Mengeleho děvče

Mengeleho děvče
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352046/bmid_mengeleho-devce-650155410a05b.jpg 5 2568 2568

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

Stanenka
30.07.2018 5 z 5

O teto knize se neda napsat, ze by dejove byla pekna. Autorka si zazila peklo a nekdy jsem nevericne nektere vety cetla nekolikrat, protoze jsem neverila, ze toto bylo mozne delat. Knizka je pekne napsana, dobre se cte, jen ma smutny obsah. To clovek nikdy nepochopi, co se za valky delo :-O.

kleous
26.07.2018 5 z 5

kniha kterou jsem četla se zatajeným dechem a slzami v očích...neuvěřitelná, mrazivě tvrdá realita, kterou jsem doposud v knize s touto tématikou nečetla....takové hrůzy co jsem zde četla snad ani nejde popisovat a hodnotit jak se člověk při čtení cítí, velice silná kniha, která ve mne zanechala stopu a díky, které nevím zda budu mít sílu číst další knihy s osudy lidí z období tohoto velkého zvěrstva v naší historii, tím že paní Viola začíná svůj příběh už nějaký čas před válkou, je pro čtenáře vše více "osobnější" , od každodenní rutiny běžného života a první lásky až po peklo na zemi, kde máte pocit že už snad člověk nemůže nikdy dál normálně žít a paní Viola překvapivě pokračuje ve vyprávění dál i po válce....velice emotivní kniha

leny.wood
26.07.2018 5 z 5

Hodně, ale skutečně hodně silná výpověď ženy, která zažila hrůzy druhé světové války. Rozhodně to není čtení pro každého (především pro slabé povahy), ale každý by si to měl přečíst. Na tohle se nesmí zapomenout!

katy238
23.07.2018 5 z 5

Viola vypráví o svých válečných i rodinnych strastech bez výčitek a nenávisti. Události klade za sebe, jak se staly a popisuje hrůzy, kterým se jen těžko věří. Bohužel o nich existují záznamy, proto když jsem si uvědomila, že nečtu fikci, ale vzpomínky, otřáslo mnou. Viditelně. I v plném autobuse. Naproti tomu umí Viola vyprávět o sve první lásce a dívčím snění tak, že jsem se u této části musela usmívat. Většina z nás si toto prožila, o to se nás Violin osud dotýká více. A já autorce děkuji za zprostředkování svých vzpomínek. Mnohdy hrůzných. Ale nikdy nesmí být zapomenuty.

Bukovinska
23.07.2018 5 z 5

Ťažká téma. Táto kniha musí byť prečítaná čo najväčším počtom ľudí. Aby sa o tom vedelo aj po tej dlhej dobe čo koncentračné tábory boli zničené. Aby sa na niečo také brutálne nezabudlo. Viola aj s ďalšími ženami zvládla to čo zvládne len málokto. Fyzickú aj psychickú šikanu museli tolerovať s tým, že sa MOŽNO dožijú konca vojny. Aj keď už možno v kútiku duše niektoré dúfali, že ich kápovia zabijú stále tu bol pud sebazáchovy, ktorý ich nútil bojovať ďalej. Aj s tým kúskom posledných síl. Treba ju čítať postupne nie naraz. Toľko morbídnych činov a brutality nejde tak ľahko vstrebať. Ale ak ju dočítate do konca budete ohromený. Ohromený tým, že toľko bolesti z tak dlhej doby sa zmestilo do 376 stranovej knihy.

Ivana.Ka
21.07.2018 4 z 5

Bohužel jsem knihu nedokázala dočíst... Nebyla jsem zřejmě připravena na to, číst takové hrůzy. Knihu nedoporučuji lidem slabší povahy. Paní Violu obdivuji a zároveň mne mrzí, že jsem nezvládla její příběh vstřebávat.

Sonča95
21.07.2018 5 z 5

Velmi silný a dojemný příběh ženy,která přežila brutální nacistické chování vůči Židům. Mengeleho pokusy na dětech se mi jako matce četly velmi špatně,ale je potřeba,aby se to vědělo a nedopustilo se opět takovýchto činů na nevinných a bezbranných dětech a lidech.Určitě doporučuji přečíst a zamyslet se,že je to skutečný,reálný příběh a ne jen smyšlenost.

vonMalik
21.07.2018 5 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst každý. A především ti, kteří nevěří, že se něco takového mohlo dít. Je tu popsán opravdu silný příběh, který nenechá chladným snad nikoho. Knihu jsem musela několikrát odložit, rozdýchat to, co se v ní psalo a nejsilnější pro mě byla kapitola "Mengele a chlapeček", kterou jsem probrečela opravdu celou. Chtěla jsem napsat, že je kniha krásná, ale dá se to vůbec o takových hrůzách napsat? Každopádně je čtivá, vtáhne vás do děje a slza ukápne. Nejhorší na tom je ta představa, že se to opravdu stalo...

bookaholic_no.1
20.07.2018 5 z 5

Obdivuju lidí, kteří jsou schopni takhle otevřeně mluvit o hrůzách, které prožili v lágrech. Paní Sternová je mimořádný člověk a já mám pro ni nic jiného než bezmezný respekt. Knihu by měli přečíst nejen ti, které téma druhé světové a holokaustu zajímá, ale i ostatní lidé. Jako připomenutí a varování, protože lidstvo má tendence pravidelně zapomínat svou bolestivou minulost a vracet se k ní.

mot33
18.07.2018 5 z 5

Zde musím ocenit že je příběh vyprávěn už od narození autorky,jinak super výpověď.

bookcase
10.07.2018 5 z 5

Neskutečně emotivní výpověď, zároveň psaná bez kapky zášti nebo zloby, o to víc se vryje pod kůži.

zuzana4291
08.07.2018 5 z 5

Kniha je velmi hezky a čtivě napsaná. Obávala jsem se hodně faktů, ale jedná se o smutný a dojemný příběh, fakta jsou připsána pod čarou. I slza mi ukápla. Opravdu doporučuji tuto knihu přečíst. Měli by si všichni lidé připomínat druhou světovou válku, jelikož pamětníků již hodně ubylo.

ElfkaEleanor
04.07.2018 5 z 5

Snad nejsilnější kniha o holokaustu, kterou jsem kdy četla. Oceňuji obzvlášť vyprávění života hrdinky před 2. světovou válkou. Ukolíbá vás to, dodá vám větší pocit spřízněnosti. Postupně s ní pak nuceně propadáte na dno společnosti, cítíte zmatek a nakonec objevujete hrůzy Osvětimi a života "nežádoucí" osoby.

Název Mengeleho děvče je sice zavádějící, protože jen velmi malá část je tomuto tématu věnována. Na druhou stranu, kdyby si ji Mengele opravdu "oblíbil" a dorazila do tábora dříve, zřejmě by nebyl nikdo, kdo by mohl vyprávět její příběh.

Fotografie vhodně doplňují vyprávění a podtrhují vzpomínky.

Veronika.Lap
27.06.2018 5 z 5

Jak jen začít hodnocení této knihy. Četla se jedním dechem a to hlavně proto, že se jedná o skutečné vyprávění osoby, která to co je v knize popisováno, zažila a hlavně přežila. Kniha je obohacená i autentickými fotkami a to dodává celému příběhu grády. Takovou knihu by si měl přečíst každý. Zatím nejsilnější kniha s touto tématikou, kterou jsme četla. Doporučuji

Deny95
24.06.2018 5 z 5

Jedna z nejsilnějších knih s touto tématikou. Několikrát jsem musela knihu odložit a rozdýchat to, co jsem právě přečetla. Za mě rozhodně doporučuji!

radka8970
23.06.2018 5 z 5

Mengeleho děvče...
Příběh Violy Sternové začíná v rodném Lučenci, kde nás seznamuje se svou rodinou a přáteli a kde také mladičká zažívá první citové vzplanutí. Ještě před transportem zažívá rodina stěhování ze svého domova, přes malý byt až k pobytu v ghettu. Vyprávění v Osvětimi zahrnuje nejen vlastní zážitky v ordinaci Mengeleho, ale i hrůzné příběhy nejbližších spoluvězenkyň. Postupně přes Ravensbruck a Buchenwald cesta končí pochodem smrti a útěkem do rodného města, kde věří v setkání.
Je to citlivě vyprávěný příběh, který není jen popisem zvěrstev a pokusů v táborech. Není to jen výpověď o jedné ženě, prostor je dán i ostatním členům rodiny, přátelům a také oceňuji, že autorka zařadila do svého příběhu také osudy lidí, kteří se jí svěřili, a tím ani ten jejich příběh nebude nikdy zapomenut. Autorka se také zaměřila na vsuvky, které knihu obohacují o informace z uvedených táborů, prostor má i osvětimská vražedkyně. Nastíněná je u situace v předválečné Lučenci. Přes smutné popisy je zde i laskavý děj s dobrým koncem. Kniha se neobejde bez slz. Strašně silná kniha, ale výborná.

Capkomi
22.06.2018 5 z 5

Loni (2017) nás opustila poslední žena, která musela snášet Mengeleho pokusy Viola Stern Fisherová. Jsem nesmírně vděčná za její zpověď prostřednictvím této knihy. Jedno z nejlepších děl, které se týká tématiky koncentračních táborů, velmi detailně a přímo popsané činy, které se odehrávaly před pár desítkami let. Knihu musím doporučit všem, já si ji dávkovala, nešlo to najednou. Někdy jsem nemohla věřit, že se to opravdu dělo.

Veronika248
22.06.2018 5 z 5

..."cizimu se ty hruzy casto rikaji lehceji nez blizkym. Protoze by je ranily. Ti cizi se jen leknou, otresou odporem, mozna budou par dni hur spat a vic objimat sve deti, ale nakonec to po nich sklouzne. Zustane to v nich jako informace, ale ne jako pocit. Ale milovanym by to rozeriralo dusi.a to jsme nechteli."....

hancakladno
17.06.2018 5 z 5

Musím říct, že jsem se bála začít vůbec číst. Nakonec přečteno během dvou dnů. Neuvěřitelný příběh, který jsem provázela slzami. Těžko představitelé, že je něco takového skutečného. Rozhodně doporučuji za přečtení, kdy by neměl člověk zapomenut na tyto odporné události a zároveň obdivovat neskutečnou odvahu boje proti nim a vůli k životu.

kajusjoch
14.06.2018 5 z 5

Detailně popsaný osud dívky, která se dostala do koncentračního tábora. V některých chvílích jsem musela knihu odložit a vrátit se k ní později. Je to určitě jedna z nejlepších knih s tímto tématem a doporučuji všem.
Za mě lepší než Tatér z Osvětimi.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová