Mengeleho děvče

Mengeleho děvče https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352046/bmid_mengeleho-devce-650155410a05b.jpg 5 2559 2559

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

Maevie
04.06.2018 4 z 5

Krutý životní příběh z doby, o které mnozí nechtějí slyšet a ti, kteří ji přežili, nechtějí mnohdy vyprávět. Jsem ráda, že Viola Stern sebrala odvahu a sepsala své hrůzné zážitky pro ty, kteří chtějí vědět.

hrosulik
31.05.2018 5 z 5

Silný příběh, stojí za přečtení.

St.Evelin
29.05.2018 5 z 5

Kniha popisuje silný životní příběh Violy, která přežila 4 koncentrační tábory. Je neskutečné, co všechno lidské tělo vydrží, obzvláště když mysl chce žít a přežít!
Lidstvo si MUSÍ tato zvěrstva připomínat, nesmíme zapomenout! Už kvůli těm, co přežili, NESMÍME! Nesmíme to dopustit.

PS: Dle názvu knihy jsem čekala širší kapitolu ohledně samotných pokusů, Mengeleho...

dagmar.rub
28.05.2018 5 z 5

Vše, co Viola Stern prožila je teda na jeden lidský život až až. Nad hrůzami války a podmínkami, kterým byli Židé vystaveni zůstává rozum stát, že to dokázali lidé přežít, nezbláznit se a najít sílu o tom ještě mluvit si zaslouží obdiv.
Ale nejsou všichni Židé vylíčeni jako chudinky a všichni Němci jako ti nejhorší.....lidé jsou dobří i zlí, ať už patří k jakékoliv národnosti či rase. Mě osobně nejvíc zasáhlo chování Baby a Hanse.

kozusnice
24.05.2018

Velmi silný příběh,, který jsem oplakala,,,,mám ráda knížku s tématem koncentračních táborů..tento však předčil moje očekávání,,,,
Knížku jsem přečetla jedním hltem,,,,,doporučuji všem,,,,,

Denisa153
23.05.2018 5 z 5

Neskutečné...

1casper
22.05.2018 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla ve slovenštině a na etapy, musela jsem ji rozdýchat. To jsem knih s tímto tématem přečetla hodně. Ani nevím, co napsat.....
Silný příběh....

Doporučila bych ji jako povinnou četbu.

martinas82
20.05.2018

Nepochopitelná skutečnost!

Tesininka
18.05.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. I když to bylo opravdu kruté.

pastelka53
16.05.2018 5 z 5

Jsem šťastná, veselá, ale i smutná a rozčílená zároveň. Zvěrstva,která je člověk schopen napáchat neznají mezí. V hlavě se mi honí tolika otázek.
Surový příběh Violy, která prožila mnoho bolesti během několika let a byla tak statečná, že o nich, i když po letech dokáže promluvit.
Je to silný příběh, který se člověku dostane pod kůži, žijete nejen s hlavní postavou, ale i ostatními, kteří jejich příkoří nepřežili.
Kéž by i oni měli takové štěstí ...

Michaela91
14.05.2018 5 z 5

Velmi silné čtení, jako všechny příběhy z této doby. Navíc napsáno velmi čtivě, čekala jsem to horší. Jen mě trošku zarazilo že se kniha jmenuje "Mengeleho děvče" čekala jsem popis více pokusů a více vyprávění z této doby. Nicméně to knize neubralo na ničem. Rozhodně by měl každý přečíst.

Deniska147
12.05.2018 5 z 5

Naprosto nádherný, silný a velmi smutný příběh.... Nejsilnější kniha, kterou jsem kdy četla. Zaslouží si 5 hvězd, bez váhání.

monika72131
12.05.2018 5 z 5

doporučuji přečist. opravdu i slzy tečou když se čte tato knižka

tzimcikova
11.05.2018 5 z 5

Neuvěřitelné vyprávění ženy, která přežila 4 koncentrační tábory. Myslím, že mám silný žaludek, ale při této knize mi bylo místy až na zvracení a na závěr mi ukápla slza.

Misha224
10.05.2018 5 z 5

Smutná kniha, že které bychom si měli vzít ponaučení.Zijeme dnes v takové době, že máme nebo můžeme mít vše na co pomyslime a bohužel si toho často nevazime. Je opravdu smutné, co museli ti lidé prožívat,nelze pochopit chování těch bestii, co se vyzivali na bolesti a utrpení nevinných lidí... Tuto knihu by si měl přečíst každý, aby si uvědomil,jake má štěstí, že žije v této době!

branislav1814
06.05.2018 5 z 5

Je mi .. sám nevím... smutno, těžko... Nutí mně to přemýšlet. Přemýšlet nad tím v jaké době žijeme a co za banality a krávoviny řešíme den co den.... Budu citovat svůj FB post který jsem napsal v souvislosti s přečtením této knížky:
"Nezabúdajme, nesmieme zabudnúť.

To nie sú len čísla, to nie sú len "židia" alebo "Židia", to nie sú len "tisíce", "miliony", sú to ľudia, sú to ľudské osudy. Za každým jedným číslom sa skrýva príbeh, rodina, osud.

Vážme si to, v akej dobe žijeme, to, ako sa máme, v akom svete žijeme. Aj keď sa može zdať že tu máme množstvo problémov v spoločnosti, v rodinách, v práci. Iste, to nepopieram. Uvedomme si však, že to čo riešime, aké problémy riešime my je v porovnaní s osudmi týchto ľudí banalita. Buďme vďačný za to čo máme a v akej dobe žijeme. Nezničme si to a neprizerajme sa mlčky na to zlé.

Aj ich životy boli normálne, aj oni riešili tie bežné životné "banality", žili si svoj kľudný a obyčajný život. Všetko sa však zmenilo zo dňa na deň. Z minúty na minútu. Teraz píšem tento post, zajtra... ktovie?

Nikto ich na to nepripravil, nikto na to nepripraví nás. To jediné čo ich trápilo boli osudy ich rodiny, priateľov ale predovšetkým boj. Boj o vlastný život. Alebo... možno niekedy... boj, snaha, možno prosba či modlitba aby sa to už skončilo, aby už radšej nežili. "

melien
30.04.2018 5 z 5

Opravdu velmi silný příběh z dob o kterých by se mělo stále mluvit a stále je připomínat. I když při čtení knihy jsem měla pocit že čtu jeden z mnoha obyčejných románu který si autorka představovala, přišly vždy chvile kdy si uvědomíte reálný příběh ženy, co přežila koncentrační tábor, o to silnější pocit z knihy máte.

Peace
28.04.2018 5 z 5

"Velká slova. Říká se, že je lepší je neříkat nahlas, protože zní pateticky. Jsou však chvíle, kdy na tom nezáleží. Například tehdy, když vás odvážejí do koncentračního tábora."

Příběh tak silný, že máte chvílemi problém číst dál, protože přes slzy nevidíte. Nebo nechápete, jaké hrůzy jsou vůbec na světě možné.
Jen u málokteré knihy vím, že na ni nezapomenu - tato je jednou z nich.

Lenka1204
27.04.2018 5 z 5

No tak tahle kniha, to byl mazec.. :D Přečetla jsem ji prakticky jedním dechem a troufám si říct, že je to jedna z nejlepších knih, která člověku čtivým způsobem přiblíží hrůzy, které se děly během války. Je vidět, že autorka ví, o čem mluví, protože to sama prožila. Knihu si uložím ke svým oblíbeným a určitě jsem jí nečetla naposled. Kdybych mohla dát 10 hvězdiček, udělala bych to :D

mack12
25.04.2018 4 z 5

O hrůzách války a koncentráků se asi rozepisovat nemusím... Jinak čtivé, poutavé. Jedna hvězdička dolů za matení čtenáře názvem, který naznačuje, že paní byla Mengeleho pokusným objektem, a také za moc sladký začátek v popisovaném období před válkou. Tedy nechci být skeptická, ale takhle moc pozitivní život jsem ještě u nikoho neviděla...

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová