Miláček

Miláček https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295793/bmid_milacek-gix-295793.jpg 4 1466 181

Maupassantův Miláček nás přivádí do Paříže konce 19. století, kde se Georges Duroy snaží přežít na svém ubohém platu úředníka, dokud díky příteli z vojny nedostane místo v malých novinách. Brzy se mu tak podaří proniknout do vyšší společnosti, mezi pařížskou smetánkou se začne těšit velké oblibě a získá si přezdívku Miláček. Nebojí se ale zneužívat své prohnanosti a slabosti opačného pohlaví pro něj a na cestě za svým snem o penězích a moci se nezalekne téměř ničeho. Maupassantův satirický text popisuje morální úpadek člověka posedlého pouze osobním úspěchem a i dnes k nám promlouvá naprosto jasně.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Garamond

Bel-Ami , 1885

GreenTee
03.08.2015 5 z 5

Knihu jsem brala poprvé do ruky v domnění, že jde o povídku, a celou dobu si říkala, že je to nějaké dlouhé, ale nedokázala jsem přestat číst. Mám slabost pro hrdiny, kteří jsou vždy "na své straně", líbil se mi naturalistický nádech knihy, vše jsem si dokázala představit. Velká spokojenost a teď hledám Miláčka v knihkupectvích.

Great_P.
05.07.2015 5 z 5

Kniha o mužské ješitnosti, o tom když chlapovi není nic dostatečně dobrého, dokud není na samém Olympu. O tom, když máš pocit nezadostiučinění, že nejsi pořád alespoň o třídu lepší než tvoje žena, o tom jak ti vadí, že k tobě neustále nevzhlíží a neobdivuje tě. Jo a taky o tom, že máme ženy po kterých toužíme, milujeme se s nimi, ale víme, že jako manželky je mít nemůžeme a ani nechceme, protože víme jak katastrofálně by to dopadlo.

dom.b
17.04.2015

Pro mě velice příjemná kniha. Vžila jsem se do doby i do osobnosti hlavního hrdiny. Doporučuji i filmové zpracování.

Liondande
10.03.2015 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Líbila by se mi nejspíš ještě více, kdybych si já, blbec, nepřečetla zdejší obsah, kde nějaký chytrák (a mám chuť použít velice sprostá slova) vypsal opravdu skoro celý obsah knihy. To si proboha nechte do referátu!! Nebo rozboru knihy. Tady má ten obsah spíš pouze nastínit, co od knihy očekávat. Má nalákat ke čtení knihy a ne ji celou vyzvonit! Co třeba napsat upozornění stylu - Pozor, spoiler!! Takže děkuji za zničení četby skvělé knihy....
P.S.: Taky jste si celou knihu říkali: "To je ale haj*lík!" ?

TallulahDragon
16.02.2015 5 z 5

Předpokládám, že pokud by mě při čtení tohoto díla někdo pozoroval, smál by se. Výrazy v mojí tváři se někdy střídaly rychlostí světa. Něco jako odpor, pak nevěřícný výraz, poté pohled k nebesům a vzápětí nehynoucí obdiv k úžasně sestaveným dialogům a celkově jazykovým prostředkům. Mám ráda knížky s "antihrdiny" v hlavní roli a psychologické prokreslení postav. Ani jedno v této knize rozhodně nechybí a tak i přes jistý odpor k Miláčkovi musím říct, že tuhle knihu miluji, nehledě na to, jak podivně to zní.

Koudy
16.02.2015 3 z 5

Zpočátku jsem hlavního hrdinu měl rád, ale s každou další stránkou jsem ho nesnášel víc a víc. Pozoruji na sobě nějakou úchylku na francouzskou literaturu, zvláštní :-)

Ranuncul
24.01.2015 2 z 5

Opravdu nesympatický hlavní hrdina už od první chvíle,kterému i já jsem přála,aby ho někdo zabil.
Bohužel typ člověka,který se vyskytuje i nyní.
Jak tady už někdo napsal-Jak hajzl pro prachy a kariéru skoro přes mrtvoly šel.

sandra.sancho
31.12.2014 4 z 5

Celou dobu jsem Miláčkovi přála to nejhorší, a na konci byla strašně naštvaná. Ale stejně se mi knížka líbila :)

zipporah
01.12.2014 3 z 5

Ďalšia z kníh o pohnútkoch mužov a žien... vážim si priznanie autora, že mužom sa oplatí byť viac sebeckým v cti a otázke majetku, než k žene a láske. Otvorme oči, pretože má pravdu. Ženy síce pôsobia ako bábky, vlastne všetky postavy sú ako bábky, ale v závere možno v tej mnohonásobnej debilite mladej ženy zbitej a viackrát odkopnutej hlavným hrdinom bola "útecha", že v mužovom svete plnom mileniek jestvuje jedna žena, ktorú bude milovať celý život.... vydýchli sme si, pán Maupassant

arthera
17.11.2014 2 z 5

Mě osobně tato kniha příliš nebavila, přišlo mi to, jako nějaká telenovela. Intriky, drby a ták...to moc nemusím.

MarkétaLore
18.10.2014 5 z 5

Četlo se mi to dobře, a od té doby vím na jaké typy si mám dávat pozor.
A ano- taky si myslím že literární styl realismus není moc čtivý
takže- když Maupassant tak Miláček
a když realismus tak Miláček

Kris@
07.10.2014 3 z 5

Autor je úžasný, skvěle popsal psychologii postav. Nicméně nemohu říct, že by se mi kniha líbila a četla lehce. Potila jsem u toho krev, protože jsem ráda, když si můžu oblíbit hlavní postavu a těšit se na její další osudy a cesty... a ne pouze čekat až toho "hajzla někdo křápne".

Mermaid
17.09.2014 5 z 5

Četla jsem na ZŠ, četla jsem na VŠ a stále se mi kniha líbila, určitě se k ní ještě vrátím. Atmosféra, intriky, lži, všechno zabalené do pěkné slupky tehdejší doby a přece tak současně prohnilé ;-). Doporučuji!

eraserhead
18.07.2014 4 z 5

Některé románové a filmové postavy jsou zlé, špatné, nesympatické, ale přesto si nás získají. Miláček je však odpudivý každým coulem. Po hodně dlouhé době hlavní hrdina, s nímž jsem se nijak a v ničem nestotožnil, který mě ani na okamžik nezaujal a neprojevil se byť na vteřinu něčím, za co by zasloužil mé uznání. Prostě a jen šmejd, díky němuž skřípete zuby od první do poslední stránky a stydíte se, že jste muž. Ale díky tomu je Miláček skvělý román. Maupassant jím zase postoupil o schůdek výše v mé oblíbenosti tohoto všestranného, schopného a pronikavého autora. Obraz doby? Myslím, že na tohle je to moc nadčasové.

Ladys
12.07.2014 5 z 5

Nezměrná touha po úspěchu žene Duroye do postelí žen z vyšší společnosti, uchyluje se k intrkám a lžím a čtenář sleduje kam až se dá pro kariéru zajít.

DeniisaK
17.06.2014 5 z 5

Úžasné, nestává se mi často, abych hlavního hrdinu ze srdce tolik nesnášela a přála mu jen to nejhorší! Dílo, které krásně vystihuje společnost v druhé polovině 19. století, ale co si budeme nalhávat...vlastně i tu dnešní. Stojí za přečtení.

dezlik
25.05.2014

myslela jsem si že knihu ani nedočtu ,ale nakonec jsem ji přečetla za jeden den,zajímavá

T.Louie
05.04.2014 odpad!

Ne ne ne ne NE! Už nikdy víc! U týhle knihy se mi zvedal žaludek.

fina3210
25.03.2014 5 z 5

Moje nejoblíbenější Maupassantova kniha - jako jediná mě totiž zaujala.

Lole
06.02.2014 3 z 5

O tam jak Hajzl za kariérou šel. Nesympatie, kterou získat hlavní hrdina mě neopustila. Nemohu si pomoci, ale člověk by zřejmě měl mít své chování v mezích. Avšak stoí za přečtení.