Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3342 645

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

koniklecka
01.09.2016 5 z 5

Nemohla jsem se začíst. Zpočátku jsou tam takové nudnější pasáže. Ale pak, když jsem se začetla, už jsem se nemohla odtrhnout. Občas tam jsou různé úvahy nad životem a náboženské výklady. Částečně je to poučné, ale nemusela bych to tam mít v takovém rozsahu. SPOILER: Nejlepší části jsou, když se vydají na povrch a jsem ráda, že to autor čtenářům dopřál a nenechal zpustošený svět působit jen okrajově. Určitě se pustím i do dalšího dílu.

Dragell
23.08.2016 5 z 5

Dokáže jaderná katastrofa z člověka dostat to nejlepší nebo nejhorší?

Příběh odehrávající se na posledním lidmi obyvatelném místě - moskevském metru, jehož jednu stanici začnou ohrožovat podivná monstra z povrchu. Arťom je tak nucen se vydat skrz metro pro pomoc, přičemž zažije mnohá dobrodružství (o která ne vždy stojí) a je postaven před nemálo názorů, náboženství a politických projevů - takové zrcadlo dnešní společnosti.

Pomalu budovaná dějová linie a napětí, stupňující se akční scény. Neuvěřitelná atmosféra a ještě neuvěřitelnější svět tam nahoře, kam nakonec taky nakoukneme.

Doporučuji.

Briv
22.08.2016 5 z 5

Tak na tohle moskevské metro jsem se těšila už dlouho a rozhodně mě to nezklamalo. Moc děkuji Arťome za to, že jsem s tebou mohla projít tolik stanic metra. Prožívat strach úzkost, naději, poslání a poznat tolik různých lidí... A ten závěr, ten byl pro mě naprosto jasná třešnička na dortu. A dlouho jsem přemýšlela, jak bych se asi v takové situaci cítila já. Koukám, že Glukhovsky bude můj oblíbený autor.

vargee
22.08.2016 5 z 5

K metru 2033 jsem se dostala přes kamarádku, která mi o knize vyprávěla a zlehčený příběh který mi popsala se mi natolik líbil, že jsem si knihu hned musela přečíst a udělala jsem dobře.
Kniha byla tak dobře propracovaná že nemám vůbec co vytknout.
Prostředí.Postavy.Dobrodružství.Napětí.( trochu ) Politika.Filozofie.
Prostě a jednoduše jedno z nejlepších fantasy knih co jsem četla.
S 5 hvězdami vřele doporučuji.

Dryáda
17.08.2016 3 z 5

Kniha je to čtivá se zajímavou myšlenkou a propracováním. Z počátku to šlo ztuha, ale brzy jsem se nemohla odtrhnout. Bohužel na mne je zde až příliš mnoho náhod a pár "deus ex machina", vysvětlených poněkud oportunisticky "osudem" hlavní postavy. Původně jsem chtěla dát 4 hvězdy, ale pak přišel závěr.

V lepším případě, který nám zde vybarvil pan Gluhkovsky, by mělo všechno do sebe zapadnout, v hlavě by se měla rozsvítit malá žárovka a říct "aha, tak takhle to bylo". Ale ne, tady to nefungovalo, závěr neuspokojil a po těch více než 400 stranách zněl skoro až neuvěřitelně.

A proč ne 5 hvězd? Protože mi tady chyběly jakékoliv ženské postavy. Ženy plní funkci matek, továrních pracovnic, uklízeček nebo prostitutek. Tvoří jakési bezbarvé pozadí jednotlivých stanic. Jedinou výjimkou je mrtvola, do jejíž osobnosti nahlédneme alespoň krátkými vzkazy. Skutečně v celém metru nebyla jediná žena, jež by navlíkla uniformu, vzala do ruky kalašnikov a hlídala alespoň bezpečné hranice? Ani jedna brahmánka, která by stála za zmínku? Ani jedna lékařka?

PS: Zajímalo by mě, proč jsou Чёрные (tedy černí) nebo anglicky dark ones přeloženi do češtiny jako ďáblové.

Allebith
06.08.2016 4 z 5

Přestože jsem prvně četla druhý díl (lituju všechny, co jako já, čekali měsíce na uvolnění jediného kusu z knihovny) a jejich odlišnost je poměrně značná, líbila se mi první kniha o poznání více.

Zpočátku jsem byla trochu znuděná zdlouhavými popisy prostředí, myšlení některých postav, historie a povídačkami z "druhého konce metra", ale postupně, jak se děj rozjížděl, jsem si už na tu počáteční nudu ani nevzpomněla a vlastně jsem skončila u názoru, že podobné vtažení do děje pak podpořilo představivost a sounáležitost s hlavním hrdinou v momentech, kdy už o něco šlo.

Vřele doporučuji. :)

koubelka
02.08.2016 5 z 5

Metro 2033 skutečně patří mezi ty knihy které mě nejen svým příběhem ale vlastně i celkovou atmosférou zcela pohltily. S Arťomem (hlavním hrdinou) jsem doslova prožíval v míře větší než malé tu stísněnost, zhusta i určitou bezvýchodnost, obavy, či různé duhy hrůzy a strachu, ale zároveň s tím i onu touhu po poznání a snahu dostat od života víc než jen monotóní nudu.

Pravdou je že zpočátku mě kniha táhla dál svoji (někde až skoro mystickou) atmosférou. Popis a fungování metra téměř 20 let po vypuknuvším jaderném útoku který zahnal zbytky přeživších hluboko pod povrch je opravdu natolik sugestivní že jsem byl během čtení rád za to že se můžu občas schutí projít pod modrou oblohou. Samotné chování všech postav na které Arťom v metru naráží je v rámci věci vždy logické a při čtení se mi tedy nestávalo že by mě něco rušilo jasnou nelogičností - prostě všechno perfektně sedí.

Je pravda že v některých momentech mi přišlo že autor se více zabývá popisováním atmosféry a vnitřním rozpoložením jednotlivých účastníků na úkor příběhu což mělo za následek ten pocit že příběhu občas lehoulince padá řetěz, ale pak se vše zase rozjelo na plné obrátky a čtivost dosáhla plnéoho maxima. Ve výsledku tedy vlastně nám knížce co vyčíst a mohu ji s klidným srdcem doporučit.

elyonka9643
21.07.2016 5 z 5

Skvělá atmosféra a zajímavé téma.

hancijar
14.07.2016 5 z 5

Musim rici, ze kniha je bomba. Velice napinave, bez chvilky oddechu az do konce :} Za me ma plny pocet bodu.

FMMMM
11.07.2016 4 z 5

Dotčeno za pár dní, kniha se čte skvěle. Rozdělení metra mi připadalo, jako rozdělení evropy před 2.světvou válkou. Některé situace a postavy až neuvěřitlné :-), ale kdo ví, co bude za pár let...

Loovenka
19.06.2016 3 z 5

Dmitry Glukhovsky patří mezi mé oblíbené autory. Ale knihu Metro 2033 jsem bohužel nedočetla, moc mě nebavila. Budoucnost byla omnohem lepší :)

Pluky
14.06.2016 5 z 5

za mě je to velmi úchvatné dílo, hlavně stylem jakým to autor pojal. Psané zlehka, prostě, žádná těžká slova či fráze, za to ale propracovaný děj. Kniha mne opravdu vtáhla do děje, až natolik, že jsem si mnohdy příběh představoval, jako bych se na něj zrovna díval. Popis prostředí bych řekl že zvládl velmi obstojně. Za mě je to z všech jeho řad METRA ta nejlepší.

Nonosbawsut
13.06.2016 4 z 5

Je to dost jednoduché, ale o to autorovi nejde - a to je dobře. Protože si přitom užijete zábavy, jako u máločeho. Tak si představuju dobré sci-fi pro běžného člověka.

jesuswlasac
07.06.2016 3 z 5

Popravde čakal som viac :-(
Napratať do jedneho metra toľko postáv a typov subkultúr môže znieť zaujímavo, ale na moj vkus toho bolo až príliš veľa. Skôr mi chýbal pohľad "obyčajného" obyvateľa metra.
Zaujal ma najmä pohľad na komunistov ako satanistov - pri tom som sa fakt bavil :-)
No a záver vyznel veľmi zaujímavo uvidím aké bude Metro 2034

MarinaStará
06.06.2016

Jedna z nejlepších knih svého žánru. Přečetla jsem ji takřka jedním dechem. I když místy působí trochu depresivně-ale to k tomu patří.

myshmother
01.06.2016 4 z 5

Snad nejpochmurnější a nejdepresivnější kniha, kterou jsem kdy četla. Po sci-fi stránce vynikající, po filozofické stránce vyvolávající beznaděj a pocit bezvýchodnosti. Možná jsem jen málo psychicky odolná, ale Metro2033 mě totálně vyčerpalo. Navíc jsem knihu četla na mé poměry nezvykle dlouho, protože to se fakt na jeden zátah nedá vstřebat. Dcera má další dva díly, ale nevím, zda najdu odvahu se do nich pustit...možná časem, teď rozhodně ne.

Sási
25.05.2016 5 z 5

Nacisti, komunisti, demokrati, jehovisti, kanibalové, ďáblové... Pakáž hnedle jako po setmění na Václaváku. Nicméně Metro mě prostě bavilo. Sem tam akce, sem tam lekce filosofie (teda žádnej Schopenhauer nebo Nietzsche to zrovna nebyl, ale snaha se cení). Navíc Dlouho se mi nestalo, abych závěr četl dvakrát a zanechal ve mně podnět k zamyšlení. Trochu se obávám (dle hodnocení) slabšího druhého dílu, ale tuhle trilogii chci mít v knihovně prostě celou.

klikas
19.05.2016 3 z 5

Zajímavý námět. Moc filosofování... "Velký červ" mi ke konci šel už hodně na nervy!

Arsinoe_06
17.05.2016

Hvězdičky přidat nemohu, knihu jsem zvládla dočíst zhruba do 1/3...Potom mě to přestalo bavit a to knihu odkládám jen ve velmi vyjímečných případech. Nevím jak je to možné, je tu plno kladných hodnocení, ale já se do ní nedokázala dostat ani za nic. Přitom tento žánr mám opravdu ráda. Nevím, za mě obrovské zklamání, bohužel...

Týnidlo
16.05.2016 5 z 5

Tato kniha je moje srdcovka. Je velice napínavou s propracovanou knihou, která v sobě skrývá mnoho myšlenek, které jsem ještě tak úplně nezpracovala, ačkoli jsem knihu četla už před delší dobou. Kdybych mohla dala bych hvězdiček šest a i více. Mohu jen doporučit. Hlavní hrdina mi byl sympatický a oblíbila jsem h¨si ho téměř hned i se stylem samotného autora.