Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3348 646

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

Týnidlo
16.05.2016 5 z 5

Tato kniha je moje srdcovka. Je velice napínavou s propracovanou knihou, která v sobě skrývá mnoho myšlenek, které jsem ještě tak úplně nezpracovala, ačkoli jsem knihu četla už před delší dobou. Kdybych mohla dala bych hvězdiček šest a i více. Mohu jen doporučit. Hlavní hrdina mi byl sympatický a oblíbila jsem h¨si ho téměř hned i se stylem samotného autora.

Ričí
07.05.2016 3 z 5

Tak jsem se po několika týdnech konečně prokousal k vyslouženému konci. Ačkoliv se zdá, že 472 stránek (včetně několikastránkového slovníku a závěrečných autorových poznámek + poděkování) není zase tolik, trvalo mi okolo tří týdnu normálního tempa čtení, než jsem se dostal ke konci. Věděl jsem, co mám do románu očekávat a už jsem měl utvořenou představu o autorově způsobu psaní, ale tentokrát jsem poněkud narazil. V minulosti jsem přečetl Budoucnost, jednu z autorových nejnovějších knížek, která mě příjemně nadchla a hezky jsem si početl, navzdory tomu, že měla o nějakých 200 stránek více.
Méně je někdy více, přesně tohle platí i zde, protože Metro 2033 by mohlo bez jakéhokoliv problémů být o celý 150 stránek kratší. Začátek byl velmi čtivě psaný, do knížky jsem se naprosto zakousl a nemohl se odtrhnout... ovšem toto nadšení vyprchalo někde u dvousté stránky, kdy se děj začal nudně a velice složitě táhnout, nacházely se zde několikastránkové popisy Arťomových pocitů a nálad, což mě ABSOLUTNĚ NEBAVILO. Zde nastalo moje zpomalení, byl jsem unuděn a přesvědčen, že jsem zaseknutý na stejné stránce pořád dokola a ačkoliv to říkám nerad, musím přiznat, že jsem vlastně ani moc nevěděl, o čem čtu. Prostě jsem to chtěl mít za sebou. Jakmile se však dostanete přes nudnější pasáže, nabere příběh poměrně zajímavý spád a pak už se čte lépe.
Sečteno, podtrženo - Metro vlastně není vůbec špatná knížka, nápad je zajímavý, o akci není nouzi a charaktery se to jen hemží. Škoda těch nudných pasáží, s takovým nápadem se asi dalo dělat více.

elcapitano
02.05.2016 3 z 5

Narozdíl od většiny nadšených komentujících, já zas tak uchvácený nejsem.
SPOILER** Knížka mi strukturou vyprávění přijde málo zajímavá - vlastně se junior někam vypraví, jde a po cestě ho potká spousta dobrodružství. Trochu si u toho zafilozofuje a na konci prohlédne, ale už je pozdě. Autor se snaží vystihnout společnost po apokalypse - přiznám se, ani to mne nijak neoslovilo. Jestli je to způsobené takovým "neslaným - nemastným" popisným stylem psaní, nevím.
Na knize je ale poměrně zajímavé to, jakým je světovým fenoménem a i to, jakou genezí prošla, než se dostala na trh (spolupráce fanouškovské základny na internetu).
Dočetl jsem do konce, ale dalo mi to trochu přemáhání.
Teenager by byl asi spokojenější.

deirdre
10.04.2016 5 z 5

Posledné večery som teda trávila v moskovskom metre. Repete bolo rovnako uchvacujúce, ako keď som to pred rokom čítala prvý raz. A objavila som ďalší rozmer knihy, ten, ktorý je vidieť len z pohľadu neviditeľného pozorovateľa... Výborné postapo!

Allia
08.04.2016 5 z 5

Tak tedy za mne opravdu skvělé postapokaliptické sci-fi. Od začátku až do konce vás příběh nechce pustit a vy tak nemůžete odložit knihu. Putování Arťoma a jeho myšlenkové pochody se vás dotýkají tak, že máte pocit, jakoby jste stáli po jeho boku, pozorně sledovali jeho pouť a napjatě čekali, jak se vyvrbí daná situace. Snad jako neviditelný pozorovatel. ;-) Jinak opravdu mi tu nic nechydělo, dechberoucí zvraty, sekty, komunisti a dokonce i fašisti + dokonce lidožravý mutanti. Ani konec vás nenechá chladné a budete přemýšlet co bude dál. Určitě sáhnu i po daších dvou dílech a už se těším :-)

Palorizek85
27.03.2016 5 z 5

Výborné scifi z Moskevského prostředí. Originální nápad, výborná, místy až děsivá atmosféra.

Kotas53
17.03.2016 3 z 5

Je důležité aby vás neodradila první polovina knihy, kdy se vše táhne, kapitoly jsou psány příliš rozlehle a čtenář se lehce ztratí v ději. Lehce za půlkou mě však kniha vtáhla a dočetl jsem ji se zatajeným dechem. Ačkoliv se mi kniha moc líbila, čekal jsem na základě ohlasů něco víc.

ckostonc
08.03.2016

Myslím si, že jde o velice kvalitní dílo, ale mě příliš nesedlo, i přes to, že je mi téma velmi blízké. Postavy nemastné, neslané, dialogy a celkové tempo děje neustále přerušované myšlenkovými pochody hl. hrdiny a popisnými pasážemi snažící se navodit na tu správnou beznadějnou notu, ale působily na mě spíše rušivě. Spousta zajímavých a tajuplných věcí/úkazů/stvoření byla bohužel také nějak zahrána do outu. Jinak skvělý nápad, i přes zápory má kniha dost skvělých detailů, a také několik opravdu nervy drásajících momentů. Zkuste ji, třeba vám sedne víc než mě! ;)

Rawen616
08.03.2016 5 z 5

Dlouho jsem jí sháněl. Dohrál jsem hru a tak jsem tak nějak tušil do čeho jdu. A podobně jako hra, tak ani kniha nezklamala. Je tu ale jedna taková specifická věc - podobně jako u Chiny Mievilla jsou tu kulisy daleko působivější než samotní hrdinové a příběh. To mě ale nevadí, užíval jsem si celé lidstvo smrsknuté do těch tunelů se všemi těmi bohy, ideologiemi atd. O občasných výletech na povrch kde už vládne něco zcela jiného ani nemluvě. V základu jde přitom o takový docela běžný fantasy příběh. Mladík z malé vesničky se vydává splnit velký úkol a cestou se k němu přidávají/umírají nejrůznější přátelé a postavy, přičemž mu každá sdělí nějaké moudro nebo předá předmět který mu ve splnění tohoto úkolu pomůže. Na konci je naštěstí ta určitá naivita hrdinova chování i to, že je spíše jakoby vláčen tunely a okolnostmi celkem uspokojivě vysvětlena. Chyb by se našlo dostatek, ale moje očekávání kniha splnila. Mám pro postapo obrovskou slabost.

FlashDC
05.03.2016 5 z 5

Kvalitně napsáné postapo. Ta romantická představa toho hnusu v podzení sálá z každé stránky.

Popluh
26.02.2016 4 z 5

Celou dobu se mi na knize tak trochu něco nezdálo. Téma mám rád, ruské pojetí a reálie i díky Lukjaněnkovi též, ale zkrátka to nebylo ono. Co mi tam podvědomě vadilo jsem se dozvěděl paradoxně až z doslovu. Byl tím fakt, že Glukhovsky napsal jako knihu v podstatě jen první nástřel, který byl značně jiný (a možná by mi byl i bližší, ale kdo ví, z těch pár vět). Zbytek psal online a za pochodu a za stálé konzultace se čtenáři. Což mi přijde fajn, pokud jste v centru dění. Bohužel kniha na mě nejspíš díky tomu vůbec nepůsobila sevřeným dojmem. Snaha o cliffhanger na konci každé kapitoly byla nakonec víc než jasná a těch vyvrcholení bylo tolik, že už jsem v podstatě neměl sílu prožít to závěrečné.

Alfirin
18.02.2016 4 z 5

První část knihy trochu jednotvárná, ale po druhé půlce už to čtenáře chytne a nepustí. Konec je největší nářez!

BellC
13.02.2016 3 z 5

Musím říct, že dle ohlasů jsem očekávala víc. Celkový potenciál, který příběh měl (a ano, spousta opravdu světlých, tedy spíš temných částí se naskytla) se rozplynul ve změti naprosto neuvěřitelných náhod, které už mě začly ke konci spíš štvát. Celkový dojem ale zřejmě nejvíc zabil ten odporný překlad, ve kterém se mi kniha dostala do ruky včetně nespočtu pravopisných chyb a překlepů. Tři hvězdy za nápad, některé situace, které byly rozpracovány příjemně, dvě hvězdy ztratilo na částech hraničících s nejapností a nedopracovaných myšlenkách + překladu. Překvapivě ale mám chuť přečíst si další díl. Jestli se o něm ale říká, že je mnohem méně epický než tento... no potěš.

mochr
12.02.2016 5 z 5

První kniha od Glukhovskeho, Postapo tématiku mám rád odjakživa, a ač jsem moc nečetl, odhodlal jsem si ji pořídit (dar pod stromeček :))
Popis prostředí do detailu propracovaný, systém Metra taktéž, u oblud záleželo na vaší fantazii. Je pravda že kniha je dlouhá, mohla by být o pár stránek kratší,ale i tak to bylo moc dobré čtení s překvapivým koncem.
pro milovníky postapo povinnost (5/5)

Snow2
04.02.2016 5 z 5

K této knize jsem se dostal skrze počítačové hry které podle ní byli udělány........no čekal jsem od ní hodně a moje očekávání se mi vyplnilo.Kniha měla vše co jsem od ní očekával: poutavý a propracovaný děj, skvěle navozená atmosféra, dobře napsané postavy...
Popisy prostředí mi nepřipadaly nějak strašně dlouhé, ale tak akorát aby si člověk mohl trochu detajlněji představit jak to v postapokaliptickém metru vypadá, což u knihy která sází poměrně dost na svojí atmosféru není vůbec na škodu...
Konec je poměrně dost k zamyšlení...Inu přečtěte, pochopíte (...a nebo taky ne).
Rozhodně doporučuji (5/5)...

FillaSFC
01.02.2016 4 z 5

Výborná kniha, která chytne a nepustí. Autor mě tímto dílem zaujal a kromě již přečteného pokračování mám v plánu přečíst si také další jeho knihy. I skvělé Metro 2033 má však svá ale - především je to někdy až zdlouhavý a chaotický popis jednotlivých stanic, kterých je v příběhu opravdu hodně. Úplně mě nenadchlo ani finále, po kterém jsem si, očekávajíc vysvětlení a pokračování Arťomova příběhu, ihned pořídil druhý díl, leč jde v podstatě o novou, samostatnou knihu.

Nebýt těchto dvou maličkostí, bylo by to za plný počet hvězd :-)

Eva88
30.01.2016 3 z 5

První polovinu knihy jsem těžce přelouskávala, druhá polovina mě pohltila, závěr úplně překvapil a donutil k zamyšlení. Takže ve výsledku pěkné počtení. :-)

AniUnicorn
20.01.2016 5 z 5

Tato kniha určitě patří k mým oblíbeným. Velmi se mi líbí nápad a děj je velmi napínavý a zajímavý. Obvzlášť konec- ten donutí člověka dlouho přemýšlet, jestli je to, co lidská společnost dělá, opravdu správné.

HelenkaValinka
20.01.2016

Tuhle knihu mám rozečtenou už delší dobu a ne a ne ji dočíst... na mě asi moc obšírně psáno ale věřím, že její čas také přijde.

Janek
18.01.2016 3 z 5

Já jsem se v podzemí toho metra mnohokrát beznadějně ztratila. Nechybělo tomu napětí ani správně ponurá, temná atmosféra, ale vlastně mě nechávalo zcela chladnou, kam hrdina celou tu dobu jde a jestli dosáhne svého cíle.