Medvědín

Medvědín https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390262/bmid_medvedin-s5t-390262.jpg 4 2143 609

Medvědín / Medveďovce série

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí. Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Björnstad , 2016

Julinka679
13.01.2022 5 z 5

Medvědín je pro mě velkým a hlavně milým překvapením. Když jsem zjistila, že se jedná o knihu pojednávající o hokejovém městečku, tak jsem kolem knihy spíše pár let "tancovala". Nejsem moc sportovní fanoušek ale je pravda, že pokud bych jím byla tak asi tím hokejovým. Když jsem byla v knihovně tak tahle knížka na mě jen tak vyskočila a já se nakonec podvolila a jsem ráda, že jsem tak udělala.
Pro mě je Medvědín jedním velkým wow, knížka je vtipná, drsná, smutná ale hlavně hokejová a to je tím nejlepším ale i nejhorším, co toto město potkalo.
Ti, co četli tak možná jako já byli při čtení naštvaní ale nakonec to v rámci možností dobře dopadlo.
Už se těším na další díl protože tohle bylo dokonalé! Za mě 5* a naprosto doporučuji!

fénix56
08.01.2022 5 z 5

Přestože hokej miluji, začátek knihy mne neuchvátil. Moc mne nebavily některé souvislosti kolem hokeje, přestupy z různých skupin, hierarchie trenérů, ředitelů, sponzorů.... Taky mi chvilku mi trvalo než jsem se v postavách zorientovala. Ale pak jsem se chytila a četla a četla....
V Medvědíně, které žije odjakživa jen hokejem, jsou pocity sounáležitosti důležitější než pravda. Protože lidé vždy vidí jen to, co chtějí vidět. I když to někomu může ublížit. Taky mi to připomnělo dánský film Hon, kde šlo sice o jiný problém, ale konečné důsledky jsou stejné.
Prásk.

Alisce
01.01.2022 5 z 5

Ze začátku mě kniha moc nebavila. Přišlo mi, že je prvních 50 stran o tom samém. Nejsem velký nadšenec do týmových sportů, takže jsem se nemohla pořádně vcítit do kůže milovníka hokeje. Autor mě však do toho hokejového prostředí dostal. Ani jsem něvěděla jak, ale najednou jsem prožívala každou stránku a děsila se co bude dál. Backman je vážně třída.

lenkavildomcova
28.12.2021 5 z 5

Tak musím přiznat, že se mi do čtení této knihy moc nechtělo, ale nakonec, za mě jedna z nejlepších knih, které jsem letos přečetla. Skvěle vybudované postavy, výborné téma, děj měl spád. Škoda, že nemůžu dát více než 5 hvězd.

INCOGNITOREADER
10.12.2021 1 z 5

Přiznávám, že tady jdu naprosto proti většině. Není to tím, že bych si myslel, že je kniha špatná. Jsem přesvědčený o tom, že jen není pro mě. Poslouchal jsem jako audio. Ale i bravurně načtené Pavlem Soukupem mě to bohužel nebavilo. Připadalo mi to, jako Prázdné místo od J. K. Rowlling. Obrovské množství postav, a velmi pomalý děj. Navíc téma hokej. Dalsí vyjímka = nemám rád hokej .... První půlka knihy, byla pro mě doslova utrpení a musel jsem se nutit do poslechu, než jsem se nakonec rozhodl, že i když je audtor tak oblíbený a jeho knihy tak vysoko hodnocené, tak není naprosto nic špatného na tom si přiznat, že mě prostě nesedí.
Už druhá kniha autora a dopadla stejně. Odložená. Myslím, že je jasné, že není pro mě.

Verunka289
03.12.2021 5 z 5

Backman je vždy sázka na jistotu. I když je zvláštní, že zrovna této knize (sérii) jsem se docela dlouhou dobu vyhýbala, protože jsem měla strach, že mě tady Backman zklame, že to budou nějaké žvásty o hokeji (aby nedošlo k mýlce, na hokej koukám ráda, ale číst bych o něm asi nepotřebovala). Ale tato kniha o hokeji vlastně vůbec není. Je to kniha o týmovém duchu, o přátelství, o závisti, zklamání, strachu, bolesti. Je to kniha o bezmezné lásce rodičů k dětem, o takové lásce, která nevidí nebo spíš nechce vidět chyby, o neschopnosti přijmout porážku.

alibaba72
13.11.2021 5 z 5

Skvělé čtení, původně se mně do toho nechtělo, protože já nejsem úplně sportovní fanoušek, ale překonal jsem se a knihu jsem přečetl. No tedy je skvělá, velmi dobře se čte a už mám doma i volné pokračování.

Tyn_a
13.11.2021 3 z 5

(SPOILER) "Medvědi z Medvědína!"

Tak zní heslo hokejového týmu. Každý člen byl jiný. Někdo si místo v týmu vydřel, někdo se pro něj narodil, někdo ho získal právem a někdo ne. Jenže v týmu si byli všichni rovni. I když...

Čekala jsem knihu pouze o hokeji, ale postupem času jsem zjistila, že má hlubší smysl a myšlenku. Ta myšlenka byla poučná a zdrcující..
Maya vyrostla v silnou ženu a Kevin v uvědomělého muže, který ví, že některé věci udělal špatně. Hlavně tu jednu.

Líbil se mi celkový děj, zápletky. Taky jak události autor přeskakoval, aby v jedné kapitole nastínil jak a kdo se zrovna cítí a jak jedná.

Těším se na druhý díl :))

Hanys_
10.11.2021 4 z 5

Můj první Backman. Píše s takovou lehkostí, ale takovým tím stylem, kdy se furt něco děje, ale zároveň se tam nic nestane. (ale to neznamená že se mi to nelíbí) Nemít to ten drsnější závěr, tak z toho člověk cítí takovou sportem nasáklou oddechovku z malého města.

bukiet
05.11.2021 2 z 5

Tak nevím, je tato kniha horší, nebo stejně špatná jako Tady byla Britt-Marie? Nezajímavé prostředí kopané je nahrazeno nezajímavým prostředím hokeje. Sportovní průmysl mne opravdu nezajímá. A jasně, ta kniha je přece o mezilidských vztazích. Jenže aby to byla dobrá kniha nesměla by vyznívat jako woke příručka a jednání postav by muselo být uvěřitelné. První půlka knihy, kde by měly být odhaleny charaktery hlavních aktérů je neskutečně zdlouhavá a ve výsledku mne nedonutila se zajímat ani o osud Mayi, ani Kevina. Druhá půlka je o něco zábavnější, ale působí prvoplánově. Chápu, o co autorovi šlo, ale pro mne mohl být problém maloměsta, s jeho nadšením pro jeden konkrétní sport a kolektivní slepotou před násilím, napsán zajímavěji. Interpretace Pavla Soukupa samozřejmě neměla chybu.

CarolC
17.10.2021 5 z 5

Neskutečně syrový příběh, ale zároveň neskutečně emotivně podaný. Kolikrát vás během čtení mrazí a kolikrát se vám derou slzy do očí a během otáčení stránek si oči musíte utírat. Mistrovsky napsané dílo, které jsem dlouho odkládala, protože ač miluju Backmana, hrozně jsem se bála, že tohle mě nebude bavit. Nakonec mě to zasáhlo jako blesk z čistého nebe a po dočtení to pokládám za to nejlepší, co jsem od něj doposud četla. Na těch několika stránkách mi docvaklo o čem všem je rodičovství a co všechno mě čeká a že to bude sakra dlouhá náročná cesta, ze které mám vlastně strach, abych ji zvládla. Děkuji vám pane Backmane, jak mi vaše příběhy v knihách otvírají oči, a jak mě vždy zasáhnou natolik, jako kdybych měla pocit, že čtu o něm, koho znám.

Nikusha
13.10.2021 3 z 5

Noo jako seriál to vůbec nemusí být špatné (neviděla jsem), ale jako kniha takové nijaké, docela utahané. Točí se to vlastně kolem té jedné události, ten zbytek je vcelku nezajímavý a spíš člověk nějak čeká jestli se z toho něco vyvine, ale kde nic tu nic. Dám šanci druhému dílu, ale mám obavy, že to bude to samé v bledě modrém.

Lucieenka
17.09.2021 5 z 5

Nejdřív jsem viděla seriál na HBO, od knihy jsem čekala, že bude stejně tak dobrá jako seriál. Ona nebyla stejně tak dobrá, ona byla bravurní. Do seriálu prostě nenarvete, tak skvěle popsané postavy, jako to bylo tady. Ta kniha mě pohltila. Víc takových knih!

Vivetkav
16.09.2021 4 z 5

Začátek byl pro mě zmatečný , ale pak se to rozjelo a nabralo obrátky.. velmi silný námět a pěkne řešení ...

Zuzvil
15.09.2021 5 z 5

Moje teprve druhá kniha od tohoto autora, ale určitě ne poslední. Když jsem se v anotaci dozvěděla, že se jedná převážně o hokejové prostředí, zajásala jsem, protože jsem velký hokejový fanda, ale když jsem v rámci čtení cítila ten obří přesah, který knížka má, tak jsem byla doslova nadšená. I ten hokej je tam skvěle popsaný, vše do sebe krásně zapadá, nic není v knize navíc. Kniha je parádně vystavěná, má výborně vypracované jednotlivé postavy, nemám co vytknout. Výborné glosy, slogany, moudra, poznámky jednotlivých postav - skvělé. Za mě můžu jen a jen doporučit a já jsem knížku určitě nečetla naposledy.

barakara
10.09.2021

Musím přiznat, že o knize jsem slyšela samá superlativa, a tak jsem měla velká očekávání, která se ale nesetkala s realitou. Téma je to důležité, kniha o vztazích, o tom, co je schopna společnost tolerovat, ale upřímně, dost jsem se knihou trápila, nevím, zda to bylo stylem psaní nebo rytmem příběhu, každopádně budu váhat, než sáhnu po další knize od tohoto autora.

Višnička
08.09.2021 5 z 5

Strašně dobrý !!! Doporučuji i seriál na HBO.

Jonna
06.09.2021 3 z 5

Nejdřív jsem od knihy čekala něco jiného, než o čem pak byla. Nevadilo mi to, ale chvílemi jsem měla pocit, že čtu spíš knihu pro adolescenty než pro dospělé. Je to druhá kniha od tohoto autora, a stále se nějak nedokážu naladit na "rytmus" jeho knih. Mám doma ještě pokračování Medvědína, tak uvidíme.

asam
29.08.2021 5 z 5

Kniha o vztazích mezi lidmi, o vzájemné toleranci - to že se děj odehrává většinou na ledě není podstatné. Moc pěkné, místy smutné čtení.

Alíša236
26.08.2021 5 z 5

Tohle není kniha o hokeji, kdepak, to je kniha o lidech.... a perfektně napsaná. Nejvíce jsem si užila první půlku, než se "to" stalo. Miluji totiž poznávání jednotlivých postav skrze autorův rukopis.