Matyáš Sandorf (Nový hrabě Monte Christo) I

Matyáš Sandorf (Nový hrabě Monte Christo) I https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119211/matyas-sandorf-novy-hrabe-monte-christo-i-119211.jpg 5 96 7

Příběh začíná v Terstu líčením přípravy povstání tří maďarských vlastenců. To je prozrazeno, dva jeho vůdcové zahynou, jen Matyáš Sandorf uprchne a tím unikne trestu smrti. Po patnácti letech se opět objevuje jako doktor Antekirt a celé své další životní úsilí věnuje odhalení a potrestání udavačů. Román se odehrává nejen v Terstu, ale také v Dubrovníku, v Kalábrii, v Ceutě, na Korsice, v Tunisu a v dalších místech ve Středomoří, má mnoho dějových linií a jeho obsah připomíná slavný román Hrabě Monte-Christo od Alexandra Dumase staršího, kterému také Verne svojí knihu věnoval. Stejně jako hrabě Monte-Christo i doktor Antekirt disponuje velkým majetkem, který používá jako nástroj své pomsty. Zdrojem jeho bohatství však není nalezený poklad. Antekirt svůj majetek získal postupně od svých pacientů (dary a dědictví), jednak mnohými svými technickými vynálezy. Sám vlastnil například tři rychlé elektrické torpédové čluny, jejichž motory byly napájeny články vlastní Antekirtovy konstrukce. Tím se dobrodružný román změnil částečně také na román vědeckofantastický. Děj knihy je také, jak je již u Verna zvykem, prokládán množstvím přírodovědeckých poznatků a podrobným popisem míst, kde se román odehrává. První svazek – osudy Matyáše Sandorfa – věznění, útěk, pomoc rodinám jeho přátel. Kapitoly: Díl první – 1. Poštovní holub, 2. Maďarský hrabě, 3. Dům Silase Toronthala, 4. Tajná zpráva, 5. Před soudem, při něm a po ňem, 6. Žalář nad propastí, 7. Ve vlnách podzemních vod, 8. Pronásledování, 9. V rybářově domku, 10. Poslední zápas. Díl druhý – 1. Pescade s Matifou, 2. Spuštění lodi, 3. Doktor Antekirt, 4. Vdova po Štěpánu Bathorym, 5. Rúzné příhody, 6. V boce Kotorské, 7. Zápletky, 8. Setkání v ulici Stradun. Druhé vydání v Albatrosu. Cena obou vázaných svazkú v čase vydání: 55 Kčs.... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Albatros (ČR)

Mathias Sandorf , 1885

Naďa2411
02.08.2023

Překvapilo mne, že je akniha určená pro malé školní čtenáře. Místy děj je moc překombinovaný a hodně jmen. Děj je postaven na pomstě, příběh se po dlouhých 15-ti letech znovu otevírá.

Kabuky
30.12.2022 5 z 5

Výborná kniha, rád se k ní vracím.

danny_21
27.06.2022 4 z 5

Jules si vypůjčil námět od krajana Dumase a vytvořil si tak svoji verzi hrabětě Monte Christa. Jeho hrdina, movitý nacionalista Matyáš Sandrof, je při přípravách k pletichaření a podnícení povstání za Maďarskou samostatnost zrazen nenasytnými a závistivými soky a následně odsouzen k smrti v Istrijském žaláři. To by ale nebyl Monte Christo, aby si neporadil, a pokud jste četli Dumasovu daleko povedenější a rozsáhlejší klasiku, už víte kam se děj bude ubírat a jaká bude motivace hlavního hrdiny. První díl je povedenějí druhého, lehký nadprůměr 75 %

petunkav
22.10.2021 5 z 5

Po dočtení verneovky je mi blaze na duši.
Četla jsem je velmi ráda jako malá holka.
Na tuto jsem narazila úplnou náhodou a hned jsem se začetla.
No jak hodnotit - příjemné, lehce "naivní" ( v dobrém slova smyslu), krásné odpočinkové čtení. Takový balzám, omlazení duše.....
No prostě úplně něco jiného, než běžně čtu. Ale opravdu moc příjemné.

pepa4081
02.05.2021 5 z 5

Mám rád verneovky, které se odehrávají spíš mimo civilizaci, takže jsem se zpočátku obával, že mne příběh nebude bavit. Omyl. Po pár kapitolách jsem se už od čtení nemohl odtrhnout. Výborný dobrodružný příběh. Hned si jdu půjčit zbylé díly, abych věděl, jak to dopadne (i když to tuším). Doporučuji.
Velmi uspokojivé.

Luigi1
27.02.2021 5 z 5

Jelikož se mi Verne líbí tak jsem nemohl přehlédnout tak pěknou knihu,která vypráví o křivdě a potrestání osob,kteří se úmyslně postarali o Matyáše,že byl zavřen.

mira.l
02.03.2017

Mayáš Sandorf je zajímavým příběhem. Já Monte Christa nikdy nečet, tak nějak dodneška nevím, jaká je vlastně podobnost obou děl. Verne tady vytvořil to, co uměl, spletitý příběh, kdy jednotlivé dílky skládačky do sebe zpočátku moc nezapadají, takže to čtenáře (ať už malého nebo i dospělého) nutí číst stále dál. Ale postupně se to samozřejmě složí dohromady.
Příběh je zajímavý, nepostrádá napětí, ač je jeho základní myšlenka jakési připravované vzpoury Maďarů zcela smyšlená. Má to silnější momenty, ale taky několik pasáží s neuvěřitelnými náhodami nebo činy hodnými agenta 007 nebo samotného Chucka Norrise, ale to už k Vernovým knihám patří.
Každopádně se i dneska čte docela dobře.