Mengeleho děvče

Mengeleho děvče https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352046/bmid_mengeleho-devce-650155410a05b.jpg 5 2551 730

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

jirickovazuzka
26.05.2017 5 z 5

Hodně povedená kniha s neobyčejným příběhem krutého osudu. Čtenáře i po tolika letech překvapí zrůdnosti páchané na lidech.

Veronika33
15.05.2017 5 z 5

Kniha ma bavila, až na slabší začiatok keď som mala problém sa začítať kvôli štýlu autorky, ale potom som sa do nej pohrúžila a nevedela odtrhnúť. Zatiaľ najlepšia kniha z prostredia koncentračných táborov, ktorú som čítala. Bolo to veľmi zaujímavé a poučné. Túto alebo knihu s podobným námetom by si mal prečítať každý. Doporučujem.

XenasChakram
23.04.2017 5 z 5

Kniha se dobře čte, vypravěčka mi byla sympatická. Bez servítek. A ráda jsem se dozvěděla, co se dělo na Slovensku/Maďarsku

Silwia20
07.04.2017

Ani neviem, ci je slusne davat takej smutnej, krutej knihe plnej utrpenia a bolesti * za to, ze sa mi to pacilo.
Clovek, ked ide citat nieco podobneho zanru ocakava zlobu, ale kde sa jej tolko zobralo v tych ludoch to netusim ... ak mozu take veci len na mysel prist zdravej osobe s priemernym IQ ...
Vdaka pani Fischerovej za odhodlanie a za to, ze to kvoly napisaniu knihy bola nutena prezit este raz !!!

verden
11.03.2017 4 z 5

Knihy s touto tematikou sa nehodnotia jednoducho. Pri čítaní mi neraz tiekli slzy, ale určitým spôsobom súhlasím s Viiným vyjadrením, že po nás "cudzích" všetky tieto hrôzy istým spôsobom po čase skĺznu a ostanú v nás len ako informácia, nie ako pocit.

Vôbec sa necítim na to, vyjadrovať sa k príbehu samotnému. Jednu hviezdičku však knihe uberám za štylistiku- opakujúce sa rovnaké slová za sebou, príliš dlhé vety, v ktorých sa preskakovalo z jednej veci do druhej, až som sa v tom ako čitateľ strácala. Početné gramatické chyby a preklepy kazili môj dojem z knihy a zanechali vo mne trpký pocit, či náhodou kvalita nešla na úkor snahe o rýchle vydanie knihy kvôli zisku.

Na niektorých miestach sa mi zdalo, akoby sa autorka snažila zámerne zahrať čitateľom na city, čo sa mi pri tomto type literatúry naozaj nezdá potrebné, všetky podobné príbehy sú natoľko silné, že naozaj nepotrebujú umelé nafukovanie.

Som však naozaj rada, že sa Viola odhodlala svoj príbeh vyrozprávať, myslím si, že svedectiev obetí vojny nikdy nie je dosť...

Malinche128
10.03.2017 5 z 5

Najpútavejšia kniha akú som kedy čítala. Neviem či preto, že som vedela že je to príbeh ktorý sa v skutočnosti niekedy stal, ale proste TOP. Je tu krásne opísaná situácia pred vojnou, počas vojny a po vojne.... A podľa mňa by sa to malo dať na povinné čítanie do škôl.

endyamon
05.03.2017 5 z 5

Silné. Pre tých, ktorí sú rodičia sú isté veci v jednej kapitole neskutočne otrasné.
Toto by malo byť povinné čítanie, možno by sme mali menej NS tupých hláv medzi nami a menej ľahostajnosti v nás.
Dve negatíva len k forme: kopec pravopisných chýb v knihe a zavádzajúci názov.

Stoker
22.02.2017 4 z 5

Začiatok knihy ma moc nebavil, začínalo to ako dievčenský román. Postupne kniha naberala na vážnosti a brutalite a miestami sa čítala naozaj ťažko. Čítal som už viacero kníh na túto tému a každá jedna výpoveď ľudí, čo prežili tieto zverstvá stojí za prečítanie. Mám však menšie výhrady k autorke, prišlo mi to miestami ako hra na city, pretože dosť často opakuje zdrobneniny ako "mamička, otecko"... Chápem že prísť o rodinu za takých podmienok je brutálne ale toto knihe skôr uškodilo. A tiež by som vytkol názov. Chápem, že treba nejako čitateľov osloviť aby sa kniha dobre predávala ale názov Mengeleho dievča mi prišiel trochu prestrelený, pretože o Mengelem je v knihe minimum a pani Viola, aj keď bola vybraná na pokusy sa s nim konfrontovala minimálné (na šťastie). Každopádne veľmi silný príbeh odporúčam čítať kadému, aby sa nezabudlo na to, čo bolo a môže byť znova. Pretože história sa opakuje.

Ahmose
21.02.2017 5 z 5

Túto knihu by si mal prečítať každý a tým myslím naozaj každý !!! Už som čítal knihy a videl filmy s tematikou 2.sv.vojny, takže som si myslel, že viem do čoho idem. Táto kniha ma zaskočila ani nie tým, ako boli opisované koncentračné tábory ale tým, že človek si vlastne uvedomí, veď tý ľudia mali pred vojnou život, ktorý sa podobá na ten dnešný : chodili do školy, maturovali, chceli isť na univerzitu, zamilovali sa... uvedomil som si, že som mal trochu dosť skreslený obraz o vtedajšom živote, neviem akosi som tomu nerozumel alebo som si to skôr nepripúšťal, mal som pocit, že to proste bola veľmi zlá doba a ja neviem, neviem čo som si myslel. Knihu som prečítal za 2 dni a hoci som ju mal požičanú, rozhodol som sa, že si ju kúpim , že ju chem mať vo svojej knižnici. Ako som už na začiatku napísal, túto knihu by mal čítať každý a zvlášť, dnešná mládež ako som ja, zaradil by som ju ako dielo do povinného čítania na strednej škole a malo by býť súčasťou maturitných otázok. Pýtate sa prečo ? Pretože táto kniha zmenila môj pohľad na svet a uvedomujem si ako sa mám dobre a aký je tento svet v ktorom sa mám tak dobre krehký a ako rýchlo sa môže zmeniť...

Adiee19
31.12.2016 5 z 5

Krute :( povedat ze sa mi kniha pacila by bolo asi nevhodne..chcela som tuto knihu precitat pretoze som chcela vediet ako to bolo co ludia prezivali..tato tematika ma zaujímá..ale citalo sa to tazko..vzdy po par stranach som to musela odložit a to co som precitala nejak vstrebat "predychat"..musi povedat ze som mala dokonca aj zle sny :( bolo hrozne co sa tam dialo a dokonca az neuveritelne ze ludia dokazu byt takto krutý :( vsetci ktory toto zlo prezili maju moj obdiv..

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová