Lamentace

Lamentace https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206325/bmid_matthew-shardlake-lamentace-1EN-206325.jpg 5 127 41

Matthew Shardlake série

Léto roku 1546 Král Jindřich VIII. pomalu a v bolestech umírá. Členové královské rady, rozdělené na protestantské a katolické křídlo, bojují o moc. Strana, která zvítězí, bude určovat charakter vlády Jindřichova následníka, osmiletého prince Eduarda. Londýnem otřásá hon na kacíře, radikální protestantka Anne Askewová je upálena a katolíci u dvora soustřeďují svůj útok na šestou Jindřichovu manželku, Kateřinu Parrovou. Matthew Shardlake se ještě nestačil zcela vzpamatovat z loňských událostí na palubě lodi Mary Rose a zastupuje jednu ze stran v nesmiřitelném sporu mezi sourozenci o matčinu poslední vůli. Náhle je neočekávaně předvolán do Whitehallu, kde ho žádá o pomoc jeho dávná ochránkyně a klientka, nyní zoufalá královna plná obav...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , BB art

Lamentation , 2014

Sheemas
07.12.2016 4 z 5

Lamentace, je již šestá kniha o právníkovi Shardlakovi, proti jiným v knihám sérii je děj pomalejší, táhlejší a hodně zaměřený na otázku náboženství, ale určitě to není a neměl by to být důvod proč si nepřečíst i tento díl. Pokud Vás baví historie, doba Jindřicha VIII. a zvlášť pokud jste fanoušky C.J.Sansoma, jednoznačně doporučuji.

elcapitano
09.10.2016 5 z 5

Opravdu vynikající! Ano, děj knihy je možná o něco rozvláčnější a méně akčni nebo napínavý, zato je kniha plná historicky přesných popisů doby - oblečení, zvyky, chování, stavby. Celé je to zasazené do parádně vykreslené zlomové doby náboženské reformy. Tedy, to usuzuji z doslovu a poznámek na konci, z nichž vyplývá, jak moc se autor do problematiky noří. Takže po přečteni jsem navíc ještě o něco chytřejší. Moc jsem si to užil a doufám, že se se Shardlakem ještě setkám.

derminator
26.09.2016 5 z 5

Kniha skvělá, jedna z nejnapínavějších od Sansoma, má to grády, dobrý děj, skvělou zápletku i překvapivé vyvrcholení. Více neprozradím ať si jí každý přečte já mohu jen doporučit a dát knize skvělých 80%.

cori
08.08.2016 3 z 5

Oproti minulým dílům mi tento příběh přišel takový odtažitý, vůbec mě nevtáhl do děje, abych rychle hltala další stránky. Řešily se jen náboženské otázky, kdo odmítá mši a kdo ne. Nakonec mě ani nezajímalo, jestli rukopis Shardlake najde nebo ne. SPOILER Shardlake se celou knihu snaží, aby rukopis nepadl do nesprávných rukou, aby nakonec zjistil, že to všechno bylo zbytečné a byl jen bezcennou figurkou na šachovnici politických hrátek. Politikaření tentokrát nejvíc odnesl Barak, věřím, že mu Guy vymyslí nějakou bezva vychytávku. Zůstal ve mně pocit marnosti, jaký zažíval asi i Matthew.

Richie1
25.06.2016 4 z 5

Šestý díl byl opět poněkud rozvláčný, především ve střední části a v druhé polovině. Konec byl zase spíše uspěchaný. Sansom má skvělé popisy doby, kterou má velmi dobře nastudovanou. Detektivní zápletka byla vcelku nezáživná, na těch 500 stránkách se toho tolik neodehrálo. Nicméně velmi dobré bylo nastínění tudorovské doby, boj tradicionalistů proti reformátorům a určitá rozčarovanost běžných obyvatel z náboženských půtek. O králi se toho v románu moc nepsalo, celé to bylo spíše o královně, Kateřině Parrové. Celkově je Lamentace velmi dobré čtení, jen na můj vkus skutečně zbytečně rozvláčné. 75%

vincek1
13.06.2016 5 z 5

Na další knihu pana Sansoma jsem se těšil jako malé dítě, ale proti předchozím mi zde něco chybělo. Nedokáži popsat přesně co, ale tak to je. Neznamená to, ale, že by se mi příběh nelíbil, jen mu něco chybělo. Přesto doporučuji, nejen fandům pana Sansoma.

Heyhey
14.05.2016 2 z 5

Po velkém očekávání, velké zklamání. Kniha je dobrá. Ale předchozí knihy autora byly skvělé a ještě lepší. Takže pouze lamentuju....

orinka3
16.03.2016 5 z 5

Ale tohle není středověk, ten skončil v roce 1492 objevením Ameriky.:) Jindřich VIII. ho zažil pouze rok od narození, narodil se rok před Kolumbovým objevem. Doba to byla velice zajímavá, pro někoho pestrá, pro mnohé krušná.

Neo1tex
16.03.2016 5 z 5

Skvělá kniha, která mi opět připomněla, jak hnusná doba středověk byl... Ovšem vyprávění je to skutečně vynikající.

orinka3
25.02.2016 5 z 5

Opět musím obdivovat autora. Kniha je plná spletitých situací, příběh nás zavádí do královského dvora krále Jindřicha VIII., se všemi jeho zákoutími i intrikami. Hlavní dějová linka je vyšetřování velice závažné skutečnosti, týkající se samotné královny, zatímco paralelně probíhá příběh menšího politického významu, ale později rovněž zasahující do hlavního děje. Postavy knihy jsou navýsost životné, nebezpečí je hrozivé a smrt na popravišti i tajná vražda protivníka hrozí každou chvíli. Vše se nese v duchu náboženských bojů, pronásledování, strachu z nařčení a kladu si otázku, jak je možné, že křesťanské náboženství s sebou po celou dobu nese tolik lidských neštěstí. Kniha je obsáhlá, ale čte se velmi dobře.

ondrula
20.01.2016 4 z 5

Jedno ze čtivějších dobrodružství soudního syndika Shardlaka (geniální Rozpuštění ovšem opět zůstalo nepokořeno). Celý děj se tentokrát odehrává pouze v Londýně, ale to vůbec nevadí. Působivé prostředí královského Whitehallu v kontrastu s otřesnými brlohy londýnských předměstí vykreslují barvitou atmosféru Anglie poloviny 16. století. Zápletka se zdá být zpočátku poněkud banální, neboť královna ztratila svůj deníček "Lamentace" a povolá svého osvědčeného platonického ctitele Shardlaka coby detektiva. Ten se ovšem zaplete do dvorských intrik a překotné události plné zajímavých zvratů začnou nabývat na obrátkách. Do děje neustále vstupují reminiscence na umučení Anne Askewové, což ovšem v kontrastu s jejich mizivým významem působí poněkud nepatřičně. Závěr mě příliš nepřekvapil a ani neohromil, neboť jsem příliš slídil po recenzích, které bohužel obsahovaly spoilery (díky, klokane). Nejvíc na mě zapůsobily úmrtí a zásahy do fyzické integrity některých klíčových postav, se kterými se čtenář setkával od samého počátku Shardlakových dobrodružství. Těším se na další díly, pane Sansome.

Shardlake
30.12.2015 5 z 5

Nové příběhy se syndikem Mathew Shardlakem a jeho pomocníky jsem si opravdu vychutnávala. Nechyběly napínavé pasáže, chvílemi jsem měla strach o hlavní postavy. I když kniha končí smrtí Jindřicha VIII., ráda se dočkám dalšího pokračování o životě Shardlaka, neboť se mě při četbě zdálo, že si autor nechal "pootevřená" vrátka pro další knihu.

soukroma
07.12.2015 5 z 5

Výborné jako vždy, plní vysoká očekávání. Podrobnost až někdy (zejména v úvodu) zdlouhavost nevede rozhodně ke znuděnosti, ale naopak umožňuje čtenáři opravdu prostředí a postavy vidět, slyšet a cítit kolem sebe. K celkovému kontextu doby této poslední Jindřichovy ženy mi docela pomohlo, že jsem předtím dočetla román Šestá žena od Plaidy - pro orientaci v lidech a vztazích to bylo dobré, ale ani z jedné knihy jsem nakonec nevyčetla, kdo byla bláznivá Jane (asi Jane Greyová v druhém případě, líčená ovšem všemožně jinak než jako bláznivá), což vzhledem k jiným podrobnostem a obsažnému doslovu o historických souvislostech autorovi docela zazlívám. A závěrečnou surovou bitku a její dalekosáhlé důsledky ostatně taky...Proto jen 90%.

klokan.1905
20.11.2015 5 z 5

Král Jindřich VIII. pomalu a v bolestech umírá... No, umírá opravdu pomalu, trvalo mu to téměř 500 stran... ;-) Korupce, intriky, boj o moc... Upálení, uvěznění... Ke konci setkání Matthewa se samotným králem... Tak nudit se určitě nebudete... Další výborný kousek z pera Christophera Johna Sansoma ze série o Matthew Shardlakovi... Doufám, že pan Sansom už píše další kousek :-) Za mě za pět, samozřejmě hvězdiček ;-)

achilles
19.11.2015 5 z 5

Ani v tomto díle nenechá autor Shardlaka trochu odpočinout. Spíše naopak. Pro čtenáře je to však pastva pro oči. V anotaci se sice píše, že král Henry VIII. " pomalu a v bolestech umírá", ale na tom není moc pravdy a on osobně ještě Matthewa pořádně pozlobí (mírně řečeno).
Dílo je rozsáhlé, detektivka se vším všudy (občas jsem se ztrácel v souvislostech) a opět perfektně okořeněná historickými událostmi.
Vzhledem k tomu, že Shardlake získal velice atraktivní nabídku zaměstnání, moc se těším na další díl.
Celá tato serie je opravdu úctyhodné dílo a je vidět, že autor je nejen vystudovaný historik, ale i právník.

mpb1913
18.11.2015 5 z 5

Další skvělý historický román s Shardlakem v hlavní roli. Baví mě jak autor konfrontuje tohohle fiktivního právníka se skutečnými historickými postavami (nově i Cecil Burghley). Doufám jen že na další díl nebudu muset čekat opět čtyři roky.

Madelisi
17.11.2015 5 z 5

Jsem nadšená. Nečekaný zvrat. Měla jsem strach o Baracka, ale naštěstí vše dobře dopadlo. Celkem důležitou roli má mladý Cecil. Je to příjemná změna takhle ho vidět, ve většině alžbětinských románech mu zbyla role starého morouse.

Poslední věta románu je dokonalá.

Liduka
29.10.2015 3 z 5

Dvě knihy, dva lidé, kteří je chtějí zoufale najít, jinak budou mít problémy. Tiskař, kterému se dostaly do rukou, je kvůli nim zavražděn. Kdo za vším stojí? Co skrývá Shardlakeův nový majordomus a jeho příšerná klientka Isabel? To vše se dozvíte v Sansomově nové knize. Popravdě mě kniha zklamala. Sice byla čtivá jako všechny předchozí knihy, historické pozadí bylo dokonale zpracováno, ale chybělo mi tam více napětí. Vyšetřování bylo takové nemastné neslané a děj se dal předvídat. V polovině knihy jste věděli, kdo byl vrahem, ne ovšem to, pro koho pracoval. To si autor nechal až nakonec. Případem Isabel se Matthew mohl podle mě zabývat více. V otázkách víry jsem se celkem ztrácela, protože byla hromada odnoží a Sansom se v tom dost vyžíval. Celkově 3 a půl hvězdičky.

astroweb
23.10.2015 4 z 5

Skvěle napsané, historie perfektně zpracovaná, trochu občas větší napětí by neškodilo.

Monytinker
14.09.2015

Prave ctu v anglictine. Zatim jsem na zacatku a cte se krasne jako vsechny ostatni. Cekam az vyjde v cestine abych mohla mamce koupit pod stromecek :)