. Ani na pět vteřin. Mistrovská práce.

Felipé
18.01.2019 5 z 5

Dlouho jsem zvažoval, jestli dát čtyři nebo pět hvězd, nakonec jsem se ale rozhodl pro plné hodnocení! A to z jednoduchého důvodu. Ještě u žádné knížky se mi nestalo, abych se po ní budil ze spaní. Až po Misery mě uprostřed noci probudila představa, jak se nade mnou někdo sklání! Skvěle napsané postavy a výborně vystižená atmosféra v každém okamžiku. Knížku jsem četl v originále a anglickou verzi můžu jen doporučit.

Twinny
28.12.2018 4 z 5

Kniha, kterou jsem si po dočtení musela sehnat v antikvariátu. Bez ní by to prostě nešlo. Fascinující psychologický příběh, který mi od začátku do konce brnkal na nervy. Annie je výborně vykreslená psychopatka, která se neštítí ničeho, jen aby přivedla Misery zpět k životu. Pasáže o Misery mě časem přestaly bavit, proto jedna hvězda dolů, ale to nemění nic na geniálně propracovaném příběhu.

RamonVarga
19.12.2018 5 z 5

Psycho, jaké jiné neznám.

PabloFuentes
15.12.2018 5 z 5

Psychopatické postavy typu Annie můžu vždycky. Skvělá kniha, skvělý film.

Ivka_77
19.11.2018 5 z 5

Moje první knížka od Kinga. Musím říct, že chvílema mě i mrazilo. Annie byla naprosto šílená, Paula mi bylo neskutečně líto. Některé pasáže jsem četla se zatajeným dechem. I když znám film a věděla jsem o co jde, knížka mě dostala. Určitě to není poslední Kingovka, kterou jsem si přečetla, rozhodně doporučuji.

jfialova
12.11.2018 5 z 5

To bylo něco. Opět geniální kingovka. Ta ženská mě dodnes straší ve snech.

Arev122
07.11.2018 5 z 5

Misery mě opravdu občas trochu děsila, mám velkou představivost, takže jsem musela knihu na chvilku odložit. Ale jinak pěkně a napínavě psaná, těším se na další knihu autora.

RMarkéta
02.11.2018 5 z 5

Annie Wilkesová je nezapomenutelná postava a to nejen díky knize, ale hlavně díky filmu. Kathy Bates jí vdechla život a to tak opravdově, že Annie budu mít navždy spojenou s ní. Ovšem, i Zlata Adamovská je jako Annie Wilkesová výborná. Ta ji hraje na divadelních prknech a je skutečně výživná, sice trochu víc vesnický blázen, ale stojí za to. Mohu doporučit všechno, jak knihu, tak film i divadelní hru.
Tato kniha je hodně zajímavý psychologický materiál. King umí dát svým postavám hloubku a moc pěkně je rozepsat. Tady jsem si tu hloubku užila do sytosti. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, i když některé pasáže nebyly zrovna dvakrát příjemné. Ale tak už to bývá. Přesto mám Misery hodně ráda.

Orlok
28.10.2018 5 z 5

Výtečně. Skvěle. Absolutně naprosto dokonalé, jako vždycky. Permanentní napětí, nedefinovaný děs, pocity zhnusení při některých pasážích. Kladně hodnotím i konec, jenž u Kinga někdy bývá slabší.

Veru960
29.09.2018