Dívka, která si hrála s ohněm

Dívka, která si hrála s ohněm https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21456/bmid_divka-ktera-si-hrala-s-ohnem-KLi-21456.jpg 5 6090 651

Milénium / Millennium série

Druhý díl trilogie Milénium odkrývá minulý a současný život Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a hackerky, kterou čtenáři znají již z prvního dílu Muži, kteří nenávidí ženy. Dva novináři časopisu Milénium jsou zavražděni krátce před publikováním článku o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Salanderové a její poručník je brzy nalezen mrtvý. Policie po údajné pachatelce zahájí celostátní pátrání podporované mediální kampaní, ve které se vytahují na světlo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Mikael Blomkvist je však přesvědčen o její nevině... Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Podle žebříčku patnácti celosvětově nejprodávanějších titulů za rok 2008, který jako každý leden sestavil newyorský měsíčník Publishing Trends, se Stieg Larsson s prvním dílem své trilogie umístil na třetí příčce, druhým na devátém a třetím na desátém místě, a stal se tak celkově nejúspěšnějším autorem žebříčku... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Flickan som lekte med elden , 2006

Ava365
06.02.2021 3 z 5

Zbylé dva díly této trilogie nedosahují vyšších kvalit prvního. Přestože zde mají knihy vysoké hodnocení, mně připadaly zbytečně rozvleklé a chvílemi skoro nudné.

n.ezn.amy
01.02.2021 5 z 5

Pokračování knihy Muži, kteří nenávidí ženy se více zaměřuje na punkerku Lisbeth Salanderovou. Po zavraždění dvou novinářů, kteří se zabývali dětskou pornografií, se na místě najde zbraň, na které jsou otisky prstů právě Lisbeth a tudíž případ je naprosto jasný. Jediný, kdo věří v nevinnu Salanderové je Mikael Blomkvist. Ale dokázat, že ona nevraždila, je hodně těžký úkol. Zatímco první díl mi přišel jako velmi čtivá krimi, druhý už bych hodil jako politický thiller. Kniha má trochu pomalejší rozjezd, ale závěr je neskutečná jízda, kdy knihu prostě musíte dočíst.

MatoPalkes
28.01.2021 5 z 5

Kniha výborná, škoda pane Larssone že ste nemohli toho napísať oveľa viac.

Amazonka72
21.01.2021 5 z 5

Ale ano, tentokrát za 5 hvězdiček. V porovnání s prvním dílem, je ten druhý přeci jenom více akčnější. Celou sérii čtu podruhé (asi po 8-mi letech). Jak jsem již psala v komentáři k prvnímu dílu, vzhledem k množství dalších severských detektivek a trihllerů je těžké knihy hodnotit. Ale Milénium byla jedna z "prvních vlaštovek", a to opravdu "dobrých vlaštovek".
Ačkoli je Lisbeth velmi netypická žena, já ji hrozně moc fandím. Líbí se mi, že je jiná než ostatní. Že si jde za svým. Že je statečná. A že je inteligentní. Možná právě ten inteligentní příběh a zápletka dělá knihy S. Larsona tak napínavými, knihami, od kterých se nejde odtrhnout. Knihami, které nestačí jenom číst, ale nad kterými musíte také přemýšlet.

Jack93
18.01.2021 5 z 5

Kéž bych se okamžitě mohl vrátit do Stockholmu a projít si knižní místa! Ačkoliv jsem ke svému údivu zjistil, že ta nejpodstatnější jsem už navštívil při předchozích pobytech v tomto krásném městě, byť jsem o nich tehdy neměl ani tušení...

Nemůžu jinak než za pět hvězd, těžko se od čtení odtrhnete. Potud vše v pořádku. V porovnání s Muži mi však Dívka s ohněm přišla trochu jako jízda na horské dráze. Po pomalém začátku následovalo stoupání, které vyvrcholilo ve třetině knihy. Jenže jakmile na scénu vstoupila řada nových postav a děj se dlouho soustředil na policejní vyšetřování, tempo opadlo a měl jsem pocit, že se příběh moc neposouvá. Což se zase změnilo na posledních 100-150 stranách.

Jsem velký příznivec filmové série Mission Impossible (zvláště posledních dílů) či seriálu 24 hodin, tudíž samozřejmě přehlížím "realistickou" stránku, jinak bych se na tento žánr nemohl ani dívat. Jenže co Larsson předvedl v závěru s Lisbeth, je i na mě moc (a to je fakt co říct). Přimhouřit nad tím oči je skutečně, skutečně složité a čekal bych, že se nad tím pomalu každý komentář pozastaví.

Kniha mi také v plné nahotě ukázala, jaký nesmysl představují zavřené knihovny. Jak teď mám sakra číst pokračování? (Knížky už si nemůžu kupovat, nemám je kam dávat.) Kvůli závěru mi přijde, jako kdybych knihu nedočetl, protože kruh se zdaleka neuzavřel. Úplně cítím fyzickou nevolnost z toho, že na Dívku s ohněm nemůžu ihned navázat. A s přibývajícími dny se bude stupňovat...

Květakniha
10.01.2021 5 z 5

Skoda, velka skoda, ze si uz od Larsona nic neprecteme. Jeste by nam vytrel zrak. Kniha skvela.

_Brunetka_
04.01.2021 5 z 5

Tahle série? Něco takového už nikdo jiný nikdy nenapíše, nedá se to zkrátka napodobit – to jsem četla hodně thrillerů, ale prostě k žádnému se to nedá přirovnat. Autorův styl psaní je specifický, ale já ho zbožňuju a vážně z ničeho z toho, co do knihy napíše, nejde nic ubrat, protože všechno hraje roli. Obdivuju to, že to není založené na krvavých vraždách, ale na jakési psychologii, což je za mě pecka. Hlavní hrdinové jsou naprosto dokonalí a geniální – Mikael je chytrý sympaťák a Lisbeht je drsňačka, která se ničeho nebojí a její IQ nejde změřit žádným testem. Všechno je tu navíc promyšlené a spletité – to je taky jedna z věcí, která se mi na knize neskutečně líbí, zkrátka u ní musíte přemýšlet a dávat zatracený pozor. Jsou tu také aspekty, které jinde nenajdete – politika, novinařina, korupce, obchod s bílým mase, prostituce a dětská pornografie. Zkrátka věci, které se zametají pod koberec a mě v nich hrozně bavilo se šťourat. Závěr je naprosto šokující a nedá se popsat, jedině pokud bych se zase mohla opakovat v jednom slově – geniální. Autor do toho vskutku dal neskutečně moc a já nechápu, jak tak brilantní, neotřelý a jedinečný příběh – a to nejen ten, co se skrývá v této knize, je to jen jeho další část – mohl vymyslet. Série napsaná naprostým géniem, nemám víc co dodat.

pidalka777
02.01.2021 5 z 5

Lisbethka je hustá borka. A celá knížka je úžasně čtivá a napínavá a konec je nervy drásající. Dlouho se mi nestalo aby mě takhle knížka pohltila a nadchnula.

Hakate
01.01.2021 5 z 5

Ani druhý díl nedá spát. Ač se kniha zdá jako "bichle" nejde odložit, která mnohé může odradit. Kniha je víc než čtivá, stejně tak jako první díl, chytí a nepustí. V díle se dozvídáme mnohé z minulosti a z Pandořiny skříňky Lisbeth. Boj Švédska vs. Lisbeth. Kdy tato nepříliš oblíbená dívka zjišťuje, že i přes svou nepřístupnost a odtažitost má nemalou skupinku přátel, "vedenou" novinářem Mikaelem Blomkvistem, která stojí za její nevinou a dopomáhá k odkrytí pravdy a poskládání celé skládanky její minulosti. Autora i Lisbeth si čtenář okamžitě zamiluje již v prvním díle a v tomto si akorát a potvrdí, že knižní svět by potřeboval více Larssonu a "náš" svět více lidí jako Lisbeth. Série je právoplatným držitelem Bestselleru.

icezero
31.12.2020 4 z 5

Přečteno v rámci přípravy na výzvu 2021... Pro mě je na skvěle napsané knize zajímavá hlavně ta část, kdy je odhaleno jak mohou některé organizace kladné nebo záporné ovlivnit život vlastně kohokoliv. Zvlášť v dnešní době Velkého bratra

lenka.plaszova
30.12.2020 4 z 5

Zhruba první polovinou knihy jsem se musela trochu prokousat, od té druhé bylo opět složité se odtrhnout. Když ale porovnám první dva díly, ten první se mi líbil přeci jen o něco více.

VikyKleinik
22.12.2020

Není to tak zajímavá literatura, abych ji četl tolik hodin. Poslouchal jsem ji během práce. Vzpomínám si, že mě v souvislosti s okolnostmi relativně bavila, ale nic mi nedala a dnes si druhý díl Milénia už téměř nepamatuju.

kristie
09.11.2020 5 z 5

(SPOILER) První díl Milénia mě opravdu nadchl, takže jsem měla obavy z dalších dílů. Sice mě druhý díl série nedostal tak, jako první díl a vidím tu pár věcí, které mě trochu přenesli do stylu Keplerovic nesmrtelné hlavní postavy (konec s hrobem a střelou do hlavy, vyděšený úprk člověka, který je v knize vykreslený prakticky jako robot bez citů)…

Keplera mám ráda, ale musím ho brát s rezervou. Po prvním díle Milénia, jsem teda čekala něco trochu jiného a už chápu tu inspiraci Keplerů v Larssonovi.

Je skvělý, že si Lisbeth zachovala moje sympatie i zde, kde s ní po odrývání její minulosti člověk musí soucítit, ale Larsson to do čtenáře necpe na sílu. I když se Dívka, která si hrála s ohněm za mě nedokázala dotáhnout na stejnou úroveň jako první díl, je Milénium nadprůměrná série a tak musím dát i této knize 5/5.

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Miluju tu sérii! Je skvělá.. Ta politika zkraje mi vadila, ale přenesla jsem se přes to a nemůžu přestat číst..

ivanaci
21.10.2020 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, potřebovala jsem volné ruce, do noci přikovaná k CD, paráda. Těším se na třetí díl.

Evaho73
16.10.2020 5 z 5

Ani biela ani čierna..... Asi takto na mňa pôsobí postava záhadnej Lisbeth Salanderovej, ktorá vo mne vyvoláva zmiešané emócie.

Chvíľu jej držím palce, aby som o chvíľu zase pochybovala o jej počinoch a zmýšľaní, ale i napriek tomu jej fandím a obdivujem jej inteligenciu.

Musím uznať, že maloktorá literárna postava má dokáže takto opantať, a to svedčí o kvalite aj tejto druhej časti zo série.

lencin
19.09.2020 5 z 5

Druhý díl.
"Neexistují žádní nevinní. Existují však různé stupně odpovědnosti." Liz Salanderová
Záhadné vraždy se zvrhnou v fivoké pronásledování Liz policií.
Důraz na detaily. Salanderová je fascinující a mnohovrstevná postava. Úžasné čtení.
(2010)

RHorse
09.09.2020 5 z 5

Tak další díl jsem četla, kdy to šlo. Oproti prvnímu dílu mi knížka už nešla odložit. Výborně napsané a už čtu další díl, protože t onejde jinak. Jen to propojení vraha a jeho počínání mi trochu nesedí. Pořád pro mě ještě nevysvětleno motivy, proč byli ti tři zabiti, tak snad se to dozvím v dalším díle. Škoda jen, že autor dílo nedokončil, ty další díly prý už nejsou dobré, tak nevím, jestli budu pokračovat.

ydnac
01.09.2020 5 z 5

Po přečtení 1.dílu jsem okamžitě pelášila koupit další dva :-) Série Milénia je drsná, krutá, napínavá, akční a dojde i na spravedlnost :-) Lisbeth je úžasný člověk, kterého každý nepochopí - je super chytrá, zvláštní, jedinečná ale má i temné stránky..Pro mě to teda byla PECKA!!!!!

karol.cadex
29.08.2020 5 z 5

Tuhle sérii jsem pořád odkládala, protože zfilmované se mi to děsně líbí a kdovíproč jsem se pořád cukala než jsem se dokopala ke čtení.
První díl je prakticky jen o Kalem Blomkvistovi a Lizbeth mu tak jako přicmrndává, ale tady???
Tady jsem měla co dělat, abych se do ní úplně nezabouchla. Prosim vás, jsem vdaná za muže a mám dítě, ale Lizbeth je moje absolutní erotická ikona a touha, fakt!!! Je brutálně inteligentní, divoká, potetovaná, ráda se pere, bojuje za spravedlnost, ...
Navíc ten spád druhého dílu? Kulervoucí.
Teď se zase chvilku budu cukat na díl třetí a doufám, že mě taky nezklame.

detektivní a krimi romány zfilmováno hackeři krimi švédské detektivky

Stieg Larsson
švédská, 1954 - 2004
2008  93%Muži, kteří nenávidí ženy
2009  92%Dívka, která si hrála s ohněm
2010  92%Dívka, která kopla do vosího hnízda
2010  96%Milénium 1–3 (box)

Kniha Dívka, která si hrála s ohněm je v

Přečtených9 906x
Knihotéce2 088x