Meda Mládková – Můj úžasný život

Meda Mládková – Můj úžasný život https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219423/bmid_meda-mladkova-muj-uzasny-zivot-JVF-219423.jpg 4 205 51

Životní osud Medy Mládkové se naprosto vymyká malým českým dějinám. Odehrává se v pěti zemích a na dvou kontinentech, na geografické ose Zákupy–Ženeva–Paříž–Washington–Praha. Začíná v rodině despotického otce, pivovarského sládka, a vrcholí v pozici uznávané sběratelky a mecenášky umění, která pomohla světu objevit jednoho z prvních abstraktních malířů, Františka Kupku. Celý život si šla umanutě a odvážně za svým. Když utíkala před Hitlerem a později před komunisty, když dobývala srdce svého budoucího muže, spoluzakladatele Mezinárodního měnového fondu Jana Mládka, nebo když svými aktivitami v exilu podporovala utlačované české umělce a prosazovala jejich díla do amerických a evropských galerií. Po Listopadu se pak vrátila do vlasti a věnovala svou sbírku české společnosti. Získala a zrekonstruovala pro ni i výstavní prostor – pražské Sovovy mlýny, které se tak proměnily v Museum Kampa. Symbol jejího celoživotního díla. Ondřej Kundra vede domací rubriku týdeníku Respekt.... celý text

Barbora815
30.10.2016 5 z 5

Super, přelouskáno jedním dechem. Knihu jsem koupila přímo v Galerii Kampa a musím tam rychle vyrazit zase. Děkuji za hezké řádky a pojetí pana Ondřeje, povedené.

Janule164
23.09.2016 4 z 5

Zajímavá kniha. Osobnost Medy Mládkové mě přitahovala, aniž bych věděla proč. Teď už vím. A jako bonus jsem získala velmi zajímavé informace o vývoji československého umění.

blazkens
26.04.2016 5 z 5

I když jsem měl už předtím o paní Medě dost informací, název knihy mne docela rozbouřil. Nakonec ale musím přiznat, že celý "příběh" je opravdu hodně poutavý a celý život této madam byl a stále je opravdu úžasný!

knihovniceS
18.04.2016 5 z 5

Zajímavá kniha - úžasná žena. Kniha je napsaná formou rozhovoru. Redaktor se cíleně ptá, paní Meda odpovídá a čtenář žasne, co ta žena vše zažila a dokázala. Vřele doporučuji.

kristleko
12.03.2016 4 z 5

Pěkně zpracovaná kniha kombinující rozhovor, autorský text, dopisy a fotografie. Výstižně ukazuje všechny odstíny Medy Mládkové – nezdolná síla a energie, elegance, tvrdohlavost, osobitost až hraničící s drzostí a neomaleností. Neuvěřitelný životní příběh dcery sládka, která za války tančila v šantánu v Litvě i Vídni, pak studovala ekonomii a politologii v Ženevě a později výtvarné umění v Paříži, poznala se osobně s Františkem Kupkou, kterého pak proslavila po celém světě, za normalizace podporovala české výtvarníky, kteří byli v nelibosti režimu... Úžasný život sběratelky a mecenášky umění, která se setkala snad s každým, kdo na poli českého a světového výtvarného umění v druhé polovině 20. století něco znamenal.

JulietRocks
10.02.2016 5 z 5

Těžko hodnotit životopisnou knihu - sebelepší autor nenapíše dobrou knihu o nesympatickém člověku, stejně jako špatný autor nenapíše dobrou knihu o sympatickém člověku. V této knize se však sešly dva klady zároveň - životopis Medy Mládkové je pojat řekla bych celkem netradičním způsobem plným rozhovorů, fotografií, dodatků autora i soukromých korespondencí, což z něj dělá neuvěřitelně poutavé a osobité dílo. To stejné bych si, v lehké variaci, dovolila říci i o Paní Medě (velké písmeno jsem zvolila schválně, kdo knihu četl, pochopí). Je to naprosto fascinující a jedinečný člověk, kterému by, podle mého názoru, měla být vzdána patřičná pocta. V létě tohoto roku jsem měla možnost Paní Medu osobně potkat na vernisáži v Moravském Krumlově, kterému propůjčila část své sbírky. Tehdy jsem však netušila, s kým mám tu čest a mít možnost ji potkat znovu... Inu, myslím, že bych se chovala úplně jinak.

Pišingr
07.05.2015 4 z 5

Kniha skvěle kombinuje rozhovor, komentáře, dopisy, fotky... Velmi mi přiblížila Medu Mládkovou. Jak ta umí být umanutá! Obdivuhodné.

minirock
17.12.2014 5 z 5

Tak tohle bylo alespoň pro mě opravdu počteníčko. Paní Meda je dokladem toho, že když se hodně chce, tak se dá hodně vykonat. Závidím jí tu její neuvěřitelnou vitalitu a smekám před tím co v životě dokázala. Řekl bych, že knížka o této mimořádné ženě mohla být i obsáhlejší ale i tak díky za ni.

vekune
25.11.2014 4 z 5

Jsem moc ráda, že tato kniha vznikla. Meda Mládková je úžasná a svérázná žena. Myslím, že ji autor svým stylem zachytil úplně přesně. Líbí se mi kombinace rozhovorů, dodatků, dopisů a fotografií.

gossipavlina
23.11.2014 4 z 5

Život Medy Mládkové byl, a je, opravdu úžasný - co zajímavých osobností potkala, kolika zážitky a prožitky obohatila svůj život. Její entuziasmus, odhodlání, píle a zarputilost jsou obdivuhodné a záviděníhodné.
Paní Medo, smekám před Vámi.

Na knížce, kromě jiného, oceňuji i přítomnost fotografií.

Babouš
26.09.2014 5 z 5

Meda Mládková je dáma, kterou musíte obdivovat. V 95 letech má pořád energii, kterou by jí mohli závidět mnozí dvacetiletí. Kniha od Ondřeje Kundry pomocí rozhovorů, osobní korespondence a fotografií představuje tuto sběratelku a mecenášku umění od dětství po současnost. A vzhledem k Medině dlouhověkosti to jsou zároveň i dějiny Československa od první republiky přes druhou světovou válku a komunistický puč, odchod do emigrace až po Sametovou revoluci a bouřlivá 90. léta. Líbí se mi, že rozhovory jdou do hloubky a autor, ač byl uctivý, se nebál ptát i na osobní věci - např. strach ze smrti.

sběratelství umění rozhovory kultura exil malíři emigrace čeští malíři

Ondřej Kundra
česká, 1980