Miláček

Maupassantův Miláček nás přivádí do Paříže konce 19. století, kde se Georges Duroy snaží přežít na svém ubohém platu úředníka, dokud díky příteli z vojny nedostane místo v malých novinách. Brzy se mu tak podaří proniknou tdo vyšší společnosti, mezi pařížskou smetánkou se začne těšit velké oblibě a získá si přezdívku Miláček. Nebojí se ale zneužívat své prohnanosti a slabosti opačného pohlaví pro něj a na cestě za svým snem o penězích a moci se nezalekne téměř ničeho. Maupassantův satirický text popisuje morální úpadek člověka posedlého pouze osobním úspěchem a i dnes k nám promlouvá naprosto jasně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295793/big_milacek-gix-295793.jpg 4.11308

Vydáno: , Garamond

Bel-Ami, 1885

Kniha Miláček

martin2819

Neskutečné, nečekal jsem to a moc se mi to líbilo

Phyl

Na dobročinné účely se vybralo tři tisíce zlaťáků. Po zaplacení výloh za párty, propagující velkolepost hostitele a jeho dobré úmysly, zbylo na sirotky 230 zlaťáků. Život v kostce.

Jrsnbl
25.12.2021

Pařížská smetánka 19. století. Miláček je naprosto dokonalým ztělesněním intrik, kariérismu a moci. Pokud máte zájem o francouzský realismus, tohle dílo by vám mohlo dobře posloužit jako taková vstupenka. Rozhodně doporučuji!

jes09
16.11.2021

Krásné dílo a velmi čtivé. Velmi se mi líbilo autorovo popisování dějů a osob. Samotná podstata příběhu je aktuální i dnes!

Any26
26.10.2021

Skvěle zpracované téma, vykreslení společnosti a jejích lidí. Z malé části a širšího pohledu mi to přišlo v určitých pasážích jako Obraz Doriana Graye -- zkažený člověk, oblíbený ve společnosti (na rozdíl od Doriana, "Miláček" stále zůstává v oblibě společnosti), zkaženost a nemravnost, cynismus, strach ze smrti v podání básníka Norberta de Varenna, a potom vtíravé myšlenky... Celkově to ale mělo veselejší a vtipnější ráz.

"Nikdy se tady ta bytost znovu neobjeví. A narodí se miliony a miliardy skoro podobných bytostí, které budou mít nos, ústa, lebku a v ní myšlenku, ale nikdy se už nevrátí člověk ležící tady na tom lůžku. Několik let žil, jedl, smál se, miloval, doufal, jako všichni. A najednou pro něj všechno skončilo, jednou provždy. Co je to život! Pár dní a pak už nic! Narodíme se, vyrosteme, jsme šťastni, čekáme a pak zemřeme. Sbohem! Ať jsi muž nebo žena, už nikdy se na tuto zem nevrátíš! A přesto v sobě každý z nás nosí horečnou a neuskutečnitelnou touhu po nesmrtelnosti, každý je samotným vesmírem ve vesmíru a každý se brzy úplně rozpadne v prach a stane se hnojivem pro zárodky nových životů. Rostliny, zvířata, lidé, hvězdy, světy, všechno ožívá a potom hyne, aby se znovu přeměnilo. A žádný tvor se znovu nevrací, ani hmyz, ani člověk, ani planeta!"

ANDY28
08.10.2021

tohle je opravdová lahůdka a také plná skvělých rad třeba ohledně voleb - posoudit zdravotní stav kandidáta a nejdřív zvolit staré a nemocné, kteří brzy umřou a mezitím ti mladí dozrajou a pak zvolit je. Tak a výzva 2021 splněna!

janka2000
26.08.2021

Dobrý příběh o člověku, který vlastně myslí vždy jen na sebe a svůj prospěch. Využívání žen, známostí a pak jen zkorumpovanost. Dost politický podtext už na tehdejší dobu.

Hotovson
10.08.2021

Hrozně dlouho jsem měl Miláčka v knihovně, než jsem ho začal číst. A čte se opravdu dobře, takže to mi asi pomohlo překonat ten problém, že lidi typu Georgese Duroye opravdu, ale opravdu nesnášim. Ze začátku je všechno v pořádku, ale postupem času a při šplhání po kariérním a společenském žebříčku stále výš, je Georges čim dál tim odpornější. Nesnášim kariéristy jdoucí přes mrtvoly a takhle hnusně využívající svoje okolí, nehledě napravu nalevo. Takže je to jedna z těch knih, kdy hlavní postavu nesnášim. Ale musim dát 5*, protože je to moc dobře popsaný. Některý lidi jsou stejný, je úplně jedno kde a v jakym století se vyskytnou, budou tu vždycky.