Memento

Memento https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136721/bmid_memento-F9p-136721.jpg 4 3669 444

Příběh narkomana podle skutečné události. Kniha začíná hned zpočátku poměrně tragicky. Michal Otava se ocitá ne pokraji smrti. Tentokrát má štěstí,najde ho kolemjdoucí muž a zavolá sanitku. Touto úvodní pasáží se vlastně jen roztáčí bludný kruh drogové závislosti. Začíná vzpomínat, a tak se dovzíme něco o jeho minulosti.

Zackna
14.04.2013 4 z 5

Kniha jasně popisuje co se stane když začnete brát drogy..... Je to pomněrně nechutné ale je to pravda.

safirkaa
02.04.2013

Řekla bych průměr v knihách s drogovou tématikou. Je odlišná tím, že je česká, ale jinak takový střed.

terkycca
12.03.2013 3 z 5

Neberte DROGY!!!!....nikdy nikomu NEBERTE DROGY!!!! :-)
knížka dobrá, poutavá, emotivní...ale...už tu tématiku drogy nějak nemusím...
jednu dobu mě to hodně zajímalo tak jsem jich přečetla víc, a teď už mi to připadá vše na stejný způsob a nemám z těch drog v tomhle stádiu vůbec dobrý pocit...

mikraf
08.03.2013 5 z 5

Tuhle knížku jsme z ní četli asi cca v deváté třídě. Teďkon se k ní chci vrátit a přečíst celou....

venea
05.03.2013 4 z 5

dobře čtivé, doporučuji !

Miken008
27.02.2013 3 z 5

Četl jsem v návaznosti na My děti ze stanice zoo abych mohl porovnat obě díla. Příliš mi nesedl Johnův styl psaní. Neustálé skákání z retrospektivy do reality mi činil nesmírný problém. Mnohdy se mi dokonce zdálo, že se v jednotlivých přechodech doslova ztrácím. Troufl bych si říct, že kniha je o něco drastičtější než světoznáma My děti ze stanice zoo, ale není tak zábavná. viz. matka co dává vlastnímu dítěti pervitin... Je jasné, že v té době splnila svůj účel. Pokud vás od drog neodradila Felcherinová, zkuste Johna a stoprocetně se mu to povede...
Pokud někoho baví knihy s drogovou tématikou, doporučuji Milion malých střípků..to je teprve síla

orson
26.02.2013 5 z 5

Silný realistický příběh o tom, kam až to může dojít, když se zkombinuje nešťastná mladistvá láska a první experimentování s drogami. Velmi mi to připomínalo film Requiem for a dream. Oboje bych prosadil na základní škole jako povinné čtivo/film - to by ty študenty odnaučilo začínat si něco s drogama!

Už po několika stránkách je vcelku zřejmé, jak se bude děj vyvíjet. Jediné co není až do konce jeasné je, jak dopadne hlavní postava - zda to přežije, či nikoliv. Víc nebudu prozrazovat a teď si jdu najít nějakou lehkou oddechovou knížku, abych neměl tak děsivé sny.

zanetamel
25.02.2013 5 z 5

Určitě stojí za přečtení. Doporučuji.

nikinikiniki
19.02.2013 5 z 5

Četla jsem hodně knih o drogách, ale tahle mě zaujala nejvíc. Předčila dokonce i známé My děti ze stanice Zoo.

rakytnik
08.02.2013 4 z 5

Asi jediné co se panu Johnovi povedlo. Možná proto, že tehdy to nebylo tak veřejné.

iresim
07.02.2013 5 z 5

Ve své době prostě "bomba", nadčasová, všeříkající i teď.

mautina7
29.01.2013 5 z 5

Další silná kniha z prostředí drog, závislosti a s tím související beznaděje. Silné emoce při čtení mísící se s naprostým zhnusením...

kika 13
25.01.2013 3 z 5

Smutný a dobře známý příběh.

Lenka Žofka
22.01.2013 5 z 5

Čteno hned po stanici ZOO, takže okamžitý dojem byl slabší. Ale s ohlédnutím - super. Hlavně je to člověku bližší prostředím. Prostě mazec. A stejně....ti lidé jsou nepoučitelní!!!

DarlaW
12.01.2013 5 z 5

Skvěle napsané, ale opravdu hnusné.

Freedyn
24.12.2012 5 z 5

Memento jsem četla několikrát. Nejprve v dětství sama, později pro zopakování, a nakonec kvůli maturitní četbě. A pokaždý mě bavil příběh.

D.-e.-e.-
18.12.2012 3 z 5

Kniha mě úplně nepohltila. Zřejmě to bylo zaviněno neustálou potřebou správně se zorientovat, nutností být v pozoru, co se týče střídání přítomnosti s minulostí, první osoby s třetí apod.

Jako vlastní hlavní myšlenku knihy vnímám to, že zbavit se fyzické a duševní závislosti není vůbec snadné, ale vymanit se z drogového světa při pomyšlení na zoufalé prognózy do běžného života, nulový smysl bytí, absenci jakýchkoli zájmů, je možná ještě těžší. Dílo poukazuje na to, že drogově závislí si neumí vůbec představit, co by v životě jinak dělali.

Makoves
17.12.2012 5 z 5

Přečetl jsem si ji nejprve ve slovenštině a nyní i česky. Nevím, která verze je lepší. Asi obě. Prostě dobrá kniha.

ondras666
27.11.2012 4 z 5

Tuhle knihu jsem četl ještě na střední škole a tehdy mi dala spoustu podnětů k přemýšlení. Teď jsem ji četl asi po 10 letech a má stále stejné kvality jako kdysi. Sonda do života drogově závislé mládeže a jejich životních cest je velice zajímavá.

Kůstka
11.11.2012 5 z 5

Kniha plná odstrašujících příkladů, proč se drogám radši hodně velkým obloukem vyhnout. Mě to šokovalo, natož co lidi někde v 80.letech.. Jak bylo a je snadné se k něčemu takovému dostat a jak těžké a dlouhé je se z něčeho takového vyhrabat.. Většina lidí se z toho nevyhrabalo už nikdy, jak jsem viděla.. A obdivuju ty, co to dokázali a na drogu už nesáhli.. Ovšem lepší je obdivovat ty, co odolali a ani nevyzkoušeli. Dětem kolem 15ti bych doporučila přečíst povinně. Hned vás nějaké chutě přejdou. :)