Cinder

Cinder https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120756/bmid_mesicni-kroniky-cinder-Uw8-120756.jpg 4 2132 478

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky... Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Cinder , 2012

knizni.taurus
06.01.2023 3 z 5

Rádi si přečtete něco pohádkového, ale ne klasickou pohádku? Baví vás retellingy?Cinder je fajn volba.

Hned na začátek asi řeknu, že kniha byla bohužel docela předvídatelná. Částečně je to dáno tím, že se jedná o retelling, a tak víte co vás víceméně čeká a částečně je to proto, že děj je poměrně jednoduchý. Nicméně, pokud si knihu přečtěte jako nějakou oddechovku a nebudete se zaobírat každým detailem, tak si myslím, že si můžete nějaký ten moment překvapení nechat na konec.
Občas mi taky knížka přišla zdlouhavá a obsahovala spoustu “prkotin”, které za mě nebyly důležité a kdyby tam nebyly, kniha by měla větší spád. :)

Naopak co se mi hodně líbilo byly postavy. Cinder, princ Kai i Iko jsou skvělí, vtipní, milí a pohodoví. Iko jsem si prostě zamilovala a Cinder mi hned padla do oka svým sarkasmem.

Suma sumárum, kniha je hezky a jednoduše napsaná tak, aby byla zajímavá pro o dost mladší publikum než jsem já (27). Konec je samozřejmě otevřený, protože se jedná o sérii, ale ve které já už pokračovat nebudu. Čtení jsem si užila a jsem ráda, že jsem to vyzkoušela, ale abych přečetla dalších 5 (?) knih… no tak natolik mě to nezaujalo. :D

Thalin
22.12.2022 4 z 5

Takhle kniha mě docela překvapila. Asi nejsem tak docela cílovka, ale i tak mě takhle volná inspirace Popelkou docela bavila a přečetla jsem to velmi rychle. Prostředí budoucnosti tomu dodalo docela nový rozměr, Cinder mi byla sympatická i celá zápletka byla zajímavá. Ocenila bych trošku jen uzavřenější konec. Nejsem moc fanoušek takových useknutých konců, kvůli kterým si člověk prostě musí přečíst další díl, aby se dozvěděl co se dál stalo, ale i tak je to pořád dost povedené.

Lubošovo
19.12.2022 4 z 5

Hned na začátku podotýkám, že nejsem autorčina cílová skupina. Podle mě Marissa Meyer píše pro dospívající lidi, hlavně dívky. Přesto mě kniha bavila a chválím, jak se spisovatelce podařilo z klasického příběhu vyždímat opravdu maximum, aniž by mu ublížila. Velká pochvala. Jediným zklamáním bylo, že kniha má otevřený konec. Až po dočtení jsem zjistil, že se jedná o první díl ze série. Moje chyba. :-)

strana394
12.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Tohle mě bohužel extra neoslovilo. Kdybych byla mladší asi bych to ocenila víc. Příběh jako takový nebyl úplně špatný, ale možná mi to přišlo až moc překombinované - kyrborg, měsíčňané, válka, virus, záhadný lék, Levana a její armáda.. Řešilo se tam strašně moc dějových linek až to člověka trochu odrazovalo.

GalaxyR
15.11.2022 4 z 5

Tahle variace na Popelku byla čímsi speciální. Možná to bylo tím, že byla kyborgem, a aby toho nebylo málo, má ještě další tajemství, které jí od klasické Popelky vzdaluje na světelné míle.
Cinder je mechanička, proslulá ve světě odehrávajícím se 126 let po čtvrté světové válce. Společenství planety Země je již v míru a bojují proti mnohem silnějšímu nepříteli - modrá horečka, virus, jež se nedaří léčit a nikdo ho nepřežije.
Celý tento koncept zní zajímavě a musím říct, že mě bavilo prostředí a samotný princ Kai byl rozhodně více oduševnělejší postavou než princ z klasické Popelky.
Příběhu nescházely zvraty, které se ovšem daly předpovídat kapitoly dopředu. Čekala jsem, že mě tam žádné srdcervoucí záležitosti nečekají a všichni přežijí a budou žít šťastně až do smrti, ale to bych nesměla znát Marissu Meyer a nesměla bych číst Bez srdce.
Naopak, děj byl až děsivě reálný a smrtelný. A konec... překvapivě nijak šťastný. A možná mi to tentokrát trochu scházelo.
Kolem a kolem... dávám čtyři hvězdičky za čtivost, nápad a zpracování... něco mi však chybělo. Nevytvořila jsem si k žádné postavě vztah, tudíž jsem po dočtení neměla takový ten wow efekt, kdy bych snad toužila po dalším dílu. A to mám zbytek série doma v knihovně.

kristyna7520
24.10.2022 5 z 5

Nebála bych si i říct, že je to moje nejoblíbenější kniha. Pořádná fantasy, jakou mám ráda a a do toho i okouzlující princ. Líbí se mi, jak je to na bázi Popelky.

adorjas
23.10.2022 3 z 5

Na YA celkom slušné. Nehovorím, že nepredvídateľné, alebo, že by tam nechýbali detaily, ale pobavilo počas popoludnia....

Vjeerus
08.10.2022 5 z 5

Ty jo, tak tuto knihu jsem si fakt užila. Byla jsem před čtením skeptická, protože hodně chváleným knihám moc nevěřím a bojím se zklamání.
Námět knihy je na jednu stranu strašně bizardní (kyborkská popelka?), ale ve výsledku příběh krásně funguje.
Překvapil mě vcelku velký důraz na mezinárodní a politické vztahy a celkově dívání se společnosti na "vadné" kusy lidí.
Co se týká inspirací Popelkou, ohromně mě bavili ty malé spojitosti - dýně, střevíček, macecha... Ale příběh zas tak pohádkový konec nemá a je jasné, že s hrdinkou se setkáme ještě v dalších dílech.

karel.kral
07.09.2022 2 z 5

Přečetl jsem celou sérii, se smíšenými pocity. Byla to taková vesmírná pohádka, technické detaily jsou dost nevěrohodné, psychologie postav byla na úrovni třináctileté dívky. Přesto mě to místy bavilo - a dost často nebavilo.

Marylaa
04.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Na fejsbuku na mě ze všech stran vyskakovaly zmínky o téhle sci-fi variaci na pohádku o Popelce, tak jsem na to byla zvědavá (i když nejsem cílová skupina) Popravdě, pokud bych to nevěděla, ani bych snad inspiraci Popelkou nepoznala. Teda je tam zlá macecha, zlá nevlastní sestra (a na rozdíl od Popelky i hodná nevlastní sestra), princ a ples. A ještě auto oranžové barvy, neb v některých verzích Popelka má kočar z dýně. To je (našťestí) vše.
(Přiznám se, že nějakou dobu jsem byla zvědavá, jestli bude princ pobíhat po městě místo se ztraceným střevíčkem se ztracenou kyborskou nohou.)
Překvapilo mě, jak moc se tam řeší politika.
Ale možná je to jen můj dojem, že se vše točí kolem politiky? Protože... protože je válka. A v knize hrozí válka. S královstvím, kde lidé žijí v těžké nesvobodě a s vymytými mozky.
Jsem zvědavá na další díly, doufám, že i když budou o jiných postavách, dozvím se jak pokračoval příběh Cinder.

Kalokaghatia
19.07.2022 4 z 5

Příběh byl místy dost naivní. Což by mi asi nevadilo, kdybych byla čtrnáctiletá slečna, pro které je kniha určena. Ale na mně jsou postavy hrozně ploché a černobílé, a romantická linka slabá. Ale styl vyprávění mi sedl a když to člověk bere jako pohádku, není to špatné.

Vlci.Sestra
29.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak to bylo tedy něco... Knihu jsem nejdřív odkládala kvůli obálce (Ano, byla jsem bláhová.), ale to byla začátečnická chyba. Naštěstí jsem o ní řekla kamarádce a ta z ní byla nadšená, a pak už nejspíš tušíte, co se stalo. Cinder se mi posunula do předních míst v mém žebříčku oblíbených knih! Doporučuji všem, kteří stejně jako já milují pohádky už od dětství i těm, co se cití jako Popelka.
PS: Kdo se bojí, že se nedočká střevíčku na schodečku, ať nemá strach. Dočká se, ale jinak.

karel.kral
31.05.2022 2 z 5

Chvilemi mě to bavilo, chvilemi to byla pěkná slátanina pro třináctky. Autorka zjevně moc technickým věcem nerozumí, ale jako pohádka se to dalo přežít.

Ayen
20.05.2022 4 z 5

Dlouho jsem měla zálusk na tuto sérii ... když já vám ani nevím, jak se k tomu mám postavit. Příběh sám o sobě nebyl vůbec špatný, bylo tam i pár zvratů, které překvapily. Ovšem konec se dal předvídat. Každá kniha z této série je prý unikátní a každý si tam najde tu svoji. Ovšem nejzajímavější by mělo být prolínání příběhů ve všech knihách. Na to jsem zvědavá! Zkusím se tím prokousat a uvidíme, co se z toho nakonec vyklube.

MarkétaI.
06.05.2022 5 z 5

Sérii Měsíčních kronik jsem dlouho odolávala. Četla jsem sice kladné a vysoké hodnocení, ale sci-fi není můj šálek kávy a tak se mi do knih nechtělo. Ale teda.. lituju, že jsem tak dlouho čekala.
Je teda pravda, že když jsem začala číst knihu poprvé, tak jsem ji po pár stránkách odložila. To jsem měla ale trošku čtecí krizi a hledala knihu, která mě z ní dostane. Po pár týdnech jsem knize dala druhou šanci a jsem ráda.
Kniha Cinder mě opravdu hodně bavila. Četla jsem každou volnou chvilku a po přečtení jsem si šla hned pro druhý díl.
Z druhého dílu mám přečtených zatím jen pár stránek, ale hrozně se těším na pokračování.

Sylvanas
24.04.2022 2 z 5

Nedalo se to číst. Bylo to tak šíleně nezáživné, že jsem to musela odložit. Kdyby mi bylo tak 13, nejspíš mě to možná i baví. Takhle ale už bohužel ne.

Pollbooks
03.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Dopředu bych chtěla říct, že tato série mě původně svojí anotací úplně neoslovila, ale po přečtení Bez srdce, jsem musela dát autorce další šanci a rovnou ji korunuji na královnu retellingů.

Cinder je první díl celkem čtyřdílné série + 2 novely a rozhodně to považuji za bravurní start.
Pojetí pohádky Popelky bylo originální, poutavé a celá kniha byla velmi čtivá ( jen nerada jsem knihu odkládala, ale už jsem u ní usínala, proto se čtení protáhlo na dva dny ).

Příběh Cinder, kyborga - mechaničky a prince Kaie, budoucího císaře Nového Pekingu už od začátku měl grády, nikde nebyly "hluchá" místa a navíc padouch v podobě Levany, měsíční královny pozvedli celý děj na vyšší level.
Adri, nevlastní matka a poručnice Cinder byla správná potvora, stejně tak i její dcera Perla, které jí dávali pořádně zabrat a přesně to zapadlo do obrazu Popelky.

Zatímco Pivoňka, druhá dcera Adri byla vůči Cinder laskavá a přátelská, což se mi moc líbilo.
Obecně co se týče vedlejších postav, tak mě ani jedna nezklamala a skvěle se to všechno propojilo.
Mohla bych takhle pokračovat dál a dál a nenašla bych ani jednu chybičku, která by mi na příběhu vadila.

Přesto raději, kvůli některým scénám bych doporučovala příběh čtenářům 15+ co milují kvalitní retellingy a jejich neotřelé pojetí.
Tímto se Cinder raketově přesunula na první příčku mých oblíbených knih.

Carol1122
28.02.2022 5 z 5

Vždy jsem milovala klasické pohádky, ale nikdy bych si netroufla říct, že někdo je tak skvěle a dokonale zmoderznizuje a vymyslí takový příběh, že nebudu chtít přestat tuto sérii číst. Užívala jsem si celý příběh, detailní popisy i zápletky a celkovou atmosféru utopického příběhu na motivy Popelky. Když jsem zjistila, že celá série navíc na sebe navazuje a je dokonale propletena, nemohu se dočkat dalšího dílu. Navíc dávám velké plus i autorce za nápad a vzhledem k událostem spojeným s pandemií i nyní probíhající válkou na Ukrajině, mám také na autorku dotaz, jak to, že má věšteckou kouli a všechny tyto události, ač s motivem zasazeným do příběhu, předpověděla až moc přesně...

LanaBear
09.02.2022 5 z 5

K Cinder jsem se dostala jako slepý k houslím. Vybírala jsem si v oddělení pro děti a mládež nějaké nové YA a snažila se tvářit, že tam se svými třiadvaceti lety hladce zapadám.

Vtom na mě houkl knihovník, jestli hledám něco konkrétního. Zapovídali jsme se, on se dozvěděl o mé lásce k fantasy a sci-fi a najednou předem mnou držel Cinder a říkal, že i jeho samotného to moc bavilo (ha, a pak že je YA jen pro teenagerky. Tůdle.)

Cinder je jízda od začátku do konce. Meyerová píše s lehkostí a svižností, o nichž si mnozí autoři můžou nechat zdát. Popelka jako kyborgská mechanička v Novém Pekingu? U Meyerové to funguje, a jak!

Doporučuji všemi deseti, posílám díky onomu knihovníkovi a těším se na Scarlet.

Nikidree
03.02.2022 4 z 5

Vzpomínám si, že jsem knihu na střední zamítla, protože mě nelákalo prostředí, ve kterém se děj odehrává. Sci-fi není zrovna můj šálek kávy. A ačkoliv se to nezměnilo, nějak jsem si řekla, že tomu dám šanci.
Jsem mile překvapena. Děj poměrně rychle ubíhá a je místy i velmi napínavý. Líbí se mi, že i přes technologicky vyspělý svět, jsou vidět "klasické" prvky z Popelky. Autorka si s tím velmi dobře vyhrála.
Ano, najdu tu pár much a to hlavně v některých událostech, které bych osobně uvítala víc rozvinuté. Ovšem je to teprve první díl a já moc doufám, že se nějaké věci víc rozvinou. V tuto chvíli mě nenapadá nic, co bych knize vytkla.
Velmi se těším na další díl a tak se do něj jdu rovnou pustit.

roboti kouzla smrt Měsíc technika nákaza kyborgové

Marissa Meyer
americká, 1984