Mengeleho děvče

Mengeleho děvče https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352046/bmid_mengeleho-devce-650155410a05b.jpg 5 2559 2559

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

sassenkka
04.03.2018 5 z 5

Tak tohle.. to je něco. Knih s tematikou války a židovství jsem už pár přečetla, ale tohle je jednoznačně nejsilnější zpověď. Mengeleho děvče by měla být povinná četba!
Milé a úsměvné vyprávění o dětství a první lásce se pozvolna mění v peklo. Je až neuvěřitelné, kolik bolesti a utrpení skrývají stránky této knihy. Viola měla přátelskou povahu, díky které se seznámila se spoustou lidí. Měla tedy o čem vyprávět. I příběhy těch, kteří je už po válce nemohli sepsat, díky ní žijí dál. A jsou stejně neuvěřitelné a bolestné, jako ten její.
Tohle čtení se neobejde bez slz. Strašně silná kniha. Ale výborná.

cori
04.03.2018 4 z 5

Mladá Viola žije ve slovenském Lučenci, zažívá první milostné vzplanutí a touží studovat medicínu. Přichází Mnichovská dohoda, připojení Lučence k Maďarsku, rasová diskriminace, vyhazov ze školy, přesun do ghetta a Osvětim.
Mengeleho děvče patří mezi unikátní svědectví jedné z obětí holocaustu, která přežila. Kniha je neuvěřitelně čtivá (zásluhou novinářky Veroniky Tóthové) a předkládá i životní příběhy Violininých příbuzných a kamarádek. Škoda, že kniha končí sňatkem v roce 1946, zajímaly by mě další osudy její rodiny (i případné problémy s komunisty, když oba byli Židé a manžel bojoval v západní armádě).

Enxinka
03.03.2018 4 z 5

Možná je to tím, že jsem už četla hodně knih na toto téma a jsem díky tomu v něčem zvrácená, ale příběh mi nepřišel zase tak drastický. Možná je to i velmi slušným vychováním Violky, které lze vycítit z mnoha slov, možná mě jen nepřekvapí to, co je mi alespoň popisným způsobem známo.
Ačkoliv teď budu sama sobě odporovat, příběh pro mě zůstane jedním "z nejmilejších". V první části jsem téměř zapomněla, že čtu knihu o holocaustu. Violka měla v určitém smyslu štěstí, že s rodinou žili ve víceméně poklidné části.. Až pozdější vyprávění mi chvílemi zježilo chlupy na zádech. Paní Viola měla obrovské štěstí, že nebyla vybrána pro mnohem horší pokusy Anděla smrti a nemohu nic jiného než obdivovat její ohromnou sílu a vůli - dvě nutné složky pro přežití všech hrůz.

alnahu
27.02.2018 5 z 5

Velmi silný příběh,který nám vypráví židovka Viola ze Sloveska od svého dětství ,kdy žili v podsatě ,jako spokojená rodina se svými dvěma bratry a rodiči do doby než začala druhá světová válka. Její bratři byli nasazeni na nucené práce za velmi nelidských podmínek .Starší z bratrů Artur, který původně studoval na lékaře ,toto utrpení nepřežil . Viola a její matka byli transportovány koncentračního tábora Osvětim , kde je od sebe rozdělili.Viola přižila celkem čtyři tábory smrti a také Mengeleho pokusy.Byla jednou z mála ,kteří všechny ty hrůzy přežili ,vdala se a porodila dvě dcery.V knize nám sepsala velmi čtivě své vzpomínky, její osud i osudy dalších lidí,které by nikdy neměly být zapomenuti.

nicole1990
25.02.2018 5 z 5

hodně silný příběh celou knížku jsem probrečela a snad nejlepší knížka o holocaustu co jsem četla povinně by si ji měl každý přečíst aby si lidé vážili toho co mají

Janynka
19.02.2018 5 z 5

Těžko se říká a popisuje,co ve mně knížka vyvolala... Silný příběh. Moc hezky popsané období před válkou,pak všechny ty hrůzy,co Viola zažila a návrat domů...
Dobře se četla a na toto téma je to asi TOP knížka.
Ode mně plný počet bodů :-)

anetka.repova
18.02.2018 5 z 5

Co k tomu napsat. Po dočtení, i při čtení jsem měla spoustu pocitů, samozřejmě ne těch pěkných. Za mě asi jeden z nejsilnějších příběhů, které jsem kdy četla. Normální člověk neuvěří, co všechno si chudáci museli vytrpět. Ještě teď na ten příběh myslím a jen tak to nepřejde.

Povinnost pro všechny.

Dashmo
16.02.2018 5 z 5

Najsilnejsi pribeh, aky som citala!!nepotrebuje to dalsi komentar..keby sa dalo dat 10 hviezdiciek tak...dam 20

Lucai
12.02.2018 4 z 5

Kniha napísaná ako príbeh opisujúci život od doby pred vojnou až po obdobie po nej, napríklad ako sa zachovali ľudia v meste po jej návrate...človek v dnešnej dobe si nedokážu ani predstaviť tie hrôzy, a Viola o nej píše s obdivuhodným nadhľadom...doporučila by som ako povinné čítanie....

allblacks
04.02.2018 5 z 5

Když čtení bolí. Probrečela jsem větší část. Doporučuji! Měla by to být povinná četba.

dennydee
03.02.2018 5 z 5

Četla jsem českou verzi. Kniha je skvěle napsána, člověk se zde i něco přiučí. Velice smutné dílo, nedokážu si představit, že bych v té době měla žít. U knihy jsem si i poplakala. 5/5

Ladydwarf
03.02.2018 5 z 5

Velmi čtivá kniha, která vás vtáhne hned do děje a nepustí. Když si dnešní lidé představí ty hrůzy, co se děly, nemohou ani uvěřit... My už pro ty oběti můžeme udělat jen jedno- připomínat si to zlo, číst takové zpovědi, vzpomínat a ctít jejich památku a na druhé straně obdivovat ty, co přežili.
V této knize jsou někdy až moc silné momenty, kdy se mi úplně sevřelo srdce a slzy si našly svojí cestu. Přesto je to vyjímečná kniha a určitě se k ní zase vrátím.

lenka.g
02.02.2018 5 z 5

Knížka se neomezuje jen na líčení pobytu v koncentračních táborech, ale popisuje Violin život těsně před válkou a během ní - tedy nejen hrůzy Osvětimi, ale i životy obyčejných lidí, a třeba i to, jak se chovaly Violiny spolužačky poté, co začalo pronásledování Židů.
Autorka líčí hrozný osud své rodiny, ale přesto si zachovala optimismus vůli žít. Je to velmi silný příběh, který určitě stojí za přečtení.

povi
02.02.2018 5 z 5

Kniha byla skvele napsana,cetla jsem ceske vydani.Obdivuju vsechny,kteri ty hruzy prezili...

SilviaKovacikov
01.02.2018 5 z 5

Knihe nie je čo vytknúť. Čítala sa veľmi dobre, obdobie pred odvlečením do koncentračného tábora bolo opísané veľmi pekne, zaujímavo a pútavo, zvyšok nebudem rozoberať - kruté, nepríjemné, smutné.

pocketka
20.01.2018 5 z 5

Asi nejlepší kniha, kterou jsem za poslední rok četla. Je napsaná krásným jazykem, události, které autorka zažila ještě před válkou mě až dojaly, jak byly nádherně popsané. I přes otřesné zvěrstva, které se v knize stanou, je kniha dokonalá.

kiraa
17.01.2018 5 z 5

Příběh, který se nečte snadno. Drsné, beznadějné, zejména, co se týče neuvěřitelné brutality a bezcitnosti vůči těm nejvíce zranitelným ... dětem, nemocným a starým lidem. Bez slitování, soucitu, lidskosti. Mám za sebou více knih na toto téma, kdy jsem byla přesvědčena, že už nemůže přijít víc. A přesto jsem si z toho všeho kecla na zadek. Obdiv pro Violu, která dokázala navzdory všemu, co prožila, vstát a jít dál.

Rania
16.01.2018 3 z 5

Téma zaujímavá, no knižka mohla byť lepšie spracovaná a napísaná. Hlavne prvá časť, ešte před koncentračným táborom, mi prišla příliš zdĺhavá. Takže za mňa iba 3*.

Trustty
15.01.2018 5 z 5

Silný příběh nejen o krutosti, bezcitnosti a o tom co se stane s člověkem, když mu dáte moc, ale i úctě, respektu a lásce ke svým nejbližším. Příběh o tom jak skromný člověk uměl být a z jakých maličkostí se dokázal radovat a vážit si života. Nikdo z nás si nedokáže představit jak moc musela Violka a ostatní trpět, protože my bychom se podělali už jen z toho, že by nám netekla voda, nešla elektřina nebo nedej bože internet.

viktor6382
15.01.2018 5 z 5

Knihu jsem dostal 24.12., přečtenou jsem ji měl již 25. I to již vypovídá o tom, jak neskutečně mě tato kniha zajímala, rád bych si přečetl i případné pokračování.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová