Mechanické piano

Mechanické piano https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29764/bmid_mechanicke-piano-uQ9-29764.jpg 4 360 49

Město Ilium, stát New York, je rozděleno do tří částí. V severozápadní sídlí inženýři a manažéři, v severovýchodní sídlí stroje a jižní zaujímá oblast známá jako Domovina, kde žije naprostá většina obyvatel. Takových Ilií jsou po celé Americe stovky, veškerou kvalifikovanou práci tu vykonávají stroje, lidé si mohou vybrat pouze mezi armádou a hrubou nádeničinou. Mozkem Ilia je gigantický počítač, který nejen plánuje, kolik je třeba čeho vyrobit, ale určuje mimo jiné i to, komu se dostane vzdělání a čím bude. Tento plně automatizovaný a zmechanizovaný systém požaduje od lidí na oplátku za to, že jim poskytuje materiální pohodlí, jediné: aby byli poslušní a spokojení. Stroje však zbavily člověka toho nejdůležitějšího – pocitu, že je potřebný a užitečný, základu sebeúcty. Hlavní hrdina románu dr. Paul Proteus, ředitel Ilijských závodů, si postupně uvědomuje, že je nutné vrátit svět opět do lidských rukou. Narůstá v něm odpor proti prázdnotě hmotně úspěšného života, jehož se dobrovolně vzdá, a ocitne se v čele revoluční organizace, odhodlané skoncovat s nadvládou strojů. Vzpoura se však ironicky obrátí proti povstalcům… Vonnegutova chmurná vize Ameriky elektronického věku, okořeněná spoustou trefných satirických šlehů na adresu odlidštěné konzumní společnosti, není namířena proti vědění a technickému pokroku, je jen naléhavým varováním humanisty před jejich zneužitím a autor v ní daleko přesáhl hranice vědeckotechnické literatury.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

Player Piano , 1952

petr9719
27.12.2014 5 z 5

Podle mě jedna z nejlepších Vonnegutových knih. Vyprávění o cestě z přetechnizovaného světa do světa lidí a dobrých vztahů a nakonec zase (bohužel?) zpět k technice. Vzhledem k roku vydání je vývoj techniky i lidstva odhadnutý celkem dobře.

Pawlisman
25.09.2014 5 z 5

Geniální kniha která sahá takovým legendám jako 1984 či Tulák po hvězdách. Top 10 kniha. Myslím, že v širším čtenářském osazenstvu nedoceněná. Vřele a 100% doporučuji.

honajz
11.06.2014 3 z 5

Nápad není špatný, a i když v mnohém zjednodušuje, dá se podobný princip pokládat za reálný (Vonnegut třeba nepočítal s fiktivními penězi a fiktivními dluhy nebo kancelářskou přezaměstnaností plnou porad, ale žádných konkrétních výrobků). I ta myšlenka, dejme tomu, že se lidé stejně nakonec vrátí k tomu, co nenáviděli. Ale to zpracování je vleklé, pomalé, nezajímavé, ten svět mi přijde příliš černobílý a plochý, a celá ta idea až moc naivní a přímočará. Vsadím se, že kdyby dnes přišel s podobnou knihou nějaký začínající autor, poženou ho z nakladatelství, že tohle jejich čtenáři číst nebudou. V 50. letech však kniha byla určitou formou rebelie – všichni byli naopak nadšeni z technického pokroku, a tahle jako jedna z mála varovala před přílišným přetechnizováním světa. Dnes však působí poněkud vyčpěle, zvláště proto, že vývoj jde trochu jinudy, nadšení z techniky se nekoná. A tak zůstává jen příběh, a co si budeme povídat, třetinu knihy v podstatě tvoří uvedení do děje a postav, což je samo o sobě moc, a půlku knihy, než se něco začne dít.

Milda58
10.06.2014 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se vyloženě těšil, protože Sirény z Titanu mě kdysi nadchly. Bohužel ale přišlo zklamání. Dobré téma autor nezpracoval tak, abych se z toho posadil na zadek.

eraserhead
20.01.2014 4 z 5

Mechanické piano je fakt zvláštní. Zpočátku mě to moc nebavilo, myslel jsem si, že to mám prokouklé, jen další hlavní hrdina žijící a v podstatě tvořící svým způsobem utopickou totalitu, který začne prohlédat a bouřit se, navracet se v myšlenkách do starých dobrých časů... A ono ne že by to bylo o něčem jiném. Vonnegut si mě ale získal tou prostotou a stylem, jakým to podává, schopností úplně jednoduše odhalit a předestřít danou problematiku. U setkání hlavního hrdiny v doprovodu naprostého vyznavače statu quo na statku s "prostým" Haycoxem, při jeho naprosto všedním a logickém odhalení skutečnosti a "kydání jeho diplomové práce", jsem skoro učůrával smíchy. Stejně tak u od hlavního tématu jakoby odbíhajících kapitol s Šáhem z Bratpúru, Edgarem R. B. Hagstromem nebo školním mužstvem. Prostě tradiční antiutopie podaná velmi zajímavou formou. S nadčasovými hláškami: "Mohli jsme vás bombardovat a zničit, ale to není americké řešení. Mohli jsme do města poslat tanky, ale to není americké řešení."

Li@
08.01.2014 5 z 5

Skvělé! Vzhledem k tomu, že pro jednu korporátní firmu pracuji, přišlo mi to, jako by pan Vonnegut byl jeden z mých kolegů. Děsivě pravdivý příběh.

tsal
17.07.2013 4 z 5

Antiutopie jsou můj oblíbený žánr a Mechanické piano se v mém žebříčku postavilo na druhou příčku hned za Zpěv drozda.

Zatímco byl však Zpěv drozda velmi depresivní záležitostí, v níž nezbývalo místo ani na záblesk naděje, Mechanické piano je poněkud optimističtější. Autor ponechal některým svým postavám pochybnosti o systému, nevzal jim možnost přemýšlet, ani se rozhodovat a tak je zde stále naděje, že by se "něco" mohlo změnit. Jde jen o to, jestli na to hlavní aktéři knihy budou míst dost odvahy a morální síly. Z toho plyne i živý, občas až úsměvný styl vyprávění.

Také se zde krásně ukazuje, že pohodlí a dostatek všeho, na co si vzpomeneme, není vlastně něčím, co bychom si měli přát. Člověka dělá člověkem mnoho věcí a práce je jednou z nich. A že technika je dobrý sluha, ale špatný pán, a že i v této oblasti je nutno stanovit hranici, přes kterou by se nemělo jít.

Ke konci jsem se trochu bála, že autor spadne do přílišného naivismu a vše svým postavám usnadní, ale závěrečné poselství nakonec bylo jedno z nejsilnějších v knize. Vřele doporučuji.

Ikkju
15.09.2011 3 z 5

Moje první Vonnegutovka, navíc koupená zcela omylem, sháněl jsem Mechanický pomeranč :o

Přiznám se že mě až zas tak nechytla, ale námět je zajímavý. Ale Vonegutovi jsem dal ještě druhou šanci se Sirénami z Titanu, a už jsem byl lapen..

kapllu
15.04.2011 5 z 5

Úžasná knížka a bohužel její námět není ani tak nereálný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejsmutnější na tom je, že i po revoluci se ti lidé chtěli (byť i nevědomky) vrátit zpět do zajetých kolejí pohodlí. Od začátku se mi nelíbila Paulova manželka, která se ukázala v pravém světle po jeho odjezdu z ostrova. Šáhova přítomnost v ději představovala spojení s reálným světem. I když tedy v Americe vládla diktatura pod zástěrkou pokroku a zabezpečení lidí, v jiných částech světa se tomu dovedli ubránit. A tak mi zbývá jen doufat, že se masy lidí nenechají zmanipulovat a zachovají si zdravý rozum a lásku k naší přírodě. Protože ať si říká kdo chce co chce, bez naší matičky Země jsme úplné nuly.

antiutopie, dystopie, kakotopie americká literatura

Kurt Vonnegut Jr.
americká, 1922 - 2007