Metro 2034

Metro 2034 https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88195/bmid_metro-metro-2034-KdN-88195.jpg 3 1641 283

Metro série

Píše se rok 2034. Před mnoha lety jaderná válka zpustošila převážnou část světa. Lidé přežili jen v nepředstavitelně rozlehlých sítích metra ve velkoměstech. Dole v podzemí vytvořili novou jedinečnou civilizaci. Existence této civilizace je však nyní ohrožena. Na odlehlé stanici Sevastopolskaja se odehrává cosi záhadného. Její obyvatelé jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším metrem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy. Všechny průzkumné skupiny, které tam vyslali, beze stopy zmizely. V této situace se tajuplný velitel Hunter, který se na Sevastopolské objevil teprve před několika týdny, rozhodne, že přijde té záhadě na kloub… A tak začíná fantastické dobrodružství, jež vede hluboko do mýtů moskevského metra – mýtů, které rozhodují o osudu lidstva. Depresivní prostředí. Sevastopolská = Sparta, smrt je zde běžná. Smrtící vir + Hunter + Naivní holka + Homér = 2034... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2034 (Metro 2034) , 2009

Hadati
02.01.2017 3 z 5

Tentokrát nesledujeme osudy Arťoma, ale staršího muže Homéra, který se vydá za úkolem s Hunterem. Už od začátku knihy je pak zřejmé, že Hunterova osobnost prošla od prvního dílu značnou proměnou. Slabší než první díl, ale atmosféra malého uzavřeného světa tu stále je.

Shakina
02.12.2016 4 z 5

S prvním dílem nesrovnatelně .... horší.

Hillard
28.11.2016 3 z 5

Slušná kniha, ale nedosahuje kvalit prvního dílu. Nicméně stojí za přečtení.

Allia
19.11.2016 5 z 5

Mám ráda Glukhovského knihy, vždy vás donutí se zamyslet nad daným příběhem a nejen nad ním a zde to nebylo jinak. Je vyřčeno mnoho otázek a mnoho z nich má odpovědi v nás, stačí se jen na chvílí zamyslet. Mě vůbec nevadilo, že v knize se možná pro někoho až moc filozofuje, já mám ráda, když mne kniha přinutí zamyslet se nejen nad s sebou samotnou. Jen mne mrzí jak to dopadlo se Sašou a Leonidem, ale ne každá kniha musí končit dobře pro všechny. Za mne tedy 5 hvězdiček, ale pokud hledáte velkou akci asi vás kniha zklame, ačkoli není nad škodu se někdy zastavit a zafilozofovat si ;-)

Natka875
30.10.2016 3 z 5

Kniha byla dobrá, ale rozhodně se nedokázala srovnat s předešlým dílem, který byl značně lepší. Byl to spíš takový dodatek, který už se nevešel do prvního dílu. Nejednalo se moc o akční knihu, jak o filozofickou. Nevadilo by mi to kdyby vyrovnávala akční část, ale té filozofické bylo prostě moc, na to co se v knize dělo. Zajmavé mi přišlo vložení myšlenky ,,nesmrtelnosti‘‘ v podobě Homéra, který se pokoušel napsat epický příběh o jeho výpravě. Celá kniha byla místy zdlouhavá a nezábavná. Ani vyprávění z pohledu Huntera a Homéra, mi nepřišlo tak zajímavé jako z Arťomova. Doufám že třetí díl Metro 2035 bude lepší.

PeterSmith
13.10.2016 4 z 5

O hvězdičku slabší než 2033, ale i tak 4 z 5 znamená, že to byl dobře strávený čas.

Neopol
07.10.2016 3 z 5

Metro 2033 je určitě lepší než pokračováni 2034

Magrata15
19.09.2016 4 z 5

Skvěle napsaná kniha, četla se sama. Ale přece jen se mi víc líbil první díl - více mi byl sympatický jako průvodce Arťom, i se svými zvláštními schopnostmi, než zabiják Hunter.

Kacenak
17.09.2016 3 z 5

Oproti prvnímu dílu je to vážně slabota, "filosofování" o ničem převládá nad akcí, protože Hunterovi nejspíš úplně jeblo, a vede to stařík, který sice vylezl ze stanice, ale nechtěl zmizet. Těším se na třetí. :)

Briv
13.09.2016 3 z 5

Rozdíl mezi prvním a druhým dílem je asi takový, jako kdybych přešla z vyspělé prosperující stanice metra někam na kraj trasy, kde už všechno skomírá. Škoda, snad to zachrání třetí díl.

Vilas1979
12.09.2016 2 z 5

Metro 2034 nelze považovat za plnohodnotné pokračování první knihy, je to spíše bonusový materiál, který se do prvního dílu nevešel a nakonec to s trochou snahy vydalo na kratší knihu. Jak číslovka v názvu napovídá, jsme v ději vrženi o rok dopředu, jiné stanice, jiní hlavní hrdinové, podobné problémy, stejně ploché vyprávění. Slabina téhle série je jednak neatraktivní stále se opakující prostředí, které se brzy omrzí, byť se autor snažil vykreslit podzemní společnost jako pestrou mozaiku ideologií a názorů a okořenit to množstvím nejrůznějších zmutovaným tvorů. Druhak Glukhovsky zkrátka není příliš dobrý ve vykreslování charakterů, postavy jsou ploché, neživé. Místo, aby dále rozvíjel nám již známou a alespoň trochu sympatickou postavu Arťoma, vytváří nové postavy Homéra a Saši a na scénu se vrací Hunter. Celá tahle skupinka mi zakrátko lezla na nervy, každý z nich byl svým způsobem posedlý něčím, čemu sám příliš nerozuměl, jejich jednání bylo mnohdy iracionální, nechápal jsem je. Do toho opět nekonečné popisy tunelů a stanic metra, historie, povídačky, domněnky, líčení jejich strategického významu pro tu či onu stranu. Není to zábavné a nefunguje to, ten svět je zkrátka příliš malý a jednotvárný na to, aby byl něčím zajímavý, opět musím zmínit Silo, které se potýká s podobným problémem. Někde v půlce knihy jsem se modlil, ať už je konec a o dalším dílu nechtěl ani slyšet. Dvě hvězdy, myslím, že letos jsem nic horšího nečetl.

mutace
08.09.2016 odpad!

Autor evidentně neměl promyšlený konec, tak ho spláchl vodou.

M.Zita
15.08.2016 4 z 5

Po přečtení množství negativních komentářů jsem moc neočekával a to možná bylo dobře Kniha mě ve výsledku bavila, nepřečetl jsem ji úplně jedním dechem, ale při čtení jsem se nenudil. Jako problém bych viděl, hlavní postavu Homéra, do kterého jsem se nevžil. Tento nedostatek částečně napravila Saša, které jsem fandil a do děje mě vtáhla.

koubelka
02.08.2016 1 z 5

Po přečtení Metra 2034 musím říct že mě čekalo veliké sklamání. Nemám nic proti vykreslování motivací a důvodů jednotlivých postav ani nemám problém s tím že se v knížce hraje s jinými postavami než v prvním díle, ale tentokrát bych řekl že autor zašel až příliš daleko až vlastně úplně přestřelil…
To už není zkoumání nitra jednotlivých postav, ale filozofické dílo které se naprosto vážně zaobírá spíše než dějem, tak zkoumáním nově vzniknuvší filozofie v rámci světa v metru.
Né že bych se nechtěl někdy zamyslet nad důležitostí atomů ve vesmíru, ale zde už toho bylo příliš.

Jak mě první díl zcela uchvátil a bezproblému jsem se byl schopen vcítit do pocitů Arťoma, tak u jeho nástupce – 60letého filozofa Homéra- tak zde o vciťování se nemůže být ani řeč. Popis muže který putuje po metru jen proto aby našel svůj vnitřní klid tím že napíše 40stránkovou epopej o životě v metru a já jsem díky tomu nucen donekonečna číst o tom jak hledá svojí můzu a jak si nevšímá ostatních lidí protože by se jejich příběhy do jeho knížky nikdy nevešly… no pro mě naprostá ztráta času…

Věčné (a nejen zcela zbytečné, ale chvílemi až úmorné) rozebírání nitra Huntera mi po nějaké době začalo jít doslova až na nervy, protože věčným debatám o „velkém vnitřním nepřítely v každém znás“ jsem schopen přiřknout svojí pozornost jen několikrát a pak už mě to začíná vyloženě prudit.

Knížku jsem přečetl celou jenom proto že sjem doufal že se to v nějaké chvíli změní - což se nestalo… Popsat kompletní děj by doopravdy nevydalo na více než dvě – tři stránky. Překvapení žádné nečekejte a zvraty už vůbec ne.

Co bohužel musím knížce vyčíst nejvíce, tak i pro mě absolutní absence atmosféry – oč mě první díl bavil i po několikerém přečtení tak o to méně je atmosféra přítomna v tomto vydání. Čtenářovi se tak dostane jen úsečného popisu míst a tam kde v prvním díle by za hrdinu skoro dýchal, tak tady bohužel jen znuděne zívá – můj zájem o osud postav bohužel nulový a to i přes to že během čtení je zabíjeno nepočítaně lidí, tak je mi to upřímě fuk. Atmosféra prostě je asi tak z jedné setiny toho co předtím a to tomu ještě možná přidávám.

Jedinou postavou která mě malinko bavila byla mladá a najivní holka která se zničehonic ocitne ve velkém světě metra, ale to byla jen nepatrná náplast na jinak filozoficky zničující pokračování jinak vynikajícího prvního dílu.

Pakliže tedy člověk není skalní fanda až přehršle filozofických úvah z prostředí poskapokalitpického ruského metra, tak si troufám tvrdit že pro něj bude kniha velkým zklamáním.

Pro mě byla tato knížka vskutku nečekanou ztrátou času a jediné co mi po přečtení vrtá hlavou jak je možné že Dmitry Glukovsky po napsání perfektního Metra 2033 zahodí vše co si tak pečlivě a pracně vybudoval a naservíruje nic netušícímu čtenáři takovou s prominutím ptákovinu - bohužel tohle lze hodnotit jen jako autorův obrovský přešlap.

Doporučuji pouze a jen tomu kdo se k smrti rád při čtení nudí a ještě navrch se vyžívá se v nesmyslných popisech duševních pohnutek postapokaliptického metra.

SONP
11.07.2016 3 z 5

Oproti dobrodružnému prvnímu dílu je díl druhý krokem zpět. Autor snad už při psaní věděl, že na bázi jeho předešlého díla vzniká počítačová hra a tak i sama kniha jako by tomu byla podřízena. Mystická atmosféra jednotlivých stanic metra ustupuje do pozadí - naštěstí ale úplně nevymizela, viz Homérova vyprávění o minulosti nebo stále pokračující legendy o Smaragdovém městě. Namísto ní tu máme samé blokposty, samopaly a vysílání vojenských jednotek do sousedních stanic. A sám Hunter, jak se zdá, není nic jiného než nabušený herní superman 99. úrovně, kterého autor alespoň v druhé polovině knihy zatíží jistými psychickými problémy.

Další díl si ale dám, jednak to tak hrozné zase nebylo (a moskevské metro je prostě místem úžasným už dnes před apokalypsou) a jednak ohlasy na 2035 jsou docela jiné než na 2034. 60%

aneta.giraffe
09.07.2016 4 z 5

Zadne zklamani se (prekvapive?) nekonalo. Cetlo se mi dobre, i kdyz kniha nebyla tak pusobiva jako "33". Asi proto, ze jsem nemela presprilisna ocekavani. Uz oteviram dalsi dil...

Pluky
14.06.2016 4 z 5

Od prvního dílu Metra 2033 autor trochu bych řekl odběhl stranou od popisování okolí příběhu a detailů samotných a zaměřil se spíše na to jak splácat děj jinak a navázat na předchozí díl, což se mu z části povedlo, a však já osobně jsem se při četbě místy ztrácel v komunikacích mezi jednotlivými postavami a děj celkově mi nepřišel natolik propracovaný, jako u předchozího dílu. Samozřejmě však jsem knihu i přesto hltal, jelikož autor dílo pojal z pohledu osoby, která měla na vývoj Arťoma v prvním díle značný vliv a tím byl Hunter a vcítit se do role a života Huntera, který bych řekl popsal velmi lákavě a výstižně a zároveň dosti tajemně, se mi velmi zamlouval.

cech.ino
09.06.2016 3 z 5

Zkrátit to na 100 stran - mohla z toho být dobrá povídka. Bohužel je to jen zbytečně dlouhý román skoro o ničem. A konec mě zklamal asi nejvíc.

Sási
01.06.2016 3 z 5

Závěr mě tentokrát do kolen neposlal a atmosféra nebyla tak temná, anžto metrem necestoval mladej a ze všeho připosranej klučina, kterej poprvé pořádně opustil svojí mateřskou stanici, ale skupinka v čele s terminátorem. I přesto mě knížka bavila a dočetl jsem jí velice rychle. Bavilo mě sledovat Hunterův vnitřní souboj (leč mu sem tam mrdalo už moc) a čekal jsem na každou informaci, která trochu poodhalí závoj tajemna kolem něj. První díl prostě nasadil laťku moc vysoko. Nicméně teď mě čeká poslední kniha z týhle výborný trilogie a ta prej dosahuje zase oněch kvalit jako díl první.

Fuksinka
01.06.2016 4 z 5

Nadšení jako u prvního Metra se nekoná, ale rozhodně nemohu říct, že by se mi "Třicetčtyřka"nelíbila. Příběh byl zajímavý a postavy mely rozhodně potenciál. Potenciál, který nebyl uplně využitý. Hunterova postava je to nejzajímavější z celé knihy, ale my se o ní bohužel dozvíme pouze to, co vidí Saša a Homér. Jistě to byl záměr, ale já jsem trošku zklamaná. Z krátkého nahlédnutí do ostatních stanic jsem byla chvilkama zmatená. Těžko jsem se orientovala, kde vlastně jsem a v jaké fázi nákazy jsou její obyvatelé. Kdo tam vlastně velí a kde že je ten Arťom.
Naštěstí atmosféra, napětí i filozofie zůstaly, tak mohu být spokojená.
Výtka překladateli za občasné velmi krkolomné výrazy.