Zloději ostatků

Zloději ostatků https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199979/zlodeji-ostatku-199979.jpg 4 279 39

Martin ze Stvolna série

< 4. díl

"Čtvrtý díl trilogie" o mladém zemanovi, skvělém trubadúrovi a příležitostném obchodníkovi s ostatky Martinovi ze Stvolna se odehrává záhy po návratu z římské jízdy císaře Karla IV. domů. Martin nalézá svou manželku Johanku, kterou považoval za mr-tvou, jenže osvobodit ji z kláštera není snadné. Záhy pochopí, že vlastní minulosti nikdo neunikne. Stíny mrtvých jako by ožívaly. Rychle zjistí, že rod Rožmberků nezapomíná. Ale ani Martin není bez mocných spojenců. Císař Karel IV. ho chce postavit do čela poselstva, které má vyrazit do Svaté země ke Kristovu hrobu. Tím začíná dobrodružná cesta do Orientu, která se protáhne tak, jak nikdo ani ve zlém snu neočekával.... celý text

wooloong
03.09.2017 3 z 5

Horní Uhry ani Sedmihradsko mě moc nebavily. Začátek ve Vyšším Brodě a závěr v Egyptě docela ušel.

V mnoha knížkách se pan Vondruška upne k nějakému slovu nebo slovnímu spojení, a to pak neustále opakuje až do naprostého vyčerpání. V Oldřichovi z Chlumu sklepnice neustále vyhrnují suknice a Oldřich si hladí bradku, v Jáchymovských démonech je milión zvyjebanců, ve třetím díle Martina ze Stvolna měl každý, koho Martin potkal, potřebu mu sdělit, že je lotr (někteří pro jistotu i víckrát, takže tři lotři na jedné stránce nebyli výjimkou) a ve čtvrtém díle se Johanka neustále vrhala Martinovi kolem krku a vášnivě ho zlíbávala. Pokaždé, když ji Martin opustil, jsem se bála, co zase bude následovat. Pak byl na chvíli klid, ale když totéž udělala Aiša, byla jsem ráda, že do konce zbývá opravdu jen pár stránek. Další vrhání bych už nedala.

Když zhodnotím celou trilogii se čtyřmi knihami - první dvě byly špičkové, další dvě už slabší.

ZaS
28.08.2017 3 z 5

Ve čtvrtém díle se děj opět dostává do uvěřitelných poloh, byť Martin ze Stvolna zbrázdí i exotické kraje. Takže platí 'konec dobrý, všechno dobré'. I tak ale doporučuji spíše jako letní oddechové čtení na chalupu nebo na pláž.

Karborund
28.05.2017 4 z 5

Začátek příběhu mě moc nebavil, postupně dostával děj na akčnosti a zajímavosti a nakonec jsem byl velmi spokojen.Důstojné zakončení celé série.

nai.ivka
30.03.2016 2 z 5

V jednom rozhovoru jsem se dočetla, že ho hlavně čtenářky ukecávaly a on nakonec podlehl a napsal čtvrtou knihu.
Měl dát na svůj instinkt, nastavovaná kaše nikdy není ono.
Čtu to ze zvědavosti, ale už to nudí, i když jsou tam i zajímavé části, jenže to tak neodsýpá jako předchozí díly.

lump23
02.03.2016 2 z 5

Nejslabši z jinak skvele napsane trilogie Vladislava Vondrušky.Proste jsem od něj čekal vic.....

jaja1989
17.04.2015 2 z 5

od Vondrušky jsem čekala daleko víc 1. dilu se to nevyrovná.

cérka
14.01.2015 4 z 5

Poslední, čtvrtý díl trilogie :-). Pěkné, ale možná stačily tři díly. Nabyla jsem dojmu, že hlavní hrdina má sedm životů.

tenax
17.12.2014 3 z 5

Příběh Martina ze Stvolna byl dotažen až do úplného konce a tak by to chtělo celou sérii nějak zhodnotit. Po velice nadějném začátku v prvním, dobrém druhém a ucházejícím třetím sklouzl čtvrtý díl série do slabšího průměru. Stále je to sice napínavé dobrodružné vyprávění, ale jako historický román nevěrohodné a přitažené za vlasy. Celá série obsahuje tolik zázračných osvobození těsně před popravou, takřka nadpřirozených schopností Martina ze Stvolna (třeba v posledním dílu, kde se během několika měsíců naučí arabsky číst a mluvit natolik, že je schopen filozofovat a diskutovat o lásce a smyslu života), jeho geniálního trubadúrství i rytířského umění, že je to až neuvěřitelné. Vůbec celý čtvrtý díl ve mně vzbuzuje pocit, že se autor v předchozích dílech příliš rozepsal a pak nevěděl, jak dál. O tom by svědčil jak tříletý předěl mezi vydáním 3. a 4. dílu, tak náhlé zakončení, kde je na pár stránkách popsáno několik desítek let zbytku Martinova života. Přes všechny výhrady je to ale dobré odpočinkové čtení, kterého člověk nemusí litovat.

klokan.1905
11.11.2014 4 z 5

Tak určitě jsem se nenudil, což je u knížky důležité... ;-) Celá serie o Martinovi ze Stvolna určitě stojí za přečtení.

Selinute
06.11.2014 3 z 5

Na čtení jsem se těšila, ale stejně jako třetí díl i tento mě přišel slabší a hodně rozvláčný. Škoda.

brabofka
15.09.2014 3 z 5

Martin ze Stvolna mi přirost k srdci. Již od prvních stránek prvního dílu jsem četla, četla, četla a četla. A celou tu dobu jsem jakoby žila ve středověku spolu s ním. Bohužel tak jako byly první 3 díly úchvatné, ten čtvrtý už jen za těmi ostatními pokulhával a těžil ze slávy předešlých dílů. Místy zdlouhavý a nepříliš záživný děj knihu ještě více srážely :-(

Takže Martine, bylo mi s tebou fain. Bylo mi nesmírnou ctí s tebou prožívat první milostná dobrodružství, válčit ve válce Francie s Anglií i utíkat před inkvizicí a celou tu dobu hledat milovanou Johanku. Škoda, že jsi neodešel středem na konci 3 dílu, byť by spousta z nás (a já taktéž) smutnila, že vlastně nevíme jak to s tebou dopadlo.

Modrina
21.05.2014 4 z 5

Tady jsem měla trochu pocit, že ho autor dopsal poté, co měly předcházející díly takovou odezvu. Četlo se dobře, ale pro mě to přecejen trochu ztratilo náboj.

kryspin66
09.06.2013 4 z 5

Celá tetralogie mě vcelku oslovila. I když četl jsem už poutavější romány. Přesto mohu doporučit.

Michaela91
07.05.2013 4 z 5

Předchozí díly byly lepší, ale i tak jsem ji přečetla a četla se dobře, akorát to bylo zdlouhavé.

beat.ea
25.04.2013 4 z 5

Předchozí díly z tetralogie "ostatků" mě dostaly, tohle už je prostě slabší. Bohužel.

irousek9
11.12.2012 5 z 5

Ale tak jooo,pro oddych číst tuto knihu,budiž.Mě se i tak více líbí od pana Vondrušky historické detektivky.Ovšem serie knih Životy ve staletích mají samozřejmě úplně jinou úroveň,ty jsou prostě skvělé.

Yorika
20.09.2012 3 z 5

Nejslabší kniha z celé série.Spousta autorské vaty a vycpávek ale nic co by mě jako čtenáře zaujalo.Popisy krajinek a událostí bez historické věrohodnosti a podložených faktů.Pokud se chcete dozvědět něco z naší historie,z této knihy to nevyčtete.

Vojslava
17.09.2012 3 z 5

Na rozdíl od předchozích dílů už je to dlouhé... rozvláčné... moc to nemá spád... škoda. I když zase je chvályhodné dotáhnout osudy hrdinů do konce - nelze tomu vytýkat, že by to byla "nastavovaná kaše". Ale četlo se mi to výrazně hůře než předchozí díly.

zany
05.12.2011

Z knihy mám takové poněkud rozporuplné pocity - jakoby to byly dva nezávislé příběhy spojené oslím můstkem. První část se odehrává v Uhrách, Sedmihradsku a Valašsku, pak na několika stránkách uplyne cca 10 let, zemře jedna z hlavních postav a ve druhé části se ocitáme v Orientu. Jestli by nebylo lepší rozdělit knihu na dva samostatné ale dějově kompaktní svazky, ostatně u 500-stránkové knížky by to snad ani tolik nevadilo. A samozřejmě jak je u autora neblahým zvykem nějaké ty anachronismy, byť tady nebyly tak do očí bijící - nevím ovšem, jestli to není tím, že o Orientu, Uhrách a Sedmihradsku toho nevím tolik, abych si toho všiml. Jen namátkou - pochybuji, že by v Uhrách platil horní zákoník Václava II.