Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3352 646

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

marlowe
17.08.2014 2 z 5

Značné zklamání, čekal jsem mnohem víc – zřejmě pod vlivem převážně obdivných hodnocení. Příběh se mi zdál plochý, málovrstevnatý, tažený v jedné monotónní linii, každá kapitola jako by byla napsána podle stejné matrice. Zkrátka jsme si s autorem nepadli do noty.
Knížku jsem asi po třech čtvrtinách odložil nedočtenou…

Mishell14
15.08.2014 5 z 5

Úžasné dílo, od úžasného autora, charizmatické postavy děj který vás strhne takhle si představuji dokonalou knihu.

Sue30
04.08.2014

Nejsem velký fanoušek sci-fi knih, ale tohle se mi fakt líbilo. Bylo to fascinující až neskutečné.

michalek16tr
02.08.2014

Vynikající posapocaliptický děj,líbil se mi a moc;)

nikyss
01.08.2014 5 z 5

Nejsem nadšenec postapokalyptického tématu ale kladné hodnocení knihy slibovalo příjemný zážitek.
Děj se byl místy zbytečně roztahaný a naopak jiné kapitoly byly zbytečně ochuzeny.Čekala jsem o mnohem víc propracovaný podzemní svět, charaktery postav, nové živočišné druhy (mutanty) ale i zničený nadzemní svět (Velká knihovna či bytový dům).
Kniha se však v celkovém dojmu povedla. Doporučuji.

Bayern88
30.07.2014 5 z 5

Vynikající nápad - lidstvo na pokraji vymření po krátkém jaderném konfliktu (není to úplně nepravděpodobné a tím to nutí k zamyšlení ještě dříve než knihu pořádně začnete číst).
Myslím, že se kniha autorovi povedla - formou internetových recenzí a diskuzí nechával knihu ovlivňovat a doplňovat experty na metro, zbraně, sci-fi, apod., takže jistá autentičnost tam je.
Nabízí dostatečný prostor pro fantazii a přemýšlění (např. stačí kouknout na google na fotky jednotlivých stanic metra) a ikdyž někdo autorovi vytýká plochost či nedostatečný popis, mně to vůbec nevadilo.
Příběh je místy zbytečně roztahaný (příliš mně neupoutala pasáž s Velkým červem či Čtvrtou Říší) a naopak u některých kapitol by toho klidně mohlo být více (například ve Velké knihovně nebo když Arťom putuje nočním městem a bytovým domem). Ale to jsou je drobnosti a i přes ně je kniha více než dobrá.

Jednoznačně doporučuji.

Scharks
09.07.2014 3 z 5

(Kdo ještě nečetl pozor na následující věty, mohou obsahovat menší spoiler!)
O Metru jsem slyšela pět samou chválu, jak je to úžasná napínavá a prostě ve všech směrech dokonalá knížka, ale musím se přiznat, že mě dost zklamala... Čekala jsem od toho mnohem víc - víc propracovaný podzemní svět a nové živočišné druhy a rozhodně méně politiky a všech možných náboženských a politických skupin. Doufala jsem, že alespoň konec bude takříkajíc bombastický a vynahradí mi všechny ty přetrpěné kapitoly, ale ani to se podle mě nestalo. Musím ale přiznat, že takovýto konec jsem nečekala, stále jsem byla napjatá jak se s tím autor popere a jaké bude to slavné vyvrcholení knihy a ono na poslední chvíli přijde osvícení hlavní postavy a nic se tím stejně nevyřeší? A pak hezky zase šup do podzemí, kde budou všichni žít pravděpodobně stejně jako dřív... Popravdě jsem z knihy dost zklamaná, ale
rozhodně to byla zajímavá zkušenost a jsem ráda že jsem si jí přečetla.

Morgause
29.06.2014 5 z 5

Ve tmě a špíně postapokalyptického metra se lidé z posledních sil snaží udržet se při životě, některým se daří lépe, ale jinde se rozvíjejí všechny patogeny společnosti: sektářství, rasismus, fanatický komunismus, návrat k primitivnosti. Do toho jsou podzemní trosky lidského světa ohrožovány novými, lépe přizpůsobenými druhy z povrchu, kterým je potřeba čelit. Samotný děj, který je poměrně zdařilý, provede čtenáře prakticky celým metrem - avšak protagonistův příběh byl dle mého názoru z velké části nástrojem pro popis celkové situace v metru, což mi ale nijak nevadilo. Nejsilnějším momentem byl pro mě jednoznačně závěr, který ukázal, že všechno snažení a všechny zmařené životy nejen protagonistových přátel mohly být zbytečné. Ale kdo ví, třeba nebyly - komu může člověk ve zničeném světě ještě věřit...
Kromě poutavého příběhu autor přináší i poměrně zajímavé filosofické názory ohledně osudu lidstva i jednotlivce a důvodu jeho existence. Tyto pasáže by některým čtenářům mohly přijít nudné, protože v některých případech rozmělňují děj, avšak já osobně je oceňuji. Velmi zdařilá je také autorova práce se strachem, který prosakuje celým příběhem. Několikrát jsem se přistihla, že s mrazením v zádech očekávám, jaká hrůza se skrývá za další zatáčkou tunelu metra.

baroo
28.06.2014 4 z 5

Lidstvo po katastrofě nucené žít v moskevském metru? Výborný námět.
Začátek je poměrně dost zdlouhavý, ale vyplatí se vydržet. Zbytek knihy jsem přečetla jedním dechem. Popis života v metru člověka do knihy přímo vtáhne. Cestování stanicemi napínavé a místy děsivé, jen mi chvíli trvalo než jsem se zorientovala ve všech těch názvech stanic (ano, i s mapou)

Karcoolka2210
23.06.2014 3 z 5

Hmmmm, trošku zmiešané pocity mám z tejto knihy. Začiatok bol taký, že som myslela, že to po prvej kapitole vzdám. Ale nejako som sa prelúskala ďalej a potom to bolo veľmi zaujímavé. Artyom a jeho úloha ma vtiahli do príbehu a jeho stretnutia s novými ľuďmi na rozličných staniciach boli miestami zvláštne, miestami strašidelné. Ku koncu som sa, ale miestami v príbehu strácala a koniec ma nejako nenadchol. Takže dávam 3 hviezdy. AJ

svist007
12.05.2014 4 z 5

Naprosto dokonalá kniha. Rozhodně každému doporučuji... :D

stoupa22
01.05.2014 3 z 5

Zajímavý námět i provední, ale na můj vkus je tam až moc pasáží, kdy se takzvaně nic neděje. Čtete jednu kapitolu se zatajeným dechem během pěti minut a další se prokousáváte dva dny. Filosofování vedlejších postav je asi příznačné pro jakoukoliv ruskou literaturu, nicméně naivita (a i hloupost) hlavního hrdiny mi občas lezla na nervy.

Ardein
18.04.2014 4 z 5

Geniální nápad zavřít zbytek lidstva (resp. co zbylo z Ruska) do metra, kde čekají až se na povrchu bude dát žít. Metro je rozdělené mezi různé organizace (fašisti, náboženští fanatici, vzdělaní lidé) a ty se mezi sebou zrovna nemusí. No a Arťom je potká všechny na své cestě za záchranou jeho okrajové stanice. A ne jenom je. Metro je plné záhad a mutantů. Mezi lidmi se mluví o vlacích plných duší zemřelých, které brázdí slepé koleje. Povídaček v Metru koluje více a Arťom se na vlastní kůži o některých přesvědčí. Knížka se četla perfektně, i když někdy mi přišlo, že se autor moc nechal strhnout popisem (třeba jednotlivých stanic).

Výborné čtení! :)

WerMaledictos
29.03.2014 4 z 5

Patapuf celkem vystihl můj pocit z této knihy. Ta čtvrtá hvězda je za to, že příběh knihy byl naštěstí několikrát prodloužen (původní konec měl být cca za polovinou současné knihy, kde hrdinu, který měl plnou hlavu otázek a těměř žádné odpovědi, zabila zbloudivší kulka) a dočkal sice trochu cliché, ale přesto zajímavého konce

Patapuf
01.03.2014 3 z 5

Tři hvězdy sem dal za nápad... sám o sobě je to super příběh, ale bohužel autor ho totálně zabil přílišnou snahou o filozofii a podobné odbočky úplně pohřbí veškeré napětí a kniha potom nemá ten správný děj.... Celou knihu čekám na pořádnou akci, která je sice na spadnutí, ale nikdy k ní nedojde a ten konec..... alespoň pro mě zklamání....

hankapimi
18.02.2014 2 z 5

Apokalypsa podle Dmitrije Glukhovského o moskevském metru po jaderném útoku, kde se přeživší skrývají před radioaktivním zářením i novými formami života a beztvarými hrůzami. Mikrosvět různých skupin lidí na stanicích metra, kde se snaží přežít, obchodovat i bojovat. Autorova fikce co se stane, jestli dojde k jaderné válce a vše, čeho civilizace dosáhla, zmizí..
S mým chabým orientačním smyslem jsem se v metru pravidelně ztrácela, s nevýrazným Arťomem jsem ve tmě proklopýtala desítky zbytečných kilometrů bez napětí sem a tam a únavné filosoficko-poučné pasáže jsem měla chuť přeskočit. Z úžasného autorova námětu šlo určitě vytěžit víc napětí, dynamiky, čtivosti a celistvosti děje.

kočičí anus
15.02.2014 4 z 5

Nevím, nevím. Celé to bylo napsáno tak nějak mdle, ale beru v potaz, že je to autorův debut. Hlavní hrdina je takový nudný nezajímavý blbeček. Nefandil jsem mu a občas mě pěkně sral. Největší problém jsem měl s roztříštěností děje. Je to takové epizodní. Jako seriál. Určitě to funguje v původním webovém záměru, ale jako kniha to působí divně. Na druhou stranu, atmosféra slušná, čtivost dobrá, děj odehrávající se na povrchu kulervoucí. Epický závěr to celé zachraňuje. 7/10

Sengee
12.02.2014 4 z 5

Perfektní kniha. Trochu protáhlejší začátek, ale způsob, kterým spisovatel píše, je velmi pestrý. Vtáhne vás to do opravdového metra po apokalypse.Dokonce jsem snad chvílemi cítila závan, který z metra známe. Jo, kniha se mi líbila.

reccal
12.02.2014 5 z 5

Poslední stránky dočteny dnes 1:29 ráno, a to jen proto, abych zjistila, že moje pečlivá věžička stavěná z desítek příběhů a situací byla kompletně zbořena několika závěrečnými stranami. Měla jsem pocit, že jsem v tunelu a dýchám plyn z unikajícího potrubí a začínám magořit. Prostě neskutečná pecka! Jen co má člověk pocit, že všechno bude na pár stránek v pořádku, tak šup, nečekaný, a leckdy poměrně brutální zvrat, a další ze svých teorií můžu škrtnout.
Zítra dorazí druhý díl a už se nemůžu dočkat.

TessDragon
03.02.2014 4 z 5

Metro 2033 jsem dříve znala jako jednu z těch vydařených her s kvalitním atmosférou a zážitkem, takže když jsem uslyšela o knize...neváhala jsem si jí přečíst. Mám za sebou i pokračování Last Light, které sice nebylo založené na událostí ani jedné z vydaných knih, ale je i tak vydařené jako 1.díl, ne-li lépe. Vraťme se teď ale k předloze veleúspěšné hry. Kniha mě nadchla. Sice je opravdu hodně odlišná od zmíněné hry, stejný je jen cíl a závěr. Také mi přišla místy moc roztahovaná, ale jsem ráda, že jsem měla možnost si ji přečíst, protože ta atmosféra stojí za to! Ale hra pro mě i tak zůstává lepší.

Ten konec mě nikdy nepřestane dostávat.....