Meč osudu

Meč osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30397/bmid_mec-osudu-s73-30397.jpg 5 4953 468

Zaklínač série

Sedm příběhů zaklínače Geralta. Meč osudu je několikátou povídkovou sbírkou o Geraltovi, trubadúrovi Marigoldovi čarodějce a Yennefer, kde se jejich osudy všemožně kříží a rozpojují, aby se nakonec všichni opět setkali. Hlavním hrdinou tvorby Andrzeje Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro své zaměstnání. Nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem, a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak mnoho jejich atributů je převzatých ze současnosti. (Dotisk tohoto vydání proběhl v roce 2008.)... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Miecz przeznaczenia , 1992

Lady Dracula
30.03.2014 5 z 5

"Lidé si s oblibou vymýšlejí nestvůry a hrůzy. Sami si pak připadají méně odporní." (Ač z první povídkové knihy, tento citát mi utkvěl v paměti a nesla jsem si ho s sebou nejen celou druhou povídkovou knihu, ale ponesu si ho i dál do života :))
Jinak nemám co dodat, snad jen, že povídka Věčný oheň je skutečně mistrovské dílo, jak už bylo psáno pode mnou a mne nezbývá nic jiného než jen souhlasit :)

Mialll
18.03.2014 4 z 5

Nečekaně se mi líbil i ten dojemný konec. :-)

Dudu
13.02.2014 5 z 5

Věčný ohen, kde vystupuje postavička Vexlinga, považuji opravdu za majstrštyk. " Dali jste,“ pokračoval doppler, šklebě se drzým Marigoldovým úsměvem,„skromnou možnost asimilace trpaslíkům, půlčíkům, gnómům, dokonce i elfům. Tak proč bych já měl být horší? Proč mě nechcete dát to právo?Co mám udělat, abych mohl žít v tomto městě? Změnit se v elfku s laníma očima, hedvábnými vlasy a dlouhýma nohama? Ano? Proč je elfka lepší než já? Protože když uvidíte elfku, nevíte kam s očima, a když uvidíte mě, chce se vám zvracet? Běžte se vycpat s takovým argumentem. Já stejně přežiju. Vím jak na to."

ardno
20.01.2014

První povídková kniha nic moc, tahle druhá je znatelně lépe napsaná. Povídky jsou delší, smysluplné, ne tak snadno předvídatelné. Je to zábava. Těším se na román!

Bassbooster
04.01.2014 4 z 5

Povídky velice dobré, ale spíše jsem zvědav na celistvý románový příběh dalších dílů.

Schary
14.10.2013 5 z 5

Nádherná kniha,prectena jednim dechem.Moc doporucuji, ale pokud nemate v planu precist serii o zaklinaci,radeji se do cteni teto knihy nepoustejte,silne navykove....

kozel89
19.09.2013 5 z 5

Skvělé pokračování první knihy. Povídky mě do jedné bavily, pan Sapkowski si mne dvěma knihami naprosto získal. Jedna z nejlepších fantasy co jsem četl. Oddechové a zábavné čtení.

jesuswlasac
06.09.2013 5 z 5

opäť vynikajuca kniha od Sapkowskeho ... uz sa tesim na dalsiu cast :-)

bukiet
24.08.2013 5 z 5

Na druhé povídkové sbírce je vidět, jak příběhy zvolna ztrácejí epizodovost a jsou víc a více provázány v kompaktní děj. Místo zabíjení monster řešíme Geraltovy vztahy, zejména s jeho láskou Yennefer. Příběhy s Ciry pak už jsou přímou cestou k pentalogii. Humorný epilog jsem rozdýchával ovšem dost těžko a tak budu dělat, že jsem ho nečetl.

Mako123123
01.08.2013 4 z 5

veľmi dobré pokračovanie prvého dielu- zrovnatak dobrého :)

Targa Dall
10.07.2013 5 z 5

Slzy, smích, hluboké dumání - Geralt nám dá vše.
Tohle bylo snad nejjasnějších 5 hvězd.

EttelëaDragons
12.05.2013 5 z 5

V čem jsou vlastně povídky o Zaklínači tak jedinečné, proč je lidé i po těch letech stále dokola čtou? Řekla bych, že je dělají především postavy, které Sapkowski bravurně vykreslil. Nejde jen o Geralta, který je ale zřejmě tím největším důvodem, ale také o ostatní postavy, protože všechny, i ty zdánlivě nepodstatné mají svůj charakter, svůj úkol a své místo ve světě i v příbězích. Každá postava je jedinečná.

Dalším důvodem je originalita. Sapkowski nestvořil příběhy, v nichž bojuje dobro se zlem. V Geraltově světě neexistuje dobro ani zlo, nic není černé a bílé, tak, jak je tomu v mnohých fantasy. Tady je všechno jen v odstínech šedé, každá postava má pro své konání důvody, každá má nějaký svůj cíl. Ani sám Geralt není klasickým hrdinou typu Aragorn. Má své slabosti a není jich málo, má své problémy, své bolesti a strasti. Miluje i nenávidí. Ale mnohdy je on, mutacemi pozměněný Zaklínač daleko více lidský než kdejaký člověk. Má silný cit pro spravedlnost a čest, nemá předsudky k žádným rasám...

V Sapkowského povídkách najdete téměř vše. Každá povídka obsahuje jakési morální ponaučení, řeší se zde problémy mezi jednotlivými rasami, politické problémy i problémy společnosti. Ukazuje svět takový jaký je a nijak ho nepřikrášluje. Příběhy tak působí velmi realisticky.

Ale nemyslete si, že byly napsány jen proto, aby čtenáře poučovaly. Ne, o žádné těžké čtení tady nejde. V příbězích narazíte taky na mnoho humoru, o který se s lehkostí postará třeba bard Marigold, který nenechá žádnou holku na pokoji. Maličká Ciri pak do příběhu vnese dětskou radost a tvrdohlavost. Povídky mají také skvělý spád, nechybí napětí a samozřejmě ani o akci zde není nouze, protože na světě je pořád dost potvor, které je třeba hubit. Je až s podivem, že se toho do relativně krátké povídky vejde tolik...

Valentine
26.04.2013 5 z 5

Dokonalé završení naprosto dokonalého díla. Jedinou vadou na kráse shledávám tu, že série Zaklínač nemá více (konkrétně nekonečně mnoho) dílů... :)

Atheal
24.03.2013 5 z 5

Většinu mého dospívání jsem snila o tom, že se provdám za Geralta. Je to zkrátka frajer, kterýmu není rovno. Povídky mám radši než ságu, přijde mi, že Sapkowskimu krátké příběhy zakončené skvělými pointami víc sedí. A konkrétně povídky Něco více a Trochu se obětovat považuji za jeden z vrcholů (fantasy) literatury vůbec. Přečetla jsem je tolikrát, že bych z nich mohla citovat celé odstavce i ve 4 ráno.

"Chránit lidi, zachraňovat jim životy, jaká to je podle tvého názoru práce? Dobrá nebo špatná? Těch čtrnáct na Pahorku, ty sám na mostě. Cos činil, pane, dobro nebo zlo?"
"Nevím," odpověděl zaklínač pomalu. "Opravdu nevím, Yurgo. Občas se mi zdá, že to vím. A někdy mám zase pochybnosti. Opravdu bys chtěl, aby i tvůj syn měl takové pochybnosti?"
"Jen ať je klidně má," řekl vážně kupec. "Je to dobrá věc, která pomáhá lidem."
"Co?"
"Pochybnost. Pouze zlo, pane Geralte, nikdy o ničem nepochybuje. A svému osudu nikdo neunikne."

Andulienka
07.03.2013 5 z 5

Pre mňa ešte lepšia časť ako I., hoci z poviedky Něco více som mala zlý pocit, a asi tuším, ako sa to skončí :( Ale určite sa vrhnem na ďalšie časti - postupne.....Takisto viem, že celá séria zostane u mňa v knižnici !!!! Obdivujem autora a jeho fantáziu, na niektorých menách si idem vylámať jazyk ( zlatý drak s menom Villentretenmerth a pod.....).

Erezka
24.01.2013 3 z 5

Je to rozhodně slabší než první díl. Ve chvíli, kdy autor začal do povídek míchat osobní život Geralta se mi to přestalo líbit. I tak to ale stojí za přečtení.

dearkiki
15.01.2013 5 z 5

Knihy o Zaklínači jsem si zamilovala od prvního okamžiku. Druhý díl sice není tak skvělý jako první, ale jsou tam opět nádherné povídky. Meč osudu, Hranice možností a Trochu se obětovat jsou mé nejmilejší. Teď jsem se pustila do celé ságy a jsem ráda, že jsem si přečetla i obě knihy povídek. Osvětluje to mnohé události v další knize.

sovic
05.01.2013 4 z 5

Pěkné čtení, sice mi to připadne slabší než první sbírka, obzvlášť Epilogmi připadne divný. Ale jako celek super.

Fuksinka
20.12.2012 5 z 5

Úžasné, vtipné, napínavé a hlavně moudré. Poslední povídku důrazně nedoporučuji číst nikomu, kdo nečetl celou ságu!!! Mimochodem, ta povídka mi trochu připomínala telenovelu - takže malinké smítečko na jinak dokonalém zážitku.

Otto von Pluto
14.12.2012 5 z 5

Nesmírně originální dílo, jemuž nechybí inteligence, vtip a vyprávěčský kumšt. Andrzej Sapkowski svými povídkami a následnou epickou ságou rozdrtil veškerá známá fantasy klišé na miliony střípků. Knihu jsem přečetl snad stokrát a stále se k ní rád vracím. Ať jste milovníci fantasy nebo ne, VŘELE DOPORUČUJI!