Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3353 646

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

pkr
16.07.2013 4 z 5

Perfektní nápad, opravdu perfektní. Škoda jen, že autor není zkušenější a, aspoň podle mě, nevytěžil z myšlenky postapokalyptického života pod zemí všechno. Věřím, že kdyby to psal po pěti vydaných knihách, dílo by celkově bylo propracovanější a promyšlenější. I tak se mi kniha moc líbila, jen nevím, jestli si ji ještě někdy přečtu znovu. Každý fanoušek sci-fi by si měl metro přečíst, jinak jakoby nežil. Za sebe pouze mohu říct, že se mi líbila více ta uvěřitelná část díla (život pod zemí kvůli radiaci na povrchu, rozdělení obyvatelstva do komunit podle vyznání, rasy atp.). To neuvěřitelné, čímž mám na mysli různé radiací poznamenané příšery a jakési nadpřirozené lidské bytosti se schopností číst myšlenky, se mi do knížky nehodilo, nebo to nebylo na můj vkus moc propracované. Hlavně ten konec i když mi vyrazilo dech to překvapivé rozuzlení, zakončení knihy mi přišlo náhlé, jakoby autor už neměl čas na její dopsání. Metro 2033 je ale autorovou prvotinou, a tak to moje fotrovské vytýkaní detailů nemá smysl, protože asi každý spisovatel by si přál napsat svou první knížku alespoň z poloviny tak dobrou, jako je tato. Dávám 4/5, jelikož věřím, že autor jednou přijde ještě s něčím větším, s něčím, z čeho si všichni sedneme na zadek.

pauele
04.07.2013 2 z 5

Hlavný hrdina s ktorým sa dá stotožniť a prežívať jeho strasti len veľmi ťažko. Epizódne postavy prichádzajú a odchádzajú bez väčšieho povšimnutia. Kniha neustále dáva nádej, že sa zlepší, ale to sa nestane. Veľká škoda nevyužitého potenciálu. Námet s ktorého by skúsenejší a vypísanejší alebo "talentovanejší"? spisovateľ dokázal urobiť nesmrteľný príbeh. Takto iba šedivý priemer. Toto všetko navyše podtrhuje totálne zbabraný slovenský preklad.

avel
02.07.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha se strhujícím námětem a ještě překvapivějším koncem. Originalita knihy mě okouzlila.

beanstk
25.06.2013 4 z 5

Jeden z nejlepších postapokalyptických románů poslední doby. Lidstvo přežívá v moskevském metru po jaderné válce. Stalkeři, paranormální jevy, sekty, uzavřené komunity ... velmi barvitě a invenčně vylíčeno. A jako bonus zmutovaní knihovníci :-)

smnpka
24.06.2013 5 z 5

Tahle kniha mě úplně vtáhla, děj jsem měl celou dobu před očima jako bych se díval na film. Je to originální náhled na následky jaderné války. Asi ne každému sedne možná až přehnané množství filosofie s níž se hlavní hrdina setkává při cestování v podzemní síti metra (nejvíc mi vadil Chán :D). Filmové zpracování této knihy zatím není, ale určitě potěší PC hra na námět knihy.

markuc
20.06.2013 4 z 5

Velmi poucne a napinave cteni. Hvezdicka dolu je vlastne jen za konec a obcas zbytecne rozvlacny dej. Vse ale dostatecne vyvazi napinavy dej a nektere akcne-dobrodruzne momenty.

MaŠle
17.06.2013 4 z 5

Vtáhne vás do spletité sítě metra, rozžvýká a na konci vyplivne.

vipera
13.06.2013 5 z 5

V Metru jsem vězela celou svou duší i tělem. Cítila jsem všudypřítomnost jeho stropu i obestírající tmy. Klopýtala jsem přes pražce a držela se Arťoma za ruku...

James Hijack
09.06.2013 5 z 5

Touto knihou jsem byl naprosto ohromen a tak už mi nezbývá než si počkat na pokračování v podobě Metro 2035, kde je hlavním hrdinou opět Artyom (aspoň co jsem se slyšel).

BooksLucyKing
08.06.2013 4 z 5

Zajímavý příběh o postapokalyptickém životě v metru. Prvních 25 str. jsem moc nadšená nebyla, musela jsem se prokousat tou politickou situací v metru ale potom, když konečně začal Arťomův příběh kniha nabrala na spádu a akci. Hltala jsem stránku po stránce. Občas mě sice unavovali ty sektařské proslovy a dělalo mi potíž si ty podzemní stanice a život na nich představit, ale jinak strach z tunelů a všechny ty podivné věci, příšery a i nový život na povrchu, to se mi moc líbilo.

SuperFrankie
05.06.2013 5 z 5

Skvělé a originální!

unavensluncem
20.05.2013 5 z 5

Velice povedeny apokalypticky pohled na svet v uchvatnem prostredi obrovskeho moskevskeho metra...

arne
20.03.2013

Musela jsem ocenit hlavně nečekaný konec. Jinak kdyby kniha byla kratší, tak se nic moc nestalo.

St. Jimmy
10.03.2013 4 z 5

Po dlouhé, opravdu dlouhé době, jsem si chtěl dát zase jedno science-fiction. Vybral jsem si tohle a zklamán rozhodně nejsem! Už jenom nápad, že po jaderné válce je lidstvo nuceno žít v metru, je opravdu vynikající. Arťom je sympaťák, není to žádný superman, čas od času udělá pořádnou botu, ale rychle jsem si ho oblíbil a celou knihu jsem mu fandil. Putování po stanicích metra je vylíčeno opravdu bravurně – na každé stanici prakticky něco nového, autor si s popisem zkrátka opravdu vyhrál (což však neznamená, že bych rok 2033 rád strávil někde v metru). Jediná věc, která mi trochu vadila, že toho chvílemi bylo moc – nejdřív fašisté, pak revolucionáři, jehovisté, satanisté, kanibalové... ale to je spíše otázka osobních preferencí a ne chyba autora. Jakékoli drobné šmouhy na tomto díle však smazal konec. Ten totiž předčil jakákoli má očekávání. Super.

Pepek24
06.03.2013 3 z 5

Už je to dávno co jsem se s touhle "ruskou postapo. biblí" setkal poprvé..... a tak jako napoprvé i na podruhé a posléze i na potřetí mne příběh Arťoma vtáhl a na konci vyplvl naprosto vyčerpaného a " dobře vyčteného". Pekelně či spíše Ďábelsky zvolené prostředí moskevského metra, politického zřízení jednotlivých stanic,tras.... vždy mne u toho napadne kam se schováme mi... do pražskýho metra se dostala i Vltava natož pak radiace nebo nedej bože knihovníci... všem kteří si stýskaji po pořádné postapo scifárně doporučuju, všem ostatním taky akorát se asi nepobavite tak jako já...

Reiben
03.03.2013 2 z 5

Na tuto knihu jsem se opravdu těšil a dlouho se na ní chystal. Nakonec jsem byl však velmi zklamaný a dokonce jsem Metro 2033 ani nedočetl (což se mi nestalo už hodně dlouho). Stránky ubíhaly neuvěřitelně pomalu, napětí skoro žádné, hl. hrdina nezajímavý a hlavně kupa rádoby chytrých filozofických keců a teorií, u kterých jsem skoro usínal. V celé knize mě zaujalo jen několik pasáží a musím ocenit hlavně zvolené téma a svět, který autor vytvořil. Bohužel veškerý potenciál zůstal nevyužitý.

ras
27.02.2013 3 z 5

Výborné kulisy, děj horší.
V doslovu se čtenář dozví, že kniha je kolektivním dílem vzniklým na internetovém fóru (jak sovětské! možná by se z toho mohl stát nový trend). Možná proto připomíná nepříliš sourodé leporelo bizárností pospojovaných oslými můstky. Pozitivem jsou fascinující popisy prostor a fungování metra. Nikdo už ale autora neupozornil na nefunkčnost popsaného ekosystému.
Literárně mi to přišlo až příliš prostinké - hlavně dělení na hodné a zlé obyvatele metra. Postavy jsou ploché a popsané spíše svým vybavením, než charakterem. Vědeckofantastický aspekt je potápěn paranormálními jevy, proto je i závěr sice překvapivý, ale nikoli ohromující.
Navzdory tomu všemu se mi kniha četla moc dobře a neobvykle mi oživila vzpomínky na Moskvu. Milovníkům postapo, co byli v moskevském metru, vřele doporučuji.

bondula
22.02.2013 4 z 5

Najviac oceňujem atmosféru knihy, počas čítania som skutočne cítil atmosféru tmavých tunelov moskovského metra. Myšlienka knihy je veľmi zaujímavá, no dalo sa z nej však vyťažiť viac. Mapa metra na obale poskytuje knihe priestorovú dimenziu, veľké plus. Záver mi pripadal trochu nedotiahnutý, čakal som údernejší koniec. Napriek tomu je knižka veľmi príjemným oddychovým čítaním.

Irika
07.02.2013 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, pár večerů do 2h v noci a těžko se mi od ní odcházelo. Už se těším na druhý díl.
Mnoho věcí je v knize k zamyšlení. Ukazuje, jací opravdu jsme, jak se lišíme jeden od druhého, ale přitom jsme vlastně úplně stejní. I pohled autora na postapokalyptický svět se mi zdá docela realistický a živý, popis prostředí i jednotlivých charakterů postav vtahuje do děje.

s.a.y
05.02.2013 4 z 5

Přečtení téhle knihy jsem nelitoval. Ne každý čtenář snáší ponurou atmosféru v knize obecně, takže pokud máte problém s klaustrofobií, tmou a ponorkovou nemocí, tak asi nic pro vás. Pro ostatní velice zajímavé čtení s velmi silnou atmosférou. Zajímavá studie lidského smýšlení ve stísněných podmínkách moskevského metra poté, co bylo samotné město zničeno atomovým náletem...