Mengeleho děvče

Mengeleho děvče https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352046/bmid_mengeleho-devce-650155410a05b.jpg 5 2559 2559

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

Askarinka
15.01.2018 5 z 5

Zajímavá kniha, mrazivá... Opravdu člověku hlava nebere čeho jsou schoní se lidí dopustit na jiných lidech... Jako u všech knih na toto téma musím říct, že by se nemělo zapomínat...Proto by bylo dobré zařadit podobnou literaturu do povinné četby...

Renatecka
15.01.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších výpovědí o holocaustu. Já málokdy u knížek naplno brečím, u této jsem tedy taky nebrečela, jen mi do očí několikrát naběhly slzy - i to je co říct. Do paměti se mi vryl příběh (pozor SPOILER!) malého Mengeleho chlapečka, ty popisované pokusy, příběh dvojčat Kornélie a Karolínky, děvčátko vhozené do Dunaje před zrakem své matky a koneckonců jsem nabírala i u setkání Violy s jejich pejskem ... No dost silné a několikrát jsem se i přes neskutečnou čtivost knížce normálně vyhýbala s divným pocitem, co tam, proboha, ještě bude za zrůdnosti. Doporučuji vřele všem a spolu s Narodili se, aby přežili je kniha v tomto tématu pro mě TOP.

katerina.l.
14.01.2018 5 z 5

Nikdy mě nepřestane udivovat, jakých prasáren jsme my jakožto lidstvo schopni. A jak je jednoduché lidi přesvědčit k nenávisti. Mengele byl asi král všech prasat a je mi hrozně líto, že je to jeden z válečných zločinců, co nebyl dopadený - zrovna on měl být potrestaný nejhorším možný trestem.. Ale nejen Mengele byl tyran, bylo jich stovky, tisíce... Chvílemi jsem musela knihu odložit, protože se mi dělalo fyzicky špatně z popisovaných událostí, ale i tak jsem ráda, že se mi kniha dostala do ruky. Neměli bychom zapomínat, neměli bychom se tvářit, že se nic nestalo. Miliony lidí zemřeli v bolestech a ponížení, opuštění a týraní, s obroskými výčitkami, že neochránili své blízké. Co mě ale asi mrzelo nejvíc, byl popsaný přístup zbytku města k židům po válce. Ta lhostejnost k bolesti druhých, ta zloba, že tito lidé přežili a vrátili se. Příběh Violy nikdy nezapomenu..

wimim
14.01.2018 5 z 5

Precetla jsem dost desivych knih, ale tahle u me vyvolala deprese a pocit bezmocnosti. Pri cteni kapitoly kde Viola popisuje Mengeleho pokusy se mi udelalo opravdu spatne, musela jsem vystoupit z autobusu a nadychat se cerstveho vzduchu. Mengelemu se dari skodit i po smrti..neuveritelne..kniha vysla i v cestine

Nika91
12.01.2018 5 z 5

Knížka přečtená jedním dechem. Naprosto super!

alexis818
11.01.2018 5 z 5

Vynikající,naprosto sklvělé,není co dodat.

Kája_95
07.01.2018 5 z 5

Kniha je sama o sobě mrazivá. Rozhodně bych doporučovala přečíst každému, aby si uvědomil, co všechno má. ukazuje pohled nejen do koncentračních táborů, ale i do běžného života před koncentračním táborem.

Zuziiik
06.01.2018 4 z 5

Asi to nechci komentovat a uz nikdy to nechci číst.......

PrincessIvi
03.01.2018 3 z 5

Knizka nieje velmi dobre napisana, nakolko uvodna cast o rodine zabera 40 percent knihy, je zdlhava a autor pouziva vsade nepochopitelne zdrobneniny. Co sa tyka samotnej desivej casti, ta je opisana velmi zdrvujuco ako to bolo v reali, ale celkovy dojem z knihy je nic moc. Pokial si odmyslim neprijemne veci ktore kazdeho v knihe prirodzene sokuju, kniha je napisala dost slabo technicky aj umelecky.

ivana1975
30.12.2017 4 z 5

Neuveritelne... Pre mna je tato kniha velmi silnou kavou. Je hrozne ako sa dokazali niektory ludia chovat... No po precitani som plakala ako mala a vobec sa zato nehambim. Odpocivaj v pokoji Violka

booksSendy
23.12.2017 5 z 5

Neskutečně silná kniha. Velmi mě zasáhla. Měla jsem problém ji dočíst, ale ne snad pro to, že by byla nudná, ale že tak detailně popisovala veškeré hrůzy páchanéna Židech za 2. sv. v. Ty lidi museli být bestie zbavené veškerých citů. Je neskutečné, co může udělat jeden člověk druhému. Jsem ráda že do toho paní Fischerová šla a nesmírně si cením, že nám čtenářům dokázala popsat celý svůj život.

mortia
15.12.2017 5 z 5

Neuvěřitelně sugestivní, pro mně jedna z nezapomenutelných knih.

zbožňuju_knihy
14.12.2017 5 z 5

Knížka popisuje do detailu koncentrační tábory a život, který za druhé světové války nebyl vůbec snadný.
Nenechte se pomalým a nudným začátkem odradit, jedná se velmi silný příběh, na který by se nemělo zapomenout.

Marekh
10.12.2017 5 z 5

Knihu doporučuji. Kniha obsahuje hodně smutných okamžiků. Nejvíce se mi svíral dech a mrazilo mne po celém těle, když jsem se dočetl, jaké pokusy v koncentračním táboru prováděl Dr. Mengele na lidech, ale i na dětech!!! To snad nebyl ani člověk!!!

V knize se dočteme i o rodině paní Fischerové, její přestěhování do ghetta a následně přesun do koncentračního tábora.

Na počátku knihy se dozvíme také o její první lásce a závěr knihy uzavírá, pro kterého z mužů se nakonec rozhodne.

Paní Fischerová prošla čtyřmi koncentračními tábory, seznámila se se ženou, která ji pomohla a poradila, jaké zásady dodržovat v koncentračním táboře, aby přežila, dočteme se o dozorkyni - bestii, která ubližovala lidem, přitom byla sama Židovka.

Kniha obsahuje hodně bolesti, smutných zážitků, ale i naději. V knize jsem nalezl i okamžiky, které mi vyloudily úsměv na tváři, ale těchto okamžiků je minimum.

V knize naleznete také fotografie.

Fazolka2017
07.12.2017 4 z 5

Velice silný příběh. Trochu rozvláčný popis průběhu její první lásky, ale zase zajímavý pohled na to jak v té době probíhalo namlouvání, rande, jak se chovali studenti na škole ke svým profesorům, jak byli rádi že mohou studovat, jaký měla škola výchovný přesah i do volného času studentů a školáků ( večerka), atd....Přímo o pokusech bylo v ději méně, než jsem očekávala, ale možná dobře. Určitou část jsem měla problém zkousnout. Paní Sternovou každopádně obdivuji, byla silná, statečná a měla obrovské štěstí, že přežila.

petgona
30.11.2017 4 z 5

Je to silny pribeh, az sa cloveku zastavuje rozum nad tolkou brutalitou. Jedine, co by som vytkla, je styl, akym to je napisane - velmi prostoducho - hlavne zo zaciatku som mala pocit, ze citam roman pre dospievajuce dievcata. Ak by pribeh sam o sebe nebol silny a putavy, styl pani Tothovej by ma asi vonkoncom neoslovil a knihu by som odlozila uz asi niekde v prvej polovici.

maryzka
13.11.2017 2 z 5

Přiznám se, že nevím jak tuto knihu okomentovat. Přečetla jsem si komentáře, jsou dobré, ale já jsem se při čtení této knihy dost zarazila. Vím, že paní Sternová, která svůj příběh vypověděla, prožila si svoje, ale mě opravdu pár věcí zarazilo. Je pravda, že jsem si přečetla mnoho knih s touto tématikou( holocaust , vzpomínky vězňů tzv. arijského původu, studentů).Je pravda, že jsem nejdřív si musela uvědomit, kde se nachází město Lučenec, neboť jsem hned nepochopila, kde se objevili maďaři, když jsme se učili, že byl na Slovensku. Jinak se mi zdá divný, že by lidi byli informovaní málo o světě především o 30. letech(ale asi tam ano). Jinak tohle město mělo štěstí v tom, že si to vzali Maďaří pod patronat( alespoň transporty do koncentračních táborů proběhli skoro v posledních letech války. Jinak Slovensko by je odsunuli dřív. Otázka taky pro mě je zda se paní Sternová chovala mravně, nezměnila se ve zvíře s cílem přežít, možná měla štěstí na jinou vězeńkyni, kterou potkala první den. To nevím. Taky si myslím, že měla štěstí na doktorské pokusy pana Mengeleho. Byla tam jenom párkrát. Je také ovšem pravda, že to odnesla po válce svým zdravím. Ale stejně měla štěstí v tom, že se jí podařilo mít rodinu. To některé ženy neměli ani to.

adorjas
29.09.2017 4 z 5

Kniha bola obrovským boomom na Slovensku, oceňujem , že existujú doteraz ľudia, ktorí nám prinášajú svedectvo o vojne/holocauste, ale otázne je, koľko povedala sama pani Sternová, a koľko parafrázovala pani redaktorka Tóthová...

Kniha je napísaná prostoduchým štýlom, ktorí zaiste ocenia gazdinky v domácnosti, ale čo už, myslím, že aj oni potrebujú žáner, ktorý ich k tejto tematike privedie.

Mimochodom, ale obdivujem pani Sternovú- to, čo zažila počas vojny a následne počas komunizmu (čo už kniha nespomína, musela som sa dopátrať cez internet) je priam neuveriteľné a tak strašne smutné vzhľadom na nemennosť ľudskej nátury, ktorá je rovnaká v roku 1944, ako aj 2017.

P.s. Trošku som skeptická aj pri marketingovom výbere titulu knihy- p.Sternová sa s Mengelem stretla nanajvýš pri počiatočnej selekcii pri príchode do Osvienčimu...

eenka
24.08.2017

Neviem prečo, ale raz za čas mám chuť prečítať si niečo práve z obdobia holokaustu. Túto knihu som zvládla za dva dni. Je to silný príbeh. Tak ako píšu ostatní, začiatok mi pripadal rozťahaný možno zbytočne detailný, no po prečítaní som pochopila, že to malo svoj význam. Ak sa dá o knihe s touto tematikou povedať že je dobrá, tak o tejto to určite platí.

LadyLane
20.08.2017 3 z 5

Áno, jedná sa o silný príbeh, ktorý opisuje obdobie spred vojny, počas a po nej. Potenciál veľký. Mne osobne však pomer týchto období ubral na zážitku. Priveľmi rozvláčne opisy spred vojny a priam prehustené stránky hrôzami tohoto času. Zozačiatku ma osudy ľudí zasiahli, avšak spomínané prehustenie zapríčinilo moje viac faktografické ako precítené vnímanie knihy. Čo je veľká škoda, tieto svedectvá sú skutočne veľmi dôležité.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová