Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3350 646

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

qwill
17.01.2016 4 z 5

další z knih, kde se vyskytují knihovníci..... No, nejen vyskytují.....

v Moskvě jsem byl před olympiádou v roce 1979 a metrem jsem cestoval.

bohous2268
12.01.2016

Je to paráda, jednoduše paráda , knihu jsem nemohl sehnat a nakonec jsem ji dostal k Vánocům :)) moc se těším na 2034 a 2035

honza7843
12.01.2016

Úžasná knížka, napsána parádní formou, se svižným dějem, spousty náhlých a nepředvídatelných změn v ději. Doporučuju všem fanouškům Sci-fi a Postapo žánrů... Podle mně si směle zaslouží i zfilmovat

karlo
12.01.2016 5 z 5

Hodně dobrá post-apo scifi; originální děj; napínavé; nepředvídatelné. Jen mě trochu štvalo, že měl hlavní hrdina příliš mnoho štěstí a pořád mu někdo pomáhal. Občas jsem byl zmatený, když začal autor bez jasného přechodu popisovat hrdinovy sny a měl jsem pocit, jako bych přeskočil několik stránek.
Celkově ale parádní, trochu delší; bizarní.

kirkous
10.01.2016 5 z 5

Na prvním místě oceňuji čtivost knihy. Nemohl jsem se od ní odpoutat už po pár prvních stránkách. Na místě druhém, a to je dimenze, kterou jsem původně vůbec nečekal, je rovina řekněme "filosofická". Arťomovo putování někdo přirovnává k cestě tam a zase zpátky, to je možné, a zase by to tak originální nebylo, spíše mne však zaujal metro jako myšlenkový experiment. Jako promýšlení různých variant, jak se mohou rozvíjet v podstatě náhodně vzniklá lidská společenství. Totalita náckovská, vedle komunistická, která plodí samozřejmě také nezávislé bojovníky, prosperující volný (a přitom uzavřený) trh, izolovaná společenství, kde se prosazují náboženští blouznivci, atd. Z tohoto hlediska mi přišla kniha velmi inspirativní. Můžeme zvažovat, do jaké míry autor popsal jednotlivé sociálně-politické procesy adekvátně, pokud nějaké takové vůbec existují, a také zvažovat roli jedince a jeho vztahu ke společnosti (nebo "společenskému zřízení").

blanickaa1
06.01.2016 3 z 5

Měsíc....celý měsíc jsem se knížkou prokousávala a dneska ji konečně dočetla. Nemůžu říct, že by mně úplně nebavila. Ze začátku jsem byla nadšená a četla a četla, potom přišel zlom, nekonečný cestování mezi stanicemi metra a tak nějak se mi stávalo, že jsem přečetla dvě stránky a usnula. Dokonce jsem hledala důvody proč nečíst. Když cestování skončilo, zase mně knížka vtáhla do děje. Ale ten konec... I přesto že mám Metro 2034, popřemýšlím, jestli ji vůbec budu číst.

GliderMan
01.01.2016 3 z 5

Ke knize jsem se dostal po dohrání hry Metro 2033 vytvořené na motivy této knihy. Hra byla zábavná a post-apokalyptické prostředí velmi dobře udělané. Stejné očekávání jsem měl i u knihy, která mě celkem zklamala. Prostředí bylo dobře popsané a kniha měla velký potenciál. Bohužel mně se četla těžko a příběh mě k dalšímu čtení netáhl. Vlastním i pokračování Metro 2034, ale nevím, jestli se k přečtení odhodlám.

DarekDevil
31.12.2015 odpad!

To jakou má pro mně kniha kvalitativní úroveň poznám snadno, když ji čtu rychle, nemůžu se dočkat až přečtu další stránku, těším se na pokračování příběhu - je to dobrá kniha, když ji čtu dlouho a dočítám jen proto, že mám ve zvyku knihy přečíst celé, tak je to špatná kniha. Tato kniha je pro mne odpad. Kromě Citadely od Exupéryho (který v Citadele předsmrtně blábobil a vršil náboženské fantasmagorie) jsem se do žádné knihy nemusel nutit (abych dočetl) tak jak tady do této knihy. Příběh je o ničem, Arťom polohlupák, ostatní postavy nezajímavé, jazyk jakým je to psané taktéž nezajímavý a celé je to zabité těmi rádoby filozofickými pasážemi, v knížce se v podstatě nic neděje .... no prostě jedna velká slátanina

Mr.Fox
29.12.2015 5 z 5

Rozhodně originální námět, ve kterém se autor popasoval s širokým spektrem nápadů, myšlenek a filozofických úvah. Moskevské metro jako hlavní dějiště románu? Proč ne.. Jedná se o skutečně spletitou síť chodeb a tunelů, která čeká na rozmotání. A když do něj autor přimíchal mladého (avšak nenaivního) hrdinu s významným posláním, na cestu mu vyslal charakteristicky různorodé "spoluobčany", z nichž téměř každý propaguje či zastupuje jinou ideologii, nechal jej objevit a prozkoumat polovinu temného a děsivého metra za doprovodu neustálých dějových zvratů, a k tomu přibalil přehršel všemožných monster, mýtů a legend, kdy hlavnímu hrdinovi a čtenáři už vůbec není jasné, kde se skrývá hranice mezi skutečnou pravdou, realitou a iluzí, tak.. ..UFF!!.. - zkrátka a dobře, vznikl nám opravdu báječný postapokalyptický román!! Snad jen škoda, že konec přišel tak rychle a náhle..

Nevím, co očekávat od pokračování, nicméně by byl hřích tento námět nerozpracovat více. Je však otázkou, zda-li pokračování bude odpovídat kvalitě tohoto prvního dílu.

coffeelover2
27.12.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Napínavá od začátku do konce. Strašidelná tak akorát pro klidné večery s čajem pod dekou. Několik pasáží, které stojí za zamyšlení a konec, který překvapí a možná i zarmoutí. Tohle je moje druhá sci-fi kniha od ruského autora a zřejmě tento žánr Rusové opravdu umí, protože stejně jako Osada od Bulyčova je tato kniha skvělý počin, který si budu dlouho pamatovat.

Gari89
26.12.2015 5 z 5

Dobrá kniha s koncem k zamyšlení který to celé dokonale završil :)

Maty4
12.12.2015 5 z 5

Moje první setkání s panem Glukovským a hned jsem se do jeho díla zamiloval. V tomto románu je vše (láska, smrt, strach z neznámého). Ústřední postava je vykreslená velmi lidsky (žádný Segal nebo Stallone). Tento román mně vtáhl hned po první stránce a vyplivl až za poslední tečkou. Vřele doporučuji všem, kdo mají rádi postapokalyptické příběhy (a do určité míry i psychologické). Stojí to za to.

Adapa
29.11.2015 5 z 5

Velice podařený postapokalyptický román. Líbilo se mi, že se neřešilo, proč byla válka, která z frakcí má pravdu a co bude dál. Prostě Arťom se vydává na cestu, potkává zajímavé lidi, které mu vstoupí do života a pak zmizí - jak v reálném životě.
Knížka má zajímavou atmosféru, vtáhne do děje a nutí stále číst dál a dál.
Mapa stanic na konci knihy je zajímavou pomůckou a musel jsem ji opravdu často používat.
Postavy jsou krásně vykreslené, mají své názory a dovedou se vyvíjet.
Jednotlivé frakce velmi dobře promyšlené.
Rozhodně doporučuji přečíst i těm, kdo běžně nečtou scifi ani podobnou literaturu.

ANATS
24.11.2015 4 z 5

Nikdy jsem nevyhledávala sci-fi literaturu, ale Metro 2033 mě dostalo.
Nejprve jsem se musela zorientovat v síti a názvech metra, ale poté mě kniha vtáhla do děje...a už nepustila .
Užívala jsem si to, hlavního hrdinu Arťoma si okamžitě oblíbila a prožila s ním několik večeru, v jehož společnosti jsem zapomněla na okolní svět. Moc příjemný čtení. :)
Jaké asi bude Metro 2034...???

...Ten, kdo je dostatečně odvážný a vytrvalý, aby celý život hleděl do temnoty, spatří v ní jako první záblesk světla...

Aingeal
17.11.2015 4 z 5

Bylo patrné, že autor v průběhu psaní měnil svůj pohled na příběh a na to, kam přesně by ho měl dovést. Občas trochu zmatečné, ale nápad s postapokalyptickým životem v metru mě bavil, v napínavých částech (a těch bylo požehnaně) mě mrazilo... Zajímavé to bylo i z psychologického hlediska - velmi dobře zpracované charaktery, autor se vyžívá v prezentování různých ideologií... Takže hlásím: účel splněn! Ačkoliv potenciál tohoto námětu byl možná ještě o něco větší, než co z něj Glukhovsky vytěžil...

ThomasRuhe
17.11.2015 3 z 5

Zajímavý nápad, ale přeci jen příběh kolísá mezi zajímavými a nudnými pasážemi. Myslím, že se z toho dalo vytěžit mnohem víc.

Plue
30.10.2015 5 z 5

Když jsem začala knihu číst, kladla jsem si otázku "Co na tom všichni mají?". Zpočátku mi totiž dílo přišlo chaotické. Všechny názvy stanic jsem si musela vyhledávat na plánku, v kterém jsem se moc nevyznala. Ale potom mě metro pohltilo, jeho tajuplná atmosféra, nevysvětlitelné záhady, příběhy o lidech z dalekých stanic, u kterých člověk netuší, zda jsou pravdivé, či nikoliv. Dočkala jsem se dokonce dvou vcelku strašidelných scén a i se zakončením jsem byla spokojená :-)

ktli
25.10.2015 3 z 5

Já ani nevím. Knížka mě bavila, nápad dobrý a to zasazení do moskevského metra originální. Ale nějak to pro mě nebylo ono, nemůžu si pomoct.

endroo25
18.10.2015 5 z 5

Výborná kniha s velmi překvapivým koncem. Je dobře, že Glukhovsky dával před vydáním knihy jednotlivé kapitoly na web a na základě ohlasů čtenářů pak upravoval děj. Tím mohlo vzniknout opravdu kvalitní dílo.

Cibak
06.10.2015 5 z 5

Výborné postapo. No prostě super.