Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3658/bmid_muzi-kteri-nenavidi-zeny-sHh-3658.jpg 5 8132 8132

Milénium / Millennium série

Globální bestseller – vychází ve 34 zemích – dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist ztvárnil Daniel Craig).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Män som hatar kvinnor , 2005

klokan.1905
09.04.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy...
Kniha od Stiega Larssona... Pro mě bylo celkem zajímavé už to, že trilogie Milénium, vyšla až po autorově smrti... Autor, bohužel, zemřel ve věku pouhých 50 let na těžký infarkt... Zanechal po sobě i tři hotová, avšak nikdy nepublikovaná literární díla... Snad ho alespoň - tam, v tom čtenářském nebi, těší, jaké měly, a stále mají, knihy úspěch...
K samotné knize...
Novinář Mikael Blomkvist je požádán průmyslníkem Henrikem Vangerem, aby se pokusil vyřešit téměř čtyřicet let starý případ, kdy beze stopy zmizela Harriet Vangerová...
V průběhu knihy se Mikael seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou ženou, která je vynikající hackerkou... Společně postupně rozkrývají tajemnou a krvavou rodinnou historii Vangerových...
Mně se kniha četla moc dobře, určitě se pustím i do zbylých dvou dílů autora...

Celém smutné statistiky...
- 18 procent žen ve Švédsku bylo někdy napadeno mužem
- 40 procent švédských žen bylo vystaveno násilí ze strany muže
- 13 procent švédských žen bylo vystaveno hrubému sexuálnímu násilí mimo sexuální vztah
- 92 procent švédských žen vystavených sexuálnímu násilí svou poslední násilnou zkušenost neohlásilo na policii

ctenarkaEva
03.04.2020 4 z 5

Na tuto slavnou knihu jsem byla velmi zvědavá. Jak už psali někteří přede mnou: když přetrpíte prvních 150 nezáživných stran, tak si užijete parádní detektivní jízdu. Už se těším na další díly.

Anitram22
01.04.2020 5 z 5

Knihu se mi velmi dobře četla. Děj knihy je dobře propracovaný, jednotlivé osudy hrdinů jsou místy až děsivé. Super zápletka. Za mne opravdu velmi dobré čtení.

karol.cadex
30.03.2020 5 z 5

Kdysi jsem viděla kus filmu a byla nadšená, jenže jsem u něj usnula. Ale věděla jsem, že kniha se mi bude líbit moc. A odkládala jsem ji, že si ji přečtu, až tohle a až támhleto a konečně jsem se do ní pustila přes víkend!
A i když jsem počítala s tím, že to bude pecka, i tak kniha předčila moje očekávání. Fakt, nekecám.
Je to mnohovrstevnatá detektivka, záměrně nepoužívám slovo thriller, protože se to pro tuhle knihu prostě nehodí, ve které je prostě všechno a ještě neskutečně velká přidaná hodnota.
Žádná hluchá místa i přes objem knihy. Obsahově i stylisticky super.
Hlavní postavy jsem si bezkonkurenčně zamilovala, jak Mikaela, tak mrdlou Lisbeth. I celá rodina Vangerů má do sebe hrozně moc.
No a je tam i sex, je tam nebezpečí, je tam fakt promakaná zápletka, i když všem je od začátku určitě jasné, kdo je ten psychopat, je tam krásná švédská příroda. A opravdu to všechno dohromady není žádná hovadina!
S dnešními thrillery, co vycházejí jako na běžícím pásu se zlatými nálepkami bestseller, se vůbec Larsson nedá srovnat. Tohle je klenot.

VerVer789
27.03.2020 5 z 5

Ze zacatku jsem se nemohla zacist diky rozsahlemu popisu postav, ale stalo za to vydrzet. Vyborna kniha, ostatne stejne jako cela serie Milenium.

Yokolobuna
24.03.2020 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "6. Kniha, která vás zaujala svým názvem"

Dobré? Ano. Skvělé? Nemyslím si. Trilogie Milénium má takřka kultovní status a já jsem moc rád, že jsem první díl napasoval do výzvy (zcela upřímně... název mě před lety zaujal na první dobou). Osobně jsem se z toho ale úplně na zadek neposadil.

Měl jsem neodbytný pocit, že šlo z cca 500 stránek hravě stovku ořezat a o nic bychom nepřišli. To, že měl Larsson nezkrotné nutkání popisovat, jak postavy každý druhý odstavec pijí kávu, nebo na ni "staví" (aby ji mohli o odstavec dále pít, samozřejmě) mne neskutečně iritovalo. Larsson také na můj vkus dost často sklouzává do odstavců suše popisujících kde se co nachází až do posledního šroubku, aniž by to bylo důležité či přínosné. V práci často sepisuji "Protokol o ohledání místa činu" a některé odstavce mi ho v mnohém připomněly. Což není dobře z žádného úhlu pohledu.

Maličko mi nevychází také tvrzení, že při 120 mil. chovaných ovcí vyváží Austrálie 700 mil. tun skopového ?! V thrilleru, který s fakty, čísly a informacemi silně pracuje mne podobný nesmysl (rád se nechám vyvést z omylu) prostě vadí.

To, že z knihy nemetám kozelce však neznamená, že je mizerná. Jak mne v některých momentech Larsson rozčiloval, jindy mne naopak neskutečně bavil a napínal (třeba Lisbeth a její odplata). Protagonisté příběhu jsou relativně uvěřitelné a mnohavrstevné postavy, které však nejsou prvoplánově sympatické.

Pozvolné odkrývaní tajemství zmizelé Harriet Vangerové dovede krásně rozvířit čtenářovu detektivní mysl a konec, který v určitých ohledech není úplně příjemný, utkví v paměti. Potěšilo mne také, že jde nakonec o ucelené dílo a na dohru (nejen) mediálního souboje Blomkvist vs Wennerström nemusíme čekat do další knihy, jak jsem se dlouhou dobu obával.

Zakoupeno v roce 2018 za 137,- Kč z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Švédský thriller s pamětihodnými postavami a zajímavým tajemstvím, který by však mohl být místy poutavěji napsaný. Raději bych věděl více o vztahu ústřední dvojice než o tom, že zrovna 26. června vypili tři šálky kávy.

Hodnocení na DK v době přečtení: 93 %; Moje hodnocení: 75 % jako 6428. hodnotící.

Marta08
23.03.2020 4 z 5

Upřímně řečeno jsem od knihy čekala víc. Prvních cca 300 stran byla hrozná nuda a zajímavé to začalo být až ve chvíli, kdy spolu Mikael a Lisbeth začali spolupracovat. Bylo to dobré, ale zase nic, z čeho bych se posadila na zadek.

animovanej medv
18.03.2020 5 z 5

Hrozně se mi líbí, jak pořád nevíte o čem ta knížka vlastně je.

Ivka2
17.03.2020 4 z 5

Ze začátku jsem se musela do čtení nutit, ale jelikož nemám v povaze jen tak odložit knihu, obzvláště půjčenou knihu na něčí doporučení, rozhodla jsem se ji dát šanci. Když se proškrábete asi prvních 200 stran, kde Vás autor seznamuje s prostředím a postavami, nebudete pak chtít knihu odložit. Ano, některé části se zdají být dost přitažené za vlasy, ale to už k severským autorům tak nějak patří. Takže pokud máte rádi akci, zvraty, rodinné neshody a detektivní práci, vřele knihu doporučuji.

Ivka164
14.03.2020 5 z 5

Velice poutavé čtení. Závěr je opravdu překvapující. Velice doporučuji

Nikusha
02.03.2020 3 z 5

Teda za mně jako docela zklamání. Kolem knihy jsem dlouho chodila a říkala si jednou jednou a když to přišlo, asi jsem měla přehnané očekávání. Dlouhý předlouhý úvod, nuda jak prase. Nějak jsem nepobírala souvislosti, fakt jsem se nutila do čtení..říkám si tyjo, tím se prokoušu a bude to kult. Ale prostě nějak ne. Dobré to bylo, ale že bych mohla tvrdit, že to byla nejlepší kniha co jsem kdy četla, tak to ani náhodou.

zdenaR
28.02.2020 4 z 5

Klasická severská detektivka, čtu je jako protiváhu románovým věcem, ale není to tak úplně můj šálek kávy.
Určitě napínavé, čtivé, ale na mě někdy zbytečně brutální (jako Nesbo).

cluci
16.02.2020 5 z 5

Tuto knihu poslouchám v autě cestou do práce, k určitým pasážím se vracím i v knize. Za mne pecka, krásně namluveno. Říkám si, proč ta cesta není delší a najednou uprostřed silnice si stojí jelen. Probralo mne to, jsem ještě v Čechách :).
audiokniha je skvostně namluvena Martinem Stránským, vřele doporučuji

jirimatejka
16.02.2020 4 z 5

Dobře napsaný příběh, i když konec se přímo nabízel. Trochu zbytečná mi přišla druhá dějová linka kolem Wenerstroma, ale jako celek velmi dobré.

Ver1982
16.02.2020 4 z 5

Kdyby měla kniha o 200 stránek méně a zmizel z ní tak zbytečně dlouhý a nezáživný úvod a pak některé další nezáživné pasáže, dala bych 5*. Když pominu toto, tak děj i zápletka a konečné rozuzlení se mi líbilo. Jsem zvědavá na další díly.

Burák
07.02.2020 4 z 5

Záměrně jsem si šetřila tuhle čtenářskou lahůdku, takže se k ní dostávám až víc jak 10 let od největšího boomu. Mezitím jsem přečetla hromadu jiných severských detektivek, které se na téhle vlně svezly a více či méně se Larssonem inspirují.

Muži, kteří nenávidí ženy jsou opravdu asi to nejlepší co jsem z tohoto žánru dosud četla. Je to čtivé, chytlavé a má to skvělou atmosféru. Jediné co mě trochu zklamalo bylo, že větší část pointy knihy a vraha jsem odhalila dlouho před rozuzlení celého příběhu. Ne že bych byla takový Poirot, ale tím, že mám v tomhle žánru už dost načteno, vidím snadněji ty vzorce chování postav, a vím na co se zaměřit. ¨

Každopádně to byla moc příjemná záležitost a hned navazuju dalším dílem ze série.

Havrnka
27.01.2020 5 z 5

Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst, ale postupně se začal rozvíjet napínavý příběh. Doporučuji.

mats379
23.01.2020 3 z 5

Hrozně dlouhý rozjezd, 150 stránek nudy, to už se Agatha takřka blíží k závěru, takže pro mě opravdu nic moc. Navíc ta brutalita, popisnost, nevím, proč je tato detektivka tak adorována. Další díly ještě nudnější...

romain
21.01.2020 5 z 5

Dechberoucí, poutavá, mrazivá...

AdelBer
20.01.2020 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale zápletka stála za to.