Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3353 646

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

zipporah
22.01.2013 5 z 5

Bzung, mal by si si prečítať pár kníh od dostyho, potom si znovu prečítaj metro a možno prídeš na pár vecí, ak sa ti bude chcieť, dialógy si skús čítať nahlas a tiež možno na niečo prídeš... Metro 2033 = nové prostredie, samozrejme, prišiel s tým Rus, keby s tým prišiel Američan, bol by z toho ešte lepší biznis a twilight by mal náhradu, chvalabohu, tak to nie je. Na dnešné pomery a v scifi je toto taký malý unikátny príbeh hodných 5 hviezdičiek. Veľmi padlo dobre, že Arťom je chlapec neznámy až do záveru, takže čitateľ si môže predstavovať, to je pre mňa osobne prepych. Chlapec žijúci pod zemou, poznajúci skutočne málo ľudí, nenápadný zrazu dostane úlohu, povedzme že len ťažko dôjde k ako takému vývoju v takých podmienkach u mladíkovi, ešte sa čudujem, že to autor ako tak zvládol s názormi o osude a závere, je to jednoducho jedna malá a ozaj v predstave reálna situácia, výsek zo života... hlavne sa mi páči nepredvídateľnosť, čo spočíva len v logickosti, pretože keď si dakto uloví potkana a nevie, či predbehne potkana šampióna, je jasné, že prehrá... tento príbeh bysa dal tak dobre rozpitvať ako pán prsteňov, na tri diely a ďalej, ale odvaha tolkienova je odvaha tolkienova a nie glukhovského, nevadí, toto je tak dobré ako konec civilizace

bzung
24.12.2012 2 z 5

No co k tomuhle napsat... pěkný námět, všude chválený bestseller, to nemůže být krok vedle... může. Začátek vypadal poměrně slibně. Sice mi přišel autorův styl takový nějaký nevypsaný (špatný překlad?), dialogy naivní, toporné, ale vše nasvědčovalo slibné akci, jen co Arťom vypadne z domovské zastávky. Jen co vypadl, šlo to totálně do háje. Zmatený příběh, dá-li se o nějakém uceleném příběhu vůbec mluvit, absurdní situace, nelogické chování postav. Slepé epizody, na které se nikde nenavazuje. Celé mi to připomínalo laciné RPG. Dojdi z bodu A do bodu B, tam se dozvíš, žes měl být už dávno v bodě C. K tomu plno vedlejších úkolů, s příběhem absolutně nesouvisejících. Vlastně než RPG spíše adventura, jelikož se hlavní charakter v průběhu celého příběhu vůbec nevyvíjel a celým příběhem tak nějak jen procházel. Jako by si autor řekl - tak máme postapokalyptické metro, co tam dáme? Nácky, komunisty, obchodní společnost, pár nadpřirozených jevů... má ještě někdo nějaký nápad? Bandu kanibalů? Ok, to tam výborně zapadne.
Sice jsem to dočet, ale místy už z toho opravdu bolely oči :-) A závěrečná pointa, to byla asi největší blbost, na kterou jsem v beletrii vůbec kdy narazil. Nejhorší je, že se autor bere strašně vážně. Být to odlehčené například ve stylu Kulhánka, tak bych mu lecos odpustil.
V hodnocení těch pár bodů dávám za námět. Škoda, že se toho nezhostil někdo pisatelsky kvalitnější.

zimmicz
04.11.2012 3 z 5

Arťom jako hlavní hrdina si mě za celou dobu nedokázal získat. Tu do jisté míry lhostejnost k jeho osudu, kterou jsem si uchoval po celou dobu, považuju za největší problém knihy - nedokázala mě k hrdinům přitáhnout (i když uznávám, že postava Mělnika mě zaujala). Druhým problémem je pak až příliš velký počet epizodních postav, na které se autor často odvolává, aniž bych si já jako čtenář pamatoval, čím že to k celému příběhu přispěli.Naopak za velmi povedené považuju vykreslení bytostí/věcí/zvuků, kterých se lidé v Metru bojí. Jejich abstraktní popis jim přidává na strašidelnosti.

fear
04.11.2012 5 z 5

Výbornej zážitek, poutavě napsané, kniha vás doslova strhne do děje, kdy jen obracíte list za listem a jste napjatí, jak to dopadne.Hluchá místa jsem snad ani nezaznamenala, pořád se něco děje a knihu přečtete na jeden dech.Nevim teda jestli sáhnu i po Metru 2034,když je tak zkritizovaná a v podstatě tam asi půjde skoro o to samý, ale nejspíš to zkusím a utvořím si vlastní názor.Škoda jen, že toho nenapsal ještě víc, určitě bych si ráda přečetla i něco dalšího.

Fifth Element
02.10.2012 5 z 5

Nevím jak ostatní, ale mě kniha doslova nadchla. Prvních sto stránek bylo sice těžkopádným čtením, ale pak jsem se nemohla odtrhnout, dokud jsem ji nepřečetla. Není to jen o tom, že nás autor seznamuje s moskevskym metrem a jeho obyvateli, ale je to o tom zamyslet se, jak by náš svět, naše planeta mohla jednou dopadnout a kam až by se mohla dostat.
Tahle kniha vás prostě nutí k přemýšlení, jestli nás dnešní technologie nedostanou přesně do těch míst a způsobu života, jaký je v knize popisován a co obyčejný člověk nemůže ovlivnit.
Já bych tuto knihu doporučovala přečíst každému a především celé vládní garnituře nejen u nás.

Člověk si myslí, že je pánem tvorstva, ale jak jsem nedávno zaslechla názor jakéhosi vědce a s nímž souhlasím - totéž si mohli myslet dinosauři před miliony let.

Jack Bauer
30.09.2012 odpad!

Sci-fi román z perfektního prostředí moskevského metra, bohužel nevyužitý potenciál. Čtu ,čtu a nic. Spousta planých keců a hluchých míst. Čekal jsem klasický postapokalyptický román a místo toho dostanu prostoduchou fantasy s rádoby poučnými a mravokárnými žvásty bez nějaké výraznější dějové linky.Nevýrazný Arťom prochází tunely z jedné stanice ke druhé, kde se setkává s různými pochybnými lidmi jako Lovec, Borboun a převtělený přemoudřelý Chingischán, který mu vštěpuje svoje moudra. Jakoby autor chtěl poučovat méně inteligentní čtenáře a zaujmout rádoby zajímavým dějem, kde na vás čeká spousta nebezpečí různých přízraků, mutantů, krys apod. Porovnejte to napětí a akci tady s vynikajícím postapokalyptickým románem od Herberta „Panství" a uvidíte ten rozdíl. Proto dávám odpad a kniha jde do Bazaru.

papras
27.08.2012 odpad!

vetší hovadinu jsem dlouho nečetl!! Hned na začátku mě ohromily jazykové dovednosti překladatele, který na první stranu dokázal nasekat hromadu chyb. hlavní hrdina nemá žádné rysy, jen přihloupě vším prochází a pozoruje, to už jsou více vykresleny ostatní postavy. Celá kniha je jen o tom že v jedné stanici jsou nacisti v druhé komunisti pak zase jehovisti, ale všichni jsou docela fajn chlapíci až hanba. Všude se k němu hned připojí nějaký trotl co mu chce bůhví jak moc pomoci přitom k tomu nemá vůbec žádný důvod, všichni jsou na něj většinou strašně hodní a vůbec!! Fakt jsem se úplně brutálně nudil, celá knížka mi přijde něco jako Alchymista zasazený do post-apo.. jestli je metro 2034 ještě horší tak se té knížce budu vyhýbat jako čert kříže!! Dmitry ty už nic nepiš!

glombas
25.07.2012 5 z 5

Knihu jsem přečetl za jeden den, i když jsem nečekal, že mě toto téma zaujme. Byl jsem opravdu překvapen a Arťoma jsem si zamiloval. Také bych vytknul gramatické chyby, ale to už je pro mne spíše maličkost. Doporučuji všem.

daviskaaa
24.07.2012 3 z 5

Po delší době jsem se vrhla na knihu i já. První polovina knihy se dost táhla a asi to bylo tím očekáváním něčeho velkého... Druhá polovina už byla o poznání lepší. Tím, že mě kniha vzala tak půl na půl musím dát 3 hvězdičky. Co bylo pro mě úplnou katastrofou bylo neuvěřitelné množství gramatických chyb, v některých částech jsem si už opravdu říkala, že nepochopím jak tu knihu mohli v tomto stavu vydat...

nightlybird
01.07.2012 2 z 5

Plně se ztotožňuji s komentářem pet-kyval. Jediným přínosem knihy pro mne bylo seznámení se s moskevským metrem - stejný účel by ale splnil plán metra. Stručně by se dala kniha hodnotit jako post-apo SF se značným potenciálem, který žel bohu autor nedokázal využít. A srovnávat ji s Piknikem nebo Cestou (jak jsem tady někde zahlédl) považuji za doslova scestné. Howg.
Možná na mne ta atmosféra temných tunelů tolik nepůsobila, protože jsem se svého času v obdobných prostorách s hlavovkou navynacházel víc, než by mi bylo libo.

GlaDOS
30.04.2012 5 z 5

Jednoduše skvělá kniha. I když se drží jednotvárného schématu (potkám osobu-tunel-stanice-tunel-stanice-ztratím osobu-tunel-potkám osobu-stanice-....) které brzy odhalíte, pořád vás bude čtení neskutečně bavit a užívat si tísnivou atmosféru knihy. Spolu s Piknikem u cesty a Cesty je to pro mě nejlepší kniha, co jsem kdy četl.

Sentir
17.04.2012 5 z 5

Jsem velkým fandou post-apo tématiky a tato kniha mě velice nadchla ale po něákém čase se dej velice táhnul a připadalo mi že se opakuje. To mě ale neodradilo a Metro jsem dočetl za což jsem rád :)

Aknel
09.03.2012 5 z 5

Jedna zo životných múdrostí: nečítajte knihy pred skúškovým obdobím. Ja mám práve pred deviatackým testovaním a toho voľného času teda vážne nie je nazvyš. Začala som túto knihu čítať asi pred mesiacom a pol. Nikdy som knihy tak pomaly nečítala, ale musela som, lebo nestíham. Ak som každý deň prečítala aspoň 4 strany, bola som spokojná. Práve nedostatok času mi zabránil vychutnať si tú knihu čítaním rad radom. Ale úprimné, neľutujem.

Počas tohto mesiaca som postupne spoznávala rôzne ideológie a myšlienky moskovského metra. Či to boli fašisti, komunisti, jehovisti, čierni, stalkeri, vojaci, revolucionári...

Toto nebolo len dobrodružstvo, ale aj ohromné filozofické dielo, ktorého som sa nevedela nabažiť.

Ak raz budem v Moskve, už viem, že sa v Metre nestratím.

RimmerCZ
16.02.2012 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě skutečně uchválila již během čtení a můj dojem se ještě několikráte umocnil skutečně výjimečným závěrem. Měl jsem 4 dny před maturitou, když se mi dostala do ruky, stejně jsem ji ale okamžitě přečetl, učení neučení...nešlo to odkládat.
Napětí, mrazení, zatajený dech, silné poselství, myšlěnka, pointa...to všechno má. Zařadil jsem ji na první příčku ve svém osobním knižním žěbříčku, o který se teď dělí s dílem pana profesora Tolkiena.

Kubajs
11.02.2012

Zdravím. Četl jsem Metro 2033 i 2034 a mohu říci že je to jediná z knih která mě dokázala odreagovat čtením v kuse třeba půl dne. Hrál jsem také PC hru. Dohrál jsem jí již 4x a pořád mě neomrzela. Opravdu skvělé je, když si přečtete knihu zahrajete si i hru.
Já jsem se nejdříve dostal ke hře. Hrál jsem po nocích. bál jsem se. Grafika sice není špičková ale atmosféra na stanicích a tunelech je opravdu... Nevím jak to nazvat. Museli by jste to hrát, aby jste pochopily, jak to dokáže mladého kluka ohromit. Opravdu geniální.
Pak jsem zjistil že je kniha. že hra je psaná podle ní. Hned jsem si jí objednal a ten den co přišla jsme už byl na 100 stránce. Jak jsem se jednou začetl, nemohl jsem se odtrhnout. Z hry jsem si přinesl představivost a kniha mi to svými detaily krásně doplňovala.
Opravdu krása. Nemohu se pořádně rozepsat.... Bylo by to dlouhé. Každopádně četl jsem i druhý díl. Je hodně vidět, že je psaný uplně jinak. Přeskakují se tam děje. Na jednu stranu mě to zarazilo. Byl jsem zvyklí jinak, ale na druhou stranu to bylo napínavější. Docela mě naštvalo že se v celé knize skorem nic nedělo. Abych to zase nepřehnal... Teoreticky šli jenom pár stanicema. Jinak se nic nedělo. Ale rád jsem si to přečetl a teĎ se chlubí moje knihovna :-)
Na stránkách metro2033.ru jsou vidět další publikace !! Zarazilo mě to a hned jsem se po nich začal shánět. Nikde jsem ej nesehnal, tak doufám že snad jednou.... :-) Uvidíme. Kdyby jste o tom někdo něco veděl budu rád ... :)

Ukázka ze hry. Toho střílení tam tolik není. Jsou tam opravdu krásné chvíle kdy si hru vychutnváte bez zbraní atd..... To se nedí říct.. To se musí zahrát .. :)

Zdendin
13.12.2011 5 z 5

Kniha dokáže čtenáře vtáhnout do tunelů post-apokalyptického příběhu a nepustí vás dokud se nepročtete až k překvapivému konci. Zejména první kapitoly na čtenáře dýchají, nehostností, nebezpečností a tajemnem tunelů moskevského metra. I když mi přišlo, že tahle v počátku navozená atmosféra postupně trochu slábne. Arťoma jak postupuje hlouběji do metra již neobklopuje tolik tajemné děsivé "něco" číhající v tunelu. Přesto je příběh obohacován a hnán kupředu dalším dobrodružstvím ,novým setkáním, či další zápletkou až k pro mě nečekanému konci. Velmi se mi líbilo, vysvětlení toho kde lidé berou potravu, vodu, detaily obchodu, nebo třeba shánění dřeva na topení. Občas vás napadne spojitost s jinými příběhy, např. knihu Piknik u cesty 1972 (jde zejména o stalkery), nebo příběhy počítačových her jako třeba Fallout, či Stalker. Nejde však o žádné souvislosti či vykrádání spíše o jakousi zpestřující myšlenku, která vám tyto další známé příběhy připomene. Zkrátka Dávám 5*

pet-kyval
09.12.2011 2 z 5

[101/11] (ebook) Zbytečně dlouhý komentář, ale nějak jsem se neudržela, když teď dočítám knihu jednou za uherský rok.

Ruští autoři jsou pro mne něco speciálního, luxusního a z nějakého důvodu mi jejich klasikové i nováčci v této krásné profesi připadají nehorázně často fascinující. Glukhovsky mě ovšem zklamal. Jeho chlapec odchovaný skomíravým světlem podzemních svítilen je vcelku podobyčejný a nemá vůbec žádný předpoklad pro to, aby se dal považovat za hrdinu. Nejsou na něm žádné výrazné charakterové rysy, žádné vady, nic čím by se dal zlidštit a oddělit od svatých a dokonalých na nebeské hůře. Celou tu dobu na mě působil jen a pouze jako figurína na špagátcích se zabudovaným motorkem z dost špatného vehiklu, která si občas zavrčí a upšoukne z výfuku, zasmradí dva metry krychlové a tím veškerá její aktivita končí. Rozbít kladivem a vyhodit na smetiště.

Hrdina neustále ztrácí věci a pak dostává nové, jako by byl na předních místech seznamu každé charity, kterých v moskevském metru bezesporu jsou celá kvanta, protože právě v době největší krize se přeci každý bude starat o všechny ubožáky a chudáky co jich v zemi je. Každý občan, soudruh, či bratr Hare Krišny ho bere pod svá ochranářská křídla jako by se znali celé roky a pak zase zmizí tím či oním způsobem a to všechno jen proto, aby se ukázala další nudná a bezvýznamná epizodní postavička a vlila nám do dušiček další a další moudra, která stejně nikdo neposlouchá, což usuzuji z faktu, že jsem si nevšimla nějakého posunu v uvažování heroického Arťoma. Jen kouká do tmy před sebou, stále dokola myslí na to, že musí splnit misi, splnit misi, splnit misi, ... a to ho pak člověk začne nenávidět a posílat ještě do hlubší … tmy. Jistě, jeho neustálé vodění za ručičku od ostatních je jaksi na konci vysvětleno, ale je to tak trapné a ubohé, že jsem z toho byla až naštvaná.

Nechtělo se mi to vůbec dočítat, jenomže od rozdělané práce jen málokdy zbaběle utíkám - za poslední roky snad jen dvakrát. Představa, že se vyrojí další nacisté, komunisté, revolucionáři, sabotéři, bezdomovci, anarchisté, brigáda toho či onoho, satanisté, Boha milující bloudi a třeba i klauni na jednokolkách a začnou vykládat své pošahané teorie o čemkoliv a provolávat svou neoblomnou víru, ta představa na mě byla tak moc, že se mi můj přehrávač s ebookem v paměti začal s odporem vzdalovat. Jak já ho mám ráda, ale tohle navždy poznamenalo naše elektronicko-čtecí vztahy. Ne, že by to bylo napsáno vyloženě špatně, styl je celkem dobrý, ale je to nevyvážené a příliš dlouho čekáte na to NIC, které se ukazuje na posledních stránkách. Stále čekáte, doufáte, říkáte si, že to už konečně přijde, že se ukáže ten velký zvrat s horou zeleného žvýkačkového slizu za patami a ono to ne a ne přijít. Žádná velká monstra vyskakující zpoza rohů, stínů, chytající vás za ramena a se smr-t-d-ícím úsměvem vás zabíjející. Nic. Vůbec nic. NIC, NIC, NIC!

Když jsem došla za elektronickou stranu 333 a stále se dělo to NIC, začala jsem se marně otáčet za něčím děsivým, abych to alespoň mohla ocejchovat jako horor. Ano, vyprávění o poutníkovi, mágovi či co to bylo, který putoval metrem a složil unavenou šíji na lepenku v opuštěné stanici kudy projíždí pravidelně souprava duchů, to byl sice jakýsi klasický prvek hororu, ale jinak… jinak je to jen takové vykecávání se o nudnostech, které jakože hýbou světem/metrem (mně spíše žlučí) a jsou hrozně důležité pro demokracii, politiku a vůbec všechnu tuhle celosvětovou mánii sjednotit se pod jednobarevným názorem a vlajkou. Pro autora nejspíše velmi důležité a asi tím chtěl sdělit nějakou obrovskou myšlenku, ale řekl toho tolik, že toho bylo až moc. Hlava bolela, oči pálily a ústa zívala. Zkrátka, všeho moc škodí a udělat ze zamýšleného „jakože“ hororu „jakože“ encyklopedii o všech možných názorových uskupeních, která svou částečnou debilitou ohrožují svět, to opravdu ne.

Co je na tom tak famozního mi stále nedochází. Neberu tomu to prostředí, které poskytlo perfektní prostor pro tento žánr, ale kde je to využito? Tomuhle tedy neříkám horor. Jediný hlubší smysl, který mi z toho celého tak nějak vyvstává, je možná docela praktická znalost moskevského metra, na jehož mapku se člověk sem tam koukl a díky tomu se teď třeba hned tak neztratí. Ano, jako informace pro cestovatele je to celkem novátorská metoda vštěpování, ale za horor, natož kultovní, bych to nikdy nepovažovala, protože tohle se dá předčítat i dětem, které by stoprocentně zabilo už prvních deset stran smrdících politickými a společenskými názory. Ne ne, tohle není horor, ale přetékající toaleta, která je zanesena neuvěřitelným množstvím věcí, které do ní rozhodně nepatří a to na co byla původně určena tam nikdy nebylo a jen jako místo božské úlevy se to tváří. Zkrátka, kadibouda z MORu.

undodendron
01.11.2011 3 z 5

Četl jsem a čekal a čekal a ničeho se nedočkal. V základu to není zlé - metro jako jediný možný prostor pro přežití, ve kterém dost vykonstruovaně působí snad veškeré světanázory, ale příběh a reakce postav i různé motivy jednání jsou "divné" a konec, s prominutím, hloupý. Čtivá kniha je a má jakýsi nápad i atmosféru, ale připadá mi dost nedotažená a to jak v logice příběhu, tak popisu světa, ve kterém autor příběh vypráví.

scr00chy
11.10.2011 3 z 5

3 a půl hvězdičky. Na můj vkus se to místy dost vleklo a všechny ty snové sekvence se mi už ke konci začaly dost zajídat. Navíc mi vadily ty fantasy prvky, i když jich bylo jen málo. Konec mi pak přišel zbytečně zbrklej a trochu odfláknutej. Ale abych jen nehanil, celkově mě to bavilo a téma jako takový je výborný. Ale to bude tím, že post-apo je moje oblíbené.

Renava
27.09.2011 3 z 5

Napriek nesporným kvalitám tohto románu, úžasnej vízii a prepracovanosti témy - života v metre po nukleárnej katastrofe, množstve postáv a ich bizarných príbehov (treba povedať, že autor sa vyhral s detailami) - nedokázala som v sebe nájsť nadšenie z čítania. Stále som čakala, kedy sa to zlomí, kedy ma to "chytí", ale nestalo sa ani v tretine, ani v polovici, ani na konci. Nedokázala som chytiť niť, ktorá by ťahala moju zvedavosť dopredu. Akokoľvek ma téma postkatastrofických vízii v knižnej i filmovej podobe uchvacuje, Metro 2033 tento účel nesplnilo.