Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3348 646

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

martunka
10.04.2017 4 z 5

Pro mě je to určitě zajímavé čtení. Líbí se mi příběh, ve kterém můžu sledovat různé příběhy současně.

Fajťák
10.04.2017 4 z 5

Komunisti, fašisti, jehovisti, Che Guevara, čarodějové a drobná božstva, démoni, uctívači Obřího Červa a to vše obalené v hávu Darwinistického vývoje druhů. Popravdě moc nechápu, jak něco takového může pohromadě na jednom místě fungovat, ale musím přiznat, že to tak prostě je. Autorovi se povedlo popsat post apokalyptický svět a hlavně lidstvo, které nehledě na příkoří kterými si prochází, vždy najde důvod, proč se mezi sebou hádat, bojovat a bezdůvodně umírat v nesmyslných válkách. Jediné, co z mého úhlu pohledu, snižuje celkový požitek z knihy je neustále vodění hlavního hrdiny za ruku v podání nekonečného množství společníků. Když aktuální společník zemře, a on zemře, je v mžiku vystřídán společníkem novým, který přesně ví, co je třeba udělat. Také mi v knize tak trochu chybí popis historie, který by dal do souvislosti jak se lidstvo ocitlo v tak svízelné situaci. Nicméně, kniha byla úžasná. Doporučuji k přečtení.

Natali692000
04.04.2017 4 z 5

Metro 2033 je podle mě opravdu povedená kniha. Bavilo mě to od začátku do konce. Bylo to jako na houpačce, chvíli se zdálo, že bude vše v pořádku a najednou BUM, a ono ne. Po celou dobu mi dělalo problém představit si tu absolutní tmu. Při čtení jsem na ni často zapomínala. Je to pro mě zkrátka nepředstavitelné, že jediným zdrojem světla je několik ohňů, nouzové osvětlení nebo svítilny. Ze všech postav mě nejvíce zaujala ta hlavní, tedy mladý Arťomko, a poté Chán. Ten se mi opravdu líbil. Také Mělnik byla hezky propracovaná postava. Výborné byly všechny sekty a víry. Konec knihy, ten mě tedy úplně dostal. To byla bomba. Jediné co bych vytkla byla část s Kremlem a tou potvůrkou. Přišlo mi to už trošku moc. Dále mě rozčilovaly chyby v tisku. Jinak jsem si čtení moc užila a těším se na další díly. :-) 4,5*

JulieJames
03.04.2017 4 z 5

Uf uf. Takhle dlouho jsem knihu snad nikdy nečetla, a to nejsem žádný pomalý čtenář.
Nicméně, jsem ráda, že jsem se dokopala knihu si přečíst. Ze začátku mě moc nebavila, až jsem si říkala, jestli mě vůbec něčím zaujme, ale poté, co se Arťom vydal na svou misi, už jsem si opravdu užívala. Glukhovsky má neskutečně širokou slovní zásobu, popisy barvité, člověk má úplně pocit, že je v metru s přeživšími. Skvělé se mi zdály i všechny druhy myšlenkových pochodů a víry, kterých bylo v knize popsáno mnoho.
S knihou jsem velice spokojená, i přes to, že jsem ji přelouskávala poměrně dlouho a ne vždy s chutí. Autor sice mohl přidat do děje nějakou zajímavou ženskou postavu, ale nevadí, zážitek byl přesto výborný :-)

jana1976
29.03.2017 3 z 5

Začátek se podle mě velmi táhl, konec už měl šmrnc. Do pokračování se pustím, ale musím si dát čas...

Jessica007
24.03.2017 4 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. V současnosti sci-fi a podobně moc nečtu, četla jsem je jako mladá - dnes už je to klasická sci-fi. Přemýšlela jsem, zda si nemám v rámci čtenářské výzvy přečíst znovu třeba R.U. R., nakonec jsem se ale rozhodla pro Metro 2033. A rozhodně nelituji. Dílo je tedy hodně dlouhé, ale určitě zajímavé. Konec - ten mě tedy dostal. Ten se tedy opravdu povedl..

jan14s
23.03.2017 5 z 5

Velice se mi líbilo prostředí moskevského metra po atomové válce. Příběh byl poutavý až dokonce, který byl skvěle napsán.

eliska2669
21.03.2017 4 z 5

Má to strašně moc chyb. Opakující se situace, moc debilních nestvůr, moc řečí...
Ale Arťom a celková atmosféra metra to takovým způsobem vynahrazují, že tu knihu žeru i přes všechny blbosti, co obsahuje.

Hraboshka
19.03.2017 4 z 5

Občas mě štvaly řeči o osudu a poslání, občas mi lezl na nervy přemoudřelý Chán (nic proti přemoudřelým postavám, ale Chán fakt ne). Občas se to všechno trochu opakuje - Arťom někam přijde, někdo mu pomůže, dostane se do průšvihu, zázračně vyvázne, někam přijde...
Ovšem jinak se mi kniha četla moc hezky, prostředí a atmosféra podzemního světa nemají chybu. A konec... Konec se vážně povedl.

barlow
11.03.2017 5 z 5

Živoucí svět, který nabízí řadu možností, jak by se mohl člověk vyrovnávat s realitou postapokalyptické společnosti. Někteří hledají spásu ve víře, jiní v ideologii, někteří chtějí pouze přežít. V tomto chaosu se pohybuje hlavní hrdina, který musí projít spletitým a nebezpečným klubkem tras moskevského metra. Pořád si myslím, že z knihy šlo vyždímat víc, ale i tak je čtivá a nabízí řadu napínavých situací s nečekaným závěrem. Tolik k osudovosti....

Alvari
10.03.2017 4 z 5

Příběh se skvělou atmosférou, která vás vtáhne do všudypřítomné temnoty okolních tunelů, krajiny na povrchu, která vás přivítá svou pustou nepřátelskostí a k tomu všemu plno lidí i nelidí, kteří se od sebe často velice liší nejen svým názorem a postojem k životu. Příběh o tom, když se lidé snaží za každou cenu zachránit a ubránit své životy, ale přitom dělají pravý opak.

Bigluska
07.03.2017

Úžasná knížka. Četlo se to prakticky samo. Takové příběhy mám ráda, nezklamalo mě to. Do hlavní postavy se nelze nezamilovat. Konec byl zajímavý, toužím po pokračování, co se stalo potom??

roxann
03.03.2017 5 z 5

Metro 2033 je výborný postapokalyptický román. Nie je to plochý akčňák, kde je jednoznačný kladný a záporný hrdina, kde vám autor povie, koho máte milovať a nenávidieť. Všetko musíte zistiť sami, musíte sa vžiť do situácie postáv. Prežiť si, aké to je, tápať v tmavých tuneloch moskovského metra, kde na vás číha tušené, ale nepoznané nebezpečenstvo. Kniha vás vo vlnách posúva ďalej a ďalej, po dávke napätie vás ukľudní a vy v presvedčení, že je to za vami, vpadnete do tej časti tunela, z ktorej máte ešte väčší strach, ako z predošlej.
Nie je to ľahké čítanie, tí, ktorí majú radi rýchle tempo a spád a jednoznančný dej s jednoznačnými postavami, by si ju ani nemali brať do rúk. Ovšem pre tých, ktorí majú radi ruské sci-fi, Strugackých či Lukjanenka, bude Metro pána Glukhovského výborným spoločníkom.

WiiKii
01.03.2017 4 z 5

Celý děj knihy je přípravou na konečnou myšlenku autora o lidské agresi a nepochopení.

Vše je podřízeno této myšlence, která vygraduje až v úplném závěru. Takže postavy, politické ideologie, náboženství i samotná hlavní postava je příprava na konečnou myšlenku.

K tomu ještě dodejte ponurou post-apokalyptickou dobu a máte Metro 2033. Ve kterém se mě ale nelíbily jednotvárné postavy, které fungovaly na principu "Toho Arťoma sice neznám, ale řeknu mu můj pohled na svět/metro" a (omlouvám se za výraz) "Nečum, já jen procházím v tomto příběhu".
+ I když se ze začátku zdá, jak je vše dokonale propracované, nakonec zjistíte, že jde především jen o agresivní ideologie či radikální typy náboženství, což je trochu škoda.

Ale závěr, lehké napětí, ponurost a pár z nesčetného množství filozofování mě donutilo dát těsné čtyři hvězdy.

katanka
25.02.2017 5 z 5

Myslím, že stejně jako já, spousta lidí před přečtením od této knihy očekává především akci a nekonečnou řežbu s mutanty. Tomu se kniha vymyká, někomu to třeba bude vadit, ale u mě to nebylo na škodu, naopak to navodilo napětí a pocit stísněnosti.
Nabízí vykreslené charaktery, představy, kolísání na okraji šílenství a především úvahy, kam směřujeme a jak velký význam má naše individuální existence (ale třeba v ní naleznete něco úplně jiného). To vše je zasazeno do zajímavého, rozmanitého prostředí feudálních státečků Metra. Po přečtení tří knih od tohoto autora, si myslím, že to patří k jeho stylu, který jsem si mimoděk zamilovala.
Pozor, nejedná se o bezduché sci-fi, což by mi češtinářka stejně nevěřila...

dzejbi
23.02.2017 3 z 5

“Ten, kdo je dostatečně odvážný a vytrvalý, aby celý život hleděl do temnoty, spatří v ní jako první záblesk světla.”

Postapokalyptická sci-fi není zrovna mým srdečním žánrem. Herní adaptace díla Dmitrije Gluchovského mi ovšem natolik uhranula, že předloha okamžitě putovala na seznam četby. Po přečtení však nemůžu tvrdit, že by převládalo nadšení.

Namlsán adaptací jsem očekával spád a akčnost a dostal knihu, jež obsahovala především snové představy, halucinace, politiku, souboj ideologií, sekty a neustálé filozofování o osudu a smyslu života. Jistě, dokresluje to mimořádně temnou a ponurou atmosféru (což je velké plus), ale ocenil bych víc přímočarosti.

V podstatě kniha nabízí poznávací výlet do moskevského metra. Hrdina putuje ze stanice do stanice, prozkoumává podzemní svět, dostává se do problémů a jeho neustále se měnící doprovod se ztrácí nebo umírá.

Metro 2033 je mnohdy napínavé, ale skutečný strach se u mě nikdy nedostavil.

Jelikož se mapu metra hodí mít po ruce, doporučuji vytisknout si ji (goo.gl/OWIC51).

Aleen
21.02.2017 5 z 5

Velmi dobře navázáno na tradici kvalitní ruské sci-fi. Postapokaliptické romány moc nečtu, protože mám vždy strach, že by to tak mohlo dopadnout....Ale pustila jsem se do něj a nelituji. Postavy jsou uvěřitelné, exteriéry také a zápletky hezky rozvedené. Bavilo mně hledat na pláncích, kde jsem a co mně čeká na další stanici, jestli se vůbec můžeme dostat vytičeným směrem. Strhující, děsivé a nečekaně i dojemné.

Pavo.Klima
13.02.2017 2 z 5

Crcání se čtením mi trvalo asi půl roku. Neustálé putování bylo jako chůze v kruhu.
Snové fantazie a průchody chodbami se mi jevily zdlouhavé.
Epizody různých dobrodružství mne spíš unavovaly - toto není mozaika, která by pro mne z jednotlivých příhod skládala kaleidoskop.
Naopak si mnoho "vzrušujících" nebezpečenství po přečtení celé knihy nevybavuji... Mnoho postav mi splývá.
V kontextu vyznění příběhu přemýšlím nad marností putování a tedy i celého příběhu.
Světlou výjimkou byla nadzemní akce s Danilou. Ta měla spád a celkem mne i zajímala.
Z příběhu mi v hlavě zůstává slepenec, který pro mne moc pohromadě nedrží.

Sarah11
11.02.2017 3 z 5

Co k téhle knize napsat... Ze začátku jsem byla hodně zklamaná, protože jsem očekávala něco úplně jiného, než tahle kniha nabízí, vůbec jsem se nemohla začíst, nesedl mi styl psaní, všechno se tak podivně vleklo, často jsem se ve všech těch stanicích, jménech a názvech ztrácela a několikrát jsem uvažovala o tom, že knihu odložím. Nicméně mi bylo líto peněz, které jsem do knih vrazila, a tak jsem jí dala ještě šanci. Nebyl to tedy žádný extra akční trhák, který jsem tak trochu očekávala, ale mělo to svoji zvláštní depresivní a ponurou atmosféru, která si mě nakonec dokázala získat. Není to úplně jednoduché čtení, ale svět, který autor vytvořil, je opravdu fascinující. Jen s hlavním hrdinou jsem se za celou dobu nějak nedokázala sžít. Přišlo mi, že Arťom je prostě jen taková loutka, která se věčně nechává vláčet osudem a nemá svůj vlastní rozum a názor.

topeti
10.02.2017 5 z 5

Svět vtěsnaný do Moskevského metra. Lidé se nezmění, ani když zničí zemi, nedostanou rozum, neskloní se, nepotlačí svou nadřazenost a pýchu. Stále stejně baží po moci a bohatství, jsou předpojatí, přesvědčení o své nadřazenosti a každou jinakostí pohrdají. Hlavní hrdina Arťomko se mi líbil. Jeho prozření na konci knihy potvrzuje moje slova výše. Příběh se dobře čte, pěkně je popsaný život a jednotlivé komunity. Je skvělé, že v knize nejsou, žádné vztahové a milostné bláboly. Po přečtení komentářů k 2034 a 2035 nevím jestli se do nich pustit.