Miláček

Miláček https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295793/bmid_milacek-gix-295793.jpg 4 1466 181

Maupassantův Miláček nás přivádí do Paříže konce 19. století, kde se Georges Duroy snaží přežít na svém ubohém platu úředníka, dokud díky příteli z vojny nedostane místo v malých novinách. Brzy se mu tak podaří proniknout do vyšší společnosti, mezi pařížskou smetánkou se začne těšit velké oblibě a získá si přezdívku Miláček. Nebojí se ale zneužívat své prohnanosti a slabosti opačného pohlaví pro něj a na cestě za svým snem o penězích a moci se nezalekne téměř ničeho. Maupassantův satirický text popisuje morální úpadek člověka posedlého pouze osobním úspěchem a i dnes k nám promlouvá naprosto jasně.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Garamond

Bel-Ami , 1885

santafe
07.09.2012 5 z 5

Kniha mě naprosto pohltila, přečteno jedním dechem...Nesnášela jsem hlavního hrdinu, milovala jsem Madelaine.

s.macuska
25.08.2012 4 z 5

Každopádně příjemné čtení! Myslím, že každý v nějaké z postav najde sám sebe a v nějakém milostvém vztahu i ten svůj. Pro mě to byla přehlídka lidských charakterů a jejich vzájemných vazeb.

fons
29.07.2012 5 z 5

Tak z téhle knihy jsem unešený. Obdivuju, jak "moderně" je napsaná. Téma knihy je hodně mrazivé a v určitém pohledu je hlavní postava větší spratek, než by se dalo čekat a jeho neukojitelná záliba v ženách mě dost překvapovala. Ale i tak se mi román četl více než skvěle a upřímně lituji, že jsme češtinářku přemluvili, aby do povinné četby zařadila místo Miláčka "pár stránkovou" Kuličku, která mě osobně vůbec nebavila a cestu si k ní jako k Miláčkovi už neutvořím...

Beatrice
13.05.2012 4 z 5

Georges Duroy je jeden márnotratný, namyslený, egoistický a sebecký mladík. Miluje sám seba a chce sa dostať čo najvyššie. Keď to dosiahne, už mu to nestačí a baží po ešte väčšej moci a vyššej sume peňazí. Taká nesympatická postava, taký zhýralec a ignorant k ženským citom , sa tak ľahko nevidí. Kniha má spád, miestami vtipná, svižná... Pri niektorých situáciách som v duchu nadávala na Duroya. Maupassant napísal naozaj čtivé dielo, ktoré zaujme aj v dnešnej dobe.:) A už len to, že dokázal vzbudiť silnú emóciu, hoci to bolo znechutenie nad charakterom hlavnej postavy, si zaslúži rešpekt :D

maryzka
23.04.2012 1 z 5

Tak jsem po mnoha komentářích přečetla tuto populární knihu a myslím, že nebudu daleko od pravdy když si vypujčím komentář od Alix: Učel světí prostředky.Jinak se asi v literatuře objevovali díla o manipulativnosti žen s muži. Guy do Maupassant měl odvahu napsat o chlapovi, který manipuloval se ženami. Stejně bude asi platit heslo: Kariera se dělá bud přes postel nebo přes známosti, nebo zdiskretivaní osob.

Renava
02.04.2012 5 z 5

Klasika, ktorá nestráca na aktuálnosti. Aj keď pomery sa zmenili, ľudí podobných "Miláčkovi" je aj dnes ako maku. Intrigy, cynizmus, kariéra cez intímne známosti - to všetko je stále "in". Veľmi čitateľné dielo, len nesúhlasím so záverom. Nie je mi jasné, prečo Maupassant "dovolil", aby sa tomu krásovcovi úplne, ale úplne všetko prepieklo.. :-( Koniec koncov, aj to sa zhoduje s dnešnou realitou..

sBety
22.03.2012 3 z 5

Krásně vystihnutá postava Miláčka - člověka, který si cestu k lepšímu postavení klestí přez postele svých milenek...a prochází mu to!

Calwen306
08.03.2012 4 z 5

Autor veľmi pútavo popisuje fungovanie francúzskej spoločnosti koncom 19.storočia. I keď sa jedná o knižnú klasiku, je veľmi prístupná a ľahko sa číta. Bolo veľmi zaujímavé čítať ako sa hlavný hrdina púšťa do nemorálnych intríg a autor ho po celý čas necháva nepotrestaného.

terinkaba
24.01.2012 5 z 5

Když jsem ji zkoušela poprvé, nemohla jsem se dostat přes prvních pár stránek dál... tak jsem ji odložila. Po několika letech jsem ji zkusila znovu a byla perfektní!

Vernika
20.01.2012 4 z 5

Dobrá knížka do povinné četby, vcelku čtivá, ale 1. polovina se mi zdála lepší. Nejprve jsem hrdinovi fandila, pak ho ale nesnášela :D

knedlik
30.12.2011 4 z 5

Per aspera ad astra. A jak to jde dobře s trochou bezpáteřnosti, mužského šarmu a čichem na vlivné ženy, které vám budou ležet u nohou. Miláček je stránku po stránce poutavější knihou, přesto mi do pěti hvězd cosi schází. Každopádně to jistě nebylo mé poslední setkání s tímto autorem.

Christo
13.10.2011 2 z 5

Celá kniha je plná cyničnosti, která byla v literatuře té doby jistě průkopnická a zajimavá. A tato bezohlednost je všude kolem a proto se mi kniha nelíbila. Je bohužel překonaná.

Adrianah
23.09.2011 5 z 5

Miláček...aneb,jak se rychle dostat k penězům a vlivnému postavení prostřednictvím vlivných žen.

Slečna L.
07.04.2011 4 z 5

skvělá kniha s hlavním hrdinou, kterého nesnášíte, přejete mu jen to nejhorší a už jen proto chcete dočst do konce.

pajonek
20.03.2011 5 z 5

já jsem knihu dlouhé roky nemohl "sežvejkat" .... pak se stalo viz DF Audioclub u pajonka - a kniha má rázem 100 bodů

Romaine
19.03.2011 4 z 5

Mě se tato kniha moc líbila, dlouho kolovala u mých přátel.

Indr
27.02.2011 2 z 5

Nelíbí se mi moc knihy, kde nesnáším hlavní postavu. A bohužel tato kniha taková byla. Miláčka jsem s jeho bezohledností, pyšností a nestálostí prostě nemohla mít ráda. A tak i když je to dílo, které ukazuje čistý a nefalšovaný realismus (světská spravedlnost neexistuje) nedokázala jsem jej plně ocenit.

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Účel světí prostředky.

Teenka
30.11.-0001 3 z 5

Miláček...co k němu říci?Musím uznat, že mě mile překvapilo, jak dobře se Miláček čte...jinak byly chvíle, kdy jsem žasla, co si byl pan Duroya schopen dovolit a ještě více jsem žasla, jak krásně mu to procházelo...abych se přiznala, konec jsem čekala úplně opačný a to takový, že Duroya na svoje intriky dojede ovšem opak byl pravdou. Ale tak si říkám, proč si zbytečně idealizovat svět tím, že existuje spravedlnost:)
Jinak bych řekla, že Miláček je příjemné čtivo po nedělním obědě.

Lithin
30.11.-0001 4 z 5

Miláček mě do poslední chvíle nepřestával překvapovat svou malostí a vypočítavostí. Přese všechny činy si stejně získá sympatie. Jako všechny knížky od Maupassanta je velmi čtivý.